VOORSCHOTEN bouwde nieuw karakter uit Van plattelandsgemeente naar forensenplaats Yeel maar niet alles bereikt in materiele en geestelijke zin LEIDSCH DAGBLAD - MAANDAG 2 MEI 1,2 millioen Chinezen moeten kiezen Plaatselijke Chinese autoriteiten te Djakarta schatten dat 1.2 millioen Chi nezen in Indonesië zullen vallen onder de nieuwe overeenkomst tussen Peking en Djakarta aangaande het staatsbur gerschap. Binnen 2 jaar zullen de in In. donesië woonachtige Chinezen moeten kiezen of zij Indonesiër of Chinees wil len zijn. Vele nationalistisch gezinde Chinezen in Indonesië willen graag hun Chinees staatsburgerschap behouden zonder dat dit zou betekenen, dat zy het regime van Peking zouden aanhan gen. De meningen in het land zijn zeer ver deeld overde nieuwe overeenkomst met Communistisch China en anti-rege- ringsbladen noemen het een nieuwe val kuil waar de regering van Djakarta is ingevallen. Vijf bataljons vanl secte lopen naar premier Djem ovet| Kolonel Minh. chef van de staf Binh Xoejen-strijdkrachten. U bataljons naar de regeringsstrijdkn^ ten overgelopen, aldus een medei^ van premier Djem voor Radio-Slijt^ Belangstelling voor bloeiend boomgaarden Voor de bloeiende boomgaarden Zuid-Limburg heeft Zaterdag en Zoriü veel belangstelling bestaan. Lange IS trokken door het landschap. HageUxa» hadden Zaterdagmiddag evenwel ut bloeiende bomen veel schade toe*, bracht. Ontevreden noch voldaan Op 9 Mei 1945, toen ons gehele land dus nog slechts enkele dagen genoot van de herwonnen vrijheid en eigenlijk nog niemand volledig kon beseffen welke enorme eisen aan ons gesteld zouden worden voor de herbouw van ons vaderland, op 9 Mei 1945, toen iedere goede Nederlander nog leerde in een vreugderoes, sprak de waarnemend burgemeester van Voorschoten, de heer O. R. I. Viveen, in de Hervormde Kerk een rede uit, waarin hij herinnerde aan de verschrikkingen, die we waren doorgekomen, waarin hij hen herdacht, die voor de goede zaak gestreden hadden en ons helaas ontvallen waren, maar waarin hij ook ernstig vermanend wees op de taak, die ons voor de toekomst to wachten stond. „We zullen moeten bouwen", aldus de heer Viveen, „Dit is mijn diepste overtuiging wij zullen in ons vrije Nederland „allen samen bouwen, door-bouwen, „nieuw-bouwen maar alleen „op het oude fundament, door God neergelegd in Jezus Christus". We zijn nu tien jaren verder. De herdenking van de bevrijding dwingt ons terug te zien op die tien jaren van wederopbouw en we dienen ons af te vragen of we inderdaad gebouwd hebben. Niet alleen materieel Daaraan heeft Voorschoten wel degelijk hard gewerkt. Maai is er ook verder door-gebouwd? Is er wat tot stand gebracht? Is er nieuw-gebouwd? Vormverandering Als we willen trachten een overzicht te geven van wat Voorschoten in de tien vrije jaren heeft gepresteerd, springt natuurlijk het meest in het oog de mate riële opbouw van de gemeente De ge meente is gegroeid. Die groei was voor de oorlog al begonnen, maar de jaren na de bezetting heeft de uitbreiding een geheel ander karakter gekregen. De ligging tussen twee grote steden heeft een geweldige invloed uitgeoefend. Vóór de oorlog was Voorschoten een echt landelijke gemeente, waar land bouw. veeteelt en wat tuinbouw de hoofdbronnen van bestaan waren De landbouw was door de mindere kwaliteit van de bodem sterk achteruitgegaan en de veeteelt was op het eerste plan ge komen. Het landelijke karakter verdween echter toen de gemeente in trek begon te komen by die stedelingen, die in hun vrije tijd graag de rust van het platteland om zich voelden, die een tuintje wensten en die er niet van hielden drie of vier hoog te wonen. Na het bombardement van Rotterdam en de evacuatie van steden als Den Hel der waren al gauw alle leegstaande hui zen en dat waren er heel wat zo om streeks 1940 bewoond. Velen van die stedelingen zijn nooit weer