LEIDSCH DAGBLAD Brits-Amerikaanse stappen bij de Indonesische regering WEERBERICHT SPOORWEGSTAKING TEN EINDE ijite Jaargang WOENSDAG 15 JUNI 1955 No. 28549 Ambassadeur Van Royen verklaarde, si hü de Amerikaanse regering heeft :j»n wijzen en haar belangstelling Kit willen vragen voor deze aangele- ahtid. Dr Van Royen zou minister joser erop hebben gewezen, dat de ;«rlandse regering de publiciteit in ie zaak ten zeerste betreurt doch dat ;n regering thans tot deze maatregelen is gedwongen aangezien alle pogingen |l Den Haag deze aangelegenheid _-ect met de Indonesische regering te -;elen hadden gefaald. Men was er .e: in geslaagd een eerlijk en recht matig proces voor de Nederlandse ge vangenen te verkrijgen. Het enige wat de Nederlandse regering thans verlangt, aldus de ambassadeur is. dat men een eerlijke behandeling en een werkelijke rechtspraak zal kunnen verkrijgen voor de Nederlanders die door de Indonesische regering zijn gearres teerd. Hij had begrepen, dat de Ameri kaanse Ambassade te Djakarta een diplomaat zou zenden naar de zitting van het proces, welke deze week zal plaats hebben, doch deze zou enkel en uitsluitend de positie van waarnemer vervullen, aldus de Ambassadeur. Eerlijke berechting gevraagd Imerikaanse advocaat alsmede mtrnemers naar Jungschlager? Pr Van Royen op het State-Department Te Washington wordt vernomen dat de Amerikaanse en Britse Ilotringen reeds stappen hebben ondernomen bij de Indonesische fjering waarin werd aangedrongen op een eerlijke berechting van de .jderlandse gevangenen. Tijdens de conferentie van Bandoeng zouden eveneens de rege len van Pakistan en Ceylon soortgelijke vriendelijke verzoeken tot Indonesische regering hebben gericht evenals nog enkele andere 'jiatische mogendheden. Waarnemers geloven dat ook de regingen van India en Burma ::h met de aangelegenheid der Nederlandse arrestanten hebben rsmoeid en informele gesprekken met Indonesische autoriteiten een- sHde verzoek tot hen hebben gericht. De Nederlandse ambassadeur dr J. O. van Royen heeft gisteren een bespre- gehad op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken met ■•der-minister Herbert Hoover inzake de Amerikaanse regering te interesseren wr het proces van de 23 Nederlanders, die in Djakarta gevangen worden •ionden. Dr. Van Royen heeft ook aan de Amerikaanse plaatsvervangende saister het Nederlandse Witboek overhandigd inzake het proces Jungschlager c de andere Nederlandse gevangenen in Indonesië. Ook wordt te Washington dat de Nederlandse regering de advo caat Henry P. de Vries, een advocaat behorend tot het kantoor Sullivan en Cromwell, te New York. waar de huidige minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles eens deel van uitmaakte zou hebben aangezocht om te assisteren bü de verdediging van de gevangen Nederlanders, die thans te Djakarta terecht staan. Mr De Vries werd in Willemstad op Curacao geboren en werd in 1935 Amerikaans Staatsburger. Hij is lid van de Commissie van de Unesco voor Ver gelijkende rechtswetenschappen en Ud van de Raad van buitenlandse betrek kingen. De Vries heeft voorts een aantal boeken gepubliceerd, inbegrepen werken over Europese wetssvstemen. Mr De Vries heeft het verzoek van de Nederlandse regering in beraad ee- houden. Het wordt tevens voor mogelijk gehouden dat behalve de heer De Vries nog enige Amerikaanse advocaten wer den benaderd. Zowel de Amerikaanse als de Britse ambassade te Djakarta zouden bij de hervatting van het proces Jungschla ger morgen diplomaten afvaardigen om het verloop van het proces gade te slaan. Er schijnt echter weinig neiging bij de Indonesische regering te bestaan im aan Amerikaanse advocaten toe te staan de Nederlandse gevangenen te verdedi gen. Het Indonesische standpunt is altijd geweest dat er genoeg Nederlandse ad vocaten in Indonesië voorhanden zijn om de verdediging op zich te nemen van de gearresteerde Nederlanders, aldus de mening in Djakarta. Neutrale waarnemers waren van ge voelens dat de werkelijke achtergrond tussen de vele beschuldigingen en tegen-beschuldigingen tussen Neder landers en Indonesiërs de strijd over Nederlands Nieuw-Guinea was. Indo nesië heeft het voornemen zijn aan spraken op dit gebied weer voor de algemene vergadering van de V.N. van deze komende herfst te brengen. Dinsdagmiddag liecft Prinses I eerste steen te leggen voor een Margriet haar eerste officiële daad nieuwe Canadese Ambassade. De verricht door op een bouwterrein foto toont de Prinses tijdens het bij het Plein 1813 in Den Haag de leggen van de steen, druk in de weer met een troffel. Links ziet de Canadese ambassadeur. Thomas A. Stone, glimlachend toe. Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt en op de meeste 'iatsen droog weer. Vannacht iets kou- Is, morgenmiddag ongeveer dezelfde «nperaturen als vandaag. Langs de ïaddenkust aanvankelijk nog vrij taohtige, overigens matige tot zwakke sar Noordelijke richtingen draaiende «ad. Zonnig weer Het KNMI deelt mede: Een hoeveelheid minder Koude traanlucht stroomde gisteren naar geland en onze streken. De hoge '•duigheid van de lucht veroorzaakte - ons land vrij veel bewolking waardoor zon zijn verwarmende invloed niet doen gelden. In Engeland daaren- '■'n kwamen flinke opklaringen voor, hardoor de temperatuur daar gister middag plaatselijk tot 23 graden opliep, -'tussen stroomt met Noordwestelijke "'d polaire lucht via de Noordzee in nchting van ons land. Deze lucht is dager en in verband daarmede zullen 'oen flinke opklaringen voorkomen, -! het weer een aangenamer karakter »ilen alhoewel in het temperatuurver- ':'P nog weinig verandering komt. De oichtige luchtdrukstijgingen boven de Wtse eilanden hebben verder tot ge- de ontwikkeling van een hoge- •■ukgebied dat langzaam naar het 'ordzeegebied beweegt. De kans op re- Ij® is daarom de eerste paar dagen ge- (Opgemaakt te 10 uur) 16 JUNI Eon op: 4 21 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 1.23 uur; onder: 16.45 uur Hoogwater te Katwijk te plm. 1123 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Prof. Hahn tegen atoomwapens Geen duurzame bescherming tegen radio-actieve wolken Prof. Otto Hahn, de Duitse Nobelprijs winnaar, wiens onderzoekingen van vóór de oorlog leidden tot de constructie van de atoombom, heeft op de jaarlijkse ver gadering van de Max Planck-vereniging, waarvan hü directeur is, verklaard dat atoomwapens verboden dienen te wor den. Het gevaar ligt volgens hem niet zo zeer in de onmiddcllüke uitwerking, waarbij het betrekkelijk geringe aantal van 100.000 mensen om het leven zouden kunnen komen, doch meer in de invloe den op lange termün van radio-actieve wolken, waartegen geen duurzame be scherming is. Toen het Hahn voor het eerst gelukt was uraniumatomen te doen splüten, poogde h»j te bewijzen, dat zulks niet het geval was. Hij vreesde namelijk, dat zijn ontdekking voor vernietigingsdoelen gebruikt zou worden. De publicatie van zyn proefneming was de aanleiding tot de wedloop tussen Duitse en Geallieer de geleerden om de eerste atoombom te construeren Italië's regering wankelt De Italiaanse premier Scelba heeft gisteren een uitstel van tien dagen ver kregen van de parlementaire bespreking van een motie van wantrouwen in zijn coalitieregering. De motie is ingediend door Neo-fascist ische en Monarchisti sche afgevaardigden. De Christen-De mocratische fractie heeft om het uitstel verzocht. De Communisten stemden te gen het verzoek. Monarchisten en Neo fascisten onthielden zich Premier Scelba is er gisteren in ge- slaaed een groot deel van zijn eigen (Christen-Democratische) fractie af te brengen van een besluit om hem ten val te brengen. Zijn partü wil hem nog één kans geven om de coalitieregering in stand te houden Verwacht wordt, dat de premier het met een reorganisatie van de regering zal proberen. In de Tweede Kamer werd Dins dagmiddag de Eerste Rijkswet be handeld. Aan de regeringstafel hadden plaats genomen de gevol machtigde minister van Suriname en de Nederlandse Antillen. Tijdens de rede van mr dr R. H. Pos: v.l.n.r. prof. dr Zijlstra. van de Kieft. mr dr Pos. prof. dr U7. A. Kern kamp en mr dr N. Debrot. Viscounts' voor KLM Kosten: 40 millioen De K-L.M. heeft bij de Vickers vlieg- tuigenfabriek in Engeland negen „Vis- count"-verkeersvliegtuigen besteld. De toestellen zullen in de eerste helft van 1957 worden afgeleverd. Met deze bestelling, de eerste van enige omvang die de K.L.M. in