Italië voegt hele provincies aan landbouwgebied toe VRIJDAG 3 JUNI Niet alleen chaos (II) Ontginning op grote schaal (Van onze Romeinse correspondent) „Hier in dit gebied van Cerri - het is drieduizend ha groot vonden drie Jaar geleden zeventig dagloners werk, er graasden drieduizend schapen en wat koeien, die alleen als trekdieren konden dienen, het gehele gebied bracht per jaar zes tig miilioen op. Nu wonen er 1500 mensen, die er een behoorlijk bestaan hebben en de jaarlijkse opbrengst is ruim vijfhonderd miilioen". Dat zijn zo de opmer kingen, die we deze hele dag In de Maremmen hebben gehoord en grootspraak was het allerminst. Wie de Maremmen vroeger heeft gekend en er nu door reist, vraagt zich af of hij wel in hetzelfde land is. Het was een groots landschap, die streek tussen Pisa en Rome. Honderden kilometers lang reed men door een dorre woeste vlakte, lichtelijk golvend, boomloos, vrijwel onbewoond. langs de zeekust een heuvelrij loopt, die belet, dat het hemelwater, dat van de meer landinwaarts gelegen bergen in de Maremmen neerdaalt, de zee bereikt. Vandaar de ongezonde poelen en plas sen met stinkend water. Verder behoor de de hele streek aan een klein aantal adellijke grootgrondbezitters uit Rome en Florence, die er wat schapen lieten grazen. Maar sedert de tijd van de Etrusken, ruim tweeduizend jaar gele den. is het land nooit bemest of ge ploegd In grote gedeeelten was de ploeg zelfs een volkomen onbekend werktuig. Hoogstens werd de grond hier en daar eens met een stok omgewoeld Wonder in de Maremmen De grond was overwoekerd door lage doornige gewassen, die behoren tot de mediterrane flora, met veel brem. ligus ters, wilde venkel, thijm en dergelijke De lucht was geung en toch voelde men zich beklemd door de dampen, die uit de moerassen en poelen opstegen en die zwaar over de onafzienbare vlakte hin gen. Af en toe ontmoette men een half wilde, door malaria verteerde bereden herder, die toezicht hield op giote kud den zwarte buffels, op de breed gehoorn de Maremmaanse runderen en op de horde wilde paarden, die soms bij hon derden voorbij rennende de aarde deden beven onder hun hoefslag. Een tragisch landschap, waar ever zwijnen en ander groot wild werd ge jaagd. Ruïnen herinnerden hier cn daar aan het oude volk der Etruriërs, dat hier heeft geleefd en menig heuveltje verbergt een antieke graftombe. De ma laria had sedert onheuglijke tijden de mensen teruggedrongen in enkele kleine stadjes hoog op bergtop|>en gelegen en zelfs de provinciale hoofdstad Grosse to werd In de zomermaanden ontruimd we gens malaria De bevolkingsdichtheid was in 1951 nauwelijks 35 personen j>er Km2, lager dan in enig ander deel van Italië. Nooit bemest of geploegd. Maar in 1951 werd de maatschappij voor de Maremmen en de Fucino opge- rioht. Een gebied van ruim een miilioen ha, dat dus verscheiden provincies om vat, zou worden ontgonnen. De twee hoofdredenen, waarom deze streek zo verwilderd was, zijn deze: het gebied heeft geen behoorlijke afvloeiing, daar WARMOND Tijdens het gisteren gehouden alge meen kapittel is tot algemeen overste van de broederscongregatie van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten ge kozen broeder Waltherus. De nieuwe overste, broeder Waltherus (C. J. Jansen) werd op 29 Augustus 1912 in Den Helder geboren en ls thans in Rotterdam werkzaam als hoofd van een jongensschool voor moeilijk opvoedbare kinderen. Zijn verkiezing geschiedde in bijzijn van mgr J. P. Hulbers bisschop van Haarlem. Op Zaterdag, 4 Juni as., zal War- mond's Fanfare een concert geven op de gemeentelijke muziektent. Voetbalwedstrijd Tussen de voetbal vereniging "Warmunda" veteranen en Ar va te Leiden zal op Zaterdag, 4 Juni as. 