Lenie de Nijs sloeg Mary Kok WOENSDAG 29 JUNI Waddi n x veen se Sport week Een overweldigende belangstelling bestond Dinsdagavond voor de natio nale 2 km.- zwemwedstrijden, die on der Ideale omstandigheden in de Gou we werden verzwommen In het kader van de 10de Waddinxveense Sport week. Niet alleen van de züde van het publiek bestond voor deze zwemwed strijden een zeer grote belangstelling, ook het aantal deelnemers overtrof dat van voorgaande jaren in sterke mate. DEMONSTRATIE WATERSKIËN de Robben en Vriend van Het Y de lei dm?, die zij tijdens de gehele wedstrijd behielden. Onbedreigd kon G. de Bruyn finishen met een tijd van 28.28.4 min., gevolgd door Willemse van de Robben, die een tijd maakte van 29.13.6 min. en K. Vriend van Y met 29.48 4. Om de 4e en 5e plaats werd nog fel gespurt door T. Viischer van Gooi, die een tijd maakte van 30.- min. en F. A. Demuth van Zwemlust. Bij de dames had Mary Kok bij het keerpunt een voorsprong van enkele vi or kom en. dat Lenie de leiding nam. die zij niet meer afstond. Met een rus tige spurt kwam zij als eerste aan, met een tijd van 28.9 2 min., ruim 11 sec. la ter gevolgd door Mary Kok. met een tijd Demonstratie van jonge Fransen in Casablanca De Europese winkels in het centrum van de Marokkaanse havenstad Casa blanca zijn Dinsdag dicht gebleven, na dat de (Europese) „Organisatie ter ver dediging tegen het terrorisme" een slui- tinssorder voor 24 uur had uitgevaar digd. De winkeliers waren aanvankelijk van plan geweest geen acht te slaan op het stakingsbevel, doch zij veranderden van gedachten, toen honderden Jonge Fran sen in korte broeken en Frangaises in zomerjurkjes door de zakenwijk liepen, roepend: ,De gevangenen moeten vrij, bevrijdt Voiron!" (Voiron, tot voor kort onderhoofd van de inlichtingendienst der politie in Casablanca, is, als ge meld. kortgeleden met elf anderen ge arresteerd op verdenking van mede plichtigheid aan contra-terroristische aanslagen). Dinsdag is nabij Batna, in Algerije, een hevig gevecht geleverd tussen een sterke bende verzetslieden en leden van het Franse Vreemdelingenlegioen, aldus wordt van legerzjjde medegedeeld. Acht tien vogelvrijen sneuvelden. De legion naires leden geen verliezen. Israëlische regering vandaag afgetreden De Israëlische regeringscoalitie, waar. van vier partijen deel urtmaken, is van daag afgetreden in verband met een ernstige breuk tussen de (gematigde) Arbeiderspartij, de Mapal, en haar be langrijkste coalitiegenoot, de (rechtse) Algemene Zionistische party. De breuk kwam Dinsdagavond aan het licht, na dat de Algemene Zionistische party zich van stemming had onthouden over een motie van wantrouwen, die met betrek king tot een lasterzaak in het parle ment was ingediend. De regerlng-Sjaret kreeg het vertrouwen van de Kamer ondanks het feit, dat haar voornaam ste coalitiegenoten blanco stemden. loi ter echter besloot de partyraad van de Mapal het ontslag te eisen van de vier ministers van de Algemene Zionistische party. Churchill neemt zijn gemak Sir Winston Churchill doet het wat kalmer aan. zeggen zijn vrienden. In de vredige sfeer van zyn landhuis, Chart- well In Kent, brengt hy zijn dagen door met het schryven van zyn boek „De ge schiedenis van de Engelssprekende vol keren". Hier tussendoor zwerft hy rond op zijn landgoed, in een gemakkehjk zittend blauw costuum, voedert de vissen in zijn vijvers en strooit broodkruimels voor de vogels. Intussen is de tachtigjarige nog zo actief, dat zijn groep secretarissen werk genoeg heeft! Op de onverwachtste ogenblikken worden zy opgeroepen en 20 moeten dan vaak lange tijd achter een een dictaat opnemen, zyn vrienden zeggen, dat hy zich gezond en gelukkig voelt. Het standpunt van de Belgische rege ring inzake de woordeniyst Nederlandse