Gerrit Snider's triomftocht door juichend Monnikendam West-Duitse Bondsdag begon debat over de „v^ijwilligerswet'', Arnhemse Filmweek trekt zeer grote belangstel ling Rijk wil speel film - industrie stimuleren DINSDAG 28 JUNI De in ons land vertoevende Senator uit Alaska, de 69-jarige C.errit Snider is gisteravond met ziin echtgenote, na een afwezigheid van 50 jaar in zyn .geboorteplaats Monnikendam, waar Iiij op ongeveer 11-jarige leeftijd weg liep en de wereld vol avonturen introk, teruggekeerd. Aan de grens van de ge meente wachtte burgemeester IV. N. Kelder om de gast welkom te heten, doch de heer Snider voorkwam hem door in duidelijk Nederlands te zeg gen: „Dit was vroeger ook de plaats, waar men mU altijd opwachtte, als ik kattekwaad had uitgehaald". Een jeugdvriendin, de 17-jarige mevrouw IV. C. Koerse. gaf de heer Snider een hartelijke welkomstkus. Na de welkomstwoorden van de bur gemeester stapte het gezelschap In een met twee wite paarden bespannen open landauer, en met het muziekcorps „Olympla" voorop, begon een ware triomftocht door Monnikendam! .Je lijkt de Koningin wel", zei Snider lachend tegen zijn echtgenote, wie bij de historische Grote Kerk een bloem stuk werd aangeboden. De Monniken dammers zwaaiden en juichten hun oud. stadgenoot toe. De muziek klonk luid door de anders zo stille straten, overal waren vlaggen uitgestoken en geen raam of deur bleef onbezet. Velen liepen naar het rijtuig om in het voorbijgaan Tito naar Moskou Grote Drie en Joego-Slavië bereikten overeenstemming President Tito van Joego-Slavië heeft de uitnodiging can een bezoek aan de Sovjet-Unie te brengen aanvaard. De datum van het bezoek is nog niet vast gesteld. Ambtenaren van het Ameri. kaanse ministerie van Buitenlandse Za. ken beschouwden dit tegenbezoek niet als vreemd, doch uitsluitend als een symptoom van de normalisering der be. trekkingen tussen de Sovjet-Unie en Joego-Slavië. Joego-Slavië en de drie Westelijke grote mogendheden (Amerika Engeland en Frankrijk) hebben „een grote mate van overeenstemming bereikt" op het punt van internationale vraagstukken Tijdens een driedaagse conferentie van ambassadeurs van de Westelijke landen met autoriteiten van het Joego-Slavische ministerie van Buitenlandse Zaken werd afgesproken dat men de onder linge samenwerking zal voortzetten en verbreken. De reeks besprekingen tussen de vier landen is intussen nog niet ge ëindigd. zy heeft bijzondere betekenis tengevolge van het recente bezoek van de Sovjet-Russische leiders aan Bel grado. De sfeer was hartelijk en vol ver. trouwen, aldus een gisteren uitgegeven communiqué. De vertegenouoordigers van de vier landen gaven uitdrukking aan hun overtuiging, dat het bestaan van een krachtig en onafhankelijk Joe. go-Slavië en voortgezette samenwerking op basis van gelijkwaardigheid zullen bijdrage tot vrede en stabiliteit. Men kwam tot het inzicht dat de vruchtbare samenwerking, die bezig is zich te ont plooien in de landen van het Balkan pact Joego-Slavië. Griekenland en Turkije een belangrijke bil dr age be tekent tot vrede en stabiliteit in de Balkan. Voormalige Duitse generaals in Oost-Berlijn bijeen Meer dan vijfhonderd voormalige Wehrmachts-generaals en officieren zijn Zaterdag en Zondag onder voorzitter schap van de voormalige veldmaarschalk Friedrich von Paulus in Oost-Berlijn bijeen gekomen, zo heeft de Oost-Duitse radio bekend gemaakt. Op de vergade ring is een resolutie aangenomen, waar in een oproep wordt gedaan voor een .verenigd, onafhankelijk, neutraal Duits land, waaruit alle bezettingstrijdkrach ten zijn teruggetrokken en dat be schermd wordt door zijn eigen, nationale leger". Verder richtte de vergadering