In Frankrijk vreest men voor een nieuwe stakingsgolf Geniale misdadiger Chessman op 15 Juli a.s. naar de gaskamer Ontslagen gemeente-arbeiders weer voor het Scheidsgerecht Agenda DINSDAG 28 JUNI 0 Vervolg van Pag. 1 Regering heeft voorstellen gedaandie als grootmoedig offer worden beschouwd (Van onze correspondent in Parijs) Het gevaar is niet denkbeeldig, dat de stakingen, die in Engeland en Amerika hebben gewoed en in Engeland in het havenbedrijf nog aanhouden, voor het einde van deze week ook naar Frankrijk zullen overslaan. En evenals in de zomer van 1953, toen heel Frankrijk werd lamgelegd, zijn het ook nu weer de Franse post betambten, die het voorbeeld van de actie willen geven. Op het laatste congres van de C.G.T. heeft de Communistische vakbondslei der Benoit Frachon namelijk eisen gesteld voor een verhoging van de lonen, familietoelagen en pensioenen, waarvan de totale uitgaven voor de staat op het lieve sommetje van drieduizend milliard francs ruim 30 milliard gulden! konden worden geschat. Zó ver gaan de postambtenaren, die in de Socialisti sche Vakcentrale Force Cuvrière zijn georganiseerd, niet. Maar hun verlan gens inzake een minimumloon van frs 27.000 per maand en een jaarlijkse premie van frs 60.000 worden door de regering toch nog veel te gulzig geacht om verhoord te kunnen worden. Het personeel van de scheepswerven, dat zich gemeenlijk aan de zijde van. de havenarbeiders schaart, heeft tot dus verre geweigerd het werk neer te leggen. Met ingang van Donderdag a.s. te middernacht zal bij het grootste Ame rikaanse staalverwerkende bedrijf, de „United States Steel Corporation" te Pittsburgh, een staking uitbreken, in dien don nog geen overeenstemming is bereikt over de door de arbeiders bij de grootste Amerikaanse staalfabrieken ge- eiste loonsverhoging. De directies dezer bedrijven hebben eerst een loonsverhoging van tien en daarna een van tien en een halve dollar cent per uur aangeboden. Dit aanbod wordt door de vakbondsleiders, die er op wijzen dat de winsten der Amerikaan se staalverwerkende bedrijven dit jaar groter zijn dan ooit. echter „volslagen onaanvaardbaar" geacht. De vakbondsvoorzitter McDonald zei gisteren, dat hij de directie van „United Steel" zou verzoeken de onderhandelin gen heden. Dinsdag, te hervatten. Ongeveer tweeduizend arbeiders in werkplaatsen van de Zweedse tele graaf in vier provinciesteden Nynasham. Vanersborg. Gothenburg en Sundsvall zijn Maandag in staking gegaan ter ondersteuning van looneisen. Een staking van acht dagen van transportarbeiders in de West-Zweedse haven Gothenburg, uitgeroepen tot steunverlening aan 104 stakende klerken en ander havenpersoneel, is Maandag geëindigd met een bijna algehele inwil liging van de eisen der stakers door de werkgevers. Vijftienduizend Israëlische amb tenaren, onder wie dokters, rechtsge leerden. ingenieurs, economen en leden van de 6taf van hogescholen, hebben Maandag een drie-uurs waarschuwings staking gehouden, om kracht by te zet ten aan looneisen. Wilde staking in Antwerpen Natuurlijk worden de Socialistische eisen door de Communisten ondersteund. Enkele Communistische leiders van dë C.G.T. zijn dezer dagen door premier Faure ontvangen, zonder dat de basis voor een overeenkomst kon worden ge legd. De Christelijke vakbeweging neemt voorlopig nog een tegemoetkomende houding aan. Dat er. trots de vacanties die voor de deur staan, onder de arbei ders een neiging bestaat om tot hande len of in dit geval tot staken over te gaan. heeft men vorige week in Saint Nazalre kunnen constateren, waar de haven geheel heeft stilgelegen. De regering heeft van haar kant officieuse voorstellen gedaan, die in officiële kringen als een grootmoedig offer worden omschreven. Na de salaris herziening van Mei