LEIDSCH DAGBLAD Glanspunten van Koninklijk bezoek Britse industrie ernstig bedreigd met algehele stilstand WEERBERICHT Het Gala-diner in liet Paleis Gaan Washington en Peking samen over Formosa praten Tsjang zou aanvankelijk niet aan het overleg deelnemen Bezichtiging van de Oranje en Gala-avond in Schouwburg Indrukwekkend en stijlvol (Speciale berichtgeving) De twee glanspunten van de eerste dag van het staatsiebezoek van het Zweedse koningspaar, waren zonder twijfel de joyeuse recep tie aan boord van het vlaggeschip der Maatschappij Nederland „Oranje" in de middag, en de gala-avond in de Stadsschouwburg. De beide onderdelen van het zo druk bezette programma kenmerk ten rich door een stijlvol en daardoor indrukwekkend karakter. Per auto waren de hoge bezoekers, met Koningin Juliana en Prins Bern- hard, van het Paleis op de Dam naar de Javakade, waar de „Oranje" lag qemeerd, gereden. Alvorens de grote loods „Holland", die door ttn passende versiering met palmen een wel zeer ongewoon aanzien had gekregen, door de vorstelijke personen werd betreden, werden towel Koningin Louise van Zweden, als onze Vorstin bloemen aange boden. Vervolgens stelde de Grootmeester van H.M. de Koningin, baron van Hardenbroek, de voorzitter van de Kamer van Koophandel, die de receptie aanbood, en de directeur van de Stoomvaartmaat schappij „Nederland" aan de vorsten voor. De loopbrug naar het majestueuze men aan. Deze „badges" zijn als ankers schip hing in de takels van een der enonne kranen en rustte gedeeltelijk op kd speciaal gebouwde trap. Van het berin van de loods tot aan de entrée Tan de „Oranje", waren over de vloeren en het dek van de loopbrug, grote lopers uitgelegd. De gezagvoerder van de ..Oranje", kapitein J. Lassdhe, geleidde zijn gasten, die zichtbaar geïmponeerd waren door de grootse afmetingen van het schip, raar de liften, welke de vorsten naar ce brue voerden. Hier werden de vier hwfdofflcieren van de „Oranje" aan de bezoekers voorgesteld. Op de brug. de trots van gezagvoerder L3ssche, toonde vooral de Zweedse monarch grote interesse voor de beteke nis en werking der verschillende nauti sche instrumenten. Burgemeester d' Ailly gaf van dit hoog gelegen gedeelte van het schip, van waaruit men zo'n prach- tte uitzicht heeft op het IJ en de stad Amsterdam een toelichting op de mar- hnte gebouwen en stadsdelen. Tijdens dit korte bezoek bood de voor- srar van de Vereniging .De Amster damse Haven", de heer De Boer, namens de herstelde Zee- en Rijnhaven van Amsterdam aan Hunne Majesteiten de met diamanten versierde anker-emble- schenken. welke hem door de heer Delprat, voorzitter van de Amsterdamse Kamer van Koophandel, werden ge offerd. Zij bestonden u't een oude Griekse munt uit Carthago van 410360 v. Chr., met de kop van Persephone en twee Nederlandse penningen van 1655, waarop het vroegere stadhuis op de Dam, thans Koninklijk Paleis, staat afgebeeld. Na het korte ongedwongen samenzijn, waarbij de Zweedse Koning belangstel ling voor tal van zaken, het bedrijfs leven rakende aan de dag legde, verliet het gezelsohap te ongeveer kwart voor vijf de „Oranje". Boven aan de valreep stond de gezag voerder ten afscheid, onder aan de valreep de le officier. Om kwart voor zeven ontvingen de Zweedse gasten op het paleis de hoofden van missies van het Corps Diplomatique. Zweedse journalisten enthousiast De vele Zweedse Journalisten die verslag uitbrengen over het drie daagse officiële bezoek van Koning Gustav Adolf en Koningin Louise van Zweden zijn enthousiast over de ontvangst welke het Zweedse Konmgspaar in Amsterdam is be reid. „Zelden hebben wij zoveel versie ringen gezien. Zelfs onze