Gunstig klimaat voor sparen )4ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 27 April 1955 Tweede Blad No. 28510 Schitterende opvoering van Mozart's „Die ZawTberflöte" (Special» berichtgeving) Hit bijwonen van de gala-voorstel- m ae stadsschouwburg vormde het ■tot wn de eerste dag van het Staat- Uk der Zweedse vorsten. De Ne- Swlandse Opera, onder leiding van 1 vi«inder Krannhals, gaf een opvoe- inf ran Mozarts „Die Zauberflöte". izalea-mollis in gele kleur had a.| die vrijwel tot de laatste plaats 1 bezet, een passende versiering ge- w/rtn Aanwezig waren alle leden n hét Kabinet, tal van vertegen woordigers van het Corps Diploma- V. fn jttr vele militaire en civiele „mriteiten. Het ceremonieel tenue ï?r hoogwaardigheidsbekleders en de r'j. avondtoiletten der dames ver hoogde bet feestelijk aspect- - ongeveer tien minuten over tien utraden de vorsten hun loge. Op ta feltjes die voor dg stoelen van de vorst innen stonden, lagen grote bouquetten rode tulpen. Koningin Louise droeg een robe van wit-brocaat. Evenals Koningin Juliana, die gekleed was in een crème-kleurig toilet, had de Zweedse vorstin een dia deem in heur haar. Koning Gustaaf Adolf droeg het gala. uniform van generaal van het Zweedse leger. Z.K.H. Prins Bernhard dat van generaal van het Garderegiment der Grenadiers. De Zweedse vorst en vorst in hadden over de schouders het lint. behorende bij het Grootkruis van de Nederlandse Leeuw, Koningin Juliana en Prins Bernhard droegen het orde lint van de Serafijnen-orde. Onmiddellijk nadat de beide volkslie deren waren verklonken, nam de opvoe ring van de tweede acte van Mozarts opera een aanvang. De vertolking der Défilé te Soestdijk op Koninginnedag Ook dit jaar zal op Koninginnedag het traditionele défilé voor het paleis te Soestdijk worden gehouden. Het is de bedoeling, dat aan deze huldiging van de jarige vorstin, die duurt van 11 tot 11.20 uur. alleen de bewoners van Ba am en Soestdijk zullen deelnemen. Om 10 uur des morgens wordt de stoet op de Amsterdamse Straatweg geformeerd. Verwacht wordt, dat iedere deelnemer zich zal voorzien van een bouquetje bloemen. verschillende rollen geschiedde op een zo voortreffelijke wijze, dat de execu tanten menig open doekje ten deel viel. De hoge bezoekers gaven veelal het sein tot het applaus. Om kwart voor twaalf reden de vorsten per auto naar het Paleis. In de omgeving van de Schouw burg was de belangstelling van de zyde van het publiek, ondanks het late uur, groot. Stunt van de dag Amerikaanser dan Amerikaans (Speciale berichtgeving) Het werk van de binnen- en bui tenlandse persfotografen en film operateurs zou op en om de „Oran je" niet gemakkelijk zijn. Het ge- vur dreigde, dat de een de ander a de weg zou lopen, met alle fu neste gevolgen van dien. Hoe men ook in de voorafgaande dagen pole-de. niemand zag een oplos sing van het probleem, hoe alle met camera's gewapende heden aan ,jiun trek" zouden komen. Totdat de kraanvoerder op een serkelijk lumineus idee kwam! .Zet ze allen in een bak", zo re deneerde hij," ik hits het hele geval op en draai met mijn kraan zó om net schip heen. dat ledereen. zwe vend m de lucht, datgene kan foto- paferen en filmen, dat zioh aan boord afspeelt". Zo gezegd, zo gedaan. De „bak" *erd omhangen met de vlag der mutschappijIedere gegadigde beeg in deze ongewone lift een plaats Toen er naar hartelust gefo tografeerd en gefilmd was. vóór de ingang van de loods „Holland draaide de kraanvoerder zijn bak met zijn niet gebruikelijke lading om, bracht het hele gevai over liet dak van de loods heen