LEIDSCH DAGBLAD Wijzigingen Belastingvoorstellen zijn ingediend WEERBERICHT Nieuwe huurwet is ingediend BEGINSELEN ONDERHOUDSREGELING 94ste Jaargang DINSDAG 21 JUNI 1955 No. 28554 Directeur: J W. Henny jjofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6.40 per kwartaal: f.2.15 per maand; t. 050 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 HUREN EN BELASTINGEN Personele belasting bij de huurverhoging aangepast (Van onze parlementaire redacteur) Bij de Tweede Kamer zijn thans de wijzigingen ingediend in de belasting plannen 1955, die het gevolg zijn van hetgeen is overeengekomen tijdens de Kabinetscrisis in verband met een algemene huurverhoging van de oude veningen met 5 De feiten zijn reeds bekend: de grondbelasting wordt ver laagd met ingang van 1956, de omzetbelasting op textiel en suiker wordt tijdelijk geheel afgeschaft met ingang van I September 1955 tot I Januari 1957, het afschrijvingspercentage op woonhuizen voor de inkomstenbelasting wordt verhoogd van 10 tot 15 met ingang van 1955, de personele belasting wordt in verband met de algemene huurverhoging van 5% zo gewijzigd, dat een aanpassing aan het nieuwe huurpeil wordt bereikt en de opbrengst voor liet Rijk gelijk blijft, de verlaging van de inkomsten- en loonbelasting zal minder lijn dan aanvankelijk in het voornemen lag. Verlaging grondbelasting De Ryksopcenten op de hoofdsom van ie grondbelasting bedroegen sedert 1915 nwel voor gebouwde als ongebouwde ei- jendomnien 20. In de bezettingstijd zijn de Rijks-opcenten met 100 voor de ge bouwde en 80 voor de ongebouwde eigen dommen verhoogd. Vervolgens zijn met ingang van 1944 alle Rijks-opcenten, toenmaals dus 120 voor de gebouwde en 100 voor de ongebouwde eigendommen, getiansformeerd ln een verhoging van de maximale gemeentelijke opcenten voor gebouwde eigendommen met 110 en voor ongebouwde eigendommen met 90, benevens m een verhoging van de ma xima voor de provinciale opcenten met 10. Mede met het oog op een evenwichtige verlaging van de grondbelasting acht de regenng het thans in de eerste plaats gewenst de uit de bezettingstijd stam mende verzwaring voor de gebouwde ei gendommen met 100 opcenten en voor de ongebouwde eigendommen met 80 op centen, te doen vervallen met ingang van 1956. Dit is te bewerkstelligen door tl verlaging van de maxima van de ge meentelijke opcenten van 190 tot 9C voor gebouwde eigendommen en van 110 tot 30 voor ongebouwde eigendommen, tot welke laatste categorie eveneens wordt gerekend de ondergrond van ge bouwen met daarbij behorende tuinen en erven. Deze verlaging betekent een Jaar lijkse vermindering van de belasting opbrengst van onderscheidenlijk f. 24 millioen wat betreft de gebouwde ei gendommen en f. 5 millioen wat be treft de ongebouwde eigendommen, ln totaal dus f. 29 millioen. In de gedachtengang de verlaging van de grondbelasting dienstbaar te ma ken aan het huurprobleem, is het ge wenst voorgekomen met maximum van de gemeentelijke opcenten voor ge bouwde eigendommen verder te verla gen met 30, hetgeen een offer van on geveer f. 7 millioen betekent. Vergoeding aan gemeenten Het wetsontwerp dat het voorstel tot verlaging van de druk van de grondbe lasting inhoudt, voorziet tevens in de vergoeding van Rijkswege aan de ge meenten voor het verlies van f. 36 mil lioen aangemeentelijke middelen. In het kader van de nieuwe voorstel len ligt het in het voornemen het af schrijvingspercentage voor de inkom stenbelasting van niet tot een bedryfs- Bij achtervolging verdronken Gistermorgen ontdekten een jachtop ziener en twee manschappen van de Rijkspolitie te Ommen mannen in het Jachtveld op verboden terrein. Op net geroep „Halt politie!' zetten de twee mannen het op een lopen. Een der po litiemannen liet zijn politiehond los en een der vluchtenden werd daardoor tot staan gebracht. De tweede vluchtte verder en toen de politieman de hond ook op hem los liet, sprong de man in de rivier de Vecht. Zwemmende pro beerde hij de rivier over te komen, maar blijkbaar begaven hem de krachten want hy zonk. Enige tijd later kon het levenloze lichaam worden geborgen. Toen bleek, dat de omgekomene een 65-jarige dekknecht uit Ommen was. Generaal Hasselman naar Suriname De chef van de Generale Staf, gene raal B R. P. P. Hasselman, zal zich in de eerste helft van September naar Su riname begeven voor een bezoek van ongeveer tien dagen. Het doel van zijn reis is inspectie van de in Suriname verblijvende onderdelen der Kon. Land macht. Droog De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met veranderlijke bewol king, maar in het Zuiden ook zonnige perioden. Overwegend matige Westelijke wind. Dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. (Opgemaakt te 10 uur) 22 Juni Zon op: 4.21 uur; onder: 21.06 uur. Maan op: 7.13 uur; onder: 22.