LEIDSCH DAGBLAD Britse spoorstaking waarschijnlijk spoedig ten einde Adenauer kan zich niet veroorloven aanbod van Moskou af te slaan Rijwielen WEERBERICHT aisle Jaargang DONDERDAG 9 JUNI 1955 No. 28544 Directeur: J. W. Henny I goofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6.40 per kwartaal: f.2.15 per maand; f. 0.50 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Definitieve wending ten goede Voorzitter Transportcommissie sprak met stakingsleider (Telefonisch van onze correspondent in Londen) Eindelijk is er dan een definitieve wending ten goede. Er is daarom alle kans, dat de thans twaalf dagen durende spoorwegstaking in het komende week einde zal eindigen. Gisteren was het de dag, dat het Üs gebroken werd: Sir Brian Robertson, de voorzitter van de Britse Transportcommissie, en James Baty, de secretaris van de stakende Machinistenbond, hebben gisteren in het departement van Arbeid vgf uur lang met elkaar gepraat, waarna met een algemene opluch ting kon worden geconstateerd, dat de bestaande mis verstanden waren weggenomen en dat het wederzijdse vertrouwen was hersteld. Dit nas het eerste contact van de leiders der tegenover I'rasr staande partijen in dit conflict De bijeenkom i .chledde op initiatief van Sir Brian Robertson, die vuormalig bevelhebber van de Britse troepen in West-Duitsland is en oud- opperbevelhebber in het Midden-Oosten. Het doel er van was de atmosfeer te zuiveren als voorwaarde voor spoedige vruchtbare onderhandelin- Itn. Het conflict was veroorzaakt doordat de Machinistenbond de Transport- (ommissie er van beschuldigd had. dat deze haar einde April (toen de staking reeds dreigde) jegens de Machinistenbond gedane belofte de loontoeslagen weer ie herstellen, had verbroken. Sir Brian heeft Baty er thans van overtuigd, dat hier geen sprake van Is. Machinisterbond zal nu staking moeten opheffen Sir Brian verklaarde gisteren, dat de Transportcommissie er in het conflict lilerminst naar streefde een overwin ning te behalen op het eigen personeel. Het vertrouwen diende te worden her- reld. Dit is gebeurd. Daarom is het psychologische ogenblik aangebroken, ietwelk thans een oplossing van het conflict mogelijk maakt. Gezien deze ernstige vooruitzichten zal het Lager- inisdebat over de spoorwegstaking, telke vandaag na de troonrede zou be ginnen niet worden gehouden. De brandende kwestie van de loontoe- siagen zelf werd niet door Robertson en Baty besproken. Deze zal onderwerp van Weer staking bij Ford en G. M. Staalarbeiders (600.000 man) en spoorwegpersoneel eisen loonsverhogingen Bij de autofabrieken van Ford en Ge neral Motors in de V. S. zijn thans weer bjna 58.000 arbeiders in staking. De itafcingen zijn niet-officieel. De arbei ders van Ford hebben het werk In vier •ibrieken neergelegd, waar men onte vreden is over de bepalingen van het nieuwe contract, waarover men Maan- cag na een staking van 68.000 arbeiders overeenstemming had bereikt. Het con- ïndit voorziet o.m. In een gegaran- ceerd loon. Er wordt over een soort gelijk contract onderhandeld voor de arbeiders van General Motors. In een anntal fabrieken van deze maatschappij "ordt gestaakt, onder meer ook wegens Plaatselijke grieven. In Pittsburgh, het Amerikaanse staal- (entrum hebben vakbondsvertegen- voordigers van 600.000 arbeiders van de Bethlehem. United States en Republic steel Corporations aanzienlijke loonsver. '"Stagen geëist. Bij drie andere stnal- naatschappijen zullen later in de week ™neisen worden ingediend. Het huidige contract van de arbeiders in de staal- tcdostrie loopt op 30 Juni af. voorts is in Chicago medegedeeld, dat 0 ,''ak,bond van spoorwegpersoneel I ■Brotherhood of railroad trainmen" I voor zjjn 215.000 leden een Ioonsverho- hnir van twee-en-een-halve dollar per Of zal vragen. Veerboot omgeslagen op de Ganges Op de Ganges nabij Sjahidganj. vtff- t.i, van A,,!,habad. is Woensdag een terboot met zestig opvarenden omge- '3°en. Tien personen wisten zwemmend c? wa| te bereiken. Men vreest, dat de '"rigen om het leven zijn gekomen. 