Restauratie Hooglandse twee en een half jaar Ule 68 ramen worden hersteld Kerk vergt ö4ste Jaargang Donderdag 23 Juni 1955 Tweede Blad No. 28556 Aanbesteding vond plaats Zeer binnenkort aanvang werkzaamheden Reeds lang vóór de voltooiing van de laatste, grootste restauratie van de Pieterskerk in 1949, waarmede een bedrag van rond f. 630.000.was gemoeid, liep men in de kring van de Kerkvoogdij der Leidse Hervormde gemeente met plannen rond om ook Leidens tweede kathedraal, de Hoog landse of St. Pancraskerk, aan een grondige restauratie te onderwerpen. Het prachtige resultaat, dat de restauratie van de Pieterskerk opleverde, was daar aan niet vreemd. Helaas heeft men deze plannen, die een uitgave van milli- oenen zou vergen, moeten laten varen. Een plan, heel wat eenvoudiger van cpiet, werd toen ontworpen. Een plan, dat bovendien was ingegeven door de joestand, waarin vooral de gothische vensters en het dak zich bevonden. Een situatie, welke ook al met de daaraan verbonden gevaren, niet langer mocht voortduren en restauratie urgent maakte. Ook herstellingen aan het dak Heöe met liet oog op cultuur-historische tierwegingen. gingen ook het Rijk, de provincie en de Gemeente met dit door bet Architectenbureau Dekker en Van der Sterre te Leiderdorp opgestelde restauratieplan accoord. Terwijl het Rijk (0en de provincie en de gemeente ieder 15% in de restauratiekosten zullen indragen, zal de kerkelijke gemeente de resterende tien procent bijeen moeten brengen. HET RESTAURATIE-PLAN 1 Het restauratieplan, zoals dit er thans uitziet, omvat o.m. herstellingen aan het dak der kerk en het aanbrengen ran lei over een oppervlakte van circa JOOO vierkante meter. Voor de dakgoten, die alle vernieuwd moeten worden, is ruim 20 ton lood benodigd. Het meest omvangrijke werk is echter de restauratie van de 68 vensters, w.o. de kolossale ramen in het Noorder en Zuider transept. In totaal moet hier voor ongeveer 100 kubieke meter natuursteen voor het merendeel Franse hallsteen worden verwerkt. De totale glasoppervlakte van al deze ramen is1600 vierkante meter, t.w. mondgeblazen glas in lood gevat. Verder zullen in alle ramen bronzen bruggenstaven worden aangebracht. NOG WEINIG SPECTACULAIR Hoewel deze restauratie voor ingewy. den reeds een stap in de goede richting betekent, levert zij voor de oppervlak kige voorbijganger, doch vooral voor de regelmatige bezoeker van de Hooglandse Kerk. nog weinig spectaculairs op. Weliswaar zal de restauratie van de Ver. Schade-commissie „Rijnland" MR F. J. J. TRAPMAN, SECRETARIS, NEEMT NA 24 JAAR AFSCHEID De Vereeniging Schade-Commissie .Rijnlandeen vereniging die de be- langen behartigt van leveranciers en j onderaannemers in het bouwbedrijf, j hield Dinsdag haar jaarvergadering. In deze vergadering nam de aftredende se cretaris, mr F. J. J. Trapman, afscheid van de vereniging en werd de nieuw be noemde secretaris, mr Ph. J. de Ruyter de Wildt geïnstalleerd. De voorzitter, de heer P. J. van Hoe ken, dankte de scheidende secretaris voor het vele en goede werk, dat hij ge durende 24 jaar voor de vereniging en haar leden had verricht, waarmede de i vergadering volledig instemde. Tevoren had reeds het bestuur in een speciaal daartoe belegde bijeenkomst mr Trapman de waardering van het be stuur doen blijken. Toelatingsexamen Chr. Lyceum Voor het toelatingsexamen van het Ohr. Lyceum zijn geslaagd: Peter Anes. Simon Barnhoorn, Maar