Diamantindustrie schiet tekort iu concurrentievermogen Roovers sloeg op de 1500 meter Olympisch kampioen Barthel ShnKfb"tcr a«>» *httg' Zuid Afrikaan Segal schakelt Reg Hartwig uit J4ste Jaargang Vrijdag 24 Juni 1955 Derde Blad No. 28557 Interpellatie de Groot in Tweede Kamer Modernisering is thans nodig (Van onze parlementaire redacteur) De kern van de moeilijkheden in onze eeuwenoude en eertijds bloeiende dia mant-industrie is gelegen in het gebrek aan concurrentievermogen, doordat het bedrijf in vergelijking met het buitenland niet modern genoeg is uitgerust. Dat betoogde minister Zijlstra gisteren in de Tweede Kamer in antwoord op een inter pellatie van de heer De Groot (CPN) over de toestand in de diamantindustrie en it daarmee samenhangende sociale en economische kwesties. Als de ingevoerde ruwe grondstof niet lonend kan worden verwerkt, dan komt de handel er natuurlijk toe die grondstof weer uit te voeren en zo mogelijk met «inst te verkopen. Als hier echter een doeltreffende en concurrerende bewerking mogelijk zou zijn, dan is er van export geen sprake. Overigens valt de handel in diamant buiten de controle van de regering. Voor de diamant-industrie geldt het- jelfde als voor andere industrieën, die in moeilijkheden verkeren: er zijn geen wondermiddelen. Er is hier een gebrek aan concurrentievermogen en in de ver betering daarvan dient de oplossing te worden gezocht. „Ik hoop", aldus minister Zijlstra, „dat beide partijen, werkgevers en arbeiders, zich daarvoor zullen in spannen." arbeidsvoorwaarden dwingend opgelegd toen tevens de zekerheid bestond die er eerst niet was dat de ondernemers op die voorwaarden hun fabrieken weer zouden openstellen en de arbeiders weer aan het werk zouden gaan. Ongeveer 500 arbeiders van de ruim 800 hebben thans het werk hervat. Ook de heer Roemers (PvdA) onder streepte dat in de eerste plaats nodig is Loon en productiviteit Ook minister Suurhoff vestigde de aandacht op het gebrek aan concurren tievermogen van de Nederlandse dia mantindustrie, waarin de arbeidskosten zo'n grote rol spelen. Indien het ons niet gelukt beter en goedkoper te produce ren, dan is het onvermijdelijk gevolg dat de arbeidsvoorwaarden teruglopen of werkloosheid ontstaat. Werkgevers en arbeiders zijn daarom ook voorstanders van een verantwoord tariefstelsel, zoals ook in Antwerpen bestaat, maar waar tegen de heer de Groot juist bezwaar had gemaakt, omdat hü meent dat de arbeidsprestatie er door wordt opge jaagd. Het verheugde minister Suurhoff dat 6edert Maandag tussen werkgevers en arbeiders besprekingen gaande zijn om te komen tot een grotere mate van werk zekerheid en een pensioenregeling. Aan herscholing van de diamantarbeiders wil minister Suurhoff zijn medewer king verlenen. Er valt thans een gun stige ontwikkeling te constateren en daarom was minister Suurhoff niet be reid de opgelegde beschikking van de Rijksbemiddelaars in te trekken, want na enige tijd zal blijken dat de dia mant-industrie daarmee een grote dienst la bewezen. Loonpolitiek Om het restje te behouden van onze eertijds bloeiende diamantindustrie is volgens de heer Stapelkamp (AR) sa menwerking tussen werkgevers en ar- J beiders broodnodig