taal is gisteren ter kennis gebracht van de Nederlandse minister van O., K. en W. In overleg tussen minister Cals en zyn Belgische ambtgenoot, is besloten aan de voorzitters van de Belgische en de Nederlandse delegatie in de Belgisch- Nederlandse Commissie, de professoren Blanquart en Van Haeringen op te dra gen enkele aspecten van de kwestie na der onder ogen te zien en zo mogeiyk nadere voorstellen te formuleren. van 28.20.7 en J. Koster van Gooi met 11. Het 13-Jarig zusje van de win nares. J. de Nys, kwam als 4e aan met een t0d van 29.45.8. De schoolslag dames over de 2 km. werd gewonnen door mej. R. Kroon van de Robben, die een tyd maakte van 32.55.- min. De bekerhoudster Tonny Hom van de Robben had ditmaal niet Ingeschreven. WATER-SKIËN Aardig was ditmaal, dat in de tyd, die verliep tussen de wedstrijd voor ingeze tenen en de nationale zwemwedstrijd, een demonstratie werd gegeven van wa- ter-skleën, waarvoor het sportweek- comité de medewerking had van de heer H. Kempkes. Heel aardig waren de vlag- genparade en het bruidspaar, dat in snelle vaart achter de glfjboot over de Gouwe scheerde, nagewuifd door dui zenden toeschouwers, die zich op beide oevers van de Gouwe hadden opgesteld om van de prachtige sportprestaties van deze avond te kunnen genieten. Protest tegen gemengd zwemmen Tüdens de gisteravond gehouden raads vergadering Woerden, heeft de KVP- fractie de vergadering verlaten toen de kwestie van het gemengd zwemmen voor de tweede maal aan de orde kwam. In de vorige vergadering was na heftige discussies en hevig verzet van de KVP besloten voor enkele uren per dag een z.g. familiebad in te voeren. Gisteravond kwamen B. en W. met de mededeling dat de opgestelde bepalingen by het fa miliebad onuitvoerbaar zün gebleken, waarom werd voorgesteld voor enkele nader vast te stellen uren normaal ge mengd zwemmen toe te staan. Nadat het voorstel van de KVP om de gehele kwestie van het gemengd zwemmen te laten rusten tot volgend seizoen met 8 tegen 7 stemmen was verworpen, ver liet de KVP-fractie de vergadering om dat men over deze kwestie niet meer wenste te spreken. Het voorstel van B. en W. werd daarop aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. (Ingez. Meded.-Adv.) N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken Heveadorp (Gld) Trein greep jeep: Chauffeur gedood Op de onbewaakte overweg te Waar der is vanochtend een jeep door de electrische trein LeidenUtrecht ge grepen. De jeep werd geheel vernield: de bestuurder, de 56-Jarige veehouder G. P. P. Boer alt Lage Ruige Weide werd gedood. Het ongeluk gebeurde met de trein die om 9 09 in Woerden moet aankomen. De veehouder was op weg naar de kaasmarkt in Woerden. Een tragische omstandig heid ls, dat men juist was begonnen met werkzaamheden voor de beveiliging van de overweg met knipperlichten. Het trein verkeer had geruime tyd vertraging. Actie voor minder ontwikkelde gebieden „LATEN WIJ IETS DOEN!" Het bestuur van Nederlandse Verbruiks coöperaties te Rotterdam heeft de vie ring van de Internationale coöperatie- week van 2 tot en met 9 Juli aangegre pen om zich in een speciale oproep tot coöperatief Nederland te wenden. In deze oproep, die in meer dan een millioen exemplaren werd verspreid, worden de leden en verbruikers van de plaatselijke coöperaties onder het motto „Laten wy iets doen" opgewekt mede te helpen aan de ontwikkeling van de coöperatie in de z.g. minder ontwikkelde gebieden. Op byeenkomsten, die ter viering van de internationale coöperatieweek, in ver scheidene plaatsen van ons land worden gehouden, zullen voor dit doel inzamelin gen worden gehouden. Tevens werd een landelyke prijsvraag uitgeschreven. Het bestuur van Nederlandse Verbruiks coöperaties verwacht, dat op deze wijze de coöperatieve