)P 4 MEI 1945 WAS DE LUCHT VOL GERUCHTEN HEEFT U NIETS VERGETEN? Capitulatie of geen capitulatie? WAT NEDERLAND IN 10 IA AR PRESTEERDE DE meesten van zullen wel eens by het verlaten van een winkel, waar iets werd gekocht, aan de binnenkant der deur een plaatje gezien hebben, met de woorden: „Heeft u niets vergeten?" De bedoeling van de eigenaar der zaak is duidelijk. Hij wil u even tot bezinning roepen, eer u de zaak verlaat. Denk even na over alles wat ge hebt gekocht en keer terug als ge iets hebt ver geten. Maak het in orde, aleer ge de zaak verlaat. Heeft u niets vergeten? Deze vraag rijst in vlammende letters voor ons op, nu we voor de tien de maal het Bevrijdingsfeest gaan vieren. We worden tot be zinning geroepen op deze ge denkdagen. opdat we niet zullen vergeten, dat deze bevrijding duur is betaald en niet gevierd WOORD VAN BEZINNING staanden niets ontbreekt. Heeft u in dit opzicht niets vergeten? Bezin u en herstel zo nodig het vergetene terstond. NA onze gevallenen willen we niet vergeten uit welk een grote nood we zijn verlost. Onze gedachten richten zich hierbij allereerst naar Boven, naar Hem die de geschiedenis Dankbaar gedenken we haar vastberadenheid en moedgeven de woorden door Radio-Oranje en Illegale pers. Naast God heb ben we aan deze trouwe Oranje- vorstin ontzaglijk veel te dan ken. God zegene haar levens avond! Vergeten we haar niet! LAAT ons hierbij bedenken dat de houding onzer Koningin weinig zou gebaat hebben als ze niet was overge nomen door bevriende mogend heden en het grootste deel van het Nederlandse volk. Er is gestreden en gebeden. Een dichter schreef in de straf gevangenis te Scheveningen: „En 't veel gebruikte woord, dat nood leert bidden, krygt in de werkelijkheid van 't heden glans, want nimmer stond zo werkelijk kan worden in uitgelaten brood dronkenheid. maar in stille dankbaarheid aan God en mensen. Tussen ons en uitgelaten feest vreugde staan de gestalten der duizenden, die vielen in de strijd voor vrijheid en recht. Met eer bied gedenken wij de mannen en vrouwen, jongens en meisjes, uit alle lagen van ons volk. wier stof rust op onze erebegraafplaatsen, stads- en dorpskerkhoven, ge denkplaatsen. op de bodem der zee of voor ons onbekende plaat sen. Laten we nooit vergeten, dat zij in onze plaats gevallen zyn, op eigen of vreemde bodem, voor vuurpeleton en in concen tratiekampen. Zij moesten hun trouw aan God, Koningin en vaderland be kopen met het offer van hun leven. Het is onze ereschuld hun nagedachtenis levendig te hou den en te zorgen dat hun nabe- van landen en volken schrijft. Onder Zijn toelating, hoe raad selachtig voor ons verstand, is deze zwarte nacht over ons volk gekomen. Maar in Zijn uur is in Nederland de fakkel der bevrij ding ontstoken en gedragen van plaats tot plaats. Toen is uit veler mond het lof lied gehoord: „vergeet nooit een van Gods weldadigheden, ver geet ze niet, 't is God die ze u bewees. Hij ziet in Christus ons. altijd genadig aan. en heeft ons op dien dag met goedheid over laden!" Is dit lied niet bij velen ver storven en vergeten? Daarnaast gaan onze gedach ten uit naar onze toenmalige Koningin, nu Prinses Wilhel- mina. Met een bloedend hart verliet ze tijdelijk ons land. om als Koningin op vreemde grond, door haar vast geloof te leiden, tot ons God bevrijding zond. als thans, de Here Jezus Christus in ons midden". De vraag rijst hier. na tien jaar, de vraag van diezelfde Here Jezus Christus: „Zijn er niet tien geholpen? Waar zijnde negen? Is er slechts één terugge keerd om dank te bewijzen? Moeten we niet aan velen van ons volk vragen: „Heeft u het gebed niet vergeten?" En tenslotte mogen we niet ver geten, waartoe we zijn verlost. Prinses Wilhelmina maakte dit zo schoon duidelijk by de over dracht van haar taak aan Koningin Juliana; toen zij jong en oud opriep om eendrachtig, gehoorzaam aan de hoogste wet. God liefhebben boven alles en de naaste als onszelf, mede te arbei den aan de opbouw van het volk en het winnen van de vrede! J. v. d. WIEL. Herv. predikant te Lelden. e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 4 Mei 1955 Vierde Blad No. 28516 I -i!e onzekerheid was er toch een Ei<rhe;d in aller harten. De ln- :orting van de Wehrmacht kon klits een kwestie van uren zijn. vel werd in elke radiouitzending in van steeds snellere vorderin- geallieerde legers. Wanhoop al- i.