Vrijwel voll edige voldo ening voor rediteuren van T. en D.? Voor bouw van 253 woningen en 36 garages in Zuid-West laargang Dinsdag 28 Juni 1955 Derde Blad No. 28560 Gunstige ontwikkeling sedert intrede surséance Ook kapitalisatie van pensioenen lijkt verzekerd (Van een onzer redacteuren) Tijdens de verificatievergadering der crediteuren in het faillisse' .;nt van de Commanditaire Vennootschap Tieleman en Dros te dezer de werd de verwachting uitgesproken, dat de crediteuren vrijwel -[ledig betaald kunnen worden, terwijl een geringe mogelijkheid be aat, dat deze betaling zelfs tot honderd procent zal kunnen geschieden. )ne omstandigheden hebben daartoe meegewerkt: de ontwikkelings- jug tijdens de periode van surséance van, betaling, de grote medewer- ag van de banken, die een overheersende positie innamen door hypo- ;ccaire vorderingen op grond van credieten vóór het intreden van de ^seance, en de algemene conjunctuur, die thans gunstig is voor de csultaten van de op handen zijnde liquidatie. Hoopgevende resultaten let bedriif kreeg op 11 November vo- jaar definitief surséance van beta- 3. nadat deze voorlopig op 16 Juli Él'was verleend. Op dat moment wa- m in feite de Incassoband en de Her- (dbank eigenaressen van het bedriif perond van haar hypothecaire vorde ren als dekking voor bankcredieten k een bedrag van twee en een half iliioen gulden. De surséance werd aangevraagd en gleend. toen de banken niet bereid fcïen verdere credieten te verstrek- Dat op dét moment niet onmiddellijk faillissement werd besloten, was :ede een gevolg van het feit dat de toeeliiklieid sclieen te bestaan, het be- inif od nieuwe leest te schoeien en •endabel te maken of althans er finan ced od vooruit te doen gaan. zodat de irediteuren en aandeelhouders in een its rooskleuriger positie zouden komen. Sinds de verlening van de surséance heeft het bedriif. dat in de vooraf- taande jaren slechts millioenenver- lieien leed. inderdaad weer redelijke winsten geboekt. Dit was aan uiteenlopende factoren .•danken. De banken verleenden onder v zekerheid van boedelvordering nieu- credieten. die het bedriif in staat relden de campagne 1954 door te taaien. Een drastische reorganisatie Lier leiding van de bewindvoerder mr y G. Geelkerken bracht om. mede het ctslag van ongeveer de helft van het •flsoneel zonder een belangrijke pro ductiebeperking. De winst bedroeg na «rekkelijk korte tiid een kwart mil- jyn gulden, terwijl een van de bank- rtmlden volledig kon worden afgelost zelfs omgezet in een tegoed van r dan drie ton, terwijl de andere Unksdhuld tot slechts één millioen terd teruggebracht. Dit betekende een ;c.-mindering van de banksdliuld in feze eerste surséanceperiode van twee in een half millioen tot circa zeven ton Niet voldaan aan voorwaarden Inmiddels was echter niet voldaan un de voorwaarden, die de banken bü het verlenen van het surséance- crediet hadden gesteld, namelijk dat nieuw risicodragend kapitaal zou wor den verkregen en nieuwe mensen voor de leiding van het bedrijf zouden worden aangetrokken. Door het falen in het voldoen aan die voorwaarden verviel na negen naanden surséance van betaling de uond voor deze tiidelnke steun aan de sdriifsvoering. De bewindvoerder advi seerde toon tot opheffing van de sur seance aangezien het niet geoorloofd iek ondanks de gunstige resultaten san de beginperiode van ziin bewind- wring verder te speculeren ten koste un de crediteuren. De rechter ging op ne succestie in. doch sprak als on- aiddelluke consequentie daarvan op zl