Unieke expositie over persoon en werk van Francois Haversclnnidt Uitbreidingsplan in Warmond kan gewijzigd worden DONDERDAG 9 JUNI Nieuwe aandacht voor Piet Paaltjens Uit rijke collectie in Leidse Universiteitsbibliotheek De bibliotheek van de Nederlandse Maatschappij voor Letterkunde, onder gebracht in de Leidse Universiteitsbibliotheek, herbergt een unieke schat van materiaal van en over Francis Haverschmidt, die zich als Piet Paaltjens een blijvende plaats in de studentenliteratuur en in groter verband de Nederlandse letterkunde heeft verworven. Een zoon van Haverschmidt heeft met grote nauwgezetheid en piëteit dit materiaal verzameld en het in 1930 aan genoemde bibliotheek geschonken, welke instelling daardoor een collectie rijk is geworden, zoals geen ander Nederlands museum over enige auteur bezit. De plaatsing van een gedenksteen in de gevel van het Leidse woonhuis van Haverschmidt is door de Universiteitsbibliotheek aangegrepen, om de belangwekkendste stukken uit deze imposante collectie ten toon te stellen in de tijdschriftenzaal van de bibliotheek. Deze expositie werd gistermiddag geopend. Een wandeling langs de vitrines waar in de nalatenschap van Haverschmidt door de conservator van de gedrukte werken, de heer E. van Gulik is uitge stald en van verklarende aantekeningen is voorzien, geeft een bijna filmische kijk op dit door melancholie en Weltschmerz beheerste leven. Wij zien de doopacte waarin de geboorte van de zoon van de koopman Haverschmidt wettelijk beves tigd wordt; een ambtelijke bijdrage die ongewild een belofte voor de toekomst inhoudt. De eerste bewuste jaren van de jonge Francois worden beheerst door een bijna ziekelijke verering van zijn oom, de dominee Beklus. Deze bewon dering deed Haverschmidt op een leef tijd waarop andere kinderen zich slechts als koetsier of als ontdekkingsreiziger dromen, naar het bestijgen van de kan sel verlangen. EEN DOODBIDDER ALS HOSPES In zijn schooltijd hanteerde Francois de pen reeds op een andere dan voorge schreven wijze. Op de tentoonstelling is het handschrift van een dezer proeven van letterkundige bekwaamheid te be wonderen. De brug van Leeuwarden naar Lelden Is voor de vlot lerende Ha verschmidt snel geslagen. In 1852 kwam hij als 17-jarige jongen naar de Sleutel stad en nam zijn intrek in het pand op de Hogewoerd hoek Koenesteeg. Het feit dat zyn hospes een doodbidder was werkte inspirerend op zijn tragi-roman- ttsch gemoed. De studenten-gemeen schap, die in het midden van de vorige eeuw als een ongenaakbaar eiland in de maatschappij lag, nam Haverschmidt geheel in beslag. Hij klemde zich vast 3an dit milieu; was gedurende enkele jaren bestuurslid van het studenten corps en vulde de almanakken met zijn humoristische Invallen. Een enkele maal gelukte het hem zelfs de tragische zwaar moedigheid, die hij van zijn moeder ge- erf d had, opzij te zetten. Onder het pseudoniem Piet Paaltjens weerspiegelde hij echter zijn ironische en zwaarmoedige persoonlijkheid. De „Snikken en glimlachjes" waarvan het handschrift op de expositie te bewonde ren is, geven achter een camouflage van dwaze invallen de mens Haverschmidt voortreffelijk weer. Dan komt onherroepelijk het einde: Haverschmidt 6laagt voor zijn can dl - daats godsgeleerdheid en moet de Leid se Olympus verruilen voor een kansel in het Friese plaatsje Foudgum. Het schynleven dat Haverschmidt tot dus ver geleid heeft wordt een onbereikbaar ideaal. Het zijn de schrijvers Andersen en Dickens die de jeugdige dominee door deze moeilijke periode heenhelpen. Francois leert een meisje kennen en een ogenblik riet hij nog slechts mee warig op de zwaarmoedige Plet Paal tjens neer. Het huwelijk wordt geslo ten