-fl afzonderlijk opererende Duitse leden er toe, de verloren strijd Ie geven. n is gevallen. De rode vlag wap- ;u ae Rijkskanselarij!" De Zwit- •nders hadden in een extra uit- ivan dit belangwekkende feit i gemaakt. 28 April waren de geallieerde egers in de binnenste verdedi- ugsring van Berlijn binnenge- p, van het Noorden uit in Char- o;g en van het Zuiden uit over rjegreld Tempelhof. Met het uur bd gebied, waarop de verbeten Ede Duitsers stand hielden, klei- tels had in een laatste pogmg ge ld om de desperate Berlijners een cfier de riem te steken. „Ik ver- vin iedere Berlijner en iedere een ijzeren discipline, een groot en een bereidwillige ge- aldus Goebbels in zijn rede tot het volk van een stad, alle kanten brandde en waar- Kh een laatste oordeel scheen te «Hes wist men in het Westen van waar de situatie met de dag was geworden. Bij alle ellende van Amsterdam, Rot an Den Haag, kwam nog de voor de ingesloten Duitsers. Zou- i óch zonder meer overgeven, of tij tot nieuwe gruweldaden over- Het was een van die vele vragen, niemand een antwoord kon of teven. Die Vrijdag patrouilleerden de Duitsers door de Haagse straten met een fana tisme. welke het ergste deed vrezen. Op punten, waar mensen samenschool den om het laatste nieuws te bespreken, schoot men In de lucht. Zelfs werden hier en daar arrestaties verricht. DIT optreden bracht twijfel in de harten van velen, ondanks alle hoopvolle berichten over een op handen zynde totale overgave. Totdat om twee minuten voor negenen op de avond van die 4e Mei de „Rotter dammer met bewogen stem voor radio Herrijzend Nederland het volgende be kend maakte: „Reuter meldt zo juist, dat de Duitse troepen in Westeiyk Nederland hebben gecapituleerd, ingaande morgenochtend 8 uur" Nooit zal een bericht met groter vreug de zyn begroet. Degenen, die het zelf hadden gehoord, renden de straat op. Zij schreeuwden het grote nieuws over de straat. Niemand heeft zich op dat mo ment over zijn tranen geschaamd Ondanks het feit, dat het al de gehele dag werd verwacht, kwam de officiële mededeling toch nog onverwacht. ZOALS het in Leiden was, was het vrijwel overal in het Westen van Nederland, waar duizenden aan de gesel van de hongersnood ten offer wa ren gevallen. Men liep te hoop, juichte en danste. Hier en daar werd met schor re stem het Wilhelmus gezongen. Maar in de tekst bleef men steken, zo had de ontroering allen overmeesterd Duitsers waren er in die eerste mo menten in de Haagse straten niet te zien. Doch ineens waren zij er weer. Snauwend gaven zij hun bevelen, dat men zich moest verspreiden. Werd hier aan niet onmiddellijk voldaan, dan wa ff Foulkes heeft generaal i latievoorwaarden ter hand gesteld. 2 een af schrift der capitu- Aandachtig neemt de Duitse bevel hebber kennis van de onverbidde lijke eisen. De gehate hakcnkruisvlag. die zo dikwijls van de Haagse toren had gewapperd, wordt van de vlaggeinast verwijderd. Maar al dat machtsvertoon kon met de vreugde temperen. Met hoongelach werd de proclamatie ontvangen, welke door het Rijkscommissariaat was uitge vaardigd. Daarin werd verteld, dat „geruchten" over een capitulatie „door de vijand wa ren verspreid en dat het Duitse gezag onverminderd krachtig gehandhaafd werd". Dit was Generaal Blaskowitz Generaal Blaskowitz behoorde tot die militaire figuren, die weinig op de voorgrond traden. Toch behoorde hij tot de kliek der Nazi-fanatici, die van geen wijken wilden weten. Het is goed om de dagorder in de herinnering terug tc roe pen. welke Blaskowitz op 3 Mei - dus slechts twee dagen vóór dat hij in Wageningen de capi tulatievoorwaarden aanvaardde - tot de soldaten in de vesting Holland richtte. Daarin zegt hij: ..Soldaten van de vesting Holland. Door trouw en geloof ten diepste met zijn volk ver bonden. heeft de Fiilirer zijn strijd gevoerd en zijn werk met de heldendood bekroond. Thans aan ons de taak. hetzelfde sterke geloof aan Duitsland tot het laatste toe te bewijzen. Sluit de rijen in de vesting aaneen. Met een ongebroken wil tot strijden zijn we één voor Duitsland, voor onze moeders, vrouwen en kinderen. Liever de dood op het slagveld, dan als slaven in smadelijke krijgsge vangenschap. Commandanten