Bach's „Hohe Messe" rees machtig op in Hooglandse Kerk Loop der bevolking te Leiden 94ste Jaargang Woensdag 29 Juni 1955 Tweede Blad No. 28561 Holland Festival in Leiden Verheffende Toonkunst-zang onder Aribo's leiding Pet was 22 Januari 1953. dat Iskar Aribo voor het eerst Bach's Hohe JiJesse" met zijn Toonkunstkoor in onze stad uitvoerde, nadat men met dit monumentale, ja gigantisch opgebouwde en vrijwel geheel contrapuntisch geschreven werk hier reeds eerder kennis had gemaakt in de imponerende verklanking der Bachvereniging onder leiding van dr Anthon van der Horst. De roep van de Leidse weergave had het oor van de Holland Festival ornanisatoren bereikt en deze keurden Aribo's reproductie waardig in het programma op te nemen. Een feit. dat Leiden zich tot eer mag rekenen! Wie Aribo's ernst en toewijding kent. zijn onverflauwde ambitie dit koor te voeren naar de religieuse geest en het technisch kunnen, vereist voor deze magistrale Bach-opgavebegrijpt deze geste volkomen cn waardeert haar. WU hebben ln de Hooglandse Kerk een der heerlijkste ruimten voor het bren gen van deze Hoogmis, die Bach niet schreef voor practlsch gebruik, doch wel als getuigenis van zijn onwankel baar geloof, dat mede inhield een stre ven naar samensmelting van onder scheidene geloofsrichtingen. Zowel de Protestant als de Katholiek tan zich verheffen aan deze Mis, die als symbool mag gelden van de Chris telijke gemeenschap, van de „una sancta eathollca et apostolica ecclesia". De schoonheden van deze Mis, waar over wij reeds meerdere malen schreven, aijn onmetelijk, zowel in de niet min der dan vijftien koren, de zes aria's, waarvan de laatste de enige subjectieve is en die met verstilde ontroering door Annie Hermes gezongen werd, als de drie duetten. De voornaamste opgave is aan het koor opgedragen, dat 456 en zelfs 8 stemmig, zoals in het geweldige „Osan- na", een taak te vervullen heeft, di< aan de uitvoerenden de hoogste, wel haast onbeschrijfelijke eisen stelt. Daarom is het nauwelijks mogelijk ooit tot een werkelijk ideale vertolking te komen. Zij móet in sommige opzichten wel ontoereikend blijven, temeer wanneer gezongen wordt in zulk een enorme ruimte als de Hooglandse Kerk. Des te groter is onze bewondering «voor de ko lossale prestaties, die wederom onder Aribo's bewuste, overtuigende en dik- wijys fascinerende leiding een graad van vervolmaking bereikten, toen men zich na een wel mat begin had weten te ontworstelen aan belemmeringen. Zo konden het wonderbaarlijke „Sanc- tus", waarin op een verpletterende wijze getuigd wordt van Gods heiligheid en het als één grote juichkreet klinkende ..Osanna", uitgroeien tot grootse lof zangen, waarin de glanzende bassen met hun diep fond, die het Toonkunstkoor bezit, stralend domineerden. Dat tegenover zülk materiaal de an dere stemgroepen sopranen, alten en speciaal ook qua timbre de tenoren het nog moeten afleggen, wie zal zich daarover verwonderen? Er waren in deze koorzang diverse hoogtepunten: naast het reeds genoem de „Sanctus" en Osanna" het onverge telijk schone „Credo", met name het kleine vijfstemmige koor „Et incarna- Eindexamen Meisjes H.B.S. Voor het eindexamen afd. H.B.S.-B van de meisjes H.B.S. zijn geslaagd: C. Guley, Leiden; T. Laurentius, Oegst- geestH. Maas, Leidschendam en V. F. Ooms, Leiden. Afgewezen twee. ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd: voor het doctoraal examen Ne derland recht mej. J. E. E. M. Mabhon te Den Haag. mej. M. M. Everts te Leeuwarden en de heren J. W. I. M. van Waesberghe te Voorburg en H. Wy- naendts te Rabat (Fr. Marokko); voor het doctoraal examen Godgeleerdheid de heer Th. Sprey te Leiden (cum laudeij voor het doctoraal examen Biologie de heren J. A. M. v. d. Vring te Woerden. R. A. Bams te Rotterdam. N H. van Vendelo te Den Haag en H. Bakker te Rotterdam (cum laude) en J.C.Lycklama te HiUegom; voor het candidaats-examen K Wis- en Natuurkunde mej. J. den Hollander te Soheveningen. mej. N. Blom te Leiden en de heren C. v. d. Hoek te Lelden en J. Tromp te Leiden; voor het candidaats-examen A Wis- en Natuur kunde de heer R. L. van Schouwen te Den Haag; voor het candidaats-examen E Wis- en Natuurkunde de heer G.Hors- man te Leiden; voor het doctoraal exa men Natuurkunde de heer J. C. Kloots te Leiden; voor het doctoraal examen Wiskunde de heren P. A. Ruymgaart te Den Haag en C. v. d. Brug te Rijswijk; voor het doctoraal examen Scheikunde de heren M. F. Schenk te Den Haag, C. Mulder te Leiden en F. J. L. Dolle te Leiden; voor het candidaats-examen H Wis. en Natuurkunde de heer A. Mente te Den Haag; voor het doctoraal examen Geologie de heer M. R. Nederlof te Leiden. Bescherming van staal en beten. De moderne inzichten in het corro sieprobleem en de daarmede samenhan gende verftoepassingen zijn zo veelzijdig en gespecialiseerd geworden, dat het doelmatig is deze in een apart bedrijf, dat zich hierop uitsluitend kan toeleg gen. te behandelen. Teneinde de materialen, noodzakelijk voor de bescherming van staal en even eens van beton, onder de gunstigste om standigheden te kunnen fabriceren, is op 1 Juni J.l. opgericht Sikkens Con structieverven N.V., gevestigd: Stations weg 35 te Leiden. De directie van deze nieuwe N.V. wordt gevoerd door de heer G. J. Dol- phijn, die wordt bijgestaan door een eorrosiegroep, waarin zitting hebben: ir A. van Driel, dr R. S. Dantuma, dr G. Lewin en de heer B. J. Scheffer. Prof. dr c. A. Lobry de Bruyn zal deze groep adviseren bij de interne researchwerk- zaamheden. In het nieuwe bedrijf zullen naast klassieke en synthetische verven even eens bitumineuze materialen worden gefabriceerd, terwijl ook voor de be scherming van beton speciale produc ten worden vervaardigd. tus est", een der meest diepgaande stuk ken uit deze Mis. En dan het Crucifixus. waarin het Heilige der heiligen binnengetreden wordt met het daarop in verbijsterend contrast volgende „Et Ressurexit", waarin het volle koor met het ganse instrumentarium de schittering der trompetten in de eerste plaats! los barst in een tuimeling van lichtende flitsen en roepende fanfares, het ge heel vervat in een geprononceerd rhyth- me, waarvan een opstijgende stuwkracht uitgaat. Zo zouden wy nog vele delen kunnen noemen, waarin dit gedisciplineerde en dikwijls homogeen klinkende koor ons wist te treffen door zijn onwankelbare zekerheid dan wel ontroerende zeggings kracht, een koor, dat vele mogelijkhe den in zich draagt om zowel een glo- rieuse als een vergeestelijkte indruk te maken. Ook het aan het slot gezon gen „Donis nobis pacem", waarin Bach de plechtige tonen van het „Gratius agimus" uit zijn verheven Gloria her haalt, trof door edel-voorname zuiver heid. Wij mogen bij alle waardering voor het koor in niet geringer mate getuigen van onze bewondering voor de solisten, van wie de alt Annie Hermes en de bas Herman Schey ongetwijfeld de sterkste impressie schonken. Annie Hermes, die reeds in haar aria aanbidding getuigende aria „Qui sedes" opviel, doch vooral in het smartelijke „Agnus Dei", zo oneindig rijk aan ge voelsinhoud, de juiste accenten wist te vinden. Herman Schey heeft speciaal het plechtige Quoniam hóe moeilijk ook! suggestief en machtig gezongen: diep donker van kleur, gelijk de ganse in strumentatie