LEIDSCH DAGBLAD De Britten passen zich goed bij de stakingstoestand aan Achter de schermen tracht men zo snel mogelijk tot een overeen stemming te komen WEERBERICHT Verhoging van 5 procent voor ..oude huren" Twee Schotse dames beklimmen een hoge berg in de Himaiaja „fc Jaargang DONDERDAG 2 JUNI 1955 No. 28538 wcteur: J. W. Henny vjdredacteur: J- Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.40 per kwartaal; f. 2.15 per maand; f.0.50 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Havenarbeiders dreigen weer eens met staking De havenarbeiders In Southampton hebben Woensdag met staking gedreigd. Indien aan hun eis tot een byzondere schaal voor stukloon voor het overladen van goederen van schepen In vracht auto's in plaats van In spoorwegwagons, geen gevolg wordt gegeven. Ongeveer 700 mannen legden Woensdagochtend het werk een uur lang neer, maar be sloten toen het werk tijdens de onder handelingen voort te zetten Deze 700 mannen losten fruit en timmerhout. Volgens de arbeiders duren de wers- zaamheden bij het overladen in vracht auto's langer en is het overladen van hout in auto's gevaarlijker. (Telefonisch van onze correspondent in Londen) De toestand in Engeland is nog onveranderd. Gisteren deed men in de rngen van de vakbeweging niet veel meer dan de voelhorens uitsteken cm te {richten een einde aan de staking te maken. Het Britse Vakverbond zal probe- ween uitweg uit de impasse te vinden, maar niet vergeten mag worden, dat ti Vakverbond, als overkoepelende organisatie, slechts een adviserende stem «ft. Voor er iets werkelijk positiefs geschieden kan, zal er van de kiftende ,-ganisaties, de Vereniging van machinisten en stokers en mogelijk ook van de «i stakende) Nationale Unie van spoorwegpersoneel, een initiatief moeten itgaan. Intussen krijgt het per bus rejzende of liftende publiek langzamerhand techniek onder de knie, welke vereist wordt door de thans ingetreden, vaak Ktl lastige situatie. Velen gaan later van huis, zodat de wegen dan minder «I lijn, terwijl duizenden vroeger dan gewoonlijk hun werk verlaten. Er is crake van, dat de scholen om tien uur zullen beginnen, ook al om het weg- itrvoer te verlichten. Reiswagens zijn ingeschakeld om het vervoer van en naar [snden enigermate aan de gang te houden. De afkondiging van de nood- •ctstand maakt het particuliere ondernemers mogelijk om met vrachtauto's c andere vehikels busdiensten te onderhouden. De politiereserve is thans in ..tie om te assisteren bij de verkeersregeling. Gisteren reden er 450 treinen «er dan de dag tevoren, er waren drieduizend meer machinisten en ander «hnisch personeel aan het werk. Wie zal eerste stap doen Mayer president van de Iv S G Opvolger van Monnet De Fransman René Mayer is gisteren door de ministers van Buitenlandse Za ken van de zes landen van de KSG, de Europese Gemeenschap voor kolen en staal, aangewezen tot opvolger van Jean Monnet als president van de Hoge Au toriteit der Gemeenschap. De ministers I zijn thans bijeen in Messina, op Sicihè. Mayer was door de Franse regering als candidaat gesteld. Opgemerkt dient nog te worden, dat tri spoorwegpersoneel voor alle redelijke ••jlsngens op algemene sympathie kan -toen. Op het ogenblik wordt er even- ii gestaakt zonder dat men de open- ja "mening achter zich heeft en zonder sieun van de vakbeweging. Alle .een is er daarom op het ogenblik op sicht om als eerste stap in de goede ••Ming de twee bonden tot elkaar te *seen. Jim Baty, de leider van de sta- -de bond, heeft verklaard, dat deze rh bewust i« van zyn verantwoorde nd en dat er geen moment langer ,1 ïorden gestaakt dan nodig is. HA) serder, dat de staking op eervolle -ie dient te eindigen. De vraag is echter of de stakende bond eerste stap zal doen en besluiten zal met de Nationale Unie van spoor- ifipersoneel aan één tafel te gaan ::»n om gezamenlijk nieuwe loonvoor- cuen uit te werken. Dit is wat de cwrweeleiding wenst, aangezien de ■/.e voorstellen verworpen zijn. De