MEISJES en VROUWEN Beatrix Wilhelmina Armgard van Oranje West-Duitse Iierbewapening zou „volkomen verouderd zijn" Wanhoopsdaad van een moeder Europa's Iioogste berg krijgt over vijf jaar een tunnel Kolenprijzen worden lioger Net Meisje Goed verdienen, prettig werken doe dat ook! JONGEN ffOEN'SBAS 29 JTTNI Spes Patriae in volle zin des tvoords Vorig jaar uitte tijdens het officiële bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Leiden en de Rijnstreek burgemeester Van Kinschot als hartewens van de Sleutelstad, dat de Leidse Universiteit binnen afzienbare tijd opnieuw een telg uit het Oranjegeslacht onder bun alumni zou mogen tellen. Het uiten van die wens was een - geoorloofde - onbescheidenheid waarop op dat ogenblik geen antwoord mogelijk was. Geen ander antwoord althans dan de nauw-verholen glimlach van Koningin Juliana, zelf oud-alumna van Leiden, welke glimlach zowel begrip voor die wens als instemming met het denkbeeld kon betekenen, doch evenzeer een betekenisloos gebaar om der wille van het moment. Leiden kan thans niet anders dan trots en dankbaar zijn, dat een hartewens van Koninklijke zijde wordt ingelost. Die gerechtvaardigde trots is begrijpelijk, doch deze komt niet in de eerste plaats. Vooral is het de dankbaarheid waarop de nadruk moet vallen. En die dankbaarheid verplicht tot iets: tot erkenning van onze Kroonprinses niet als zodanig, maar als deelgenoot in de Spes Patriae, waartoe zij in de eerste plaats door bij geboorte meegekregen toekom stige taak behoort. Leiden geve Beatrix van Oranje, wat de Sleutelstad en de Leidse Universiteit Jula van Oranje indertijd hebben gegeven: de vrijheid als mens waaraan Nederland thans dankt, dat Koningin Juliana ook Haar oudste Dochter voor Haar academische vorming brengt naar het „Bolwerk van de Vrijheid". Br is een vaste lijn te onderkennen in de opvoeding van de Nederlandse kroon prinsessen in de laatste halve eeuw. De onvergetelijke Koningin-Regentes Emma zorgde er onder zeer moeilijke omstan digheden voor. dat haar dochter Wilhel mina een strikt individuele opvoeding genoot, die afgestemd was op de zich veranderende maatschappelijke opvat tingen. Koningin Wilhelmina op Haar beurt, vooral in de oorlogsjaren met hun grote sociale en menselijke revoluties be ïnvloed door de nieuwere inzichten, had reeds voordien aan Juliana een meer maatschappelijke vorming deelachtig doen worden door haar. na vrijwel uit sluitend particuliere vóórvorming in Lei den als gewoon studente een academi sche opleiding te doen genieten. Koningin Juliana is verder meegegaan met de stroming des tUds door haar kinderen ook het lager en middelbaar onderwijs in schoolverband deelachtig te doen worden. Prinses Beatrix was leerlinge van Kees Boeke in Bilthoven, een van de onder wijsvernieuwers zoals iedere tijd die kent en wiens vergelijkbare voorgangers in de tijd van dc voorgaande generatie in ander verband de vorming buiten het gezin van de toenmalige troonopvolgsters verzorgden. Nadien werd Prinses Beatrix leerlinge van het Baarns Lyceum. De omstandig heden maakten het nu eenmaal niet mo gelijk haar volledig in het gewone school verband op te nemen. Als lid van een groepje leerlingen bezocht zij de lessen, die in een dépendance gegeven werden, een grote witte villa vlak bij de spoor wegovergang. Hier vond het onderwijs plaats in klassen van omstreeks tien leerlingen. Hoewel er naar werd ge streefd het schoolonderricht zo „nor maal" mogelijk te houden, moest In ver band met de zware taak, welke in de toekomst op de schouders van Prinses Beatrix zou komen te rusten, toch ook tot een meer individueel gericht onder wijs worden