een oproep tot „de millioenen voormalige Duitse soldaten" om een betere ver standhouding tussen Oost- en West- Duitsland tot stand te brengen. Volgens welingelichte bronnen waren 350 van de voormalige officieren afkomstig uit West-Duitsland. Oorlog aan de honger Het bestuur van de Wereldunie van Katholieke Vrouwen Organisaties heeft namens de aangesloten 36 millioen leden een documnnt gepubliceerd waarin de honger in de wereld de oorlog wordt ver klaard. Meer dan de helft van de mens heid verkeert voortdurend in staat van gebrek, aldus de verklaring, en de vrou wen. die door haar natuur zelf er toe gebracht worden het leven te schenken, te beschermen en te koesteren, willen er niet in berusten, dat Uit „tragische probleem op „gemakzuchtige en misda. dige wijze" tot oplossing wordt gebracht door oorlog of geboortebeperking. Er zijn leven brengende oplossingen mogelijk aldus de verklaring, en wanneer het wereldgeweten reageert, kunnen de grenzen van de honger in de tijd van enkele generaties weggevaagd worden. Het in April 1956 te Rome te houden Wereldcongres 7,al het beginsel zijn van «en wijdverspreide actie. Gerrit Snijder terug in Monniken dam. - Heini Snider. 47 jaar ge leden in Monnikendam beter bekend als Gerrit Snijder, is na een verblijf van vele tientallen jaren uit Alaska teruggekeerd, waar hij. na veel om zwervingen. tenslotte Senator was geworden. Op de foto de heer Snider bij zijn intocht in Monniken dam per rijtuig, terwijl hij de be volking hartelijk toewuift. een handdruk te wisselen met Snider, die zeide: „Ik kom je nog wel opzoe ken". Bij zijn ouderlijke woning. Zuideinde 12 bood de 4-jarige Hansje Vos, wiens ouders thans in het huis wonen, bloe men aan. Een 81-jarige man vroeg: „Gerrit kèn je me nog? Ik ben Verbeek". Het bleek dat de heer Snider na zijn lange afwezigheid veel stadgenoten her kende. Na de tocht door de straten, waarbij drie zusters van Gerrit Snider, nl. uit Zaandam Rotterdam en Frankrijk, aan wezig waren, volgde een ontvangst In het Raadhuis, waar een aantal stadge noten hun gast verwelkomden. Hier ont ving de Senator een Edammer kaasje, benevens een kistte (Senator) sigaren. De heer Snider, die zelf niet rookt, bood de aanwezigen sigaren aan. doch de burgemeester bedankte onder hilariteit van de omstanders, aangezien hij ook niet rookte. Russische instructeurs voor Noord-Koreaanse luchtmacht De twee Noord-Koreaanse vliegers, die verleden week naar Seoel ziin uitge weken. hebben aan de Geallieerde auto riteiten meegedeeld, dat Noord-Korea beschikt over ongeveer 600 gevechts vliegtuigen. waaronder 276 straaljagers van het type Mig-15 120 bommenwer pers en tien jachtbommenwerpers. Zij zelden voorts, dat uit Sovjet-Rus land geregeld nieuwe vliegtuigen 'n Noord-Korea aankomen. Russische offi cieren zijn belast met de opleiding en het beheer van de Noord-Koreaanse luchtmacht. Vijfhonderd vliegers voor jachtvllegtuilgen hebben een opleiding in de Sovjet-Unie ontvangen. Tijdens de Koreaanse oorlog verbleven Sovjet-Rus sische piloten in het land zo voegden zij hieraan toe. De piloten, een eerste en een tweede luitenant, die politiek asyl in Zuid-Korea hebben gevraagd, zeiden ook. dat de Noord-Koreaanse vliegers bevel hebben gekregen om elk Geallieerd vliegtuig neer te schieten, dat „het Noorden binnenvalt". Zoon mishandelde vader GEEN RECHTSVERVOLGING Het Gerechtshof in den Bosch heeft een Jongeman uit Gilze-Rijen. die ln September van het vorige jaar zijn va der had mishandeld, tengevolge waar van deze een dag later in een zieken huis is overleden, van rechtsvervolging ontslagen. De rechtbank te Breda had de Jongeman eveneens van rechtsvervol ging ontslagen. De