ZOMERLINGERIE De staart van het jonge vosje MODERNE HARING bij de VLEET VOOR DE JEUGD ONS KNUTSELHOEKJE fEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 11 JUNI - PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand... PARIJS, Juni 1955 _Een pyama is een pyama en een ai'chthemd een nachthemd", denkt U misschien filosofisch. Maarook die nuttige intimiteitjes doen aan de mode mee! En dus veranderen ze van tijd tot tijd. Ook nu weer is er een verandering fsande in de lingerie. Ge hebt het misschien al geconstateerd toen ge in ie een of andere winkel die nieuwe tricot-pyama's ontdekte, waarvan het „•asje" een soort lange trui of jak is. Doch behalve dat zijn er nog diverse andere nieuwtjes en de zomerlingerie tan dit jaar heeft een waarlijk nieuw gezicht. Bruin, in al die nuances die nertz-bont te zien geeft, is de nieuw ste kleur en is vooral in trek waar het loxe-ondergoed betreft. De peignoirs ijjn om van te watertanden. Gemaakt tan de aardigste katoenen imprimé's, doen ze soms aan de romantische bou- doirkleding van lang vervlogen tijden denken. De meeste modellen hebben teen ceintuur en zijn niet getailleerd. Driekwart mouwen eindigen soms in een volant: een ruche en broderie sie ren soms een ronde schouderpas, bies jes van felle kleur fleuren andermaal een bleke bloem-streep imprimé op, en een strik onder de kin contrasteert soms fel met de kleur van de peignoir. Een van die zomerpeignoirs is hier bij afgebeeld (figuur 3). Het is. naar de laatste mode, een recht model van gestreepte katoen in meerdere kleuren. Het model heeft aangeknipte korte mouwtjes, een kraagloze halsopening en twee steekzakken; het kan tot aan de zoom toe worden dichtgeknoopt. Deze zomerse kamerjas gaat vergezeld vao een nachthemd, dat van effen witte katoen is gemaakt en dat langs de halsopening en langs de zoom met de gestreepte peignoirstof is gegar neerd. Dergelijke sets van peignoir en nachthemd zijn de „dernier cri" in lingerie. „Dernier cri" zijn ook de korte nachthemden (die met bijster practisch en niet bijster flatteus zijn), alsook de korte pyama's (die vooral de jongeren naar waarde zullen weten te schatten). Figuur 4 geeft zo'n korte pyama weer. Het geldt hier een model van gestreep te zephyr, dat uit een lang, recht Jasje bestaat en een heel kort broekje. Dit laatste is, gelijk een luierbroekje, op een boord gerimpeld. Een andere variant op de korte pya ma laat figuur 1 zien. Voor dit hyper moderne model werd tweeërlei stof ge bruikt. Witte bedrukte katoen doende voor het lange, even getailleerde Jasje, terwijl effen bruin materiaal voor de bles langs de halsopening en voor de shorts werd gebruikt. Ook pyama numero 2 werd uit twee verschillende stofjes gemaakt: van ef fen wit popellne is namelijk het ruime vrij lange Jak, terwijl bedrukte blauwe popellne voor de garnering van het jak en voor de driekwart pantalon diende. Het jak heeft driekwart over hemdsmouwen, die op een boord van de bedrukte stof zijn gezet; de hals boord en het belegstuk voor de knoop- sluiting werden eveneens van de im primé gemaakt. Het model is wat min der zomers dan de beide voorgaande pyama's, maar is zeker niet minder modern en niet minder flatteus. J.V. Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: Eeuwen lang al zijn wij een haring- etend volk. Honderden jaren voor de aardappel hier zijn Intrede deed aten de Nederlanders htm malse maatje. Honderden jaren voor het haring kaken werd uitgevonden voerden Zeeuwen, Friezen en Hollanders het zeebanket uit verre zeeën aan. En als er maar voldoende haringen blijven paaien, zullen onze nakomelin gen over honderden jaren nóg haring eten. Want deze vis zal wel nooit aan populariteit inboeten. Wie eenmaal een haringliefhebber is, blijft het. En wie het niet is, moet het worden. (Ingez Med.