overgegaan. In het bijzon der immers moest zij worden onderwezen op terreinen, die voor gewone scholie ren niet van het allergrootste belang zijn. In dit opzicht deelde Prinses Irene als tweede troonopvolgster dit lot van uitzonderlijkheid ten opzichte van de gewone scholieren. Het Baarns Lyceum kent naast de normale schooluren ook nog werktijden voor de leerlingen, die gekenmerkt wor den door een grote zelfwerkzaamheid. In deze extra-uren wordt volgens het Dal tonsysteem gewerkt. Dan vooral wordt de vorming van een eigen persoonlijk heid bevorderd, los van de ontwikkeling van capaciteiten in een algemeen sche- Geen faciliteiten voor Westerling in India India heeft Indonesië de verzekering gegeven, dat het geen faciliteiten in havens of elders aan Westerling zal verlenen. Indonesië had India een dergelijke verzekering verzocht. Leraressen van allerlei scholen in alle delen des lands werden aangetrokken om de Kroonprinses op zo gunstig moge lijke wijze te leiden in haar schoolvor ming. Onder die leraressen bevonden zich ook velen, die in Leiden haar we tenschappelijke en paedagogische kwali teiten tot bloei brachten. De directrice van de dépendance van het Baarns Ly ceum is mej. dr Ramondt, die een ver antwoordelijke taak op voorbeeldige wijze heeft vervuld. Prinses Beatrix zit thans in de vijfde klasse van het Baarns Lyceum, in de alpha-afdellng, zodat zij nog een jaar voor de boeg heeft alvorens zij haar voorbereidende opleiding voor het hoger onderwijs heeft voltooid. Onder haar zes klasgenoten bevindt zich haar hartsvriendin Renée Röell, de dochter van de vroegere secretaris van Prins Bernhard, die tijdens de oorlog overleed, met wie zij van jongsaf aan contact heeft gehad. Beiden verbleven zij in de bezettingsjaren in Canada, waar zij in één huis woonden. Deze vriendin zal, als de uiteindelijke resultaten van de schoolopleiding dit veroorloven, de studietijd van Beatrix als mede-studente meemaken. Natuurlijk heeft Pnnses Beatrix, als ieder ander schoolkind, haar bijzondere eigenschappen en gebreken getoond. On der die gebreken behoorde heel bepaald niet het zich voorstaan op haar positie. In velerlei opzioht heeft zij er blijk van gegeven kind onder kinderen te kun nen zijn afgezien van maatschappelijke plaats en taak. Komen wij zo meer in de persoonlijke sfeer, dan dient er op gewezen dat voor al de na-Uoorlogse Jaren een steeds ster kere toenadering tussen vorstenhuis en volk te zien hebben gegeven met alle consequenties van dien. Die consequenties zijn vooral verheu gend als wl) denken aan de ongetwijfeld in bredere lagen van het volk verdiepte Oranjeliefde. Een „democratische" tijd als de huidige gedoogt geen grote af stand tussen volk en vorstenhuis, wy kunnen als Nederlanders dankbaar zijn, dat Koningin Wilhelmina en Koningin Juliana zich ten aanzien van deze ver- sdhulving in de verhoudingen zulk een voorbeeldige positie hebben verworven. Wat Prinses Beatrix betreft: zij heeft zich vooral in de kunstzinnige en sociaal-maatschappelijke richting sterk ontwikkeld, terwijl haar taalgevoel in de loop der jaren groot bleek te zijn. Wat dit laatste betrof: haar beheer sing van het Engels als door geen van haar medescholieren was niet opzien barend, wanneer wl) in aanmerking nemen, dat zij op twee en een half-jari- ge leeftijd noodgedwongen naar Canada ging. Tot haar zevende jaar leefde onze Kroonprinses in een Engelse omgeving, en men kan er zioh slechts over verwon deren. dat zij desondanks zo door en door Nederlands is gebleven. In cultureel opzicht is zij in het bij zonder begaafd op het gebied van boet seren en beeldhouwen, terwijl ook schil deren en tekenen tot