vader kwam dronken thuis. Zijn beide zoons waren op zijn thuiskomst blijven wachten. De vader zou hierop hebben gereageerd door zon der reden de jongste van de twee zoons onverwacht met de hand een klap in de nek te geven. De oudste nam zijn broer in bescherming en stelde zich tegen de vader teweer. Het Hof in den Bosch heeft het vonnis thans bevestigd. De advocaat-Generaal die de reacties van de jongeman begrijpelijk vond. eiste een gevangenisstraf van 8 maanden, waarvan 4 maanden voorwaardelijk, met aftrek van de vier maanden voorarrest en ondertoezichtstelling. In een speciale zitting van de Bondsdag, heeft de West-Duitse minister van Verdediging, Theodor Blank. Maandagmiddag in een regeringsverklaring de hoofdlijnen ontvouwd van de komende militaire wetgeving. HU hield daarbU vast aan de zeer omstreden vrijwilligers wet. die de regering heeft ingediend ten einde terstond met de eerste maaregelen te kunnen beginnen, nog voordat de definitieve militaire wetten van kracht zullen zün geworden. Eerste maatregelen mogelijk vóór definitieve wetgeving op militair gebied De regeringsverklaring heeft een de bat in de Bondsdag (Tweede Kamer in geleid, dat heden. Dinsdagochtend, zou beginnen. Minister Blank werd in zijn lange verklaring slechts éénmaal door applaus onderbroken, dat was toen hij de loftrompet stak over de houding der Duitse soldaten in en na de oorlog. ..De Duitse soldaat heeft dapper, trouw en gehoorzaam zijn plicht gedaan. Hij kon daarbij geloven deze voor zijn vaderland te vervullen. Hij werd misbruikt door een misdadige staatsleiding. Daarin ligt zijn tragiek", aldus Blank. In dit ver band sprak hij ook de hoop uit,, dat de kwestie der nog gevangen gehouden, veroordeelde Duitsers binnenkort nader tot een oplossing zou kunnen worden gebracht. Dit is. volgens de minister, „een onzalig hoofdstuk". Voor de handhaving van het heftig aangevallen ontwerp voor een vrijwilli- gerswet. gebruikte Blank het bekende argument: wanneer de regering in staat wordt gesteld reeds thans de eerste zes duizend militairen op te roepen, die zij krijgt, volgens minister Blank, daardoor meent terstond nodig te hebben, dan het parlement ook meer tijd om de ver dere wetgeving grondig te behandelen. De regeringspartijen zelf zijn overi gens voornemens de omstreden vrijwil- Ilgerswet zodanig te amenderen, dal haar beperkte reikwijdte ook in de tekst Dr Jan van den Tempel - 77 jaar - overleden Oud-minister Soe. Zaken; oud-Kamerlid Te Amsterdam is gisteren op 77-jarige leeftijd overleden dr J. van den Tem pel, oud-minister van Sociale Zaken en oud-lid van de Tweede Kamer. De heer Van den Tempel werd geboren op 1 Augustus 1877 te Willemstad (N. Br.) na als schildersgezel werkzaam te zijn geweest in Amsterdam, was hij van 1906—1918 secretaris van het Ned. Ver bond van Vakverenigingen. In 1911 behaalde hij zijn aktê M.O. Staathuis houdkunde en in 1913 de akte Staats inrichting. Van 1921 af studeerde de heer Van den Tempel aan de Nederl. Handelshogeschool te Rotterdam, waar hij in 1927 cum laude promoveerde tot doctor in de handelswetenschappen. Van 1910 tot 1919 en van 1927 tot 1932 was hij gemeenteraadslid van Amsterdam. Voorts was hij enige jaren lid van Prov. Staten van Noord-Holland. Van 1915 tot 1939 was dr Van den Tempel lid van de Tweede Kamer voor de S.D.A.P., daarna minister van Sociale Zaken. Van 1939 tot 1945 was hij minis ter van Sociale Zaken te Londen en van 1940 tot 1945 lid Raad van Beheer van het Internationaal Abeidsbureau. Tevens was de heer Van den TemDel oud-lld van de Hoge Raad van Arbeid. Dr Van den Tempel en ir Alberda waren, toen zij in 1939 in het Kabinet zitting namen, de eerste socialistische