au/ BOSKOOP bleef zichzelf bij nog steeds stijgend welvaartspeil Verrassend snel herstel van de allesbeheersende cultuur 'I Perspectieven niet ongunstig indanks benauwende problemen Kite Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 29 April 1955 Derde Blad No. 28512 In 1945 „met de wortels naar boven (Van een onzer redacteuren) Boskoop heeft tien jaren van verrassende wederopbouw achter de mg. De vijf oorlogsjaren troffen het kwekerij- en handelscentrum jwaar, zeer zwaar. Andere plaatsen werden gebombardeerd of anders mis verwoest, werden geëvacueerd met alle consequenties van dien. Aan Boskoop zijn die beproevingen gelukkig voorbijgegaan, maar bch werd aan deze gemeente in de oorlogsjaren de basis ontnomen. De hooggevoelige cultuur van de boomkwekerij werd lamqeslagen, eigenlijk reeds van de tijd voor de wereldoorlog af, toen mobilisaties en iilemationale verwikkelingen een einde maakte aan een lichte weder opbloei na de crisisjaren. De boomkwekerij lag, toen in 1945 na vijf dramatische jaren de nede weer haar intocht deed, „met de wortels naar boven". Welis waar verloor de binnenlandse afzet niet noemenswaard aan afzetmo gelijkheden, doch het is een oude wijsheid, dat de Boskoopse producten laar waarde eerst over de landsgrenzen crbrengen. Het einde van de oorlog bracht voor Boskoop herleving op allerlei terrein. De wereldmarkten werden weer ontsloten. In een verrassend tempo werd de afzet weer opgebouwd. Tegen aller verwachting in werd het Boskoopse product allengs weer overal ter wereld met enthou- oasme begroet. Voor millioenen werd sindsdien geëxporteerd naar niend en voormalig vijand. Nog steeds is een stijging van het wel- Taartspeil merkbaar en de perspectieven zijn goed ondanks de in 1940 tot 1945 zo zonneklaar gebleken hoge conjunctuur gevoeligheid en dhankelijkheid van de internationale verhoudingen. Kostbare grond werd gekocht in het Julianakwartier. Enerzijds noopte schaarste aan grond tot hoogbouw, anderzijds bracht dit op de weke bo dem grote problemen mee. Toch zocht men het in die richting, al betwijfelen velen of de schoonheid van de ge meente gewonnen heeft door het ver rijzen van de flatwoningen daar ter plaatse. Kostbare consequenties van verheugende rijkdom De boomkwekerij floreert dus. Niet illeen dank zij de daadkracht der Bos- •openaren, ook dank zij de unieke struc- tuur van de Boskoopse bodem, welke nch uitermate voor deze cultuur leent. Dezelfde grond echter, die de kwekers njwdom brengt welke steunt op een mo. oopolistisohe positie, brengt anderen Taak tot wanhoop. Geen gemeente in ons land ziet zich wat betreft wegenaanleg en woning bouw voor zulke moeilijkheden en uit gaven geplaatst als juist hier, ener zijds natuurlijk omdat de bodem eigen lijk te kostbaar is voor deze doelein den, anderzijds door de tonnen gelds die moeten worden besteed en na de oorlog ook zijn besteed aan bouwrijp maken. Het toenemende zware verkeer kan door de wegen nauwelijks meer worden terwerkt. De desolate toestand van het vegennet was na de bevrijding ontstel lend. Met alle mogelijke middelen, taaraan zelfs turfmolm en houtafval- balen tepas kwamen, trachtte men (niet zonder succes) de bodem stevig genoeg ie maken voor deze essentiële werken. Essentieel zeker voor een handelscen trum als Boskoop. Vooral de Oost-West-traverse werd de oorlog belangrijk verbeterd en thans wordt gewerkt aan Reijerskoop, «ar vorig jaar een nieuwe brug het Oosten voor de gemeente openlegde. Ook het provinciale wegennet in Bos koop wordt belangrijk verbeterd, zoals coor de nieuwe weg van Boskoop naar Gouwsluis. waardoor een korte verbin- cing AmsterdamRotterdam ontstaat