ten Benschop. Ada v. d. Bent. Johannes v. d. Berg, Hans v. Bieaen. Bets Blok, Jan Blok, Tineke Boer, Huug Bos, Tom Boter. Hans Bouman, Paul Breedveld, Nellie v. d. Broek Ad Brunsting, Gert Buitink, Jos Buys. Jacobus Cusell, Huib Dane. Kees v. Dijk. Jan v. Dyk. Teun v. Dijk. Piet Dijkdrent, Jaap Dodeweerd, Wim Dorrepaal, Jan Dubbeldam, Jacob v. Duyvenbode. Maart v. Duyvenvoorde, Nico Eikerbout. T. Yung Fu Hans de Gruil Geertruida v. d. Gugten Gerrit den Haan, Ria Heemskerk. Jan Helmus. Gera Hogewoning. Kees v. d. Horst. Rij nus Houtman. Henk de Jonge. Hans Kodde, Nicolaas Klarenberg, Robert Kolderman. Harm Kooreman. Wilhei- mina Kranenburg. Arie Krijgsman, He- leen Kromhout. Corrie Kruik, Kees Leen. heer. Jacques de Leeuw. Hans v. Maa- nen, Aad v. d. Mey. Janny v. d. Mey. j Wim Minnaard. Jaap Mulder. Bart v. d. i Nagel, Daan v. Oosten. Jan v. Osna- i brugge, Henk Overduin; Joop Poort, Piet Reyneveld. Rik Rietveld. Bastiaan v. Rijswijk. Martlon Rittersma. Arend de Roode. Gerard Schipaanboord. Henk Schram, Jaap v. Schravendijk, Cobie Siljée. Ruud Spruit. Daan Stigter. Roel Tieleman Joke v. Tongeren, Jan de Vente, Geb Verwer. Willem Vlasblom Hendrik Vögo, Joop Vogel Hans Voge- I laar,. Peter Walop. Gerard v. Zuylen, Gé v Zwieten Leo v. Holtz en Karei van SteenwUk. Afgewezen 30. Eindexamen St. Agnes Lyceum Voor het eindexamen van het St Agnes-Lyceum zijn geslaagd: M. E. M. Elshof. Oegstgeest; M. J Geraerdts. Warmond: C. M. Gribnau Oegstgeest; M. W. Gribnau Oegstgeest: J. A. F. van Haasteren. Lelden; W. J Hendriks. Wassenaar: C. M. J. Laus- berg. Wassenaar: Y. J. P. Monod de Froidevllle. Leiden: H. L. J. Rijnardus Leiden; P Ch. B. L Stapels Leiden: P J. v. d. Velde Wassenaar en J. G M v d. Ven. Wassenaar ACADEMISCHE EXAMENS. Gepromoveerd tot doctor in de wis. en natuurkunde op proefschrift getiteld „Thermodynamics of irreversible pro cesses in rotating systems" de heer G. J. Hooyman, te Utrecht. gothische vensters een aanmerkelijke verbetering betekenenhet interieur der kerk dat toch ook om restauratie vraagt blijft, althans voorlopig, on aangetast. Wellicht volgt op deze eerste étappe een tweede. Het ls de kerkvoogdij, die het behoud van dit cultuur-historisch monument zeer ter harte gaat, er veel aan gelegen, dat op dit restauratie-plan een tweede volgt. Wie A zegt, zegt mis schien ook B ONDERHANDSE AANBESTEDING In tegenwoordigheid van de architect en de kerkvoogdij, welk lichaam met de uitvoering is belast, vond een dezer dagen de ondershandse aanbesteding plaats. In totaal hadden zes firma's voor de uitvoering van dit werk ingeschreven. Van hoogste tot laagste waren dit de firma Groen en Bregman te Benth ïizen voor f. 909 000. Naaborg te Delft voor f. 906590. Van Velzen en De Jong te Leiderdorp voor f. 889.189, L Zitman te Leiden voor f. 872.300, Huurman te Lei den voor f. 842.100 en Huurman te Delft voor f. 838.131. Met het oog op het contact, dat over deze aanbesteding nog met enkele in stanties moet worden opgenomen, is de gunning aangehouden. Hoewel dit uiteraard nog enige tijd vergt, verwacht de kerkvoogdij, dat binnen twee maanden toch aan de restauratiewerkzaamheden kan worden begonnen. Een restauratie, die ver moedelijk twee-en-een-half jaar in beslag zal nemen. Tijdens deze werk zaamheden zal het voorplein der kerk (zjjde Nieuwsteeg) worden afgezet en als „werkplaats" worden ingericht. Tijdens de restauratie zullen