haar lievelingsbe zigheden behoren. Haar gaven in deze richting doen denken aan de persoonlij ke capaciteiten van haar grootmoeder, Prinses Wilhelmina. Deze Kroonprinses, ondanks de demo cratisering van het Koningschap, toch door het leven gaande onder een onmis kenbaar aureool, komt in Leiden stude ren. Leiden, de oudste en meest roemruch te Nederlandse Universiteit, laat zich daarop niet voorstaan. Niet uit onver schilligheid, maar uit de overtuiging dat ook in dit geval wetenschappelijke en vooral academische vorming van zo bij zonder groot gewicht is voor hen, die mettertijd de hoogste verantwoordelijk heid voor de samenleving als geheel zullen dragen. Deze Leidse studie is in zeker opzicht vanzelfsprekend. Het zal, in de veranderde maatschap pelijke omstandigheden, misschien moeilijker zijn dan indertijd ten aan zien van Jula van Oranje, om Prinses Beatrix de vrijheid te geven, die Haar Moeder in de Sleutelstad genoot. Het is evenwel aller plicht alles tot een dergelijke vrijheid by te dragen. Leiden kan zich gelukkig prijzen het volgend jaar wederom een Oranjetelg als studente te kunnen begroeten. Leiden moet daarnaast erkennen, dat de Spes Patriae, waartoe Beatrix bin nen afzienbare tUd behoort in de Leidse zin, die hoop slechts in vervul ling kan doen gaan in dien de vrij heid, zo nauw met dit bolwerk verbon den, ook deze studente gegeven zal worden. Officiële bevestiging In de loop van de dag ont vingen wij uit Soestdijk de volgende mededeling: In verband met in enkele bladen verschenen berichten wordt medegedeeld, dat H.K.H. Prinses Beatrix het voornemen heeft te zijner tijd, na een ge slaagd eindexamen Gymna sium A). aan de Leidse Univer siteit te gaan studeren. Er wordt overwogen of Prinses Beatrix dan haar intrek zal nemen in het perceel Rapenburg 45. het voormalig huis van wijlen prof. T elders, eigendom van het Leids Universiteitsfonds. Een definitieve beslissing hierom trent is nog niet genomen. Na ontvangst van de bovenstaande officiële, zy het ook gedeelteiyke be vestiging. achten wy ons ontslagen van de beperking, welke wil ons oplegden. In onze op Pag.I van dit nummer gepu bliceerde beschouwing. Na de oefening „Carte Blanche" Scherp debat in Bondsdag tussen regering en oppositieleider Ollenhauer Bondskanselier en Blank hielden voet bij stuk De hauer eiste onder deze omstandigheid terstond 1,2 milliard mark van het ver- dedigings budget over te hevelen naar de civiele luchtbescherming. Dit voorstel werd door de Socialisten ook tydens de recente begrotingsdebatten gedaan. Het Moord op haar dochtertje uit liefde Uit de Valeriuskliniek. waar de Offi. clcr haar als gedetineerde ter verple ging heeft gelaten, omdat hij haar niet in de gevangenis wilde opsluiten, is gis ter een 38-jarige gescheiden vrouw uit Amsterdam, naar de zitting van de Amsterdamse Rechtbank gevoerd, waar z|| zich moest verantwoorden we. gens haar moord op haar circa 12-jarig dochtertje. Het was geen moord uit haat ge weest. zoals ook dc raadsman, mr E. Reinhold, aanvoerde, doch eer een overigens uiteraard af te keuren „moord uit liefde", omdat ze een einde aan haar leven wilde maken, en de kinderen niet onverzorgd achter wilde laten. Op Dinsdagavond 25 Januari jl. had de vrouw haar dochtertje en haar iets jongere zoontje een slaaptablet gegeven onder het voorwendsel, dat er by de bovenburen een feestje zou zyn, de kin deren in de voorkamer in bed gelegd, zelf ook een slaaptablet genomen, ver volgens de kleren van de deuren met lakens dlchtgestopt en toen de gas kraan opengedraaid. Reeds anderhalf uur later roken de buren de gaslucht en braken de deuren open. De vrouw had de reeds