en daarom had het hem verwonderd dat de regering zo lang heeft gewacht met ingrijpen in het sta kingsconflict. dat vier maanden heeft geduurd, terwijl elke week de moeilijk heden voor de diamantindustrie groter werden. Minister Suurhoff antwoorde hierop dat het ongebruikelijk is dat tijdens een conflict arbeidsvoorwaarden dwingend worden opgelegd, omdat onze loonpoli tiek er op is gericht dat werkgevers en arbeiders onderling tot overeenstemming komen. Een uitzondering moet worden gemaakt als voortgang van de staking tot ondergang van de betreffende indus trie zou leiden. Daarom is na misluk king van de laatste poging van de Rijksbemiddelaars om partijen tot over eenstemming te brengen, de regeling der ROEIEN Inschrijving voor roeikampioenschap Voor de nationale uitnodiglngswed- strijden, die Zaterdag 2 Juli en de na tionale kampioenschappen, die Zondag 3 Juli op de Bosbaan te Amsterdam I worden gehouden, zijn de volgende in schrijvingen binnengekomen: j Vier met Stuurman: RIC, Argo, De Amstel, Aegir, Triton. Twee zonder stuurman: Het Spaarne, Triton. Skif: Dordtsohe, Willem 3. De Amstel. Corn. Tromp. Dames Dubbel Vier: Viking, Willem 3. Dames Skif: Nautilus, DDS. Dames Vier met stuurvrouw: RIC. Die I Ley the. Dames Dubbel Twee: Willem 3. DDS. Dames Acht: De Laak. De Vliet, Nautilus, Het Spaarne. Nereus. Twee met stuurman: De Laak. Willem 3. Vier zonder stuurman: Aegir, Willem 3. Dub bel Twee: Aegir/Hunze, Willem 3, Nau tilus, Het Spaarne. Acht: Aegir. Laga, NJord, Nereus. KORFBAL. Christelijke Korfbalbond De C.K.B.-competitie is aan dc res- tantjes bezig. Morgen zullen er zeer waarschijnlijk drie beslissingen te no- teren zijn en zo zien we in de hoofd klasse West het Rotterdamse D.I.O. door een nederlaag te Hardinxveld tegen Vriendenschaar op de voor laatste plaats belanden. Met Thor zal D.I.O. haar plaats in de hoofdklasse West moeten verdedigen tegen Ons Eiland (kamp. 1ste kl. Zuid-Holl. Nrd, en het Papendrechtse PJC.C. dat in de lste kl. Zuid-Holl. Zuid zeker is van het spelen van promotiewedstrijden. Excelsior—V.E.S. gaat om de bezetting van de derde plaats en ongetwijfeld heeft de thuisclub de beste papieren. Het slot van de competitie in de lste kl. Zuid-Holland Noord wordt gevormd door de ontmoeting Tonego—OD.I, die echter van weinig of geen belang meer is. Spannend zal het toegaan op het Per. nix-terrein tussen het Noordwiikse Fluks en het Alphense N.S A. Beide ploegen eindigden met een gelijk aantal punten l onderaan in de 2de kl. A ert spelen morgen de beslissingswedstrijd. We wa gen ons niet aan een voorspelling. Nadat Pemix beslag legde op de titel vnn de hoofdklasse West kan morgen de kampioen van hoofdklasse Centrum bekend zijn. S.S.S. (Wageningen) ont vangt het Amsterdamse Oranje Nassau en reeds bij een geltlk spel zijn de Am sterdammers kampioen, terwijl ze royale winstkansen hebben. In theorie is DK.O.D. uit Heelsum nog concurrent, maar winst op W.K. zal de Heelsummers wel niet meer baten. D.V.O. gaat van Climax winnen en daarmee blijven de Hilversummers in de gevaarlijke zone. Hét. programma: Hoofdkl. West: Excelsior—V.E.S. VriendenschaarD.I.O Hoofdkl Centrum: SS S.—Oram Nassau: DJC.O.D.WK.: D.V.O.