en even schijnt het menselijk ge luk binnen zyn bereik te liggen. De zwaarmoedigheid heeft evenwel de oudste rechten op hem en zijn brieven en preken zijn vervuld van de nostal gie naar een verloren paradijs. Lange tijd houdt hij voordrachten uit eigen bundels en lezingen over werk van tijdgenoten. De nieuwe generatie, de „tachtigers", noemt de dingen die Ha verschmidt Interesseren en waarvan hy spreekt slechts loos geleuter. De domi nee zondert zich af en sluit zich op In zichzelf. Toch verschijnen er van hem In deze tijd verschillende bundels, waar van er enkele in het Frans en Duits vertaald worden. Haverschmidt heeft de strijd echter reeds lang opgegeven. OEGSTGEEST Opbrengst De Roode KruiscoUecte heeft in onze gemeente f 829 78 opge bracht. Gespaard Aan de Rijkspostspaar bank werd in de afgelopen maand In gelegd f94 300 en terugbetaald f77.700. VOORSCHOTEN Opbrengst zomerzegels De U.V.V. heeft gedurende een dag of tien in de hal van het postkantoor Zomerzegels verkocht. In totaal ls aan deze stand verkocht voor een waarde van f793.54. Er werden 5676 postzegels verkocht. De totale toeslag op deze verkochte zegels bedraagt ongeveer f270.Deze op brengst ls weer hoger dan die van ver leden Jaar. Opbrengst collecte A.V.O. De col lecte voor AV.O., die onlangs door de Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulp verlening ls gehouden, heeft f269 36 op gebracht. DUIVEN KWAMEN VAN ORLEANS luw" hield (Frankrijk). Afstand 503.48 km. De eer ste duif werd geconstateerd om 13.50.43; snelheid 1069 38 meter per minuut. De laatste prijswinnende duif werd gecon stateerd om 15 49 07; snelheid 950 82 me ter per minuut De prijzen werden als volet behaald: J. P v. d. Assem 1, 4, 5, 9. G Teske 2, 8; A. de Graaf 3; P Dou- wes 6, 7. P. d'Haens 10. BURGERLIJKE STAND Geboren: Renée J.. dr van J D. Splinter er C. Keljzer; Maria W. A., dr van W. van Tol en E. M. Mlmpen, Hendrik, zn van K. Mulder en A. P. Bolle; Jan W., zn van J P. Vrolijk en M. P. H. Belntema Ondertrouwd: P. van Leeuwen, 26 Jr en Q B M. van der KooU, 25 Jr; M van der Glessen. 29 Jr en M Hermsen, 24 Jr. Overleden: J. van Opdorp, 66 Jr, wed. van J. Vincenten. Nog eenmaal gaat hy naar zyn ge liefd Leiden en maakt een pelgrimage langs de huizen waar eens rUn vrien den woonden. Vreemde gezichten ky- ken hem echter nieuwsgierig aan en laehen meewarig als hy, oudere man, voor het huls van zyn dromen het Io vivat aanheft. In de winter van 1894 slaat hy de hand aan zichzelf. WAARACHTIG DOCUMENT Het ls een triest verhaal dat op de tentoonstelling gedocumenteerd wordt. Triest vooral door het menselijk te kort. dat de oorzaak is. dat de zwaar moedigheid die hem het leven kostte tevens de ondergrond van zyn onsterfe lijke humor is. Wandelend langs de vitrines zal met elke herinnering het beeld van de zwaarmoedige mens Frangois Haver schmidt duidelijker en begrijpelijker worden. Tot de eerste bezoekers van de ten toonstelling behoorde een nicht van Haverschmidt. die de collectie met een brief, welke de jdichter een week voor zijn dood geschreven had, uitbreidde. OPENING De tentoonstelling werd gistermiddag ingeleid door prof. dr P. Minderaa, voor zitter van de Maatschappij voor Letter kunde. Spr. constateerde een grotere be langstelling voor het werk van Haver schmidt als romanticus, waarvan ver schillende proefschriften en studies ge- tulgen. De rector magnificus, prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink, noemde de tentoonstelling in zijn openingswoord een sprekend voorbeeld van de grote schatten, die het archief van de Maat schappij voor Letterkunde en Leidse Universiteitsbibliotheek herbergen. Gronden van „Leevliet" voor woningbouw? De Raad der gemeente