LEIDSCH DAGBLAD Nog steeds twintigduizend stakers in Britse Havenbedrijf Einde erbarmelijke toestand is niet in zicht! Regering keurt Westerling's plannen ten zeerste af Rechtsherstel voor de voetganger! WARMTE!! WEERBERICHT (jste Jaargang DINSDAG 28 JUNI 1955 No. 28560 Uecteur: J W. Henny ljoldredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.40 per kwartaal; f. 2.15 per maand; f.0.50 per week Witte Singel l. Lelden - Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Nu al vijf weken lang (Telefonisch van onze correspondent in Londen) Twee mannen rollen over de grond. Zij zijn gewikkeld in een vuistgevecht. Bet zijn de waarnemende secretaris van de stakende Stuwadoorsbond en een func tionaris van de Transportarbeidersunie, waarmee de hond in conflict is. Dit inci dent dat zich voordeed in het gebouw van het Britse Vakverbond, kan worden leschouwd als een symbool voor de tragische situatie, welke op het ogenblik in het Britse havenbedrijf heerst: driehonderd schepen liggen thans geheel of gedeel telijk stil omdat twintigduizend man nu al bijna vijf weken staken. Het einde van ine erbarmelijke toestand is nog niet in zicht! Bet is nepaald grotesk, dat de Londense stakers hun collega's in het Noorden wnochten om de arbeid te hervatten op hetzelfde ogenblik dat de stakers uit het .Voorden afgevaardigden naar Londen zonden om hun mede-arbeiders aldaar te Itzweren door te staken! Tot zover onze correspondent in Londen. Zoals bekend dreigen de Franse ambtenaren met een staking op 1 Juli a.s. In Antwerpen is een wilde staking uitgebroken, waardoor de haven vrijwel limgelegd is. Voorts dreigt in Pittsburg (Ver. Staten) een staking bij de l'nited Steel, het grootste staalverwerkende bedrijf in Amerika. naar het Lagerhuis om hun grieven te uiten tegenover afgevaardigden van hun kiesdistricten en om steun bij hen te zoeken. De stakers uit het Noorden, waar de erkenning, in tegenstelling met Londen nog geen feit is. beweren dat de werkgevers bereid zijn om hun bond te erkennen, maar dat de Transportarbei dersunie zich er tegen blijft verzetten, wier leden op hun beurt dreigen te gaan staken als het. eventueel tot erkenning van de Stuwadoorsbond zou komen' Zo als men ziet; een vrij hopeloze situatie. Conflict tussen bonden Een massale stakers-bijeenkomst ln Londen, bijgewoond door honderden sta kers uit de provincie, besloot gisteren, dat de staking „tot het bittere einde" zal vorden voortgezet, d.w.z. totdat het doel, algehele erkenning van de Stuwadoors- j bond. zal zijn bereikt. De stakers schij nen op het ogenblik vaster besloten dan ooit. Na afloop van de vergadering trokken grote groepen stakers uit de provincie Proef in België niet vijf dagen week Bij de Antwerpse gemeentediensten is vanaf heden met een proeftijd van ■es maanden de vjjfdagenweek van kracht geworden. Onder deze maatregel (allen 50.000 arbeiders en employe's. Bij slagen van dit experiment zullen waar schijnlijk ook andere Belgische over heidsinstanties de vjjfdagenweek invoe ren. 1 Juli twee achterlichten De KNAC brengt de automobilisten in herinnering dat, conform de nieuwe voorschriften, per l Juli a.s. alle motor rijtuigen op meer dan twee wielen zul len moeten zijn voorzien van twee ach terlichten. bond meer bevoegdheden te geven, zo dat een einde kan worden gemaakt aan de anarchie in de vakbeweging, welke een rechtstreekse bedreiging vormt voor de Britse welvaart. Slot op Pag. 2 Het derde geslacht De erfelijke gevolgen van blootstelling aan radio-actieve straling zijn in de derde en volgende generaties te vrezen, aldus schrijft de Britse deskundig op het gebied van de afstammingsleer, dr Pilkington in het Juli-nummer van het medische tijdschrift „Family Doctor". Volgens dr Pilkington, die proeven heeft genomen met vliegen, gaan zich in de derde generatic verschijnselen als gezwellen, misvormingen en onvrucht baarheid openbaren. In de volgende ge neraties nemen deze verschijnselen snel toe. Strop voor de roeiers uit de Sovjet-Unie De Russische roeiers, die morgen aan de internationale kampioenschappen van Henley zullen deelnemen, moeten nog steeds in geleende boten oefenen