J.l. zou een nieuwe loonronde volgens de regering echter niet voor 1 Januari 1956 in werking kunnen treden. De regering overweegt de kwestie der salarissen in het parle ment ter sprake te brengen, om zo de verschillende partijen voor him verant woordelijkheid te kunnen plaatsen. Aan gezien het ultimatum van de ambtena ren en de arbeiders op Vrijdag 1 Juli a s. afloopt, is het voor de regering- Fa ure dus wel kort dag! Hef weer was te mooi om te gaan werken Een wilde staking heeft de bedrijvig heid in de grote haven van Antwerpen gisteren vrijwel geheel lam gelegd. Veertienduizend havenarbeiders staak ten de arbeid en eisten een herziening van het systeem voor uitkering aan werklozen nadat functionarissen gewei gerd hadden de steunkaarten van een klein aantal arbeiders af te stempelen. Volgens de functionarissen had de kleine groen arbeiders j.l. Zaterdag geweigerd een karwei te verrichten, dat hun aan geboden was. daar zij het „te mooi weer vonden om te werken". Daarom kwamen zij nu ook niet in aanmerking voor steunuitkering. De stakers eisten, dat deze arbeiders een volledige uitkering zal worden uit betaald, terwijl zij tevens een extra toeslag van 40 francs per schip vroegen. De vakbond van havenarbeiders on derzoekt deze kwestie op het ogenblik, maar zij heeft de staking tot dusver nog niet officieel verklaard. De Communisten hebben het gedaan in Argentinië De Argentijnse politie heeft Maandag medegedeeld, dat de Communisten van plan waren een opruiïngscampagne in de provincie Buenos Aires te beginnen. Door arrestaties kon het plan worden verydeld. De politie heeft de arrestatie bekend gemaakt van vijf Communisten, die ongeregeldheden wilden uitlokken in de kerken. Een grote hoeveelheid vlug schriften, waarvan de inhoud tegen de' regering Ls gericht, zou in beslag ge nomen zijn. Bijna alle personen, die op 12 dezer te Buenos Aires werden gearresteerd na incidenten voor de kathedraal ter plaat se. zijn thans op vrije voeten gesteld. Onder de vrijgelatenen bevinden zich 36 Rooms-Katholieken. (Ingez. Med.-Adv.) Mijnhardl's tabletten ZENUW - HOOFDPIJN - LAXEER Godsdienststrijd in Pentië Bij gevechten te Sjiraz (650 kilometer ten Zuiden van de Perzische hoofdstad Teheran) tussen Mohammedanen en le den van de Bahaisecte, zijn vijftig per sonen gewond. De toestand van som mige gewonden is ernstig. Het Bahai- geloof is een der jongste ter wereld. Het is verleden maand in Perzië verboden. Het is gebaseerd op een mengsel van verscheidene bestaande godsdiensten, waaronder het Christendom en het Boeddhisme. Zijn opvallendste kenmerk lis, dat het streeft naar wereldeenheid. De Mohammedanen beschouwden de Bahai-volgellngen als scheurmakers en ketters. ARTS ONDER INVLOED ACHTER HET STUUR. Een Winschoter arts is door de Recht bank te Groningen wegens het besturen van een auto, terwijl hij onder invloed van drank was. veroordeeld tot f.400 boete subs. 40 dagen hechtenis en voor waardelijke ontzeting uit de rijbevoegd heid voor de tijd van een jaar. De eis was f.750 boete sub. 100 dagen hechte nis en een Jaar ontzetting uit de rij bevoegdheid. Soekarno tot Legioen: „West-Irian vóór '56 ons" „Indien de 80 millioen Indonesiërs eensgezind zijn. durf ik te verklaren, dat vóór 1956 „West-Irian" weer In donesisch grondgebied zal zUn", aldus heeft president Soekarno gezegd in een rede, die hij heeft gehouden voor het „Legioen voor de bevrijding van YVest- Irlan'' te Semarang. Soekarno ver volgde: „en behalve eenheid is ook macht nodig. Wij kunnen onze eis op West-Irian niet altijd naar voren brengen, zonder eenheid en macht". „Indonesie's lot is niet in handen van andere landen, maar van het Indone sische volk zelf", zo zei Soekarno. De president sprak op de terugweg van Bali waar hij enige tijd vacantie heeft gehouden naar Djakarta. Het Legioen, dat zijn naam van Soe karno ontving, werd in Februari van dit Jaar opgericht en telt omstreeks 100.000 leden, meest jonge oud-striiders. Het is op min of meer militaire leest geschoeid. Het hoofdkwartier is in Semarang: de 76 commando's zijn verspreid over ge- iheel Indonesië. 