-4dv.) Vragen staat vrij... Steeds méér huisvrouwen zien in, dat het haar eigen belang is by het kopen van een bindmiddel MAÏZENA DU RYE A te vragen. En haar winkelier geeft het haar graag, want het is ook zyn belang dat haar maaltijden slagenHjjweet door jarenlange ervaring dat er voor groenten, soepen en sausen geen beter bindmiddel bestaat dan juist MAÏZENA DURYEA. B\j het gebruik daarvan zijn misluk kingen bi) voorbaat uitgesloten. schrikkelijk Jong was, was zijn wereld Er leefde eens een jong vosje, dat bezig was de wereld te ontdekken. Nu was die wereld voor een jong vosje nog niet erg groot: zy bestond eigenlijk alleen maar uit het bos waar het vosje geboren werd. Toen het vosje ver- nóg kleiner: die bestond toen uit het vossenhol van zijn vader en moeder. Het vosje vond het grappig om steeds nieuwe dingen te ontdekken. Trouwens, niet altijd grappig maar ook wel eens griezelig. De eerste keer dat hij op het bospad een egel ontmoette bijvoorbeeld, en zijn nieuwsgierig neusje prikte aan de scherpe stekels, kwam hij jammerend van angst naar het vossenhol gerend om zich door zijn moeder te laten troosten. Omdat het vandaag een erg mooie dag was met veel zonneschijn besloot het vosje een grote wandeling te ma ken, een wandeling die tevens een on derzoekingstocht zou zijn. Daarom liep hij snuffelend langs onbekende paden, op zoek naar avontuur. Avontuur vond hij echter niet direct, maar wel iets anders: hij zag namelijk voor de eerste keer in zijn leven een echte vijver. En dat was iets heel bijzonders voor het jonge vosje, dat nog nooit zoveel water bij elkaar had gezien. Een beetje aar zelend liep hij op de vijver toe en voorzichtig stak hij zijn pootje in het Haring is niet alleen lekker, hij be schermt ook Uw gezondheid door zijn rijkdom aan eiwitten, mineralen en vi tamines. Ook daarom is het geld aan haring besteed, goed besteed. Geniet van de zilte, zachte groet, U gezonden door de machtige zeeën. Eet haring, tenminste eens per week! Haring met wittebrood Anno 1955 Voor 4 stuks: 2 nieuwe haringen, een half witbrood, boter of marga rine, mayonnaise, een paar au gurkjes of takjes peterselie, 2 to maten, een paar mooie slabladeren De haringen (schoonmaken en) van graten en staart ontdoen. De verkre gen filets van elkaar snijden. Van het brood in de lengte 2 plakken snijden en deze in de lengte halveren. De 4 sneden van de korsten ontdoen, aan weerszijden roosteren en met boter of margarme besmeren. Op iedere plak een haringfilet leggen. De overblijven de ruimte gameren met mayonnaise en peterselieblaadjes of schijfjes au gurk. De broodjes op een schaal zetten. De sla wassen en droog slaan, de to maten in plakken snijden Sla en to maat om de broodjes leggen en de to maat gameren met mayonnaise of pe terselie. water. Hij vond het een akelig gevoel en trok het pootje snel terug. En ter wijl hij een beetje peinzend in het gladde watervlak keek, zag hij opeens iets wat hij nimmer gezien had: hij zag zijn eigen spiegelbeeld „Zo zie ik er dus uit", mompelde het vosje, en hij keek geboeid naar zijn eigen afbeelding in het water „Wat heb ik een prachtige staart", ontdekte hy, en keek met trots naar zijn dikke harige pluimstaart. „Een