LEIDSCH DAGBLAD Rebellie in Argentinië tegen de regering van Peron De president (door Rome in de ban gedaan) zou opstand hebben onderdrukt RIJWIELEN WEERBERICHT Ontslagen gemeente - arbeiders voor het Scheidsgerecht WELK TYPE MAN BENT U? In Argentinië is gisteren een opstand uitgebroken, welke volgens een bekend- niking van de regering intussen onderdrukt zou zijn. In het gehele land is de itut van beleg afgekondigd. Op het regeringsgebouw in de hoofdstad Buenos Aires nrd een aanval gericht door driehonderd manschappen van het leger, bewapend Kl zware mitrailleurs. Ook het ministerie van Marine werd door de opstande- iogen onder vuur genomen. De rebellen behoorden tot het eerste regiment infan- Krie, dat in de hoofdstad is gelegerd en tot de school van werktuigkundigen van Ie Marine. Het leger schijnt president Peron trouw te zijn gebleven. Juist op het ,{tnblik. dat in de omgeving van het regeringsgebouw een betoging voor de president werd gehouden, wierpen Marinevliegtuigen bommen, waarbij naar schat tin; een twintigtal doden te betreuren was. Volgens Radio-Montevideo (Uruguay) :;u bet aartbisschoppelijk paleis, dat vlakbij de kathedraal ligt, een kerk en de rrbonwen. behorende bij een andere kerk, in brand staan. De vuurhaarden bevin- («I zich alle op een afstand van minder dan driehonderd meter van het gebom- krdeerde regeringsgebouw. De haven van Buenos Aires is voor binnenkomende en uitgaande schepen ploten. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken kon sinds Donder- bpniddag half zes geen contact meer krijgen met haar ambassade in Buenos Aires. Er zijn niet minder dan 38 Argentijnse oorlogsvliegtuigen geland op het rraguese vliegveld van Carrasco. Een der laatst aangekomen toestellen had elf pronden aan boord. Volgens de opstandelingen zouden zij in bet bezit zijn van (t tweede stad des lands, Rosario. President Peron daarentegen heeft medege- Md, dat de opstandige eenheden van de Argentijnse Marine zich hebben over geven en dat degenen, die verantwoordelijk zijn voor de rebellie, gearresteerd lijn. zienlijke omvang was die van September 1951. toen generaal Benjamin Menendez weer op de voorgrond trad en een revolte tegen het regiem van Peron leidde. Naar toen werd gemeld riep generaal Menen dez land-, lucht- en zeemacht op om „ln naam van Argentinië het regiem van Peron omver te werpen en normale toestanden te herstellen". Peron kon digde hierop de staat van beleg af en riep zijn volgelingen bijeen. De opstand zakte echter in elkaar, toen de marine luchtmachtbasis van Punta del Indio zich overgaf. Peron zelf kwam ln 1946 aan de macht na staatsgrepen, waarin hij een groot aandeel had en waarbij twee vorige presidenten, Ramon Castillo (1943) en Pedro Ramirez (1944) ten val werden gebracht. Bijna veertig vliegtuigen naar Uruguay uitgeweken Op de daken van de huizen in de bin nenstad van Buenos Aires zijn mitrail leursnesten geïnstalleerd. Tanks en lich te pantserwagens reden gisteren door de graten van de hoofdstad Aanhangers tan Peron, leden van de Peronistische nkbond. organiseerden betogingen ten pmste van de president, die vanuit zijn bureau in het ministerie van Oorlog de strijd tegen de opstandelingen persoon- li): leidde. Volgens de Braziliaanse radio werd ook de gevel van de Ameri- iaanse ambassade beschadigd. De Mannevliegtuigen, die 's middags bom men op de binnenstad wierpen, geraak ten na hun aanval in een luchtgevecht net toestellen van de luchtmacht. Ter ere van de nagedachtenis van hen. die nsteren bij de opstand het leven ver leren zou vandaag nergens in Argen- t.nrè gewerkt worden, zulks op voorstel tan het Algemene Argentijnse Vakver bond. De