Vereniging van machinisten staat hier tot dusverre op het standpunt, tl de spoorwegleiding eerst met een Idrie over de brug zal moeten komen, mrdoor de speciale vakkennis van de ci'hinisten zou worden erkend. Id de Midlands hebben honderd iKhlnisten op een speciale vergadering jiwt, dat de staking onmiddellijk zal Prof. Coremans laat het er niet bij zitten De plotselinge dood van de Neder- tadse Industrieel en kunstverzamelaar iin Beuningen heeft het uitstel tenge- "ïge van het proces dat hij Indertijd «ft aanhangig gemaakt tegen prof. ïzemans. hoofd van het centrale labo- 1 der Belgische musea in Brus- l Dit proces zou vanmorgen voor de bjHljjke rechtbank te Brussel voor- toen. Het geschil heeft, zoals men zich sl herinneren, betrekking op de schil den „Het Laatste Avondmaal" en de inmausgangers", waarvan prof. Core- tijdens het proces-Van Meegeren '.M6 verklaarde, dat het vervalsingen a de hand van Han van Meegeren tien, doch waarvan Van Beuningen «eerde, dat het hier toch om authen- lh Vermeers gaat. ktussen had prof. Coremans een te- Bels Ingediend bij de rechtbank, om- W hl] zich door de Nederlandse kunst- Bamelaar ln zijn eer en wetenschap- dte faam aangetast achtte. Prof. fctmans heeft aan journalisten mede- Beeld. dat. indien de erfgenamen van feheer Van Beuningen het proces niet -■en voort te zetten, hij in ieder ge- r«n tegeneis zal handhaven. 'Ie? met de president van de achtste der der burgerlijke rechtbank in ^sel zal een nieuwe datum voor het Btts worden vastgesteld. Uit overwe gen van hoffelijkheid tegenover de taiUdcden van Van Beuningen zal Coremans erop aandringen -"if datum pas na de zomermaanden doen vallen. Zonnig ^Bilt verwacht tot morgenavond: weer en weinig bewolking, tot matige Oostelijke wind. Vj-g verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur) 3 JUNI op: 4 27 uur: onder: 20 53 uur. op: 19.15 uur; onder- 2.54 uur. "oogwater te Katwijk te 1.55 en 14.19 eindigen en dat alle spoorwegbonden gezamenlijk het probleem van de loon- verschillen tussen geschoolden en onge schoolden zullen dienen trachten op tc lossen. Bij busongeluk in West-Duitsland 19 vrouwen gedood Negentien vrouwen zün Woensdag omgekomen toen een bus bü Köchsten- bach, aan de grote verkeersweg Keulen Frankfort in de buurt van Limburg aan de Lahn, in de bocht slipte en tegen een boom reed. De bus vervoerde veertig personen: 39 vrouwen en een predikant die een vacantiereis maakten. Zestien vrouwen waren op slag dood, drie andere stierven kort na het ongeluk in een ziekenhuis. De overige inzittenden van de bus hebben verwondingen opgelopen, enige in vrü ernstige mate. De vrouwe- lüke bestuurder van de bus heeft er het levend afgebracht, zy het met verwon dingen. Naar overeenstemming? Roerloos en met gedoofde vuren slaat een grote groep locomotieven op het emplacement van Kings Cross bij Londen: de machinisten I stakenEn onderwijl wordt de toestand op het Britse eiland steeds critieker René Mayer 11 Belastingverlaging 1 September (Van onze parlementaire redacteur) Tegen het verschil in huurverhoging (0, 5 of 10 in het oor spronkelijke regeringsvoorstel hebben alle partijen in de Tweede Kamer van het begin af bezwaar gehad. Kabinet en Kamer zijn het nu, om elkaar tegemoet te komen, eens geworden over een verhoging over de hele linie van 5 voor de „oude" huren. Deze huurverhoging zou dan ingaan op 1*,. >ber a-s.r omdat het niet meer mogelijk is de belasting verlagingen nog per 1 Juli tot stand te brenqen. Britse expeditie overwon de op twee na hoogste berg ter wereld De eerste Himalaja-expeditie, welke uitsluitend uit vrouwen bestaat, is er in geslaagd in de Djoegal Himal keten een top zonder naam van ongeveer 7000 meter hoogte te beklimmen. Het zijn de Schotse dames Monica Jackson, moeder van twee kinderen, R. E. Stark, spraaklerares en dr Evelyn Camrose. De laatste kon de tocht wegens „bergziekte" niet naar de top volgen. De top werd op 21 Mei overwonnen. Inmiddels zijn de dames