er. een betere verbinding wordt verkre- pn met de hoofdstad des lands. Woningbouw contra cultuur Steeds weer vragen woningbouw en Wegenaanleg kostbare cultuurgrond. Het Is uitermate moeilijk voor het gemeen tebestuur om de kwekerijen te sparen, boezeer men ook weet dat het welvaarts peil afhankelijk is van de cultuurgrond, ondanks het besef dus. dat men zoetjes ton de kip van de gouden eieren slacht sis men dat goud omzet in uiterlijke welvaart. Bouwgrond is schaars in de slechts 826 hectare grote gemeente, gro tendeels in beslag genomen door water en drassige teeltgrond. De bodem in Boskoop daalt steeds, omdat Boskoop tchzelf exporteert dank zij de kluiten oie met de bomen en heesters mee wor sen verhandeld. De daardoor reeds zeer kostbare grond kan eigenlijk niet voor touw worden gebruiktmaar de ont stellende woningnood na de bevrijding noopte tot drastisch ingrijpen. Goede cultuurgrond ging verloren door aankoop van een groot terrein Wn de Goudse Rijweg, waarop 93 wo ningen verrezen. Doch de overvloed van woningzoekenden was daarmede bij lange na niet tot staan gekomen. Weinig particuliere bouw Duurte van grond en bijzondere fun- deringskosten zijn er wellicht de oor zaak van geweest, dat ondanks de toe nemende welvaart in de gemeente bit ter weinig particulier werd gebouwd. Misschien ligt het ook aan de belang rijke investeringen die de kweker zich voor zijn bedrijf moet getroosten, of aan de zekere schroom voor de toekomst ge zien de conjunctuurgevoelige aard van het bedrijf. Al met al is de woningnood in Bos koop ontstellend groot gebleven on danks het feit dat de bevolking in tien jaren met nog geen 400 zielen steeg. Thans bedraagt het zielental ruim 9000. Toerisme komt op gang De ontwikkeling van de techniek en de betere verkeerssituatie doen langza merhand (hoewel nog te langzaam» ook het toeristische aspect van Boskoop meer op de voorgrond komen. Een be langrijke stimulans daartoe zal in de toekomst zeker zijn de beplanting van de nieuwe provinciale weg naar Gouw- sluis met rhododendrons, die men in de kwekerijen nauwelijks ziet bloeien om dat zij zo snel mogelijk worden gekopt, doch als beplanting hun volle schoon heid kunnen ontplooien. Wetenschap en vakonderwijs In 1954 kon het proefstation voor de boomkwekerij in gebruik worden geno- De kostbaarheid van de grond doet het Boskoop in de lucht zoeken. Een hoekje van de flatgebouwen aan de Julianastraat, die naar veler inzicht de schoonheid van het dorp beslist niet verhogen. (Foto L.D./Van Vliet.) men, waar gewerkt wordt aan verede ling der cultuur en verrijking van het sortiment der kwekerij. Reeds thans heeft dit waardevolle instituut belang rijk bijgedragen tot verhoging van de goodwill voor het Boskoopse product. De proeftuin kwam voorts tot rijker ont plooiing. De Rijkstuinbouwschool, voorheen op leidingscentrum voor vele planters, heeft ondanks verlies van het afzetge bied Indonesië nog niet over belangstel ling te klagen. Er zijn zelfs plannen tot uitbreiding in de maak. Opbloei gevarieerd verenigingsleven Het verenigingsleven mocht zich na 1945 in een ongekende opbloei verheu gen. Op schier elk cultureel terrein heeft men na de bevrijding de hoofden bij el kaar gestoken om in samenwerking iets waardevols op te bouwen. Het sportleven, in de bezettingsjaren tot werkeloosheid gedoemd, werd op nieuwe leest geschoeid en is tot her- nieuwe bloei gekomen. Er kwam een speeltuinvereniging die vele schone plannen geenszins een dode letter liet. De padvinderij hervond de vroegere vor men van ontwikkeling en opvoeding in een nieuw gewaad. Ernstig tekort geschoold personeel Een belangrijke achterstand in