01 dusver zijn 35 lijken geborgen. bespreking zijn zodra de werkelijke on derhandelingen zullen kunnen begin nen. Later zal dan de (niet-stakendei regering en Transportcommissie blijft onwrikbaar, dat er niet formeel kan worden onderhandeld zo lang de sta king voortduurt. Aangezien beide par tijen hebben verklaard, dat er thans niets meer is, dat een regeling in de weg slaat, dient te worden aangenomen, dat de staking nu ook zal worden opgehe ven. De Machinistenbond heeft alle re den om aan te nemen dat het zijn doel, te weten herstel van de loontoeslag. zal bereiken, ook zonder dat een definitief loonvoorstei is gedaan. Vanochtend is er in het departement van Arbeid onder leiding van de bemiddelaar. Sir Wilfred Neden, een gezamenlijke bijeenkomst van de Transportcommissie en het vol tallige bestuur van de Machinistenbond. Deze bijeenkomst draagt vanzelfspre kend nog een informeei karakter. De finitieve loonvoorstellen moeten wachten tot het einde van de staking, maar de prestige-kwestie wie het eerst over de brug moet komen heeft thans alle kans door de nu gevolgde methode te worden opgelost. Wafer sleurde vier auto's rcee in Z.O. Frankrijk Voor zover Woensdagavond bekend was, zijn door de watersnood in Zuld- Oost-Frankrljk vijf personen om het leven gekomen doordat nabij Jean de Maurienne vier auto's door het water werden werden meegesleurd. Twee lijken werden geborgen. De twee inzittenden van een van de auto's wisten zich ter nauwernood in veiligheid te stellen. In het dal van Kère werden door aardverschuivingen, veroorzaakt door hevige stortbuien, vele wegen versperd. Telefoonverbindingen werden verbro ken. Ook in andere delen van West- Europa ondervond men veel overlast van zware stortbuien. Ui* Innsbruck wordt gemeld dat rivieren buiten haar oevers XT„,.zijn getreden, In laaggelegen delen staan ontlopen. De stuurhut heeft een bepant- 0l?'.e van spoorwegpersoneel sommige wegen een meter onder water. sering gekregen De Conservatieve Partij, by de besprekingen worden betrokken. In Zuid-Italië was het Woensdag zeer aldus de heer Galliard. heeft als doel- Waar nu dus op gewacht wordt is de warm- namelijk^96 graden, terwijl de stelling het behoud van Nieuw Guinea opheffing van de staking door de Ma- temperatuur in Stockholm tot zeven gra- j en herstel van de souvereimteit \an de chinistenbond. Het standpunt van de I den onder nul daalde. I Republiek Oer Zuid Molukken. Westerling wilde naar Indonesië Maar zijn schip vertrok niet In het Eemskanaal te Groningen ligt het jacht „Evipan" aan de ketting, aangekocht door de een dezer dagen, naar de heer P. J. Galliard mededeel de, In Rotterdam opgerichte Neder landse Conservatieve Partij, waarin zitting hebben de heren R. P. Weste- ling, S. van Wijk uit Rotterdam en P. J. Galliard uit Groningen. Met dit schip zou Westerling naar In donesië vertrekken om zich te voegen bij de Zuid Molukse troepen, aldus de heer Galliard. Naast elkaar staan de Partij en de Stichting ..Hulpactie voor de Zuid Molukken". In deze Stichting heeft mr J A. Wolthuis zitting, die voor f. 12.000 in het jacht „Evipan" is geïnteresseerd. Mr Wolthuis, die lid is van de NESB. w.lde een