De Ver. Staten zwichtten node voor West-Europese aandrang Oud Katwijk: Klaar voor de teelt Top-eonferentie van Vier eist degelijke voorbereiding 11 Minderheden in Engeland kiezen voor spek en bonen Verkeersfatsoen diep gezakt tyte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 17 Mei 1955Derde Blad No. 28526 (Van onze correspondent in Washington) West-Europa zal in het algemeen voldaan zijn over het feit, dat Amerika {ïerst3g is gegaan en dat Eisenhower zich bereid heeft verklaard, deel te pjmen aan een conferentie op het hoogste niveau. Die Amerikaanse bereidwilligheid kwam niet van harte. De Amerikanen zijn in Parijs onder zulk een druk gezet, dat zij wel moesten gegeven, doch liever hadden zij dat niet gedaan, ui Weliswaar wensten ook zij aan te sturen op een conferentie van staats- en regeringshoofdenmaar Amerika had zulk een conferentie pas willen houden, Ui H(ja{ de ministers der diverse landen het concrete, voorbereidende werk iadden gedaan. Eerst na succes op lager niveau, had men tot een top-ontmoe- Ity willen besluiten. Amerika kon zich niet te onpopulair maken ne Conservatieven in Engeland had- ta echter de aankondiging van de Jj ^conferentie nodig om de verkiezin- gn te winnen en ook Adenauer en Fau- jouden het wellicht moeilijk gekre- a hebben, als zij hun landgenoten niet a spectaculaire bijeenkomst in het aiuitzicht hadden kunnen stellen. Laat ik echter niet al te cynisch zijn jet niet zo voorstellen, alsof de Ame- ^sanse regering uitsluitend gezwicht is teneinde in Engeland, Duitsland en fonloijk regeringen aan het bewind te Inden, waar men gaarne mee samen ictt. Dt drang, die op Amerika werd uitge rend, kwam niet slechts van Eden's, fiare's en Adenauer's regering, die tons kwam in feite van een groot deel na West-Europa's bevolking. imerika zou zich zeer onpopulair heb- ku gemaakt, indien het aan die pressie wt toegegeven had. In dit artikel zal uiteengezet worden, rorom de leiders in de Ver. Staten een udeie methode verkozen zouden hebben toren die, welke hun thans door een jetl der wereldopinie is opgedrongen. Bovendien zal worden uiteengezet, mrorn - naar het oordeel van enige os tohoedzame Amerikaanse en buitenland- waarnemers in Washington - ook öans nog getracht moet worden, niet per haast aan de conferentietafel plaats l( nemen. Gevaren van hoogspanning In Washington zag men er een gevaar fc.de verwachtingen van het wereld- „I jubliek te hoog te spannen. Dat doet li men onwillekeurig, wanneer men een bijeenkomst der topfiguren aankondigt. Dan gaan de volken wonderen ver ratten. Dan zou de mensheid voorba rf aan wereldvrede kunnen gaan gelo- r;n en zij zou ook, mochten de zaken ssgaan, tot verlammend pessimisme tanen vervallen. Daarom had de Ame- 1} riaanse regering het beter geacht op ainister-niveau te beginnen. Daar had di dan rustig kunnen nagaan of er DO iets constructiefs te bereiken ware ge west. Luidde het antwoord bevestigend, dan ladden de top-figuren met de nodige plechtigheid aan eventuele overeenkom sten hun zegel kunnen hechten. De Amerikaanse regering voelde zich ret door de binnenlandse openbare me lig tot een top-conferentie opgejaagd. He, Amerikaanse volk verwacht beslist ader van overleg met de Communis ts dan de bevolking van West-Europa. Wil de Amerikanen betreft, kon men Oostenrijk mag eigen olie gaan exploiteren Htt staatsverdrag, waardoor Oosten- r* na zeventien jaar buitenlandse be etling opnieuw onafhankelijk is gewor- w, voorziet o.m. in terugtrekking der toknlandse strijdkrachten, binnen ne- Wti? dagen na bekrachtiging van het of in elk geval niet later dan •l December van dit jaar. Hft land zal thans voor zijn eigen «ensie