aangezien de stakers het Sovjet-Russi sche schip, waarmede de eigen boten en ander materiaal is meegekomen, on danks de belofte van de stakers om sportief te zijn, nog steeds niet kan worden gelost. De Russen boden aan om het zelf te doen, maar dit schijnt in strijd te zijn- met het stakers-fatsoen. Mogelijk worden er nog op het laatste ogenblik boten uit Sovjet-Rusland per vliegtuig overgebracht. De Mauretania van de Cunard Line, welke drie weken was opgehouden door de zeelieden staking, is gisteren van Li verpool naar New York vertrokken. Er gaan in Engeland steeds meer stemmen op om het tot nu toe bij sta kingen vrijwel machteloze Britse vakver- Nederlandse nota aan Djakarta: „Evipan"-avontuur was niet serieus en bij voorbaat tot mislukking gedoemd Het Ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: „In het begin van deze maand verschenen in de pers berichten over het voor nemen van enkele Nederlanders om zich met het jacht „Evipan" naar de Zuid- Molukken te begeven. Naar aanleiding hiervan heeft het Hoge Commissariaat van de Republiek Indonesië te 's-Gravenhage op 10 Juni j.l. een nota tot de Neder landse regering gericht. Hierop heeft de regering thans in een nota geantwoord, waarbij wordt uiteengezet, dat het voornemen van de heer R. P. P Westerling om zich met de „Evipan" buiten Nederland te begeven niet tot uitvoering kon wor den gebracht, aangezien hij als gevolg van door de Nederlandse regering genomen maatregel niet over een geldig reisdocument beschikt. Voorts maakt de nota melding van de tegen de opvarenden van de „Evipan" getroffen maatregelen, waardoor een einde aan het ,.Evipan"-avontuur is gemaakt, 1 dat in feite nimmer meer is geweest dan een niet serieus te nemen en bij voorbaat tot mislukking gedoemd plan. In de Nederlandse nota wordt voorts nog het volgende gezegd: „De Neder landse regering acht het betreurenswaardig en schadelijk dat de onverantwoor delijke handelingen en uitlatingen van personen als Westerling en Galliard zoveel publieke aandacht hebben gekregen. Zij keurt de voornemens ten zeerste af, welke zij pretenderen te hebben". De Nederlandse regering zal in voorkomende gevallen, ook in de toekomst, met inachtneming overigens van de grenzen, welke haar door de bestaande wette lijke bepalingen worden gesteld, het nodige te doen verrichten om de uitvoering van dergelijke voornemens te belemmeren", aldus de Nederlandse nota. K- Ét'~ A s WÈ Zij gaan alleen (les nachts de gevangenis in Belangrijk rapport Vrijdom van angst en smart Eerbied voor eikaars veiligheid bepleit! En zitten overdag achter het stuur (Van onze correspondent in Djakarta) Hoe vreemd het misschien ook moge klinken, in Indonesië is het mogelijk, dat een tot een vrijheidsstraf veroor deelde overdag buiten de gevangenis te werk gesteld wordt en dat dan niet in „gevangenisverband". Het komt ook wel voor. dat een ge strafte in de gelegenheid wordt gesteld zijn gewone werk te doen. 's Avonds moet hjj zich dan voor het ondergaan van zijn straf aan de gevangenis mel den. Ook Is het mogelijk, dat een ge strafte alleen overdag in de gevangenis vertoeft, om dan de nacht thuis door te brengen. Vanzelfsprekend zün het geen ttvare misdadigers, die op deze wijze »boete doen" voor een of andere fout. Uiteraard ls het de rechter, die bij zijn vonnis een dergelijke bepaling op neemt. In Semarang heeft nu een direc. teur van een gevangenis een soortgelijke regeling ingevoerd. Of hii daarmee bui ten eigen boekje gaat. is een kwestie waarin wij niet treden. De directeur van de Mlatan-gevangenis aldaar heeft na melijk bepaald dat alle chauffeurs van overheidsinstanties, die tot een vrij- heidsinstanties. die tot een vrijheids straf van mindear dan vijf maanden zijn veroordeeld en meestal is dit in ver band met een ander verkeersdelict hun gewone dienst kunnen verrichten. (Ingez Meled.-Adv.» Dan nu Uw hond laten opknappen in VLIELAND's HONDENSALON Nieuwe Rijn 50 t.o. 't Gangetje Meer bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk weinig bewolking en droog weer. later toenemende bewolking in het Noordwesten van het land plaat selijk wat regen. Dezelfde temperaturen als vandaag of Iets lagere. Zwakke later matige Zuid-Westelijke wind. (Opgemaakt te 10 uur). 