pracht staart", herhaalde hij, „veel dikker en mooier dan die van mijn vader of moeder. Ik geloof wel, dat ik reden heb om heel trots te zijn" Nog eenmaal keek het vosje naar zijn staart, toen wandelde hij waardig als een koning bij de vijver weg en ging het bos weer in. Hij kwam een konijntje tegen en keek met minach ting naar het donzige staartpluimpje. „Dan mijn staart", dacht hij tevreden. Het vosje kwam nog veel meer konijn tjes tegen en ook enkele hazen; en het verwonderde hem dat ze zo zonder meer zag. de staart waar hij zo ver schrikkelijk trots op was. Bleek van schrik maar dat kon je niet zien. omdat zijn vossensnuitje ge heel met bruine haren bedekt was besloot het vosje zijn staart te gaan zoeken. Weer kwam hij verschillende konijnen en hazen tegen, maar hij durfde hen nu niet meer aan te kijken. „Een vos zonder staart", jammerde hij, „ze hebben natuurlijk nog nooit zoiets gezien. En achter mijn rug lachen ze me uit Het arme vosje voelde zich zo treu rig als nooit tevoren terwijl hij in het bos naar zijn staart zocht, zijn staart die precies als altijd aan zijn harig lijfje vast zat. Het enige verschil was, dat de staart meestal vrolijk en biy de lucht tnwees. maar nu triest achter het vosje door het stof sleepte, zonder dat het domme diertje er iets van merkte. „Ik wou dat ik wist waar ik mijn staart kon vinden", zei hij in ge dachten en bleef plotseling staan om dat iemand hem de weg versperde. 4/ zoekend naar zijn staart kwam het vosje Simon Schildpad tegen. meer langs hem heen liepen. „Ik had eigenlijk verwacht, dat ze bewonderend naar mijn mooie staart zouden kijken", mompelde hi), „maar ze doen of het de gewoonste zaak van de wereld is. Er is toch zeker niets met mijn staart aan de hand?" Met een draaide het vosje zich om. om zijn staart te bekijken, maar zijn hart bleef bijna stü staan van schrik, want hij zag geen staart meer. „Waar is mijn staart?" gilde hij, en draaide nog verder rond om zijn staart te kunnen zien. Zijn ogen rolden haast uit hun kassen, maar hij zag geen staart. Het jonge vosje was een erg dom vosje, anders zou hij stellig begrepen hebben, dat zijn staart meedraaide als hij zijn kop omkeerde, zodat hij die staart dus onmogelijk kon zien. Maar het vosje begreep daar niets van, hij wast slechts dat hij zijn staart niet Het was zijn goede vriend Simon Schildpad, die hem vriendelijk be groette. „Och Simon", huilde het vosje haast, „er is zo iets ergs gebeurd. Ik ben mijn staart kwijt". Slmon keek naar het vosje, zei niets, dribbelde om de vos heen en trok hem met zijn kleine voorpootjes hard aan zijn mooie staart. „Au!" riep het vosje, „au, Slmon! Blijf van mijn staart af!" Simon lachte en zei: „Ik dacht dat jij geen staart meer had.." Het vosje draaide zich snel om, zag weer zijn staart niet en riep verbaasd: „Maar nou is hij toch echt weg"Even later trok Simon weer aan de staart en het vosje begreep er niets van. Totdat Simon hem uitlegde waarom hij de staart niet zag als hU zich omdraaide. En toen begreep het vosje dat hij een heel erg dom vosje was M. F. B. RAADSELS voor allen om uit te kiezen; de groteren (11—16 jaar) v ij f, de kleineren (711 Jaar), drie goede oplossingen. Naam, leef tijd en adres onder de goede op lossingen. Op de enveloppe de aanduiding: „RAADSELS". In zenden naar BUREAU LEIDSCH DAGBLAD of naar WA8- STRAAT 5. tot uiterlijk DINS DAGMORGEN 9 UUR. I. (Ingez. door Simon Hamer ling) Op de kruisjes komt van boven naar beneden en van links naar rechts het zelfde te staan. 