—Ch max. het vertrouwen te herstellen tussen werkgevers en arbeiders, dat de laatste maanden heeft ontbroken. Daarvoor is nodig dat de onderlinge besprekingen weer op gang komen en hij had met ge noegen van minister Suurhoff gehoord dat dit het geval is. Onderwerp voor dissertatie? Minister Zijlstra deelde nog mee dat het Rijksbureau voor diamant in het na jaar zal worden opgeheven omdat zijn distributieve taak is afgelopen. De heer de Groot had daarop aangedrongen en hij had ook maatregelen gevraagd voor de „eigenwerkmakers". Voorstellen voor een credietxegeling ten behoeve van deze gToep zou minister Zijlstra bereid zijn af te wachten. De heer de Groot had er voorts over geklaagd dat de diamant-industrie zich van Amsterdam verplaatst naar Bra bant, waarbij hü een vergelijking had getroffen met de sigaren-industrie, die vroeger ook in Amsterdam was geves tigd. Minister Suurhoff antwoordde hier op dat de regering geen bevoegdheid heeft verplaatsing te beletten. Minister Zijlstra vatte het betoog van de heer de Groot als volgt popu lair samen: „vroeger was de sigaren- industrie gevestigd in Amsterdam, de lonen waren hoog. de arbeiders „rood" en de sigaren best. Nu zit de sigaren- industrie in Brabant, de lonen zijn laag, de arbeiders Rooms en de siga ren slecht". De minister vond dat eigenlijk wel een onderwerp voor een gestuurd en ook Erades werd wegens WATERPOLO Sleutelstad verloor ook van UZSC Gisteravond speelde Sleutelstad thuis tegen UZSC uit Utrecht, een ploeg de niet te onderschatten valt. Bepaald snel waren de Utrechtenaren echter niet en de Sleutelstad had dan ook een beter gebruik van haar snel heid moeten maken. De UZSC be haalde haar overwinning in hoofd zaak door het zeer goede doel verdedi gen van Bogaards, terwijl de Utrechtse midvoor veel gevaarlijker was dan Erades aan de andere kant. Na wederzijdse verkenning noteerden wü een hard schot van Wim van Zül te gen de paal en een goede kans voor Piet Erades. Zün schot werd echter prima gestopt. UZSC kwam óók voor de Leidse veste en voor een hard, laag schot moest Bmnenkamp zwichten 01. Nadat eerst Van Zül een behoorlijke overtreding had begaan, waarvoor de scheidsrechter niet strafte, werd anderzijds een Utrechte naar naar de kant gestuurd. Peter Bek kering scoorde uit de verkregen meer heid van 7—6 en bracht de partijen ge lijk 1—1. De stryd golfde over en weer en juist toen het rustsignaal klonk, werd Binnenkamp voor de 2e maal gepas seerd. Het doelpunt werd geannuleerd. Na de hervatting stopte de Leidse kee per een van dichtby afgegeven schot van de UZSC midvoor, maar moest voor het 2e schot zwichten 1—2. De Utrecht se doelman verdedigden magnifiek bü schoten van Nico v. Berkel en Wim van Zül. Een vrije kans voor de gasten, die met 2 tegen l voor het Leidse doel kwa men werd over geschoten. Hierop wer den Van Zül en zijn tegenspeler eruit dissertatie, maar hü wilde buiten be schouwing laten aan welke universi teit. Athletiekzege op Luxemburg en Saarland Knappe tijd van Smildiger op 100 meter De Nederlandse athletiekploeg heeft met royale cyfers de avondwedstryd in de Luxemburgse hoofdstad gewonnen van de vertegenwoordigende teams van Luxemburg en