Warmond kwam gisteren voor een vergadering by- een onder voozitterschap van burgemeester Jhr mr L. M. E. von Fisenne. Af wezig was met kennisgeving de heer van Vliet (KVP). Aan de orde kwam het enige agendapunt: Vaststelling van een besluit, houdende bepalingen, dat een herziening van het plan van uitbreiding in onderdelen der gemeente Warmond, ten aanzien van de buitenplaats „Lee vliet", wordt voorbereid. Dit enige agenda-punt lokte een discussie uit onder de raadselen welke enkele uren in beslag nam. uit, dat de leden van de raad stellig niet aan dit voorstel hun stem zullen geven. Na het betoog van Wethouder Dek ker las de voorzitter een schrijven voor van de advocaten van de eigenaren, de Erven Hieronimus. Hierin stond ojn. dat de gemeente Veel voor en veel tegen Wethouder Dekker (AR) bleek zeer gekant te zijn tegen dit voorstel en achtte het in stryd met het goede fat soen van de Warmondse Raad. Het uit breidingsplan hier ter plaatse is vastge steld voor jaren na veel wikken en we- van de gemeente Warmond. Nu de bui tenplaats Leevliet in velling is gebracht en zal worden verkocht komt men met het voorstel op tafel om het uitbreidings plan te wyzigen. De eigenaren hebben zich volgens spreker steeds moeten hou den aan de bepalingen van het uitbrei dingsplan en nu zij het willen verkopen worden er veranderingen aangebracht. Spreker achtte dit beslist onrechtvaar dig en voorzag dat de waarde van deze buitenplaats zal dalen, Indien men hier op woningen gaat bouwen. Ook even tuele kopers zullen zich nu terugtrekken, omdat zy niet weten, wat hen boven het hoofd hangt. Hij sprak dan ook de wens LEIDERDORP De aangekondigde filmvoorstelling van de Vereniging voor Veilig Verkeer te LeiderdorpZoeterwoude op Dinsdag 14 Juni as. zal niet in het Gebouw van de Hervormde Gemeente plaats hebben maar in het Dorpshuis. Vertoond zullen worden een drietal geluidsfilms, t.w .JCfJk uit. wie heeft voorrang". „Sterrit naar Uddel" (bromfietsen). „Wat doet het Verbond voor Veilig Verkeer?" IV aanvang is bepaald op 8 uur nam. De toegang is gratis. Het geheel belooft zeker de moeite waard te worden. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacoba J.. dr van D. W. Vlsch en J. P. A. Couvee. Ondertrouwd: A. v. d. Nleuwendyk. 23 Jr en Cbr. M. van den Berg. 23 Jr. Overleden: J. van Leeuwen. 90 Jr. WASSENAAR OPLICHTER AAN HET WERK By een inwoonster van deze gemeente vervoegde zich per auto een man, die verklaarde medicus te zyn by het-Sana torium Scxnnevonck. afdaling Den Haag en geld in te zamelen ten bate van de patiënten. Hij zou haar adres ontvaingen hebben van een predikant in Dan Haag en overhandigde de dame een donatie- kaart, waarop onder meer het stempel: Sanatorium O. en O, Comité. De in woonster vertrouwde haar bezoeker niet en liet hem zonder geld weer vertrek ken. Gebleken is. dat de man by de di- reotle van Sonnevanok onbekend is en rioh aan oplichting schuldig maakt. Zyn signalement luidtoa. 35 jaar, lang, breed in de schouders, geelachtig pok dalig gezicht, wazige ogen, goed gekleed- De recherche stelt een onderzoek In en als de man zich in deze gemeente aan meer soortgelijke feiten heeft schuldig gemaakt verzoekt de commis saris van politie hiervan mededeling te doen aan de afdeling recherche. GIDS VOOR HET DIERENPARK Het Dierenpark Wessenaar heeft een keurig verzorgde Gids uitgegeven, waar in men alle wetenswaardigheden kan vinden van het park. By de vele foto's staat een uitgebreide besohrijving, zodat de waarde van een bezoek hierdoor be langrijk wordt verhoogd. Duivensport Zondag organiseerde de postduivenvereniging „De Gevleu gelde Vrienden" een wedvlucht vanuit Orleans, een afstand van plm 500 km. In concours waren 56 vogels, die aldaar om 6 uur in vrijheid werden gesteld. De eerste prijswinnende vogel bereikte het hok om 14.0281 uur. De uitslag was als volgt; W. v. d. Zwaan 1. 