uitgeweken Argentijnse vliegers rullen naar alle waarschijnlijkheid ln Uruguay geïnterneerd worden: de toe- itellen worden uitgeleverd, Volgens de gevluchte piloten verhinderde slecht licht het uitwerpen van de bommenlast op de gestelde doelen. Het slechte weer verhinderde eveneens, dat mariniers op door opstandige eenheden der lucht macht „vrijgemaakte gedeelten konden landen. Een gevluchte officier verklaar de dat de opstand is mislukt, omdat het leger zich niet aan de afspraken heeft gehouden. In een radiorede van Donderdagavond verklaarde president Peron. na de ver zekering te hebben gegeven, dat de regering de toestand beheerst: „wij heb ben een leger dat er voor zal zorgen dat de orde gehandhaafd blijft. Doch deze dag zal een schandvlek betekenen voor die leden der strijdkrachten die niet hebben geweten wat de plicht van hen eiste". De president riep de muiters op zich over te geven. Niemand met name genoemd in de Pauselijke ban De opstand volgde enige uren nadat de regering van president Peron gisteren door het Vaticaan in de ban was ge daan wegens haar optreden tegen de R.K. kerk. De twee Argentijnse prelaten die door de regering van hun functies waren ontheven en naar Rome zijn ver trokken. zijn heden-. Vrijdagochtend VToeg op het Romeinse vliegveld van Ciampino aangekomen, waar zij werden verwelkomd door leiders van de „Katho lieke Actie" (de lekenorganisatie van de R.K. kerk). De prelaten werden daarna door de Paus in audiëntie ontvangen. De ex-communicatie geldt voor al degenen in Argentinië, die de rechten van de R.K kerk hebben geschonden en de geestelijkheid hebben belet haar taak te vervullen, aldus een bekendmaking van het Vaticaan, waarin niemand met name werd genoemd. Argentinië heeft, sedert zijn ontstaan als de „Verenigde Staten van Argenti nië in 1861, vele en bloedige revoluties gekend. De laatste opstand van aan- In October a.s. viert de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland haar 5D-jarig bestaan. Het ligt ln de be doeling, dat het Concertgebouw-orkest uit Amsterdam concerten zal geven te Frankfort, Dusseldorf en Mtinchen. Een beeld van de onrust, die in Argentinië tenslotte tot een opstand heeft geleid. Ondanks het verbod van de regering verzamelden dui zenden zich bij de kathedraal in het centrum van Buenos Aires voor het houden van een katholieke demon stratie. Wittebroodactie f 250.000 Tijdens een bijeenkomst ln het Kur. haus te Scheveningen heeft de voorzit ter van het Nationaal Bakkerscomité twee chèques van elk ruim f. 125.000 overhandigd aan de voorzitter van het Ned. Roode Kruis. resp. aan de voor zitter van de Stichting 194045. T ruim f 250.000 vormen de opbrengst van de door het Nationaal Bakkerscomité op 6 en 7 Mei Jl. georganiseerde witte brood sactie De Britse onderzeeboot Sidon. die in de haven van Portland is gezonken tn het graf werd van dertien op varenden. (lngez. Med.-Adv.) RUDGE WHITWORTH veel voordeliger. Fa DUSOSWA, Turfmarkt 1-2-3 Droog De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden Dezelfde temperaturen of iets hogere. Vannacht zwakke, morgen overdag matige wind uit Oostelijke rioh. tingen. (Opgemaakt te 10 uur). 18 JUNI. Zon op: 4 21 uur; onder: 21.04 uur Maan op- 2.31 uur; onder: 19.28 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.02 en 13.35 uur Dit nummer bestaat uit 14 pagina's i|!te Jaargang VRIJDAG 17 JUNI 1955 No. 28551 I,-®,!,: J w. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Singel l. Lelden - Giro No. 67055 Voidredacteur: J. Brouwer L6.40 per kwartaal; [.215 per maand; 10.50 per week Teleloon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21601 Twaalf (loden door hinderlaag in Aden Stamleden van de Rabizi-stam, die in opstand zijn tegen het bestuur van het Britse protectoraat Aden (Arable), heb ben twee Britse officieren en tien in heemse soldaten gewond, nadat deze in een hinderlaag waren gelopen. Dit Is de ernstigste botsing, die in de afge lopen jaren in dit gebied is voorgekomen. De Britse onderminister van Koloniën. Lord Lloyd, verklaarde Woensdag in het Hogerhuis, in antwoord op vragen over het bombardement van vijf dorpjes in een sultanaat in het Westen van Aden, dat de vernietiging van bezittingen van wetteloze stammen door luchtbombar dementen de meest doeltreffende en waarschijnlijk menselijkste straf is, wan neer deze stammen weigeren een collec tieve boete te betalen De Britse luchtmacht had de dorpen op 20 Mei gebombardeerd, nadat een stam een gedeelte van een weg had ver nietigd en een regertngsconvool had aangevallen, waarbij vier man van het comvooi waren gedood en een zwaar ge wond. Meer dan honderd man hadden aan de aanval deelgenomen. De straf expeditie was ondernomen, nadat de stam een boete had genegeerd. De dorpsbewoners waren tevoren gewaar schuwd, dat hun bezittingen zouden worden gebombardeerd, zodat er geen slachtoffers vielen. Misnoegen in Vlaanderen over de schoolwet-Collard De R.K.-bevolking in Vlaanderen gaat voort uiting te geven aan haar misnoe gen over het verleden week door de linkse meerderheid in de Kamer goed gekeurde schoolontwerp-Collard. In vele plaatsen worden zwarte vlaggen van de torens uitgehangen en te Jabbeke is een dergelijke vlag aan ballons bevestigd en toen opgelaten. Te Geel en te Westerlo zijn Woensdagnacht de telefoondraden doorgesneden. In Turnhout ztJn straten beschilderd met opschriften als „zelf bestuur". „federalisme", „geen laksheid meer maar daden" Op tal van gemeen tehuizen zijn spandoeken opgehangen met de tekst: ..Hier wordt de dwang- wet-Collard niet toegepast". In kort- rijk is materiaal van een ln aanbouw zijnde brug ln het water geworpen. Indonesische uitxending over Witboek .BEROEP OP EENHEID". In een uitzending van het Indone sische ministerie van voorlichting voor Radio Indonesia wordt naar aanlei ding van de beschuldigingen in het Nederlandse Witboek een beroep ge daan od hen. die landverraad pleeg den. in het belang van Indonesië de nodige verklaringen af te leggen met duidelijke bewijzen over subversieve acties van Nederlanders, die beoog den Indonesië ten gronde te richten. De Indonesische regering zal tegen over hen niet ODtreden als een koloniale regering, doch als ..vader tegenover een afgedwaalde zoon" In de verklaring wordt een beroep gedaan om de een heid voor de grootheid van land en volk van Indonesië te verwerkeliiken, een eenheid, die een vestine moet ziln tegen ondermiinende acties van welk volk en welk land ook. De verklaring begint met het Neder landse Witboek een DOging te noemen om het Indonesische volk in de ogen der wereld omlaag te halen. Het Wit boek toont aan. aldus de verklaring, „dat de Nederlanders bevreesd ziin. dat de schuld der 23 Nederlandse arrestan ten aan subversieve acties, die thans nog steeds worden bedreven, bewezen zal worden en dat zal blilken. dat de subversieve organisaties als de Nlgo, Apra enz., waarvan de grondslagen door Nederlandse agenten geleed werden, in derdaad bestaan of bestonden. Het Wit boek gaat slechts over Nederlandse ar restanten. doch de Indonesiërs, die wer den gebruikt voor de Nederlandse on dermiinende acties, worden verwaar loosd. Maar als deze landverraders wor den gearresteerd en hun schuld kan worden bewezen, dan worden hun ver garingen door de Nederlanders als leu- zens gekwalificeerd. Dit strekt als waarschuwing voor