en bevelheb bers. verzamelt Uw manschap pen rondom U in de geest van de Führer. Hij is en blijft onze Führer. Wij staan in onwankel bare trouw voor ons volk en vaderland." SI i hotel „De Wereld" werd Duitse trots gebroken ie sic zal uit ons geheugen kunnen worden gewist de herinnering aan die 4 Mei 1945. De dag was vol geruchten geweest. Het bleef gevaar- jiveel waarde te hechten aan berichten, die moeilijk waren te controleren, ing was er gefluisterd over een capitulatie. Die Vrijdag was de lucht verhalen, die gewaagden van een algemene overgave der Duitse (richten. kZ], die nog over electrische stroom beschikten en op verborgen plaatsen fer:»n naar de B.B.C. of naar de zender van Herrijzend Nederland, moesten fe? ontkennend antwoorden op de vraag, of de radio al officieel een riover een capitulatie had gegeven. Hotel ..De Wereld" te Wagenin gen had het zwaar te verduren ge had. !n de enige kamer, welke nog intact H'as gebleven, werden de Duitsers in kennis gesteld van de capitulatievoorwaarden. GEZWEGEN werd in deze procla matie over de bijeenkomst, die in hotel „De Wereld" te Wageningen had plaats gevonden. In het bijna geheel vernielde hotel had generaal Foulkes, bevelhebber van het 1ste Canadese corps, de Duitse be velhebber in Nederland, generaal Blas kowitz ontboden, om hem op de hoogte te brengen van de geallieerde eisen met betrekking tot de algehele overgave. Z.K.H. Prins Bemhard woonde deze conferentie eveneens by. Van een bespreking kan men moeilijk gewagen. De Duitse delegatie, met aan het hoofd Blaskowitz, had slechts te luisteren naar de voorwaarden, welke generaal Foulkes met onbewogen stem voorlas. De Duitsers was geen gelegenheid ge boden om te onderhandelen. Daardoor bood deze historische zitting weinig spectaculairs. Per auto waren zij gearri veerd. Onmiddellijk na aankomst ging de delegatie het hotel binnen, waar ge neraal Foulkes en zyn staf reeds achter de tafel hadden plaats genomen. VAN een begroeting was geen sprake De Duitsers, die aanvankelijk het voornemen schenen te hebben met enig vertoon de cotiferentiekamér te be treden, kregen hun groet niet beant woord. Zij kregen de uitnodiging om plaats te nemen. Enigermate onthutst over deze opmerkelijk koele ontvangst gingen de Duitsers zitten, met een ver- beten trek om de mond Niets was er meer te bespeuren van de zo spreekwoor delijke Duitse hooghartigheid. Ze waren gekomen om te luisteren naar onverbid delijke voorwaarden. Toen Generaal Foulkes met de voor lezing van de achttien punten gereed was, vertrokken de Duitsers. Weer heers te er die kille gereserveerdheid, toen men van de stoelen opstond en de hotelka mer verliet. NIMMER tevoren hebben de Duitsers zo de minachting van him over winnaars gevoeld als tijdens die korte historische zitting in hotel „De Wereld" in Wageningen. Zondagmiddag 6 Mei. om 5 uur wer den in de aula van de Landbouwhoge school te Wageningen de capitulatie-oor konden geratificeerd. Om half 5 arriveerde Blaskowitz met enige officieren. Van geallieerde zijde waren Generaal Foulkes en Prins Bern- hard met hun staven aanwezig. Het was omstreeks half 7. dat een stra lende Generaal Foulkes het gebouw ver liet. De hem volgende Duitser Blasko witz keek strak voor zich uit. De onder zyn bevelen staande 120.000 soldaten in West-Nederland hadden moeten zwich ten voor de Geallieerde overmacht. HET uur der bevrijding had geslagen! Naast alle vreugde, was er weemoed in de harten. Want groot was het getal dergenen, die in de stryij voor die vrijheid het le ven hadden gewten, hetzij op de slagvel den, hetzij in de concentratiekampen, hetzij voor de vuurpelotons. Het zijn deze doden, die mede met hun bloed de felle historie der bewogen jaren 1940-1945 hebben geschreven, do doden, die wij ook thans In deze dagen van herdenking in onze herinnering te rugroepen met gevoelens van eerbied, dankbaarheid en trouw Voor hen was de byeenkomst in hotel „De Wereld", in Wageningen te laat ge komen! ren er de wapens, die kracht moesten byzetten aan deze bevelen. Gelukkig be hield het uitgelaten volk, over het alge meen zijn verstand. Begrepen werd, dat de Duitsers altijd nog de macht in han den hadden cn daar ook gebruik van zouden maken.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 11