6; J. H. M. Brouwer 2. 8; J F. v. d. Lely 3, 5; M. de Rus-ter 4; J. M. Brederode 7; J. A. van Kleef 10. HOOIBERG IN BRAND Op het erf van zyn vader, landbou wer Westgeest, aan de Ryksstraatweg, stak het 6-Jarlg zoontje by het spelen met lucifers een hooiberg ln brand. De brandweer bluste het vuur met stralen op de motorspuit en voorkwam daardoor erger. De schade van plm. f.700 wordt door verzekering gedekt. terdege van bewust moeten zyn. dat aan hun cliënten grote schade wordt toege bracht. Ook zal door een eventuele wijziging van het uitbreidingsplan de verkoop niet plaats kunnen vinden en een tyd leeg blyven staan, hetgeen ook een aan zienlijke schade zal betekenen. NOODZAAK De heer Willemsen, sprak namens de KVP fractie en bekeek deze zaak van een geheel ander standpunt. Het kan volgens spreker nu eenmaal beslist noodzakelijk zijn om een uit breidingsplan direct te wyzigen. Hy riet die noodzaak in, omdat in War mond een grote woningnood heerst en deze woningnood voortkomt uit het gebrek aan bouwgrond. Spreker ziet hier een prachtige kans om een zeer groot stuk bouwgrond in het bezit te krygen, zonder dat dit enige afbreuk zal doen aan de buitenplaats. Volgens hem kan dit gebouw zyn waarde blyven behouden, door een groot stuk grond hierom te laten behouden. Hy denkt dan aan een open bebouwing aan de Leezijde van enkele villa's en ?en gesloten bebouwing van woningwetwo ningen aan de Jan Steenlaan. Ook ziet hy niet in. waarom de Raad niet correct zou handelen, tegenover de eigenaren. Zy kunnen immers de aspirant-kopers er op wyzen, welke plannen de gemeen te Warmond eventueel heeft. Uitstel van één twee maanden van deze verkoop zal z.l. geen schade aan richten en mocht dit eventueel wel zo zyn, dan nog zou de Raad deze schade onder ogen kunnen zien. Tot slot dacht spreker aan de kostbare cultuurgrond in Warmond, die even tueel opgeofferd zal moeten worden om ln het bezit te komen van bouw grond, z.i. wegen deze belangen hoger dan de belangen van de eigenaren van de buitenplaats „Leevliet". VOOR EN TEGEN De heer Beugelsdyk (KVP) stelt zich geheel achter de mening van de heer Willemsen. De heer v. d. Voet (AR) kan zich ge heel niet verenigen met de beweegrede nen van de heer Willemsen en schaart zich achter de mening van wethouder Dekker. De heer Schepers (WD) stelt de vraag aan de voorzitter of het niet mogeiyk is, dat de Raad zich bereid verklaart om een eventuele wyzlging tot stand te brengen ln overleg met even tuele kopers. De voorzitter kan hierop niet direct antwoord geven en wenst dit eerst te overwegen. Wethouder Vergeer (KVP) acht het van groot belang het uitbreidingsplan te wijzigen. Door deze wyziging kan eventuele kostbare cultuurgrond worden gespaard.. De voorzitter gaf hierna enkele be schouwingen op de meningen van de Raadsleden. Spreker ls ook beslist ge kant tegen de wyzlging van het uitbrei dingsplan en schaart zich volkomen achter de meningen van wethouder Dekker en de heer v. d. Voet. Z.l. zal er ook een sterke kapitaals vermindering bestaan, hetgeen voor de eigenaren grote schade zal brengen. Hy deelde de Raad voorts mede, dat het hem ter ore was gekomen, dat een van de gegadlsrden zich reeds had terug getrokken 1 v.m. de plannen die er bil de gemeente bestonden. GROTE STAPPEN Hierna kwam wethouder Dekker nog maals aan het woord en zal dat hy ge loofde dat de Raad niet inzag welke grote stappen zy zouden doen by door gang van het voorstel tot wijziging. De oplossing van de heer Schepers om ln overleg met eventuele