123 4567 89 10 1 X X X X 2 X X X X 3 x x x x 4 X X X X X X X 5 x x x x 6 X X X X 7 xxxxxxx 8 x x x x 9 x x x x 10 x x x x 1. deel van een school; 2. bergplaats; 1. bloedvat; 4. aardewerk; 5. hetzelfde; 6. klinker; echtgenote; 7. edelsteen; l lied; 9. roofvogel; 10. ingewand, n. (Ingezonden door Bram Marks) Welk blad hangt niet aan een boom? EI. (Ingezonden door Loes en Robby van Weesel) De ben een bloem van 15 letters. 14, 2, 7 meisjesnaam; 4, 6, 11, 13 dier; 1,5, 3. 15 plaats in Zeeland; 8. 9. 10 bezittelijk voornaamwoord; 12. 6 wa ter in Friesland. IV. (Ingez. door Reinier de Jong) Op de kruisjes komt van boven naar beneden een plaats in Noord-Holland te staan. Lx., gebruikt men bil het vissen. Lx. vis. 3. x rivier in Nederland. 4. x muzieknoot. 5. x huishoudelijk voorwerp 1.x.. meisjesnaam. lx boom. lx., vrouwelijk kledingsstuk. V. (Ingezonden door Olga Derks) Mijn eerste is een familielid, mijn txeede een deel van een schip, mijn derde een adelijk persoon, mijn geheel een deel van een boek. VI (Ingez. door Marjon v. Randwijk) Verborgen dieren 1. Een das is een grappig dier, hè? 2. Kom toch, Jaap, waar zit je nu?. 3. Mijnheer Van der Lee, U weet dat ik weinig tijd heb. 4. Oom Piet heeft de honderdduizend gewonnen! vn. (Ingez. door Piet Spierenburg) Op de kruisjes komen de volgende 'oorden te staan, die gevormd worden door aan het vorige telkens één letter toe te voegen of er één af te trekken. 1. klinker; 2. bergruimte; 3. gToente; 4. krachteloos; 5. krijg je 's avonds; 6 hngwerpig stuk hout; 7. vis; 8. reeds I. klinker. Vm. Met een k ben ik een platte- frond, met een t een lekkernij, mei ten m een maand, met een v een water OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer 1. Horizontaal: 1. Utrecht; 7. Iem- ker; 8. Tiel; n; 10. b. nietig; 12 R(a)t; 13. Ida: 14. as; 16. e.a.; 17. normaal; 19. Vlieland; 24. Marat; 25. Naarden; 27. Ie; 28. Olga; 29. Mare; 30. no; 32. ar; 33. gondel; 36. aan; 38. Rhóne; 40. iets; 41. Aagje; 43. hersenen; 44. N.S.; 45 A.V.R.O 46. set; 47. no. Verticaal- 1. uitbrander: 2. teint; 3. r, Mei; 4. e.k.; le; 5. cent; 6. Hr; 9. egaal; te; 11. ideaa(l); 14. arm; 15 smal; 18. arenden; 19. vooraan; 20. ingang; 21. e, aar: 22. arm; 23. n, da; 26. negers; 31. o. eten; 34. niet; 35. L.S., no: 37. aas; 38. r; e.v.; 39. oho: 42. ja 2. 1. tandarts; 2. molenaar; 3. chef kok; 4. banketbakker; 5. conduc trice. 3. trottoir. 4. Valkenburg; 1. Vecht; 2. Adolf; 3. lelijk; 4. krant; 5. eerst; 6. nicht; 7. blaar; 8. uiver; 9. recht; 10 graat 5. zonnebloem; zon, bel, meloen. 6. handbal of voetbal. 7. Reinier. Beste raadselnichtjes en -neefjes, Wat zijn we vorige week verwend met het zomerweer! Ik denk, dat ve len van jullie zich wel aardig hebben laten bruin verbranden, speciaal op Zondag, toen het werkelijk prachtig strandweer was! Ik merk wel uit de briefjes, dat velen van Jullie er op uit getrokken zijn. Verschillenden van Jul lie hebben vorige week Zaterdag ver moedelijk te vergeefs gezocht naar hun naam in de krant: een deel van de briefjes zijn te laat bij mij geko men, waardoor ik ze dus niet meer kon beantwoorden. Deze nichtjes en neefjes krijgen dus nu een dubbel ant woord, van twee keer, en natuurlijk gelden de raadsels van de vorige keer gewoon mee! Nu begin ik maar gauw aan de briefjes. Mleke Maas. Er was toch nog een klein briefje bij, wat erg gezellig was. Zet je er in het vervolg je leeftijd bij, elke week weer? Loes van Weesel. Nu nog een paar keer de zon er op, en dan zal je wel bruin zijn! Wat