's avonds om 7 uur een voetbalmatch worden gehouden. Deze voetbalwedstrijd zal worden vooraf gegaan van een muzi kale rondgang van de muziekvereniging St. Matthias. De baten van deze wedstrijd zullen ten goede komen aan het Comité, dat zich belast met het organiseren van een uit gaansdag voor ouden van dagen op 30 Juni as. WASSENAAR TENTOONSTELLING IN DE PAAUW. Op initiatief van het gemeentebestuur wordt van 11 tot en met 26 Juni in het raadhuis De Paauw een tentoonstelling gehouden van os. schilderijen van Was- senaarse kunstenaars, waarvan er elf zijn uitgenodigd, t.w. J. J. M. Bogaerts, J. Bruyn. P. Citroen, A. J. M. Landers, mevr. L. H. F. Me.vboom. mevr. Phaff, H. E. Roodenburg, S. Sdhröder, mej. A. J. E. van Stolk J. M. de Vries en mevr. baronesse van Wijnbergen. Op 11 Juni om 3 uur zal de tentoon stelling worden geopend. De openstelling is voorts iedere werkdag van 10 tot 5 uur. Dinsdag en Vrijdag ook van 7.30 tot 9 uur nam. en Zondags van 1 tot 4 uur. Inleidingen over de werken worden op de Dinsdagavonden gehouden door de heer P. Citroen, kunstschilder en op de Vrijdagavonden door de heer F. P. Huygens. leraar aan het Rijnlands Ly ceum. Door de recherche werden drie Jeug dige Hagenaars aangehouden, die zidh Zaterdag Jl. middels braak toegang had den verschaft tot de kleedtent van de sportvereniging Graaf Willem II aan de Buurtweg, waarbij zii door een be waker werden betrapt, maar kans zagen er op de flets vandoor te gaan. Op him vlucht veroorzaakte zii in Den Haag een aanrijding met twee fietsende jongens, die zodanig werden gewond, dat zij in een ziekenhuis moesten worden opgeno men. Zonder zich om hun slachtoffers te bekommeren, koos het drietal, met achterlating van hun rijwielen, het ha zenpad. Na verhoor alhier werden de knapen ter beschikking gesteld van de kinder politie te Den Haag. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. Voor de financiering van de autotocht voor ouden van dagen op 29 Juni a.s. is tot nog toe ruim f 500 bijeengekomen. Geslaagd Aan het Nutsseminarlum voor paedagoglek te Amsterdam is voor de middelbare acte paedagogiek A ge slaagd de heer F. Moens alhier Wielerwedstrijd O. en O. Op 25 Juni a.s. organiseert de buurtvereniging Oost dorp en omgeving weer een wielerwed strijd Er komt weer een aparte race voor amateurs op racefietsen De Haagse Wielervereniging .De Spartaan" zal me dewerking verlenen. Kinderwerk van Mussolini... Het beeld is nu wel geheel anders. Met ongehoorde voortvarendheid heeft men hier gewerkt en de resultaten zijn van zulk een omvang, dat zij ieders be wondering wekken. E(j wat in dit reus achtige gebied in drie jaren bereikt is, worden de met veel gesnoef en propa ganda uitgeschetterde ontginningen van Mussolini in de Pontijnse moerassen kinderwerk. Overal waar men komt in de Maremmen. ziet men nu huizen en rijke landerijen; dit gebied is bezig een tweede Povlakte te worden, of eigenlijk lijkt het veel meer op onze nieuwe pol ders In de vroegere Zuiderzee, maar dan veel uitgestrekter. Het is een even boomloos en even vruchtbaar gebied. De malaria is ge heel verdwenen. Voor elke tien gezin nen, die hier eenmaal door armoe en ziekte geteisterd een armzalig bestaan leidden, leven er thans In doorsnee hon derdzestig gezinnen in overvloed! In geen enkele andere streek van Italië is de aankoop van luxe-artikelen, radio toestellen. motorscooters enz. zo groot als in de