kopers het uit breidingsplan te wyzigen lijkt hem erg aanlokkend De heer Schepers antwoordde dat hy in gedaohten heeft dat de ge meente Warmond eventueel zelf koper ls van deze buitenplaats De heer Van Rijn (KVP) en Van Bla- New York krijgt grootste en duurste gebouw ter wereld Tegenover het Pennsylvania-station ln New York zal het grootste en duurste gebouw ter wereld worden gebouwd. De kosten zullen 100 mlllioen dollar bedra gen. Het gebouw, dat door de opdrachtge vers een „Paleis van de vooruitgang" wordt genoemd, komt op een terrein van ongeveer vier hectare en het zal drie maal zo veel ruimte bevatten als het ge weldige „Empire State Building". Er zal een permanente wereldtentoonstelling worden ondergebracht, waar buitenland se regeringen en firma's haar producten kunnen tonen. Portugal zal geweld met geweld beantwoorden De Portugese regering heeft de In diase regering formeel doen weten, dat „aanvallen" op Portugese gebieden in Voor-Indië „met geweld zullen worden beantwoord". Onrechtmatige grensover- schrijdingen zullen worden beschouwd als „misdadige inbreuken op de Portu gese souvereinlteit", aldus het commu niqué, waarin verder wordt gezegd, dat de regering van India geheel verant- woordeiyk voor mogeiyke gevolgen ls. Volgens de Portugese regering werden van 26 Januari tot 4 Juni negentien aanvallen door groepen Indiërs onder nomen. Hierdoor werden aan Portugese zyde drie personen gedood en vyf ge wond en aan Indiase zyde vier gewond. Steeds meer overlopers van de Hoa Hao-secte in Vietnam Premier DJem van Zuld-Vietnam heeft meegedeeld, dat opnieuw militaire een heden van de seoten de ziide van de regering hebben gekozen. Hy noemde in dit verband het negende bataljon van het leger van de Hoa Hao. bestaande uit 318 officieren en manschappen. Het Franse persbureau AFP meldt, dat een generaal Van de Hoa Hao met zeven bataljons en 2000 gewapende portisanen naar de regering is overge lopen. Uitspraak tegen Ambonese leiders Naar het Persbiro Indonesia nog meldt luidt de volledige uitspraak tegen de Ambonese leiders: men zie elders President Manoechoetoe 5 jaar (eis 6 jaar), minister-president Wairisal 5 jaar (6), minister van Binnenlandse Za ken Gaspers 4% jaar (6), minister van Financiën Apitoelay 516 jaar (8). mi nister van Voorlichting Pessoewariza 5% jaar (8). minister van Voedselvoor ziening Ibrahim Ohorilla 4% Jaar (5), minister van Welvaart Norimarna 5% jaar (81, minister van Verkeer Pieters 4 jaar 16). dr Pattlradjawane 3 jaar (3) en gelyk gemeld de opperbevelheb ber van de RMS-strydkrachten Samson D. Jacob 10 jaar (15) en zyn chefstaf, Thomas Nussy 7 jaar (10). Het argument van de verdediger, mr Stoffels, dat de zaak van de RMS-lei- ders dient te worden voorgelegd aan het Internationale Hof van Justitie, ls af gewezen. De rechter verklaarde, da t deze kwestie een zuiver binnenlandse aange legenheid is. Oordeel van mr Stoffels Mr P. Stoffels noemde deze uitspraken verhoudingsgewijs niet ongunstig. Vrijspraak, hoezeer de Amsterdamse advocaat overtuigd is dat deze had behoren te volgen, kon z.i. niet worden verwacht. In Indonesië met name door het Indonesische volk zou vrijspraak zijn gevoeld als een diskwa lificatie van het optreden der regering. De Republiek had troepen uit doen rukken om opstand te onderdrukken Vryspraak voor de Ambonese leiders zou weliswaar Juridisch niet behoeven te betekenen maar zou practisch door het grote publiek dat een onevenredig grote invloed uitoefent stellig zyn opgevat als een veroordeling van die actie der regering. Het resultaat is vooral relatief niet ongunstig omdat voor verscheidene der veroordeelden de uitgesproken straffen Johannishus enorme vuurzee Nog 19 personen