scho lenbouw noopte na de oorlog tot grote investeringen. Vele scholen werden uit gebreid, en er kwam een nieuwe R.K. uloschool tot stand. Reeds geruime tijd bestaat behoefte aan een lagere tuinbouwschool. Een nijpend tekort aan vakbekwame kwe kers vervult de Boskopers met ernstige zorg. De conjunctuurgevoeligheid van de cultuur weerspiegelt zich in dit te kort, terwijl de industrie met haar ho gere lonen een ernstige concurrent op de arbeidsmarkt is. Dit tekort wil men thans opvangen door de stichting van een Christelijke lagere tuinbouwschool aan de Wilhel- minalaan. Het onderwijs heeft al een aanvang genomen in het gastvrije ge bouw van de openbare school. Merkwaardige industriële afzijdigheid Een belangrijk aspect van de na oorlogse ontwikkeling in ons land is dat der industrialisatie en werkgelegenheid. In Boskoop werd na de oorlog het be langrijke vervoersbedrijf van de Citosa gevestigd, vroeger zetelend in Zoeter- meer Voorts is er de grote fabriek van rollend materieel en landbouwmachines van Mulder, het grootste industriële be drijf van Boskoop. In tegenstelling tot de omgeving vindt er echter in Boskoop geen opzienbaren de industriële ontwikkeling plaats, het geen enerzijds verwondprt wanneer men de gunstige ligging van de gemunte in aanmerking neemt. De moeilijkheden schuilen echter voornamelijk in de kost bare grond, de eenzijdige ontwikkeling van de gemeente als agrarisch centrum en ongetwijfeld het ernstige woningte kort. In deze tijd, waarin ook de industrie een hoogconjunctuur meemaakt, moet het toch minstens verwonderlijk blij ken. dat een aantrekkelijk fabrieksge bouw, gelegen op een gunstig punt in de gemeente, reeds ruim een jaar lang leegstaat Gunstig perspectief De vooruitzichten voor Boskoop zijn, wanneer wij trachten tot een samenvat tend oordeel over de situatie te komen, zeker niet ongunstig te noemen. Steeds meer leggen de kwekers zich toe op de productie van goede en nieuwe variëtei ten, waardoor de monopolistische en dus zo stevig mogelijke positie gehandhaafd kan blijven. Nieuwere methoden bren gen steeds betere producten. Het weten schappelijk werk geeft op zichzelf en door haar resultaten aan Boskoop een wereldfaam. Niettemin blijft de toestand onzeker. Een klein conflict, waar ook ter wereld, kan de Boskoopse welvaart onmiddellijk nadelig beïnvloeden. Eigenlijk is Bos- koops welvaart zo gevoelig als Wall- street En dan: waar zal in de toekomst de nieuwbouw verrijzen? Zal Boskoop zich naar het Westen uitbreiden? An nexatie, reeds driemaal (in 1915, in 1930 en in 1951) ter sprake gekomen, blijft nog een wensdroom welker ver wezenlijking vele problemen zou op lossen. Verruiming van grondgebied moet, in Boskoopse ogen gezien een eerste stap zyn naar verdere harmo nische ontwikkeling der gemeente. Structureel behoren volgens deze in zichten de gronden van de annexatie plannen reeds jaren tot Bokonp. do"h begrijpelijk verzet van de om!i?°( :>d? gemeenten starneren verwezen w'-'-'g Deze onmogelijkheid tot verde-e ont plooiing is een van de ernstigste orn- blemen waarvoor Boskoop thans staat. Bijdrage tot nationaal herstel Wanneer wij tenslotte, met een besef van wat de toekomst vraagt, omzien naar hoe tien jaar vrijheid werden be steed. dan moeten wij tot de conclusie komen, dat Boskoop niet heeft stilge zeten Een welvaart werd opnieuw op gebouwd en wordt nog steeds uitge bouwd Het karakter van de gemeente bleef gehandhaafd. Boskoop heeft, in groter verband gezien, een belangrijke bijdrage gele verd tot oplossing van een der ern stigste na-oorlogse Nederlandse pro blemen: de deviezenpositie. De Bos koopse producten droegen aanzienlijk