met obligaat Jachthoorn en fagotten hier is. Maar ook het ,Et in „Spiritum sanctum" met de vloeiende omlijsting van de oboi d'amore, eminent door Haakon Stotijn bespeeld, mag niet onvermeld blijven. De sopraan Corry Bijster bewees dat zij haar belangrijke partij beheerste, terwijl de tenor John van Kesteren in het „Benedictus" in samenwerking met de muzlkal-gevoellge en over een prachtige toon beschikkende violist Jan Keessen een heerlijk bezon ken intermezzo gaf tussen de beide geestdriftige Osanna's ln. De overige instrumentale solisten allen leden van het Concertgebouwor kest een Willem Groot (trompet) Thom de Klerk (fagot). Jan Bos (cor- no di Caccia) en zeker niet in de laat ste plaats de superieure fluitist Hubert Bahrwassed. betoonden zich musici van hoog niveau, die zich wonderbaarlijk in het geheel wisten aan te passen. De organist Albert de Klerk was op zijn hoge en verre zitplaats een stimu lerend accompagnateur, die in elk op zicht het contact uitnemend wist te be waren en wiens stuwende steun opmer kelijk veel tot het welslagen bijdroeg. Wéér kan Aribo en met hem het Toonkunstkoor, terugzien op een „Hohe Messe", waarvan de uitvoering in onze stad met recht tot traditie verheven is. Wéér kunnen duizenden Leidenaars en thans ook velen van elders, zelfs uit het buitenland getuigen, dat zij een der rijkste scheppingen van de onver gelijkelijke Bach, die zich hier zo bege nadigd uitte, in zich op mochten nemen, als een geschenk, dat opsteeg naar de hemel en tegelijkertijd daaruit neder daalde. Een uitvoering, vanzelfsprekend en hoe kón 't ook anders, nog wel met omissie's, maar die toch getuigenis af legde van de grootse groei van het Leid se muziekleven en van het Toonkunst koor in het bijzonder. Een uitvoering, bijgewoond door tal rijke autoriteiten, onder wie de voor zitter van het Holland Festival, de se cretaris-generaal van het Ministerie van O.. K. en W. rar H. J. Reinink, aan wie wel niet verborgen zal zijn geble ven, dat ook in een provinciestad, mits de juiste man, in casu Iskar Aribo ge vonden is. een grootse muzikale mani festatie geboren kan worden, waarvoor zelfs de verwende oren van de Holland- Festival organisatoren respect kunnen koesteren! Het zij zó, dat ook in volgende jaren Lelden in dit Holland-Festival blijft op genomen! Wil, kunde en daadkracht zijn hier ruim aanwezig; zy zullen stellig in de loop der jaren nóg meer groeien. En ieder steentje, dat wordt aan gedragen in alle bescheidenheid zij gezegd dat dit Leidse steentje waar devol is zal bijdragen tot de stij gende glorie van het Holland-Festival. Wie zou bovendien kunnen ontkennen, dat de wijdingsvolle sfeer voor zulk een grandiose Bachreproduetie in Hooglandse Kerk een unicum is? De doodse stilte, welke na de laat ste tonen in deze machtige tempel heerste, was veelzeggend! Men had enige uren in de regionen van het boventijdelijke vertoefd! H. n de week van 20 t.m. 25 Juni GEVESTIGD: L. M. H. Ammerlaan, 1.1. verpleegster, Thorbeckestraat 74; J. Lagendijk-Berghout, Trompstraat 77; A. M. Bree, paedagoge. Boerhaavelaan 4; M. A. Dubbeldam, lerares Ned. Letteren. K. Rapenburg 20; D. van Duljn, stucadoor. Oranjegrt 26; I. M. van Dekken-Van Etteger, serveerster. Falck- straat 2- M. Fortanler, Rynsburgerweg 23; M. L. Lankau-Van der Gaag en lam., hoofdonderwijzeres, Oude Singel 132; J. v. Gent, wever, Mirakelsteeg 33: R. W Good- llff, hulpmonteur, Sumatrastr. 48; A. A. Wijnobel-Hennephof, Breestraat 41 A; V. E. Hermelijn, 1.1. verpleegster. Rljnsb.weg 10; J. H. Hes, bankwerker, Sumatrastr. 48; A. M. Heijnen. 