beweging in Nederland een belangryke bydrage aan het fonds voor de minder ontwikkelde gebieden zal kunnen leveren. Door aanrijding gedood VERMOEDELIJKE DADER GEARRESTEERD Vannacht omstreeks een uur is op de St. Annastraat te Nijmegen een onge veer 36-jarige man door een auto ge grepen en zo zwaar gewond, dat hy enige uren later in het Canisius-zie- kenhuis is overleden. De politie kon niets van een auto be speuren maar vond by de plaats van de aanryding enkele stukken van een voor ruit van een auto. Bovendien werd een lucifersdoosje gevonden waarop de naam van een klein café in Nymegen. Het bleek, dat daar een autorijder uit Gennep was geweest. De politie trof deze chauf feur ln de omgeving van de Plasmolen, in een der café's die 's nachts voor chauf feurs zyn geopend. De man is in arrest genomen onder verdenking een aanry ding te hebben veroorzaakt en geen hulp te hebben geboden, zyn auto was bescha digd. Het slachtoffer was vanmorgen nog niet geïdentificeerd. Huur- en belastingontwerpen a.s. week in Kamer By de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter vanmiddag medegedeeld, dat het niet onwaarschiJnUJk ls dat het antwoord der regering op het verslag inzake de huur. en belastingontwerpen morgen de Kamer zal bereiken. In dat geval zou volgende week Donderdag de openbare beraadslaging over deee ontwerpen kun nen aanvangen. Neef bekent moord op tante Met stoffelijk overschot rondgereden De 31-jarige N. J. de Jong uit Apel doorn heeft vannacht in het politie bureau te Culemborg bekend zijn tante uit Culemborg in zUn huls te hebben vermoord - men zie ook elders. Hij ontkent halsstarrig dat hu iets te ma ken zou hebben met de brand die gis teravond in zyn woning te Apeldoorn is ontdekt. Het is gebleken dat de moord Maandag morgen omstreeks zes uur in zyn woning boven de boekhandel te Apeldoorn is ge pleegd. De Jong heeft het stoffeiyk over schot van zyn tante daarna op een logeerbed gelegd, bebloede kledingstuk ken voor een deel verbrand en de as daarvan verstrooid. Vervolgens is hy naar de boekwinkel gegaan, waar hy met een winkelmeisje heeft staan praten. Maandagavond heeft hy het stoffeiyk overschot, dat hy in een deken had ge wikkeld, in zyn auto geladen en ermee door een groot deel van ons land gere den, tot hij by een overweg in Reeuwyk kwam. De recherche te Apeldoorn heeft een pakje met bebloede kleding uit het Apel- doorns Kanaal gevist, dat daar vermoe- deiyk door De Jong ln was geworpen. Koning Haakon brak dijbeen De 82-jarige Koning Haakon van Noorwegen heeft een dübeen gebroken. Hy is vandaag in een ziekenhuis opge nomen. De toestand van dc Koning werd v ochtend door zyn dokter bevredigend genoemd. Er waren geen complicaties. De koning is Dinsdag op zyn landgoed Bygdoey, even buiten Oslo, gevallen. BLINDE TELEFONIST VERLIEST F. 500 Een 24-Jarige blinde telefonist uit Delft heeft een portemonnaie inhoudend f. 500 verloren. Hy ls Zondagoohtend om half 12 met de trein uit Delft te Rotter dam aangekomen. Toen hy de tram in stapte en wilde betalen merkte hij. dat hy zyn portemonnaie kwijt was. Met het geld had hy iemand, die half blind is, willen helpen, omdat deze een eigen zaak wilde beginnen. In Indonesië en Suriname. Een vijftal samenwerkende Protes tantse kerken ln ons land is een „Actie voor christelijke saholen in Indonesië en Suriname" begonnen, die beoogt een belangrijke financiële steun te geven aan het christeiyk onderwys in Indo nesië en Suriname. Zondag 3 Juli wordt ln versoheidene kerken ln ons land een grote collecte gehouden, waarvan men hoopt, dat zü één millioen gulden zal opbrengen. Daarnaast wordt op scholen een tot Maart 1956 durende actie gevoerd, die naar verwacht wordt drie ton zal op brengen. Het geld ls nodig voor: nieuwe school gebouwen