de kerk diensten op Zondag voortgang kunnen vinden, hoewel het uitgesloten is, dat er in de komende 2% Jaar een concert in de kerk kan worden gegeven. Ook kunnen er in die tijd geen huwelijksvol trekkingen plaats vinden, terwijl ook voor de avondstilten een ander onder komen moet worden gezocht. SPRENKEL-INSTALLATIE Gelijk als in de Pieterskerk denkt men er. met het oog op de brandbeveiliging, over om ook in de Hooglandse Kerk een z.g. sprenkel-installatie aan te brengen. Besprekingen zijn in deze richting gaan de. Mochten deze met succes worden bekroond, dan is het niet uitgesloten, dat deze installatie tijdens de uitvoering van het restauratieplan wordt aange bracht. KERKVOOGDIJ SCHRIJFT GELDLENING UIT Met het oog op deze extra financiële offers voor de Kerkvoogdij plm. f. 100.000.— zal dit lichaam, dat behou dens voor het onderhoud van de be staande en de bouw van nieuwe kerken heeft te zorgen, binnenkort een geld lening uitschrijven, waarvan men ver wacht, dat de inschrijving ruim zal worden overtekend. Het betreft hier immers niet alleen een kerkelijke aan gelegenheid. doch ook en vooral de instandhouding van één van onze mo numentale monumenten. ging van Guido van Avesnes. die in De cember 1314 toestemming gaf tot het bouwen van een eenvoudig houten ka pelletje. Het kon reeds 10 maanden la ter (September 1315) gewijd worden. Het werd opgedragen aan de heilige martelaar Sint Pancratius. Al spoedig moet dit kapelletje (vermoedelijk in 1321) vervangen zijn door een stenen kruiskerkje. Volgens Van Overvoorde moet er om streeks 1480 een begin gemaakt zijn met een gehele vernieuwing der kerk, die gedurende het eerste kwart der 16e eeuw is voortgezet. Het Westfront der kerk, die m 1572 in Protestantse han den overging, en de toren bleven on uitgevoerd. Door het niet optrekken van de toren heeft men de oude torenstomp als klokkentoren behouden. Het huidige orgel werd m 1637 in de kerk geplaatst en in 1884 gerestaureerd. De tegenwoordige preekstoel werd in 1632 gesneden ên op het stenen voet stuk van een gothische preekstoel ge plaatst. Groot is het aantal bewerkte zerken, waarvan er één herinnert aan burge meester P. A. van der Werff. In 1665 bouwde W. van der Helm tegen de Zui delijke muur van het schip der kerk de sierlijke accijnshuisjes. ENKELE DATA VAN RESTAURATIE Dat. men het in voorgaande jaren ook reeds goed „meende" met deze kerk, moge blijken uit de volgende restaura tie-data. Nadat in 1903 de laatste grote restauratie was voltooid, volgde in de jaren 19061925 het herstel van de tri- foriums (nonnengangen), de transep ten en een gedeelte der ramen. In de jaren 19181923 werden de topgevels, met hoektorens, en de Zuider- en Noor- der transeptgevel gerestaureerd. Ten slotte volgde in 1948 het herstel van de grote luidtoren, met plaatsing van de - eertijds door de bezettende macht ge roofde - luidklok. Moge de thans voorbereide restaura tie voor de Hooglandse Kerk een pe riode van herstel en vernieuwing inlui den! Doen wij tenslotte een greep uit de geschiedenis van deze kerk, waarvoor wij gebruik maken van het artikel, dat mr dr J. C. Overvoorde indertijd schreef voor het Jaarboekje van de Vereniging Oud-Leiden". Het eerste begin, aldus leren wij bij Van Overvoorde, van de kerk is terug te brengen tot de bisschoppelijke machti- I Sportdag Leidse Houtschool CHR. KWEEKSCHOOL WINT VOETBALWEDSTRIJD Onder grote belangstelling en in pret tige sfeer hield de Leidse Houtschool een sportdag. De voornaamste uitslagen van deze vriendschappelijke kamp luidden: Meisjes beneden 15 jaar: Verspringen: 1. C. Hanno 4.25 m.; 2. E v. d. Vliet 4,20 m. Hoogspringen: 1. U. Beumen 1,45 m.; 2. I. v. Blitterwijk 1,35 m.; 3. J. Hasenoot 1,35 m. Handbalver- werpen: 1. E. Swarte 22.10 meter; 2. U. Beumen 20,90 meter. 