1.1. verpleegster, Rljnsb.weg 10: C. A. Feye-Van der Hoeven, Rljnsb.weg 140; F. M. Hogervorst en fam., exporteur, Nwe Rijn 8; G. Hulskes, strijkster, Nleuwebrug- steeg 13; I. G. M. Janssen en fam.. admi nistrateur, Acaciastraat 13; T. J. W. de Jong, kellner, Haagweg 8; A. van der Kamp, ass. ln de hulshouding, Rljnsbur- gerweg 10; S. Karduks-De Korte en fam.. Oude Vest 167; J. G. Kofman-Ter Kuile, Rljnsburgerweg 106; A. E. Hooftman-Van Leeuwen, de M. v Streefk.str. 54; F. G. Schouten-Meeuwenoord, Oude Rijn 3; G. J. M Stlkkelorum-Melllnk. Ch. de Bourbon hof 4; M A. Leewis-Meljer en fam., Rljns burgerweg 99; G. C. den Ouden, Hoolgrt 57, M. F. Hamerllng-Plesman, Hartesteeg 5; T. J. Relchgelt en fam., wetensch. ambte naar, Kannalweg 85; A. G. A. van den Broeke-Roeby en fam., Gh. de Bourbon- hof 33;M. E. W. Roling. huishoudkundige, Rljnsb.weg 10; A. M. P. Ruwlel, dienstbode, de M. v. Streefk.straat 32, N. van Rijn, cxpedltleknecht, Hoolgrt 28: A. H. M. Scheffer. aardewerk-decoratrlce, Bulten- mststraat 4 A; F. L. Scheltens, kleermaker. Herensteeg 21a; H. J. van der Stam, kleu terleidster, Rljnsb.weg 151; A van den Thoorn, vlakslijper, Uiterstegracht 97; W. A, Urban en fam., banketbakker, Nieuwe Rlln 43; T. A. W. Vtsscher. verpleegster, Pieterskerkhof 4; M. T. Gusdorf-Volmerlng, Ch, de Bourbonhof 33; W. I. Wassink, huisschildersknecht, R. Vlsscherstraat 13. Waveren. kantoorbediende, Heemskerkstraat 82; W. R. Withaar, slager, Varkenmarkt 7; C. M. Wljnands, 1.1. ver pleegster, Rljnsb weg 10. VERTROKKEN: W. Baas. Rljnsb.weg 10 naar Eindhoven, Wlelantstr. 15; D. D. F. v. Berge Hene gouwen, Aalmarkt 12 naar Eindhoven, Mathijsenlaan 17; J. de Boer en fam Herensingel 34a naar 's-Gravenhage. De- demsvaartweg 358; J. P. Boersma en fam., Rapenburg 98a naar Groningen, v. Hou tenlaan 102; A. M. den Braber en fam., Haagweg 57 naar Rotterdam, v. Adrlchem- weg 470; J. Devilee en fam., Sophlastr, 52 naar Gouda, J. v. Bedumontstr. 73; J. E. v. stuyvesant Meyen-Fuhrl Snethlage, Noordelndspleln 2a naar Amsterdam, Lord Kelvlnst weg 153 en fam., A. v Saksenstr. 5 naar Leider dorp, Mcyelaan 31; A C. de Graaf, Cobet- straat 42 naar Indonesië; M. C. v. Heljns- bergen, Noordelnde 2a naar Roosendaal ca NB. Damstraat 66a; M Bloom-Holmes, Rljnsburgerweg 153 naar Verenigde Staten van Noord Amerika; D. Hulsman, Rljns burgerweg 159 naar Zeist, Emmastr. 33 bis; M. W. A. T. Huljsmans, Groenhoven6tr. 13 naar 's-Gravenhage, v Meerkerkestr. 6; F. Jansma, Sumatrastr. 44a naar Australië; G. Joseph. Rljnsb.weg 144 naar Zwitser land. P. J. Kaandorp cn fam., Marljke- str. 30a naar Gouda, Vllegenstr. 25; C. M Kocsls-Kerkhoven en fam., Vreewljkstr. 5 naar Nederlands Nieuw Guinea; W Q. Krantz, Rljnsburgerweg 153 naar Canada; W. KulJvenhoven, Ryndykstr. 66 naar Rot terdam, Waalhaven O/Z 50; W v. d. Llppe, Noordelnde 2a naar Noordwljk. Toekomst straat 15; G Loderus, Morsstr. 62/64 naar Maastricht, Vrijthof 25; W. Mleog. Mus- schenbr.str. 15a naar China; A. I. M. v. d. Möhlen, Kanaalstr. 20 naar 's-Gravenhage, Emmastraat 1 E; R. J. Moorrees. Gerecht 1 naar Wassenaar. Oud-Wassenaarseweg 12; E. Neve. Rljnsb.weg 10 naar Dordrecht, Bankastraat 47; W H. Nieuwenhuils. Rljnsb.weg 75a naar Oegstgeest, v. Cuyck- laan 14; P. J. Noordoven en fam., Witte Singel 24 naar Laren N.H Rijksweg 1; W. Paes, Toussalntkade 19a naar Idaar- deradeel, Roordahulzum 59; G. Nleuwen- hulJs-Paulen, Groenhovenstraat 21 naar Oegstgeest, v. Cuycklaan 14; C. Pllle. Noordelnde 2a naar Nleuw-Helvoet, C 249; P. v. d. Plas, De Sltterlaan 97 Leiderdorp, Achthovenerweg 56; C Z. Salomé, Marlënpoelstr. 39 naar Kortgene, Hoofdstraat 111; W. C Zandberg, Acacia- straat 2 naar Wierden, KlokkendIJk 9; P. J. Snoeker, P. Helnstr. 