de bgna 36 jaar van haar bestaan by een Engelse vliegtuigenfabriek doet, is een bedrag van in totaal 40 millioen gul den gemoeid. Met de „Viscount" doet het eerste vliegtuig met schroefturbi- nes zijn intrede bü de K.L.M. De „Viscount" is een type Viscount" 803, een speciale KLM-uitvoering, die met een betalende lading van 5300 kilo gram zonder tussenlanding 900 kilome ter zal kunnen afleggen. Het vliegtuig zal een snelheid hebben van 512 kilo meter en in totaal 53 passagiers kunnen vervoeren, namelijk 37 in de toeristen klasse en 16 in de eerste klasse. Met deze negen „Viscount" 803 toe stellen mee heeft de KLM thans 25 nieuwe vliegtuigen in bestelling, en wel: 4 Lockheed Super Constellations, met vleugeltip-brandstoftanks, 10 Douglas DC-7 C (..Seven Seas"). 2 Fokker F-27 „Friendship" en 9 „Viscount" 803-toe- s tellen. De toestellen worden aangeschaft ten behoeve van het KLM-vervoer ra Euro pa en op sommige lijnen naar het na- bye Oosten. De Vickers-Viscount 803 is groter dan De Engelsen lachen neer Invloed van minister Monckton overwon onverzettelijkheid van de machinistenhond Na ramp Osnabrück: Nog 16 gewonden in ziekenhuis Dini Marsman, een van de als zwaar gewond opgegeven slachtoffers van het autobusongeval In Osnabrück is gisteravond, na uit het ziekenhuis al daar te zyn ontslagen, met haar ouders in den Ham aangekomen. Hierdoor is het aantal kinderen, dat nog in het ziekenhuis te Osnabrück verbiyft tot 16 gedaald. (Telefonisch van onze correspondent in Londen) Engeland herademt: de spoorwegstaking is voorbij. Het besluit kwam Dinsdagmiddag laat als een blijde verrassing toen de Londenaars op weg naar huis bij duizenden geduldig in eindeloze rijen bij de bushaltes stonden. Al was het leed toen nog niet geleden (daar de treinen pas na vierentwintig uur weer normaal zouden rijden), toch viel meteen de zware druk van de staking, welke zeventien dagen heeft geduurd, van de mensen af. Nog nooit zagen wij zo veel opgewekte spoormannen. Vandaag kregen de forensentreinen in de spitsuren voorrang. Vacantiegangers vooral zijn opgelucht. Dank zij geven en nemen van beide kanten werd tenslotte een oplossing gevonden. De persoonlijke invloed van de minister van Arbeid, Sir Walter Monckton, die in 1936 de juridische raadsman was van de tegenwoordige Hertog van Windsor tijdens de crisis over de troonsafstand, schijnt de doorslag te hebben gegeven bij het bereiken van dit resultaat. De Machinistenbond heeft zijn ongeval is geschied, lieeft voor de fa- aanvankelijk onverzettelijke eis moeten laten vervallen, dat vóór het einde van s!?cMoffers belange- de staking een definitief loonaanbod zou worden gedaan. De bond heeft thans het voorstel aanvaard dat een onpartijdige bemiddelaar, die in feite de functie van scheidsrechter zal vervullen, na partijen te hebben gehoord, binnen een week een verhoging van het grondloon voor machinisten en wagenbestuurders zal vaststellen. Huldig resultaat ware ook zonder staking bereikt De stakers zouden dit resultaat, zo wordt opgemerkt, ook zonder staking kunnen hebben bereikt, want voor deze begon bad de Britse Transportcommis sie (de spoorwegleiding dus) de benoe ming van een verzoeningsraad aange boden, welke zich zou bezig houden met het ingewikkelde probleem van de loon- toeslagen voor personeel met scholing en speciale verantwoodeiykheid. Het nieuwe plan wijkt slechts weinig af van het voorstel dat de Transport- commissie Zaterdag had gedaan. De sta kers hebben de arbeid hervat zonder de geëiste verzekering te hebben ontvan gen, dat het grondtaricf van alle ran gen van het locomotiefpersoneel. onge acht hun functie, zou worden verhoogd. De Machinistenbond zal een nieuwe eis indienen voor een loonsverhoging van de derde Jaars stokers, waartegen de ------ waarschijnlijk Transportcommissie zich zal verzetten. Maar het voorstel Transportcommissie is gehandhaafd voor betaling aan de stokers van spe ciale toeslagen op bassis van het aantal afgelegde kilometers. Verder zal de Transportcommissie overwegen of er iets kan worden gedaan voor diegenen ring heeft besteld. Japanse oorlogsmisdadiger binnenkort op vrije voeten Generaal Sadao Araki, oud-minister van Oorlog van Japan, cn een van de