naar de zijde nar de loopbrug was gebouwd. Deze luchtverschijniiig wekte niet alleen by de genodigden aan boord enorme hilariteit, maar ook bij de vorstelijke personen, die juist de eerste stappen op de loopbrug had den gezet. De Zweedse koning rood deze stunt zo prachtig, dat hy enthousiast naar de fotografen en filmmensen zwaaide, een voorbeeld dat onze Koningin en Prins Bern ard prompt volgden. De Zweden raakten niet uitge broken over deze stunt, die zij Amerikaanser dan Amerikaans vonden....! Aan boord van de ..Oranje" wees burgemeester cTAilly verscheidene markante punten in de haven aan de koninklijke gasten. Od een in Amsterdam gehouden vei ling heeft een makelaar voor een op drachtgever. wiens naam niet bekend werd gemaakt, een schilderij van Rem brandt gekocht voor f. 15.000. Het doek. afkomstig uit het bezit van een tijdens de ooilog in Engeland ver- bliivende Nederlaroer. stelt Rembrandt voor als Oosterse vorst gekleed, en da teert van omstreeks 1642. Zweedse eendracht H.M. Koningin Juliana heeft gisteravond tijdens het gala-diner in het Koninklijk Paleis te Amsterdam de navolgende rede uitgesproken: Majesteiten, Wanneer ik U zeg. hoe verblijd mijn man en ik zijn, Uwe Majesteiten als onze gasten welkom te kunnen heten, dan weet ik er mij verzekerd van. dit tevens te doen uit naam van het Nederlandse volk dat zeer bijzondere gevoelens, niet van vriendschap alleen, maar ook van spontane dankbaarheid koestert jegens het Zweedse volk. Uwe Majesteiten hebben ruimschoots gelegenheid gehad, dit reeds te constateren gedurende Uw eerste dag in ons midden. Wij Nederlanders zijn eveneens verheugd, dat gij ons een persoonlijk bezoek brengt na Uwer Majesteit's troonsbestijging daarbij een vader opvolgend, eerbiedwaardig van leeftijd, maar zelfs nog eerbiedwaardiger door zijn grote hoedanig heden, en door allen geliefd. Sterke banden van ge negenheid hebben mijn familie steeds met Uw ouders en verdere bloedverwanten verbonden. Nauwe betrek kingen hebben reeds vele eeuwen lang tussen onze beide landen bestaan en onze contacten waren veel vuldig en vruchtbaar. In het bijzonder werd onze bewondering voor de Zweden opgewekt door hun medeleven en hun ruimhartigheid tegenover de rampen, die anderen overkomen. Tweemaal in het jongste verleden is Zweden ons op singuliere wijze een vriend in nood gebleken. Tijdens de rampzalige oorlogsjaren liep ons lot sterk uiteen, maar wij hoopten, dat het begrip, dat steeds bestaan had tussen Zweden en de meeste andere Europese landen, ongeschonden tevoorschijn zou komen. Ruimschoots is dit bewezen door het gevoel van saamhorigheid van het Zweedse volk met anderen, waarvan juist wij Nederlanders kunnen getuigen Dit is immers zichtbaar geworden in de grote gulheid, waarmee gij ons te hulp zijt gesneld. Toen wij in oorlog waren hebt gij met Uw brood vele levens nog vlak voor de hongerdood gered. Toen wij ln watersnood verkeerden zijt gij met Uw grote hart op de meest grootse wijze aan het werk gegaan om onze ellende te verlichten. Wij verheugen ons steeds, wanneer wij Zweden, onze vriend, op de fora van Europa en van de wereld mogen begroeten. Indien wij het niet op al die fora ont moeten, dan troosten wij ons met de gedachte, dat, aan de andere kant, een zekere afstand een scherpe blik kan bevorderen op de kwesties waarmee wij allen worden en zullen worden geconfronteerd. Zweden is zichzelf, het is eendrachtig en daar houden wij van. Daarin alleen al ligt grote kracht. Zij. die zichzelf zijn vinden daardoor alreeds gemakkelijker hun houding dan anderen. Wat