Koninklijke Brigade „PRINSES IRENE" Bevrijding van Leiden was geen spectaculaire zaak Keurcorps droeg bij tot de Bevrijding N° B.S. nam leiding in handen tot komst der Canadezen LEIDSCH DAGBLAD - WOENSDAG 4 MEI VER van het vaderland vond op 11 Januari 1941 een historisch feit plaats. Te Conglcton, Cheshire, werd de Brigade gevormd, die als Koninklijke Neder landse Brigade „Prinses Irene", een aandeel zou krjjgen in wapenfeiten, welke uiteindelijk tot de ondergang van het Nazi-dom hebben geleld. Zij bestond uit Nederlanders, die van alle delen uit de wereld naar het vrije Engeland waren gekomen. Na hun opleiding werd de Brigade belast met de bewaking van een deel van de Engelse Oostkunst, waartoe de zo belangrijke marinehaven Harwich behoorde. Als onderdeel van de 21ste Army Group namen de manschappen geregeld deel aan landingsmanoeuvres. KORT na de eerste geallieerde lan ding in Normandië werd de Bri gade in Juli 1944 overgeplaatst naar de bossen van Norfolk. Door middel van veldoefenmgen werden de mannen hier voorbereid op de taak die voor hen was weggelegd aan het Normandische front. Op 2 Augustus werd bevel gegeven naar de inschepingshaven Tilbury te vertrek ken en op 4 Augustus 1944 was de grote dag van de inscheping. Op 8 Augustus ging de troep aan land bij Courseuilles sur Mer. In een g-ote colonne werd opgemarcheerd naar Cres- serons. waar bivak werd opgeslagen. De Prinses Irene Brigade kwam hier onder de bevelen van het le Canadese leger en kreeg tot taak een deel van de frontlijn van de 6e Luchtlandingsdivisie over te nemen. De lijn van de kust tot Caen, die in de soldatenwereld de veelzeggende naam „De Hellehoek" had verkregen, was de plaats van het eerste optreden. Op waardige wijze heeft de Prinses Irene Brigade de opgelegde taak vol bracht en toen eenmaal de grote door braak door het Duitse front begon, joe gen de mannen van de Brigade in haar sector, de vijand over de evenwijdig ach ter de Ome lopende riviertjes, de Dives, de Touques en de Risle. De commandant van de Irene- BiigadeKolonel A. C. de Ruyter van Steveninck. Op 3 September werd order gegeven de Brigade te verplaatsen naar Brussel, welke stad op 6 September werd bereikt. Onmiddellijk werd de opmars voortgezet naar Beeringen, waar op 7 September de brug over het Albertkanaal werd gefor ceerd. Hier werden voorbereidingen getrof fen voor de doorbraak naar Nederland en in de nacht van 20 op 21 September 1944 trokken de mannen bü Valkens- waard over de Nederlandse grens naar Grave, waar de Maasbrug onder hun bescherming werd gesteld. Door de mislukte operatie bij Arnhem kwamen ingrijpende wijzigingen in de opmarsplannen. In plaats van een door braak naar Noord-Nederland volgde nu eerst de bevrijding van geheel Brabant. Via Oirschot ging de tocht naar Tilburg, dat na felle strijd werd genomen. Geza menlijk met de van Breda komende Poolse divisie werd opgerukt naar Waal wijk, waar de laatste resten van de Duitse legers werden opgeruimd. De winter 1944'45 werd doorgebracht op N. en Z. Beveland en Walcheren om het voor de haven van Antwerpen zo belangrijke Zeeuwse front te handhaven April 1945 bracht de mannen ten Noor den van Den Bosch met de opdracht een bruggenhoofd over de Maas bij Hedel te vormen van waaruit de geallieerden zou den doorstoten naar Zaltbommel. Zover is het niet gekomen. Het Duitse kaarten huis stortte ineen en na de capitulatie van de Duitse legers in Nederland werd aan de Prinses Irene Brigade de op dracht gegeven als eerste geallieerde onderdeel de Koninklijke Palelzen in Den Haag te bezetten. Zo eindigde op 8 Mei 1945 de Brigade haar activiteit met een glorieuze intocht in Den Haag. DE INTOCHT IN DEN HAAG OOIT heeft in veler herinnering Den Haag zo'n feestelijke aanblik geboden als die zonnige Meidag in 1945 toen de Brigade jubelend werd bin nengehaald. Het was de dag vol van rood, wit en blauw, waarvan de dichter mid den in de duisternis van de Duitse bezet ting verlangend