Maremmen! Kort en goed onteigend Hoe werd dit wonder volbracht? Het grootste deel van de verwaarloos de gronden werd aan de groot-grondbe- zitters ontnomen. Zü kregen een schade loosstelling gebaseerd op hun eigen ta xatie (belasting aangifte!). Soms ging het daarbü om uitgestrekte gebieden. Prins Torlonia bijv., de rijkste groot grondbezitter van Italië, heeft ook in de Maremmen 23.000 ha moeten afstaan, maar hü houdt er nog 18.000 over, die hijzelf zal ontginnen In het geheel wer den in de Maremmen 1G7.000 ha ontei gend. Het land werd daarna grondig onderhanden genomen. De rotsen en zwerfstenen, die het voor de ploeg on toegankelijk maakten, werden met enor me machines verbrijzeld en uit de grond gehaald, die volkomen steenvrij werd gemaakt. Daarna werd alles tot grote diepte omgeploegd, de drainering in or de gemaakt en tenslotte het land ver kaveld. Inmiddels konden de boerenarbeiders zich melden en ieder kreeg zfjn stukje grond toegewezen. Wie niets bezat kreeg van zes tot tien ha, plus een daarbij be horend nieuw huis met stal, een „pode- re". Wie al een huis in enig stadje of dorp had en een eigen akkertje, kreeg een lapje grond van twee of drie ha vlak bij de stad om tuinbouw te beoefe nen. De maatschappij zorgt voor ge meenschappelijke aankoop van zaden, voor scholing der werkkrachten enz. Uitstekende maatregelen Het land wordt in huurkoop gegeven en moet in dertig jaren worden afbe taald. Het is met toegestaan die termijn te verkorten, omdat men wil voorko men dat de mensen, om maar gauw volledig eigenaar te zijn. te veel geld aan de maatschappij storten en dus te weinig investeren in verbetering en be mesting van de grond, aankoop van meer vee en dergelijke. Bovendien verwacht men dat na der tig jaar het gezin dusdanig met de grond zal zijn vergroeid, dat personen, die mochten proberen het land weer op te kopen en dus opnieuw grootgrondbe zit te doen ontstaan, daartoe geen kans zullen krijgen Hoofddoel bij de Italiaanse landbouw, hervorming is te bevorderen, dat de grond zoveel mogelijk eigendom wordt van wie hem bewerkt. Van de 167.000 onteigende ba zijn er reeds 138.000 toegewezen. De rest is nu ontgonnen en zal in de loop van dit jaar worden verdeeld. Er zijn 31 nieu we dorpen ontstaan, waar behalve het kantoor van de maatschappij, scholen, kerken, sociale diensten en winkels te vinden zijn. Tot nu toe werden er 4200 nieuwe huizen in gebruik genomen, ter wijl 1600 bestaande huizen geheel wer den vernieuwd. Er zijn nog 5000 huizen in aanbouw. Landwegen tot een lengte van 913 km. waterleiding, electrische stroom, telefoon, alles dingen, die in de Maremmen niet bestonden, zijn aange legd. Zeer lonend De boer betaalt niet de volledige waar de van de grond, maar ongeveer 42 pro cent en dit zoals gezegd in de vorm van huurkoop De eerste drie jaar is hi) „op proef" en kan het land hem weer ont nomen worden (er zijn acht gevallen voorgekomen op 17.000 nieuwe eige naars). Die lage koopsom is mogelijk, omdat de maatschappij over een jaar lijkse staatssubsidie van vijf milliard lire te beschikken heeft en dit voor een pe riode van twaalf jaar. In deze eerste ja ren heeft men meer uitgegeven dan die vijf milliard, omdat het als economisch wordt beschouwd hek geld zo snel mo gelijk te investeren. De ontginning is namelijk uiterst lonend. De opbrengst van het ontgonnen gebied, grond waar vroeger vrijwel niets groeide, is bijzon der hoog: hier en daar komt men tot 4000 kg graan per jaar per ha! De inkomsten van elk der gezinnen, die over een „podere" beschikken, be dragen van