van waarde is. weet Zweden in ere te houden, in heden, verleden en toe komst en daar houden wij van. Het is vrijgevig met zijn stoffelijke en geestelijke gaven en het heeft een Rroot hart voor anderen. Door de eeuwen heen houdt Zweden de toorts der Europese beschaving hoog en daar houden wij van. Wij hebben het nodig, voor ons allen, in Europa en in de wereld. Ik hef mijn glas ter ere van Uwe Majesteiten en het Koninklijk Huis. alsmede van het nobele volk van Zweden, als onze vrienden en in de geest van de vriendschap, die ons verbindt. Ontembare vrijheidsliefde Z.M. Koning Gustaf VI Adolf beantwoordde neven staande rede als volgt: Majesteit. Koninklijke Hoogheid, De hoffelijke en vriendelijke woorden, die Uwe Majesteit zo-even heeft gesproken, hebben ons diep getroffen. De Koningin en ik willen gaarne onze wel gemeende dank betuigen voor de vriendelijke gevoe lens, die hierin tot uiting werden gebracht Zeer nadrukkelijk wil ik ook onderschrijven hetgeen U hebt opgemerkt over de banden van verwantschap, die tussen onze families bestaan, als ook over de traditio nele banden van vriendschap tussen onze beide volkeren. Wij zijn ten zeerste verheugd gasten te zijn van Uwe Majesteit en aldus een officieel bezoek te mogen brengen aan Nederland. En wij danken de nobele bevolking van dit land voor de zeer bekoorlijke wijze waarop zij ons reeds heden heeft verwelkomd. Ik kan Uwe Majesteit de verzekering geven van de bijzondere hoogachting, welke Zweden Uw land toe draagt Want wij erkennen ten volle de noeste vlijt en de vindingrijkheid van Uw volk, dat niet alleen door de eeuwen heen met grote kracht zijn grond verdedigt tegen een immer dreigend binnendringen van de zee, maar dat zelfs met de hoogste vaardigheid uitgebreide gebieden heeft herwonnen. Wij weten, dat dit werk nog immer voortgang vindt, en dat de nieuw ver worven grond intensief in cultuur wordt gebracht en dat zulks met groot succes geschiedt. Daarom ook waren wij diep getroffen door de meedogenloze aanval, welke bijna vijftien jaar ge leden op dit vredelievend en nijver volk werd gedaan. En ons volk volgde met intense belangstelling en bewondering het dappere verzet van het Nederlandse volk gedurende die lange oorlogsjaren. Want toen werd bewezen wat wij reeds lang tevoren wisten, namelijk dat Uw volk bezield is van die ontembare vrijheidsliefde, die zich keer op keer ln de loop van zijn geschiedenis manifesteerde. Het Zweedse volk kan deze houding waarderen en geheel begrijpen, omdat het zelf nimmer genoegen heeft willen nemen met minder dan volledige perzoonlijke zowel nationale onafhankelijkheid. Toen op een crltiek ogenblik tegen het einde van de oorlog zich voor ons een gelegenheid voordeed aan het Nederlandse volk enige hulp te bieden .achtten wij het ook onze dure plicht dit te doen. Wij deden het met warme gevoelens van vriendschap en sympathie. De zelfde gevoelens kwamen spontaan bij ons op toen twee jaar geleden die tragische ramp Uw land trof. Wij zijn verheugd te vernemen, dat de toegebrachte verwoesting thans weer grotendeels is hersteld dank zij de spreekwoordelijke kunde en energie van Uw volk. Sta de Koningin en mij toe, dat wij Uwe Majesteit en Uw volk. zo vermaard om zijn hoog peil van be schaving. zowel in morele als materiële zin. onze welgemeende wensen schenken voor een vreedzaam en gelukkige toekomst! Ik hef mijn glas en drink op de gezondheid en de voorsfjoed van Hare Majesteit de Koningin der Neder landen. van Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden, de Koninklijke familie en