ionl jJ. het faillissement uit. Bank-souplesse Od dat moment hadden de banken, lie het gehele bedriif met inbegrip van roorraden en zelfs vorderingen in ileendom hadden, op grond van zeker- relling voor de door hun verleende cre- cieten. kunnen overgaan tot liquidatie en verkoop met de zekerheid, dat zil er ander kleerscheuren zouden zun uit- resoroneen. De crediet verstrekkende banken hebben zich evenwel bereid verklaard tot liquidatie of andere te gelde ma king in gedeelten of naar omstandig heden naar de inzichten van de cu rator in het faillissement, de ceraere bewindvoerder mr Geelkerken, ten einde een zo gunstig mogelijk resul taat voor de andere crediteuren te verkrijgen. Gunstige vooruitzichten voor crediteuren Dank zii deze bereidheid en de gunstige economische conjunctuur zal het waarschijnlijk mogelijk zijn. met tertijd de crediteuren voor vrijwel hun gehele vordering te voldoen, terwul eveneens de kleine mogelijkheid niet is uitgesloten, dat deze crediteuren- vorderingen voor honderd procent kunnen worden voldaan. In de activa van het faillissement öin de debiteuren van het bedriif tot ruim twaalf ton naar hun redelijke vaarde geschat. Een groot deel dezer vorderingen van het bedriif betreft be uling voor leveranties aan het buiten land (biina een millioen) waarvan de meeste aan ondernemingen in de Ver. Staten. De ervaring heeft echter ge leerd. dat «ïning van deze vorderingen uitermate moeilijk is. vooral aangezien de debiteuren in Amerika over het al- semeen tot de dubieuze gèrekend moe- 'on worden Pensioen-problemen Bij de ramingen over het uitke- ringspenrcentage is in aanmerking ge nomen. dat onder de schuldeisers van het bedriif ook gerekend moeten wor den een tachtigtal pensioengerechtig den. wier aanspraken aanvankelijk op losse schroeven stonden, doch die thans erkend zijn als crediteuren tot een bedrag, dat overeenstemt met de gekapitaliseerde jaarlijkse rechten. Dit betekent in totaal ongeveer een bedrag van zeven ton op een totaal van bedrijfsschulden ten tiide van het fail lissement van drie en een half millioen gulden. Dit totaalbedrag van de schulden van het bedrijf bestaat uit vorderingen van ruim 550 crediteuren. Bovendien wor den nog 19 vorderingen tot ruim een Afwikkeling Terwijl de voorbereidingen voor de definitieve liquidatie gaande zijn. is de productie van het bedriif volledig ge staakt. doch wordt de handelsafdeling voortgezet. Deze handelsafdeling zet zowel eigen producten als andere artikelen om. De bestaande eigen productie- voorraden zijn vrijwel geheel tegen aannemelijke prijzen geliquideerd, ter wijl de handelssector redelijke win sten afwerpt, ook in de periode na uitspreken van het faillissement. Deze gang van zaken vergroot de mo gelijkheid. de crediteuren mettertijd geheel te voldoen. Op grond van financiële, conjunctu rele en structurele overwegingen is na het uitspreken van het faillissement, zo spoedig mogelijk tot liquidatie overge gaan. Vandaar dat sleohts twee maan den na de faillietverklaring de verifica tievergadering der crediteuren belegd werd. Een ongebruikelijk snelle proce dure. die ook verder zoveel mogelijk zal worden gevolgd in het belang van de schuldeisers. Het is niet mogelijk gebleken, het be driif als geheel te gelde te maken tegen aannemelijke voorwaarden. Thans zal op zo kort mogelijke termijn, wellicht reeds ln Augustus, tot openbare of on derhandse verkoop in gedeelten worden overgegaan. Dit sluit een andere wijze van liquidatie in de naaste toekomst niet uit. hoewel