eigen hoofdstad was nimmer zo fleurig getooid tijdens een Koninklijk "bezoek", was een van de reacties. Een andere journalist gewaagde van „de grote hartelijkheid" van de ontvangst in Amsterdam, „die een bewijs is van de vriendschap en sympathie die beide landen voor elkaar hebben" Zondag gaan de machinisten der spoorwegen in staking Duitse kampbeul komt er wel heel gemakkelijk af Het Britse Hoge Commissariaat heeft telend gemaakt, dat Wilhelm Meyer pale heêft gekregen en uit de gevan- r Eau van Werl is ontslagen. Meyer, die 36 jaar oud is. hoorde in 1948 in Ham- burg een doodvonnis over zioh vellen regens het opbrengen van gevangenen uit de Geallieerde landen in een kamp in Duitsland. Men reduceerde zijn straf later tot 21 jaar Deze 21 jaar blijken er tu slechts zeven te zijn Zacht weer De Bilt verwacht tot morgenavond Veel bewolking met aanvankelijk voor- »1 in het Noorden van het land enige lichte regen of motregen. Morgen ver breide opklaringen en overwegend droog weer. Matige tot vrij krachtige srnd tussen Zuid en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. 'Opgemaakt te 10 uur). Groeizaam weer Het KN.MJ. deelt mede: Het wilde maar niet vlotten met het voorjaarsweer Pas gisteren werd de joude lucht die dagen aohtereen nacht vorst en overdag onaangenaam kil weer pcht. verdreven door warmere en vochtiger Oceaanlucht. .Bovendien draaide de wind uit ae Noordhoek weg en hebben thans Zuid- westelijke winden de overhand. Gisteren tesseerde een front ons land waarvan «t cch liet aanzien, dat het met enige j*SHi van betekenis zou passeren, maar activiteit van het front verminderde wren de Noordzee zo snel, dat slechts ae Noordelijke provincies plaatselijk «at regen viel. «a de frontpassage klaarde de luent u? en ontstond in de afgelopen nacht ™f de sterke afkoelmg op vele plaatsen Intussen nadert bij Ierland een "ceaan storing die met regen en mot- bi naar de Britse eilanden opdringt, «et ziet er naar uit dat de warme en vocntlge lucht, die aan de Zuid- rf,. van deze storing over Engeland ar de Noordzee wordt gestuurd ons J, J! veel bewolking zal brengen en rtcfÜ no" wat üchte regen of mot- jen maar de neerslag hoeveelheden l^joorshands gering zijn. Sfni temPpratuurverdellng somt nu h»f«!L vcrandcring. zodat ook morgen «i weer groeizaam blijft. 28 APRIL 5 20 uur; onder: 20 00 uur. Maan op: 1028 uur: onder: 1.43 uur. te Katwijk te 7.24 uur en gemodelleerd en dragen, behalve Mercuriërshoed, ook de drie St. Andries- „«oker.; kruisen van de hoofdstad Met dit geschenk werd om. uiting gegeven aan de dankbaarheid van ue havenstad Amsterdam voor de Zweedse hulp. in de dagen van hongersnood. Na een korte rondgang over het schip gingen de vorsten naar de salon eerste Dank zij de schitterende zorgen van de Vereniging „De Nederlandse bloe misterij" was de salon herschapen in een ware bloemenhof. In een grote cirkel waren tegen het plafond honderden veelkleurige anjers aangebracht. Maar de schoonheid vaji deze anjer- weclde werd overtroffen door het enorme stuk. dat een plaats op een der tafels had gekregen en de schoon ste orchideeën bevatte. Deze zo effect volle toepassing van Flora's kinderen ontlokten bij de vorstelijke gasten, kreten van bewondering, nonderden genodigden vulden de zo fraai inge richte salon met bijbehorende veranda. Zowel de Zweedse gezant, als de voor zitter vam de Kamer van Koophandel en een der directeuren van de „Neder land" stelden aan de hoge Zweedse gasten enkele vertegenwoordigers vaji het Nederlandse bedrijfsleven voor. Zeer verrast was de Zweedse monarch, die bekend staat als een knap archeoloog en verwoed verzamelaar met de ge- De kans. dat Zondag