2 naar "s-Gravenhage.- Koninginnestraat 104; G. H. Spuljman en fam., Lellestr. 120 naar Utrecht, Cath.- slngel 45; J. C. Kooloos-v. Steenbergen, Dljkstraat 25 naar Oegstgeest, H. Mors- weg 110; C. T. Tlelenburg, Vondellaan 17 naar Brlelle, Maarland 24 ZZ; H. C TJoa. Rljnsburgerweg 10 naar Dordrecht, Banka straat 47; T. M. W. Verstegen. Noord einde 2a naar R'dam, Waalhaven OZ 50; A. Verstraaten en fam Utr. Veer 22 naar Oegstgeest. K Doormanlaan 25; W. E. M. Vrouwenvelder, Haarl.weg 69 naar Llsse. Heereweg 469; H A. Wendt. Doezastr. 18 naar Ede, Gld., Burg. Prinslaan 12; H W. v. West en fam., Korevaarstraat 9a naar Oegstgeest, Regentesselaan 2; M. C. T. Janssen-Zonderland, Herengracht 8a naar Amersfoort, Bachweg 24 E BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN n M. v. d. GEBOREN: Hetty, dr van A. G den Brok Berg; Teunls Matthys, zn van u. v. a. Meljden en H. E. Overvliet; Andreas Maria, zn van K F. de Bree en W. J. Fuchs; Susanna Johanna Maria, dr van P. Neute boom en E. Stlkkelorum; Maria Elisabeth Huberts, dr van J. G. A. v. d. Kooy en E H. Klein, Johannes, zn van C. J. Baart- man en G. C. Hoogenes; Teunlsje, dr van L. v, Rhljn en M Guyt; Eberhard Erzard, zn van E. E v. d, Laan en J. P. Boelens; Johannes Rutgerus Petrus Maria, zn van H. M, Beelen en A. G. M. Goemans, Marcel Johannes Franclscus, zn van T P. J v. I Bljsterveld en B Slulman; Gljsbertus. zn van A Verdoes en A. Feenstra; Eduard Paulus Johannes, zn van J. Pikaar en A. M. Schlferll; Abram Bart, zn van J Vos en J. v. Delft; Maria Catharlna, dr van K. van Ees en D. Kralt: Rambertha. dr van W. Guijt en J. Eland ONDERTROUWD: P. J, Kriek en M. A, v. ftemundt; J. v. d. Linden en M. v. Oosten, H J. de Helden ei-. C- P. van Kins, J. M. Gljbels en J. J. Buring; J. J Laman en C Straathof; J. M. Spruljt en G. de Bruljn; G. van Egmond en D. Varkevlsser, H. G Beurse en H. H Wessellus: S J van Kins en G. D. T. de Jong; H. J Henkoop en M. E. Ouwerkerk, H Flsser en M. J. Plu; H. Jansen en H. van Putten; G. de Leeuw en A Noppen; J Burgerlon en J. Link; J W BelJ en F. Vlele; P. Kluivers en M. R Nieuwen- hulzen; H. W. P. C. M. Walter en H. C. M. v. d. Veer, K. van Tuljn en S de Visser; A. C. J. Duindam en C M. v. Haasteren. C. J. de Helden en J F. M van Bllscn: H de Nooll en D. Kraan: B. Flsscher en H C .E. Kioprogge. GETROUWD: F W. Eckenhausen en M. M. Llps. OVERLEDEN: J. J. van den Broeck, man, 77 Jr; M. Koevoet, huisvr. van Klein, 27 Jr; R. H. Damstë, wed. van Goethart, 88 jr. i F" Tito en de Sovjet Unie Franse Communisten hebben grote moeite met Moskou's reuzenzwaai Wordt de Koininforin opgeheven Dan zou in Frankrijk nieuw Volksfront mogelijk zijn (Van onze correspondent ln Parijs) De Franse Communisten hebben wel enige moeite de nieuwe richtlijnen van het Kremlin te volgen, dat nu dus heeft voorgeschreven de „fascist Tito" maar weer met alle hartelijkheid en alsof alles vergeten en vergeven is, als de ver loren zoon ln de internationale Marxistische familie op te nemen Het is dan ook geen lichte taak, die de Communistische leiders buiten de Sovjet-Unie nu weer is opgedragen. Een jaar of wat geleden moest de Joego Slavische maarschalk, die Moskou zélf tot internationale vrijheidsheld had uitgeroepen, aan het Communistische volk worden afgeschilderd als een der laaghartigste verraders en giftigste slangen, die het wereld-proietariaat ooit aan de boezem had gekoesterd. In Frankrijk, waar Tito talrijke bewonderaars bezat, werd toen die pil maar traag en kokhalzend geslikt En vooral onder de Communistische intellectuelen waren er velen, die