bewusteloze kat nog naar de keuken gebraaht en was daar zelf in elkaar gezakt. Zij kwam bil in de Vale riuskliniek. waarheen de G.G. en G.D. haar omstreeks middernacht vervoerde. Precies een week later stierf echter het dochtertje. Haar hersentjes waren door de opgelopen gasvergiftiging aan getast. Het zoontje overleefde zijn ver giftiging. Uit rapporten bleek, dat de vrouw kort voor de oorlog met een Duitser in het huwelijk trad. Het werd een vol slagen mislukking, waaraan deze Duit ser voor zover thans duidelijk is, de grootste schuld droeg. Het tweetal scheidde kort na de oorlog. De man trok naar Duitsland en liet, de vrouw met de twee kinderen aan hun lot over. Als getuige-deskundige werd prof. L. van der Horst, directeur van de Vale riuskliniek, gehoord. Deze hoogleraar in de psychiatrie had samen met de psy chiater dr Tammenoms Bakker een rap port over de verdachte uitgebracht. Hy was van mening, dat de vrouw by het plegen van haar daad weliswaar in zeer sterke mate verminderd toerekenbaar moet worden geacht, maar dat haar geestvermogens zeker niet een zodanige gebrekkige ontwikkeling hebben, dat zc geen enkele verantwoording voor die daad meer zou hebben. Prof. Van der Horst achtte het echter toch te riskant de vrouw weer vrij in de maatschappij te laten en adviseerde terbeschikking stelling van de regering ter verdere verpleging. In zün requisitoir meende de Offi cier van Justitie mr A. W. Holsteyn, dat de vrouw niet ln een gevangenis voor haar wanhoopsdaad behoeft te boeten, maar volgens de wet nu een maal gestraft moet worden. Daarom eiste hij 4 maanden gevangenisstraf met aftrek en aangezien zij als gede tineerde reeds meer dan 4 maanden in de Valeriuskliniek verpleegd is, heeft zii deze straf dus reeds onder gaan. Voorts vroeg mr H<Ualeyn terbe. schikkingstelling van ne regering. „De psychiaters moeten dan maar beoordelen waar en hoe lang zij nog verpleegd moet worden", zei hy. De raadsman, mr E. Reinhold. deed een beroep op overmacht en vroeg vrij spraak of ontslag van rechtsvervolging In haar laatste woord smeekte de ver. dachte de rechtbank haar niet naar ren inrichting te sturen. Liever boette zu haar schuld in de gevangenis, dan voor onbepaalde tüd onder psychiaters in een inrichting, zo zei ze. De Rechtbank zal op 5 Juli as. uit spraak doen. ben in West-Duitsland niet alleen de werd toen verworpen. De militaire me- militaire experts, doch ook de politici te dewerker der „Frankfurter Allgemeine denken gegeven. De 345 atoembommen, Zeitung" heeft geooncludeerd, dat het die in de \njf dagen der oefening werden aanbeveling zou verdienen het gehele uitgeworpen .hebben ook een explosie in verdedigingsbudget der Bondsrepubliek, de Bondsdag veroorzaakt. Daar stond ruim 9 milliard, voor de luchtbescher- de leider der Socialistische oppositie, j mlng te besteden. Ollenhauer, klaar met de conclusie, dat de volledige vernietiging van het stryd- Dr Adenauer noch zUn minister van gebied, die de leiders der oefening als Defensie. Blank, gingen tüdens het mili- gevolg der atoombommen vrezen, het iab"e debat dat in de Bondsdag werd plan tot herbewapening van Duitsland Keh°uden op deze conclusies der Socia- volslagen ouderwets deed lüken. Deze lyrische oppositie ln. Woordvoerders der conclusie was ook reeds getrokken door de militaire medewerker van de „Frank furter Allgemeine Zeitung". Ollenhauer noemde het resultaat van „Carte Blanche" alarmerend, daar hier. door werd aangetoond, dat in geval van ernst een atoomaanval de bevolking der Bondsrepubliek zou vernietigen. „Ieder een weet, dat in geval van een, atoom oorlog noch de 6000 vrywilligers die de regering door