Saarland. De weersomstandigheden waren byzonder fraai voor athletiek. Het was windstil, de temperatuur uitstekend voor athletiek geschikt en de baan bevond zich in prima conditie. De Nederlandse ploeg behaalde dub bele overwinningen in de nummers 110 meter horden, de 100 meter, de 400 me ter, het speerwerpen, het discuswerpen, terwijl beide estafettenummers even eens in een zege voor de teams van ons land eindigden. Zeer spannend was de 1500 meter, waarin de strijd in hoofdzaak ging tus sen Roovers, Fekkes en Barthel. de Olympische kampioen van 1952. Fekkes had de leiding genomen met Barthel op de tweede plaats. Bü het ingaan van de laatste ronde nam Roovers de kop van zijn landgenoot over. Zeer spannend was de finish tussen de Thor-man en de Olympische kampioen. Volgens het oor deel van de jury finishte Roovers juist iets eerder dan Barthel en werd onze landgenoot tot winnaar verklaard. Voor beide athleten werd dezelfde tüd, 3 min. 58.8 sec. genoteerd. De Vlug en Lenig- man Smildiger won op fraaie wijze de 400 meter in de persoonlüke recordtüd van 49.1 sec. Sedert 1951 is het Smildi ger niet gelukt binnen de 49.6 sec. te komen, zodat zün prestatie te Luxem burg wel in een büzonder licht komt te staan. Verwey heeft het op de 800 me ter niet tot. een overwinning kunnen brengen. In de eerste ronde trapte een der lopers hem op zün schoentje, waar door dit half uitging. 50 meter voor de finish verloor hü zelfs de gehele schoen waardoor zün tüd van 1 min. 56.2 ver klaard wordt, want waarschynlük had hü in normale omstandigheden zün per- soonlük record van 1 min. 56 sec. verbe terd en zou ook de uitslag van dit num mer - nu wen de Luxemburger Muller in 1 min. 54.9 sec. - anders zün gewor den. Saat had een voortreffelijke start op de 100 meter en won gemakkelijk voor Van Hardeveld. die even te laat was weggeschoten uit de 9tartblokjes. Damman verbeterde zijn persoonlijk record op de 5000 meter en bracht het van 15 min. 9.5 sec. op 15 mm. 9 sec. De Pro Patnaman Hofmeester kwam by het polsstokhoogspringen tot 3 60 me ter, tien centimeter beneden zijn per soonlijk record, dat van 1952 dateert. Overigens kwam hü te Luxemburg royal over de lat. Hy heeft nog altüd de fout te gauw van de stok af te willen in plaats van zich volkomen uit te drukken. Zou hü die techniek beter on der de knie krügen, dan zit een sprong van tegen de 4 meter toch wel in deze Rotterdamse athleet. Nederland behaalde in totaal 150 punten en won met 54 punten verschil van Luxemburg en met 82 punten ver- sohil van Saarland. Vandaag wordt de reis per bus voortgezet naar Bern, waar de Nederlandse ploeg Zondag as. Zwit serland ontmoet De belangrijkste uitslagen luiden: 110 meter horden: 1. Parlevliet (N.) 15.2 sec.. 2. Nederhand <N.) 15.5 sec. 100 meter: 1. Saat iN 10.8 sec., 2. Van Hardeveld (N i 10 9 sec. 400 meter: 1. Smildiger (N.) 49.1 sec., 2. Moerman <N.) 49 6 sec. 800 meter: 1. Muller (Lux.) 1 min. 54 9 sec., 2. Ebert (Saar) 1.55.8. gevaarlük spel naar de kant verwezen. De numerieke meerderheid van 65 werd met een boogbal omgezet in een doelpunt, waardoor het 13 werd. Hier na werd het spel iets ruwer, waarvan de Leidenaars geen voordeel hadden. Het einde kwam