en restauratie van de ver nielde en in verwaarloosde staat ver kerende oude gebouwen ln Indonesië, aankoop van leermiddelen en meubi lair. Nieuivs uit de Omgeving VALKENBURG BURGERLIJKE STAND Geboren: Dirk. zn van C. van Dyk en A. M. J. Leuerlng; Cornelia W„ dr van A. Oosterlee en C. van der Plas; Ingrld E.. dr van J. M. Vereteegh en S. M. Polman. Getrouwd: J. Glasbergen en Chr. Wlersma. Overleden: C. van der Maarel, 67 Jr. we duwnaar van H. Spierenburg. Vrydag is het tien jaar geleden, dat het Cabaret- en revue-gezelschap „De Speeldoos" op initiatief van de heer N. Boer werd opgericht. De viering van dit tweede lustrum wordt a.s. Zaterdag gevierd met een cabaret-avond in „Den Burcht". sidle ontvangen van f.200 voor aankoop van nieuwe Instrumenten. AUTOBUSTOCHT U.V.V. Maandag- en Dinsdagmiddag hebben ongeveer 450 ouden van dagen onder auspiciën van U.V.V, een autobustocht gemaakt. Om één uur vertrokken vyf autobussen van de Beestenmarkt met bestemming Schiphol. Het weer was stralend en de stemming van de ouden van dagen liet niets te wensen over. Na beziohtlging van de luchthaven werd op het terras de thee gebruikt. Verschillende vliegtuigen kwamen bin- en en vertrokken. Om vier uur werd de terugtocht via Heemstede - Hillegom - Llsse en Sas sen helm aanvaard. Klokslag 5 uur was men weer in Leiden terug. Opgewekt en voldaan keerde ieder huiswaarts. VOORSCHOTEN Nagekomen raadsstukken Naar aanleiding van vragen van een raadslid en publicaties ln de pers over de aan te leggen verbindingsweg tussen Ryksweg 4 en Ryksweg 4A, delen B. en W. de Raad nu mede, dat door de pu blicaties de opgelegde geheimhouding met meer nodig is. Zij hebben, in prin cipe hun goedkeuring gehecht aan een plan een tracé te ontwerpen ter hoogte van de Hofweg, langs het bos van Ber- bice, hetzy met een beweegbare brug over de Vliet in aansluiting op een on dertunneling van de provinciale weg. het zy één doorgaande tunnel onder de Vliet en onder de provinciale weg. B. en W. hebben de ultdrukkeiyke voorwaar de gesteld, dat de weg niet op een dyk- lichaam doch op normaal niveau zal worden aangelegd. B en W. stellen voor aan de firma Brandwyk te Sliedrecht, aannemersbe drijf van Bouw- en Betonwerken, te ver kopen een perceel grond gelegen tussen de Prins Mauritslaan en de Frederik Hendnklaan ter grootte van 3740 M2 te gen de prys van f. 14 per M2. Op deze grond wenst dit bouwbedrUf een twintigtal middenstandswoningen te bouwen. Het totaalbedrag der nog niet afge schreven investeringen der gemeente waarvoor nog geen dekking aanwezig is en de te verwachten kapitaalbehoefte, waarvoor eveneens nog geen financie ring aanwezig is bedraagt f. 816.000. De Bank van Nederlandse Gemeenten heeft een aanbieding gedaan voor een geldle ning van f. 500.000 tegen 3 5/16 rente, aflossing in 40 gehjke Jaarlijkse termy- nen aanvangende 1 Augustus 1966. Gisteravond heeft de Adviescommissie Openbaar en Neutraal Onderwys In een lokaal van de Openbare Lagere School een avond belegd, waar de ouders van de toekomstige leerlingen van de Open bare Mulo gelegenheid kregen kennis te maken met het hoofd der school, de heer R. Otten uit Utrecht. Deze avond was byzonder goed bezocht. Na een korte inleiding door de heer A. de Groot voorzitter van de adviescommissie, be sprak de heer Otten zijn plannen aan gaande de nieuwe Mulo. De heer J. H. van Eist gaf een uiteenzetting over het gebouw, waarvan de maquette aanwezig De heer Otten beantwoordde nog di verse vragen. Enkele ouders, die belang stelling voor de school hadden, maar hun kind nog met opgegeven hadden, deden dit nog op deze avond. Deze eerste kennismaking bleek ln de smaak te vallen en de ouders waren dankbaar, dat hun deze gelegenheid ge boden was. Voor het gemeentebestuur was wet