LEIDEN BOEKTE VELE VERRASSENDE SUCCESSEN Explosieve bloei van wetenschap en cultuur9 uitbouw van industrl herstel van handel „BOVEN VERWACHTING" LEIDSCH DAGBLAD - WOENSDAG 4 MEI TIEN BELANGRIJKE JAREN VOOR BOLWERK VAN DE VRIJHEID Grote voldoening gerechtvaardigd, tevredenheid misplaatst (Van een onzer Tevredenheid is een gevaarlijk begrip. Tevredenheid omvat dankbaarheid en voldoening als positieve elementen, maar ook het kwaad van zelfvoldaan heid en het ontbreken van strevend idealisme. Tevredenheid is goed als men er mee kan terugzien op een voltooid werk. Tevredenheid is goed na welge dane arbeid, maar gevaarlijk als men tijdens de arbeid omziet voor een terugblik op de afgelegde weg. Aldus moet men het verstaan, als wij het woord „tevredenheid" niet durven gebruiken bij een terugblik op Leiden, het Bolwerk van de Vrijheid, om voor de Sleutelstad een antwoord te vinden op de reeds ten aan zien van elders gestelde vraag: „Hoe gebruikten wij tien jaar vrijheid?". Er is, ondanks het feit dat er reeds veel is gedaan, nog steeds heel, heel veel te doen in Leiden. redacteuren) Daartegenover staat echter, dat in ons antwoord op de gestelde vraag wel zeer sterk het positieve element der voldoening op de voorgrond treedt. Leiden heeft in moeilijke jaren en ondanks ongunstige voortekenen op velerlei gebied een verbazingwekkende ontwikkeling doorgemaakt. In het bijzonder denken wij daarbij aan twee belang rijke aspecten van het leven in en van de Sleutelstad: wetenschap en cultuurverrijking. Werden op andere ter reinen grote vorderingen gemaakt, die veelal boven de verwachtingen van tien jaar geleden uitgingen, op deze twee gebieden kan van een explosieve bloei gesproken worden die niemand zelfs in de stoutmoedigste dromen had durven verwachten. Leiden heeft zich hoe kan het anders de vrijheid waardig getoond en kan vele andere steden ten voor beeld worden gesteld. De culturele aspecten van een begrip Niet voor niets heeft Leiden zich de erenaam ,3olwerk van de Vrijheid" verworven. De vrijheid heeft zich hier gehandhaafd in de donkerste tijden der bezettingsjaren, meer nog dan elders in den lande. In de eerste plaats denken wij daarbij aan de geestelijke vrijheid, het belangrijkste deel van het algemene begrip, waarvoor de Universitaire ge meenschap op zo spectaculaire wijze in de bres sprong en zich staande hield. Anderzijds denken wij, sprekende over dit vrijheidsbegrip, aan het niet-Acade- mische terrein der culturele vrijheid, op welk gebied reeds tijdens de bezettings jaren zulk een voortreffelijk werk 1 ver richt om de volledige vrijheid na de oorlogsjaren tot heil van allen te doen worden. Het geestelijk aspect van de vrijheid... In Lelden was het met die geestelijke vrijheid voor de oorlogsjaren niet zo rooskleurig gesteld. Slechts een bedroe vend dunne laag van de bevolking genoot van een van haar rijkste vruch ten, het culturele leven. De kunstmani festaties stonden op hoog peil, doch een slechts kleine fractie der Lelde- naren nam er actief of passief aan deel. Een door historici en sociologen vastgesteld schoolvoorbeeld van een culturele achterstand, die in de laatste eeuwen parallel liep met een ander aspect der Leidse samenleving, de onvoldoende ontwikkeling der vakbe kwaamheid. Straks zullen wij daar nader op terugkomen. Toen de bevrijding tien jaar geleden een feit werd, was dit beeld nog ver scherpt door het algemene verschijnsel van geestelijke verwildering. Kiem in kleine kring In kleine kring ontstond reeds tijdens de bezetting het besef, dat onmiddellijk na de bevrijding zeer grondig zou moe ten worden gewerkt om te voorkomen dat Leiden zou afglijden naar een niet meer te vullen cultureel vacuum. In die jaren kwam Nederlands Volks Herstel tot