moeten zorgen. Het verdrag V geen beperkingen op aan de om- van de strijdkrachten, maar Oos- "fijk mag geen atoomwapens of an- l'bhe Wa')ens voor niassavernietiging Oostenrijk zal 150 mildioen dollar in Wieren betalen voor het vrijgeven door "ssen van ongeveer 400 onderne- i, die als „Duitse bezittingen" nÜi OTergemomen. Oostenrijk herkrijgt het reoht om zijn r§en olievelden, die thans ongeveer K-en-een-half mifliioen ton ruwe olie f produceren, te exploiteren, «ar gedurende tien jaar zullen jaar- 4, ^n millioen ton aan de Russen ''Wen afgestaan. Oostenrijk heeft Los van het verdrag .verklaring gepubliceerd, waarin het •-caard „te eeuwigen dage" neutraal te «jven en geen militaire bondgenoot- Jwppen aan te gaan Dit is geschied e6n aan ^'e Sovjet-Russische yjwr van Buitenlandse Zaken, Mo- "W. gedane belofte. boarwichtiqe vergadering JJOavour. nabij Turijn, in Italië, honderd zwaarwichtigen 99 en 6611 VT0UW- die allen de kilogram gewicht te boven S zich eendrachtig aan een reus- feestmaaltijd geschaard, o? ae maaltijd, die vijf uur duurde. V? 48 gevulde varkemsipootjes, 27 r'd01, 47 kippen, 12 lammeren, 92 gWm asperges, 42 kilogram aard- 3» ??»300 flessen wijn geconsumeerd. 176 kilogram wegende Luigi Fa- t>.T? met a,lgemene stemmen ge- tot de Italiaanse vertegenwoordi- een te houden internationaal :«res van lieden, die meer dan hon- wegen. tZ eni?e vrouw onder de honderd Syifan. de 144 kilogram wegende Speranza Gorini, liet zich in j4^Prek met journalisten zeer mis- uit over de huidige dames- iVujt1 spec,aaJ de A" en H"uin vam modeheren", aldus mevrouw ■■W. ..zijn er volkomen naast door L,Jollen uitsluitend op overslanke liSxwu te berekenen, zonder er zich L^chap van te geven, dat er in de Ju? ook nog vrouwen zijn, wier ge- hunner mannequins verre te gaat". het kalm aan doen. Bovendien zou - al naarmate de tijd verstreek - de herbe wapening van Duitsland op gang kun nen komen. Geen verdeeldheid! Doch dit alles is nakaarten. De balans is doorgeslagen naar de West-Europese kant. Er komt eerst een top-conferentie en Eisenhower heeft te kennen gege ven, dat die naar zijn mening niet lan ger dan drie dagen behoeft te duren. Daar zouden dan de grote lijnen vast- gesteld moeten worden, waarlangs de ministers van Buitenlandse Zaken even tueel weken of maanden moesten gaan werken. Het lijkt bedachtzame waarnemers in i Washington vrij riskant, om zulk een j top-conferentie te houden zonder een zeer intensieve voorbereiding en men vraagt zich af. of het niet erg vroeg is, om in Juli reeds bijeen te komen. Het feit. dat de bijeenkomst op het hoogste niveau wellicht slechts drie da gen duurt, maakt haar niet minder be langrijk. Men legt geen fundament voor inter nationale verstandhouding door vrien delijke algemeenheden te berde te brengen. Voor men zulk een top-conferentie be gint, moet het Westen een gemeen schappelijke koers hebben bepaald. De conferentie van Jalta heeft bewe zen hoe funest het is, indien de Weste lijke bondgenoten verdeeld ter conferen tie trekken! Vakwerk vereist Bij enig nadenken ziet men wel in, dat het aangeven van richtlijnen vak werk is van de eerste orde. Moskou heeft vele duizenden snelle gevechtsvliegtuigen Volgens welingelichte kringen in de V.S. heeft de Sovjet-Unie enige duizen den supersonische gevechtsvliegtuigen voor haar luchtverdediging laten bou wen, terwy'l de Verenigde Staten slechts enkele honderden van dezelfde snelheid heeft. De nieuwe straaljager, die snel ler dan heit geluid is is van het type Mig-17. Een groot aantal van de dui zenden toestellen, die gebouwd zijn, is reeds in gevechtseenheden ingedeeld. De Mig-17 is een gewijzigde versie van de