had gezongen en waar naar met hem millioenen Nederlanders gesnakt hadden. Sinds Vrijdagavond 4 Mei had de bevolking geweten, dat de bezetting voorbij was en een grote dank baarheid had de zorgen van de door honger en ellende getekende gezichten geveegd. Toch lag de vreugde om de bevrijding nog ergens vast aan een of andere band: men was bly. vrolijker dan men in de afgelopen jaren ooit was geweest en ver vuld van een diepe dankbaarheid jegens de bevrijders. Maar pas het werkelijke Twee gebeurtenissen uit de geschiedenis van de Brigade mo gen niet onvermeld blijven. Het eerste was de uitreiking van een vaandel aan de Brigade op 27 Augustus 1941 door Koningin Wilhelmina. Het tweede feit was de toeken ning van het ordeteken, vastge steld voor de Ridder van de Vier de Klasse der Militaire Willems orde. In het daartoe strekkende Koninklijk Besluit wordt o.m. ge zegd: Overwegende, dat de Koninklijke Nederlandse Brigade Prinses Irene", gedurende de veldtocht 1944'45 bijzonder heeft uitgemunt door de haar opgedragen taken steeds met be leid, gepaard gaande aan grote moed, zelfopoffering en trouw te volbrengen". Aan de Brigade werd toestem ming verleend in haar vaandel de namen te voeren van de plaatsen: St. Come 1944 Pont Audemer 1944 Beeringen 1944 Tilburg 1944 en Hedel 1945 contact met deze bevrijders zou alle ban den om de bevrijdingsvreugde doen los springen. Dat gebeurde op Dinsdag 8 Mei. Nadat de Hagenaars in de afgelopen dagen al leen nog maar wat jeeps met kwartier makers en officieren hadden gezien, reed tegen de avond een gemotoriseerde colonne Geallieerde soldaten Den Haag binnen. Pas toen barstte het enthousias me om de herwonnen vrijheid zonder enige terughoudendheid los en stortte Den Haag zich onstuimig in de bevrfj- dingsroes. Zo zagen de jongens van de Prinses Irene-brigade want zij waren het, die als eersten hier binnenreden het bevrijd Den Haag: in een werveling vol van rood, wit en blauw. OVERIGENS was het aan vele wa gens al gauw niet meer te zien, dat zij militairen de stad binnen reden. Sneller dan ik het nu kan neer schrijven klommen uitbundige Hage naars op de auto's, of dit nu kleine lichte jeeps of op vele tonnen berekende vrachtwagens waren en in dichte trossen bleven deze burger-meerijders op en aan de wagens hangen. Zodat de militaire chauffeurs vaak een gaatje tussen de ledematen door moesten maken om ten minste nog een smalle streep van de straat te zien. Iedere wagen opnieuw werd luid toegejuicht en de met vlaggen en bloemen versierde en met de meest- uiteenlopende, doorgaans zeer Hollandse opschriften beschilderde en beschreven auto's moesten dikwijls in de straten stoppen. Waarbij de jongens van de Brigade handen en wangen te kort kwa men: want vaders en dochters hadden nu eenmaal totaal verschillende manie ren om hun dankbaarheid te tonen! Toch zijn het juist de minst-uitbun dige vreugdeuitingen, die mü van deze ontroerende Mei-avond het langst zul len bijblijven. Dat waren de stille tra nen van dankbaarheid en geluk, die bij vele bevrijde Hagenaars over de magere, bleke wangen Hepen. Waar door zelfs de onverschilligste kerels van de Brigade, die toch heus niet zo erg weekhartig waren, die in de afge lopen maanden door modder, vijande lijk vuur en vermoeidheid harder wa ren geworden dan zij ooit in hun leven waren geweest, kerels van wie niemand ooit had kunnen denken, dat zij ook maar één traan zouden kunnen produ ceren, vaker met een ruige khaki-arm langs de ogen streken dan te verkla ren was door het „vuiltje, dat zij In hun oog hadden gekregen...." HET waren dan ook niet alleen de bevrijden, die gesnakt hadden naar deze dag vol rood, wit en blauw. Hetzelfde gold immers voor de bevrij ders. Sommigen van hen hadden nog tot kort voor deze dag zelf midden in bezet Nederland geleefd en droegen het uni form nauwelijks. Anderen hadden al van de oprichting van de Brigade af aan één ding gedacht en zich afgevraagd hoe het zijn zou. als die dag