rol spelen in onz? partij, aldus de heer Galliard. maar fascistische elementen willen wy weren. Politiek gezien hebben we niets met mr Wolthuis te maken, vervolgde hij. D3t is ook de oorzaak van het vast leggen van het schip Dinsdagmiddag n.l. vertrok de „Evi pan" uit Groningen naar Delfzijl om zee te kiezen met bestemming Oostende Daar zou de heer Galliard zich aan boord begeven. Mr Wolthuis hoorde van j het plotselinge vertrek en lie: beslag leggen op het schip Het jacht bevond zich reeds in de haven van JDelfzyi, maar kreeg te kampen met motorpech. Tevergeefs trachtte men naar Embden cp te stomen Het schip keerde terug naar de binnenwateren en daar ont stond een wilde achtervolging tussen een politieboot en de „Evipan". Het schip werd aangehouden en naar Groningen teruggebracht. De heer Galliard zegt alle eigendomspapieren te hebben; hij neemt aan binnen enkele dagen het be slag te kunnen laten opheffen. De heer Galliard meent, dat de snelheid van het schip (40 km per uur) groot genceg is om eventuele Indonesische corvetten te Bonn richtte aanvullende vragen tot het Kremlin (Telefonisch van onze correspondent in Bonn) Hoewel dit van de kant van de West-Duitse regering nog niet officieel bevestigd is, neemt men te Bonn toch wel met zekerheid aan, dat Bondskanselier Adenauer de uitnodiging van de Sovjet-Unie zal aannemen en dat hij zich persoonlijk naar Moskou zal begeven. Men wijst er op, dat hij het zich tegenover zijn volk en tegenover de gehele buitenwereld niet kan veroorloven het aanbod niet te aanvaarden of slechts een plaatsvervanger naar de Sovjet-Russische hoofdstad te sturen. De regering in Bonn heeft gisteren tot tweemaal toe, ook in de avond nog, over de aangelegenheid beraadslaagd. Het Kabinet heeft besloten de pas onlangs benoemde West-Duitse ambassadeur in Parijs, Von Maltzan, opdracht te geven in verband met het Sovjet- Russische voorstel nog via de Russische ambassadeur in Frankrijk enkele aanvullende vragen tot het Kremlin te richten. Tevens werd besloten, dat de besprekingen tussen West-Duitsland en de Sovjet- Unie niet vóór de conferentie van de Grote iVer in Genève zullen dienen te beginnen, opdat deze conferentie daardoor niet uitgesteld zou behoeven te worden. De Duitse staten zullen nog enige tijd naast elkaar blijven bestaan De minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano. die gisteren voor de Bondsdag ziin eed heeft afgelegd, en staatssecretaris Hallstein hebben de ambassadeurs van de Westelitke mo gendheden od de hoogte van het stand punt van de West-Duitse regering ge steld. Men heeft niet nagelaten er voor al de aandacht op te vestigen, dat. zelfs wanneer normale diplomatieke betrek kingen tussen de West-Duitse Bonds republiek en Moskou zouden worden aangeknoopt «waar reeds een ambas sadeur van Oost-Duitsland geaccredi teerd is), dit niet de betekenis moet hebben dat men de thans bestaande toestand officieel zou erkennen. De Oost-Duitse radio liet Woensdag uitkomen, dat de Sovlet-Unie rekent op een nog enige tiid naast elkaar bestaan van de twee Duitse staten. Kanselier Adenauer was uitgenodigd met het oog od een verbetering van de betrekkin gen tussen Oost- en West-Duitsland tot dat hereniclne mogeliik zou ziin. aldus de chef-commentator. Von Schnitzler. Zoals bekend, organiseerl het tandse cultuur. Evenals in 1954 Prins Bernhard Fonds, waarvan lieeft H.M. de Koningin ook dit jaar Z.K.H. de Prins der Nederlanden toestemming gegeven om ten bate het regentschap op zich heeft ge- i an deze actie, welke van 20 Juni nomen, in samenwerking met de t.m. 3 Juli a s. wordt gevoerd, deze