5-JARIGE JONGEN VERDRONKEN Gistermiddag is de 5-jarige jongen Joh. W. A. Nieuwenhuysen uit de Klein- straat in de Delfhavense Schie te Rot terdam verdronken. Een vrouw, die in haar woning was. hoorde opeens een ge luid. keek naar buiten en zag het ventje ongeveer 3 meter uit de kant drijven. Direct holde zij naar buiten en hield een man aan, die meteen in het water sprong en enkele keren dook, evenals een tweede voorbijganger echter zondèr suc ces. De politie is toen gaan dreggen en heeft het levenloze ventje opgehaald. (Ingez. Med.-Adv.) „Misdaad voorkomen beter dan genezen of bestraffen" Caryl Chessman, de misdadiger, die zeven jaar lang met grote energie ge vochten heeft om aan de doodstraf, waartoe hij veroordeeld is, te ontkomen, en die zich in zijn cel ontwikkeld heeft tot een schrijver van groot formaat („Dodencel 2455") heeft verklaard, dat hij niet bevreesd is om op 15 Juli a.s. in de gaskamer van de San Quentin-gevan- genis te sterven. Het jongste uit zijn reeks van beroepen is kort geleden ver worpen en na zeven jaar de dreiging van de dood boven zich te hebben voe len hangen, zal Chessman op 15 Juli de zware gang naar de gaskamer gaan. .Je raakt gewend aan het idee", zo verklaarde Chessman tegenover een vertegwoord iger van zijn uitgevers, die op 11 Juli as zUtn tweede boek „Trial by ordeal" zullen laten verschijnen. „Na een tijdje bereik je een punt, waarep het g>aan naar de gaskamer je weinig meer doet dan het lopen naar de winkel op de hoek om een pakje siga retten te halen", zo voegde hy eraan toe. Oheseonon, dce zoals hij in zijn auto biografie heeft laten uitkomen, niet ont kent tal van misdaden gepleegd te heb ben', heeft echter altijd ontkend iemand ontvoerd te hebben met de opzet roof te plegen, een misdaad, waarvoor men in Oalifomië ter dood veroordeeld wordt. In zijn eerste boek. dat over de gehele wereld een bestseller van de eerste orde werd en in niet minder dan dertien talen vertaald' is, geeft Ohessman, die een intelligentie-quotiënt van 1/75 (dat van een genie) bezit, een uiteenzetting van de redenen, waarom hij tot de mis daad gedreven werd. Om aijn nieuwe boek op tijd af te hebben heeft Chessman in zijn cel ndet minder dan zeventien uur per dag ge werkt. Een zinsnede uit zijn nieuwe boek is: .besef je dat je, afgezien van schuld of onschuld, dit helse bestaan aan jezelf te danken hebt". Volgens zijn uitgevers hoopt Ohess man. dat zijn nieuwe werk zal bijdra gen tot vermeerdering van de kennis der zemeenschap wat betref t de misdaad en dat het wellicht een nieuw inzicht zal verschaffen in de noodzaak om tot een oplossing van het probleem der misdaad te komen voordat deze begaan wordt. Ohessman, die zioh in zyn cel een ont zaglijke juridische en criminologische kennis verworven heeft en geheel alleen zijn verdediging gevoerd en zijn beroe pen opgesteld heeft, houdt zich in zijn nieuwe boek vooral bezig met het grote probleem hoe men zoveel mogelijk de misdaad kan voorkomen imstede van ihaar te bestraffen nadat het onheid ge schied ls. Met een enkel woord BINNENLAND Te Hengelo (O.) ls ln de ouderdom van 88 Jaar overleden de heer D. W. de Monchy. van 1903 tot 1941 directeur der Koninklijke Nederlandse Katoenspinnerij aldaar. Gisteravond ls de 24-Jarlge J. G. Vos. die op zyn bromfiets een der kruispunten ln de Bussumse villawijk het Spiegel pas seerde. door een autobus van de NBM. die uit de Koningslaan kwam. gegrepen. HIJ werd enige