meeste overwinningen Zware nederlaag van Bondselftal tegen Braziliaanse club Botafogo Dubbele zege van v. Hardeveld op de sprintnummers tjjte Jaargang Maandag 20 Juni 1955 Derde Blad No. 28553 Het was dan ook geheel tegen de spel verhouding in. toen de Zuid-Amerika nen drie minuten voor de rust onver wacht hun voorsprong vergrootten. Overigens was dit een prachtig doel punt. Midvoor Venicius, met zijn rug naar het doel staande, tikte de bal omhoog, om daarna, zich omdraaiend, het omlaag komende leer langs Pie- ters Graafland te dreunen: 0-2. Drama Een athletische sprong van doelman Lugano van Botafogo. Bij de paal Van Melis. School-athletiek in Leidse Hout Ulo Pieterskerkstraat boekte de De tweede helft werd voor het Neder lands Bondselftal een drama. In de eer ste minuut na de hervatting wandelde linksbuiten Helio door de Nederlandse verdediging, omspeelde Pieters Graaf land, maar zag toch nog kans de bal langs het doel te werken. Een minuut later was het wel raak. Een praohtig diagonaal schot van rechtsbuiten Gar- rincha maakte van de volkomen ver raste Ajax-doelman een dik geslagen man: 0-3. Door slordig terugspelen van Santos - zonder te kijken - kreeg Van Melis een volkomen verlaten doel voor zich en kon hij de stand op 1-3 brengen, maar daarna was het weer alles Bota- fogo wat de klok sloeg. Het werd een rasechte Zuid Amerikaanse show. waarbjj het lusteloos en zonder over tuiging spelend Bondsteam met zijn kern van Nederlandse elftal spelers op een trieste wijze in het hemd werd ge zet. Nadat Venicius op een lange pass door de Nederlandse verdediging was gewandeld en Pieters Graafland in de luren had gelegd (1-4), maakte even later de Braziliaanse rechtsbinnen het nog erger, door na eenzelfde kunststukje tergend met de bal voor de lijn te blij ven wachten om eerst toen Pieters Graafland haastig kwam terugrennen, het leer er over te schuiven: 1-5. Kort voor tijd liep Venicius langs Cor v. d. Hart en Schaap op een wijze als of er niemand stond en bracht met boogballetje de stand op 1-6. Cor v. (Van een onzer verslaggevers). Op het sportterrein in de Leidse Hout vonden Zaterdagmiddag atletiek wedstrijden plaats voor de Leidse schooljeugd, georganiseerd door de Gemeente lijke Schoolsportcommissie. Ruim 430 meisjes en jongens hebben aan deze wedstrijden deelgenomen. Een groot succes dus. wat nog verhoogd werd door het prachtige weer. De Ulo Pieterskerkstraat toonde zich verreweg de beste en boekte de meeste overwinningen. Spannende duels vonden er plaats, vooral bii het hoogspringen voor jon gens van 17—18 jaar. De eerste drie sprongen even hoog. nameliik 1.55 m. Ook op verscheidene loopnummers werd vaak fel gestreden en werden de favo rieten door hun schoolgenoten luide aangemoedigd. Kortom, het was een prachtige middag voor de jeugd, waar op de leiders, de heren v. d. Werf en Duindam met hun helpers, ondanks het vele werk wat altijd aan zulke wed strijden vastzit, met genoegen terug kunnen zien. De uitslagen waren als volgt: 80 m. jongens 1718 laar: 1 F. Mever. Ulo Pieterskerkstr. 9.8. 2. P. Sttkkelorum, Idem 9.9. 3. F. Korbee. Chr. Lvceum 9.9. 80 m. jongens 1516 laar: 1. K Smit. Ulo Pleterskerkstr. 9 6. 2. J Westgeest. R K. Lvceum 9 7 3. D. Boekdrukker, Ulo. Plesmanlaan 10.3 60 m. jongens t/m. 14 jaar: 1 T. v. Resteren. R.K Lvceum 8.3. 