met nog een doelpunt van de Utrechtse midvoor nadat de Leidse verdediging volkomen uitelkaar was ge speeld. Eindstand 14 in het voordeel van UZSC. SLEUTELSTAD 2—DVZ 2 In deze wedstrüd hadden de Hage naars het betere spel en de snelheid, maar Sleutelstad had in Jan Dool op de 2 meter een geducht tegenwapen. In een zeer productieve bui scoorde Dool 8 doelpunten. Spoedig was het 3—0 voor Sleutelstad, maar deze voorsprong werd voor rust teruggebracht tot 32 en na de rust zelfs omgezet in 34 voor DVZ Daarna werd het 84 voor de Leidse ploeg en tenslotte scoorde DVZ nog één maal: 85. SLEUTELSTAD (DAMES)—SWIFT Een aardig en enthousiast partütje vertoonden de dames van Sleutelstad 1 en Swift uit den Haag met een kleine meerderheid van de Leidse dames. Voor rust werd het door Diny Sluyter 10. terwijl in de 2e helft deze score werd opgevoerd tot 40. door Diny Sluyter (2) en Lies Wolters. POLO -TOURXOOI IN DE ZIJL Hedenavond wordt in de Zijl en georganiseerd door de Zwem- cn Polo- vereniging „De Zyl" een polotournooi gehouden met als inzet de Galvano- beker. De deelnemende ploegen zijn LZC (Leiden), DWR (Haarlem). DVZ (Den Haag) en de Zül (Leiden). De aanvang van het tournooi is 7 uur. (Ingez. Med.-Adv.) Geen wonder! Shagrelta is zo rijp - dank zij de natuurgefermenteerde tabak, die bij het Clark Procédé EQ 7 wordt verwerkt. Koop en rook een pakje Shagretta en vergelijk het raet shag! 1500 meter: 1. Roovers (N.) 3.588, 2. Barthel (L.) zelfde tüd. 5000 meter: 1. Frieden (Lux.) 15.05.2, 2. Damman (Ned.) 15.09.- Polsstokhoogspnngen: 1. Hofmeester (N.) 3.60 meter, 2. Rix (Lux.) 3.40 m. Verspringen: 1. Hammer (Lux.) 6.99 meter. 2. Moerman (N.) 6 68 meter. Speerwerpen: 1 Fikkert (N.) 60.99 m„ 2 Kamerbeek (N) 54.86 meter. Discuswerpen: 1. Rebel (N.) 44 98 m., 2. Fikikert (N.) 43.55 meter. 4 x 100 meter estafette: 1. Nederland 43 4 sec2 Saar 43.7 sec., 3. Luxemburg 45 1 sec. Relay 800. 400. 200, 100 meter: 1. Ne derland 3 min. 20.9 sec., 2. Luxemburg 3 min. 22 sec., 3. Saar 3 min. 28.1 sec. Het tournooi te Wimbledon In de derde ronde van het heren enkelspel is de Australiër Reg Hartwig, die als nummer 5 was geplaatst, uitgeschakeld. De overige „geplaatsten" wisten zich te handhaven. Drobny heeft er hard voor moeten vechten om een plaats te krygen in de achtste finale. Ditmaal vond hü in de Australiër Jack Arkinstall een buitengewoon constante en stugge speler tegenover zich. Voor elk punt moest de kampioen van het vorig jaar zich inspannen. Met 64. 26. 6—2 en 11—9, won de Egyptenaar van een speler, die de vorige dag niet minder dan 6 uur op de baan had gestaan en 132 games had gespeeld. Toen de partij was geëindigd strompelde de Australiër weg. Zyn voeten zaten vol blaren, met het vooruit zicht, dat hu later op de dag nog in he t dubbelspel moest uitkomen.... Twee 19-jarige Engelse jongens, de linkshandige Knight en Bobby Slim, die Engeland enige hoop gewen voor de toe komst. hebben het twee andere „ge plaatsten" niet gemakkelük gemaakt. Knight legde de Zweed Davidson het vuur na aan de schenen. Aan zijn grote ervaring dankte de Zweed zijn overwinning, want Knight speelde uit stekend en smaakte tevens het genoegen twee sets op zün naam te