60 meter: 1 E. de Groot 9.1 sec: 2. C Hanno 9,2 sec'; 3. W. Barnhoorn 9,2 sec. Meisjes 15 jaar en ouder: 80 m.: 1. A. Ketting 11,4 sec; 2. R. Keunen 11,8 sec. Hoogspringen: 1. A. v. d Mey 1,35 m.; 2. E. v. d. Horst 1.30 m. Handbalver- werpen: 1. R. Keunen 27 m.; 2. J. Barg 23 m.: 3 E. Brouwer 23 m. Verspringen: 1. A. Weima 4,40 m.- 2. A. Ketting 4.30 m.: 3. G. Burema 4.30 m. Jongens beneden 15 jaar: 80 meter: I. J. Fuits 11,- sec: 2. C. v. Duyvenbode II.1 sec. Hoogspringen: 1 R. Boogaards 1,40 m.: 2. J. Fuite 1,40 m. Handbalver- werpen: 1. R. Boogaard 29,30 m.; 2 J. Fuite 28.40 m. Verspringen: 1. W. Admi raal 4,70 m.; 2. J. Fuite 4.65 m Jongens 15 jaar en ouder: 100 m. 1. Juut v. Dijk 11,9 sec: 2. H. Schmohl 12.- sec; 3. L. Beumer 12.- sec. Verspringen: 1. H. v. d. Staaden 5,42 m.: 2. J Spoor 5,30 m.; 3. J. v. Dijk 5,20 m.: Hoogsprin gen: 1. Joop Spoor 1,60 m,: 2. H. v. d. Staaden 1,60 m. Handbalverwerpen1. H. Schmohl 36,79 m.: 2. H. v. d. Staaden 36.50 m 600 m.: 1 Schmohl: 2. J. v. Dijk; 3. J. Vlieland. 1500 m.: 1 H. Schmohl; 2 J. Fuite: 3 W. Schipper. 200 m. dames: 1. R. Keunen. De voetbalwedstrijd tussen een elftal van de Chr. Kweekschool en een elftal van Ulo van de Leidse Houtschool werd met 21 door de a.s. onderwijzers ge- Een kwade dronk „Ik had een biertje op", voerde een 22-jarige spinner uit Leiden aan voor de Haagse Politierechter. Deze vond dat echter geen excuus voor mishandeling. Op 13 April was verdaohte. na nesen glazen bier te hebben gedronken, een man tegengekomen. Opeens schoot hem te binnen dat deze wel eens een neefje van hem had achterna gezeten. Ver dachte stapje op de man toe en gaf hem zonder meer zo'n klap op diens linkeroog dat hij viel en bleef liggen. Zelfs moest het slachtoffer zich nog in het zieken huis onder geneeskundige behandeling stellen. De Officier van Justitie vorderde f. 30.— boete of 15 dagen, maar de Politierechter vond het zo'n ergelijk feit dat hij er f. 40.— boete of 20 dagen van maakte. Vrijstelling van Middenstandsdiploma BIJ EINDEXAMEN ULO. In het programma voor het eind examen u.l.o. zijn met betrekking tot het vak Handelskennis wijzigingen aangebracht, waardoor leerlingen, die het eindexamen volgens de nieuwe voorschriften met goed gevolg afleg gen, vrijgesteld zullen zijn van de verplichting voor de uitoefening van bedrijf of beroep in het bezit te zijn van het Middenstandsdiploma. Aan gezien wel vaststaat, dat een belang rijk aantal leerlingen met deze vrij stelling gebaat zal zijn, betekent het nieuwe programma een wezenlijke verbetering. In verband met de gewijzigde examen eisen moeten nieuwe leermiddelen voor het vak Handelskennis worden aange schaft. Voor de belde openbare u.l.o.- scholen zal hiermede een bedrag van f. 3.040.zijn gemoeid, van de bestu ren van de Ver. tot stichting en in standhouding van scholen met den Bij bel. de Geref. Schoolvereniging en de Ver. voor Christeliik Onderwijs zijn bü •n W. verzoeken ontvangen om rae- dewerkine tot vervanging van de leer middelen voor het vak Handelskennis ten behoeve van de door hen beheerde u.l.o.