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.33 en 17.06 uur. (Springtij). Dit nummei bestaat alt 10 pagina's of beroepsvermogen behorende woon huizen - thans 10 van de huurwaarde - reeds met ingang van 1955 op 15 te brengen. Dit scheelt de schatkist per jaar 3 4 millioen gulden. Verlies opgevangen Het jaarlijkse verlies van f. 36 mil lioen voor het Rijk als gevolg van de verlaging van de grondbelasting, wordt bij gewijzigde voorstellen binnen het raam van het belastingplan 1955 opge vangen door een kleinere algemene ver laging van de inkomsten- en loonbelas ting dan aanvankelijk in het voorne men lag. Met de stijging van het inkomen moet de belastingplichtige een hoger percen tage van zijn inkomen aan de schatkist afstaan. Dat verschil in het percentage van de belastingheffing tussen twee in komensklassen van het belastingtarief, noemt men het mariginale heffingsper centage. Deze marginale heffingsper centages zouden aanvankelijk over de hele linie met 8 worden verlaagd, doch het wordt nu 6 De inkomsten en loonbelasting zal daardoor per jaar f. 36 millioen meer opbrengen dan vol gens het oorspronkelijk ingediende ta rief. Textiel en suiker De algemene huurverhoging van 5 voor de oude woningen betekent voor de lage inkomens een verzwaring van het huishoudbudget met ongeveer een half procent. Daarom stelt de regering voor de omzetbelasting op textiel en op sui ker tijdelijk - van 1 September 1955 tot 1 Januari 1957 - geheel af te schaffen. Deze twee maatregelen, die voor het Rijk een verlies aan belastingopbrengst van ondersoheidelijk f. 56 millioen en f 14 millioen betekenen, komen neer op een verruiming van het huishoudbudget met ongeveer een half procent. Het tijdelijk verlies voor de schatkist wordt ongeveer opgevangen doordat de belastingverlagingen pas 1 September a s. ingaan in plaats van 1 Juli as., zo als oorspronkelijk de bedoeling was. Personele belasting Stijging van de huren met 5 zou tot gevolg hebben dat de bewoners van die panden meer personele belas ting zouden moeten betalen. Teneinde zulks te voorkomen is de personele be lasting zo gewijzigd dat een aanpas sing wordt verkregen aan de hogere huurwaarden. De bestaande aftrek aan de voet en de begrenzing van de kinderaftrek is verruimd met 5 terwijl het huidige heffingspercentage van 4.5 is gebracht op 4.25. De op brengst van de personele belasting blijft voor het Rijk dan gelijk. Op deze plaats in Californië zullen in I960 de Olympische winterspelen worden gehouden. Op de Squaw Hill (op de achtergrond) ligt sneeuw genoeg om tezijnertijd de skiliefhebbers hun hart te doen ophalen. Op deze plaats pleegt veel meer sneeuw te vallen dan in andere wintersportcentra. Het gaat om belangrijke tekortkomingen (Van onze parlementaire redacteur) Bij de tweede Kamer is thans de nieuwe huurwet ingediend, voor alle woningen, die vóór 27 December 1940 zijn gebouwd, wordt voorgesteld de huren met ingang van 1 September a.s. met 5 te verhogen, berekend over de huurprijs, die op 31 Augustus a.s. geldt. De huurverhoging zal niet gelden voor onbewoonbaar verklaarde woningen en ook niet voor daarmede gelijk te stellen krotwoningen. Voor onbewoonbaar verklaarde woningen en krotwoningen mag geen hogere huur worden bedongen dan die op 31 December 19S0 gold. Dat bete kent voor de krotwoningen huurverlaging. Voor bedrijfspanden wordt de huurverhoging van 5 niet door de wet voorgeschreven. Partijen zullen echter onderling een huurverhoging mogen overeenkomen, die dan echter niet meer dan S mag bedragen. De nieuwste aanwinsvoor het Amerikaanse leger is een kabelbaan voor