regionale onderafdelingen, de Anjer-nog nooit gepubliceerde, recente fondsen, ieder jaar. in de periode foto van het gehete Koninklijke ge- rondom de verjaardag van Z.K.H. I zin, exclusief voor het Prins Bern- Prins Bernhard. een inzamelings- j hard Fonds te verkopen, actie, geheel ten bate van de Neder- (Foto Meyboom.) Een hel aan boord Rampzalige scheepsbrand op 30 mijl van •JVoordhinder'" Vermoedelijk zijn er vele doden .Joliannishus' en .Buccaneer' in aanvaring Een buitengewoon ernstige scheepsramp heeft zich vannacht op ongeveer i' mijlen ten Westen van het Nederlandse lichschip „Noordhinder" voorge daan. Daar is het 7256 ton metende Panamese vrachtschip „Buccaneer" in aanvaring gekomen met het 10.788 metende Zweedse tankschip „Johannis- hus". Beide schepen raakten in brand. De brand aan boord van het vracht schip kon na enkele uren worden bedwongen, doch de „Johannishus" stond vanmorgen nog in brand. Van de 12 opvarenden van het tankschip, die over boord zijn sprongen, is er één overleden. De anderen bevinden zich aan boord van de „Apollo", een van de zes schepen, die onmiddellijk in de buurt waren, om hulp te verlenen. Het in 1952 gebouwde tankschip had een bemanning van 42 koppen, onder wie één vrouw. De „City of Brussels", een schip, dat eveneens in de nabijheid van het bran dende schip is, sein je „Het is een hel aan boord van de „Johannishus". De overlevenden zijn door de loods boot van Margate van de „Apollo" Ingez. Med.-Adv.) RUDGE WHITWORTH veel voordeliger. I Fa DUSOSWA. Turfmarkt 1-2-3 Meer zon De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen en morgen overdag vril- veen buien meer. Matige, tildelijk krachtige Noordelilke wind. Koud de tiid van het laar. '•Opgemaakt te 10 uur). 10 JUNI. op: 4.23 uur: onder: 21.00 uur. fkan op: 23.47 uur: onder: 9.06 uur. «oogwater te Katwijk te 6.03 en 18.24 u. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's Gistermiddag is een zware brand \/,ort na hel uitbreken van de brand uitgebroken in de kurkfabriek van Werd gemaakt, laat duidelijk de de firma Schotte en Zonen N.V m I enorme rookontwikkeling zien. die de Warmoesstraat in Amsterdam, tengevolge van de brandende kurk Dc brandweer rukte direct met ontstond, groot materieel uit. Deze foto. die Adenauer zal bondgenoten trouw blijven, verwacht Eisenhower Geen bezwaar tegen herstel van diplomatiek overleg van Bonn en Moskou „Ik weet, dat Bondskanselier Adenauer in gedachtenwisselingen met de Sovjet- Russische leiders zijn bondgenoten en vrienden getrouw zal blijven", aldus ver klaarde president Eisenhower Woensdag op zijn persconferentie. De president be schouwde de Sovjet-Russische uitnodi ging aan Adenauer als een logisch ge baar en een natuurlijk gevolg van de recente West-Europese ontwikkeling. „Het is uitsluitend aan de West-Duit se regering en Bondskanselier Adenauer om een beslissing te nemen omtrent de Sovjet-Russische uitnodiging". aldus Eisenhower. In antwoord op de vraag, of hij be zwaar had tegen herstel der diploma tieke betrekkingen tussen West-Duits land en de Sovjet-Unie. antwoordde Eisenhower: „Niet in het minst". HU bracht warme hulde aan dr Ade nauer, ..een der grootste staatslieden, die er ls en een burger met volmaakt gezonde denkbeelden, bij wie de behar tiging der West-Duitse belangen in vol maakt goede handen ls". Omtrent de komende besprekingen dooi regeringsleiders der „Grote Vier" zei Eisenhower, dat er, in verband met de bepalingen van de Amerikaanse Grondwet, een grens moest worden ge steld aan de tijd. gedurende welke hij aan de besprekingen zou deelnemen. De president herhaalde