brengen. Op een andere baan. waar een groot aantal toeschouwers, onder wie zich de Hertogin van Kent bevond, een plaatsje hadden gevonden, bood Bobby Wilsen tegen de Amerikaan Budge Patty hard nekkig tegenstand. Maar te overmoedig spel op kritieke momenten werden hem noodlottig. Op meesterlijke wüze veegde de Austra liër Ken Rosewall met de cijfers 63, 62 62 de linkshandige Engelsman Barrett van de baan Gedurende deze partij ontmoetten Lewis Hoad op baan één en Tony Trabert op het centre- court respectievelijk de vroegere Pool Skonecki en de Amerikaan Stewart. Veel hadden deze tegenstanders niet in te brengen. Zowel Hoad als Trabert had- Magni verdiende goed in de Giro De organisatoren van de Ronde van Italië hebben bekend gemaakt dat Fiorenzo Magni aan pryzen en premies in de Ronde van Italië de niet onaardige som van byna f. 20.000 heeft verdiend. Fausto Coppi zal f. 9600 mogen in nen. Hencini zelfs iets meer en wel ruim f. 10.000, Geminiani f.6000 De Filipis f. 8500. Koblet krijgt f. 3500 toegestuurd en Wout Wagt- mans ongeveer f.2200. SCHAKEN Casa Cara-tournoo, De uitslagen van de zevende ronde van het tournooi om de Casa Cara-beker te Katwük luiden: Hoofdgroep: J VerduünF. Teleng 4M'. W. G. DemmendalJ. Koet 1-0; Jerry BeyJ. H. Edeling 10; G. C. van 't Hof—W. F. Schuss 1—0. Onder-groepen: Groep I: (afgebroken- partücni F Teleng—J. H Edeling Vt— Groep I: L. J Prenen le prüs; Groep 'iJ H. Edeling—W G. Demmendal II M. van der Plas le pry?: Groep III: 0—1. Groep II: L. J. Prenen—D. Hoek W. van Dük le prys; Groep IV A. C. i "a—C. VerbiestG. Klinkenberg J Berkheü le prüs; Groep V; J -Kruts le lste kl Zuid-Holl. Nrd: Tonego-OD.1 j 01. Groep III: C. J. Jonk—M. v. d.prüs. 2de kl. A: besl.wedstrijd laatste plaats; Pias 01: C BarnhoornJ. v. Oosten De wisselbeker kwam dus in handen FluksN.S.A. (Pernix-tenr. 4 uur) 110. Groep IV W. van Dük—P. Rose- van Jerry Bey. meüer 10; J. H. SohepsH. van Os 0—1. Groep V, L. Vermeer—T. Berkheij 01; J. A. G. VerkuylC. Kouwen 10 Groep VI: J. van der Plas—I Kruts 0—1; H. van Galen—C Houwaart 0—1. Einduitslag: Jerry Bey 7 pnt.; W. G. Demmendal 5 pnt.: J. H. Edeling 4 pnt.; F. Teleng 4 pnt.; G. C van 't Hof IVt pnt.; J. Koet 2Vt pnt.; J. F. Schuss 2 pnt.; J Verduün 2 pnt Einduitslag groepen- Hoofdgroep- Jerry Bey le prüs; W. G Demmendal 2e prüs De drinkwaterinstallaties langs het Sttezkanaal. die nu vijftig jaar lang de passerende schepen van drinkwater hebben voorzien. In deze installaties werden ongeveer 46 mil- lioen kubieke meter Nijlwater ge zuiverd. ATHLETIEK. Leidse kamoioenschappen Het komende week-eind organiseert de LAC op de sintelbaan in de Leidse Hout de Leidse athletiekkamDloenschappen De wedstrüden van Zaterdag vangen om 3 uur aan en die van Zondag om 2 uur. Tram ramde tractor Gistermiddag werd op de onbewaakte spoorwegovergang in de Aalsumerweg op het goederenlüntje Leeuwarden—Dok- kum te Dokkum een tractor met twee aangekoppelde wagens door een range rende goederentrein geramd en totaal vernield De bestuurder van de tractor heeft de goederentrein niet opgemerkt, en evenmin het signaal gehoord, dat de machinist bü deze overgang telkens geeft. De tractor werd in de flank ge grepen