vermist? Inzake de scheepsramp men zie pag. 1 vernemen wy dat tot doner tenminste 23 opvarenden van de „Johannishus" gered «yn. Men vreest echter, dat van de 19 personen, die nog worden vermist, velen om het leven gekomen zyn. Vyftien overlevenden, w.o. de enige vrouw aan boord, de 33-Jarlgi echtgenote van de eerste machinist, zyn in Margate en Dover aan land ge. bracht. Een van de overlevende zei, dat de eerste en derde stuurman en de steward, dood zyn en dat de kapitein vermist wordt. Het zou, volgens de kapitein van de reddingboot, uitgesloten worden geacht, dat er verder nog overlevenden worden gevonden. Enige geredden vertelden, dat zy uit hun slaap waren opgeschrikt door kre ten aan dek. Toen zy aan dek kwamen stond het schip al ln lichter laaie. De zee was bedekt met brandende olie. Eén der reddingsboten was vernield, ln de tweede wisten drie mannen zich te red den. Een aantal mannen was overboord gesprongen, zy moesten snel zwemmen om bulten het bereik van een muur van vlammen, die de brandende olie op het water vormden, te blyven. De vrouw van de eerste machinist, die evenals haar man gered ls, verklaar de, dat zy twee uur in zee rondgezwom men heeft voor zy werd gered. Volgens de laatste berichten zyn thans ter plaatse de sleepboten „Romania" (Engels) „Robuste" (Frans) en een on bekende Franse sleepboot. Tevens zyn de Belgische ..Scaldis" die van Vllssln- gen uit ter assistentie vertrok en de reddingboot van Ramsgate ter plaatse. Desleepboten kunnen het schip niet na deren daar tot op 700 meter een gewel dige vuurzee woedt. De bemanning van de tankboot bestond hoofdzakeiyk uit Duitsers. De „Buccaneer" zal by Wilton ln dok gaan. Stagnatie verbreding Rijksstraatweg in Alphen Nadat vorige week het eerste gedeelte van de te verbreden Ryksstraatweg vanaf Avifauna tot aan de Iloorn- straat voor de Zuidelyke helft in ge bruik is genomen, is dit voor de ver binding West-Oost en in het byzon- dcr voor Alphen zo belangryke werk opnieuw stil komen te liggen. De oorzaak hiervan ls gelegen ln het feit, dat vorige week zowel de aannemer uit Zeist als een zyner zonen en de uit voerder, die by dit werk in Alphen aan wezig was door de Justitie zyn gearres teerd in verband met tegen hen gerezen verdenkingen van verduistering van tienduizenden straatklinkers ten nade le van de Rykswaterstaat. Door deze arrestaties heeft de firma geen voldoende uitvoerders meer, daar ook in andere gemeenten grote werken worden uitgevoerd. Men heeft nu beslo ten dat eerst deze werken zullen wor den afgemaakt zoals byv. by Hazers- woude-Ryndyk. waar men met de aan leg van een trottoir bezig ls. dat men eerst wil opleveren. Daarna zal zo spoedig mogeiyk het werk in Alphen weer ter hand genomen worden. nauwelUks afwUken van de tyd die zij in voorarrest hebben doorgebracht, d.w z de tyd sedert November 1950 tot voor- Jaar 1952. De met niet meer dan vier jaar gestraften komen dus terstond of zeer binnenkort op vrye voeten. Onjuist acht mr Stoffels het dat de militaire zwaarder zyn gestraft dan de politieke verdachten (ministers b.v.), die niet rechtstreeks aan enige opstand hebben deelgenomen, maar toch in hogere mate aansprakeiyk moeten wor den geacht. Desgevraagd vertelde mr Stoffels nog dat zyn terugkeer voordat uitspraak was gedaan in geen enkel opzicht samenhangt met een beschuldiging, die ..namens het volk van de Zuid- Molukkcn" tegen hem zou zijn Inge diend. Niet wetend hoeveel tijd tot de uitspraak nog zou verlopen heeft mr Stoffels zyn passage moeten bespre ken. By de Krijgsraad was bekend dat hy 29 Mei per vliegtuig naar Neder land zou terugkeren. Versteegh uit voorarrest Een Nederlandse verdachte in de zaak Bandjar negara is vandaag