De genezende lach Vestigt II dan in Tuindorp Leiderdorp Ons kort verhaal door PAUL TABORI ZOEKT U EEN WONING? NAGTEGAALS Bouwbedrijf c v. 94ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 14 Mei 1955 No. 28524 Mpthfdun schillen ¥0 aardappelen spaart m ca een mud per >aar mr Mit is dal !3 broden ggrjggri Gedurende haarlevep «er brui Kt zij pen f linke vijver voor het begieten van bloempotten etc. *W *ij een hoêvee >|d aardappelschillen iKjoendeomef20-30 imers mee te vullen 7 5 yo van ons nat onaal inkomen gaat door de I handen v d huishouw] Heeft U ooit gehoord van dr Wonder? Indien U een vrouw bent, waarschijnlijk niet, want ae dochteren van Venus er kennen geen betere artsen dan zichzelf en geen betere geneeswijze dan liefde. De mannen weten dat het gif van hun kussen geneest zij bevrijden ons van alle kwalen, soms zelfs van de kwaal van het leven zélf. En de vrouwen, of hun naam nu Lilith, Salome, Delilah of Judith is. beschouwen slechts hen ge red, die bezwijken aan hun kussen. Maar hier ligt het grote verschil tussen de vrouwen dat zij gezegend moge zijn! en de beroemde Dr. Wonder. Want hij was er niet trots op als zijn patiën ten overleden. Zijn patiënten stierven nietof zijn naam zou niet Dr. Wonder luiden. Hij overtrof Hippocra tes en Cornelius Agrippa. Barbastus en paracellus en alle andere beroemde ge neeskundigen. Het universum erkende hem als de Veroveraar van de Dood, om dat hij Zijne Koninklijke Hoogheid, de Zonnekoning, en in zijn doorluchtige persoon het gehele mensdom redde. Wat was het geheim van zijn genees wijze? Geheimzinnige pillen? Wonder baarlijke drankjes? Het levens elixer? Niets van deze aard, maar toch ver enigde zijn geneeswijze de uitwerkingen van deze middelen. Het was een univer seel panasee, want alle kwalen en ziek ten werden er door verdrongen Lacht U? Dan hebt U het gevonden! Want de miraculeuse geneeswijze van Dr. Wonder was niets anders dan de lach. De vijand van alle ellende en pijnen, van alle ziekten en zelfs de dood, was de lach! Het grondprincipe van Dr. Wonder's aysteem was het bevel: lach! Wat er ook geschiedde, wat men ook mocht zeggen: lach! Want lachen, zo verklaarde hij, bevorderde de spijsvertering, loste de overtollige gal op. Het geheim van het leven lag in de lae|i. Zij, die 'smorgens, 's middags en 's avonds vrolijk waren, konden er op rekenen honderd en vijf tig jaar oud te worden. Grimmig, som ber piekeren was een langzaam werkend vergif, de dood zelve Maar dit alles, kunt U natuurlijk zeg gen. v/as slechts een theorie. Geen theo rie kan iemand doeh lachen, zelfs niet de theorie van het lachen zelf. Hoe bracht dus Dr. Wonder zijn geneeswijze in de practijk? Wat was de geheimzin nige pil. die hij zijn patiënten voor schreef, zodat zij zó luid en zó langdu rig gingen lachen, dat zij genazen van al hun kwalen? Geen chemicus kwam er aan te pas, geen apotheker verkocht het. De medi cijn waseen man. De geheimzinnige, diabolische paljas van de Italiaanse Comedie. Harlekijn. Het waren toen sombere dagen, ge loof me. Wanneer de zon ondergaat, be dekt immer droefgeestigheid de aarde- En in die dagen was het koninklijk ge laat van de Zonnekoning verduisterd en Versailles was gevangen in een doodse somberheid. Zijne Meest Christe lijke Majesteit liep, op zijn hoge leef tijd, gebogen door de slagen van het Noodlot en vergat te lachen. De hove lingen keken iedere morgen uit