hen. die nog steeds verraad willen Diegen en de Nederlandse subversieve acties steu nen. aldus de verklaring. Na Amsterdamse staking Zij stelden de eigen groep boven het algemeen belang Gistermiddag heeft het Amsterdamse Gemeentelijk Scheidsgerecht onder voor zitterschap van prof. tnr W. G. Vegting. benoemd door de gemeenteraad, een aanvang gemaakt met de eerste vier za ken van de 64 stakers, die door het ge meentebestuur naar aanleiding van de stakingen van het trampersoneel, het personeel van publieke werken en van het gasbedrijf dJn ontslagen. Tegen dit ontslag was oa de eerste klager, wiens zaak behandeld werd. een 60-jarige pontschipper, die een 28-jarige staat van dienst heeft, bij het Scheids gerecht. in beroep gegaan. De verdachte werd bijgestaan door de voorzitter van de ABVA iAlg Bond van Ambtenaren, aangesloten bij het NW). de heer S. Bonn. De pontschipper was tegen het ontslag van B en W ln beroep gekomen met het verweer, dat ..zyn misdraging had plaats gevonden onder druk van meerdere col lega's" en „gezien zijn goede staat van dienst, deze straf onrechtmatig is". „Ik werd bij de pont tegengehouden, toen ik er Vrijdagmorgen 1 April om streeks zes uur in dienst trad", ver klaarde hij Vervolgens sprak hij over molestaties van andere stakers en zeide toen gezwicht te zijn. De chef van klager, een adjudant- hoofdinspecteur bij de veren antwoord de op een vraag van de heer Bonn, dat1 de pontschipper zeer goed stond aange- i schreven, een bekwaam en ijverig man was, nog nooit moeilijkheden veroor zaakt had en dat hij géén leidende rol in de staking had gespeeld. De heer Bonn stak niet onder stoelen of banken, dat de ABVA de staking, die buiten de erkende Vakbonden om ging. scherp afkeurde. „Misleid door opzettelijk onjuiste voorlichting en ge wekte illusies, met onvoldoende ken nis omtrent feiten en achtergronden, heeft een grote groep gemeente amb tenaren zich op 31 Maart in een on verantwoordelijk avontuur gestort", zo zeide hij. „door zich te laten verleiden tot een zgn. proteststaking van 24 uur voor 10 'r salarisverhoging en her classificatie, een staking, die men la ter niet meer in de hand had en die 4 dagen werd voortgezet". De heer Bonn betoogde, dat Iemand die doorwerkte geen „maffer", maar „kerel" was bij deze staking. Voor door werken tegen de wil van de vele oolle- ga-ambtenaren ln, was naar zijn mening moed nodig. „Die moed heeft klager echter niet op kunnen brengen", ver volgde hij „Hij is meegesleurd in de eolf van zgn solidariteit, van vals senti ment. Een paar uren, waarin hij zddh- zelf verloor, dreigen hem nu noodlottig te worden; hij is met ontslag te zwaar gestraft". De heer Bonn zeide tenslotte, dat de opgelegde straf (ontslag) onevenredig zwaar is vergeleken bij de gepleegde mis dragingen en hU verzocht het Scheidsge recht niet om de pontschipper geheel vrij te pleiten, doen om B en W te advi seren hem te straffen met een onvoor waardelijke straf, echter een andere dan ontslag, eventueel met voorwaardelijk ontslag en dan met de maximum proef tijd van 3 Jaren. De belangen en het standpunt van B en IV werden vervolgens uiteengezet door de gemachtigde van het ge meentebestuur, mr C. Ensing. Deze sprak over de tragiek van de staking. He beslissing om 64 der staker te ont slaan Is dan ook de Gemeenteraad zeer aan het hart gegaan, doch zij was volstrekt onvermijdelijk terwille van de toekomstige gang van zaken, ter- wille van het algemeen belang. „De stakende arbeiders hebben het belang van de eigen kleine groep ge steld boven het algemeen belang en getracht het leven in de stad lam t« leggen. Zij hebben een schade van eni ge tonnen en enorme ongerief ver