meters meegesleurd Het Nederlands Genootschap tot Beclasserlng houdt op Zaterdag 2 Juli a.s. ln het Sonsbeekpavlljoen te Arnhem zijn jaarlijkse algemene vergadering. In de middagbijeenkomst zal prof. mr J. M. van Bemmelen uit Lelden een voordracht hou den over „De voorwaardelijke veroordeling op de helling". Gisteravond ls de boerderij van de familie Dlellssen uit Deurne totaal afge brand De gehele landbouw-lnventarls en een groot gedeelte van het huisraad wer den een prooi van de vlammen Bovendien zijn ln de vlammen omgekomen een paard en negen varkens. De oorzaak ls onbe kend. Het gezin Dlellssen bestaat uit man, vrouw en zéven kinderen. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. uur v.m. het 2e detachement van de 2e Suriname compagnie 1955 met de „Bonaire" van Amsterdam naar Suriname. Het detachement, dat onder commando staat van de le luitenant W. Plet uit Den Haag, gaat om circa 11.30 uur aan boord. Mevrouw Elckhoff, echtgenote van de gezant van Denemarken ln ons land, ls Zaterdag na een langdurige ziekte ln Kopenhagen overleden. De heer Elckhoff ls naar aanleiding van de ziekte van zijn vrouw reeds ongeveer twee maanden ge leden naar Denemarken gegaan. De minister van O., K. en W. heeft aan Herman Strategler opdracht verleend tot het componeren van muziek by een toneelspel van Jan Engelman, op te voeren by de lustrumviering van de Utrechtse studenten ln het volgende Jaar. De mi nister heeft verzocht er rekening mede te houden, dat uit deze toneelmuziek een suite kan worden samengesteld, die door school-, studenten- en dilettanten orkesten zal kunnen worden gespeeld. Achter het boswachtershuisje ln het Sterrebos te Schiedam heeft een 8-Jarlge knaap een menseiyk schedel opgegraven, die volgens deskundigen meer dan 200 Jaar oud moet zijn. De gemeente-archivaris stelt een onderzoek ln. alge lopen week de speeltuinvereniging „Phl llpswyk" te Son by Eindhoven als 500ste lid Ingeschreven. Met deze aanmelding zyn thans 150.000 gezinnen by het speeltuin werk van de NUSO betrokken, dwz. meer dan 300.000 kinderen worden ln speel tuinen of clubgebouwen bezig gehouden. Gisteren ls te Jeruzalem een overeen komst ondertekend, welke voorziet ln een groter handelsverkeer tussen Nederland en Israel, volgens een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken voorziet de overeenkomst ln een Verschenen Is het verslag der vaste commissie voor Financiën uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wyzlglng van de Wet op de Omzetbelasting 1954. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben aan de Prov. Staten aangeboden een prae-advios over de vraagpunten ter zake van de herziening van de Provinciale Wet. De 33-Jarlge heer Jansen uit Over- loon Is gistermiddag te Someren ver dronken. Hy verbleef met zijn verloofde ln het vacantleoord van een bedrijf uit Eind hoven en had zich naar het Starven be geven om te zwemmen. Hoewel hij de zwemkunst onvoldoende meester was. ls hy ln het diepe gedeelte te water gegaan. Toen hy omstreeks vier uur werd vermist, ls men gaan zoeken en vrij spoedig wist men hem op het droge te halen. Het bleek dat hij byna twee uur ln het water had gelegen. BUITENLAND West- gisteren een voorstel van Oost-Beriyn om over te gaan tot be sprekingen over het brengen van verbete ring ln de bestaande situatie van de hand gewezen. Het grondde zijn houding op de overweging, dat Instemmen met onderhan delingen erkenning van het Oost-Beriynse regime zou inhouden. Het Oost-Duitse hoge gerechtshof heeft een 2-Jarlge Oost-Duitser ter dood veroordeeld wegens splonnage voor de Ver. Staten. HIJ had volgens de tenlastelegging Inlichtingen verschaft aan het west- Beriynse radiostation Rlas. Een 50-Jarlge medebeklaagde kreeg levenslange zware dwangarbeid. Drie