naar een vrolijke trek op het vorstelijke gelaat, gelijk zij iedere morgen naar de ware zon uitkeken. Maar niets van dien aard. Integendeel. Lodewljk de Veertiende werd al somberder en treuriger. De ho velingen probeerden alles, doch zonder een spoortje van succes. Op een kwade dag besloot Zijne Majesteit zelfs het spreken op te geven. Hij richtte zich tijdens zijn omvangrijke ceremonie van het opstaan, tijdens het passeren van de dag, het uitgebreide, overdadige sou per en het plechtstatig naar bed gaan tot niemand, tot geen enkel lid van de hofhouding. En natuurlijk kon niemand een woord spreken voordat de Koning zich eerst tot hen gewend hadVer sailles werd ingesloten door de eeuwige, neerdrukkende stilte van het kerkhof. De hovelingen liepen op hun tenen en de stilte lag zwaar in de prachtvolle zalen en brede, rijk gedécoreerde cou loirs. En daar bloemen in de schaduw immer wegkwijnen, begonnen ook de meest geestige hovelingen hun spran kelend esprit te verliezen. Velen stier ven zelfs uit zwaarmoedigheid. Een pa nische angst begon zich tenslotte over het land te verspreiden. De deftige leden van de Hoge Raad van State kwamen bijeen en bespraken op fluisterende toon de situatie. Zij ont boden de leden van de medische facul teit en gaven hun opdracht met grote spoed een of ander elixer te vinden, waardoor de Zonnevorst weer tot het normale leven teruggebracht zou kun nen worden, en met hem de ganse na tie. De hooggeleerde artsen beraadslaag den langdurig vele dagen. Zij vonden niets nieuws, doch herontdekten wel veel, dat al heel oud was. Tenslotte, na eindeloze palavers, slaagden zij er in de naam van de ziekte te vinden. Zij ver klaarden toen officieel in een perka menten zwaar gezegeld document, dat de kwaal van Britse origine was en dat men haar „zwaarmoedigheid" kon noe men. De bevolking van Parijs begreep deze wijze uitspraak niet goed en ver moordde bijna een Britse Lord, die Pa rijs bezocht op doorreis naar het Nabije Oosten, waar hij een diplomatieke mis sie moest ondernemen. De menigte be schuldigde de grijsgelokte diplomaat dat hij de Koning geïnfecteerd haden op dit critieke moment liet Dr Wonder zich bij de medische faculteit van de Sorbonne aandienen. De somber gestemde artsen staarden naar hem toen hy de zaal betrad. Hij was een magere, kleine man met een perkamentachtig gelaat: een mummie met een weelderige pruik. Hij kwam luid lachend de zaal binnen, een huive ringwekkend contrast scheppend met zijn wassenbeelden-figuur. Met uitbun dige ha-ha-ha's hield hy een geleerde verhandeling over het lachen en de weldadige medische eigenschappen van dat lachen. Hy schudde van pret toen hij de logica van deze geneeswyze be schreef, het resultaat van jaren-lang ernstige en harde studie. In de beginne wilden de geleerde heren hem de zaal laten uitgooien, daar zy meenden met een krankzinnige te doen te hebben, maar hij begon toen nóg harder te achen en verklaarde dat voor hem het lachen geen uiting van vrolijkheid was, maar een diep-principiële kwestie, een dogma van de hoogste orde. Dit scheen de mannen van de wetenschap gerust le stellen. Ze begonnen tenminste enige aandacht aan zijn uiteenzettingen te Beven. En naarmate zy meer geïmpo neerd werden door de leerstellingen van Dr- Wonder, begonnen zij steeds luider, «eeds opgewekter te lachen. Het onaf gebroken en aanstekelyke lachen van Dr. Wonder deed hen uiteindeiyk