ministers in ons land. In 1900. toen hij nog als schildersgezel werkte, was Van den Tempel een der leiders van de schildersstaking te Am sterdam Hij is o.m voorzitter geweest van het scheidsgerecht voor spoorweg personeel. In een rapport aan het N V V, ontwikkelde dr Van den Tempel in 1913 een stelsel van werklozenverzekering. Een stelsel, dat hiermee in hoofdzaak overeenstemde, vond nadien toepassing. Dr Dawson's oordeel over Zwolse mummie DATEERT UIT 18e. 19e of 20ste DYNASTIE. (Speciale berichtgeving) Het oordeel van de Egyptolaag en mummie-specialist dr Warren R. Daw son te Londen, aan wie door de directie van het Museum te Zwolle een uitvoerig schrijven en alle fotografische gegevens werden toegezonden, luidt aldus: Naar mijn mening is de mummie een van de Koningsmummies uit de 18de, 19de of 20ste dynastie, die door plun deraars geschonden werden om daaruit de kostbare juwelen en amuletten te kunnen roven. Een aantal dezer mum mies is tijdens de 21ste dynastie bijeen gegaard, o.a. in een geheime graftombe nabij Der-el-Bahri. waar ze omstreeks 1881 werden ontdekt. Deze mummies zijn door wijlen prof. Elliot Smith in Cairo onderzocht. De gene. die de Koningsmummies tijdens de 21ste dynastie weer een behoorlijk uit zien trachtten te geven, namen het niet zo precies, en men vindt in deze groep mummies dan ook herhaaldelijk extra ledematen. Dat de handen ontbreken, wat met de mummie te Zwolle ook het geval is. is dikwijls het geval. Zij waren zeer broos en gingen teloor bij het be machtigen van de ringen. Dit in de oudheid restaureren van mummies geschiedde alleen met die van vorstelijke of zeer aanzienlijke personen. De 18de dynastie van het Egyptische RUk duurde van 1558 tot 1315 voor Chr., de 19de en 20ste van 1350 tot 1085 v. Chr. en de 21ste van 1085 tot 950 v. Chr. In de dertiger Jaren pleitte hij voor de oprichting, met medewerking van de regering, van een industriebank. Zulk een bank, de Maatschappij voor Indus- trie-finanvciering, werd in 1936 gesticht. Vele publicaties van zijn hand ver schenen. De teraardebestelling zal geschieden Vrijdag 1 Juli om 13 uur, op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam. Or. J. VAN OEN TEMPEL zichtbaar zal worden. Zij willen de voor lopige bevoegdheden, die de regering verlangt, slechts tot het einde van dit jaar geven. Sabotage in Algerije en blanke demonstratie in Marokko Na een dag van betrekkelijke rust. zijn Maandag in Algerije weer verschei dene aanslagen gepleegd, die twee Al gerijnse notabelen en enkele andere Al gerijnen het leven hebben gekost. In het district Blide werden 2.650 wijnstok ken afgesneden en telefoonkabels door gesneden. Door brandstichting werden een schoolgebouw en twaalf HA koren land verwoest. De tegen de opstandelingen opereren de troepen hebben ln het gebied van Consetaatine 239 arrestaties verricht. Het militaire tribunaal te Algiers heeft zes doodvonnissen geveld, drie personen tot levenslange en twee tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. Onder het geroep van „Stel Voiron ln vrijheid" hebben verscheidene honder den Europeanen Maandag in Casablan ca (Marokko) voor het gebouw van de Franse bestuursraad voor het gebied van Casablanca gedemonstreerd. De de monstratie was bedoeld als protest tegen de arrestatie wegens „contra-terroris me" van het plaatsvervangend hoofd van de inlichtingendienst van de politie in Casablanca, hoofdinspecteur Voiron, en elf anderen. De demonstranten zonden een delegatie naar de Franse bestuurder van het gebied en begonnen de aanwe zige politie te beledigen toen de gedele geerden niet onmiddellijk werden ont vangen. Helen Keiler vierde haar 75ste verjaardag Uit