29 JUNI. Zon op; 4.24 uur; onder: 21.06 uur. Maan op: 15.59 uur; onder: 0.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 1036 en 23.09 uur (Doodtij). Di'. nummer bestaat uit 10 paglna'a Zitten de werkuren er op. dan gaan zij weer de gevangenis iin tot de volgende morgen, wanneer zij opnieuw achter het stuur van hun dienstauto's mogen plaats nemen. Op deze wijze behoeven de gouvernementsdiensten hun chauf feurs niet te missen. Kennelijk zitten er onder de veroordeelden wegens verkeers delicten nogal wat chauffeurs, anders zou een dergelijke maatregel niet nodig zijn. De gevangenisdirecteur heeft gezegd, dat deze wijze van straf-uitdicnen uniek is voor geheel Indonesië. Daarin heeft hü ongetwijfeld gelijk! Men zai zelfs in weinig landen een dergelijke soepel' regeling vinden denken wij. In opdracht van het hoofdbestuur van de Ned. Ver. Bescherming Voetgan gers (NVBV) heeft de voorzitter van de vereniging, de heer L. C. Admiraal, een rapport - over „De voetganger in het verkeer" opgesteld dat van middag aan de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera is overhan digd. In de algemene inleiding wordt o.m. opgemerkt, dat van jaar tot jaar het aantal ongevallen, dat de voetgangers in het moderne, dat wil volgens de opstel ler zeggen het zeer versnelde verkeer overkomt, stijgt. Het probleem is volgens hem zo ernstig, dat overdrijving of dramatisering overbodig is. Het nut van rijverkeer en van gemo toriseerd snelverkeer is niet in gedipg, wel echter de denkfout, dat dit gemoto riseerde verkeer het gehele wegverkeer en straatverkeer omvat. Daardoor wordt geen acht geslagen op de aangeboren en natuurlijke voortbeweging, namelijk die te voet. hetgeen volgens het rapport on juist is. Ook ln de toekomst zal een be langrijk voetgangersverkeer blijven be staan; het vervult in het bijzonder in het straatverkeer een rol van grote be tekenis. De voetganger is namelijk ook alom tegenwoordig. Hij is genoodzaakt zich op alle delen van wegen, straten en pleinen te begeven. De probleemstelling Volgens het rapport kan het pro bleem van drie zijden worden bena derd, namelijk door vaststelling van de voetgangersrechten, door erkenning van de voetgangersbelangen en door Prins Bernhard op Bezoek bij ..Carte Blanche"Z.K.H. Prins Bernhard heeft Maandagmiddag een bezoek gebracht aan enige eskaders van de Engelse. Neder landse en Amerikaanse Luchtmacht deelnemers aan de oefening op de die deelnemen aan de grootscheepse 11 liegbasis Soesterberg. die door het N A V O - luchtverdedigingsoefenir o bezoek van de vorstelijke gast ..Carte Blanche". De foto toont de I werden verrast. Prins bij een paar Nederlandse I Een recente foto van Z.K.H. Prins Bernharddie morgen zijn vier en veertigste verjaardag hoopt te vieren. opsporing van de gevaren, waaraan de voetgangers bloot staan. Daarbij komt het aan op bepalingen van plaats, tijd en oorzaak. Over de rechten van de voetganger wordt opgemerkt, dat de voetganger nimmer door andere weggebruikers, zU het zelfs op subtiele wyze. mag worden geïntimideerd, verdrongen of onder drukt. In zijn zwakte en in zijn kwets baarheid ligt zijn recht op bescherming. Een van de vier vrijheden van het At lantisch Charter, zo wordt in het rapport opgemerkt, ls vrijdom van angst. Het is noodzakelijk, dat de kwetsbaarste weg gebruiker. de voetganger, van angst en smart wordt verlost. Wanneer recht op "t uitsluitend gebruik van trottoirs, voet paden, wandelpaden en vluchtheuvels dermate wordt geschonden, dan kan worden gesproken van een hoog nodig rechtsherstel. In het bijzonder heeft de voetgan ger het recht om zonder vrees de openbare weg, althans de openbare straat over te steken. De stelling dat de tijd van de autorijder kostbaarder is dan die van de voetganger en zulks onder alle omstandigheden, is volgens het rapport niet houdbaar in een land, waar gelijk recht voor allen het kost baarste goed der gemeenschap is. Gaat de afwikkeling van het snelverkeer gepaard met een onredelijk tijdverlies van andere weggebruikers, dan kan van een verwrongen