gieren en brullen, totdat er een ware orkaan, een felle typhoon van bykans hysteri sche vrolykheid woedde in de plecht statige zaal. Toen de fraai uitgedoste pedel verbaasd binnenkwam hy meende in al zijn onschuld dat de fa culteitsleden op slag waarzinnig waren geworden rolden de meest conserva tieve artsen over het dikke tapyt, dans ten de deftigste doktoren wild in het rond, hun buik krampachtig vasthou dend. Maar de hooggeleerde heren wa ren nog volkomen by hun verstand! Dr. Wonder's methode was een doorslaand succes gebleken, zy accepteerden zyn voorstel en de decaan begaf zich ogen- blikkeiyk naar de Hoge Raad van State. Luid lachend betrad hy de rustige, schaars verlichte zaal De theoretici van de faculteit, zo re deneerden de Staatsleden, waren mis schien wel overtuigd door de theorie van Dr. Wonder, doch wat zou de Ko ning zeggen? Dr. Wonder had zyn antwoord echter gereed. Vele jaren lang had hy in tal- ryke landen de vrolijkheid, de humor bestudeerd. Hij vestigde daarom de aan dacht van de medische faculteit op de Italiaanse Comedie. Een van haar le den was de Grootmeester van de Lach. De Doorluchtige Vorst zou zeker door hem geïnfecteerd kunnen worden met het genezing brengende lachen. De Hoge Raad Van State vaardigde ten slotte de Opperhofmaarschal af. Hy trok met groot gevolg in alle statie naar Italië. En zo kwam Harlekyn naar Parys. Wie was de?e mysterieuze humorist? Niemand, die hem ooit gezien had, kon hem meer vergeten. Noch het eerste op treden in Parijs. Het Hof hulde zich in een doods zwygen. Teoordelen naar het gelaat van de Vorst was er bitter weinig hoop. Het gordijn rees en de spelers van de Comedia dell'arte verschenen op het toneel. Zij voelden zich ook ongerust. Iedereen staarde tersluiks naar het ge laat van de Koning. Het bleef llzig on bewogen. Alles scheen inderdaad tever geefs te zijn geweest. Enkele trouwe ho velingen waren reeds in tranen uitge barsten. En op dat moment kwam de Paljas op. Harlekijn. Het was alsof een magisch fluïdum de sfeer in de zaal veranderde. Iedereen voelde de bykans magnetische uitstraling, de wonderbaar lijke hypnotische kracht van Paljas. Wie was deze man? Dit genie van de vrolijkheid, de humor, deze God van de Lach? Hij liep in zyn gestreepte cos- tuum heen en weer over de planken en het fluwelen masker voor zyn gezicht drukte bijkans honderd stemmingen, duizend vormen van lachen uit. Hy had vele stemmen en iedere stem zette im mer, waar hii ook optrad, zyn publiek in vuur en vlam: een vuurwerk van bruisende humor deed hy ontbranden, een vuurwerk, doorschoten met talryke pyien, die knetterend de lucht insuis- den om uiteindelyk met een luide knal uit elkaar te spatten. Maar in de prachtvolle zaal met zijn luxueus inge richte loges, gouden cherubijnen, zwaar fluwelen gordynen en dikke tapyten heerste een gevaarlijke rusteloze sfeer. Iedereen wilde lachen, doch men drufde niet. Angst had het verlangen om in lachen uit te barsten verdreven. Stel je voor, dat iemand, hoe hoog geplaatst ook, ging lachen terwijl de Koning som ber voor zich uit bleef staren! Ongerust keek men naar de Vorst. Hij had voor waar grote aandacht voor wat op het toneel voorviel, maar lachen? Neen! Doch plotseling begonnen zijn mond hoeken nerveus te trillen. Hij probeerde ongetwyfeld te lachen, doch trachtte tegeiykertijd de opkomende lach te on derdrukken. Dit was het moment waar op