dit bevel eenvoudig niet namen en de party de rug toe keerden Mauvais (groot man in CGT) is 't oneens met Moskou Maar in officiële Communistische kringen werd de uitdrukking „Titoïst" niettemin een der verachteiykste scheld woorden. Zo werden de legendarische „muiter van de Zwarte Zee" André Marty en Thorez' voormalige schild knaap en Communistisch ex-minister Lecoeur als „Titoïsten" gedoodverfd, zodat hun rollen wel voor altijd sohenen te zijn uitgespeeld. En nu dicteert Moskou dus de zware weg weer terug te ondernemen! Kroesjt- sjef heeft hoogsteigenpersoonlijk op het vliegveld van Belgrado immers ver klaard,'dat er alleen maar een paar misverstanden, betreurenswaardige mis verstanden weliswaar, waren weg te ruimen, welke „misverstanden" met Communistische elegantie op de brede rug van de dode politiechef Beria ge schoven werdenDat is nu allemaal wel heel aardig, zo vinden vele Franse Communisten, maar onze dialectische acrobatiek kent tenslotte ook haar gren zen. Die grenzen worden hier net even overschreden. Want hoe moeten we onze mensen aan de „basis" nu de z e praatjes weer verkopen? Heeft Jacques Duclos, de slimme frac tieleider en plaatsvervanger van de leider Thorez, een paar jaar geleden niet persoonlijk een uitvoeringe brochure ge schreven, die iedere goede Communist gelezen heeft en waarin Tlto, de „plulm- strykende dollar-knecht van Wallstreet", met de gemeenste hoon werd overladen? En nu maar weer zoete broodjes gaan bakken? We moeten minstens even van de duizeling bekomen. Thorez dreigt met banvloek Toen kort geleden het partijbestuur van de Franse Communistische party zich over de nieuwe wending in de zaak Tito beraadde, bleek al spoedig, dat in het bijzonder de extremistische leiders, onder wie Leon Mauvais en Casanova, zich maar niet zonder meer gewonnen wilden geven. Vooral Mauvais is een groot man in de Franse party, die ook by de zuiveringsprocessen tegen Marty c.s. een rol van belang heeft gespeeld. Mauvais is tevens de figuur, die in de C.G.T.. de Communistische vakcentrale, verantwoordeiyk is voor de stipte uit voering der Sovjet-Russische bevelen. Hy heeft de laatste maanden zyn invloed ln de C.G.T. belangryk uitgebreid zoals wel duideiyk op het jaarcongres is ge bleken. Damkampioenschap van Leiden DAMMEN. In de zesde ronde van het damkam pioenschap van Leiden werden voor de hoofdklasse slechts twee partyen ge speeld. J. W. Huisman en F, Lardee werden bestraft met een reglementaire nul, resp. wegens te laat komen en ver stek laten gaan. W. Heemskerk won van M. Brinks en v. d. Reek speelde remise tegen F. H Ultonbogaard. Er werden ook nog twee inhaalpar- tyen gespeeld. F. H. Ultenbogaard gaf zich tegen W. Huisman na 11 zetten gewonnen en Jac. v. Wezel, die na een afwezigheid van 10 jaar is „terugge komen" had weinig moeite met I. Teleng. In de 1ste en 2de klasse-groep snoepte de 16-jarige B. Bekoov leider J. C Klerks een puntje af. terwijl B. W. Belt zün handen mocht dichtknijpen toen hy uit zyn verloren staande party tegen dc 1?- jarige Jan Verhoog nog remise kon slepen. De standen in de kopgroepen luiden- Hoofdklasse: 1. W Huisman 10 uit 5: 2/3 Jac v. Wezel 7 uit 4; 2/3. W. J Kleyn 7 uit 4; 4 W. Heemskerk 6 uit4 1ste en 2de klasse dan ook niet zonder ongerustheid kennis genomen, en niemand minder dan Maurice Thorez heeft vanuit zün resi dentie aan de Rivièra een brief naar de weerspannige vakbondsleider gezonden, waarin zelfs met de banvloek wordt ge dreigd. Maar tot dusver heeft Mauvais het opgewonden hoofd nog altyd niet in de schoot gelegd. Integendeel heeft hy voorgesteld de zaak-Tit© op het hoogste