een tot twee en een half miilioen lire per jaar netto en daar natuurlijk geen uitgaven hebben voor huishuur en voor de meeste levensmid delen, mag men ze uiterst welvarend noemen. Eenmaal arme dagloners heb ben ze nu vijf, zes koeien op stal en als ze al geen auto hebben, dan toch in ie der geval een motorfiets. Het houden van veel vee wordt door de maatschap pij sterk aanbevolen, daar de verzuurde grond behoefte heeft aan organische mest. Communisme verdwijnt De grotere welvaart heeft ook so ciale en politieke gevolgen. De Marem men eenmaal een vuurrood gebied, zien het Communisme tanen. De hervorming is ook in dit opzicht een succes. Naast de Fucino en de Maremmen Ik heb geen oog dichtgedaan sedert m'n vrouw mij verlaten heeft. Noordwijks raad accoord met reservering voor omschakeling van 127 op 220 volt De Raad van N'oordwijk vergaderde onder voorzitterschap van burgemees ter Van Berckel ter afhandeling van een agenda, die voor het merendeel uit gewone routinezaken bestond. Over het algemeen kon de raad zich verenigen met het voorstel van B. en IV. en de punten, reeds eerder door ons gepubli ceerd, werden dan ook aangenomen. De aankoop van een stukje grond aan de Van Limburgh Stirumstraat werd aangenomen. hoewel met name de heer de Witt wel enig bezwaar maakte tegen de prijs In de commissie had hij tegen gestemd, doch dat was niet vermeld in het prae-advies Het aanleggen van een aarden baan vond algeméne instem ming van de raad evenals de mechani satie van het bevolkingsregister Het voorste] om vast belangrijke be dragen te reserveren voor het omscha kelen van het stroomnet van 127 op 220 Volt hetgeen een bedrag van rond f 500 000 zal vragen werd aangenomen Het college van B. en W. was van mening, dat de gemeente de kosten voor de aanschaffing van andere lampen en de ombouwing van elec trische apparaten door particulieren, moeten dragen. De omschakeling op i een andere spanning zal dus voor de inwoners van Noordwjjk geen finan ciële consequenties hebben. Het fonds voor spanningsverbetering zal worden gevormd door de opbrencst van de onlangs toegepaste verhoging van de tarieven By de rondvraag informeerde de heer Schenkeveld naar de gevaarlijke muur bij ..Zeehorst": op korte termijn zullen maatregelen worden genomen De ruï nes op de Koningin Astrld-Boulevard zijn op particulier terrein gelegen en daar heeft de gemeente geen zeggen schap over Natuurlijk werden ook vra gen gesteld over de woningbouw Wet houder Vogelaar deelde mede. dat niet voor Augustus de bouw van 117 wonin gen kan worden gegund, hoewel men de grootste spoed betracht Tenslotte werd nog gewezen op de vrij slechte toestand van de woningen In het Caloramapla® De woningen moesten voor een laag be drag worden gebouwd en met het on derhoud ondervindt men daar nu de ge volgen van. Hierop ging de raad in geheime zit- Op Olympische Dag BondselftalBotafogo Het staat thans vast dat Botafogo, een profploeg uit Rio de Janeiro, die in de Iste klasse competitie uitkomt, de tegenstander zal zijn van het Ne derlands Bondselftal in de voetbal wedstrijd op de Olympische Dag van 19 Juni in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Botafogo telt in zijn gelederen drie spelers die voor het Braziliaanse elf tal zjjn uitgekomen in de verleden jaar in Zwitserland gehouden wed strijden van de eindronden voor het wereldkampioenschap. De samenstelling van de Bondsploeg zal zeer waarschijnlijk gelijk zijn aan die van het Nederlands elftal. 