rechtsverhouding worden gesproken, aldus het rapport, dat er op wijst, dat in het verkeers recht nooit alleen het recht van de snelste kan gelden! Gevaren Over de gevaren voor de voetganger wordt opgemerkt, dat de voetganger moet deelnemen aan het wegverkeer en aan het zeer heterogene en intense en I daarom zoveel gevaarlijker straatver keer Hij ondervindt dan intenser dan alle overige weggebruikers de gevolgen van de negatie der drie fundamentele I veiligheidsbegrippen. Deze zijn de ge- weldige kracht, veroorzaakt door de bot- 1 sing met een zwaar- en snel voertuig, de fatale gevolgen van onverwachte "ver keerssituaties en de noodzakelijkheid van „garantie van vrij baan". In veel gevallen heeft de voetganger geen mogelijkheid de trottoirs behoor- i lijk te benutten. Op kruispunten, waar de z.g. zebrastrepen als voortzetting van het trottoir zijn te beschouwen is hetj over te steken wegdeel dikwijls te breed I en onoverzichtelijk. Bovendien zijn er meer onbewaakte door politie of met verkeerslichten dan bewaakte kruis punten. Bij de kruispunten, die door verkeerslichten beveiligd zijn, wordt nog te weinig rekening gehouden met de voetganger doordat de lichten, te snel; van groen op rood overspringen. Voorts leveren voor de voetganger een groot gevaar op de drukke win kelstraten die tevens als invalsweg of doorgangsweg dienen. Deze straten worden bereden door voertuigen met verschillende snelheden (auto's brom fietsen en gewone fietsen), wat de toe stand voor een overstekende voetgan ger ook niet overzichtelijker maakt. Nieuw offensief van premier Djem Premier Djem van Zuid-Vietnam heeft vijftien bataljons elite-troepen opdracht gegeven een der laatste bolwerken van de opstandige Hoa Hao-secte in het gebied der Zeven bergen lang» de grens met Cambodja te zuiveren. De generaal Ba Qet heeft zich in deze heuvelen teruggetrokken, nadat in de afgelopen weken het grootste gedeelte van zijn troepen door het nationale leger werd verslagen, gevangen genomen of zich hadden overgegeven. De Hoa Hao zou nog steeds over 2500 man beschikken. Eveneens staan regeringstroepen ge reed om de laatste opstandige Binh Xoejen eenheden die zich ten Zuiden van de hoofdstad hebben verschanst, op te rollen. De aanvallen worden sterk ge steund door de luchtmacht en ook ma rine-eenheden verlenen hun medewer king aan het regeringsoffensief, zo wordt uit Saigon gemeld. Automatisering telefoonnetten voltooid Morgen zal door de indlenststelllng van de abonné-koppeling tussen de te lefoondistricten Haarlem en Arnhem, de bereikbaarheid van alle geautomatiseer de telefoonnetten in Nederland voltooid zijn. Hiermee zal een mijlpaal ln de ge schiedenis van de ontwikkeling van do telefoondienst in ons land bereikt zijn. Suggesties De rapporteur doet dan een aantal suggesties, die een oplossing voor deze problemen zouden kunnen bieden. Om. wordt gepleit voor het invoeren van een stelsel, waarbij een aantal parallel lo pende straten voor de verschillende soor ten verkeer wordt aangewezen, voor het als voorrangsweg handhaven alleen van een beperkt aantal werkelijk voor het internationaal verkeer bestemde wegen en voor een snelheidsbeperking voor de andere wegen tot 40 km/u. Rapporteur merkt bij de laatste suggestie op, dat het verkeer over korte afstanden weinig uit maakt of men wat sneller of langzamer rijdt Voorts oppert hU de mogelijkheid bepaalde gedeelten van de binnenstad geheel voor het verkeer te sluiten, waar bij dan wel de accomodatie en de fre quentie van de tram en buslijnen die naar de binnenstad lelden zou moeten worden opgevoerd. Tenslotte wordt ln het rapport aange drongen op een aantal nieuwe verkeers- voorschriften en herziening van de hui dige verkeerswetgeving. waardoor niet alleen de voetganger, maar ook het overige verkeer beter beschermd zou zijn. Het rapport wijst tenslotte op de waarde die een betere verkeersopvoe- ding kan hebben. Een verkeersopvoe- ding, die niet alleen gericht is op het bijbrengen van een aantal regels en waarschuwingen, maar die ook nadruk legt op wellevendheid en eerbied voor eikaars veiligheid.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1