houder G. Schrama aanwezig. Begrafenis J. P. Vrolijk Gistermiddag is op de Algemene be graafplaats te Voorschoten het stoffe lijk overschot van de heer J. P. Vroiyk, in leven chef personeelsvoorziening van het Ministerie van Marine, ter aarde besteld. In het sterfhuis leidde ds E. Sarabar, Ned. Herv. predikant te Voorschoten, een rouwdienst, waarby hy sprak n.a.v. Jo hannes 3. Op de begraafplaats merkten wy o.a. op mr W. Bödeker, plv. secreta ris-generaal van het Ministerie van Ma rine. de heer J. J. Maas uit Overveen namens het burgerpersoneel van het Marine-hospitaal aldaar, de heer A. J. Wever, hoofd van de afdeling Algemene Zaken van het ministerie van Marine, de heer J. G. J. Spanjaard, hoofd van de Marid, de heer N. Graafland, chef huis- houdelyke dienst van het ministerie, J. M. Geel. directeur van het zakeiyk be heer der Koninklyke Marine, Schout by Nacht T. R. Deelder, en vele deputaties van de verschillende afdelingen van de Koninklyke Marine. Nadat het stoffelyk overschot in de groeve was neergelaten sprak mr W. Bödeker namens de minis ter van Oorlog en Marine en namens het gehele personeel van het ministerie. De overledene was niet alleen bekwaam, al dus spr., maar hij was ook een goed col lega en een goed vriend. Hy bezat een grote ervaring en een grote dosis humor. Het is moeilijk afscheid te nemen van een goed vriend, maar wy behouden goede herinneringen aan hem. De vol gende spreker, de heer A. J. Wever wees er op. dat de overledene moeiiyk te ver vangen zal zyn op zyn afdeling. Hij sprak woorden van dank voor alle onder vonden steun. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de heer L P. de Jong, plaatsvervangend personeelschef. Ds Saraber leidde tenslotte de begrafe- nlsllturgie. waarna de heer C. R. Merkes namens de familie dankte voor de be toonde belangstelling. Vele kransen dek ten dp baar. BURGERLIJKE STAND Geboren: fiudolf, zn van H. Dragt en C. Pieper; Ralph, zn van H. N. Julslng en V. B. van den Worm, Cornelia A. M dr van J. M. Berk en P. J. A. van der Ham; Daniël W. M.. zn van J. A. Groenewegen en H. A. T. Onderwater. Ondertrouwd: J. P. Rotteveel, 24 Jr en J. M. C. Oudshoorn, 25 Ir. Getrouwd; A. M. L. Lippens. 40 Jr en E. Rlksman, 27 Jr; M. van der Glessen. 29 Jr en M. Hermsen. 24 Jr; W. C. van Helinlngen, 24 jr en J. van Ek, 21 Jr. Overleden: J. C. van Winkel, 65 jr; J. P. Vroiyk, 60 Jr, echtgenoot van M. F. H. Belntema. WARMOND „LEEVLIET" VERKOCHT De Buitenplaats „Leevliet" ls thans definitief verkocht. De drie percelen, die eerst afzonderiyk waren ingezet, zyn ge combineerd en het gehele complex ls thans verkocht aan de heer W. M. Haa- mel q.q. bouwkundige te 's Gravenhage, voor de prys van f. 119.660, dus ruim f. 16.000 hoger dan het bedrag waarvoor het gehele complex vorige week Dins dag was ingezet. Met belangstelling wordt uitgezien naar hetgeen met deze buitenplaats gaat gebeuren. Inbraak Naar wy vernemen heeft men getracht in te breken in Hotel Res taurant „Meerrust". De inbrekers hebben echter niets kunnen ontvreemden, daar zy door de Warmondse politie op heter daad werden betrapt. Hangende het onderzoek kon de poli tie nog geen nadere gegevens verstrek ken. WASSENAAR GECOMPLICEERDE AANRIJDING Op de Ryksstraatweg moest de be stuurder van een volkswagen rijdende ln de richting Den Haag plotseling stoppen op de linkerrybaan van de rechter weg helft. Een tweede volkswagen, bestuurd door de Haarlemmer J. W. van der Spek kon niet tydig achter de eerstgenoem de wagen tot stilstand worden gebracht, waardoor hy er aan de achterzijde te genop botste, vervolgens naar links schoot en op de linker weghelft werd gegrepen door een Ford bestuurd door de Hagenaar H. A. van Rossum. om dan te worden weggedrukt tegen een naast de weg geparkeerde