50 Jaar „Dennenheuvel" „Dennenheuvel", de vereniging tot verpleging van hoofdarbeiders in her stellingsoorden en sanatoria, die op 1 Juni j.l. 50 jaar bestond, houdt van daag en morgen een jubileum-congres in het Groothandelsgebouw te Rot terdam. De deelnemers werden vanmorgen door de voorzitter van de afdeling Rot terdam, J C. Spaan, welkom geheten Namens de commissie „een halve eeuw Dennenheuvel" bood de heer H J. van den Hoeck het hoofdbestuur bloemen aan. Hjj sprak een bijzonder woord tot zuster G. W Nikerk, die 25 jaar direc trice ran Dennenheuvel" is geweest, en tot de heer N. A A. Kampman, oprich ter van het herstellingsoord, die 40 jaar lang secretaris van het hoofdbestuur was. Onder voorzitterschap van de heer C P van der Hoeven begon daarna voor het mannelijk deel der afgevaardigden de jaarlijkse algemene vergadering, ter- wijil hun dames een „opbouwtocht" door Rotterdam gingen maken. In het hoofdbestuur werd de voorzit ter, de heer C P van der Hoeven, her kozen. In de plaats van de tweede pen- nin-gnieesteresse. mej H. C. F. vsun de. Linden, die niet herkiesbaar was, werd mej. G. J. Hindrtks. uit Rotterdam, be noemd. NOORSE LENING IN NEDERLAND De Noorse regering heeft heden een contract gesloten met een Nederlandse Bankeroep voor een Noorse obligatie lening van 35 miilioen grilden. De loop- tajd zal 20 jaar bedragen, de rente 4y< De obligation zullen in de loop van deze maand tegen een koers van 100 To worden uitgegeven. GÊÊN REMBRANDT De kwartslamp heeft uitgemaakt, dat „Lot en aijin dochters", in het „Bonne- fnmtenmuseum" te Maastricht, géén Rembrandt is. Op het Amsterdamse doek ontbreken een naam en een jaar- tel. De directeur van het Maastrichtse m/useui.i, prof dr J. J, M. Timmers, was van mening, dat dit schilderij niet van Rembrandt is, doch vervaardigd werd door een van zijn leerlingen. De minister van Verkeer en Water staat. mr J. Algera, heeft gisteren ver gezeld door ir A. G. Maris, directeur- Generaal van de Rijkswaterstaat, een informeel bezoek gebracht aan Zeeland. 102 Jaar! Vandaag viert de oudste Joodse in woonster van ons land, mevrouw Hein- richSpitzer te Soest, haar 102e ver jaardag. Uitvaart Theo Frenkel raakt de hervorming vooral Apulië, Ca- labrle en Sicilië. In Apulië werden reeds 140.521 ha grond toegewezen aan 23.899 vroeeere dagloners In gans ^Jtalië zijn in dne Jaar 474.000 ha verdeeld onder 90.000 nieuw geschapen kleine boertjes. Daartoe werd 1556 eigendommen ont eigend. waarmee bijna elf milliard Ure m schadeloosstellingen gemoeid was. De gehele hervorming beoogt de ont eigening van ongeveer 700.000 ha en komt dit jaar gereed. Maar tevens heb ben de boeren in deze drie jaar zelf nog 300 000 ha van de landheren gekocht, zodat in het geheel een miilioen ha van niet-bewerkers aan landbouwers is komen. Heel Italië beschikt over zestien miilioen ha voor landbouw geschikte grond. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: BevallenVan DamSchuylenburg. zn. Utrecht; Van ManenVan der Does- de Bije, zn, Eindhoven. Gehuwd: S. Marki en A. L. Hoetjer- Klok, Den Haag: A. S. Pino en C.Koek koek. R'dam; G. D. Langereis en M. Bennik, Calgary (Can.): T. T. Deur- vorst; I Unger, Voorburg: H. Heyme- rink en C. van Woensel, Soestdljk. Overleden: W. A. Koek, m. 59 jr, Den Haag; J. H. Nieuwenhuis. m. 58 Jr,Sche- veningen; E. M. van den Bussche-Wolf, vr. Diepenveen; R. P. van den Berg van Saparoea, m. 67 Jr. Bristol. JONGEN MET TRACTOR IN DE SLOOT Alphen Doordat de Jeugdige be stuurder van een tractor, rijdende in het lanid van de veehouder Van Vliet in het Rietveld, achterom zat te kijken naar de aangekoppelde wagen, raakte hij de