de mogelijkheden daar toe uitgeput schijnen te zijn. Eerste uitkering in najaar? De bewindvoerder achtte het niet on- mogelilk. dat reeds in komend naianr een eerste uitkering aan de erkende crediteuren kan worden gedaan. De aard en omvang van het faillissement maken echter meerdere uitkeringen noodzakelijk en wenselijk, in plaats van opschorting tot uitkering ineens moge lijk zou ziin. Afbraak schept belangrijke ver- keersverbetering. Gisteren is een aanvang gemaakt met de slopings- werkzaamheden van de beide per celen aan het Levendaal en de Kore- vaarstraat. Zoals bekend vallen deze totaal uitgewoonde panden ten offer aan het verkeer. (Foto L.D./Van Vliet.) Leiden voteert 3Vz millioen Verbetering van de salarissen van het gemeentepersoneel met ingang van 1 Juli a.s. Vergde de bouw van een winkelcentrum in Leiden Zuid-West gistermiddag in de Leidse Raad een bespreking van circa een uur, heel wat vlugger ging het met de beschikbaarstelling van een crediet van f 3.G 16.000 voor de bouw van 253 woningwetwoningen en 36 garages. Een plan, dat de bouw omvat van 25 woningen, geschikt voor twee personen, 38 ééngezinswoningen voor negen personen en 190 étage woningen voor resp. twee tot zes personen. Al deze woningen vormen de eerste fase van het plan Zuid-West, waartoe gisteren in principe werd besloten. Slechts twee sprekers voerden over dit plan het woord. De heer Huurman (Prot. Chr.) achtte het gewenst, dat de exploi tatie van dit woningbouwplan in handen van de Woningbouwverenigingen werd gelegd, terwijl mej. Van Nienes (P. v. d. A.) enkele opmerkingen maakte over de h.i. onlogische indeling van sommige woningen. Wethouder Jongeleen. die voor deze verdediging uit zijn vacantie-adres was teruggekomen, bracht de heer Huurman onder het oog. dat B. en W„ juist in verband met de aandrang, welke van de zijde van de Raad was uitgeoefend t.o.v. het spoedig ontruimen van onbe- woonbaarverklaarde woningen, vast hielden aan eigen-exploitatie. Hoewel, althans voorlopig. B. en W. deze exploi tatie in eigen hand willen houden, houdt dit niet in. dat in de toekomst geen overleg met de Federatie van W.B.V. mogelijk is. Wethouder Jonge leen. die met mei. Van Nienes van me. ning verschilde inzake de onlogische in deling der woningen, gaf toe. dat het niet is uitgesloten, dat nog een andere indeling wordt toegepast, althans zal worden onderzocht. Hierna ging de Raad unaniem accoord met het voorstel. roa de heer Jongeleen weer „met vacantie ging". Bij het voorstel om medewerking te verlenen tot de vervanging van school banken. o.a. in enkele R.K. scholen, vroeg de heer Meester (P. v. d. A.) het woord. Sprekers fractie, die zich tegen dit voorstel niet wenste te verzetten, had buiten dit voorstel om toch we! ernstige bezwaren tegen de wijze, waar op de K.V.P. zich in haar jongste ver kiezingscourant. welke 11. Zondag aan de uitgang van diverse R.K.-kerken was verstrekt tegenover de P. v. d. A. had uitgelaten Met de fractie-voorzitter van de Amsterdamse Gemeenteraad der K.V.P. was spreker het eens. dat dit een derde-rangs pamflet was. Nochtans blijft de P. v. d. A een voorstandster van de pacificatie-gedachte. De voorzitter was van mening, dat dit punt thans niet ter sprake diende te worden gebracht en verzocht de heer Meester zich bij het aanhangige voor stel te houden De heer Meester meende evenwel, dat hij er recht op had het I voorstemmen van de P. v. d. A. bij dit1 voorstel uiteen te zetten. De heer Mees ter zeide te hopen, dat ook de fractie voorzitter van de K.V.P. in de Leidse Raad zich. evenals zijn Amsterdamse collega, van dit manifest zou dlstan- ciëren. Aangezien zowel de heer Van Dijk KVPi als de overige raadsleden er geen behoefte aan hadden om over dit voor stel en de opmerkingen van de heer Meester van gedachten te wisselen, werd conform besloten. Bij het voorstel een aantal woningen onbewoonbaar te verklaren achtte de heer Huurman iProt.