Verkeersstroom in de knoop Verdiende bekroningen De Muzen, uitgebeeld door de R.K. Harmonievereniging Crescendo te Hillegom, trekken door de dichte schare bewonderaars in de buitenwijken van Lisse. Vrijwel hopeloze taak Tot ver buiten de streek In zeker opzicht ls het misschien maar goed geweest, dat een vertraging op trad. Het heeft er immers naar uitge zien, dat zjj die op het nippertje van verre gekomen nog het einde van het corso wilden meemaken, er niet meer aan te pas zouden komen omdat het verkeer al halverwege de middag gron dig in de knoop raakte. Niet alleen direct langs de route, maar ook op de züwegen, die muurvast vol met auto's zaten, en op de Rijksweg tussen bet viaduct naar Sassenheim Noord en het viaduct in de buurt van Sikkens voor de weg naar Voorhout. De rijbaan in Noordelijke richting stond over deze afstand van ruim vijf kilometer twee of drie rijen dik dicht met een drom auto's waarin geen beweging meer was te krijgen. Daarbij bevonden zich vele touringcars uit het Zuiden van het land, waarvan de inzittenden, na uren gaar gestoofd te zijn door de op het dak schijnende zon, de moed al be gonnen op te geven dat zij het corso nog konden bewonderen. Toen op de Rijksweg het verkeer volkomen vast gelopen was, stond ook reeds de gehele weg van het viaduct Sassenheim Noord tot aan de Provinciale weg waarlangs het corso trok, ook dus nog enkele kilometers, volledig dicht. Eenzelfde beeld deed zich voor bij Hillegom op de weg naar de Haarlem mermeer, en bij Lisse op het wegen stelsel ten Westen van de corso route. Het aantal auto's, dat zich op de wegen van de bollenstreek probeerde te persen, was fenomenaal. Vorig jaar reeds leek het er op, dat men de maxi mumcapaciteit van de streek voor auto verkeer had benaderd, nu werd deze volledig overtroffen. Daardoor deed zich ook het verschijn sel voor, dat de afvoer van wagens na het eerste doortrekken van het corso in het gedrang raakte, waardoor weer de vlotte toelating van nieuwe wagens onmogelijk werd. Reeds in de vrij vroege ochtenduren, lang voordat het corso ging vertrekken, waren de parkeerterreinen van Keuken hof vol. zodat het nieuwe parkeerterrein Vreeburg in Lisse uitermate goede dien sten kon doen De afvoer van dit terrein leverde echter naderhand nogal wat moeiü'kheden op. De politie stond (voor het eerst onder leiding van de nieuwe districtscomman dant L. J. van der Meulen, die mr R. Warmoltz opvolgde), voor een vrijwel hopeloze taak. Met ongeveer 300 man (meer dan anders) deels bereden en lenstreek eigenlijk onmogelijk is zonder ernstige opstoppingen en straffe orga nisatorische maatregelen die eigemijk in strijd zijn met de aard van het lentefestijn en het karakter van het toeristische streckbezoek. Bewonde renswaardig is de welgemutstheid, waarmede de dienaren van Herman dad tot het laatst toe hun taak hebben vervuld. Bewondering ls eveneens op haar K laats voor de velen, die de wagens van et corso bemanden en van het uur der opstelling en keuring af tot het laatste einde toe zijn blijven glimlachen en hun houding wisten te bewaren. Voor de „bruid" die van tien uur 's ochtends tot half acht 's avonds in haar sierlijke ge waad op haar wagen stonden bleef glimlachen. Voor haar talloze lotge nootjes, diebleven glimlachen. Voor de kinderen op de wagens, die er na een paar uur allang genoeg van hadden maarbleven lachen. Niet voor de jongeman in ..het prieel". Daar kunner. wij slechts afgunst voor opbrengen. Misschien kan een foto, elders op deze Eaglna's. deze afkeurenswaardige, eel slechte afgunst toch iets van een rechtvaardiging geven. Propaganda van onschatbare waarde Het zou mogelijk zijn, pagina's vol te schrijven over dit door honderdduizen den terecht bewonderde corso. Laten we dit niet doen. Woorden schieten toch tekort om de schoonheid van het corso recht te doen en voldoende te beklem tonen. van welke bijzondere aard de belevenis van een gebeurtenis als deze 's Het is met een begrijpelijke aarzelln" op grond van de ervaringen van Zater dag dat wij allen, die deze lenteschoon heid niet genoten hebben, der aad geven er volgend jaar van te gaan genieten al de gelegenheid zich voordoet. Niet alleen de aanblik van het ogenblik heeft velen uit eigen land en van ver over de grenzen verlustigd, een blijvend genot aan de geboden schoonheid ls eewaarborgd door de ontelbare foto- en filmcamera's, die ook dit corso weer vereeuwigden Deze beelden gaan de wereld over en vormen een propaganda, waarvan de waarde niet te overschat ten valt. Dit corso was een waardige voortzet ting van de reeks, die dit Hollands lentefestijn, thans vermaard over de gehele wereld als een der zeldzaamste bloemenfeesten. in de naoorlogse Jaren tot een traditionele festiviteit heeft gemaakt op de wereldagenda van het toerisme. De zwaluwen van de HBG te Lisse symboliseerden de activiteit van de bollenhandelaren, die uitzwermen over de wereld om de bouwstoffen voor het paleis van een bloeiende bollenstreek bijeen te brengen. gemotoriseerd, deels in radiowagens die