stand. Terwijl deze op idealisme gebaseerde instelling elders al vrij snel na niet onverdienstelijke initiatieven en activi teiten op de achtergrond geraakte, ge schiedde in Leiden iets anders. Hier werd de kiem gelegd voor een verbazingwek kende na-oorlogse evolutie, waaraan de medewerking van toevallig beschikbare realistische idealisten en offerbereide organisatoren in de Sleutelstad niet vreemd was. Het zou onjuist zijn in dit verband en in het kader van deze be schouwing namen te noemen. Uit het NVH ontstond onmiddellijk na de bevrijding de Stichting Kunst en Ontspanning, waarin in een later stadium ook de Volksuniversiteit werd opgenomen. Op allerlei cultureel ge bied heeft K. en O. sindsdien de be langstelling voor kunst een breder basis gegeven en daarmede ook op andere maatschappelijke terreinen voor de meerderheid van de Leidse bevolking de levensblik verruimd. Opzienbare omwenteling Richten wij onze blik op het muziek leven. dan zien we een welhaast onvoor stelbare wijziging. De abonnementscon certen van het Residentie Orkest trok ken vroeger belangstellenden uit een be perkte bovenlaag, die niet in staat bleek een zaal te vullen. Na de oorlog is ge leidelijk het aantal concerten gegroeid en de Stadszaal blijkt telkens weer te klein om alle muziekliefhebbers een plaats te bieden. Dit is geenszins het gevolg van een streven naar min of meer serieuze ver strooiing en de algemene tendenz tot grotere uitgaven voor ontspanning, doch van een wezenlijke muzikale belangstel ling op basis van een kunstzinnige ont wikkeling van de geest. Wü herinneren ons de uitspraak van een van de leden van het Residentie Orkest bij de herdenking van het vijftig jarig bestaan: .Leiden is een van de prettigste plaatsen om op te treden. Het publiek luistert hier zo intens, dat men hun liefde voor de muziek hoort gelijke steden en op gelijk niveau met de grote Nederlandse kunstcentra. Tekenende verschijnselen De voor de oorlog en na de bevrijding bloedarme Leidse zangverenigingen ste ken nu in omvang en kwaliteit uit boven het gemiddelde. Het komende optreden in het kader van het Holland Festival van de Leidse zangamateurs spreekt in dit opzicht duidelijke taal. evenals de sprongsgewijze groei van het leerlingen- tal van bijv. de Muziekschool van Toon kunst. Ook op toneelgebied heeft het streven Vanzelf is deze situatie niet van zelf gegroeid. Jeugdconcerten (vroeger nau welijks een zaal vol. nu meer dan dub- belvolle zalen), gesproken toelichtingen, een eenvoudig begin en geleidelijke op voering van de paedagogische concerten, laatstelijk het experiment van de con certen voor de werkende jeugd (waar mee zeker voortgang gemaakt zal wor den). dat alles heeft er toe bygedragen om Leiden in muzikaal opzicht een plaats te geven ver boven het gemiddel de, ver boven de plaats van andere soort van K. en O. en andere instanties en organisaties geleid tot een opzienbaren de opleving, waardoor op het Leidse podium voor een meer dan gemiddelde belangstelling veel wordt gebracht, dat kwalitatief wedijvert met de kunstcentra. Hoezeer op toneelgebied als consequentie daarvan ook te betreuren moge zyn. dat slechts zelden gezelschappen onder deze omstandigheden met eigen voorstellin gen op eigen risico komen, waardoor wel eens uitstekende stukken aan het Leidse publiek voorbijgaan, omdat zij niet passen in schema's of niet vall"" onder de centraal werkende ..keuzecommissie", zeker moet de na-oorlogse situatie ook wat betreft toneel een grote culturele winst worden geacht. Kunstkring zelf Het hoewel visuele toch misschien minder spectaculaire gebied van de beel dende kunst heeft sterk de stimulans gevoeld van het Leids Kunstcentrum. Verfrissende exposities in de Boerhaave- zaal, aankopen