auto. De heer v. Rossum liep kneuzingen ln de borst op en de heer v.t d. Spek kreeg snywonden aan het hoofd en een hersenschudding, zy werden naar het Academisch Zieken huis te Lelden vervoerd. GEWEIFELD Doordat de bestuurder van een brom fiets de 43-jarige S. H. Aarts alhier in de Langstraat bij het passeren van een wielrijder weifelde ontstond een botsing met de 24-jarige motorrijder J. F. Ch. Tap alhier. By hun val liep de motor- ryder een hoofdwond en een lichte her senschudding op. Hy werd naar zijn wo ning vervoerd. De bromfietser die een snywond aan een lip opliep, moest zich drie tanden laten trekken. Geslaagd Onze plaatsgenoot, de heer W. J. R. Rozenbroek, is te Rotterdam geslaagd voor het candidaatsexamcn in de economische wetenschappen. „DE GEVLEUGELDE VRIENDEN" Zondag werd een wedvlucht gehouden met oude duiven vanuit Pont St Max- cense, afstand pl.m. 340 k.m. In con cours 74 vogels, die gelost werden om 6.30 uur. Aankomst 1ste vogel 13.14.21 u. De uitslag was als volgt: P. Q. v. Leeu wen 1. J. F. v. d. Lely 2. G. G. Boer 3, J. P. Brederode 4. J H. de Ruiiter 5. J. Parlevliet 6. 10, G. Th. Looilestein 7. J. C. B. Brederode 8. J. M. Brederode 9. Tevens werd door enkele leden deel genomen aan de bekende wedvlucht vanuit St Vincent. Afstand 1025 kon. J. M. Brederode klokte de eerste vo gel op Wassenaar Zondagmorgen om streeks 8 uur en de 2e van J. F. v. d- Lely Maandagmorgen om 12 uur. Bewogen debat in de Belgische Kamer O Landbouwfonds geen copie van Nederlands voorbeeld (Telefonisch van onze correspondent in Brussel) De Belgische Tweede Kamer is giste ren begonnen met de bespreking van het Belgische Landbouwfonds. Dit fonds wordt ongeveer dezelfde rol toebedacht als het Nederlandse Landbouw-egalisa- tiefonds en naar aanleiding hiervan kwam het in de Kamer tot een botsing tussen de voorstanders van de vrfje en de geleide landbouw-eeonomie. De Vlaamse Socialist Chalmet verde digde het ontwerp met vuur: men vreest, dat het fonds de dirigistische richting Z3l uitgaan. De vroegere minister van Landbouw, de heer Heger, had, zoals spreker opmerkte, het ontworpen systeem vergeleken met de corporaties uit ae bezettingsjaren. Het is een belediging het Nederlandse landbouwdirigisme met het Duitse systeem van 1949—'45 te verge- ïyken. Het statuut van de bezetting was gebaseerd op geweld en verdrukking. Het Nederlandse landbouwdirigisme daarentegen is gesproten uit de beroeps verenigingen der Nederlandse landbou wers. zy hebben dit systeem zelf uit vrije wil gekozen. Zy willen een dirigis tische politiek, gesteund door hun eigen regering. Die regering is niet de Duitse, maar de vrije Nederlandse regering. De Nederlandse boeren kiezen hun systeem zelf en ik heb de indruk dat zy er niet ontevreden over zyn. Is het U niet op gevallen, aldus vrccg de heer Chalmet. dat Nederland sedert tien jaren dezelfde minister van Landbouw heeft? Het is toevallig een Socialist, maar hy wordt gesteund door de Katholieken. De oud-minister van Landbouw, Heger, zei, dat de Belgische regering een on verantwoorde concessie aan het Neder landse standpunt heeft gedaan, terwijl andere boerenvertegenwoordlgers in het Belgische parlement reiden, dat het fonds de langzame dood betekent van honderdduizend kleine boeren en tuin ders. De minister van Landbouw, de heer Lefebvre, antwoordde, dat er geen sprake Is van het copiëren van het Nederlandse systeem. In de plaats van 21 verschil lende fondsen wordt In België één land bouwfonds opgericht. Wy hebben het Landbouwfonds broodnodig omdat Bel gië voor bepaalde producten een export land is geworden, aldus de heer Lefebvre. Nederlanders veroorzaakten wanorde IN NED. COMMISSARIAAT SOERABAJA Een groep Nederlandse burgers heeft Maandagochtend wanordeiykheden ver oorzaakt