alle delen van de wereld ontving Helen Keiler gisteren bloemen en tele grammen ter gelegenheid van haar 75- ste verjaardag. Mej. Keller had zelf eer der de wens te kennen gegeven, dat zij haar verjaardag in stilte wilde vieren en verzocht plannen voor een speciale viering achterwege te laten. Aan deze verlangens werd voldaan. Onder de feli citaties en bloemstukken, die naar haar woning werden gestuurd, waren er ve len van personen die zij bezocht had tij dens haar recente wereldreis. Helen Keiler, blind en doof sedert haar prille jeugd, zei dat zij dankbaar was voor de „goede gezondheid" die zij genoot. Demonstraties tegen Molotof bij bezoek aan Chicago Maandag is het in Chicago tot demon straties gekomen tijdens het bezoek van de Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken. Molotof. die hier het Museum van Wetenschappen en Indus trie kwam bezichtigen. Bij zijn aan komst per trein klonk gejoel onder het publiek en dit herhaalde zich later bij zijn vertrek. Personen, die geïdentificeerd (Speciale berichtgeving) Zo is dan gisteren onder veel belang stelling de reeds lang aangekondigde filmweek te Arnhem ingezet met bij eenkomsten in het moderne, ruime, nieuwe Provinciehuis, waarin de Ne derlandse Bioscoopbond bijeenkwam, en in het niet minder moderne gerie felijke Rembrandttheater, dat giste ren zijn „Franse dag" had, omdat twee grote Franse films werden ver toond, namelijk „Du Rififi chez les hommes" en „SI Versailles m'était conté", alsmede een kleine, goed ge- compositeerde, film over Lumière. Aan deze vertoning zat vast een cocktail party, die de Union France Film had gekoppeld aan deze presentatie van Franse filmkunst. De jaarvergadering van de Nederland se Bioscoopbond stond onderleiding van de heer M. P. M. Vermin. De Commissaris der koningin, jhr. dr C. G. C. Quarles van Ufford, uitte zijn bijzondere waardering voor het initia tief voor deze filmweek en besloot met de wens. dat het Nederlandse filmbe drijf zijn verantwoordelijke taak ten overstaan van 65 millioen bioscoopbe zoekers op dezelfde wijze zou mogen blij ven vervullen, daarbij in het bijzonder aandacht schenkend aan de belangen van de jeugd. Tijdens de hierna volgende staande lunch weer de heer Bosman, directeur van de Ned. Bioscoopbond, zich rich tend tot de heer Charles van Biene, de directeur van enkele Arnhemse bio scoopbedrijven en een bekende figuur In de kringen van de Ned Bioscoop wereld. op het feit. dat de heer van Biene steeds getracht heeft filmkunst van goed niveau te brengen. Voor deze culturele taak is de Bond hem dank baar. Het deed spreker dan ook ge noegen de heer van Biene mede te delen, dat het H.M. de Koningin had behaagd hem te benoemen tot Offi cier ln de Orde van Oranje Nassau. De officiële opening van de filmweek in het Rembrandttheater werd ook door talrijke buitenlandse autoriteiten bijge woond. H. J. Reinink voerde het woord, niet alleen als secretaris-generaal van het Ministerie van O. K. en W.. maar ook als voorzitter van het Holland Fes tival. Deze filmweek. aldus spr., bewijst dat het verschijnhel „film" langzamerhand in onze culturele samenleving een plaats van betekenis is gaan Innemen. Met het oog op de culturele spreiding is het toe te Juichen, dat deze eerste grote film manifestatie in ons land nu eens niet in het Westen, doch in het actieve Arn hem wordt gehouden. Spr. wees o.a. op een achterstand op filmgebied: er is namelijk nog geen nationale speelfilm-industrie. Er is niet slechts platonische liefde voor de Nederlandse film. getuige de cinetone- studio's te Duivcndrecht, Ook bij de volksvertegenwoordiging acht men de tüd rijp voor een verantwoorde speel filmindustrie. De