en 15 meter meegesleurd, maar dc bestuurder viel tot zün behoud naast de rails en heeft behalve een paar ge kneusde ribben overigens geen letsel op gelopen. Minister Lampe naar Den Haag Het staat nu vost. dat de Rijksminis ter voor de Nederlandse Antillen, mr Lampe. begin Juli naar Nederland zal vertrekken om er zün functie te aan vaarden Het schijnt, dat de vraagstuk ken der personeelsbezetting van het Antilliaanse ministerie opgelost zyn. De namen der diverse functionarissen zul len echter pas na het vertrek van mi nister Lampe uit Willemstad bekend worden gemaakt. den slechts drie sets nodig om te zege. vieren. Onverwacht mocht de 24-jarige links, handige speler uit Johannesburg. Segal, de beste „outsider" voor de titel worden genoemd. Maar het was geen wonder, dat deze speler zo onverwacht werd „getipt". In de partü tegen de vijfde geplaatste speler Reg Hartwig had hü volley's laten zien die tijdens dit tour nooi op geen enkele baan waren ver toond. Het publiek op de overvolle tri bunes op het centre-court genoot zicht, baar van zün spel. Niet alleen waren zün volley's prachtig, doch ook zijn drives en services waren van uitstekend ge halte. De grote donkerharige Zuid-Afri. kaan was heer en meester op de baan. Eerst bestookte Segal zijn tegenstander vanaf het net en daarna viel hü aan met scherpe volley's Hartwig, die men soms een „tennisraadsel" noemt was niet erg op dreef en maakte in deze partü veel fouten. De Zuid-Afrikaan won zon der een set te verliezen. ZATERDAGVOETBAL. Kampioenschap van Nederland: Quick Boys—IJsselmeervogelsHoogvliet—Ge. nemuiden Promotie naar 3de klasse: Koude kerk—TSB. Vreest Bioscoopbond T.V.-concurrentie Tijdens de jaarvergadering van de Ned. Bioscoopbond, die .Maandag as. te Arnhem zal worden gehouden, zal de directeur der organisatie, de heer J. G. J. Bosman, verslag uitbrengen over het hondsjaar 1954. Aan dit ver slag ontlenen wij, dat in 1954 65 mll- liocn mensen de bioscoop bezochten, dat is 1.3 millloen meer dan in het voorafgaande jaar. Het verslag stelt vast. dat het peil van entreeprijzen en bedrijfsomzetten in de naoorlogse ja ren aanmerkelijk Ls achtergebleven bü dat. hetwelk op het ogenblik door handel en industrie en door de overige ontspanningsmedia wordt bereikt. Nochtans zün de kosten in dezelfde mate gestegen als voor welke andere groep van ondernemingen ook. De financleringspoeitie blüft daardoor moeilijk. Van grote betekenis noemt het verslag het feit dat thans in 264 gemeenten de vermakelükheidabelasting herzien ls. Er resteren 42 gemeenten. waar nog geen verlaging heeft plaatsgevonden. t oorts wordt de vrees geuit, dat de bioscopen in een ongelüke strüd ver wikkeld kunnen raken met de televisie. Weliswaar, zo wordt betoogd, heeft de T.V. op dit moment nog maar weinig te betekenen in ons land. maar door een millioenen-lnvestering van over heidswege wordt de TV. als het ware per toestel tot het absurde gesubsi dieerd en kunstmatig tot ontwikke ling gebracht. Het aantal bioscopen is van 367 in 1940 gestegen tot 522 in 1954 met een uit brei. ding van de zitplaatsencapacltett in dezelfde periode van 180.300 tot 243.000.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5