uit voorarrest ontslagen. De heer E. I. M. Versteegh. de 53-jarige administrateur van de onderneming Bandjarnegara. die de rechtszittingen in een rolstoel moest bijwonen wegens gestoorde bloedcirculatie in de henen, heeft thans stadsarrest gekregen, zulks op verzoek van de verdediger, mr Boeg- heim, die een medisch attest overlegde. De mede-verdachten Schmutzer en Caton blyven in arrest. I De zitting vain heden wend gewijld aan verhoor van getuigen. Twee officieren vam de T.N.I. verkLaarden aan ver dachten in derdaad eenana al toestem ming te hebben gegeven rijst te leveren aan benden, teneinde de geruchten na te gaan. dat de onderneming illegale contacten met bendes onderhield. Vier andere getuigen, waaronder leden van het personeel ran de onderneming, die ondervraagd werden over een auto, waarin verdachten entkonden gereden te hebben op ogenblikken, dat dit vol gens sommige verklaringen zou zyn ge schied. zeiden, dat zij dit wel gedaan hadden bij het afleveren van een aantal goederen aan benden. Echtpaar (met kinderen) tegen lichtmast ZITTEND OP MOTORFIETS Een Jong echtpaar uit Assendelft op de motor, waarop bovendien nog twee kinderen van 2 en 3 jaar waren geze ten, is gistermiddag op de Biltsestraat- weg gij Utrecht door het springen van de achterband tegen een lichtmast ge reden. De man bekwam een schouder breuk. zijn vrouw schaafwonden, het 2-jarige kind een schedelbasisfractuur en hét andere bind ontvellingen. Met twee ziekenauto's is het gezin "naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis in Utrecht gebracht. del (P.vxLA.) saharen zich ook achter de mening van de heer Willemsen. Als laatste merkte de heer Wedjens (KVP) op, dat het niet te bepalen ls welke schade er door deze wyzlging zal bestaan. Z.i zal deze wyziging voorde len bieden, omdat hier eventueel kost bare bouwgrond vrfj bomt, VOORSTEL Tenslotte kwam de heer Willemsen (KVP) met een voorstel ter tafel, waarby hy het op de agenda vermelde punt wilde aanvullen met: Het uitbrei dingsplan voor dit gebied ls In voor bereiding. waarby gedacht wordt aan een open bebouwing langs de Leede van enkele villa's en aan de kant van de Jan Steenlaan een aantal woning wetwoningen te projecteren. Voor het voorstel vam de hear Willem sen stemden de heren Willemsen, Beu gelsdyk. Vam Sohle, Vam Rijm, Weyers, Van Bfladel en wethouder Vergeer; tegen ddt voorstel stemden de heren Wethou der Dekker, v. d Voet en Schepers, Waarmede dit voorstel met 7 tegen 3 stemmen werd aangenomen. De sleepboten „Maas" (Ned.) „Scildi. (Belg.) en ..Rumania (Eng.) hebben ie „Johannishus" thans vastgemaakt. Getracht zou worden het schip naar de rede van Vllsslngen te slepen. Ter oriëntatie delen wy mede, dat de Noordhlnder voor de Scheldemond ligt, Beslag op „Evipan" wordt opgeheven Het beslag op bet zeewaardige Jicht „Evipan", dat in de Oosterhaven te Groningen ligt, - men rie elders ul morgenochtend worden opgeheven. Mi J. A. Wolthuis Uet gisteren het Jacht aan de ketting leggen op het moment toen de „Evipan" via Delfzyi zee 100 kiezen. Mr Wolthuis Is uitgekocht door de heren van de Nationale Conserva tieve Party P. R. Westerling. J. van wyk uit Rotterdam en P. J. Galllud uit Groningen. Honderd doden toen dam bezweek Honderden Brarilanen zyn om het Ie- ven gekomen of werden gewond, toen een dam plotseling onder de herige druk van het water bezweek ln het gebied van Pinhal in het binnenland van de provincie Rio Grande do Sul. Zeker honderd personen overleden door ver drinking. Attlee is bereid aan te blijven De parlementsfractle van de Britss Socialistische party heeft heden, Don derdag, bekendgemaakt, dat Attlee zich bereid heVt verklaard de benoeming tot voorzitter