maoht over het stuur kwijt en reed het span met onverminderde snelheid in de sloot. De Jongen duikelde over de trac tor heen in het- water en kon zich nog bijtijds In veiligheid stellen voor de over komende mestwagen. Met grote moeite is de zware tractor later door middel van een andere zware tractor weer op het droge gebracht. SPELENDE KINDEREN AAN GROOT GEVAAR ONTSNAPT \lphen Hedenmorgen is een aan tal in het gras langs de Prins Bom hard laan spelende kinderen aan een groot gevaar ontsnapt. Omstreeks 9 uur naderde uit de richting Centrum een zwaar geladen vrachtauto van een ex peditiebedrijf te Noord-wijk. Ter hoogte van de Zoutmanstraat liepen de belde lin-keraohterwielen met een hevige klap c!-> as af Het ene wiel sprong tegen een juist passerende bus van de Citosa, terwijl het andere dwars tussen de kin deren doorsprong om een 100 meter ver der tot stilstand te komen. De chauf feur van de vrachtauto wist met grote moeite zijn wagen op de weg te houden. De bus en de vrachtauto werden be- schadigd Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor KATWIIK AAN ZEE BADDIENSTEN As Zondag zullen de baddiensten weer aanvangen Deze vroegdiensten m 8 30 uur i zullen tot en met 17 Juli ln de Oude Kerk worden gehouden, van af 24 Juli tot en met 28 Augustus ln de Nieuwe Kerk In verband met het bad seizoen kunnen de kerken in de morgen uren alle kerkgangers niet bevatten, daarom werden deze extra dieneten in gelast. In de tot chapelle ardente Inge richte ball van de Kon. Schouwburg is vanmorgen een korte uitvaartplech tigheid gehouden voor dc dezer dagen overleden acteur Theo Frenkel. Ter weerszijden van de kist, die onder een schat van bloemen en kransen was bedkt, hadden Carel van der Plas en Luc van Gent de dodenwacht betrok ken. Voordien hadden reeds Coen Flink en Piet Lutz dit laatste eerbe toon gebracht. Namens de gemeente 's-Gravenhage en in het bijzonder namens de wethouder van O., K. en W. voerde het woord de heer G. Kamphuis, hoofd van de afd. Kunstzaken te 's-Gravenhage. Dit heen gaan. zo zei hjj, is een verlies voor de toneelwereld in het algemeen en voor de Haagsche Comedie in het bijzonder, 40 jaar lang heeft de overledene in bin nen- en buitenland gespeeld en het was een genot hem te zien optreden. Van elke rol maakte hij steeds iets bijzon ders: HU schetste de overleden acteur als een typische Hagenaar met een bui tenlandse allure en wees er op dat de Haagsche Comedie in Theo Frenkel een van haar belangrijke acteurs verliest. Spr. besloot met woorden van deelne ming aan mevrouw Frenkel. Johan Valk sprak namens de Haag sche Comedie een woord van afscheid. Hij vestigde er de aandacht op, dat Theo Frenkel een grote plaats in de harten van de collega's innam. Hij was altijd bereid in te springen en betoonde zich een waarachtig collega en een goed mens. Daarna was er gelegenheid om af scheid te nemen van de overleden ac teur. Theo Frenkel ls vanmiddag op Wes- terveld gecremeerd. Mevrouw C Drees—Hent, echtge note van onze minister-president, heeft vanmorgen de eerste steen gelegd voor de tweede huishoud- en industrieschool van de Vereniging ..Licht, Liefde, Le ven", welke zal worden gebouwd ln het Laakkwartier te Den Haag. Prinses Anne en Prins Charles van Engeland vertrekken - met hun hond Corgi - voor een vacan- tietochtje naar Schotland. De Britse Koninklijke Familie vertoeft op het ogenblik in kasteel Balmoral. HILLEGÜM FRUITKISTEN IN BRAND Gisteren brak brand uit ln een stapel fruitkisten, die zich bevond tegen de achtergevel van de fruithandel De Jong Door krachtig optreden der brandweer werd het oude pakhuis behouden. Er ontstond een sterke rookontwikkeling, maar de brand zelf was spoedig geblust. Hoewel niet met zekerheid vaststaat hoe de brand is ontstaan, neemt men aan, dat jongens met vuur gespeeld hebben. NOORDWIIK Aanrijding Op het kruispunt Golf- weg—Quarles van Uffordstraat reed da bestuurder van een bromfiets op een stilstaande vrachtauto. De bromfiets werd zwaar beschadigd. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Proces-ver baal werd door de politie opgemaakt. BEURSOVERZICHT IETS BETERE STEMMING Amsterdam, 3 Juni Hoewel de handel nog beperkt b'.eef is de stemming op de Amsterdamse ef fectenbeurs vanmiddag niet tegenge vallen. De opheffing van de Kabinets crisis en het vrij vaste verloop in Wall- street waren hieraan niet vreeand. Bij de internationals stegen AKU en Uni lever circa 4 punten. Philips en Kon. Olie circa 2 punten beter. De Amsterdam Rubber heeft een di vidend aangekondigd van 9 hetgeen men gunstig beoordeelde, gezien de te leurstellende uitkeringen van HVA en Veren. Deli. Het Rubberconcern was dan ook behooriijk gevraagd en werd de ge- hele middag druk verhandeld. De koen steeg van 118 tot 123%. De overige In donesische fondsen prijshoudend zonder meer. Op de Scheepvaartsector bleven de noteringen vrijwel in een doen met gisteren. Ook hier had de handel weinig om het ljjf. Op de beleggingsmarkt was het zo stil dat zelfs de voornaamste soorten pas tegen slot genoteerd werden. De koersen bleven in feite onveranderd. Beurs van Amsterdam Vrijdag 3 Juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige 61otkoers koers v heden Ned. '53 (3%) 103A 103% Grootboek obl, 102% Ned '51 3% 103% 102% Ned '53 3% 102H 102*1 Ned '48 3% 101% Ned '54 3% 101% 101A Ned '55 3% 101% 101% Ned. '47 3% 3 101% 101A Dollarlng '47 3 97% 97% Investeringscert 3 101A 101A Ned 62-64 3 101H 101% Indië '37 A 3 99% 99% Grootboek '46 3 100 100A ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Ind B 71% 70% Nat Handelsbank 174% 173% Ned HandelmU234 236% A.K.U 303% 301% Philips 392 V4 396% Gnilever 428% 428 V« Wilton Feyenoord 231 233 BUiton 2de r330 320 exd. Kon Olie t 50.— 283 Kon Olie 570% 565% Amst Rubber 119% 123V« Holl Amer UJn 179% 181 Kon Ned Stoomb 175% 173 Ned Scheepv ünle 179% 178% HVA 147 145% Java Cuit 74 69 Deli Mi) 143 141% Senemhah 105 IO6V4 NIET-AOTIEVt OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen Adam 47 102 102 Den Haag 1937 I 3 nuw Leiden 1947 101 101 R'dam "37 1 m 3% 101% 102% Industr Obligatie» Philips Dollarlng 105% Premieleningen A'dam '51 2% 139 139% Eindhoven '54 2% 112% 112% Enschede '54 2% 111 109A Den Haag '52 12%.. 135% idem n 2 141% 141% R'dam '52 I 2% 136 135 idem n 2 135% 135A Utrecht '52 2% 123 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredietinstelHngeo Amsterd Bank 260% 260 Rotterd. Bank 229 226% Twentsche Bank 230 V* 231% Industrie Ondernemingen Ned. G. en dplr. labr 257% 257% Kon. Ned. Grofsm.147 L - Rott. Droogd. MU. 526 520 Tieleman en P-os 19% 19 Zwanenb Organon 269% 272 Handelsondernemingen BorsumU cv A f 1000 114% 114H Internatio155% 157% Diversen Albert Heyn268 267% Ned. M Walv Vrt 75% 76% Spoorwegen Deli Spoorw Mij. 37% 37% Amerk. fondsen Anaconda 62% 63% Shell Oil Cy60 60A Nog enkele fondsen uil Leideo en omgeving Holl Constructie 376% exd Int Kunststof! Ind Kon Ned Edelmet eret wa Idem Textiel Gebr v Wijk Leidsche Wolsplnn Ned Electn lasmil Sikkens Lakfabr '53 Ver. Touwfabrieken Wernink's Betonm 85% 87%GB

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 4