geregeld contact hielden met de centrale post in Lisse. werd getracht een soepele gang van zaken mogelijk te maken. Zeker waren in de details vrij stralfe maatregelen getroffen, straffer dan :n voorgaande jaren, doch nu en dan leek het. alsof de grote lijn zoek was. Een gevolg van de overweldigende drukte, of van het feit dat de regelingen en be oordelingen ter plaatse nog meer dan anders lagen in handen van in de streek niet bekenden? Het is moeilijk na te gaan. Zeker is echter, dat het verwerken van 750.000 bezoekers aan de wegenarme en verkeerstechnisch zeer moeilijke bol- De Jury kende de volgende prijzen toe: Klasse wagens met een lengte van tien tot dertien meter: Eerste prijs: Oranjelijn, Rotterdam, tweede prijs zie- kenhuisverplegingsfonds Nezifo, afdeling Lisse, derde prijs „De Hyacinth" van de corsogroep Sassenheim, vierde prijs Van Gend en Loos Utrecht, vijfde prijs de Erven Lucas Bols met ..De Getuigen" Amsterdam, zesde prijs bloemen gron van de Vereniging van Vreemdelingen verkeer Hillegom. zevende prijs de „Black Diamond Lines" Rotterdam, achtste prijs „De Bruidsschat" corsogroep Sassenheim. negende prys „De Sere nade" van de stad Haarlem, tiende prijs „Het Huis van de Koninklijke Vereniging voor Bloembollencultuur, afdeling Hil legom. I Eervolle vermeldingen ln deze klass*: Nederlandse Spoorwegen met „Huwe lijksreis" Van Reisen, Sassenheim met „De Narcis". „De Zwaluwen" van de Bloembollenveiling H.B.G Lisse. Klasse wagens van acht tot tien meter: Eerste prijs met wisselbeker „Het Bruidstoilet" van de gebroeders Drie huizen te Lisse, tweede prijs „De Ocn- tend" van de Kon. Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur, afdeling Lisse. der de prijs Redeco N.V., matrassenfabriek in Leiden. Eervolle vermelding in deze klasse j „Pygmalion" van Z. Amand, Breezand- Londen. Klasse wagens van vijf tot acht meter: Eerste prijs met wisselbeker voor gebr. Van Zijverden, Hillegom, tweede prijs E Nieuwenhuis, Lisse, derde prijs „De 1 Molen in bruidstooi" gemeente Lisse Eervolle vermelding in deze klasse oe Koninklijke Algemene Vereniging van Bloembollencultuur. afdeling West- Friesland Klasse personenauto's: Eerste prijs met wisselbeker de N.V. G. B. de Vroomen en Zn. te Sassenheim met ..Juliana' tweede prijs de bruidsdroom van N V Hollands Bloembollenhuis te Lisse der de prijs „Bernhard" van de N V P N°'.is en Zn te Heemstede, vierde prijs „Hol lands bruidsbouquet" van .Bulbhorst" te i Sassenheim klasse Overige prjjzen: Mooiste wagen alt het bloembollenvak: De Hyacinth" van de corsogroep Sassenheim. Mooiste kleurencombinatie: Zieken- huisverplegingsfonds Nezifo. afdel Lisse. Van Gend en Loos liet per olifant Oosfe/st gastei. -.e. .ets. zo/, de Hollandse bruid arriveren, met een klein wit olifantie op sleeptouw. Het grootste technische wonder van dit corso, dat ondanks de massale indruk toch niet van sierlijkheid verstoken was. We hebben heel veel te doen gehad met de tientallen, die de wagens von het corso bemanden gedurende uren en uren achtereen zonder iets van hm enthousiasme te verliezen. Voor de jongeman, die in Het Prieel van de Lisse* Kistenfabriek vertoefde, konden wij niet die mate van bewondering opbrengen, doch wel een veel grotere mate van jaloezie. Nog veel meer zagen corsowagens Niet alleen de honderdduizen den, die Zaterdag de stoet zagen voorbijtrekken, ook vele anderen hebben kunnen genieten van de corso-wagens, zij het dan in iets minder ideale sfeer en entourage. Vrijdag reeds waren de meeste wagens te bewonderen in de Bloemlusthallen te Lisse. Uiter aard was de aanblik hier niet zo imposant, aangezien de wagens, zonder bemanning, dicht opeen gedrongen stonden in een voor dit doel toch waarlijk niet ideale hal. Voorts konden gisteren hier en daar in de bollenstreek de bezoe kers geparkeerde wagens zien staan, ook ditmaal weer zonder bemanning. Overigens was het ook gisteren ontstellend druk in de bollen streek, maar de drukte viel niet te vergelijken met Zaterdag. Het aantal bezoekers was wel bijzon der groot, maar zij kwamen meer verspreid in tijd en plaats. Ernstige verkeersopstoppingen deden zich gisteren niet voor, al bleef hier en daar de colonne auto's wel eens een half uurtje steken. Districtscommandant L. J. van der Meulen van de Rijkspolitie, die een ongekend zware taak had, vond tijdens het corso even tijd, voor het politie bureau te Lisse waar de centrale post voor de politionele zorgen gevestigd was, de stoet gade te slaan. Het va de stilte voor de storm van problemen, die hij daarna het hoofd zou moeten bieden...... Een uniek beeld van een der grootste Nederlandse verkeerswegen, ae Rijksweg tussen Den Haag en Amsterdam. Tussen Lisse en Sassenheim was deze weg omstreeks vier uur Zaterdagmiddag in Noordelijke richting volkomtn afgesloten door een vijf kilometer lange twee of drie rijen brede sliert auto's, die lange tijd vast zaten als gevo/g van de onvoorstelbare drukte in de bollenstreek. Bewonderingen afgunst

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 10