bü tot verbetering van de handelsba lans en vergroting van de export, wel ke ontwikkeling zich nog steeds voort zet. Maar er dreigt een eind aan te ko men aan die groei. Uitbreiding der kwe kerijen is door grondgebrek en het ont breken van voldoend geschoold perso neel wel haast niet mogelijk. Slechts in. tensievere bewerking van het beschik bare areaal kan voorlopig dit einde in de ontwikkeling uitstellen. Bij dat alles bleven - uiteraard - grote onopgeloste vraagstukken bestaan, doch dit neemt niet weg. l 8 l&U. I GGA. naast onvervulde wensen dat Boskoop, zozeer in de bestaans basis aangetast in de bezettings jaren. op voortreffelijke wijze van tien jaar vrijheid heeft gemaakt, wat er naar omstandigheden van te ma ken viel. En dat was gelukkig in Boskoop heel. heel veel. Wensen blijven er niettemin genoeg. Naast een nieuw zwembad ziet men ver langend uit naar een badhuis. Hopelijk zal, zoals het zich laat aanzien, thans de bouw van een gymnastieklokaal door gaan. Uitbreiding of vernieuwing van de begraafplaats moet zeker op korte termijn aan de orde komen. TOURNEE CAROLINE VAN DOMMELEN Ter gelegenheid van haar 60-jarig jubileum Het ligt in de bedoeling een tournee organiseren ter gelegenheid van het ""jarig toneeljubileum van mevrouw Caroline van Dommelen, Neerlands oud- «e werkende toneelspeelster, dat tevens raar afscheidstournee zal worden. Het 01 ca. halt September a.s. beginnen. Als Jubileum stuk is gekozen„De me eles van een oude vrouw" van James «rrie. Als haar tegenspeler is geëngageerd wiys Voorberg die tevens de regie van ?(r.oemd stuk heeft. Een ere-comité rordt gevormd. ONTSNAPT EN GEPAKT Zü wilden naar het Vreemdelingenlegioen Dinsdagavond zijn zes jongemannen de jeugdgevangenis te Zutphen ont- ®apt. in de afgelopen nacht zijn zy in wurlo weer gepakt. Joen zij ontvlucht waren, vatten zij plan op. dienst te nemen in het '«emdelingenlegioen. Hun vrijheid tojtfde echter niet lang. Daar zij ?een fcd hadden, strandden zij al spoedig, dat was dan ook de oorzaak van net dat zij vannacht in Ruurlo konden •orden gegrepen. Een typisch beeld van Boskoop. kwekerij-producten op hun lading Links en rechts van een schilder- iiggen te wachten, strekken zich de achtige vaart o) sloot, waarin de drassige lage vruchtbare stroken schuiten voor het vervoer der I land uit, waarop jong en volwassen heester- en boomgewas wacht op overplanting naar gronden ergens in de vijf werelddelen. Een schilder achtig beeld, dat een intensief toe risme waard is. en ook een beeld dat de afspiegeling vormt van een zeld zame activiteit en een kostbare arbeid (Foto LJD./Van Vliet.) i Woningen in plaats van bomen. I Boskoop kreeg soulaas voor de i nijpende woningnood, toen aan de j Goudse Rijweg huizen verrezen op de plaats waar voordien kostbare kwekerijgrond te vinden was. Een geheel nieuwe aanblik van deze omgeving, enerzijds verheugend, anderzijds een kapitaalverlies. Maar bovenal een nieuw beeld naar de eis an de tijd. (Foto L.D./Van Vliet.) Millioen eieren verbrand Een felle brand heeft de loods met kantoorgebouwen aan de Ven- lnse fu-ma Frans Maas te Kaldenkirchen tegenover Venlo aan de Duitse grens, in as gelegd. Hierbij zijn ongeveer een mil lioen uit Nederland afkomstige eieren verloren gegaan. De brandweren van j Kaldenkirchen en Dülken kamDten met i watergebrek ter plaatse en riepen de Venlose brandweer te hulp. Deze was I binnen een kwartier ter plaatse met vier hogedruk-mistspuiten en was na i een uur blussen het vuur meester. Van de loods zijn alleen de muren overeind gebleven. Geen pessimisme voor textielindustrie HOEWEL TOESTAND LABIEL IS Gelijk in het kort vermeld heb