oorzaakt. Tegenover de belangen van het publiek weegt de persoonlijke tragiek van de ontslagenen helaas niet op. Ontslagen zijn slechts de raddraaiers dan wel zy. die by de staking een actieve of een leidende rol hebben gespeeld. Op grote schaal heb ben B en IV clementie moeten toe passen in het belang van Amsterdam zelf, maar dat doet aan het beginsel dat iedere staker feiteiyk ontslagen moest worden, niets af", zo zeide mr Ensing. Ten aanzien van klager was mr En sing geneigd aan te nemen, dat hij niet zo zeer voor de druk van zijn medesta kers was gezwicht, doch eerder zich daarvoor gaarne had blootgesteld. Mr Ensing verzocht het Scheidsgerecht het door de pontschipper tegen zijn ontsla* Ingestelde beroep ongegrond te verkla ren. Na re- en dupliek deelde de voorzitter tot besluit van deze eerste zaak mede, dat de uitspraak op een later tijdstip zal warden gedaan. Daarna volgde de behandeling van nog 3 zaken. Een en ander zal nog lan ge tijd vorderen. Tegen de beslissing van het Scheidsgerecht bestaat mogelijkheid van hoger beroep bij de Centrale Raad van Beroep te Utrecht. Opvallend is, dat men dit vaak naar Uw schoenen kan beoordelen. Wees dus critisch op dat punt. Let eens op Bata-herenschoenen. Zij doorstaan glansrijk de toets van Uw critiek. Bata-herenschoenen, mooi, goed passend en uiterst sterk, stellen nooit teleur 1 Duikboot werd graf voor 13 Britten Tengevolge van ontploffing van een torpedo Dertien officieren en manschappen van de Britse Marine zijn Donderdag omgekomen, doordat een in de haven van Portland liggende duikboot zonk tengevolge van het ontploffen van een torpedo in een van de voorste ruimen van het vaartuig. Onmiddellijk na de ramp werden dui kers per hefschroefvliegluig naar de haven van Portland overgebracht om te trachten de in de romp van de gezon ken duikboot opgesloten mannen te red den. Maar na uren van zoeken maakte de Admiraliteit bekend, dat er geen hoop meer op redding van de dertien vermiste opvarenden was. De ontploffing geschiedde even voor negen uur 's ochtends toen de „Sidon" met vier andere duikboten klaar log om uit te varen voor oefeningen in het lanceren van torpedo's De schepen wa ren gemeerd aan een depotsohip. In de weinige minuten bussen de ont ploffing en het zinken van de „Sidon" trachtten de commandant, luitenant- ter-zee der eerste klasse Hugh Verry. en andere officieren en manschappen ka meraden uit het binnenste van de duik boot te redden. Door rook en vlammen werden de mannen gedwongen het schip te verlaten. Onze correspondent telefoneerde he denochtend: De 27-jarige rrvarinechirurg, luite nant Rhodes, die de held was van het reddiingsdrama, dat veertig minuten duurde, is met de duikboot in de diepte verdwenen. Hij zat te ontbijten ln het bevooradingiochip Maidstone teen de explosie plaats vond en snelde dadelijk toe om deel te nemen aan de reddings pogingen. Hfj daalde de touwladder af en sprang op de Sidon Hierna kroop hij in de toren, waaruit verstikkende dampen opstegen Hij verzorgde de ge wonden in de duikboot en kwam er tien minuten later proestende weer uit en schreeuwde om een rookmasker Toen hij dit gekregen had ging hij weer naar beneden. Hfj is nooit meer terugge keerd. Enige uren later werd zdjn echtge note. dde kort geleden het leven heeft geschonken aan een baby. per boot naar de plek van het ongeluk vebracht Er dreef toen nog slechts olie Zij staarde naai- de schuimende luchtbellen, veroorzaakt door de lucht, die naar de duikems ln de diepte werd gepompt. Het was een dlep-tnagisdh afscheid. Commandant t erry vurt de in Portland gezonken Britse onder zeeër Sidon.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1