teruggekeerd naar Katmandoe, de hoofdstad van Nepal. Deze vrouwen- expeditie wordt gesteund door de Britse „Everest Foundation" en de „Himalaya Club" (India). Een Britse expeditie onder dr Charles Evans is er in geslaagd de Kangsjenjoenga, de op twee na hoogste berg ter wereld (8579 meter) te beklimmen. Evans maakte ook deel uit van de expeditie, die de Mount Everest heeft overwonnen. De Kangsjenjoenga werd op 25 Mei beklommen. De Kangsjenjoenga was de hoogste nog niet beklommen berg. De expeditie bleef op korte afstand van de top, om de bevolking van Sikkim niet te kwetsen. De berg heet namelijk de woonplaats van de goden te zijn. De Sikkimezen noemen de berg „De vijf schatten van de sneeuw". Kenners in Darjeeling (India) waren verbaasd over het bericht, daar de berg als veel moeilijker te beklimmen gold dan de Mount Everest, die door Sir John Hunt in 1953 werd overwonnen. Men is voorts de huiseigenaren, die op een grotere huurverhoging hadden gerekend ter dekking van hun gestegen onderhoudskosten, tegemoet willen komen door een verlaging van de grondbelasting, halvering van de oorlogsopcenten en verhoging van het afschrijvingspercentage van de inkomstenbelasting van 10 tot 15. De P v.d.A. wenste in dit geval waarborgen voor een goed onderhoud, maar de controle daarop is onmogelijk. Destüds heeft ook de socialistische minister In 'f Veld bü de eerste huurverhoging waarborgen willen eisen voor een beter onder houd maar hij heeft er van afgezien omdat de controle op 2 millioen woningen met ook achterstallig onderhoud niet uitvoerbaar zou zün en honderden ambte naren zou eisen. De heer In 't Veld heeft gisteren de vergadering van de fractie van de P.v.d.A. bijgewoond en zün partygenoten overtuigd van de onhoudbaar heid van hun verlangen. Het Ls echter niet de bedoeling een der gelijke verplichte huurverlaging op te leggen. GEDEELTELIJK 10 Met het aanvaarden van een alge mene huurverhoging van 5 heeft het Kabinet water in de wijn gedaan, want minister Witte hechtte grot? waarde aan een huurverhoging van 10 1c voor de duurdere woningen omdat in deze categorie het verschil het grootst is tus sen c-ude en nieuwe huren Maar hier tegenover staat de „vondst" van mr Burger om de grondbelasting te verla gen. waardoor de huren van nieuw te bouwen woningen lager kunnen worden. Door die verlaging van de grondbelas ting zouden eigenlijk ook de huren van oude woningen Lager moeten worden, maar omdat zulks niet gebeurt en deze zelfs worden verhoogd met 5 komen de oude en nieuwe huren toch in totaal ongeveer 10 dichter bij elkaar, inbe grepen de 5 verplichte huurverho ging Maar hélemaal gaat deze redene ring niet op, omdat dan een verplichte huurverlaging zou moeten worden voor geschreven voor de nieuwe woningen, die tussen 1945 en 1955 zyn gebouwd en waarvan de huren niet zijn verhoogd. Overigens Is de compensatie voor de algemene huurverhoging meer een be lasting-technische dan een financiële Roofvogels zijn veel meer nuttig dan schadelijk Men kan er niet voldoende op -yzen. boe nuiug het merenaeel van dag- en nachuool vogels is. Ziehier enkele spre kende cyfers, verzameld m hel ..Wiscon sin Conservation Buletin". Een analyse van ae maaginhoud van 5.00U sperwers door het Departement van Landbouw in de Ver. Staten geeft een nauwkeurig overzicht van net menu van deze rooi- vogels, die er van worden beschuldigd zich hooidzakelyk te buiten te gaan aan pluimvee, 55% van hun voedsel bestaat uit ratten en muizenI Een veldmuis georuikt per jaar een tiental kilo plantaardig voedsel, iedere h.a. grond van een bedrijf ongeveer 25 muizen herbergt, eén paar brengt i7 nesten per jaar voort en er op deze wijze gaat 3 millioen ton hooi per jaar ver loren. In sommige streken, waar het aantal roofvogels achteruit gaat, neemt het aantal muizen snel toe. In de nacht, wanneer de dagroofvogels rusten, nemen de uilen hun taak over en maken Jacht op ratten muizen en spitsmuizen Daar deze vogels op de plaatsen, waar z'J