internationale plan met de zusterpar- tüen te bespreken tydens een bijeen komst van de Kominform in Praag! Verandering niet uitgesloten Tito zelf zal zo"n conferentie ook wel niet onwelkom zyn. Nu de Russen by hèm zyn gekomen om hun verontschul diging aan te bieden, kan hy ook zyn eisen stellen. Tot die eisen zal vermoe- deiyk wel de opheffing van de Komin form de huidige internationale der Communistische partyen behoren. De banden met Moskou zouden niet direct geheel verbroken behoeven te worden, maar aan de onafhankeiykheid Langzaam maar zeker verdwijnt het tijdelijk viaduct bij het station onder het zand. dat door bulldozers tussen de zware betonnen kolommen wordt gestuwd. De fundering van het tijdelijk viaduct blijft in het lichaam van de spoordijk aanwezig. Wanneer op dit punt de dijk tot volle breedte zal zijn voltooid, kun nen de rails aan de stationzijde worden gelegd; eerst dan zal de brug van het tijdelijk viaduct wor den afgenomen teneinde ook daar de gewone baan te kunnen door trekken. (Foto L.D./Van Vliet.) der nationale partyen zouden wel veel ruimere grenzen en duideiyke garanties worden gesteld. En dat is precies wat Tito, die een nationaal Marxisme voor staat, altyd heeft gewenst! Een stap ln deze geest is allerminst uitgesloten en over de Internationale ge volgen ervan behoeft men zeker niet min te denken. Indien Moskou, officieel tenminste, de Communisten buiten Sovjet-Rusland hun vryheid zou hergeven, zouden de kansen voor een „vredelievende co- existentie" met de „kapitalistische" lan den uiteraard niet weinig kunnen stygen Vooral in Frankrük zouden de politieke kaarten heel anders komen te liggen. Een der hoofdredenen van het feit, waarom hier sedert acht jaar geen voor uitstrevende sociale politiek kon worden gevoerd, school zeker in de omstandig heid dat de linkse groepen, Socialisten en Radicalen vooral, niet wilden en kon den samenwerken met de Communisten, die ze terecht beschouwden als de handlangers van een buitenlandse, en bovendien imperialistische, mogendheid. Indien dat bezwaar zou kunnen worden opgeheven, dan zouden tevens de voor waarden zijn geschapen voor een nieuw „Volksfront", waarvan dan een Pierre Mendès-France misschien de leiding zou kunnen nemen. De perspectieven voor de komende Kamerverkiezingen van volgende zomer zouden direct al Ingirypend zyn herzien. Zover is 't nog niet. Maar 't zou er spoe dig van kunnen komen en daarom is het raadzaam de spanningen ln de Commu nistische party in Frankryk nauwkeurig te biyven volgen en met eenzelfde op lettendheid de eventuele besluiten te onderzoeken, die inzake de Kominform genomen kunnen worden. Baharoeddin dient motie van wantrouwen in Oetoyo's benoeming „nationale tragedie Het Indonesische Parlementslid Baharoeddin (onafhankeiyk) heeft vandaag een motie van wantrouwen tegen de Indonesische minister van Defensie, mr Iwa Koesoe Soemantrl, ingediend. Hy drong er by de voorzitter van het Par lement op aan, deze uiteriyk 1 Juli te doen behandelen. In de overwegingen van de motie, die mede-ondertekend is door drie partyio- zen en een lid van de Parindra (Partai Indonesia Raya), wordt opgemerkt, dat Bambang Oetoyo niet aan de voorwaarden voor de functie van chef-staf van de Landmacht voldoet en dat bekend was, dat de benoeming spanning zou veroorzaken in het leger. Hü noemt de benoeming een nationale tragedie. Op de vraag, waarom de motie tegen minister Iwa en niet tegen de regering gericht was, zeide Baharoeddin. dat de minister van Defensie de benoeming z.i. had dienen te voorkomen. Hy wees er op, dat de motie geen suggesties geeft voor verdere oplossing van het