overheid wil deze stimuleren. Het moet niet zo maar eens een enkele speelfilm zijn. maar een productie, die doorlopend films aan de markt brengt. Spr. deed daarom een ernstig beroep op de Ned. Bioscoop Bond dit doel te verwezenlijken. De voorzittei van de Ned. Bioscoop bond. sprak tenslotte een herdenkings rede uit. Landbouwwerktuigenfabriek H. Vissers^ groeide uit tot een bedrijf van naam In Nieuw-Vennep, midden in de Haarlemmermeer, staat een grote ui» fabrlek. Een fabriek midden ln het wijde boerenlandeen fabriek echter dit tegenstelling vormt met haar omgeving. Het is de landbouwwerktuigen. tn chinefabriek „Vlcon" van H. Vissers N.V. De minister van Landbouw 4, heer Mansholt, zal het nieuwe fabrieksgebouw Donderdagmorgen officieel De heer H. Vissers Sr begon kort na 1910 met de handel in landbouwwerk tuigen. na sinds dat jaar als loonmaaier en loon zaaier zelfstandig gewerkt te hebben voor vele boeren. Hij zag toen reeds perspectieven in de toenemende mechanisatie van de landbouw. Na zijn dood in 1933 zette zijn vrouw de zaak voort en thans hebben de drie zoons van de heer Vissers de leiding van het bedrijf. De zaak groeide uit tot een re paratiebedrijf. doch door de oorlogs omstandigheden moest men zich gaan toeleggen op de fabricage van landbouw werktuigen. omdat import onmogelijk was geworden. In 1945 begon de pro ductie op kleine schaal, doch nog twee jaarl ang bleef het reparatiebedrijf in werking. Sinds 1945 heeft het bedrijf een enorme groei meegemaakt. Waren er in dat jaar 15 arbeiders, thans zijn het er ongeveer 240. De omzet groeide van f. 42.000 in 1945 tot naar men ver wacht een f. 6.000.000 In dit jaar. Begonnen werd met de productie van ccn aardappelpootmachine, waarin ge heel nieuwe ideeën verwerkt waren. Deze machine heeft de import van dit product practlsch uitgeschakeld. Andere machines van de Vicon zijn de kunst meststrooiers. de hark-keerder en de graslader. Deze machines behoren tot het zgn. middengenre en de gebroeders Vissers zijn de eersten geweest, die de productie daarvan in Nederland ter hand hebben genomen. Door de grote uitbreiding van de pro ductie werden de bestaande gebouwen te klein, en men besloot een nieuwe fa- brie kte bouwen. Over de oude fabriek heen werd de nieuwe gebouwd en toen deze klaarw as is de oude onder slo- Engeland en de KSG Minister Beyen voor de BBC (Telefonisch van onze correspondent te Londen) In het Britse Lagerhuis heeft het Labour-liid Mallalieu er gisteren op aangedrongen, dat de Britse regering zal deelnemen aan de voorbereidende besprekingen inzake Europese een heid. zoals door minister Beyen, als woordvoerder van de KSG-conferentie van Messina, voorgesteld. Namens de regering antwoordde onder-minister Turton. dat nog geen officiële uitnodi ging voor zulk een bijeenkomst was ontvangen en dat de regering daarom in dit stadium niets verder kan mede delen. Ook het invloedrijke weekblad „Eco. nomist" heeft zich uitgesproken voor deelneming van de Engelsen aan be sprekingen. vooral ook omdat de mi nister van Buitenlandse Zaken, Ha rold Mac Millan. nog vorige week In het Lagerhuis heeft verklaard, dat de, verwezenlijking, van de Europese ge dachte waarschijnlijk de enige manier is om de Duitsers ln Europa te hou den. Inmiddels heeft minister Beven in een vraaggesprek voor de BB C. het stand punt nog eens helder voor het grote pu bliek uiteengezet. Zoals men weet. wen sen de zes Kolen, en Staal-landen, Wie te Messina bijeen waren. (Frankrijk. Ita lië. West-Duitsland en de Benelux- landen, te zamen de zes van de KSG. de Kolen, en Staalgemeenschap. Red*, dat de Britten van meetaf aan de voor bereidingen tot nieuwe vormen van in tegratie zullen