haar vrywilligerswet wil oproepen, noch de in zicht gestelde twaalf duitse divisies enige noemens waardige bydrage voor de bescherming der burgers in de Bondsrepubliek kun nen vormen. Het volk voelt iedere dag meer. dat aan de eisen der veiligheid van de Bondsrepubliek op deze manier niet kan worden voldaan. Wij staan in een bijna spookachtige situatie." aldus Ollenhauer De Socialistische leider zei, dat alle plannen voor West-Duitslands bewape ning nog van de situatie van 1950 uit gaan en het tyd wordt de plannen in het licht der ontwikkeling der atoom wapens te herzien. In het by zonder moeten de Duitsers er volgens Ollen hauer acht op slaan dat de oefening „Carte Blanche" was uitgegaan van de veronderstelling, dat geen civiele lucht bescherming zou functionneren. Ollen-, regeringscoalitie concludeerden evenwel het tegendeel: de resultaten der ma noeuvres hadden volgens hen bewezen hoe nodig het was de bewapeningsplan nen uit te voeren als bydrage tot ver hindering van een atoomoorlog in Europa. Ruim zeventig millioen gulden voor het plan de Mont Blanc te doorboren De hoogste berg van Europa is de Mont Blanc en dit massief vormt een nahiurlyke wal tussen Frankryk en Italië waardoor naar schatting 560 auto's per dag genoodzaakt zyn 530 k.m. om te ryden Een tunnel door deze berg is ln alle opzichten een Europees belang, omdat de invloed van deze timnel op het verkeer zich zal uitstrekken van de Benelux tot b'yna geheel Frankryk en van een derde deel van Duitsland tot geheel Italië Een gebied dus waar 120 millioen mensen wonen. Het Is dan ook niet verwonderiyk dat men /eeds meer dan twintig plannen heeft ontworpen om een tunnel te graven. Op 14 Maart 1953 keurde de Italiaanse regering een plan goed waardoor de verwezenlijking van de tunnel een grote stap dichterby kwam. De vorige week heeft de Franse regering een wetsontwerp inge diend voor de tunnel door de Mont Blanc. Na goedkeuring door de Nationale vergadering zal men dan met de uitvoering kunnen beginnen en dan zal een oude kwestie zijn opgelost. Als alles meeloopt kan men over vyf jaar de tunnel gereed hebben. In die tyd zal dan een bedrag van rond 172 millioen gulden zyn besteed en ongeveer 600.000 M3 rots zyn uitgehakt. Met de opritten mee zal de totale lengte van de tunnel 12,5 k.m. bedragen. Er komen een verkeersweg van 6 meter breedte en twee „voetpaden" van 1 meter breedte. Met de hoogte is gerekend op de grootste vrachtwagens. Omweg van 530 k.m. wordt dan baan van ruim 12 k.m. lengte In het plafond wordt een speciale verlichting gemaakt, die voor „daglicht" zal zorgen en in het wegdek komen drie ruimten, waarin installaties zullen wor den geplaatst. Voor de ventilatie be schikt men over enorme ventilatoren, die echter niet voortdurend in bedrijf zullen zyn omdat het verschil in luchtdruk aan beide zijden van de tunnel zelf voor een stroom verse lucht zal zorg dragen. Men heeft deze luchtstroom reeds bere kend en vastgesteld op 75 m3 per secon de. Toch heeft men rekening gehouden met de mogeiykheid van vergiftiging van de lucht en daarom zyn er ln de plannen by de ingangen van de tun nel automatische apparaten opgesteld, die het gehalte kooloxide zullen regis treren. Verder zal de tunnel velllghelds- nlssen bevatten die om de 100 meter zullen worden aangebracht. Mocht een auto dus pech krygen dan kan men zich hier in veiligheid stellen. In deze nis sen zyn telefoons die in verbinding staan met de cabines van het speciale perso neel van de tunnel. Om toch nog op al le mogeiykheden voorbereid te zyn, zal men de tunnel uitrusten met foto-elec- trische cellen, die onmlddeliyk iedere opstopping in het verkeer