2. Zandbergen Idem 8.4 3. J. Klmmel. Ulo Plesmanlaan De Beigisohe scheidsrechter Van Nuf fel liet daarna gelukkig het doek vallen en uitbundig naar de toeschouwers wui- fend verdwenen de Zuid Amerikanen in de kleedkamers. Ruitersport Het sluitstuk van de Olympische Dag waren dc ruiterwedstrijden. Dit jaar had dc Stichting Nederlandse Hippische Sport Bond wel een bijzon der programma samengesteld. De grondgedachte hiervan is geweest, voor de jeugd kansen te scheppen in belangrijke wedstrijden uit te komen, om daarmede concours-ervaring op te doen Hiermede hoopt men een ploeg van ruiters en amazones voor de toe* komst te kweken, die in de interna tionale ruiterwereld een belangrijk woordje zullen meespreken. was een wedstrijd samengesteld be staande uit een krachtmeting tussen de ervaren ruiters, die niet alleen op Ne derlandse bodem reeds een bekende naam bezitten, maar die ook in het bui tenland meermalen de Nederlandse kleuren hebben verdedigd, en een équipe van jeugdruiters- en amazones tot en met 18 jaar. Elke ploeg bestond uit vijf ruiters'amazones. De resultaten van de vier best, geklasseerden in elke ploeg werden samengesteld voor de definitieve uitslag waarbij de senioren nul fouten j en de junioren acht fouten kregen Het was een merkwaardige strijd die op de groene grasmat werd geleverd Welis waar wonner ac- senioren, die allen in hun kleurige roae rijjas en witte rij broek verschenen, de wedstrijd, maar de jeugd, gekleed in lichte rijbroeken en zwarte rijjassen, heeft met ere verloren. I Ongetwijfeld ia het een goede oefening Een fraaie sprong van Lily Vorst man met ..Shirley" tijdens het hippischfestijn op de Olympische Dag. geweest voor de leerlingen van de kole- nel der cavalerie bd. P. G. de Kruijff. Wanneer men de resultaten bekijkt, merkt men. dat de junioren over het al gemeen veel snellere tijden lieten note ren. De senioren reden bedachtzamer, meer rijdend op foutloze parcoursen dan op snelle tijden. Zeker hebben de Junio ren op hun oudere collega's voor, dat zij veel lichter in gewicht zijn, hetgeen voor het paard reeds een belangrijk voordeel I is waardoor ook snellere tijden kunnen worden gemaakt. Een tweede factor, die de jeugd op de senioren voor heeft, is durf en moed. die hier en daar aan on stuimigheid grenst, hetgeen in bepaalde gevallen van nut kan zijn Het Is bekend, dat de Nederlandse ruiters in het alge meen namelijk wel bedachtzame, maar geen snelle rijders zijn. By de senioren legden vier van de vijf ruiters het parcours foutloos af, waarbij vooral W. G. Hendrickx met „Byou" een bijzonder fraai parcours reed. „Byou" nam de 12 hindernissen met het grootste gemak en, met ruime sprongen, dit parcours was een peulc- schilletje voor dit paard, dat eigenlijk met hogere hindernissen meer in zijn element is. Deze combinatie maakte ook de snelste tijd van de senioren namelijk 78 1/5 sec. Bij de junioren namen twee combi naties alle hindernissen, waaronder een oxer, spoorbomen en enkele hekken, zonder fouten, te weten Karei Heybroek met „Dousjka" en Mady Koster met „Axel", de overige drie wierpen allen één hindernis af. Bij de Jeugd reed vooral Francis Arts met het bekende concours-paard „Roszy" een mooi par cours. Zij kwam zeer snel rond, de dub- Oost Duits Olympisch Comité erkend Tijdens de laatste zitting van het congres van het Internationaal Olym pisch Comité te Parijs werd het Oost- Duitse Olympische Comité erkend met 27 tegen 7 stemmen. De voorwaarde is echter gesteld dat er slechts eén Duits team (van Oost- en West-Duitsland tezamen) kan worden afgevaardigd naar de Olympische Spelen. bel- en de drie-sprong nam zy op fraaie wijze, doch by de grijze muur een j hindernis, die zeker niet één van de moeiiykste mag heten maakte zü een fout waardoor het bovenste blok van de muur afgeworpen werd. ZU maakte de snelste tyd van allen, nameiyk 70 4/5 seconden. Senioren; l W G Hendrickx met Byou. 0 fouten. 