Mig-15, die in de Koreaanse oorlog zijn meester vond in de Amerikaanse Sabre van het type F-86. De versie van de Sabre, die met de Mig-17 moet wedijveren, is de F-lOOSu- per-Sabre, die een snelheid kan berei ken van meer dan 850 mijl (1360 km) per uur. De onthulling over de sterkte van de Sovjet-Russische luchtmacht kwam na de bekendmaking van de regering op vrijdag, dat de Russen nu kleine for maties zware straalbommenwerpers moesten hebben, die de Amerikaanse B-52 met een snelheid van ruim 1000 km per uur evenaren. Het kan voor het Westen van groot belang zijn, dat een man als Eisenhower, een warm, welwillend mens. als een der topfiguren, aan de conferentie zal deel nemen. De sfeer is van veel betekenis, maar met sfeer alleen komt men er be slist niet. Men zal van deze wellicht slechts een maal voorkomende gelegenheid het al lerbeste moeten maken. Wanneer zulks diplomatiek vakwerk garanderen kan, moet men desnoods een of meer maan den langer aan de voorbereidingen be steden. Aldus ongeveer redeneren in Was hington verscheidene bezadigde diplo maten en journalisten. Al te veel ver wachten zij niet van overleg met de Russen. Met name zal het uiterst moei lijk zijn om over Duitsland een compro mis te bereiken. Maar of men de kans op succes nu groot of klein acht, er is stellig alles voor te zeggen om alle onderhandelin gen degeljjk voor te bereiden. Een con ferentie in Augustus zou al beter zyn dan in Juli. En September ware te ver kiezen boven Augustus. Met enig recht zijn West-Europese dokters van oordeel, dat Amerika met de massale vaccinatie tegen kinderver lamming te hard van stapel gelopen is. Laat de Westerse coalitie als geheel thans niet de fout begaan, de wereld overijld politieke injecties te geven!! Britse verkiezingsfanfares (1) De grensgevallen brengen de beslissing Sportiviteit aan beide zijden (Van onze Londense correspondent) Engeland doet vele dingen anders dan andere landen. Ook met de verkiezingen is dat zo. De Britten willen niets van evenredige vertegenwoordiging weten, met uitzondering van de kleine partijen, de Liberalen, die in het huidige distric tenstelsel door de stoomwalsen der twee grote partijen werden verpletterd. Met tussen de twee en drie millioen stemmen brachten de Liberalen het bij de laatste verkiezingen in 1951 niet verder dan zes Lagerhuiszetels Zo wordt het ook nu weer (26 Mei a.s.) een politieke bootrace. In plaats van tussen Oxford en Cambridge gaat het tussen Tories (Conservatieven) en Labour (Socialisten). Het nieuwe Lagerhuis zal 630 leden krijgen, vijf meer dan het oude. Het is overigens gelukkig dat zij niet allemaal tijdens de zittingen komen opdagen, want zoveel zitplaatsen zijn er niet! De lange groen-leren banken welke amphitheatersgewijs zijn geplaatst aan weerskanten van de rechthoekige zaal, bieden slechts plaats aan vier honderd leden. De zaal is doelbewust klein ge houden om de debatten een intiem karakter te geven. Als een spreker al voor een lege zaal staat te oreren, is het er nooit zó desolaat als in een grotere ruimte het geval geweest zou zijn. Een dictator zou zich in dit comfortabele parlement alleen maar belachelijk maken. Het was Churchill, die na het bom bardement in de laatste oorlog er op aandrong dat de nieuwe zaal juist ter wille van de democratie weer klein zou worden gehouden 12.999 stemmen nergens anders meer dienst doen. Dat verklaart dan ook, dat Labour, dat in 1951 het grootste totaal cijfer op zich verzamelde, toch de ver kiezingen verloor! Want de concentratie van Labourstemmen in de industriële gebieden, vooral in Wales, kon de Socialistische candidaten in de Conser vatieve gebieden niet helpen. Labour