medewerken. „Wij openen de deur", zeide minister Beyen. „de Engelsen kunnen binnenko mer als familielid of als bezoeker en weer weggaan". De hoofdzaak is, dat zij op een of ander manier meedoen, vooral op het gebied van de atoom-energie, waar zich nog geen gevestigde belangen doen gelden. De indruk in Landen is echter dat de Britse regering in het beste geval een waarnemer naar de ko mende studie-conferentie zal werden als refugé's van de Oostzee-lan- den. riepen in hun moedertaal: „Rus sische bandiet" en „hoofd van slaven kampen". Enige Litauers liepen met borden rond. die opschriften droegen als „Sovjet-Russische vrede betekent sla vernij" en „Vrede zonder vrijheid is slavernij". Molotofs auto werd in de stad door politiewagens geëscorteerd. Luehtgeveclit boven Straat Formosa „Spionnen" in Rood-China Verscheidene Communist isch-Chinese straaljagers zijn Maandagmiddag boven Straat Formosa weer tot actie overge gaan. Een lesvliegtuig der Chinese Na tionalisten werd omlaag geschoten, ter wijl een „Catalina"-vervoerstoestel, na aangevallen en getroffen te zijn, een noodlanding moest maken. De „Cata- lina" wist echter op eigen kracht Taipeh te bereiken. Volgens een Chinees-Communistisch blad. dat te Honkong is ontvangen, zijn In de provincie Anhwei (Oost-China) van 74 beweerde spionnen er tien ter dood veroordeeld. Zij hadden getracht een opstand te ontketenen. De anderen kregen gevangenisstraffen. Het blad schrijft, dat het leden zijn van een „Chi nees nationaal leger", dat samenwerkte met geheime agenten en religieuze secten. Het Sovjet-Russische persbureau Tass, een Chinees blad citerend, meldt dat te Kanton twee Chinezen ter dood zijn veroordeeld op besehuldiging van spionnage voor de Amerikanen. Drie anderen werden gedood toen zij zich tegen aanhouding verzetten. pershanden gevallen. Op deze wil» de productie nagenoeg niet gestagn». Later zijn daar nog bijgebouwd dV toren en de cantine. QQU Ruim een Jaar heeft de bouw maar nu is het dan toch aover d.? minister as. Donderdag het nieuwen, plex kan openen. In het feit dat de nister zelf het gebouw komt openen a de gebroeders Vissers een erkenning hun verdiensten zowel op het van het wetenschappelijk onderzoekt aan de productie va nelk type tuigen vooraf gaat. als van de orJ,, tie op zichzelf voor de binnenland markt, als van de belangrijke ex® naar Frankrijk, de Benelux-partnin Scandinavië. Engeland. Australië i Nieuw Zeeland. En het moet w0rik toegegeven dat de Vicon in tien jaar uitgegroeid van een klein bedrijf» t een bedrijf, dat wereld-bekendheid niet. Korttl Lfto 2 IJWrt Kerkelijk Leven NED. HERT. KERK Beroepen te Schiedam (N P B G. W. B. A. Thoden van Velzen, voorg. v. d. afd. Apeldoorn v d. Ver v. Vrijz-Herv. en v. d. N.PB. Te Nljverdal (toez) A M. v. d Neut te Mcdcmbllk. Te Haaksbergen F. Hartman te Norg. Uitgeputte oude man gevonden Gistermorgen omstreeks elf uur hebJ ben Hilversumse rechercheurs ln hel struikgewas van de tuin der gemeenS Hjke ziekenbarakken in totaal uitgeput] te toestand de 82-jarige patiënte.Hal kens gevonden, die van de vroege Zool dagmorgen af spoorloos was. Toen de oude heer vermist werd heb» ben zusters, doktoren en later recto] cheurs vergeefs naar hem gezocht, z®, dagavond laat werd ook bericht md verzoek om opsporing verspreid van® man. die momenten van totale verged achtigheid heeft De rechercheurs vont den H. liggend onder de dichte struiken Hij had over zijn pyama een Jas en broek aan getrokken, maar nnngerio hU rond 24 uur geen voedsel of cirinkq tot zich genomen had. verkeerde hij la - ernstige toestand. Verdwenen treinbestuurder HU STOND TE PRATEN.... Bij de trein van een minuut voor el heeft nóch het