-Chr.) de termijn van ontruiming jaar) te kort. Kun nen B. en W.. aldus spreker al iets mededelen over de saneringsplannen? Wethouder Van der Kwaak die wet houder Jongeleen tijdens zijn vacantie vervangt, greep terug op liet antwoord van wethouder Jongeleen inzake het in eigen hand houden van de woningen in Zuid-West. waardoor een mogelijkheid wordt geschapen de bewoners van een te ontruimen woning spoedig aan een wo ning te helpen. Overigens: het tempo van de ontruiming van deze woningen staat nog vast. Conform besloten De heer Stolp (Prot.-Chr.i. die zich weliswaar kon verenigen met het voor stel een bedrag beschikbaar te stellen voor nieuwe leermiddelen voor het vak handelskennis op ulo-scholen vroeg zich echter af of een dergelijke differentiatie niet tot moeilijkheden (..Wij krijgen straks een mulo-richting A. B en C"> aanleiding kan geven. Weth.Van Schaik die de heer Stolp onder het oog bracht, dat deze moeilijkheden zich thans in leiden nog niet voordeden, was bereid, zo deze zich al voor zouden doen. over leg mat de schoolhoofden te plegen. Z.h.s. werd dan het voorstel aanvaard. De heer Driiber (V.V.D,). die het grote belang van een verkeerstelling niet in twijfel trekt, wenste nog te weten of de uitkomst van een dergelijke telling niet reeds verwerkt was in het wegenstruc tuurplan. Nadat de voorzitter had verklaard, dat de cijfers van dit structuurplan berus ten op een oude telling, werd f.4200 ge voteerd voor het houden van een ver keerstelling. Alle overige door ons reeds gepubli. ceerde voorstellen werden hierop z.h.s. aangenomen, waaronder een voorste! dat B. en W. mach tiet de salarissen van het gemeentepersoneel. zoals deze De Raa«l werd er stil van Een opmerkelijke stilte viel gistermiddag in de Leidse Raad toen mej. Van Nienes bij de replieken, welke gevoerd werden over het voorstel van de bouw van 253 woningen in Zuid-West. het mannelijk deel van de Raad onder ogen bracht, dat dezen h.i. wel eens te weinig aandacht schenken aan een logische inrichting der woningen. U moet wel bedenken, aldus mej. Van Nienes met slem verheffing, dat ik veelal als huishoudkundige het woord voer. M.i. heb ik er recht op, dat naar mijn uiteenzettingen evenzeer geluis terd wordt, als wanneer één van mijn mannelijke mede-raadsleden meent iets op technisch terrein te moeten zeggen. Het was spreekster in de loop der jaren opgevallen, dat ook van achter de tafel van B. en W. wel eens meer onlochisch werd gereageerd op ideeën van het vrouwelijk deel van de Raad. ..Ik ben echter blij", aldus spreekster, ..dat de wethouder van Openbare Werken thans bereid is met mün op merkingen rekening te houden en deze aan de werkelijkheid zal toetsen". Een woord, dat te oordelen naar het stilzwijgen van de Raad. kennelijk indruk maakte. met ingang van 1 Juli 1955. komstig de richtlijnen van de minister van Binnenlandse Zaken zullen wor den vastgesteld, bü wijze van voorschot uit te betalen. Aan de openbare lagere Montessori school aan de Rijnsburgersingel werden tot tijdelijke onderwijzeres benoemd de dames A. J. van Leeuwen en E Gerding: idem aan de Duivenbodestraatschool