in het kantoor van het Neder- landsche Commissariaat te Soerabaja. Zy vielen vier ambtenaren aan en ver nielden enige kantoor-inventaris. De po litie stelt een onderzoek in. Duitse kardinaal bepleit vrijlating oorlogsmisdadigers Niet alleen diverse afgevaardigden ln de Bondsdag hebben weer eens een be roep op het buitenland gedaan de nog gevangen gehouden Duitse oorlogsmis dadigers los te laten, doch tegeiyk heeft de aartsbisschop van Keulen. Kardi naal Joseph Frings, zich ten behoeve der gevangenen tot de staatshoofden van Westelijke landen gericht. Kardinaal Frings heeft namens de bisschopsconferentie van Fulda een brief aan H.M. Koningin Juliana, aan president Eisenhower en aan president Coty van Frankrllk geschreven om de vrijlating der nog wegens oorlogsmisda den gevangen gehouden vroegere leden der Duitse weermacht te vragen. Kar dinaal Frings heeft in zyn brieven de overtuiging uitgesproken dat de vrij- lating der gevangenen een bijdrage tot de verzoening der volkeren zou bete kenen. (De R.K. bisschoppen kunnen er zich van overtuigd houden, dat dit pleidooi voor deze misdadigers met zeer ge mengde gevoelens ontvangen zal wor den. Menigeen zal zich niet aan de in. druk kunnen onttrekken, dat dit beroep op Koningin Juliana, president Eisen hower en president Cotv meer door (misplaatst» nationaal gevoel is inge geven dan door strikt-geestelijke over gingen. Ernstig betwijfeld moet worden of het onttrekken van grote oorlogsmis dadigers aan de gerechtigheid, zoals door de bisschoppen hoezeer met de beste bedoelingen, bepleit, „een bydrage tot de verzoening der volkeren" zou kunnen betekenen. Gevreesd moet wor den. dat eerder het tegendeel het geval zal zyn. Red.). RECHTZAKEN Inbraak in Haags warenhuis EIS: 3 JAAR GEVANGENISSTRAF Drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de Officier van Justitie by de Rechtbank te Den Haa? na een langdurige zitting gerequireerd tegen een 65-jarlge los werkman uit Den Haag. die ervan wordt verdacht een der Inbrekers te zyn, die in de nacht van 4 op 5 December van het vorige jaar bij een warenhuis (Hema) te Den Haar de brandkast te hebben gekraakt en ruim f. 40.000.te hebben gestolen Na een aanvankelijke bekentenis had deze zijn vorige verklaringen herroepen en beweerd onschuldig te zyn. Uitspraak over 14 dagen. Tegen de tweede verdachte een 53. Jarige vloerenlegger uit Den Haag werd eveneens drie jaar gevangenisstraf ge- requireerd. echter zonder aftrek van voorarrest omdat, zo meende de Officier het aan hem te wyten is dat de voor lopige hechtenis zo lang heeft geduurd Hy heeft tot nu toe steeds hardnekkiz ontkend iets te maken te hebben met de inbraak. Pleiter concludeerde tot vry spraak De verdachte vroeg onmiddellijke 'ln- vryheldsstelling. maar de Rechtbank wees dit verzoek na raadkamer af. Uitspraak 12 Juli a.s. Tegen een koopman eiste de Officier 10 maanden gevangenisstraf omdat hij f. 19.000 had bewaard en enkele malen had doen vervoeren. Voor zyn diensten had hy f. 1000 ln ontvangst genomen. Uitspraak Dinsdag 12 Juli. MACHINEFABRIKANT UIT WASSENAAR VRIJGESPROKEN De rechtbank te Den Haag heeft een 61-jarige machinefabrikant uit Wasse naar vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. nJ. dat hy in 1952 en 1953 aan de genie van de Kon. Landmacht 129 oude brandslangen als nieuw zou hebben verkocht. Het Rijk zou hierdoor f. 11.700 schade hebben geleden. De Officier van Justitie had 7 maan den gevangenisstraf gerequireerd. De Rechtbank achtte de ten lastegelegde fraude echter niet bewezen. SCHENDING VAN GEHEIM. Conform de eis van de Procureur-Ge- neraal heeft het Gerechtshof te Den Haag vanmorgen een 32-jarige vrouwe- ïyke kantoorbediende uit Delft tot 10 dagen hechtenis en een commissionair uit Wassenaar tot f.100 subs. 10 dagen veroordeeld terzake van resp. schending van de geheimhoudingsplicht en uitlok king hiervan. De Rechbank had beiden ontslagen van rechtsvervolging, tegen welk von nis de Officier van Justitie beroep had aangetekend. De kantoorbediende had, toen zy b)] de Rubberstichting ln Delft werkte,aan verd. adressen gegeven van geïnteres seerden in schuimrubber. De commissio nair had haar hiervoor f.40.