kreeg 48.7 procent van de stemmen, maar slechts 295 zetels, de Tories kregen slechts 48.1 procent, maar veroverden 321 zetels en wonnen daarmee de ver kiezingen Al wordt dan over het hele land de verkiezingsstrijd gevoerd, in de meer derheid der districten staat de uitslag al van tevoren vast. Dit zijn de distric ten, waar de candidaten, hetzij Conser vatief, hetzij Labour of Liberaal, over een veilige meerderheid beschikken. Daar worden meestal de partijleiders Lagerhuisleden zitten bij volle bezetting op eikaars schoot of op de treden Als de leden toch op volle sterkte aan wezig zyn, zoals by grote debatten, dan moeten ze half op eikaars schoot zitten en voor de rest op de treden, welke naar de hoger gelegen banken voeren. Verder verdringen ze elkaar op de staanplaatsen aan beide uiteinden van de zaal. Het districtenstelsel brengt mee, dat er eigenlijk 630 plaatselijke verkiezingen worden gehouden, waarbij de winnende candidaat maar één stem meer nodig heeft dan zijn verslagen tegenstander! Behalve die ene stem zijn alle andere stemmen, wat het eindresultaat van de verkiezingen betreft, verspeeld. Heeft een winnaar een meerderheid, bijv. van 13000 stemmen, dan kan het surplus van Aanstaande Maandag hoopt de Katwijkse logger- vloot ter haringvangst uit te varen en dientengevolge gonst de vissersplaats weer van de daarmede gepaard gaande bedrijvigheid. De schepen worden gereed ge maakt en zullen als gewoonlijk op Vlaggetjesdag weer piekfijn in de verf liggen te pronken in de haven van IJmuiden. Ja, helaas IJmuiden, want nog immer kan Katwijks vurige wens, om zijn trots en glorie in eigen dorp te tonen, niet in vervulling gaan. Hoe lang nog? In dit verband willen we U thans een beeld tonen uit het jaar 1898. toen er in Katwijk nog geen haven probleem bestond en de bomschuiten vanaf het strand ter haringvisserij uitvoeren Ook toen werden de schepen, alvorens zee te kiezen te pronk gelegd. Echter het massale vertoon, zoals we dat thans kennen, was toen nog niet in zwang. Stuk voor stuk of in kleine groepjes werden de schuiten aan de z.g. kantvisserij onttrokken en klaar gemaakt voor de haringteelt. Zo zien we dan hier de KW 26, genaamd „De Vrouw Louisa", van reder B. Dijkdrenth aan de duin voet gereed liggen om onder bevel van schipper Klaas van Beelen de jacht op de haring te beginnen De schuit is fris in de teer en de verf gezet en de breeltjes hangen onder de giek. Naast het schip, op het strand, is het „Bun", waarin de levende vis werd bewaard neergezet, ten teken dat de kantvisserij ten einde is De imposante rij bomschuiten, die we op de water lijn zien liggen, zou een vorm van vlagvertoon kunnen doen vermoeden. Niets is echter minder waar. Deze schuiten zijn hier in hun daagse plunje aan het werk en liggen klaar om zee te kiezen voor de kantvisserij. Zij vormen evenwel een waardige achtergrond voor „De Vrouw Louisa", die hier vanaf Katwijks strand spoedig zee zal kiezen en wij spreken hierbij de hoop uit, dat haar trotse nazaten, de loggers van Katwijks huidige haringvloot, binnen niet al te lange tijd vanuit Katwijks eigen haven de jacht op de Hollandse Nieuwe zullen mogen aanvangen. (Foto: Beelddocumentatle gemeente Katwijk.) ondergebracht. Churchill kreeg in zyn district Woodford vorige keer ruim 18000 stemmen. Een van zijn tegenstan ders was toen de hoofdredacteur van het Communistische dagblad „Daily Worker". Onveilige zetels Waarom spant men zich in deze districten dan toch nog zo in? zou men kunnen vragen. De winnaars-bij-voor- ba at doen dat om hun stern-record zo hoog mogelijk te houden en de zekere verliezers om hun tegenstanders zoveel mogelijk afbreuk te doen. Want