ergste oorlogsmisdadigers, die tot le venslang veroordeeld was en thans in de gevangenis Soegamo te Tokio zit, zal over enkele dagen op zün erewoord wor den vrijgelaten wegens gezondheidsre denen. Door middel van hun ambassa des en legaties In Tokio hebben de acht Geallieerde ianden: Frankrijk. Groot- Brittannië. de Verenigde Staten. N e- d er land. Australië, Nieuw-Zeeland, Pakistan en Canada, de Japanse rege ring meegedeeld, dat zij geen bezwaar hebben tegen de vrijlating van de ge neraal. onder het spoorwegpersoneel, wier functies te vergelijken zijn met die der machinisten en wagenvoerders. Dit komt dus tegemoet aan het verlangen van de niet gestaakt hebbende Natio nale Unie van spoorwegpersoneel. In de toestand van één van de zes jeugdige personen, die aanvankelijk in levensgevaar verkeerden, is in zoverre verbetering ingetreden, dat het levens gevaar is geweken. Thans is van vijf slachtoffers het levensgevaar nog aan wezig, terwijl de toetand van de elf anderen nog ernstig is. De busondememer, met wiens bus het loos een bus ter beschikking gesteld om vandaag een tocht naar Osnabrück te maken Met de bus reizen behalve ouders ook enige tantes, ooms en groot vaders van de slachtoffers, alsmede en kele hoofden van scholen uit den Ham, die door de kinderen werden bezocht, naar Osnabrück. De begrafenis van de twee omgekomen kinderen is bepaald op Vrijdag a s. Des middags om half drie zal in de Ned. Herv. Kerk te den Ham een rouwdienst worden gehouden, waarna de teraarde bestelling geschiedt op de algemene be graafplaats. De toestand in Argentinië „Niemand verachtelijker dan hij, die twee vlaggen dient" Massa - betoging voor president Peron Arrestatie van tivee bisschoppen De Argentynse regering heeft twee hoge R.K. geestelijken uit hun functie ont zet. Het zyn mgr Manuel Tato. hulpbisschop en vicaris-generaal van Buenos Aires, en mgr Ramon Novoa, kanunnik. Zij worden verantwoordelijk gesteld voor de recente ongeregeldheden in Buenos Aires. Hun wordt verweten, dat zü hun aanhangers hebben aangezet openbare en particuliere eigendommen te bescha digen, dat zü processies hebben georganiseerd in stnjd met het verbod van de regering en de landsvlag hebben onteer d. Voor het Congresgebouw te Buenos Aires heeft het Algemeen Vakverbond Dinsdag een massa-bijeenkomst van 120.000 arbeiders georganiseerd, die hun so lidariteit met de regering-Peron In haar strijd tegen de R.K. kerk betuigden. Temidden van een zee van vaandels en-vlaggen bevond zich een galg. waar aan een pop in kardinaalskleding hing De arbeiders legden een vakbondsleider, die hen poogde toe te spreken, met kreten van „Wü willen Peron" het stilzwijgen op. President Peron, die zich met spoed van zün buitenverblijf naar de vergaderplaats had begeven, werd met luide toejuichingen begroet. In een toespraak zei de president o.m.: „niemand is verachtelijker dan hy. die twee vlaggen dient. Landen hebben sinds onheug lijke tijden slechts één vlag bezeten. Arbeiders eren hun land en zichzelf, wan neer zü er voor zorgen dat hun vlag geëerbiedigd wordt" gers te hebben verzocht hun geduld te bewaren, besloot het Argentijnse staats hoofd met de woorden: „U geeft de we reld een voorbeeld van verstandig en beleidvol optreden". Het aartsbisdom van Buenos Aires heeft een verklaring uitgegeven, waar in wordt ontkend, dat Rooms-Katholle ken Zaterdagavond jJ. bij betogingen een Argentijnse vlag hebben verbrand. Op de autoriteiten wordt een beroep gedaan hen op te sporen, „die onze na tionale vlag deze onuitsprekelijke beledl» ging hebben aangedaan". „Ogenblik om te handelen is nog niet gekomen" Sprekende over zün overleden echtge note Eva zei Peron: .Jk ben er zeker van, dat zü. Indien zü ons thans kan 2uen, voldaan zal zün. want het land heeft besloten haar idealen te doen ze gevieren". De president vervolgde: „Het ogenblik om te handelen ls nog niet ge komen. Wanneer de tüd daar ls. zal ik het sein geven. Verspil Uw krult niet aan een waardeloze prooi". Na de beto- Leeteur: J W. Henny Ltyjtdacteur: J- Brouwer Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f- 6.40 per kwartaal; f.2.15 per maand: f.0.50 per week

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1