zyn vroegere waarschuwing, dat de wereld niet te veel van de bijeenkomst moest verwach ten. ..Indien aanmoediging uit de gang van zaken ter conferentie wordt verkregen, 7'tllen de Verenigde Staten zeker niet verzuimen dit in hun buitenlandse politiek tot uiting te brengen", voegde hij hieraan toe. Het ls niet mogelijk nauwkeurig aan te geven, welke de punten van bespre kingen op een bijeenkomst der „Grote Vier" zullen zijn. doch er bestaat een aantal vraagstukken, by wier behande ling geen grote vorderingen zijn ge maakt". vervolgde Eisenhower. ,.De Russen pogen verscheidene lan den voor het begrip „neutraliteit" te winnen. De Verenigde Staten moeten pogen deze landen te laten zien, dat hun overtuigingen beter zijn". De president voegde hieraan toe dat het. gezien de veranderende geest in de wereld, „wellicht mogelijk is een weg te vinden, welke zal leiden tot een ver trouwenwekkend vergelijk". Radio-activiteit tegen de misdaad in België De Belgische politie zal by haar be- stryding van de misdaad voortaan ge bruik maken van een atoomwapen. Op plaatsen, waar byv. diefstal wordt ge vreesd. zal des avonds een niet in het oog vallende vloerbedekking worden neergelegd, die het radio-actieve rubi dium bevat. Een inbreker, die de voeten zet op deze vloerbedekking, behoudt gedurende vier maanden radio-actieve zolen en met behulp van een Geigertel ler ls het voor de recherche dan zeer ge- makkeiyk zyn spoor te volgen Ook bankbiljetten en vertrouweiyke docu menten kunnen met dit rubidium war den behandeld, waarvan de uitstraling zo gering ls. dat deze ook voor de dief zelf geen gevaar oplevert voor de ge zondheid. overgenomen en naar Margate overge bracht. Drie van de Zweedse zeelieden werden op brancards aan wal gebracht, de anderen werden geholpen door be manningsleden van de .Apollo". De mannen, die zich in een zeer ontredder de toestand bevonden, werden direct naar een hotel overgebracht. Het 500 ton metende Nederlandse schip „Arak" heeft drie man aan boord genomen en is op weg naar Dover waar het vanmiddag verwacht wordt. Ook het Engelse schip „Emsworth" heeft opva renden overgenomen. Volgens de laatste berichten uit Mar gate binnengekomen, zouden 25 van de 42 opvarenden van de „Johannishus" gered zyn, o.a. ook door het Duitse schip „Gloria". De „Buccaneer" ls op weg naar Rot terdam. Twee „Albatros" amphlblevliegtuigen voor zeereddingswerk van de Ameri kaanse luchtmacht zyn kort na de aan varing van een vliegbasis In Zuid Enge land opgestegen. De piloten rapporteer den dat het reddingswerk van de sche- pen bemoeiiykt werd door de geweldige hitte, veroorzaakt door de brand aan boord van het tankschip. Het schip stond over de hele lengte in brand. Een zegsman van de reddingboot van Margate meldde dat de reddingboot door de vlammen niet dicht by de „Jo hannishus" kon komen. „Ook de zee staat ln brand", zo zelde hy. Toen de „Apollo" vanmorgen langsrtJ van het Zweedse schip kwam om de in het water gesprongen bemannings leden te redden, werd rj) door vlam men bedekt. De bemanning van de Apollo gooide emmers water over het dek om te verhoeden dat het sohip in brand zou raken. Een van de Zweedse zeelleden vertelde dat hy door de aanvaring uit zyn kool was geslingerd. Toen hy ln alleryi zyn reddingsvest had gegrepen en naar dek rende stonden het schip en de zee rond om al in lichterlaaie. Dc „Johannishus" ls plgendom van Trelleborgs Angfartys A. B te Trelle- borg De ..Buccaneer" heeft Panama all thuishaven en ls eigendom van de Alba SB. Co Ltd. De bemanning bcstaa» uit G heken.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1