elke partij tracht een zo groot mogelijk totaalcijfer te bereiken, ook al komt dat niet tot uitdrukking in het zetelaantal. Immers het totale aanal stemmen is van groot belang voor de morele positie, zowel voor de regering als voor de verliezende partyen. De eigenlijke strijd zal worden gestre den in de zg. grens-districten waar de partijen slechts over een maximale meerderheid van 5000 stemmen beschik ken, welke gemakkelijk verloren kan gaan. Er zyn bijna 200 van deze onvei lige zetels, nagenoeg gelykelyk over Labour en Tories verdeeld. Op deze districten richten de partijen dan ook hun hoofd-aanvallen. Een belangrijk deel van de districten, welke politieke grensgevallen zijn, be vindt zich in het thans door werkloos heid getroffen katoengebied Lancashire en het landbouwgebied East-Anglia. Prins Bernhard woonde gister avond een in Den Haag voor de American Association gehouden lezing bij van Harry Schwartz van de New York Times over het Rus land van na de dood van Stalin. Souvenirjacht Een zware bronzen gedenkplaat van de capitulatie der Duitse strijdkrachten in Noord-Duitsland. Denemarken en Ne derland in 1945, is gestolen. Deze was aangebracht op de „Overwinningsheu- vel' op de Luneburgerheide nabij Han nover. De gedenkplaat gaf de plaats aan, waar admiraal Friedeburg, de afgezant van het Duitse opperbevel, het document van de onvoorwaardelijke overgave te kende. De inscriptie luidt: „Hier gaf op 4 Mei 1945 een delegatie van het Duitse opperbevel aan veldmaarschalk Montgo mery onvoorwaardelijk alle land-, zee- en luchtstrijdkrachten in Noord-West- Dultsland. Denemarken en Nederland over". De regering van Neder-Saksen heeft een speciale commissie van onderzoek in_ gesteld. Men gelooft, dat er geen poli tieke motieven in het spel zyn. Waar schijnlijk is de plaat door souvenirjagers gestolen. Bescherming Voetgangers In negen jaar t 10.192 doden Streng optreden gevraagd De Nederlandse Vereniging tot be scherming van voetgangers (N.V.B.V.) heeft haar eerste landelijke vergadering gehouden, waarin de voorzitter, de heer L. C. Admiraal uit Den Haag voorstelde de naam in het spraakgebruik te ver anderen in „Bescherming Voetgangers" De voetganger moet zeer op zijn zaak letten, aldus de voorzitter. Want zo lang hij buiten alle beraad wordt gehouden, verdwijnen tramhaltes en worden weg- profielen in zijn nadeel veranderd, voor dat hij weet. wat er aan de hand is Spreker merkte vervolgens op, dat een goed lid van „Bescherming Voetgangers' niet alleen moet klagen en critiseren, maar zich voorbeeldig in het verkeer dient te gedragen. Hij constateerde, dat een hoge politie autoriteit heeft vastgesteld, dat het verkeersfatsoen diep is gezakt en dat gehoorzaamheid aan de wet tot een nog lager peil is gezonken. „Bescher ming voetgangers" smeekt daarom de overheid en in het bijzonder de ver keerspolitie gestreng op te treden, ook tegen zogenaamde futiliteiten, want die onverschilligheid voor kleinig heden kost mensenlevens. De heer Admiraal onthulde, dat in de afgelopen negen jaren 10.192 doden in het verkeer vielen en 79.145 personen zwaar werden gekwetst. Dit komt omdat nog moet worden geleerd motorvoertui gen en motorrijwielen met verstand te gebruiken. Spr. besloot met het noemen van de voorlopige cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek voor 1954, namelijk 1500 doden en 17.000 zwaar ge wonden. Tien jaar vrede! Dat wil vol gens spreker zegeen ..op de slagvelden", doch niet „op de wegen en straten". Wij moeten nog een tijdperk door, waarin dag in dag uit mensen, waar onder heel veel kinderen en bejaarden, in het verkeer omkomen. Laat ons één dag in het jaar kiezen, aldus