ben enige Twentsche textielfabrieken i vergunning aangevraagd tot verkor ting van de werktijd te mogen overgaan In totaal betreft dit ongeveer I 1000 arbeiders, die 4 uur per week korter zouden gaan werken. De teruglopende bedrijvigheid, vooral in de weverijen (de spinnerijen staan er veel beter voor) heeft hier en daar ongerustheid verwekt, hetgeen de voorzitter van de Stichting Textielvakken, de heer John A. Lede- boer uit Enschede, op een gistermiddag te Hengelo gehouden bijeenkomst aan leiding heeft gegeven mee te delen, dat de werkgelegenheid in Twenthe nog steeds op een hoog peil staat. Voor pessimisme is helemaal geen plaats. Al is er dan een verminderde vraag naar mannelijk personeel er blijft een groot tekort aan vrouweiyke arbeidskrachten. Men bedenke, dat er alleen al in Enschede 1100 Duitse werkkrachten arbeid vinden, aldus spreker. Als de periode tussen de seizoenen vroeger slapte veroorzaakte ging men op voorraad werken. Dat geschiedt niet meer. want het eist veel kapitaal. De tussenhandel wacht met bestellingen tot het laatste moment, zodat binnen af zienbare tijd de bedrijvigheid wel weer kan oplopen. De slechtere concurrentie verhoudingen, mede veroorzaakt door Japan, spelen ook een rol. Men kan zeg gen. dat de toestand enigszins labiel is, aldus de heer Ledeboer, die verder op merkte, dat. nu de werknemers in aan merking kunnen komen voor een uitke ring op grond van de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering, het begrijpe lijk is, dat de werkgevers daarvan ook gebruik maken en dus vergunning tot korter werken aanvragen. Auster neergestort EEN INZITTENDE LICHT GEWOND. (Van onze Haagse redacteur) Op het Oostelijk deel van het vlieg veld Ypenburg, vlak tegen de grote landingsbaan aan. is gisterochtend, kort na 10 u. de PH-POL, een Auster van de diénst-Schiphol van de RUks- politie vlak voor de landing waar schijnlijk afgegleden en neergestort. Het toestel werd zwaar beschadigd. Een van de twee inzittenden, de heer Verdelle, die de Auster vloog, werd licht gewond aan zijn achterhoofd. Hij werd naar het ziekenhuis St Anthoniushove te Voorburg overgebracht, maar kon dit, na behandeld te zijn. spoedig weer verlaten. De UH-POL is sinds kort in het bezit van de Rijkspolitie en wordt o.a. ge- bruikt, om. indien er hoog buitenlands I bezoek is. het verkeer van de luoht uit I te regelen, om eventuele opstoppingen te voorkomen op de routen waarover gereden wordt. Velsen-Noord 10 jaar boven bom DEEL VAN BEWONERS WORDT GEËVACUEERD. In Velsen Noord is gisterochtend een 500 Engelse ponden zware blindganger uit de oorlog gevonden: vandaag zal de bom ter plaatse tot explosie wor den gebracht. Het is nl. niet niogelyk het gevaarlijke souvenir te demonte ren. De Velsen politie heeft in ver band met de te verwachten ontplof fing een evacuatiebevel g'geven aan alle bewoners in een straal van 500 meter rond de vindplaats van de bom. Het gevolg is. dat een groot aantal gezinnen in deze dichtbezetïe wijk in de middaguren hun huis zal moeten verla ten. terwijl voor de liggende zieken spe ciale voorzorgsmaatregelen moesten worden getroffen. De oolitie heeft ook voor de rest van Velsen Noord uitge breide veiligheidsmaatregelen genomen. Twee doden te 's-Gravenzande Op de Maasdijk te 's-Graven zande ls een ongeval gebeurd, waar bij twee doden zijn te betreuren De 40-jarige mevrouw Jonkman uit s-Gra venzande en haar 10-jarig zoontje sta ken. na uit de W.S.M.-bus te zijn ge stapt. achter de bus om de weg over en werden door een uit tegenovergestelde richting komende personenauto gegre pen en op slag gedood.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9