goederenvervoer, bestemd voor het ontladen van schepen in havens oj op kusten waar men niet de be schikking heeft over kranen en1 andere outillage. Na het tot stand brengen van een kabelbaan tussen schip en losplaats, kan mei deze installatie de lossing in hoog tempo geschieden. Verzoek tot uitsluiting Woningen, die niet voldoen aan redelijke eisen ten aanzien van instand houding en onderhoud, kunnen op ver zoek van de huurder van de huurver hoging worden uitgesloten. Burgemeester en Wethouders (of in te stellen huur- commissiei beslissen over het verzoek. De huurder moet inmiddels de huur verhoging blijven betalen: hij mag niet eigenmachtig de 5% verhoging aftrek ken. B. en W. of de huurcommissie be slissen ook wanneer de normale ver hoogde huur zal herleven cp grond van het feit, dat de huiseigenaar datgene heeft laten verrichten, wat redelijker wijze van hem kan worden verlangd. Maatstaf ziin niet de vooroorlogse on- derhoudsvoorzieningen. maar geëist zal worden, dat de woningen voldoen aan redelijke eisen van instandhouding en bewoonbaarheid. Uiteraard blijven voor de verhuurder de verplichting, n gelden volgens het Burgerlnk Wetboek, de Wo. ningwet en de Wederopbouw wet. Teneinde het indienen van ongegronde verzoeken zoveel mogelijk te voorkomen, zal voor de behandeling van een verzoen een bescheiden bedrag worden geheven, dat bij gegrondverklaring van het ver zoek wordt terugbetaald. Richtlijnen onderhoud De nieuwe huurwet geeft geen uit gewerkte regeling voor de onder- houdsvoorzieningen. Zij beperkt zich tot enkele beginselen en laat de uit werking over aan de minister van We. deropbouw en Volkshuisvesting. Vol gens de beginselen zullen B. en W. of de eventueel door de gemeenteraad te benoemen huurcommissies richtlijnen in acht moeten nemen, die de minis ter zal stellen. De bedoeling hiervan is een maatstaf te verschaffen voor de beoordeling van de vraag wat re delijke onderhoudseisen ziin en tevens zullen de richtlijnen ervoor waken, dat de opvattingen in de verschillende ge meenten niet al te zeer onderling ver. schillen. De richtlijnen zullen daarom moeten aangeven, aan de hand van welke gebreken kan worden geconsta teerd of van verwaarlozing sprake is. Het moet om belangrijke tekortko mingen gaan. omdat de te stellen eisen moeten worden getoetst in verband met instandhouding en bewoonbaar heid. Evenzeer zullen de richtlijnen maatstaven moeten bevatten aan de hand waarvan kan worden beoordeeld of tot intrekking van een gegeven ver. klaring moet worden overgegaan. Ook al wordt de opzet van de aan de gemeenten op te dragen werkzaamhe den zo eenvoudig mogelijk gehouden dan is voor de uitvoering toch een be scheiden apparaat nodig. Minister Witte vertrouwt dat de gemeentebesturen be reid zullen zijn bestaande gemeentelijke diensten beschikbaar te stellen. Het te kort aan deskundige ambtenaren dwingt er trouwens toe de aanstelling van nieuw personeel te voorkomen Voorzover ech ter uit de werkzaamheden belangrijke uitgaven mochten voortvloeien, zal het Rijk een vergoeding toekennen. De rege ling van de onderhoudsvoorzienlngen zal niet direct op 1 September in werking kunnen treden, doch op een nader te bepalen datum De onderhoudsregeling zal niet gelden voor bedrijfspanden omdat daarvoor de huurverhoging niet automatisch ingaat Slot op Pag. 2 Herdenking tien jaar V. N. President Eisenhower wil einde van bewapeningswedloop „Wapens van de vrede zijn gerechtigheid, eerlijkheid en begrip voor anderen In San Francisco, de Amerikaanse stad, waar tien jaar geleden tot oprichting van de Ver. Naties besloten werd, is gisteren onder leiding van onze landgenoot mr E. N. van Kleffens (voorzitter van de Algemene Vergadering) een herdenkings bijeenkomst gehouden. President Eisenhower voerde er het woord. Mr Van Klef fens drong er in zijn openingswoord op aan te streven naar verbetering van de internationale betrekkingen. „Bijeenkomsten als deze", aldus mr Van Kleffens, „verschaffen een prachtige gelegenheid om de toekomst te helpen vormen en wel in overeenstemming met de beginselen en doeleinden, die tien jaar geleden hier in San Francisco werden vastgelegd en die thans nog even geldig zijn als toen en dit altijd