Harlekyn had gewacht. Hij vertelde zijn meest sublieme grappen. Toen liep hy tot vlak voor de voetlichten, keek de (Ingez. Me<L-Adv.) Riante nieuw te bouwen middenstandswoningen (premiebouw) BILLIJK TE KOOP met ruime hypotheek. Koningstraat 64 - Leiderdorp - Tel. 30639 Twaalf finalisten (laureaten) voor liet Koningin Elizabeth-concours aangewezen Beide Nederlandse candidaten afgewezen Zonnekoning strak aan en zei uitda gend: Sire, waarom lacht U niet? Laat de majesteitelyke zon weer over Frankryk schynen Dit was het historische moment, waarop inderdaad de zon weer over La Douce France ging schijnen. Lodewyk de Veertiende lachte hartelyk, onge dwongen en luid, hij schuddebuikte ten slotte van de ware lachkrampen. De hovelingen aarzelden echter nog enkele seconden. De Zonnekoning realiseerde zich dat hy alleen aan het lachen was. Hij spreidde met een vorstelyk gebaar zyn armen wyd uit. En toen brak het lachen uit, doch beleefd, geheel volgens de regels van de strenge hof-étiquette. Eerst begon de Dauphin te lachen, daar na de Prinses van den Bloede, de Con- ti's en Condé's, de Koninkiyke bastaards de hertogen, de graven en de markie zen, tenslotte gevolgd door de leden van de Academie. De ambassadeurs volgden ook nauwgezet de regels op. De Deken van het Corps opende de ry diploma tieke lachers. Deze protocolaire lach- successie vormde overigens de aanlei ding van een duel tussen de Britse en Russische ambassadeur daar zy beiden beweerden eerder dan de ander te moe ten lachen. Slechts één ambassadeur lachte niet, de vertegenwoordiger van het Madrilleense Hof. De oude Spaanse Grande, wiens grimmigheid wyd en zyd bekend was, schiep hierdoor byna een diplomatiek incident. Hy verklaarde echter op byzonder gereserveerde toon dat een ongelukkig afgelopen liefdesge schiedenis hem had doen zweren nooit meer te lachen. Vyftig jaar lang was de lach by hem reeds verstorven. Dr. Wonder's geneeswyze was een volledig succes. De aarde was ontwaakt, een glorierijke periode, onder een zon die van Versailles uit uitstraalde, was begonnen. Maar, nogmaals, wie was die myste rieuze Paljas? Hij ontdeed zich nimmer van zyn masker en verdween ogenblik- keiyk na Iedere voorstelling. Dr. Wonder wilde hem bedanken voor het aandeel, dat hy gehad had in de genezing van de Zonnekoning, maar de leden van de Comedie wilden hem niet zyn adres verstrekken Gisteravond heeft de jury van het in ternationale vioolconcours Koningin Elisabeth de 12 violisten aangewezen die mogen deelnemen aan de finale van dit concours, dat ais het moeiiyk- ste ter wereld wordt beschouwd. Het zijn in alfabetische volgorde: Debot Marcel (België), Dorfeullle Bousslnot (Frankryk), Doukan Pierre (Frank ryk), I&schvili (Sovjet-Unie), Lysy Alberto (Argentinië), Picaizen Victor (Sovjet-Unie), Politkowsky Igor (Sov jet-Unie), Quatacker Clement (Bel gië), Bobbins Tessa (Engeland), Se- nofsky (Ver. Staten), Yordanoff Lu- ben (statenloost en Sitkovetsky Ju- kin (Sovjet-Unie). Deze twaalf virtuozen - zy dTagen van nu af de titel van laureaat - zyn allen reeds verzekerd van geldprijzen tot een gezameniyk bedrag van 600.000 frank. Hy of zy die by de finale als overwin naar uit de stryd komt, ontvangt een prys van 150.000 fr. en contracten om ln 40 wereldsteden uitvoeringen te ge ven als solist. De beide Nederlandse candidaten die tot de tweede selectieproef waren toege laten, mej. J. Herzberger (20 jaar) en J. L. Stuurop (19 jaar), werden niet aangewezen voor de finale. De Brusselse I kunstcritici zijn in het algemeen vol lof over hun prestaties, doch zy zijn van oordeel, dat hun talent nog moet rypen. Het wekte verwondering dat de Indone siër Kek Tjang Lim niet tot de finale werd toegelaten en het publiek stak zyn teleurstelling hierover niet onder stoe len of banken. De twaalf laureaten zullen zich thans terugtrekken in de muziekkapel van Ko ningin Elisabeth, gelegen op 20 km. van Brussel, waar zij zich in volkomen af zondering moeten voorbereiden op de definitieve proeven, welke van 23 tot 27 Mei in het Paleis van Schone Kunsten te Brussel worden gehouden. De candi daten zullen dan o.a. met orkestbegelei ding een onuitgegeven concert van een Belgische componist ten gehore moeten brengen alsmede een klassiek concert. De candidaten die by de finale als Een groep van twintig Japanse jonge vrouwen is dezer dagen in\ Amerika gearriveerd om zich onder j behandeling te stellen van schoon- heidschirurgen. Zij hebben allen ei nstige gelaatsverwondingen opge-1 lopen bij de ontploffing van de de atoombom op Hirosjima en men wil thans trachten de littekens hier van te laten verdwijnen. Bij de ont ploffing vertoefden deze meisjes bij elkaar in een schoolgebouw. Het nieuws van de wonderbaarlijke genezing van de Vorst verspreidde zich als een bosbrand. De Zonnevorst ver leende Dr. Wonder vele gunsten. Hy werd een belangrijke persoonlykheid en vergaarde grote rykdommen. Aangemoe digd door zyn succes breidde hy het veld van zyn practyk uit en verklaarde boutweg, daarby de medische faculteit tartend, dat zyn geneeswijze een univer seel medicyn was en dat geen enkele ziekte haar kon weerstaan. De blinden, de doven en de lammen stroomden naar Parys. En wat deed Dr. Wonder met hen? Hy nam hen mee naar de Itali aanse Comedie. Het theater werd ver anderd in een waar ziekenhuis. Maar werd iedereen genezen? Het is niet mo- geiyk daarop te antwoorden. In de an nalen staat hierover niets opgetekend, terwyl deoverlevering ons niets hierover heeft nagelaten. Ik weet alleen dat hy van alle artsen in Frankryk bedelaars maakte en dat hy er op pochte dat hy iedere zieke in het land zyn gezondheid hergeven had. Was dit echter waar? Ik weet het niet, maar ik weet wél zeker, dat er één patiënt was, die niet reageerde op Dr. Wonder's geneeswyze. Het 'gebeurde op de dag. dat Dr. Wonder zich had voorgenomen de Ko ning mede te delen dat er zich geen zieke personen meer ln zyn Rijk be vonden. Even voordat hy naar het Hof zou vertrekken, kwam er een dringende oproep. Hij zette zyn meest imponeren de pruik op, stapte in zyn rytuig en gaf de koetsier bevel naar het opgegeven adres te rijden. Dit duurde lange tyd. Eindelyk stopte het rytuig in een van de afgelegen buitenwyken van de stad, by het toegangshek van een ruime ver waarloosde tuin. En midden in die tuin stond een vrij klein en vervallen huls. Verbaasd betrad Dr. Wonder het huls. Er viel geen spoor van bedienden te ont dekken. Hy liep door enkele lege ver trekjes; hier en daar groeide zelfs gras in de 'spleten van de vloer. Tenslotte vond hij een deur en betrad het enige bewoonde vertrek. I Geschrokken bleef hy staan, zyn be roemde lach verstierf op zyn lippen, i Wat was dit voor een hol? Wat voor vluchtoord voor een wereld-moede ge leerde was dit? De muren gingen ver borgen achter eindeloze rijen