het gehele volk van dit nobele land. De journalisten en fotografen in de laadbak van de ..Oranje", een vinding, die tot de stunt van de dag werd! Overheid wake echter voor gezond geld! Voor het sparen is het klimaat in 1934 zeer gunstig geweest, aldus het be stuur van de Ned. Spaarbankbond te Amersfoort in zijn jaarverslag:. Een uitgesproken hoogconjunctuur in het bedrijfsleven, een bevredigende mone taire situatie en een politieke stabili teit hier te lande, zijn factoren die op het spaarvermogen en de spaarzin bevruchtend hebben gewerkt. De besparingen door middel van pen sioen- en verzekeringsfondsen nam toe, evenals die by de spaarbanken, waar de stijging procentueel zelfs sterker was dan by de verzekeringsfondsen Voor de beantwoording van de vraag in hoeverre die bevolkingscategorieën, welke van de sjwarbanken gebruik ple gen te maken, werkelijk kunnen sparen, is de marge tussen lonen en prijzen van overwegende betekenis. Een stijging der lonen zegt op zichzelf nog niets omtrent de mogelijkheid om te sparen, aldus het verslag. Het spaarvermogen ls in hoge mate afhankelijk van de levensstan daard der bevolking, waarmede de koop kracht wordt bedoeld, die met een gegeven inkomen kan worden uitge oefend. Hieruit mag worden geconcludeerd, dat de spaarmogeljjkheden ln 1954 groter waren dan tevoren, hetgeen bij een gemiddelde stijging van het loon peil van 16 niet behoeft te verwon deren. „Toch hoede men zich er voor de teugels te ver te laten vieren." De belangrijke exportpositie zou gemak- j kelijk in gevaar kunnen komen door grote en snel opeenvolgende wijzigin gen In de kostenstructuur, met alle gevolgen van dien." Over de bezitsvorming zect het verslag, i dat de rol die de spaarbanken bij de bezitsvorming hebben vervuld, niet hoog genoeg kan worden aangeslagen Ook al denkt men meer aan verwerving van een huis of effecten in dit verband, met over het hoofd mag worden gezien, dat hier aan een sparen in geldvorm ten grond slag moet liggen en dat dit sparen voor velen zelfs te prefereren is boven het vastleggen dier spaargelden in objecten, die dikwyls alleen met verlies weer te gelde kunnen worden gemaakt Eens te meer klemt daarom de eis. die aan 1e overheid gesteld moet worden, dat zij wake voor gezond geld en dat zij ook overigens het sparen door het treffen van daartoe geëigende maatregelen zen cel mogelijk bevordere. Over de lage rentestand hier te lanoe zegt het verslag, dat deze enigszins on natuurlijk aandoet Men kan deze ver wachten in een zeer rijk land Voor een deel moet de lage Nederlandse rente stand worden toegeschreven aan de ge ringe mogelijkheid tot rente-arbitrage. Naarmate de vrijheid in het internatio naal kapitaalverkeer wordt hersteld, wordt de kans op een rentestijging gToter. Het gemiddeld tegoed per spaarreke ning is bij de algemene spaarbanken gestegen van f. 514 tot f. 571 en by de Rijkspostspaarbank van f. 331 tot f. 340. Ook het tegoed per 100 inwo ners is niet onbelangrijk toegenomen. Dit bewijst, dat het spaarvermogen en de welvaart ten onzent, ondanks de bevolkingstoeneming, zich nog steeds in stijgende lijn bewegen. Nochtans moet worden bedacht, dat de voor oorlogse koopkracht nog lang niet ls bereikt, en dat een groot deel van de vooruitgang In de laatste twee jaar ongedaan is gemaakt door de geleide lijk voort schrijnende Inflatie. Aan boord van de ..Oranje" werd door de voorzitter van de Amsterdamse Haven, de heer F. de Boer. aan de Zweedse Koning de briljanten gesp van de Haven overhandigd.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3