te middernacht ongeveer tachtig procent van de machi nisten en stokers van de Britse gena tionaliseerde spoorwegen naar aanlei ding van een loongeschil het werk zal neerleggen, is gisteren vergroot, door dat het overleg tussen de leiders van betrokken 70.000 machinisten en vakvcrenigingsleiders op niets is uitgelopen. Het gaat om het verschil tussen het loon van machinisten en stokers en dat van minder geschoolde krachten. De grootste Britse bond van spoorweg arbeiders. de „National Union of rail- waymen" (N.U.R.). die zijn 17.000 leden heeft ODgdraeen aan het werk te blij ven. heeft zich onlangs accoord ver klaard met nieuwe loonschalen, zoals voorgesteld door de Britse Vervoers- commissie. Deze nieuwe schalen bete kenen een extra-uitgave van tien mil- lioen gulden per laar. Als de eisen van de machinisten en stokers zouden wor den ingewilligd, zou dit bedrag worden verdubbeld. De regeringsdepartementen hebben in allerijl plannen opgesteld voor het ver- Twee schilders dood gevallen In Den Haag zijn twee sohilders van hun ladder gevallen en aan de gevol gen daarvan overleden. De eerste viel aan de Renswoudelaan van een hangladdertje. dat hij waarschijnlijk niet goed had bevestigd. Hij maakte een smak van 9 meter. De andere die bezig was schilderwerk te verrichten aan het gebouw van de BPM, viel ook van een hoogte van 9 meter op straat. Hij was op slag dood. Luisterrijke schittering Van een feeëriek karakter was de aanblik, die gisteravond de statige burger zaal van het Koninklijk Paleis bood. Een galadiner in deze zo fraaie zaal, die in een ver en recent verleden al zo dikwijls de plaats is geweest, waar zich gebeurtenissen van bijzondere allure hebben afgespeeld, bluft een hoogtepunt it staatsiebezoek! De ruim 200 gasten hadden zich ge schaard rond de lange hoofdtafel waar op de vijf bijtafels uitmondden. Het mooiste linnen dekte de tafels, het kost baarste servies werd gebruikt en mooiste plateaux, waarover men beschikt, von den er een plaats. Uit de gehele rang schikking en toepassing der versieringen en bestek, sprak ook nu weer de mees terhand van hem. die het zich tot een eer rekent, elk diner van deze allure tot een werkelijk festijn voor de gasten te maken. Het grote Franse plateau, dat deel uitmaakte van de middenstukken was afkomstig uit de nalatenschap van Z.M. Koning Willem II. De schepper van dit fraaie werk is de Fransman Pierre Philippe Thomire. Het sevres-servies was aangevuld met het servies „rode rand" ,van Geldei-" Wapen". Het bestek droeg het Rijks wapen. Ook werd gebruik gemaakt van bestek, waarop de initialen E.PV.O. «Erfprins van Oranje) en P.WN. «Prin ses Wilhelmina) zijn aangebracht. De bloemenweelde, die zo scherp contrasteerde met het smetteloos wit van het tafellinnen, bestond uit tulpen van diverse kleur en variatie. Met de luister en de schittering der fraaie avondtoiletten van de dames en de gala-uniformen der militaire- en marine-autoriteiten, werd het sprook jesachtig aanzien, dat de Burgerzaal gisteravond te aanschouwen gaf. ge completeerd. Tijdens het dinee werd zowel door Koningin Juliana als door de Koning Zweden een rede uitgesproken. het „Koninklijke waarvoor wij naar elders verwijzen. r bestaat uit 10 pagina's voer van levensmiddelen, steenkool en post Ingeval de stakine een feit wordt, i Volgens een woordvoerder van de Federatie van Britse industriëlen zal een spoorwegstaking ..absoluut ramp zalig" ziin. Na ongeveer twee weken kan een staking leiden tot een vrijwel algehele stilstand van de industrie. Een woordvoerder van de Kolenraad deelde mee. dat per spoor 3,5 millioen ton ko- len ner week wordt vervoerd. Men zou