78 1 5 sec; 2. H. J. van Wingerden met Fadja, 0 fouten, 82 3 5 sec. 3. M. M. Koster met Tarahumara, j 0 fouten 83 1/5 sec; 4. majoor J. J. L. i Baron van Lynden met Master, 0 fouten 87 3/5 sec; 5. majoor W. E. K. Blsschoff van Heemskerck met Napoleon. 4 fouten 80 1/5 sec. Junioren; 1 K Heybroek met Dousj ka. 0 fouten. 77 sec; 2 Mady Koster met Axel, 0 fouten. 91 sec, 3. Francis Arts met Roszy, 4 fouten, 70 4/5 sec; 4. Garlo Englebert met Lady Jeanne, 4 fouten 81 sec; 5. Lily Vorstman met shirly. 4 fou ten 96 sec. Olympische Dag ook mi weer niet uitverkocht (Van onze sportredacteur Het Nederlands Comité is de laatste jaren niet gelukkig met zijn Olym- jiche Dag. Weliswaar waren de tribunes van het Olympisch Stadion gistermiddag xniienlijk beter beiet dan vorig jaar, toen de organisatoren werden gecon sulteerd met vele lege vakken, maar ook ditmaal kon het bordje uitverkocht" ■it aan de toegangspoorten van Van Bessem's betonnen sportpaleis worden nhangen. En als alles goed zou zijn, zou sportief Nederland toch om een *tqangskaartje moeten vechten voor deze .mooiste Sportdag van het Lor". Het is moeilijk een oorzaak aan te wijzen voor deze, bij .vroeger" lugelekensterk teruggelopen belangstelling. Het NOC had toch opnieuw ,<or een aantrekkelijk programma gezorgd: een beroemde voetbalclub als Jiiafogo uit Rio de Janeiro en top-athleten uit Engeland en Duitsland. Het schijnt echter, dat het publiek wat wantrouwend is komen te staan Tfi opzichte van de hoofdschotel van de Olympische Dag, de voetbalwedstrijd i als dit als de oorzaak gezien moet worden, dan heeft men opnieuw een ■jionder fijne neus gehad. Want van de ontmoeting tussen Botafogo en het 'tderlands Bondselftal heeft alleen het handjevol Braziliaanse supporters Joten en matrozen uitbundig genoten. Onze landgenoten, bij wie toch vele ittnationals, werden met een 16 nederlaag aan de kant gezet en in de itede helft vaak op een soms zo uitzonderlijk geraffineerde manier van het astje naar het muurtje gestuurd, dat het voor Schaap c.s. een Zuid-Ameri- eonse nachtmerrie moet zijn geweestPech nummer twee voor het NOC .as de regen, die kort na afloop van de voetbalwedstrijd met bakken in het fympisch Stadion werd gegooid. Het tweede gedeelte van de athletiek- wdstrijden had hieronder zeer te lijden, maar gelukkig werd het weer droog, ma het slotnummer, de als altijd weer prachtige ruitersport een aanvang am. Alleen, helaasspeelde het hyppisch festijn zich voor nagenoeg lege tribunes af, want toen de regen kwam had het gros van het publiek ijlings de ioien genomen. Xlettemin is er op deze Olympische ïg veel goede sport geboden en vooral V, Koninklijk Nederlands Gymnastiek irbond is weer goed voor den dag ge- tonen. Der traditie getrouw beet het pIGV de spits af van deze middag. [Vijf minuten nadat H.M. de Koningin |g.H. Pnns Bernhard en de Prinses la Beatrix en Irene in het Stadion wa- p gearriveerd en plaats hadden, geno- pn in de ere-loge - het muziekcorps hn de Amsterdamse Politie braobt bij k binnentreden van de Koninklijke «schouwers het Wilhelmus ten gehore iwaaide de NOC-directeur drs W. v. Ljll met zyn vlag en stroomden vele bnderden turnsters door de Marathon- ïirt het groene tapUt op. Voorafgegaan Ëientallen vaandeldraagsters en die de Nederlandse driekleur i, was deze massale opmars een rend en kleurrijk gezicht, eerste onderdeel stond op