weggetrok ken en zijn een deel gaan vormen van het grote aantal forensen, dat nu dage lijks de „blauwe tram" bevolkt. Enkele cijfers Op 31 December 1939 telde Voorscho ten 6984 inwoners. Een jaar later waren er 300 bijgekomen. Bij het einde van de oorlog was het aantal gegroeid tot 9050 en nu. tien jaar later, wonen in Voor schoten reeds ongeveer 11330 zielen. Die vrü snelle groei is voor een deel veroorzaakt door de natuurlijke aanwas, die door een groot geboorte-overschot (hier 1777) de bevolkingstoename van heel Nederland heeft beïnvloed Maar ook het vestigingsoverschot heeft zich dcïr. gelden (504) Het topjaar van vesti ging was 1952. toen een groot aantal nieuwe woningen gereed kwam. De laat ste jaren is er wat verlies geleden, o.m. door het vertrek van de bewoners van het Seminarium, dat tijdelijk in ..Huize Beresteyn" gevestigd was. Dat die bevolkingstoename het ge meentebestuur voor grote problemen heeft geplaatst ls vanzelfsprekend. Maar men heeft die problemen aangevat en gedeeltelijk dank zij grote voortvarend heid kunnen oplossen. In 10 jaar tüds heeft de gemeente zelf particuliere sector tot stand. Van deze laatste groep is een klein aantal nu nog m aanbouw. Ook hebben we in dit getal opgenomen een 24-tal woningen van zgn. bouwspaarders, die nog dit jaar hun nieuwe panden zullen kunnen betrekken. De particuliere woningbouw is dus ver houdingsgewijs opmerkelijk groot. arbeidsterrein van de dienst voor Open bare Werken zeer sterk gegroeid is. Iemand, die Voorschoten in jaren niet heeft bezocht, zal het langgerekte dorp niet meer herkennen. Een kern had het voorheen nauwelijks. Rondom de gemeentetoren stonden enkele groe pen huizen, maar de rest kon men vin den langs de kilometerslange straat weg van Leidschendam tot Valkenburg toe. Een grote verdienste van het ge meentebestuur van na de oorlog is ongetwijfeld, dat het Voorschoten een centrum heeft gegeven. De bouw van de wijk „Klein Langenhorst". van „Welgelegen" en van de „Oranje- Nassauwjjk" heeft de gemeente ver fraaid en de plannen voor de nieuwste uitbreiding „Vlietwyk" zün zodanig opgesteld, dat daardoor de kern van de gemeente nog meer vergroot wordt. Nog steeds woningnood Hoewel er ook gebouwd ls en dat in verhouding tot soortgelijke gemeenten veel de woningnood is er niet mee opgelost. Integendeel. Het aantal inge schreven woningzoekenden is de laatste Jaren onrustbarend gestegen! Het gunstigst stond Voorschoten er voor in 1952, toen „slechts" 191 aan vragen genoteerd waren. Thans baart een dubbel aantal (387) de gemeente lijke autoriteiten grote zorg. Vooral het aantal aanvragen voor midden standswoningen is aanzienlijk en de uitbreiding zal in de toekomst zeker met deze s'tuatie rekening moeten houden. Hoewel de gemeentelijke instanties, zeker in vergelijking met andere gemeen ten. erg soepel zijn in het toestaan van woningruil, vormt de aantrekkings kracht. die Voorschoten heeft op die ge zinnen. die niet economisch aan een be paalde plaats gebonden zijn (vertegen woordigers. e.d.) een groot probleem. Onderwijs en gezondheidszorg De bouwactiviteit heeft zich niet al- zodat onze gemeente nog wel degelijk tot de landelijke gemeenten in de „Randstad Holland" gerekend kan worden. In de vee houder y. die zich kenmerkt door een vry hoge „veedichtheid", vin den nog ongeveer 200 personen hun be staan. Verlies en behoud Het heeft echter niet alleen aan de bouwactiviteit gelegen, dat Voorschoten veel van vroegere schoonheid verloren heeft. Eertijds sierden vele hoge en oude bomen diverse punten van de gemeente. Ze zijn helaas al te drastisch gerooid breid. De eerste Finse school, die in Nederland gereedgekomen is. staat aan de Elstlaan en dit bijzondere feit werd met luister gevierd, waarvoor Minister In 't Veld indertijd persoonlijk Voor schoten bezocht. Deze school bracht rui mer en nieuw onderdak