werkelijk zou aan breken: de dag waarop zij als overwin naars het eigen land zouden kunnen binnen trekken. Voor de Hagenaars onder de mannen van de Brigade was het uiteraard hele maal een feestelijke dag. En het was dan ook geen wonder, dat er die eerste avond heel wat motoren en andere legervoer tuigen door Haagse straten zyn gevlo gen op weg naar huis, waar vol onge duld werd gewacht op die ene. speciale bevrijder Wat is er die avond in Den Haag eigenlijk niet gebeurd. De stad was een van dolle feestvreugde kolkende massa, waarin werd gedanst, gezongen, gehuild en gelachen, gehost en gezoend. Een stad ook. waarin heel wat mannen en vrou wen draaierig zyn geworden van de eer ste diep-geïnhaleerde trekken aan de uitgedeelde Virginia-sigaretten Zo zagen de mannen van Prinses Irene-brigade Den H<e- als een jubelende, onstuimige EN tenslotte een stad. waarintr gepraat. Gepraat over dt n*s' uiteenlopende zaken, tussen j feestgedruis doorGepraat tussen* vrijders en bevrijden, mensen die heel na stonden, maar die tuch ui. verschillende werelden schenen tekov En mede door het woord die kloot"-, beerden te overbruggen. Overal in de straten bloeide (.-> avond het contact tussen burgers en litairen uitbundiger op dan ooit te;c- En mooier nog dan alle feestveraes was de khaki van de battle-dns Nooit is een stad overtuigender jnge men" en beheerst dan Den Raap avond. De volgende dag zoucen Canadezen van het Eerste legert» eveneens hartelijk toegejuicht, in p drommen over de toegangswegen Den Haag aanrollen. Maar die eèr. avond, die zonnige, uitbundige atg van Dinsdag 8 Mei 1945 is de hRca ingegaan als de avond van dePfe;^' Irene-Brigade. FEEST ZONDER KRUITDAMP De bevrijding van Leiden, het Bolwerk van de Vrijheid, nu tien jaar geleden, was een weinig spectaculaire aangelegenheid. Van een bevrijding kon zelfs eigenlijk nauwelijks worden gesproken. In geestelijk opzicht was Leiden gedurende de jaren der bezetting tot over de landsgrenzen een symbool geworden van vrij heid, zodat die vrijheid hier niet verloren was gegaan. In ander, uiterli/k opzicht deelde de Sleutelstad het lot van heel West-Nederland: de honger winter, de toenemende terreur, tenslotte de min of meer onofficiële wapen stilstand" in het Westen, de voedseldroppings en tenslotte het radiobericht van de Duitse capitulatie. De B.S. verscheen op straat en nam de teugels in handen tot vier dagen later de Canadese troepen arriveerden. Van een bevrijdingsstrijd om Leiden was geen sprake, de bevrijding kwam voor Leiden gelukkig zonder kruitdamp, maar wel met een uitgelaten enthousiasme van de bevolking. DOELTREFFEND APPARAAT De Binnenlandse Strijdkrachten in en om de Sleutelstad waren in de maanden na de Dolle Dinsdag georganiseerd tot een doeltreffend apparaat, dat volkomen berekend was op de taken, die er voor waren weggelegd. Tot die mogelijke taken behoorde ook het assisteren van de bevrijders, indien er strijd zou moe ten worden geleverd, het saboteren van de verdediging der bezetters en het in veiligheid stellen van bruggen of voor bereiden van noodbruggenbouw. Voordat het uur der bevrijding gesla gen was, werd evenwel reeds duidelijk, dat dit alles waarschijnlijk onnodig zou zijn. De ineenstorting van de Duitse weerstand in het eigen land opende de Duitse ogen voor de nutteloosheid van verzet in West-Nederland. Achter de schermen was reeds een soort wapenstil stand voor het Westen gesloten, een min of meer officiële overeenkomst om de terreur in West-Nederland te staken waartegenover ook van Nederlandse ille gale zijde gepoogd werd sabotage-acties te stoppen. „HET BERICHT" Tenslotte kwam op Vrijdagavond het radiobericht van de Duitse capitulatie te Wageningen. Hoewel er officieel geen radio's meer waren in Leiden, althans niet in vaderlandse handen. 