het tiekprogramma een baloefening ot 500 turnsters onder leiding van an Verhoeff. Dit massale, correct uit voerde samenspel van vrouweiyke cstie werd door het publiek met warm jplaus beloond, maar de toesdhouwers hamen toch wel tot een bijzonder groot pthousiasme. toen de herenturners van C'lympia Nieuwenhagen, Simson Am- erdam en Kralingen Rotterdam op de iflge mat en op de springtafels aan het gingen. Dit was werk van klasse. Voortreffe lijk was het turnen van Kralingen op de lange mat en gewaagd waren dc losse salto's van de Olympianen over de hoge springtafel. Het publiek ge noot van deze vloeiende uitvoering en de toejuichingen namen soms een •rationele vorm aan. De turnsters en turners hebben in het Olympisch Sta dion een visitekaartje afgegeven dat het KNGV tot eer strekt Drie baanrecords Drie nieuwe baanrecords - op de 1500 '.eter, de 800 meter en de 200 meter da- es - kwamen er uit de bus tijdens de shletiekwedstrijden. Voor Nederland "as de grote verrassing het uitstekende <pen van de V. en L.-sprinter Aad van ardeveld. Hij zegevierde zowel op de 3) als op de 200 meter. De 100 meter won hij onbedreigd in voortreffelijke tyd van 10.6 sec vóór pn clubgenoot Saat en de Engelse purling Gibss, die beiden 10.8 voor ^ch lieten afdrukken. Op de 200 me- <r had Van Hardeveld aanvankelyk een urne voorsprong, maar hy moest ten- -otte nog alles geven om op de eind- 7eep de zeer sterk finishende Gtbbs *t enkele centimeters te slaan. Voor *iden werd 21.8 genoteerd. Saat werd li dit nummer derde in 22 4. By de dames-sprintsters was de Oost- Duitse Christa Stubnick een klasse apart. Zy won de 100 meter in de knap pe tijd van 11.7 sec. en evenaarde daar mede het baanrecord, dat sinds 1952 op naam van de Amerikaanse Faggs stond en haar Oost-Duitse record, dat zy in 1953 te Boekarest vestigde. Onze na tionale kampioene. Puck van Duyne- Brouwer werd op de 100 meter tweede in 12.2 sec. Ook op de 200 meter was mej. Stub nick de onbedreigde meesteres. Zij rof felde een tyd van 24.1 sec. op de horlo ges, waarmede zy het Stadion-baanre cord van Puck van Duyne-Brouwer met 0.2 seconde verbeterde. Puck zelf bracht het met 25.1 met verder dan de derde plaats, achter de Britse J. Scrivens, die 24.7 noteerde. De 1500 meter gaf een fraaie strijd te zien. Twee ronden lang bleef het veld (waarin onze stadgenoot Coos van Roven van Holland) bijeen, maar daarna begon de Oost-Duitser Her mann er zo hard aan te trekken, dat het uiteengerukt werd. By het ingaan van de laatste ronde nam de sterke Brit Hewson, die onlangs de mijl be neden de 4 minuten liep, de kop over en spurtte onbedreigd verder naar de zege. Met een tijd van 3.47.8 werd hy dc nieuwe stadion-recordhouder. Het oude baanrecord stond op naam van IVim Slijkhuis met 3.50.6. De Oost- Duitser Hermann, die tweede werd in 3.48.6. vestigde een nieuw Oost-Duits record. De bekende Britse lange-afstandloper Gordon Pirie werd derde en onze land genoot Roovers eindigde op de vyfde plaats. De Thor-athleet had byna tien seconden méér nodig dan winnaar Hew son De 800 meter was een Duitse aange legenheid en ook op deze afstand moest het baanrecord, dat sinds 1928 met 1.51.8 op naam van de Brit Lowe stond, er aan geloven. De West-Duitser Law- renz werd in 1.50.8 winnaar, gevolgd door de Oost-Duitser Reinnagel in 152.4 De beste Nederlander op deze afstand was Harrie de Kroon van Trek vogels, die vierde werd en 1.53.9 voor zich liet noteren. Het slot van het athletiekprogramma was een 5000 meter koppelwedstrijd, in welke race de koppelgenoten