— gegeven; de kantoorbediende had zich echter contractueel tot geheimhouding aan de Stichting gebonden. Beurs van Amsterdam Woensdag 29 Juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 (3%) 102*» 102*1 Grootboek obl103V4 B Ned '51 3% 103% 103% Ned. '53 3% 102% 102% Ned. '48 3% 101% 101%. Ned. '54 3% 10011 1001» Ned '55 3% 10011 10011 Ned. '47 3% 3 101,V 99% Dollaring '47 3 98% 98 Investenngscert. 3 101% 101% Ned. 62-64 3 101% 101% Indië '37 A 3 99% 99% Grootboek '46 3 9912 991» ACTIEVE AANDELEN Cult Hand, en Ind. B 60 59% Nat Handelsbank 174% 174% Ned. Handelmij222% 221% A.K.U303% 303% Philips 409% 411% Unilever -135% 437% Wilton Feyenoord 237 240 Biliton 2de r315% 310 Kon Olie f.50.— 298 Kon Olie 601% 598% Amst Rubber 119% 119% Holl Amer iyn 185 185 Kon Ned. Stoomb.183% 182% Ned. Scheepv. Unie 175% 175% H.VA139% 138% Java Cult58 59 Deli Mij134% 136% Senembah99 99% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen Adam '47 3 102 102,V Den Haag 1937 1 3.. 1B 101 Lelden 1947 101 R'dam '37 I III 3% 101% 101% Industr. Obligaties Philips Dollaring 106% 106% Premieleningen A'dam '51 2% 140 140 Eindhoven '54 2% 111% 111% Fnschede '54 2% 110 109% Den Haag '52 I 2% 135% 135% Idem II 2% 144 143% R'dam '52 I 2% 137% 137% idem n 2% 136% 136% Utrecht '53 2% 124 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 266 267 Rotterd. Bank229% 230% Twentsche Bank231 231% Industrie Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr. 250% 252% Kon. Ned. Grofsm. 142 143 Rott. Droogd. Mij. 549% 546 Tieleman en Dros 13% 16 Zwanenb. Organon 287 Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 114 L 113% Intematio163 162 Diversen Albert Heyn275 Ned. M. Walv.Vrt. 81 81% Spoorwegen Deli Spoorw. Mij. 83% 32% Amerik. fondsen Anaconda 71% 70% Shell OH Cy64% 63% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving 28/6 BEURSOVERZICHT VRAAG NAAR PHILIPS Amsterdam, 29 Juni. Aanvankelyk zag het er vanmiddag naar uit, dat de markt een kleurloos verloop zou hebben met overwegend la gere koersen. By opening was de stem ming mat en vele actieve soorten no teerden iets lager. Later sloeg de stem ming om en bewogen de koersen zich m opwaartse richting. Vooral Philips was gevraagd en werd op grote schaal voor buitenlandse rekening gekocht. Het fonds steeg hierbij van 409 tot 412. Ook Unilever was iets beter op 437% (436), Aku gold onveranderd 303%. Kon. Olie bleef net beneden de zesmaal parlprUs hangen tegen gisteren 602. Cultures openden wederom gedrukt, waarby HVA de kroon spande met een verlies van 5 punten. Later op de mid dag volgde echter een behoorlyk herstel tot 139 '140*. Amsterdam Rubber per saldo prijshoudend en Ver. Dell een fractie hoger. Op de Scheepvaartsector ging maar weinig om. De actieve soor ten noteerden eèn fractie luier zonder markante verschillen. Van Ommeren werd geadviseerd op 236 egen een vorig# notering v«n 234. Guldensbeleggingen stil en beter voor de Conversielening 1947. Claims Slavenburg werden iets la ger getaxeerd op f135. Aandelen VX Holl. Constructie 365 - Int. Kunststoff. Ind. 85GL - Kon Ned. Edelmet 84GB 84G Pref. w.a. idem 81 83GB Textiel Gebr. v. Wyk 89?iGB 88%GL Leidsche Wolspinn 330GB Ned. Electrolasnïy.320 Sikkens Lakfabr. '53 419% 419% Ver. Touwfabrieken 198 199GB. Wernink's Betonm. 139GB 139

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 4