zullen regis treren en automatisch alarm geven. Aan weinigen zal het bekend zijn dat van deze tunnel reeds een gedeelte van één kilometer is gegraven! Dit heeft men kort voor de oorlog ln Italië gedaan en de graver was de schatrijke eigenaar van de Fiatfabrieken. Deze kilometer kwam hem te staan op liefst 15 millioen gulden! De oorlog en de politiek staken een spaak in het wiel en het ls toen by die ene kilometer gebleven. Een Franse en een Italiaanse maat- schappy zullen het werk uitvoeren en Frankryk en Italië zullen de kosten by na geheel dragen. Een klein gedeelte zal worden bygedragen door de Zwitserse stad Genève, omdat men heeft uitgere kend dat tenminste 2/3 van het verkeer door Genève zal lopen als de tunnel ge reed ls. Dat de tunnel een heel karwei is blijkt wel uit het feit dat men de snel heid waarmede men met het hakken en Tunnel onder de Mont Blanc Huldiging van ministers Drees en Mansholt DOOR PARTIJGENOTEN De minister-president, dr W. Drees. en Verhogingen resp. in Juli en September (Speciale berichtgeving.) Naar wij vernemen zullen de prijzen van huisbrandkolen, o.a. anthraciet en eierkolen, in Juli met gemiddeld 20 cent per ILL. worden verhoogd. In September van dit jaar is wederom een prijsstijging te verwachten. Met uitzondering van enkele soorten, die nu reeds op winterniveau worden gebracht, zal de prijsstijging circa 30 cent per H.L. bedragen, voor eierkolen zelfs 40 cent. Een en ander ls een gevolg van Ne derlands toetreding tot de Kolen en Staal Gemeenschap. De Nederlandse prijzen voor huisbrandkolen worden thans opgetrokken naar het niveau van de by de KSG aangesloten landen. De Nederlandse consument heeft jarenlang kunnen profiteren van een regerings- pryzenregeling middels het zgn. Egalisa tiefonds waarby door de regermg mil- lioenen werden bygepast om de kolen- prijzen kunstmatig laag te houden, bin nen het zgn. huishoudbudget. Nederland de minister van Landbouw Visserij en j heeft vla een overgangsperiode de gele- Voedselvoorzlenlng. de heer S. L. Mans- genheid gekregen de kolenpryzen aan te holt. zyn gisteravond te Delft ln het passen aan het niveau van de KSG. Ge- stedeiyk museum „Het Prinsenhor' door tal van vooraanstaande figuren uit de Party van de Arbeid gehuldigd ter ge legenheid van hun tienjarig minister schap. De byeenkomst, welke een beslo ten karakter droeg, was georganiseerd door de fracties van de P. v. d. A. uit de Eerste en de Tweede Kamer. Te omstreeks zes uur verzamelden de genodigden zich ln de historische zaal van „Het Prinsenhof", waar een kwar tier later de ministers Drees en Mans- holt met hun echtgenoten werden bin nengeleid en met applaus begroet. Namens de P. v. d. A, werden zy op hartelyke wyze toegesproken door de heer Evert Vermeer en uit naam van de Kamerfractie van de P. v. d. A. door mr J. A. W. Burger, waarna de heer Mansholt. mede namens dr Drees, een dankwoord sprak. Na dit min of meer officiële gedeelte bleven de genodigden nog enige tyd byeen. Tydens de byeenkomst werden er vele telegrammen voor de jubilarissen bezorgd. leldelijk aan werden de kolenpryzen vry gelaten totdat ten slotte ook de subsi die op de eierkolen kwam te vervallen. De prysstygingen zyn echter niet alleen het gevolg van de toetreding van ons land tot de KSG maar ook van de sterk gestegen productiekosten van de Neder landse mijnen (hogere lonen voor de mynwerkers en hoge "investeringskosten In ons land zyn de kolenpryzen ech ter ook na de op handen zijnde verho gingen globaal genomen nog lager dan in het buitenland wat te danken is aan de nog vry lage transportkosten in ons land en de efflclente organisa tie van de detailhandel. boren