spreker, waarop wij twee minuten stilte in acht nemen, en waarin ook het verkeer stont, om hen die in het verkeer vielen, te gedenken. Het wordt volgens de heer Admiraal tijd. dat onze chirurgen vertellen, welke smarten de getroffenen moeten doorstaan en dat zij onthullen hoe- velen voor hun leven invalide blijven. Tenslotte wees de heer Admiraal op de onbewogenheid, waarmede de heden- „ROUTE DES PRINCES D'ORANGE" Aan een grote, uit het oogpunt van tourisme belangrijke verkeersweg in Frankrijk, die de Rhöne-vallei op aan trekkelijke wijze verbindt met de hoge Alpen, zal op 12 Juni te Orange, in een Frans-Nederlandse bijeenkomst, de of ficiële naam worden gegeven „Route des Princes d'Orange". Daarbij zullen aanwezig zyn de Neder landse ambassadeur in Frankrijk, de Nederlandse consul-generaal te Mar seille, enkele Franse ministers, parle mentsleden, burgemeesters en anderen. Opnieuw zal die plechtigheid de aan dacht vestigen op de banden tussen het Huis van Oranje en Frankrijk, in een omgeving, waar de bakermat van de Oranjes was. daagse samenleving deze catastrophale gevolgen van onzinnige snelheden aan vaardt, een onbewogenheid, waarover Prinses Wilhelmina zich ontsteld heeft getoond. Bij de „Bescherming voetgangers" bestaat een plan, waarbij zU op een en dezelfde dag tezamen met haar zuster verenigingen in België, West-Duitsland, Engeland en Zwitserland wil trachten te bewerkstelligen, dat de volgen6 spre ker zo vurig begeerde bezinning er komt. Want zonder een machtige Im puls. aldus de heer Admiraal, die wordt gedragen en voortgestuwd door scnaamte over gebrek aan eerbied voor net men selijk leven staat ook de overheid mach teloos. Tijdens de discussie werd aangedron gen op een krachtdadiger optreden van politie en justitie. Vele toonden zich afkerig van voetgangerstunnels en voet gangersviaducten. Electricien door stroom gedood Een 26-]ariee eleotricien uit Utrecht le Zaterdagmiddag in de gieterij van N. V. Werkspoor te Utrecht door electrische stroom gedood. De man was bezig repa ratiewerkzaamheden te verrichten aan een der transportkranen en in de ver onderstelling dat er geen spanning op de electrische leiding van de kraan stond. Door een misverstand bleek dit echter wel het geval te zijn. De ongelukkige kwam in aanraking met drie draden van 380 volt en was vrijwel op slag dood. De politie heeft, een onderzoek naar de schuldvraag ingesteld. Vijf militairen gewond BIJ AUTOBOTSING IN LIMBURG. Gisterochtend is een bestelwagen van de bakker L. T. Huydt uit Broekhem- Valkenburg in het gehucht Schoonhron by Wijlre-Gulpen (L.) ingereden op een militaire colonne. Vyf militairen werden gewond, van wie een min of meer ernstig. De colonne was een peloton van 150 man van het regiment veldartillerie „Van Essen" uit de Kloosterkazerne te Breda, dat een bivakoefening hield in Zuid- Limburg. Terwijl de colonne marcheerde naderde uit tegenovergestelde richting een truck met daarachter de bestel wagen. De bestelwagen wilde de truck passeren, doch zag pas op het laatste moment de militaire colonne. De be stuurder remde krachtig, doch kwam te slippen, waardoor de achterkant van de wagen in de colonne terechtkwam De vijf dienstplichtige soldaten J Bulthuis uit. Uithuizen. R. Kazimier uit Gronin gen. D. van den Broek uit Soestdijk M. W. Bouw uit Doornspijk en B. H Jan sen uit Wageningen werden tegen de grond geworpen Soldaat Bulthuis kreeg een dubbele beenbreuk aan het linker been en werd vervoerd naar het cen traal militair hospitaal te Den Haag De vier overigen kregen lichte verwondin gen en zijn teruggebracht naar de Kloos. terkazeme te Breda.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5