-scholen, gelegen resp. aan de An- tonie Duvcklaan. de Hooglandse Kerk- gracht 20 a. het Noordeinde 3 en de Pasteurstraat 2. Aangezien de aanvragen voldoen aan de Lager-onderwijswet 1920 kunnen zij worden ingewilligd. Naar voorlopige ra ming zal dit een uitgave van in totaal f. 5.114.met zich medebrengen. B. en W. stellen de Raad voor thans ln deze geest een besluit te nemen. Clturchill. begeleid door leden an de wacht in hun schilderachtige kledij, op weg naar Guildhall, waar hij een bronzen beeld van zichzelf onthulde. Het grote (17 meter hoog en 6 meter breed) in gothische stijl uitgevoerde venster van het Zuider transept aan de Nieuwstraat. dat geheel vernieuwd zal worden. (Foto LD./Van Vliet.) Uitbreiding Chr. School Hoge Morsweg Nu de urgentieverklaring is afgeko men voor de uitbreiding van het ge bouw van de christelijke school aan de Hoge Morsweg 12 met 5 leslokalen, stel len B. in W. de Raad voor een bedrag van f. 173.500.— beschikbaar te stellen ten behoeve van deze uitbreiding. Gisteravond waren de Leidse postze gelverzamelaars biieen in de bovenzaal van „De Kleine Burcht". De heer D. J. Meiboom, voorzitter, constateerde dat de belangstelling voor de uitstekend geslaagde tentoonstelling, duidt op de grote waarde, die aan de philatelie wordt gehecht. Vervolgens gaf hij het woord aan de voorzitter van de jury. de heer J. A. A. v. d. Horst, die de prijzen aan de be kroonde inzenders overhandigde. De namen van de prijswinnaars zijn door ons reeds gepubliceerd. De voorzit ter dankte de jury voor de wijze .waar op zij zich van haar taak gekweten had en sprak de wens uit bii een volgend lustrum weder op de medewerking te mogen rekenen. Spreker betrok ook de lustrumcommls. sie in zijn dankwoord. Namens de lus trum-commissie sprak de heer W. F. Briel woorden van dank voor de mede werking van jury en leden. Een vilftal nieuwe leden werd gebal loteerd. waarna een veiling werd gehou den. De voorzitter sloot deze laatste bij. eenkomst van het verenieingsjaar 1954— 195» met een kort woord. SCHOOLHOOFD CHR. SCHOOL MUNNIKENSTRAAT. Het bestuur van de Ver. voor Chr. On. derwijs heeft de heer C. J. W. Brittijn, hoofd van een Christelijke School te Silvolde (Gld In de vacature van wijlen de heer P. Herfkens benoemd tot hoofd van de biizondere school aan de Mun- 1 nikenstraat. BENOEMING ONDERWIJZERESSEN. Aan de ooenbare lagere Montessori school aan de Riinsburgersingel zijn een drietal vacatures in het onderwijzend Dersoneel. waarvan twee vacatures zijn ontstaan door toeneming van het aan tal leerlingen en één vacature door overplaatsing van de onderwijzeres mei- M A. Ziilstra naar de opleidinesschool voor Gymnasium en H.B.S. aan de Lorcntzkade. Ter voorziening hierin dragen B en W. de Raad. ter benoeming voor de da mes A. J. van Leeuwen en E. Gording, belden in titdehike dienst aan de school aan de Riinsburgersingel. en mei. W.F. de Haan. tildelilk onderwilzeres aan de schoQl aan de Duivenbodestraat. Aftierikaanse studenten naar Leiden Het hier ter stede gevestigde Neder lands bureau voor buitenlandse studen tenbetrekkingen heeft dit jaar wederom de beschikking over drie schepen voor het uitvoeren van reizen voor Ameri kaanse studenten. Met de schepen Waterman, Zuider kruis en Groote Beer worden dit Jaar 1600 studenten vervoerd. Aan boord wordt een lezingenprogramma afgewerkt onder leiding van een staf