fluitje, nóch bet be- roemde spiegelei van de chef van het station in Sneek, de trein in bewering kunnen brengen. Toen de chef rich naar de hestuurderswagen begif. ont dekte hj) dat de cabine leeg was en dat de wagenbestuurder spoorloos ini verdwenen. Het personeel van het station in Sneck werd Ingeschakeld om de wagenbestuurJ der te zoeken. Zelfs verliet een aantali reizigers de trein en hielp ijverig rnrtl 4 Sommigen dachten niet anders, dan dat' hem iets zou zijn overkomen. z Ook het loeien van de sirene en as- h dere middelen konden de man nietqi r zijn plaats terugbrengen. Pas na eea half uur zoeken werd hij gevonden a« 1 het einde van het emplacement, waar I hU stond te praten. De wagenbestuur- 1 der was namelijk een uur in de war; hj i meende om een minuut voor twaalf ta 1 moeten vertrekken. I i Met een half uur vertraging heeft dei i trein zich naar Leeuwarden begeven. De reizigers die naar het ziekenhuis moes-) ten. zijn per taxi vervoerd om nog op tijd te kunnen komen. Congres werknemers Transportbedrijf VOORTAAN TWEE ORGANISATIES. In gebouw „Palace" te Rotterdam is vanochtend het driedaags congres be. gonnen van de Centrale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf. De vice-voorzitter. de heer A de Boon, merkte op. dat het ledental vanj de Bond constant is gebleven, namelijkj 35.220 leden op 1 Januari 1952 en 35.216 op 1 Januari jl. Het ledental is teruggelopen door bedrijfstakgewijie opbouw, doch weer opgevangen door ledenwinst, zodat spr. zeide niet on tevreden te ziin. Het Bondsvermogen steeg van 1.465.000 guld. op 1 Januari 1952 tot 1.760.000 gld. op 1 Januari 1955. Spr. kondigde daarna de verdwijning I van de Centrale Bond van werknemen in het Transportbedriif aan naar aan-1 leiding van de te vormen bedrijfstak»- gewijze organisaties. Uit de bestaande drie organisaties (Ned. Bond van Vcr- voerspersoneel. de Centrale Bond en de Centrale van kapiteins en officieren ter I koopvaardij) zullen twee organisaties worden gevormd, nl. een Bond van Ver- voerspersoneel ter zee en een van het overige vervoerspersoneel. Deze organi saties zullen haar werkzaamheden op i 1 Januari as. aanvangen. EENHEID NEDERLANDSE SCHRIJFTAAL IN NOORD EN ZITD. Het Belgische Ministerie van Onen- baar Onderwijs heeft het volgende me degedeeld: „De Belgische Commissie van Advies, heeft kennis genomen van het officieel voorstel van de Nederlands Belgische woordenliist-commissle be treffende een mededeling aan de Belgi sche en de Nederlandse scholen inzak» j de toepassing van de woordenlil*. j Zii heeft aan de minister van Open- baar Onderwijs, na grondig onderzo», haar zienswijze bekend gemaakt over behandelde minten en ln het biizonder haar wens onderstreept om. in alle ge val. de eenheid van de Nederlandse schrijftaal in Noord en Zuid te bereiken en te handhaven". Aangenomen naar Arnemulden M. W* wey te Besoyen. Bedankt voor Medan (Prot. kerk van Indonesië) K. Troost, cand. te Rotterdam. Benoemingen. Aangenomen de Mno»- mlng tot hnlppred. te Eerbeek Jac. roorv. em. pred. te "s-Gravenhage. GEREF. KERKEN Beroepen te Perth (Austr Mr D» Brouwer te Luttelgeest. Te Onstwedde u. ter Steege te Vlanen. Te Emden (Dl J- O Guhrt, cand. te Ihrhoven. Bedankt voor Hilversum (vac. B. Knop pers) J. v. d. Linden te Rotterdam,, Voor Berlikum H. Hogenhuls te Onnen (GW- Aangenomen naar Beekbergen J- Ouiw ren te Hazerswoude. CHR. UEKEF. KEKKEN Bedankt voor Alemlo A. C. v. Noort w Meppel, GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Sardis (Can.) A. F. Hon- koop te Goes. Tweetal te Borssele L. Rijksen t« Mid delburg en A. El.shout, cand te Rdam- Overscnle.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 8