1 bleek op dit moment wel overduidelijk hoeveten clandestien naar de Engelse zender luisterden. Slechts enkele mi nuten na het verheugende bericht zwermden <\"e mensen de straat op De bevrijders werden ook in I die liet. of ze al dan niet de Engelse I uitstekend met de gesnorde martiale. I ren konden vinden. Leiden bestormd door de inwoners, taal machtig waren, onmiddellijk maar toch zo gemoedelijke militai-1 (Foto L.D./Van Vliet.) ondanks het feit dat de Sperrtüd nog van kracht was. Van de gewapende Duitsers, die zich op straat vertoonden trok men zich weinig aan, en die hiel den zich op hun beurt ook koest. De staf van de B.S. had reeds enkele dagen tevoren een gedeeltelijke mobili satie van de ondergrondse strijdkrachten gelast en besloot op 4 Mei na het verne men van de capitulatieberichten tot vol ledige mobilisatie teneinde de toestand in de hand te kunnen houden tot het ogenblik dat de Canadese strijdkrachten in de Sleutelstad zouden zijn. Men kon toen reeds voorzien, dat dit zeker nog enkele dagen zou duren. NAAR DE ORTSKOMMANDANT In de vroege ochtend van 5 Mei wer den alle BS-ers op hun verzamelplaats geconsigneerd. De leiding van de BS. begaf zich. nadat een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur de stemming had gepeild, in gezelschap van een twee tal in battledress gestoken, uit Engeland gedropte instructeurs in de vroege och tenduren naar de Ortskommandantur aan het Rapenburg waar behalve de Ort^kommandant, Hauptmann Gotthelp een kapitein-adjudant van generaal Ber tram en een majoor aanwezig waren. Aan de Ortskommandant werd mede gedeeld, dat, gezien het feit dat de Duitsers in de vesting Holland hadden gecapituleerd, de B.S. de zorg voor handhaving van orde en rust in Lei den zouden overnemen. Hauptman Gotthelp stribbelde aan vankelijk nog even tegen uit de over weging dat het geen capitulatie, doch een wapenstilstand zou zijn, doch leg de zich tenslotte bij de beslissing neer. Kort nadien verscheen de B.S. geüni formeerd en gewapend op straat, het geen voor de Leidenaren teken was om. waar dit nog niet gebeurd was. de drie kleur uit te steken en met oranje getooid uitbundig en uitgelaten de straat op te trekken. In de loop van die ochtend werden burgemeester mr A. van de Sande Bak huizen en de commissaris van politie R. J. Meijer in hun functies hersteld. SS BOOD VERZET Nog even dreigden moeilijkheden, toen de S.S., welk haar hoofdkwartier had in een aantal percelen aan de Uitbundig was het enthousiam waarmede de Leidse bevolking} S Mei 1945 de Canadese troeft begroette. Uitgemergeld en in hei loze plunje, maar met een straks lach. die men door vijf jaar terns nog niet was verleerd. Niet alft voor de bevolking was dit een grcJJ dag, ook voor de Canadezen, zelden zulk een feestelijke opmen konden maken. (Foto L.D./Vtn Rijnsburgerweg, weigerde rich nw leggen b(j de beslissing van de Orts kommandant cn dc NSB-burgemeO0 De Ruyter van Steveninck gedron;'- werd zijn zetel in het Stadhuis r® in te nemen. Gelukkig kwam hier, door tactisö optreden van Nederlandse rijde E1*- bloedige botsingen uit voort zoals vc-j. elders bil verzet van SS-ziJde Die u- om 8 uur was het incident gesloten -- had de BS het gezag weer stère- handen. VOORTVAREND OPTREK De Leidse BS was in dit oprichtwrt- varender dan In de andere grote ét#* in het Westen van ons land, w*1' BS eerst In de loop van de TOlf®* Zondag in het stadsbeeld vend>Ht Maandagochtend 7 uur betrad nr Ruyter van Stevenink voor het h'f;; Stadhuis, des middags keerde W) R.' meer terug en de volgende ochteno>^- hij door de BS gearresteerd. Oo» NSB-ers en landverraderlijke elemtt.- werden in verzekerde bewaring ?e;T Maandag trok de BS met muzlerw- op voor het eerst in gesloten fonj" door de stad. waarmee een llleg»" staan werd afgesloten en een ion»"- dige officiële taak begon. Inmiddels hadden er op 6 Mel d** diensten in alle kerken plaats gevw0 Met een laaiende WtbundigMJ groette de Sleutelstad als sluitsW» f. de bevrijding op 8 Mei dc Canada»1 de Prinses Irene-brigade, die WJ Wilhelmlnabrug Leiden binnenin»»-

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 10