oe dag doorbrengen, de resten van hun prooi in de vorm van braakballen ach terlaten, is het hier veel gemakkelijker hun diëet te controleren Land- en tuinbouwers mochten wel een gedenk teken oprichten uit erkentelijkheid voor deze succesvolle medewerkers. Andere cijfers, naar voren gebracht in „Birds of Yosemita National Park" leren het volgende; drie duizend mieren wer den aangetroffen ln de maag van een goud vleugel specht; vijfhonderd muggen in die van een nachtvalk. Zes honderd Insecten van verschillende soorten wor- kwestie. Het schijnt te zün gelukt een den dagelijks de prooi van een paar oplossing te vinden binnen de grens winterkoninkjes dat nestelt ln een tuin van in totaal f 500 millioen belasting- Een zwaluw verorbert dagelijks honder verlaging, waarmee minister v. d. den vliegen. Bij het maagonderzoek /an Kieft accoord kan gaan. kwartels vond men bij één exemplaar De vooruitzichten op een uiteinde- j 100 Coloradokevers, bij een ander 500 lüke overeenstemming tussen Kabinet wantsen. en Kamer werden gisteravond niet I Daarnaast mogen we niet vergeten, ongunstig beoordeeld, zodat inderdaad dat het grootste deel der vogels en het einde van de Kabinetscrisis in hieronder speciaal de kwartels dage- zicht lykt. Hjks duizenden onkruidzaden opneemt. Moskou en het Westen In Belgrado werden over en weel de standpunten getoetst Slope/ s zijn iiiomenieci heztg met ihonale monument up Je \mster- otimmer bestaat alt 12 pagina's bet afbreken van het tijdelijke na-1 damse Dam. dat het volgende jaar I an gen definitief. Westelijke Drie gaan met Joego-Slavië confereren Joego-Slavische functionarissen en Westerse diplomaten in Belgrado zyn van mening, dat een der doelen van bet bezoek van de Sovjet-Russische delega tie aan Joego-Slavië is het Westen via een woordvoerder, die het vertrouwen der Westelijke mogendheden geniet, na- melijk president maarschalk Tito, In te lichten omtrent het Sovjet-Russische standpunt ten aanzien van Europa. Aan de andere kant zouden de Sovjet- Russische leiders zich via Tito op de hoogte hebben willen stellen van de ma ximum en minimum eisen van het Wes ten. Westerse diplomaten zün er van overtuigd, dat president Tito het Wes terse standpunt openlük en op de Juiste wüze heeft weergegeven. Men verwacht, dat de Sovjet-Russische delegatie mor gen-, Vrüdagochtend, de terugreis naar Moskou zal aanvaarden. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken verwacht dat Engeland. Frankrijk, de Ver. Staten en Joego-Sla vië een conferentie zullen houden ter bespreking van vraagstukken, die van belang voor de vier landen zijn. Een woordvoerder van het ministerie leverde commentaar op persberichten, dat de drie Westelijke grote mogendheden met Joego-Slavische leiders zullen bijeenko men na de huidige Russlsch-Joego-Sla- vische besprekingen om te spreken over een Joego-Slavisch verzoek om militaire steun Volgens de woordvoerder van het State Department is er gesproken over een conferentie, doch zijn er nog geen regelingen eetroffen De drie Westelijke mogendheden hadden geregeld met ver tegenwoordigers van Joego-Slavië over verschillende plannen gesproken. Moskou soepeler jegens de Finnen De Sovjet-Unie heeft er voorlopig mee Ingestemd de beperkende bepalingen op te heffen ten aanzien van het Finse treinverkeer dooi het gebied van de Sov jet-Russische vlootbasis Porkkala, ten Westen van Helsinki, (dus op Fins ge bied) Het gebied van Porkkala werd in 1944 door Finland, op grond van het wa penstilstandsverdrag. voor vijftien Jaar aan de Russen ..verpacht", die het tot een marinebasis maakten. Van de treinen, die de verbinding tus sen Helsinki en Turku Abo), de voor naamste Finse haven ln het Zuidwes ten. onderhouden, wordt bi) het passe ren van de zone de portieren verzegeld en de ramen bedekt, opdat de passa giers niets zien van wat er ln de basis gebeurt. Porkkala beheerst de toegang tot de haven van Leningrad.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1