mej. W. F. de Haan. Aan mei. G. Chr. Broere en de heer L. Hack werd eervol ontslag verleend uit haar/zyn betrekking van onderwijze res. resp. onderwijzer aan de openbare school aan de Plesmanlaan en de Drift straat. Na bijna vijftig jaar L. O uwer kerk neemt afscheid van Kam. Onnes-Laboratorium Internationale wetenschap heeft veel aan hem te danken Een wel zeer hartelijk afscheid is de heer L. Ouwerkerk. die op 1 Juli tj. wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftüd zfjn functies van hoofd technicus aan het Kamerlingh Onnes Laboratorium en van leeraar in het amanuensisvdk zal neerleggen, ten deel gevallen. Een groot aantal personen, dat de heer Ouwerkerk van nabij gekend heeft, was daartoe gistermiddag in de grote collegezaal van het laboratorium bijeengekomen. Nadat de scheldende functionaris en zijn echtgenote waren binnengeleid, was het de directeur van het laborato rium. prof. dr C. J Gorter, die zich als eerste spreker tot het echtpaar richtte. Hoewel men bij een afscheid meestal somber gestemd is. aldus prof. Gorter, is dit bjj deze gelegenheid zeker niet het geval. Immers de heer Ouwerkerk kan terugzien op.een rijke loopbaan en ver zekerd zijn van de dankbaarheid van velen, die met hem in contact hebben gestaan. Spreker schetste deheerOuwer. kerk als iemand, die hart voor de zaak heeft en stelde met. nadruk vast, dat de scheidende technicus gedurende een groot aantal jaren een zeer vooraan staande en centrale figuur in laborato riumkringen is geweest. De verantwoording, die het gehele personeel van het laboratorium, vooral in de laatste tientallen jaren, te dragen heeft, gold wel ln het bijzonder voor hem. aldus prof. Gorter, die besloot met de dank uit te spreken voor de niet te onderschatten toewijding, waarmede de heer Ouwerkerk zyn werk gedurende bijna 50 jaar heeft verricht. Als tweede spreker voerde dr O. A. Crommelin, oud-adjunct-directeur van het Kam. Onnes-laboratorium, het woord. Dr Crommelin. die de gehele werkzaamheid van de heer Ouwerkerk heeft medegemaakt, legde er de nadruk op te spreken uit naam van zich zelf en toonde zich bijzonder verheugd tal van jaren met de scheidende te hebben mogen samenwerken. Hij prees de on ontbeerlijke hulp. die hij talloze keren van de heer Ouwerkerk heeft mogen ontvangen en roemde tevens diens intel ligente, technische vaardigheid. Dr Crommelin besloot dit korte woord van erkentelijkheid met zijn oudjmede werker nog vele jaren van goede ge zondheid toe te wensen. Vervolgens voerde prof. A. van Itterbeek uit Leuven het woord, die mede namens verschil lende collegae in België' een dankwoord sprak. Hfj wees o.a. op de grote verdien sten van de heer Ouwerkerk ten opzichte van de internationale wetenschap en stelde vooral ook diens plichtsbetrach ting bijzonder op prijs. Na nog enkele herinneringen uit vroe gere jaren te hebben opgehaald wenste ook deze spreker de pensioengerechtigde een lange en aangename rustperiode toe. Vervolgens sprak prof. dr K. Taoonis namens het speciaal voor deze gelegen heid opgerichte huldigingscomité. Ook hij sprak woorden van lof en wees er op de heer Ouwerkerk gekend te hebben als een man. die gedurende zijn leven niet alleen kerngezond was. doch ook niet wist wat rust betekende. De nieuwbouw, die na de laatste oorlog tot stand is ge komen. heeft veel van de krachten van de heer Ouwerkerk gevergd, aldus prof dr Taconis. die ook nog enkele fragmen ten uit de loopbaan van de heer Ouwer kerk de revue liet passeren. Mede namens het