noodmaatregelen treffen om de kolen- voorziening oo peil te houden. Kort na aankomst ten Paleizc werd bovenstaande officiële foto gemaakt. (Telegrafisch van onze correspondent in Washington) Het doel, dat Amerika zich thans het allereerst stelt, is staking van de vijandelijkheden rond het gebied van Formosa. Eerst daarna zou het mogelijk zijn een definitieve regeling te bereiken. In die defi nitieve regeling zou Nationalistisch China natuurlijk moeten worden gekend, doch John Foster Dulles, Amerika's minister v. Buitenlandse Zaken, sluit, volgens uitlatingen op zijn gisteren in Washington ge houden persconferentie, de mogelijkheid niet uit, dat een staking van de vijandelijkheden te bereiken zou zijn via tweezijdige besprekingen tussen Amerika en Communistisch China. De manier, waarop Foster Dulles de situatie besprak, heeft een gunstige indruk gemaakt, zowel op de vele bevriende buitenlandse waarnemers in Washington, als op de groeiende groep van voorname lijk Democratische politici, die van oordeel is, dat rechtstreeks contact met Communistisch China nuttig is. Nieuwe koers van Dulles geeft hem de steun van de meeste Democraten Het nuance-verschil tussen de verkla ring. welke het State Department (Mi nisterie van Buitenlandse Zaken) Za terdag j.l. overhaast heeft afgelegd en de zienswijze van Amerika's minister van Buitenlandse Zaken op zijn pers conferentie. is zeer opvallend. Hoewel Dulles de belangen van Na tionalistisch China uitdrukkelijk respec teerde. achtte hij het niet noodzakelijk, dat een vertegenwoordiger van Tsjang's regering aanwezig zou zijn bij alle dis cussies tussen Amerika en Communis tisch China. Zulke discussies zouden hoofdzakelijk tot doel moeten hebben de Communisten tot staking der vijan delijkheden te nopen. Foster Dulles kon zich op zijn persconferentie van giste ren nog met uitlaten over het (even tuele) resultaat van de zending van ad miraal Radford en Roberston naar For mosa, doch uit zijn woorden bleek dat deze missie o.m. had betoogd ook Tsjang te bewegen het vuren te staken. Wat in de verklaring van het State Department van Zaterdag voorwaarden schenen te zijn voor onderhandelingen met Communistisch China, stelde Dul les thans voor als wensen. Indien de Amerikaanse regering de door Dulles aangewezen koers blijft volgen, mag men rekenen op de steun van de over grote meerderheid der Democraten. Slechts de rechtervleugel der Repu blikeinse party zal rechtstreekse bespre kingen met Communistisch China als „apeasement" (sussen) beschouwen. niet van plan zouden zijn onderhande lingen te openen terwijl een revolver op haar is gericht. Parijs en Londen voldaan De verklaring van Dulles over de kwestie-Formosa wordt in Parijs be schouwd als een daad van grote politie ke wijsheid. Het voorstel van Tsoe En- lai, waarmee de deur voor overleg tus sen de V.S. en Communistisch China werd geopend, had reeds een zekere ver bazing gewekt. Men had het in Parijs betreurd, dat de eerste Amerikaanse reacties negatief waren. doch. nu Dulles als officiële woordvoerder het Ameri kaanse standpunt heeft uiteengezet, is men weer hoopvoller gestemd, ook al verheelt men zich niet, dat er nog vele moeilijkheden moeten worden overwon nen voordat een accoord betreffende Formosa kan worden bereikt. In welingelichte kringen in Londen is men van oordeel, dat rechtstreeks overleg tussen Peking en Washington thans tot de mogelijkheden behoort. Vooral de verzoenende toon van Dul les wordt zeer g Ultimatum voor «le Klaksvikingen De vredesonderhandelingen tussen de regering van de Faröer en vertegen woordigers van de strijdlustige bewo ners van Klaksvik. die verbolgen zijn over het