vraag stuk, doch dat hy wel een ontwerp daar voor heeft, dat hy niet wilde onthullen. (Baharoeddin diende in 1952 ook een motie in over het defensiebeleid by de debatten, die aanleiding waren tot de 17 October-affaire, doch deze werd ver worpen, Red. L.D.) Oetoyo roept tot discipline op De nieuwe staf-chef van de Indische Landmacht. Bambang Oetoyo. heeft een dagorder uitgegeven, waarin hy aanspoort de discipline hoog te hou den, loyaal trouw te zyn aan de lei ding en de eer van de militair hoog te houden. Enkele dagbladen publiceren het minis, terieel besluit van de schorsing van kolonel Loebis. Daarin wordt Loebis ver weten, dat hy de opdracht tot het tref fen van voorbereidingen voor de instal latie van Oetoyo niet uitvoerde en de op dracht om zyn functie (van waarnemend chef-staf over te dragen evenmin uit voerde, Het besluit tot schorsing heeft de Minister van Defensie, Iwa, onder tekend. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: BoertjeDe Bondt. dr, Ju- lianadorp (Cur.); RoellFeith, zn, 'sGraveland; BootPrellwitz, zn. Am sterdam. Gehuwd: M, Schaap en J. P. Kruse- an. Hilversum; J. A. Kroll en I. Lam- pe, A'dam. Overleden: I. Mosselman, m. 86 Jr, Middelharins; A. C. Thomsen, vr. 72 jr Den Haag; J. G. M. LodderVlielander vr. 89 jr.. Den Haag; S. van der Veen, m., A'dam; H. P M. Strack van Schyn- del, m. 65 jr., A'dam; J. C. J. Wiesman, C. Klerks 10 uit m. 77 Jr.. Utrecht; J. K, de Raaf, m. W Belt 9 uit 6: 3/4. J. Hulsman Laren; C. E. ApolKrayenstein, vr. 87 uit 5; 3/4. P. Pyi 6 uit 6. I Jr., Velp. Het links Chinese „Sin Po" bericht, dat zekerheid verkregen zou zyn, dat de militaire territoria Zuid-Sumatra en Oost-Java zich in de kwestie van de be noeming achter de regering scharen en dat de commandant van Midden-Java zyn steun heeft toegezegd, dat het rege ringsbesluit zal worden uitgevoerd. MARKTBERICHTEN BOSKOOP, 28 Juni. De Boskoopse bloemenveiling. Rozen. gr.bloemig. 20 st. Ro68landla 4060, Mad. Butterfly 4680. Duisburg 701.40. Pechthold 621.30. Vlerlanden 3560, Better Times 1.101.30, Edlth Helen 6282, Parel van Aalsmeer 2340, Papce 1.101.90. Gemengde rozen 3245. Babyrozen. 10 stuks. Sweetheart 4351, White Sweetheart 65. Else Poulsen 1936, Wolf Glorie 1.00—1.30, Poulsens Pink 2731. Pioenrozen, 10 stuks: Albert Crousse 5054, Lady Alexander Duff 45 85, Gen. MacMahon 35, Roem van Boskoop 44, Sarah Bernhardt 45, Gemengde pioenen 2641, Diversen per bos: Duizendschoon 814. Margriet 24, Campanula blauw 33 41. Idem wit 3343. Enk. Violieren ln kleuren 10. KATWIJK AAN DEN RIJN. 27 Juni. Groenteveiling: bloemkool A 1932, idem B 1424. Idem C 913, waspcen 6668. bospeen 3562. spitskool 1416. andijvie 1830, spinazie 1326. boskroten 1116. sla 2.509.40. stoofsla 911, tuinbonen 4749. snybonen 1.211.23, snijbonen- stek 6971. aardappelen-groot 17—20, Bardappelen-drlellngen 1316. aardappe len-kriel 912, aardbeien 5557. rabarber 9 90—12. radys 6—6.20, tomaten A 89—93. tomaten C 8082. tomaten CC 4042. postelein 10—20, bosuien 10—11, sjalotten 1516, kervel 5.105.30, selderie 56.30, peterselie 56.40, krulpeterselle 7.607 80. KATWIJK AAN DEN RIJN, 28 Juni. Groenteveiling- Bloemkool A 2228, idem B 1517, Idem C 912. waspeen 7072. bospeen 3345. sla 3.30—10, rabarber 8— 9 80, boskroten 912. aardappelen-bonken 1920, aardappelen-grote 1720, aard appelen-drielingen 8—19, aardappelen- TER AAR. 28 Juni. Groenteveiling: Peulen 4 108.20, Idem B 2.703.80, dop pers 4.205.10, capdoppers 5.305 80, lulnbonea 2.703.20, alles per 10 kg; kas- snljbonen 1.151.45, Idem stek 0.851.05, augurken 0.80 alle* per kg.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3