aan de RFC. Meisjesschool. Nieuwe dorpsker.t Sterker nog dan de toename van het aantal huizen, spreekt misschien het feit. dat het gemeentelijk stratenplan sinds 1949 verdubbeld is! Wel moeten we daarbij in aanmerking nemen, dat door de eigenaardige vorm van de ge meente voorheen het grootste deel van de hulzen aan provinciale wegen stond, maar bijna alle nieuwbouw is ontstaan aan gemeentelijke straten, waardoor het Het Burgermeester Verrtèdepark. een prachtig wandelpark, waarop menige gemeente van deze omvang jaloers zal zijn, is een van de on misbare attributen voor wat Voor schoten aan het worden is: woon- gemeer.te bij uitstek. (Foto L-D./Van Vliet.) ue Gerei. Sc-.ool werd vergroot, de Openbare School zelfs tot twee maal toe! Een tweede Hervormde School werd ge bouwd, een nieuwe R.K. Jongensschool verrees en de plannen voor een tweetal Muloscholen, een tweede Openbare Lagere School en de uitbreiding van de tweede Hervormde School zijn gereed om gerealiseerd te worden. Een tweede gemeentelijk gymnastieklokaal is reeds in aanbouw. En tenslotte moeten we. in dit over zicht van de bouwactiviteit, zeker noe men de tot stand koming van het „Ge zondheidscentrum". In dit fraai inge richte gebouw, door de gemeente opge richt. vinden de drie kruisverenigingen gezamenlijk onderdak. Forensen We schreven al, dat het landelijk karak ter van Voorschoten verdween, tenmin ste gedeeltelijk, toen het in trek begon te komen bij de stedelingen. Het is moei lijk een overzicht te geven van het aan tal forensen, dat Voorschoten thans huis vest. Maar een blik in de „blauwe trams" "s morgens voor werktijd of 's avonds erna. spreekt boekdelen. En dan missen we daar nog de velen, die met een ander vervoermiddel naar hun werk gaan. Uitbreiding industrieën De toekomst va Voorschoten wijst al enkele jaren in twee richtingenhet uit breiden van het aantal forensen en de aantrekking van lichte industrie. Dat laatste is door het gemeentebe stuur bevorderd door de aankoop en het bouwrijpmaken van een voor de vestiging van deze bedrijven geschikt industrie terrein. Hoewel de ligging aan de Vliet voor de industrieën gunstig zou zijn kon daar geen geschikt terrein gevonden worden. Daarom werd de buurt van station en spoorweg gezocht en gevon den. maar het station Voorschoten is nog steeds niet weer open en of het open zal gaan In ieder geval is dat nog een vurig gekoesterde wens. Vooral op het nieuwe industrieterrein hebben zich enkele belangrijke nieuwe industrieën gevestigd. Het is nu niet meer zo. dat de „Zilverfabriek" als van ouds de belangrijkste plaats inneemt in het inddustriële leven van Voorschoten. Wel staat nog de metaalnijverheid aan de spits, mede dank zij de vestiging van een belangrijk assembleerbedryf en een aluminiummdustrle. De tweede plaats wordt op de industriële ranglijst ingenomen door chemische industrieën, die zich met plastics, lakken en verven bezig houden. Ook in deze branche zijn na de oorlog enkele nieuwe bedrijven naar Voorschoten gekomen. De houtverwerkende industrieën (meu belfabrieken en jachtwerven) nemen een derde (nog steeds zeer belangrijke) plaats) in. Verlies van weidegrond Door al die huizenbouw en door de vestiging van nieuwe industrieën zün natuurlijk vrij belangrijke percelen wei- l land in bouwgrond omgezet. De wijken Welgelegen en Oranje-Nassau namen ongeveer 20 ha., het plan Klein Langen horst 6.25 ha., het Industrieterrein 4.5 ha. en het ontworpen plan Vlietwijk zal nog eens 12 ha. agrarische grond van bestem ming doen veranderen. Toch mogen we nog gevoeglijk aan nemen, dat meer dan 80 Tr van de totale grondoppervlakte grasland is. Nu heeft de gemeenteraad kort gele- den tegen nog verder verlies van op- j gaand groen een verordening in het leven geroepen, waarbij rooien en snoeien zonder voorafgaande toestemming ver boden is. Slechts één straat