dikke, stuk gelezen boeken. Alchemistische in strumenten stonden op een ruw houten tafel. En temidden van stapels oude folianten en half vergane perkamenten ontwaardde hy een smal bed. En in dat bed lag een man. Hy had een dodelijk vermoeid gelaat en in de ogen lag een gloed van wanhoop. Het afgetobde gezicht verraadde geen leef tijd. Het leek wel alsof het nooit een lach had gekend. Iedere rimpel drukte diepe melancholie uit. De man had zich niet bewogen toen Dr. Wonder was binnen getreden. Hy was in h«t Niets biyven staren. U ft ver van de bewoonde we reld, monrieur. Ho° verder, hoe beter, antwoordde de leeft'idloze man. Weet U niet dat vlak by een grote stad ligt? Dat weet ik maar al te goed, maar dat interesseert my niet. Bent U een wetenschappeiyk vor ser? Bent U een geleerde? Wat een dwaze uitdrukkingen! Ge leerde! De IJdelheid der ydelheden! Waarom leest U dan al die boeken? Om de futuliteit van die boeken te leren kennen. Maar wat bent U dan eigenlijk? Een hater van het menseiyk ras. Heeft U soms bepaalde klachten? Wat zyn uw moeiiykheden? Het leven verveelt my grenzenloos. Hhhmmmte veel gal. Ik kan U gelukkig helpen. U behoeft alleen maar vrolijk te zyn. Dat is onmogeiyk. Dan heeft U precies de Juiste man geroepen. Ik ben Dr. Wonder, die de ge neeswyze van de lach heeft ontdekt. Mijn therapie is even eenvoudig als doeltreffend. Ik schryf U vyftien voor stellingen van de Italiaanse Comedie voor. U ontmoet dan myn geheimzin nige mediciln: Harlekyn. U móét hem zien. U móét hem horenen dan zult U zich genezen vo°len. De man met h°t dodeiyk vermoeide gelaat boog het hoofd. Kunt U mü geen andere genees wyze voorschrijven? Wét, wét zegt U? Uw advies zal my niet kunnen hei- Den Harlekyn kan in myn geval niet helpen. Maar hy helpt ledereen! Ga iedere avond naar hem kijken en luis teren Dat ls onmogeiyk dokter! Kerkelijk Leven GEREF. KERKEN (art. 31 K.O.) Tweetal te Gouda Jac. v. Nieuwkoop te Amsterdam-O. en Joh. de Wal te Ermelo. Bedankt voor Monte Allegre E. Koop te Zaandam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Kalamazoo (U.S.A.) A. Ver- gunst te Corsica (U.S.A.) (voorheen te Zeist). BELGISCHE ZENDINGSKERK Bedanfct voor Vervlers (België) A. G. Barkey Wolff te Antwerpen (voorheen Geref. pred. te 's-Gravenhage-Oost) Er zijn nog kerken... Laat Staat dit eindelijk eens beseffen Vandaag is te Utrecht de algemene vergadering gehouden van de Vereniging van Kerkvoogdijen in de Ned Hervorm de Kerk. Tydens deze vergadering voerden prof. dr A. A. van Ruler te Utrecht en prof. dr lr H. G. van Beusekom te 's-Graven- hage het woord. Prof. Van Ruler belichtte enkele prin cipiële en historische aspecten van de verhouding tussen kerk en overheid. Hy meende, dat tot het bybelse toekomst beeld ook de verwachting behoort, dat de overheden de kerk zullen verzorgen Er wordt tegenwoordig zeer veel ge subsidieerd en ook uit de belasting gelden van de kerkmensen. De kerken zuchten ook onder de gevolgen van de belastingpolltiek, en prof. Van Ruler noemde het een zaak van billijkheid, dat men zich eindelyk als Staat eens gaat realiseren, dat er nóg steeds ker. ken zyn. Prof. dr ir H. G. van Beusekom refe reerde hierna over „De taak van de overheid in deze tyd ten aanzien van de bevordering van kerkbouw". Overheid en kerk hebben volgens prof. Van Beusekom beide een belangrytce taak ten aanzien van de nieuwe wykcn. De vraag is nu: op welke wijze hier samenwerking mogelyk is. Volgens spr. zou deze worden verkre gen door het verlangen van een over heidssubsidie in de stichtingskosten van kerken. De kerk kan volgens prof. Van Beuse kom deze subsidie zonder gevaar aan vaarden. omdat er geen sprake is van inmenging, van de overheid in de zaken van de kerk. De minister van Binnenlandse Zaken heeft op het ogenblik het subsidie- vraagstuk in onderzoek. Te verwach ten is, zo deelde prof. Van Beusekom mede, dat eerlang richtiynen zullen worden gegeven. Spreker zou dit toejuichen, omdat daardoor de sub sidiëring van de kerkbouw een nor male aangelegenheid wordt, die ln het gemeentebeleid thuishoort. DE WERELD VD. HUISVROUW (VflU EEN GEZIN V «PFRS0NEN) eerste zes worden geklasseerd zullen na. afloop van het concours in de grote zaal van het Paleis van Schone Kunsten een reeks uitvoeringen geven, die een hoogtepunt in het Belgische muziekleven beloven te worden. De vier Russische deelnemers aan het concours werden allen in de finale ge plaatst. Verwacht wordt dat zy, evenals dit in 1951 het geval was (Leonid Ko- gan) de eerste prys zullen behalen. Nieuw bureau van het Ikor geopend Gisteren heeft het I.k.o.r. het inter- kerkeiyk overleg in radiozaken, officieel een nieuw bureau geopend aan de Bor- neolaan te Hilversum. Na een woord van gelukwens van de waarnemende voorzitter van de Oecume nische Raad van Kerken, prof. D. J. Jans, sprak de voorzitter van het bestuur van het I.k.ox.. mr H. Mulderije, een rede uit, waarin hij in het kort het ont staan en de groei van het werk schetste. Mr Mulderye stelde vast. dat het I.k.o.r een ruimere taak heeft dan de ge- brulkeiyke diensten op Zondagen en kerkeiyke feestdagen alleen. Onder ker- kelyke uitzendingen moeten ook worden verstaan de verbreiding via de radio van alle levensuitingen van kerken, die voortvloeien uit haar apostolaire, pasto rale en diaconale taak. Ook de televisie zal daarbij de volle aandacht vragen. Wat dit laatste aangaat, vernamen wy, dat het I.k.oj. Inmiddels van de minis ter van O. K. en W. toestemming en een crediet heeft ontvangen voor een tweede incldente' televisieuitzending, waarbij het oog is gevallen op de kerk van Ens in de Noordoostpolder. RECHTZAKEN f 1000.boete voor bloembollenkweker Omdat hy in April 1954 met over- schryding van zyn vergunningen hya cinten- en narcissenbollen had geteeld moest een 69-jarige bloembollenkweker uit Noordwykerhout zich verantwoorden voor de Haagse Economische Politie rechter. De verdachte vertelde dat hy de hyacintenboilen - weliswaar te laat - had ingeleverd. „Dan blijft er wat de narcissen betreft nog altyd f. 1900 scha de aan de vakbelangen over", zei de Officier van Justitie, die overigens niets van de inlevering wist. Ook een getuige van de Sierteeltcentrale vertelde geen bericht van inlevering te hebben ont vangen. In zijn requisitoir releveerde de Offi cier van Justitie hoe het nadelig is voor de telers als er te veel bollen op de markt komen. Alle mensen die te veel hebben geteeld zyn ln de gelegenheid geweest het te veel geteelde in te leve ren. Verdachte had dit wat de narcissen betreft niet gedaan en daarom meende de Officier dat een evenredig bedrag aan boete moest worden opgelegd. Hy eiste dan ook f. 1900, boete of drie maanden hechtenis „Ik hoop dat de po litierechter een ander idee heeft" zei verdachte. Inderdaad had de rechter een ander idee, want hy legde verdachte f. 1000 boete of drie maanden op. Maar waarom is dat niet mogelyk? De fervente hater van het mensdom keerde zich in het krakende bed naar de muur en zuchtte diep Omdat Ik Harlekyn ben! De oo medie is geëindigdgoede avond, dokter Wonder Officiële publicaties INSCHRIJVING van leerlingen voor de openbare school voor Voortgezet gewoon l.o. aan de Oude Vest 35. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter algemene kennis, dat tot en met 25 Juni a.s. gelegenheid bestaat tot het lnschryven van leerlingen aan boven genoemde school, gedurende een half uur vóór en onmiddellijk na elke schooltyd, en bovendien crp Dinsdagen van 17 Mei tot en met 28 Juni a.s. van 1920 uur. Aangifte kan ook geschieden by het hoofd der school, waar de leerling thans nog ls ge plaatst. De leerlingen moeten het zesde leerjaar der lagere school hebben doorlopen. Behalve de gewone vakken ontvangen de meisjes hulshoudonderrlcht. kookles en meer lessen ln nuttige handwerken dan op de lagere school en ae Jongens les ln han denarbeid ook In samenwerking met de ambachtsschool. De wijze, waarop het onderwys aan deze school wordt gegeven, opent de mogelijk heid een goed advies te geven aan de ouders Inzake de keuze van een beroep voor hun kinderen. INSCHRIJVING van leerlingen voor de openbare scholen voor u.l.o. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter algemene kennis, dat tot en met 25 Juni a.s. gelegenheid bestaat tot lnschryvlng van leerlingen voor de scholen voor u.l.o. aan de Pieterskerkstraat en aan de Plesmanlaan. Belde scholen zijn zowel voor Jongens als voor meisjes toegankelijk. De aangifte van leerlingen kan geschie den by de afdeling Onderwijs, Stadhuis, van 9-12.30 en van 1417.30 uur (des Zaterdags van 912.30 uur). INSCHRIJVING san leerlingen voor de openbare scholen voor voorbereidend l.o. (kleuterscholen). Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter algemene kennis, dat tot en met 25 Juni a.s. aan de Openbare Scholen voor voorbereidend l.o. (kleuterscholen) ln het Ellsabethshof. aan de Atjehstraat, aan de Gortestraat, aan de Damlaan. aan do Mareslngel en aan de Montessorischolen aan het Schuttersveld en aan de Drie Octoberstraat gelegenheid bestaat tot het doen Inschrijven van leerlingen gedurende een kwartier vóór de aanvang van elke schooltyd. De kinderen moeten op het tUdstlp van toelating de leeftyd van 4 Jaar hebben bereikt. INSCHRIJVING van leerlingen voor de openbare lagere scholen voor g.Lo. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter algemene kennis: lo. dat tot en met 25 Juni a.s. gelegen heid bestaat tot het doen lnschryven van leerlingen, gedurende een kwartier voor de aanvang van elke schooltyd, aan: de scholen aan de Aalmarkt, de Kern- straat en de Lorentzkade welke opleiden voor Gymnasium en H.B.S. en aan de overige opleidingsscholen: de Montessorischool aan de Rljnsburger- slngel. de Montessorl-afdellng van de school aan de Dulvenbodestraat en de scholen aan de Langebrug de Rljnsburger- slngel. de Mareslngel, de Driftstraat de Drie Octoberstraat. de Da Costastraat de Damlaan. de Willem de Zwijgerlaan de Zuidsingel en de Medusastraat; 2o. dat by de lnschryvlng een geboorte- bewys moet worden getoond; 3o. dat de kinderen voor het le leerjaa- vóór 1 October 1955 de leeftyd van 6 Jaar moeten hebben bereikt.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 17