technisch-weten- schappelijk- en administratief personeel bood spreker een televisietoestel aan. Namens de leerlingen van de Leidse Instrumentmakersschool sprak de heer D. Rensink enkele woorden ten afscheid. Waren er aanvankelijk wel eens moei lijkheden, vooral wat de eerste-jaars- leerlingen betreft, na arm te de tijd vor derde groeide ook de waardering, die men voor de heer Ouwerkerk had Do heer Rensink was tevens de tolk van de Vereniging van Mathesianen toen hij dankte voor alle medewerking, die deze vereniging van de zajde van de heer Ouwerkerk. o.a. bij de excursies, mocht ondervinden. Als blijk van waardering bood hij de scheidende een sigaretten aansteker aan, terwijl mevrouw Ouwer kerk met bloemen werd verrast De heer J. S. Göbel, voorzitter van de Vereniging van Oud-Leerlingen van de Instrument makersschool. wees er op dat de Leidse Instrumentmakersschool ln vele oprich ten een grote voorsprong heeft op an dere scholen in ons land. welk feit voor een groot gedeelte aan de heer Ouwer kerk is to danken. Ook deze laatste spre ker bood als huldeblijk een kleine atten tie in de vorm van rookartikelen aan. Tot slot was het de heer Ouwerkerk zelf, die zich naar het spreekgestoelte begaf om de vele aanwezigen te danken voor de hem gebrachte hulde. In het bijzon der richtte hij zich tot prof. dr Gorter en sprak als wens uit het nog mee te maken, dat deze de temperatuur met nog een duizendste graad zal kunnen veriagen. Tijdens de receptie, die na de officiële huldiging werd gehouden, was er nog gelegenheid de heer Ouwerkerk een hand ten afscheid te drukken. De directeur van het Kam. Onnes- laboratorium. prof. dr C. Gorter, neemt afscheid van de heer L. Ouwerkerk en diens echtgenote. I Achter prof. dr Gorter prof. dr K. Taconis en dr J. van den Handel. I adjunct-directeur van het K. Onnes- Laboratorium. (Foto LX)./Van Vliet.) EXAMENS WISKUNDE. Prof. dr A. E. van Arkel, prof. dr J. Droste, prof. dr C. J. Gorter, prof. dr J. Haantjes, prof. dr H. D. Kloosterman, allen alhier en dr W. A. M. Burgers te Wassenaar zijn benoemd tot leden ener staatscommissie, belast met het afne men van examen in de wis- en natuur kunde akte MO of LO. Prof. dr W. van der Woude te Oegstgeest werd benoemd tot plaatsvervangend lid. 6 JULI IN STADSGEHOORZAAL De Ring van Chr Zangverenigingen „Leiden en Omstreken" houdt Woens dag 6 Juli in de Stadsgehoorzaal een nationaal zangconcours. Aan dit con cours. dat 's ochtends om half elf door de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, geopend wordt, nemen drie kinderkoren, vijf vrouwenkoren, 19 ge mengde koren, zeven mannenkoren, één dubbelmannen kwartet en één gemengd dubbelkwartet deel. DE HEER F. L. EDEMAN VAN DER TUUK OVERLEDEN. Te Haarlem is ln de ouderdom van 79 Jaar overleden de heer F. L. Edema van der Tuuk, oud-directeur en com missaris der N.V. Lettergieterij „Am sterdam" v/h Tetterode. De overledene was tevens oud-commlssarls van de Blooker's Cacao en Chocoladefabrieken en van de Simplex machine- en rijwiel- fabrieken. Hij heeft voorts een bestuurs functie bekleed bi) de Industriële Club. de Maatschappij voor Handel en Nij verheid, de Koninklijke roei- en zeilver eniging „De Hoop" en bij „Hou en Trouw". Met het overlijden van de heer Edema van der Tuuk is een Amsterdam Indus trieel van groot formaat heengegaan. EXAMEN CHR. KWEEKSCHOOL Voor het eindexamen van de Chr. Kweekschool zijn geslaagd: L Schouten te Oegsgees an J. Versloot to Alphen a/d Rijn. Agewezen geen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3