heeft haar oude karakter volledig behouden. En die vormt dan ook de trots van onze ge meente. Die straat is de zo karakteris tieke Voorstraat, vroeger de hoofd straat. thans het vrij rustige middel punt. w aar de oude linden 's zomers nog geuren en waarheen zich het leven op hoogtijdagen richt. Zelfs de nieuwe verlichting, die enkele jaren geleden in heel Voorschoten is aan gebracht. is aangepast aan de sfeer van die oude dorpsstraat. De gemeenteiyke diensten hebben nJ. de oude straatlan taarns voorzien van moderne buislam pen. die misschien iets te sterk stralen, maar die het karakter van de straat niet veranderd hebben. Die verlichting is ongetwijfeld ook een bewijs van de vooruitstrevendheid van het gemeentebestuur. Is er wel een ander dorp in Nederland, of zelfs in het Wes ten van het land, te vinden, dat 's avonds zo helder verlicht is met de nieuwste fluorescentie-verlichting' Zonder enig onderscheid in rang of stand is zelfs het kleinste straatje voorzien van deze moderne lichtbuizen. Bloeiend cultureel leven Op deze en allerlei andere wijzen tracht men Voorschoten aan te passen aan zijn nieuwe woonfunctie: forensenplaats. De verenigingen, die op cultureel ge bied werken, doen hun uiterste best de nieuwe inwoners de nodige recreatie te bieden. „Het Nut", dat in de eerste jaren na de oorlog slecht bezochte bijeenkomsten had. weet nu dikwyls niet waar het de vele belangstellenden in een aanmerke lijke grotere zaal moet bergen. Het pro gramma. dat deze vereniging haar leden biedt, kan door de hogere inkomsten steeds beter worden samengesteld. Op treden van befaamde kunstenaars werd vroeger voor onmogelijk gehouden Nu komen ze en trekken volle zalen. Ongetwijfeld zal het verenigingsleven nog sterker vooruitgaan als volgend jaar het ontworpen verenigingsgebouw klaar zal zijn. dat goed geoutilleerd zal zijn en dat aan 500 mensen plaats zal kunnen bieden. Enkele amateur-toneelvereningen ge ven jaarlijks enkele uitstekende uitvoe ringen en leveren daarmee hun bijdrage aan het culturele leven in Voorschoten Een nieuwe activiteit van Hervormde zijde heeft daarnaast sterk de aandacht getrokken. De door de Hervormde Ge- me-*1' neestelde Jeugdraad heeft nl. een culturele commissie gevormd, die belangrijk werk levert Met de bedoeling op andere dan de geykte wijze het Evan gelie tot de mensen te laten spreken, heeft deze commissie avonden belegd van hoog gehalte, die velen in eigen ge meente gelegenheid hebben gegeven van waarlijk grote kunst te genieten. Ook de jeugdverenigingen doen op haar terrein bijzonder goed werk. On danks de vele moeilijkheden door een tekort aan leiding en gebrekkige huis vesting zijn de padvindersgroepen van alle gezindten sterk gegroeid Nieuwe geest. „Nu er vrede is. zullen we allicht niet „zo eenvoudig in onze eisen blijven „maar één ding hoop ik toch. dat wy „iets zullen bewaren van de geest, die „ons in de jaren van verdrukking „elkander deed vinden als goede Ne derlanders Samen als goede Neder landers zullen we kunnen bouwen. „Weg met alle verkettering, met alle „kleine dictatortjes, met alle kleine „pausjes. met alle kleine eerzuchtigen, „met alle kleine baantjesjagers. We „zijn beu van partij-geknoei en party- „bevoordeling. We verlangen naar frisse „lucht en naar ruimte" Hoewel nu. tien jaren na de bevrijding wel de vraag gewettigd is of van deze goede voornemens iets terecht is geko men, mogen we dankbaar opmerken, dat daar toch nog iets van leeft in Voor schoten. Sterker dan ooit werken de padvinders- groepen van diverse gezindten samen. En even schoon is de samenwerking, die op het gebied van de gezondheidszorg bereikt is. Het samengaan van de drie kruisverenigingen heeft de gelegenheid geopend samen te bouwen, samen te wer ken in de stichting „Gezondheidszorg" en in het „Gezondheidscentrum". .helaas niet steeds verstaan „We