door de berg zal vorderen heeft berekend op ca 9 meter per dag! Men zal aan beide zijden met de werkzaam heden beginnen en precies ln het mid den van de Mont Blanc zal men elkaar ontmoeten. Russen trekken zich terug Onze correspondent in Londen telefo neerde hedenmiddag: Vandaag ls officieel bekend gemaakt, dat de Russische ploegen, die reeds ge ruime tyd in geleende boten hebben moeten oefenen, zich uit de interna tionale roeikampioenschappcn van Hen ley hebben teruggetrokken. Deze beslis sing werd door Moskou genomen. De Russen waren vorig jaar, toen ztj voor het eerst naar Henley kwamen, de grole sensatie, niet alleen omdat zy er waren, maar vooral ook wegens de pres taties. Zij slaagden er in drie van de vyf hoofdnummers, welke open staan voor buitenlandse deelnemers, te win nen, nameiyk de oude acht. de vier zon der stuurman en de twee zonder stuur man. Dit jaar zouden zy, naast deze, num mers, bovendien een aanval doen op de dubbel skull en het beroemde skiff num mer Diamond SkulL Van een revanche kan er nu - als ge volg van de havenstaking niets komen. PROCES TEGEN REBHOLZ UITGESTELD TOT 21 NOVEMBER De Rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend het verzoek van mr J. H. de Pont, raadsman van de 54-jarige Amsterdamse bankier O. Rebholz, om diens proces aan te houden ingewilligd. De zaak is uitgesteld tot 21 November a.s. De Algemene Vereniging voor Melk- voorzieninc Den Haag deelt mede. dat zii de melkhandel ln haar werkgebied (omvattende grotendeels de provincie Zuid-Holland en Utrecht, alsmede het Zuidelijk deel van Noord-Holland) heeft geadviseerd, om in de gebieden, waarde prijsverhoging van 9 Januari 1.1. 4 cent Der liter bedroeg, de Dryzen met Ingang van 10 Juli a s met één cent per liter te verlagen. Deze prijsverlaging heeft betrekking od gestandaardiseerde melk, karnemelk, beide los en in literflessen, en op gesteriliseerde melk ln literfles sen. De Driizen van de overige melk producten blijven onveranderd. voor de leesbibliotheek. Leef- tyd 17 k 20 Jaar. Aanmelden I liefst nA 7 uur n.m.. HAAXMAN's Boekhandel, De Kempenaerstraat 18, Oegstgeest. Gevraagd een 2e MEISJE liefst boven 21 jaar, intern, (keukenm. en werkster aan wezig). Mevr. WIERINGA. Prinses Marielaan 17B, Wassenaar, TeL K1751-4016 Foto Jonker Ie NET MEISJE. 2e JONGEMAN (halfwas) ln fotowerk zaamheden, kunnende af drukken. DAGMEISJE gevraagd In klein gezin, v.g.g.v. Aanmelden Donder dagavond. Mevr. Warring-Couwenhoven, Haarlemmerweg 6a, Lelden N.V. „De Zwitsersche" te Rijswijk vraagt voor verschillende afdelingen. Schoon werk en aan- trekkeiyke jeugdlonen, plus premie naar prestatie. Reisgeld wordt vergoed. Aanmelden Donderdag 30 Juni van 5—6% uur aan ons filiaal Haarlemmerstraat 238, Leiden, waar onze Sociale Werkster aanwezig ls om U alle gewenste Inlichtingen te geven. KUNSTGEBIT Gebroken, gescheurd of tan den afgebeten? Reparaties in enkele uren gereed. ENKRI, TeL 23970 - Hogewoerd 88a LEIDEN BAKFIETSEN te koop te huur GEBR. HUISMAN, Levendaal 76 - Tel. 22962 PLASTIC BEDDEN PLASTIC LUCHTBEDDEN bestand tegen Zon en Zee water. Onversiytbaar. 127,35 Bondstentenverhuurder A.N W.B. FRITS DE GOEDE Janvosscnstecg 37, TeL 20607 DAGBLADRECLAME IS NIET TE VERVANGEN Gevraagd: VERKOOPSTER met vakkennis. LEERLING-VERKOOPSTER Kantoorboekhandel GEBR, WINTER, Stationsweg 6- Leiden I Hulp in de huishouding Gevraagd een net MEISJE voor 2 A 3 ochtenden of mid dagen per week. Brieven Bur. van dit Blad No 9778 Machinefabriek WEST END, Lange Schelstr. 5B, Leiden vraagt een leeftijd plm. 14 k 16 jaar om ln 't vak opgeleid to worden.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5