ontslag van hun dorpsarts. zijn Dinsdagavond mislukt. De rege ring stelde de dorpelingen daarop het ultimatum zich tegen acht uur Dins dagavond neergelegd te hebben bii het ontslag van de dokter. Als zij dit niet zouden doen. zou onmiddellijk een poli tiële actie volgen. Enkele dagen geleden hebben de Klaksvikkers (of is het: Klaksvikin- cen?) de ingang van hun haven ver sperd met oude treilers. waarin zich dynamiet zou bevinden. In de laatste dacen is. aldus bepaalde berichten uit de hoofdstad van de Faröer. TTiors- havn. verder gewerkt aan de versper ring van de haven en ziin barricaden oneeworoen od de bergwegen od het eiland waarop Klaksvik liet. Volgen de formulering van het Ame rikaanse persbureau United Press liet Dulles doorschemeren, dat zijn regering eventueel bereid zou zyn over de kwes-1 tie-Fcrmosa te spreken zonder dat daar öesfolen vliegtuig VOfl R.A.F. de Nationalistische Chinezen bepaalde lijk aan deelnemen. Doch Dulles legde er wel de nadruk op, dat In een verder sta dium, waarbij de belangen van de rege- ring-Tsjang Kai-sjek zouden zijn ge moeid. de Amerikaanse regering zou staan op deelneming van de regering op Formosa aan de besprekingen Het ziet er naar uit, dat de conferen tie van Bandoeng erin is geslaagd de Communistische Chinezen ertoe te brengen verder af te zien van de metho de van geweld, aldus minister Dulles. Peking heeft het nuttig geacht tijdens de laatste uren van de conferentie in Frankrijk neergestort Een vliegtuig van de RAF. een oefen- vliegtuig van het type Varsity, bestuurd door een 22-jarig lid van de grond dienst van de RAF. die Zoudag.isund zonder toestemming van een vliegbasis nabij Portsmouth was opgestegen, is na bij Valenciennes in Noord-Frankrijk neergestort. Het toestel stortte neer op een huls In het dorpje Onnaing. naolj Valen ciennes. Een vrouw en twee kindcre Gisteravond bezocht het Itoge ge- de opvoering van de tweede acte loge op het moment, dat de volks- zelschap de Stadsschouwburg van van de opera ..Die Zauberflöte" van I liederen van Zweden en Nederland Amsterdam voor het bijwonen van I MozartDe foto toont de koninklijke worden gespeeld. Bandoeng "n" e7n^ M.ll,nr"nÏT" """1 ov.rl'ed. a™ ïij„" stellen. Of deze voorstellen oprecht wer- hrak hran(l den gemeend is thans vraag, doch wij hebben besloten hier achter te komen, aldus de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken op zijn persconferentie. En het .spreekt vanzelf, dat. al zjjn wjj thans bereid een nader onderzoek naar de bedoelingen van Peking in te stellen, dit geenszins zou inhouden dat onze re gering haar pad van trouw en eer aan onze bondgenoot, de republiek van Chi na. zou laten varen. Wat Dulles thans van het grootste be lang vond, was uit te vinden of de be doelingen van Communistisch China werkelijk oprecht zijn, aangezien de VS De 22-jarige .Joy-vlieger". Man k Ag- nani. die in India wed geborc-n ••-eg Zondagavond plotseling met het twez- motorlge toestel op van ae luchtbasis op Thorney Island De gehele nacht is naar hem gezocht. Aanvankelijk meende men dat hij in de Oostelijke buitenwijken van Londen was neergestort Later is eebie- ken dat Agnani met het vliegtuig het Kanaal is overgestoken zonder dat de Britse radarposten er iets van hebben gemerkt. Het vliegtuig we'd bit het ongeluk fa taal vernield Agnani werd dood in de wrakstukken aangetroffen. Ürj g4ste Jaargang WOENSDAG 27 APRIL 1955 No. 28510 J. W. Henny J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal: f2.15 per maand: f 0.50 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Adminlrtratie: 25041: Redactie: 21507

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1