zullen in ons vrije Nederland allen samen kunnen bouwen". Helaas ls dit nog niet door allen verstaan. Anders zou misschien dit jaar in Voorschoten één Mulo geopend kunnen worden voor alle Voorschotense kinderen. Het zijn er helaas twee gewordenAnders zou misschien Laten we niet verder gaan. Maar laten we vaststellen, dat naast het vele goede, dat geboren is In de laatste tien jaren, toch nog veel gebrekkig gebleven is. en nog veel te wensen gebleven is. Onvervulde wensen Ook de gemeente Voorschoten kent nog vele onvervulde wensen. Wanneer komt eindelijk het grote sportvelden complex, waar zo'n grote behoefte aan is? Wanneer komt het zwembad? Wan neer de heropening van het station? Wanneer de zo noodzakelijke gemeente lijke begraafplaats? Wanneer oplossing van de woningnood voor zovelen? Wan neer de sanering van de Bloklaan? Wan neer de sanering van nog zovele „onver klaarbaar bewoonde woningen", die voor de oorlog reeds onbewoonbaar verklaard waren? Ja er zijn nog vele wensen, maar toch kan Voorschoten terug zien op een periode van groei en van toenemende bloei. Een hele wijk werd bestemd voor employé's van de K.L.M. en van het Marine Opkomst Centrum, dat een be langrijke plaats in de gemeente heeft ingenomen. En als we terugzien met de vraag: ,,ls er samen-gebouwd? Is er verder- gebouwd? Is er nieuw-gebouwd?" dan kan en mag deze gemeente zich niet op de borst slaan en het kan en mag niet voldaan zijn. Maar ontevreden over de 10 jaren vrijheid? Neen, dat behoeft het niex te zijn. Het ongeschonden oude hart nu het verjongde Voorschoten. <k Voorstraat met de karakteristieke beplanting. In deze rustieke schoon heid vindt men iets terug van de landelijke aard van het vroegen dorp. een aarddie plaats hedl moeten maken voor de moderne lijd. (Foto L.D./Van VUet| Minder belasting voor de „kleine man" in Frankrijk De Franse regering heeft besloten t« een belastinghervorming, die voor to verbruikers, de loontrekkenden. de land. bouwers en andere kleine ondernemen neerkomt op een vermindering der In ca le lasten met ongeveer 35 millisro francs (350 millioen gulden) per jaar Daar de vennootschapsbelasting echter bij de voorgenomen wijziging zal «or den verhoogd met ongeveer 23 milliard francs per jaar. zal de inkomstenver mindering voor de Franse schatfct slechts ongi veer 12 milliard francs po jaar bedragen. De vermindering van de belastingen op algemene verbruiksgoederen zal, vol gens sommige deskundigen, de prijzen dezer goederen met 3,5 k 8% kunnen doen dalen De belasting hervorming zal verder een vermindering inhouden van de boe ten, die de belastingplichtigen hebben te betalen bij te late voldoening der In komstenbelasting of bij te lage aangifte der inkomsten. De voorgenomen hervorming heelt ten doel een einde te maken aan de on tevredenheid, welke de laatste tijd werd uitgebuit door de volgelingen van Pou- jade, de leider van de „Kruistocht te gen het belastingonrecht". DE EERSTE PERZIKEN Aan de Coöperatieve gToentenvelitof Pijmiker en Omstreken te Pinackeé zyn door de kweker J. C L. Kerklau de eerste perziken van dit seizoen aan gevoerd. Zij brachten 51 cent per stut op. De eerste rabarber, ter veiling ge bracht door de heer D. Millehaar, kostte 49 cent per kilo. Er is gewerkt en er wordt gewent en de voornemens om door te werltt zijn er en die zijn beslist niet ijdel. Een oud vervallen gebouw mar keert de plaats, waar vroeger Voor schoten aan de trein lag. Thans razen de treinen in tientallen per dag voorbij, zonder stoppen. Het is een van de grieven van Voorschoten, dat de gemeente tien jaar na del bevrijding en bijna elf jaar no if spoorwegstaking nog steeds opnieuw ..aan het spoor" ligt. En tl nog ooit stoptreinen op dit traject zullen worden ingevoerd? Men be gint er aan te wanhopen. (Foto L.D./Van Vliet)

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 6