van deskun digen, die de studenten uitvoerig inlicht over Europa's economische, sociale en culturele .problemen teneinde aan hun vacantie meer achtergrond te verlenen. Bovendien reizen aan boord studenten- muziek. en toneelgroepen mede. terwijl ook een programma van documentaire- en speelfilms wordt geboden. Vrijdag 8 Juli, 's ochtends om 8 uur, arriveert de „Groote Beer" ln Rotter dam. De minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, zal de studenten bij hun eerste kennismaking met Europa begroeten en toespreken. Het merendeel der studenten zal op zijn tournée door ons land ook een be zoek aan Leiden brengen. BURG^IUKF STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Jacoba, dr van J. Eradus en M. J. v. d. Ing, Maria, dr van W C Ruls en H. C Hanno; Pietcr, zn van P v. Polanen en M. Botermans; Jncomlna. dr van A. Zeegers en A. van den Bos; Cornelia Wllhelmlna, dr van P. P. v d. Mei) en A. T. Turk. F.Ilppo ?n ter He.de G. Hoppenbrouwer ei, M W r'..ein, D Slingerland en C. Plknar K.inkhamer en M. J Marquenle OVERLEDEN: J Rottier, man, 84 jr; G Fallze. hulsvr van Smits. 38 Jr; J, C Marks, wed. van Jansen, 86 Jr; A. Bavelaar, hulsvr. van Zandvliet, 82 jr. Goossens' Usrevue in moeilijkheden CONSERVATOIR BESLAG GELEGD De acteur Willem Goossens die nog niet zo lang geleden de gemeente een millioencn voorstel deed, om een theater te mogen exploiteren, bevindt zich, naar de gebeurtenissen van de laatste dagen te oordelen, ln finan ciële moeilijkheden De vorige week was hü onder de naam Will Redley in de Grote Schouwburg in Rotterdam-Zuid een serie voorstellingen begonnen, waarvoor hy een contract had met de Schouwburg tot het eind van deze maand. Zowel de musici als de artisten hadden echter zoveel aan gage te vorderen, dat zy er Maandag het bijltje by hebben neergelegd. De heer Goossens ls intussen naar Nice vertrok ken waar hy ln Juli een ijsrevue zou laten optreden. Vrezend dat op zyn technische installatie beslag zou worden gelegd, heeft hy die met bekwame spoed in een tweetal spoorwagons onderge bracht om ze naar Nice te transporte ren. maar het toeval wilde, dat die wagons gisteren nog op koppeling met de betrokken trein wachtten Enige schuldeisers zijn daar achter gekomen en hebben gisteren conservatoir beslag op die technische installatie laten leg gen. zodat het voorlopig niet mogelUk zal zijn de Redley IJsrevue In Nice op te voeren Ook ai niet omdat de meeste artisten geen geld of geen ambitie heb ben daarheen te gaan. gezien Je opge dane ervaringen. Onder hen bevinden zich verschillende buitenlanders die nu in moeiiykheden verkeren. „De Arabier" naar Engeland Het draaiorgel „De Arabier" zal op 5 Juli in Amsterdam scheep gaan najr Engeland om gebruikt te worden in Londen tydens volksleesten in de wijk Scho en tydens het King Lynn Festival. Het vervoer ls vanuit Londen geregeld door de attaché voor O. K. en W. by de Nederlandse Ambassade te Londen, dr Jane de Jongh. Met het orgel reizen mee naar Engeland de vergunninghou der de heer Elderman uit Groningen, Je heer Perlee uit Amsterdam de eige naar. en de heer D J de Waard ut Groningen 'oor draaiorgeunuzick in Groningen zorgt gedurende de ïfwezig- heid van ..De Arabier" het orgel „Drie Pruiken" Het orgel .De Arabier" zal :n zijn oorspronkelijke staat, derhalve op de driewieler, op tournee door Engeland gaan.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3