elkaar op een willekeurig gekozen plaats en zoveel zy zelf wilden mochten aflossen. Win- r van deze in Nederland nog nooit eerder gehouden wedstryd, werd het koppel Kuenen van Sprint-Vergeer van AV 1947 Boskoop. in hun druk zwart-wit gestreepte shirts, het veld ophuppelen, in hun midden, als saluut voor de toeschou wers, een grote Nederlandse vlag dra gend. Achter hen aan kwam een drom Braziliaanse supporters, grote bloe menmanden torsend, waarmee op het middenveld de helden van Botafogo op Zuid-Amerikaanse wyze werden ge huldigd. Er waren nogal was wyzigingen in het team van Botafogo en door de micro foons werden wat onverstaanbare klan ken uitgestoten. Wie er precies speel den wist niemand, maar zo heel erg hinderde dat nu ook weer niet, want al die Zuid-Amerikaanse profs spelen toch onder een schuilnaam, als het even kan een naam die tot de verbeelding van de massa spreekt. De pijlsnelle rechtsbuiten van Botafogo. Gamncha, byvoorbeeld heet in werkelykheid Ma nuel Francisco Dos Santos en linksbin nen Dino staat bij de burgeriyke stand ingeschreven als Da Costa. Ook in het Nederlands Bondselftal. dat wat koeltjes achter de Zuid Ameri kaanse uitbundigheid was komen aan wandelen, was een wyziging: Claus van Helmond ia verving Boskamp op de linksbackplaats. In de eerste helft ging het nog niet zo slecht met onze landgenoten en niets wees er toen op. dat zy na de rust op een zo catastrophale wyze onder de voet zouden worden gelojjen. Wel had den de Brazilianen na tien minuten spelen door een prachtig, onverwacht schot van hun rechtsbinnen de leiding genomen, maar daarna kreeg de Neder landse verdediging toch aardig vat op de individualistische goocheltoeren van de Zuid Amerikaanse voetbalathleten. Zelfs kwam het Bondselftal overwegend in de aanval en werd er soms in de voorhoede door De Harder, onmiddellyk geïnfecteerd door het individuele voet bal van de tegenstanders, maar toch vele goede passes en voorzetten afge vend, Wilkes, Voges, Van Melis en de zeer snelle Overbeeke heel aardig ge combineerd. Maar verder dan een groot aantal corners kwamen de Nederlanders niet. Want de backs Nilton Santos, de Braziliaanse international die indertijd in Bern tydens de wereldkampioen schappen in de wedstryd tegen Honga- rye de beroemde, of liever gezegd: de beruchte rel ontketende, en de donke re Maia waren verdedigers van klasse. En aohter hen stond de reserve-doelman Lugano een party te keepen en athle tische sprongen weg te geven, dat zijn landgenoten op de tribune er de tra nen ran in de ogen kregen. Bovendien kwam by elke Nederlandse aanval vrij wel het gehele Braziliaanse team mee Artisten Het Braziliaanse voetbalelftal kwam „op", zoals het echte artisten be taamt. Als jonge zebra's kwamen zij terug, zodat als byv. Wilkes de bal had, hy meteen dne man op zyn huid kreeg. Aan de andere kant stond de Brazi liaanse midvoor Venicius herhaaldelijk buitenspel en op een gegeven moment keek hy naar de grensrechter op een wyze. die in Rio weinig goeds voorspeld zou hebben voor deze lines-man. Maar ondertussen waren de Nederlanders toch voortdurend voor het heiligdom van Lugano te vinden en een schot van Wilkes dat via een Botafogo-hoofd uit het doel vloog, een kopbal van Van Me lis rakellngs-naast en een omhaal van Wilkes, toevallig juist tegen het lichaam van de uitlopende Lugano, leken er toch op te wijzen dat ook een Nederlands succes spoedig te bejubelen zou zyn. Aat van Hardeveld's Jraaie zege op de 100 meter

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5