beklaagden werden ver oordeeld tot gevangenisstraffen variërend van acht tot vyttlen Jaar. In het Paryse Bols de Boulogne ls een personenauto Maandagavond ln bot sing gekomen met eon vrachtauto; drie mannen en een vrouw kwamen om het leven. De bestuurder van de legerauto, een Fransman, werd uit de wagen ge slingerd en strompelde het bos ln. waar de politie naar hem zoekt .loskou reizen, gevolg gevend a de Syrische volksver- n Landbouw Heathcote wederom ls vrijgegeven. Deze beperkingen werden ln April Ingevoerd, toen de eigen productie belangryke hoeveelheden spek op de markt bracht Tot opvolger van de vroegere minister van cultuur van Neder-Saksen. Leonhard Schltiter. die verdacht werd van neo- nazlstlsche sympathieën, werd dit week einde benoemd ae 72-Jarlge Erich Schmidt, een vroegere stedeiyke gezagsdrager uit Göttlngen. Een 3l-Jarlge Duitser heeft Maandag in Wiesbaden zyn gescheiden vrouw en hun twee dochtertjes vermoord door hun woning op te blazen v" - met benzine ln brand woning op te blazen by een poging deze met benzine in brand te steken. Hy kwam by de ontploffing zelf ook om het leven. De vrouw wilde, hoewel de man na de schelding ln het huls was biyven wonen, geen verzoening en had Juist een wyzl- glngstoestemmlng verkregen om haar echt genoot het huls uit te kunnen zetten. Volgens Radlo-Warschau zyn von nissen geveld ln een proces tegen drie personen, die terecht hebben gestaan wc- Eens ..splonnage voor de Ver. Staten". Een unner. Boleslaw Etben. werd ter dood veroordeeld: een ander kreeg vyftlen Jaar gevangenisstraf en de derde kreeg acht jaar. zy waren volgens Radlo-Warschau door de Ver. Staten naar Polen gezonden om daar „tot sabotage aan te zetten". De Britse regering heeft ln een nota bij Griekenland geprotesteerd tegen uit zendingen van Raalo-Athene. die de be volking van de Britse kolonie Cyprus zouden hebben aangespoord tot verzet. Het Departement des Alpes Marltlmes (Rlvlèra) heeft het gebruik van claxons in het gebied aan de Franse Mlddellandsc- Zeekust verboden, behoudens ln nood- allen. Daarmee volgde het het voor- Feest in de polder. - De Haar lemmermeer gaat van 2 tot 16 Juli feestvieren ter gelegenheid van zijn honderdjarig bestaan. Op de foto de reeds gereedgekomen gebouwen in Hoofddorp, waar men straks door verschillende tentoonstellingen een beeld zal kunnen krijgen uit de geschiedenis van de „meer" en van haar voortbrengselen. Drie oppassers van de dierentuin en zes politiemannen hebben Zondagavond langer dan een uur ln het centrum van de stad Baltimore (V.S.) Jacht gemaakt op een ontsnapte kangoeroe. De kangoeroe ontsnapte aan zyn bewakers tydens een televisie-uitzending en sprong dwars door het drukke verkeer door de stad. Na een zware lacht werd het dier elndeiyk ge vangen! J een ongeluk met een autobus te Lodl, na by Milaan ln Noord-Itailë, zyn Maandag 26 personen gewond. De autobus stortte in een rivier nadat de chauffeur by het Inhalen van een vrachtauto de macht over zyn stuur verloor. Canadese autoriteiten hebben ue West-Duitse minister van Economische Zaken, prof. Erhard, by het bezoek, dat deze kortgeleden aan Canada heeft ge bracht. medegedeeld, dat Canada voor nemens ls West-Dultsland drie escadrilles van ln totaal 36 straaljagers ten ge schenke te geven. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zyn met het konlnkiyke lacht „Britannia" uit Noorwegen ln de Schotse haven Dundee aangekomen; vandaar tegenwoordlglng. Het Westen weekeinde getroffen door zware onweers- maatregelen een succes zyn gebleken, de en hagelbuien. Er ls voor mlllloenen francs sombere verwachtingen van vele ervaren schade aan de frultstand aangericht. Twee „claxonryders" ten spyt, zo meldt de boeren zyn door de bliksem gedood. KNAC. reizen zij per trein naar Edinburgh, waar zy ongeveer een week zullen biyven. Maandagavond werd ln Londen van politieke zyde vernomen, dat de Britse Sreml-r Eden voornemens ls zijn Kabinet i een grote reorganisatie, die ln het ko mende at ir zou worden uitgevoerd, te verjongen, jvaarby eventueel ook aan veel belovende Conservatieve lagerhulsleden een kans zou worden gegeven. Een hunner een slechte personeelsvader Het Amsterdamse Gemeentelijk Scheidsgerecht heeft gistermiddag on der voorzitterschap van prof. W. G. Vegting weer enkele zaken behandeld van de 64 stakers, die door het ge meentebestuur naar aanleiding van de stakingen onder het gemeenteperso- neel zijn ontslagen. Als gemachtigde voor B. en W. trad op mr C. Ensing. De gemachtigde van ae eerst eaanklager was de heer L. D. Beren, bestuurder van het NW. Deze eerste klager, de 62-jarige O. Borgman, tot de stakingen werkzaam bij het Ener. giebedrijf, kwam tegen het ontslag van B. en W. in beroep omdat hy in tegen stelling tot het vermelde in zyn ont slagaanzegging, van mening was. dat hij geen leidende functie had vervuld noch het personeel van de Zuidergasfabriek tot staking had opgezet. De vertegenwoordiger van B. en W., mr C. Ensing, zeide. dat klager, die door zijn gemachtigde de „vader van het personeel" werd genoemd, zich wel een zeer slechte „vader" heeft ge toond, „omdat hij zich door de jon geren heeft laten meeslepen ln desta- kingsroes". Het staat zi. vast, dat klager zich ern stig heeft misdragen. De leeftyd van verdachte en diens langdurige dienst betrekking by de gemeente maken naar zyn mening de feiten nog ernstiger. Voor klager was er z.i. geen aanleiding tot staken, omdat hy een Inkomen ge niet f.67 f.69 per week netto waarmee hy in zyn omstandigheden goed kan rondkomen. Spreker verklaarde, dat B. en W. heb ben gemeend niet tot clementie te moe ten overgaan, daar „genade voor recht" DINSDAG Hooglandse Kerk: Lelds Toonkunstkoor, „Hohe Messe", 7.45 uur nam. PieterskerkpleinOpenluchtconcert R.K. Harmonie-kapel, 8 uur nam. WOENSDAG Stadhuisplein: Openluchtconcert L. Pol. Muziekgezelschap en „Kunst en Genoegen" 8 uur namiddag. Voorschoten. Gemeentehuls: Gemeenteraadsvergadering, 9 uur nam. n. Allemansgeest: Op richtingsvergadering bromfietsclub, 8 uur namiddag. DONDERDAG Contact-commissie Evangelisatiewerk: Bezoek samenkomst Billy Graham te Rot terdam. Vertrek Kaasmarkt 6.15 uur nam. Stadhuisplein: K. en O.-excursie de Hoge Veluwe. 7.30 uur voorm. Stadhuisplein: Openluchtconcert ..De Post" en „Werkmans Wilskracht", 8 uur namiddag. Voorschoten Gemeentehuls: Gemeenteraadsvergadering, 8 uur nam. VRIJDAG Stadhuisplein: Taptoe Leldse muziekver enigingen t.g.v. Jubileum Bond van Leldse Harmonie, en Fanfare-verenigingen, 9 uur namiddag. ZATERDAG Lakenhal: Kunstmanifestaties 1956. Franse Smalfilms, 8 uur nam. MAANDAG wandeling 7 uur namiddag. TENTOONSTELLING Lakenhal: Tentoonstelling moderne Belgische Beeldende Kunst. (Tot 18 Juli) Rykamuseum zooi Volkenkunde. Ten toonstelling „Zo elen ell ons" (tm 2 Oct.) »oorm 5 uur nam (Tot 18 Juli) Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten. 10 uur voorm. tot 6 uur nam (Tot 16 Juli) UniversiteitsbibliotheekTentoonstel ling Francois Haversohmldt (Plet Paal- tlens). Werkdagen 9V.—SV. uur (t/m. 30 Juni). Boerhaave-zalen: Tentoonstelling Lelds Kunstcentrum. 25 en 79 uur nam: des Zondags 26 uur nam. (Tot 2 Juli). Lakenhal: Expositie tekeningen van James Enaor tot heden. 1012 en 25 uur (tot 1 Augustus). BIOSCOPEN era 2.30, 7 en 9.15 9.15 Casino. „Biechtgeheim". 18 jaar. Werk- 2.30. 7 en 9.1 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 0.18 uur. Luxor. „Demetrius en de gladiatoren". 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 0.