door de gemeente waar door de Leidse kunstenaars een redelijk bestaan gewaarborgd wordt en waardoor een waardevolle verzameling tot stand komt van contemporaine beeldende kunst, tentoonstellingen in scholen en bedrijven met toelichtingen in pauzes, exposities in de Lakenhal etc. vormen op dit gebied niet te weerleggen getui genissen. Dank zij deze activiteiten is het wel zeker, dat de slopershamers, die reeds klaar lagen voor de Boerhaavezaal, voor goed zijn opgeborgen of elders in gebruik genomen. „Geen gemeentebestuur zal er nog over denken, deze zaal te slopen, al is het niet bekend, wanneer de zeker komende restauratie zal plaats vinden", aldus verzekerde ons wethouder Van Schaik. Gerechte trots Begint men eenmaal te denken over wat er op cultureel gebied na de bevrij ding in Lelden is gedaan, dan valt het moeilijk niet te vervallen in een einde loze opsomming van alle op zichzelf bij- ■v>„/jpre prestaties en Een van de belangrijkste v it in Leiden in de afgelopen tin was het omhoog brengen re spoorweg, waardoor een ome. fi lijke barrière dwars door it meente opgeheven werd. Hetfe station, een onderdeel van j werken, die millioenen meers vergen dan de twintig mk waarop zij oorspronkelijk i geraamd. (Foto L.D./Vaa Vj Wü zouden ons, na voorgaand? greep, willen beperken tot de couk dat de Sleutelstad in tien jaar m zlenbarende groei te zien heed ven van de culturele belanpM 1 hetgeen in het bijzonder verblijde^ I omdat Leiden langdurig bekend i weest als een plaats met verontns de achterstand. Het is welhaast derbaarlijk, dat deze achterstui slechts één zeer moeilijk nlum kon worden omgezet voorsprong en een positie waarhl licht der vergelyking met de steden ten volle kan wordensenta Leiden mag dit zonder resem oprechte trots en dankbaarheid Burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot formuleerde zijn oordeel over tien jaar vrijheidsbesteding door Leiden met de kernachtige uitspraak „Boven verwachting". Dit geldt in het bijzonder de laatste vijf jaar. De eerste jaren hokten zowel bouw als industrie, maar wat er sindsdien is gepres teerd is enorm". Natuurlijk zijn er nog wel pro blemen, waarvan een der ernstig ste is het verkeer in de oude binnenstad. De spoorwegwerken hebben wel verlichting gebracht doordat het verkeer nu uit Oegstgeester zijde met minder horten en stoten door de binnen stad trekt, maar het probleem blijft in volle omvang bestaan. Mettertijd zal verlichting gebracht moeten worden door een nieuw wegenplan rond de stad. Zeer belangrijk is het plan tot scheppen van een royale recreatie gelegenheid en groenstroken in de Kikkertpolder nabij de Leidse Hout, ook mogelijk geworden door de spoorwegwerken. De „grenswijziging blijft een acuut probleem. In dit opzicht zijn de verwachtingen niet in ver vulling gegaan. Oorspronkelijk leefden wij in de gedachte, dat het tien jaren na de bevrijding wel gelukt zou zijn wat ruimer in de grond te komen zitten, maar dat viel tegen. Er zal achter een oplossing gevonden moeten wor den, want Leiden is nu al zo goed als vol. ten de laatste jaren niet hebben bij gehouden. meer dan wat gepresteerd werd. mocht men toch nauwelijks verwachten. Een luchtopname van Aerofoto Holland van het nieuwe hoogbouw complex in plan Noord aan de Willem de Zwijgerlaan ach ter de Maresingel. Links op de voor grond de onlangs geopende open- bare school. Links boven tussen de huizen het terrein van de speeltuin vereniging Noorderkwartier. Op de voorgrond het spoorbfiQÊP het voormalige station dat reeds lang een andere ming heeft gekregen. Binnen de krappe gemeentelijke grenzen breidt Leiden zich nog steeds snel uit. De woningbouw moge dan het tempo van de behoef-

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 12