voor een nieuwe periode te aanvaarden. Het ls de eenstemmige wens van de fractie, dat Attlee, die 72 jaar is. zal aanbiyven, aldus deze be kendmaking. De Koningin zal by haar werkbezoek de volgende week Woensdag de volgen de instellingen bezoeken; het Joods te huis voor bejaarden, Van Weede van Dijkveldstraat 6. het Haags Herv. Rust huis, Goetiyfstraat 5. de Juliana Kin derbewaarplaats aan de Hoefkade en de Ned. Blindenbibliotheek, Noordwal 7. Aan het eind van de namiddag zal Hare Majesteit het nieuwe stadhuis be zichtigen. BEURSOVERZICHT VRAAG NAAR OLIE EN UNILEVER Amsterdam. 9 Juni Het vaste verloop van Wallstreet be tekent voor het Damrak een behoorlijke ruggesteun. De markt blijft dan ook voor sommige fondscv aan de vaste kant, hetgeen vandaag speciaal voor Konink lijke en Unilever tot uitdrukking kwam. Vanmiddag noteerde Koninkiyke Olie ver boven de 580, zodat het slotdividend van 10% thans reeds volledig was inge haald. Ook voor Unilever trad de arbi trage al/ koper op, zodat een deel van het slotdividend van 8*4%, dat vandaag betaalbaar was, kon worden ingehaald. Aku wist maar 'amper de 300 te halen. Ook voor Philips ging het niet van har te, zodat de viermaal parlkoers slechta even geraakt werd. Cultures handhaafden zich zonder meer. Scheepvaart was algemeen hoger gewaardeerd. Claims Blydensteln, wer den genoemd nominaal op f.80.—, het geen niet bepaald mee viel. Claims Lo- hulzen werden vernomen op f.160.—. Aandelen Kaiser-Frazer iets ln herstel Nederlandse Staatsfondsen onveranderd en stil. (Deze nggins t« gedeeltelijk gecorrigeerd) Beurs van Amsterdam Donderdag 9 Juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 (3%) 103 103 Grootboek obl102% Ned. '51 314 1027'a Ned.'53 3% 102ia 102fj Ned.'48 3)4 101% 101% Ned. '54 3% IOIt1» 101% Ned. '55 3% 101* 101A Ned. '47 3% 3 101% 101% Dollarlng '47 3 97A 97% Investeringscert. 3 101% 101% Ned. 62-64 3 101H 101A Indië 37 A 3 99% 99% Grootboek '46 3 100A 100^» ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand. en Ind. B 69% 69% Nat. Handelsbank 172% 172% Ned. Handelmy234 235% A.K.U300% 299% Philips 398% 399% Unilever 431% 424%exl Wilton Feyenoord 236% 237% Biliton 2de r320 320 Kon. Olie f.50.— 283 Kon. Olie 573%exd. 583% Amst. Rubber 12474 124% Holl. Amer. iyn 179% 181% Kon. Ned. Stoomb.174 173% Ned. Scheepv. Unie 178% 178% H.VA148 147% Java Cult 69 69 Deli My143% 143% Senembah107 107 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen Adam '47 3 101% 101% Den Haag 1937 1 3.. >"ib Leiden 1947 101 R'dam 37 I III 3% 102% 102% Industr. Obli ties Philips Dollarlng 105% 105% Premieleningen A'dam '51 2% 139 139 Eindhoven '54 2% 112% 112% Enschede'54 2% ÏIOA HOA Den Haag '52 I 2% 135 135A idem n 2% 141fg 141tf R'dam '52 12% 135^ 135% Idem n 2% 135A 135% Utrecht '53 2% 123% I NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstelllngen Amsterd. Bank 260 260 Rotterd. Bank228% 227 Twentsche Bank230 230 Industrie Ondernemingen Ned. O. en Spir. fabr. 239% 240 Kon. Ned. Grofsm. 145% 147)4 Rott. Droogd. My. 524 532)4 Tieleman en Dros 19% 19 Zwanenb. Organon 269 269 Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 117 117)4 Internatio169% 156 Diversen Albert Heyn266 L 267% Ned. M.Walv. Vrt. 76% 75% Spoorwegen Dell Spoorw. My. 38 37% Amerik. fondsen Anaconda 66 67A Shell Oil Cy60% 61% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving den V. K. 8/6 Holl. Constructie Int. Kunststof!. Ind. Kon. Ncd. Edelmet Pref. w.a. Idem Textiel Gebr. v. Wyk Leldsche Wolsplnn Ned. Electrolasmy. Sikkens Lakfabr. '53 Ver. Touwfabrleken Wernlnk's Betonm. 133% 375% 87GB 82L 82% 91% 316 340 92% 315% 405 B 190 133%

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 4