naar van je vul pen, heb Je hem al teruggevonden? Robby van Weesel. Tjonge, knap hoor, dat je „beet" had. Een gro te? Trudy de Wolf. Mooi dat jullie weer present bent. Wat hebben jullie een eind gefietst! Ja, je zult je benen wel gevoeld hebben! Kees de Wolf. Voor jou was het ook wel erg ver, denk ik. Met het mooie weer was het zwemmen vast wel lekker! Reinierde Jong. Hartelijk dank voor je raadsel. Gerard jansen. Zo, nu is je naam hopelijk goed! Je had dus pech op de terugweg, maar niettemin heb Je vast toch wel heerlijk genoten van de buitenlucht. Bram Marks. Wat ben je ver wend met Je verjaardag! En je kunt Je aquarium nu al aardig Inrichten. Nee, jij doet al zolang met de raadsels mee. dat ik er ook van overtuigd ben, dat je geen moeite zult hebben met de ver plichte vijf raadsels, die je nu moet oplossen. Het is een echt geschiedkun dig boek, dat je hebt gewonnen! Wat een verjaardagen, dus feestdagen ach ter elkaar! Ankie Heymans. En hoe beviel jou die waterdoop? Was het je niet te koud? Lies Spierenburg. Dit wordt de beantwoording van het briefje van vorige week! Jullie hebben een erg lange Pinkstervacantic gehad, geloof ik. en dus veel van het mooie weer kunnen genieten! Hoe was de film, die in jouw eigen bioscoop draaide? Brief zonder naam. Ik ben blij, dat Je van Je boek genoten hebt! Naam dus ook in je brief. ook nog uitgeweest? Het was wel heer lijk. Ja, ik hoop met jou dat we deze zomer veel mooi weer krijgen! Gaan jullie deze zomer ook weer uit? Piet van Schalk. Ja, Jouw Pinkstervacantie was dus erg druk! Je kunt nog gewoon meeloten, drie keer is ook voldoende. Anne Wouter Heymans. Ik zie, dat jij een druk leven begint te krijgen! Daar heb ik ook last van! Daarom moet een nieuwe afspraak van mijn kant nog steeds op zich laten wachten, maar:Wat in het vat zit, verzuurt nietl Jeannetje Oosterhuis. Ja, daarvan zal je vast wel genoten heb ben, dat kan ik me voorstellen! Jannle van Veen. Ja, de zon was erg fel, vorige Zondag, Je zult het wel kunnen zien aan je armen en be nen! Jammer, dat je niet genoeg raad sels had. Nellie Heemskerk. Wat een heerlijke Zondag in de buitenlucht was dat! O, dus binnenkort kun Je brieven in het Engels aan me schrij ven! Bram de Jong. Je begrijpt dat ik erg benieuwd ben, hoe het examen voor de ambachtsschool gegaan is wanneer heb Je de uitslag? Robby de Wit. Het boek kun Je beter bewaren voor lelijk weer, dat vind is ook! Ik vind het fijn dat Je er toch al van genoot. FerdinandBouter. Wat gewel dig, die overwinning! En wat had JU ook een fijn uitstapje met Pinksteren maar wel vermoeiend zeker! Het was maar goed. dat het in de vacantie viel. En je hebt onderweg dus ook heel wat kunnen genieten van het land schap. Olga Derks. Nu, de dagen dat Je geen antwoord kreeg, zijn net na de feestdagen geweest, en dan krijg lk ook zelf Jullie brieven wel eens te laat!, zoals Je ziet. Maar Je hebt er deze keer een voordeel aan, want nu krijg Je dubbel antwoord, dus erg lang! De Seringenberg was dus ook al veel later dan andere jaren, want meestal is hij eind Mei al lang uitgebloeid. Nu, dan was het werkelijk wel erg helder, als je zoveel van de omgeving kon zien! Wat knap, dat je zelf een blouse hebt kunnen maken een echt gezellige zomerblouse. Jaapje Lagas. Nu, Je hebt zeker al gelezen wat de reden was dat Je niet in de krant stond! Hoe gaat het met je voet? Beterschap! Aagje Guyt. Nog een antwoord op het briefje van vorige week. Welk boek heb Je gekozen? Ik ben erg be nieuwd, erover te