zullen zijn". President Eisenhower deed een beroep op de wereld om een einde te maken aan de huidige bewapeningswedloop. „WU en de rest van dc wereld weten, dat de visie, die een land op de vrede heeft, niet verwezenlijkt kan worden door een bewapeningswedloop. De wapens van de vrede zijn gerechtigheid, eerlijkheid, wederzijds begrip en eerbied voor anderen", aldns de president, wiens rede (die in het Operagebouw van San Francisco werd uitgesproken) luide werd toegejuicht. In vergelijking met de machtige zaal van de Ver. Naties in New York maakte deze zaal een enigszins provinciale indruk, maar de intimiteit was er des te groter door. President Eisenhower zat als eregast naast voorzitter Van Kleffens. „Afbreken van apparaat van vrees en wantrouwen" „Ik weet niet of wij op de komende vler-mogendhedenconferentle in Genève tot besluiten zullen komen, die tot ge volg zullen hebben, dat een begin wordt gemaakt met het afbreken van het ver schrikkelijke apparaat van vrees, wan trouwen en wapens, dat sedert de twee de wereldoorlog is opgebouwd", aldus de correspondent. „Wij zullen echter met alle anderen samenwerken, in het bij zonder door middel van de Ver. Naties opdat vreedzame en redelijke onderhan delingen in de plaats zullen komen van veldslagen. Op die manier kunnen wij te eniger tijd de reusachtige bewapening overbodig maken, die, zelfs als zij alleen ter bescherming van de veiligheid ge handhaafd wordt, de wereld ln angst houdt door haar vermogen tot verwoes tingen op grote schaal, en die het schep pend vermogen van de mens op onver draagzame wijze belast," zo verklaarde Eisenhower. Wij hopen, zo vervolgde de president, dat, als enig succes op het gebied van ontwapening wordt geboekt, elk der zo genaamde grote mogendheden een deel van de uit dit succes voortvloeiende be sparing van militaire uitgaven zal bij dragen aan de Ver. Naties ter vergro ting van de technische en economische vooruitgang van minder ontwikkelde ge bieden. Bijna alle uranium uit Congo naar V.S. Nieuwe overeenkomst tussen Brussel en Washington De Verenigde Staten en Engeland hebben, ingevolge een nieuwe overeen komst met België, het recht tot negen tig procent van het uraniumerts van de Congo aan te kopen in de eerstkomen de 2 jaar. Deze overeenkomst is vorige week in Washington getekend en ver vangt de geheime uit de oorlog dateren de afspraak In Brussel verluidt, dat Amerika vrijwel de uitsluitende koper van het Belgische uraniumerts is, aangezien Engeland zijn behoefte in het Britse Gemenebest dekt. Krachtens de overeenkomst zullen de Verenigde Staten aan België verrijkt uranium (isotoop U-235) verkopen ter voorziening in de Belgische behoeften voor de vreedzame toepassing van kern energie en tevens de nodige technische inlichtingen voor dat doel verstrekken. Onder de overeenkomst zal België geen splijtbaar materiaal, in zijn ge biedsdelen geproduceerd, verkopen aan andere landen dan Engeland en de Ver enigde Staten, tenzij de garantie wordt verkregen, dat dit materiaal niet za" worden gebruikt voor militaire doelein den en zonder overleg met de Ameri kaanse regering. België zal niet hei recht hebben om enig materiaal, instal latie. of apparatuur aan dat land door de Verenigde Staten verstrekt aan der de partijen over te dragen, tenzij hier toe gemachtigd door de Amerikaanse regering. VAN KLEFFENS De president vroeg voorts om beëin diging van pogingen van regeringen om het besturen van andere landen te on dermijnen of te infiltreren, in de hoop politieke of materiële voordelen te be halen. Slot op Pag. 2 dirigent van den Bos overleden In de leeftijd van 66 jaar ie te Delft overleden de heer Jan J. van den Bos, musicus en koordirigent. Hy had oa de leiding van „De Verenigde Zangers" 'e Rotterdam het Delfshavens Gemengd Koor. het Gemengd Koor Rotterdam- Zuid. het mannenkoor der Delftse Ny- verheid, „Cantabile" Delft, het Gemengd Koor Cecilia" Rotterdam, het mannen- en dameskoor der BP.M.. .Excelsior" Rotterdam en „Kunst na Arbeid" te Leiden. Als componist had hy enige koorwer ken op zyn rAam staan. o.a. „Pasen". Morgen wordt hy begraven op de Alg. Gegraafplaats .Jaffa" te Delft.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1