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex. „Sensatie op Ryksweg no. 101" 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7.16 en 9.15 uur De avond-, nacht- en Zondagsdienst der aootheken te Lelden wordt van Za terdag 25 Juni 13 uur toi Zaterdag 2 Juli I 8 uur waargenomen door Apotheek Kok Rapenburg 9. Tel. 24807 en Apotheok I ..Tot Hulp der Menschheld" Hooigracht 48. Tel. 31060. een onjuist beleid zou inhouden. Per- sooniyke omstandigheden moeten helaas als ondergeschikt worden geacht aan de verdediging van het overheidsgezag, zo voegde hy daaraan toe. Daar hij bovendien van mening was, dat de straf niet onevenredig was aa? de gepleegde misdragingen, concludeerde hy tot verwerping van het beroep. Vervolgens behandelde het Scheids gerecht het beroep van W. Wichard, die by het Gemeentelijke Vervoersbedrijf werkzaam is geweest. Hem werd ontslag aangezegd, omdat hy mede pamfletten aan de bevolking van Amsterdam en het personeel van het GVB had onderte kend en later deel had uitgemaakt van het voorlopig stakingscomité. Als zoda- nig was hij aanwezig by een bespreking met de burgemeester. Hem werd bovendien aangerekend, dat hij by de zgn. „langzaam-aan-actle" (in 1953) een leidende rol zou hebben gespeeld Dit werd door een getuige ont kend. Mr Ensing zeide, dat de betekenis van de eerste oproep nauwelijks kón worden onderschat. „Klager wist, dat op dat moment onder het personeel een bereidheid tot actie bestond". H(j zag het medeondertekenen van de op roep als een „katalysator", die de be reidwilligheid van het personeel deed omslaan in de daad der staking". HU achtte het merkwaardig, dat B. en W. eerst door de „oorlogsverklaring aan de burgerij", zoals hij onder gelach van de publieke tribune zeide, kennis had genomen van de verlangens van het personeel. Spreker betoogde verder, dat er voor klager huisvader van een gezin met 6 kinderen (waarvan drie van een over leden broer met wiens weduwe hy is getrouwd) geen aanleiding bestond tot staken. Hy rekende het Scheidsge recht namelijk voor. dat klager weke- lyks met een belastbaar bruto-inkomen van ca f.91.naar huis gaat. Het Scheidgerecht zal op een nader te bepalen datum uitspraak doen. Woensdag worden wederom enkele beroepzaken behandeld. Overval op 80-jarige Zondagmorgen onder kerktijd is de 80-jarige alleenwonende landbouwer P. Sanderse, wonende aan de Noord- weg t« Oostkapelle, het slachtoffer geworden van een roofoverval. Een hem vreemde bezoeker, die zUn fiets bij het huis had neer gezet, kwam binnen, toen de landbouwer eten aan het klaarmaken was. HU eiste het geld van de boer en wierp hem zijn eigen wambuis, dat in de kamer hing, over het hoofd. Er ontstond een worsteling, toen de 80- jarige weigerde zyn geld af to geven. Hy werd hardhandig op een stoel neerge zet en was na bedreiging met geweld verplicht te zeggen, dat het geld in zyn beurs zat. die in een kastje op de slaap kamer lag. De rover haalde de beurs daaruit en verdween met een „gegroet". De aanvaller was niet gewapend. De boer liep de weg op. waar hy door een passerende fietser van zyn wambuis werd bevryd. De politie heeft de dader nog niet gevonden. Vorig jaar werd er ingbroken by de boer. Deze heeft toen zyn geld op de bank en by de notaris in veiligheid ge bracht, zodat de rover genoegen moest nemen met een bedrag van f. 80,—. ONDERSCHEIDING VOOR MEJ. GELDENS Eredame Huisorde van Oranje H.M. de Koningin heeft benoemd tot eredame in de Huisorde van Oranje me juffrouw J. C. M. M. Geldens, particu lier secretaresse van Prinses Wilhel- mlna. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parlt6 Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürloh Locarno Berliln Frankfort Münohen Wenen Innsbrück Rome «ome r A.tacolo 1 Malloroa

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2