horen. Ja, Je hebt nu zeker de medaille wel verdiend! Willy Rietkerken. En van jou ook nog een verlaat antwoord. En, had je een mooie toekomstvoorspelling, of stond er niets op het kaartje? Het was een latertje die dag! Cor van der Graaf. jy hebt Je Zaterdag uitgebuit vorige week: eerst Marjon van Randwijk Je maakte al vroeg Je schoolreis, en een mooie ook. Ik noop dat sprookjesbos ook nog eens te zien. Beterschap met Vader. En bedankt voor Je raadsel. Dlkkle Spierenburg. Van Jou wordt het helemaal een dubbel briefje! Allereerst nog gefeliciteerd met je ver jaardag, wat ik nu Jammer genoeg niet meer op tyd kon doen. Heb Je een fijne dag gehad, en leuke dingen ge kregen? De zanguitvoering die Je ge zien en gehoord hebt, leek me erg leuk, speciaal ook wat Je vertelde over de kleinere kinderen. Lenie Susan. En de hond ver jaagde de visjes waarschynlijk ook af en toe wel eens maar toch heb Je veel gevangen. Leuke tekeningen! Henny v. d. Pluym. Ik ben ook biy. je weer present te zien. Het geeft leegte, zulke trouwe klantjes te mis sen. Bedankt voor Je kruiswoordraad seltje; fijn. dat Je nu tyd vond, om het af te maken. Riekje v. d. Pluym. Heeriyk voor Je. zolang naar bulten te gaan deze zomer; dat zal je goed doen. En heeft de Meester al goed over Je over gang beslist? Bedankt voor je leuke tekening. Uit Je tweede brief zie ik, dat Je Tweede Pinksterdag heeriyk bent uitgeweest. Ja, by de apen is al- tyd veel leuks te beleven. Zo, de aap loopt dus even graag hard voor een banaan, als wy! Hennyv. d. Pluym. Nu Jouw eer- ste brief nog. Eigenlijk de verkeerde volgorde! Maar de andere kwam eerst in mijn handen. Jullie zyn goed te voorschijn gekomen by die wedstrij den in de Leidse Hout. Een gelukwens waard! Ik hoop, dat Je de twee laat ste ronden ook kunt inzenden. Hiermede eindig ik voor vandaag. Nu Jullie weer. Tot volgende week. Allen harteiyk gegroet door Jullie Raadseltante, Mevrouw M. J. BOTERENBROOD. door JÖRGEN CLEVIN WAT JE VAN KURKEN KUNT MAKEN Hier zie je een straatwals, een tractor en een kinderwagen. Alles is gemaakt van kurken en wat dun ijzerdraad. De kurken worden met spelden aan elkaar bevestigd. De wielen maak je öf van schijfjes kurk, zoals bij de tractor, óf van punaises, zoals bij een kinder wagen. KLOSJE-BREIEN Met behulp van een garenklosje kun je prach tige paardeleidsels breien. Sla 4 spijkertjes met hele kleine koppen in een garenklos op de ma nier als de tekening te zien geeft. De draad wordt door de spoel getrokken en be vestigd zoals de tekening toont. Dan wikkel je de draad aan de buitenkant van de spijkers en til iedere steek van beneden over de draad heen naar het midden toe. Er ontstaat dan een lange siiert, die je kunt verfraaien door verschillende kleuren wol te nemen. GA IE MEE VISSEN? Jij Dit spelletje valt zowel bij jongens als bij meisjes erg in de smaak. Knip de beide vissen uit en vouw ze in het midden samen volgens de stippellijn Steek een speld door de bek van de vis en plak de beide helften op elkaar zodanig dat men de speld niet. maar de speldeknop wèl ziet. Voorts heb je een kleine magneet nodig, die je aan het uiteinde van een touwtje vast maakt. Bind dat touw aan een stok en de hengel is klaar. Probeer met de magneet de vissen te vangen en voorzie ze van nummers, zodat je een wedstrijd kunt houden wie de zwaarste vissen vangt. Je kunt net zoveel vissen maken als je wilt. Als je het erg mooi wilt doen, kun je de vissen kleuren of verven.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 13