Hoogbezoe DISRAËLI NAAR DE TRIOMF Een Zoeklicht. Bewogen Leven CXX Kijkjes in de Natuur DUIZENDEN JUICHTEN HEM TOE D I OP DE BOEKENMARKT) SOPHISTICATION EN HET TEGENOVERGESTELDE WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 23 APRIL - PAGINA Benjamin Disraëli was geen minister geworden. Met een schok, zo dacht hij, had de wereld dit ervaren. Later pas zou hij verstaan dat de wereld niet zo heel gauw „schokt" om het leed of de teleurstelling van een mensenkind. „Goddank", zei Disraëli, toen hij eindelijk beselte, dat sleahts de wereld in hem zelf verstoord was geweest. Zijn nederlaag vergat hij echter niet en hij wachtte op een gelegenheid Peel te laten voelen wie hij was. Na de Napoleontische tijd was er een crisis in Engeland Uitgebroken. Om de prijzen dei' landbouwproducten op peil te houden, had men buitenlands graan van de markt geweerd door hoge invoerrechtenVoornamelijk was dit het werk van de Tories geweest, omdat zij de meeste connecties hadden in de kringen der groot-grondbezitters. Tegen deze graanrechten kwam hoe langer hoe meer Verzet. Niet alleen de arbeiders, die van hun karig loon Ken duur brood konden kopen ook de fabrikanten /amen er tegen in t geweer. Zij toch begrepen dat de abnormaal hoge broodprijzen noodzakelijk loonsverho ging tot gevolg moesten hebben. PEEL. waarlijk geen kleine figuur, die ervan overtuigd was. dat de graanrechten een funeste .nvloed zouden hebben op de Staatshuishouding, en dat de partij van de Tories daarvan in de toekomst zeer wrange vruch ten zou plukken, kondigde nu aan de graanrechten af te willen schaffen. Een voor zijn positie gevaartijk besluit, doch hij had de tegenpartij van te voren de wind uit de zeilen geno men door die de regering aan te bieden. Toen bleek dat de Whigs daar. onder de gegeven om standigheden. niets voor gevoelden, hetgeen hij wel verwacht had. zette hij vaart achter zijn plannen. De publieke opinie was op zijn hand, in zijn eigen kamp kende hij geen man die tegen hem op zou durven staan Toen alles op rolletjes liep. kwam Disraëli plotseling uit de hoek. In minder dan geen tijd had hij de groot grondbezitters om zich georganiseerd, en trok hij fel van leer tegen Peel. de grote leider, die nu echter van plan was dingen te doen die strijdig waren met beloften eens de Tory-kiezers gedaan. De aanval kwam voor Peel volkomen onverwacht de groot-grondbezitters, eenmaal zeker van een bekwaam leider, roerden zich in het ganse land. De man die hij eens met een heel koel briefje de woes tijn had ingezonden, bracht hem nu de genadeslag toe. Wel srelukte het Peel met behulp van de Whigs de graan rechten afgeschaft te krijgen, doch daarna werd hU weggehoond. Met vlag en wimpel haalde hu de eindstreep, toege juicht door vriend en vüamd. Met één 6lag was hü in de ogen van velen een bekwaam Staatsman geworden, die het welzijn van het ganse volk op het oog had. Hoe juichten de mensen „Dizzy" toe. Doch bij de eerstvolgende verkiezingen bleek van hun dankbaarheid weinig, want de conservatieve partijleed de neder laag. De mens blijft zo graag bij zijn eigen kudde. Helaas draagt nog altijd de propaganda veel meer bij tot de groei ener partij dan haar daden. Wie is ook in staat die daden op haar juiste waarde te schatten? ISRAËLI had gewonnen, doch de party der Tories was er zeer door verzwakt en daarom kregen de Whigs de eerste jaren de leiding. In lat kamp was een nieuwe figuur naar voren gekomen, Gladstone, een ietwat hoekige, doch nobele figuur, die er met hart en ziel van overtuigd was dat hU een liberale koers moest varen. HU had geen droom van een machtig Albion, hg stelde zich tot taak aan ondragelüke binnenlandse toestanden een einde te maken. Nog altijd was Ierland de voetveeg van Engeland, nog altyd hadden veel te weinig mensen het stemrecht. Uitbreiding van het kiesrecht kwam onmiddellijk op zijn program. Dodh evenals bij Peel vroeger, kwam ook zijn rechtervleugel tegen hem in verzet. Uitbreiding van kies recht? Men kan toch niet aan iemand die zo goed als geen belasting betaalt, kiesrecht geven? Wie geen plichten heeft behoeft toch ook geen rechten? Men kan toch niet aan de onontiwikkelden medezeggenschap in de regering geven? Hoe wil hij, die niet tot oordelen ,s bevoegd, ae juiste koers van het schip van Staat mee bepalen? De geschiedenis herhaalt zich nooit helemaal. Ook Gladstone werd naar huis gezonden door het drijven van een rechtse groep, doch hij ging ongebroken, ofschoon zijn wetsontwerp niet werd aangenomen. Men begreep ondanks alles te goed dat deze man zich niet voorgoed opzy liet schuiven. Bovendien hadden zijn woorden grote indruk gemaakt. IN het Jaar 1874 kwamen de conservatieven opnieuw aan het bewind. Disraëli werd toen premier. Eindelijk kreeg hij de kans te tonen wat hij waard was. met een man als Gladstone in de oppositie. In Europa rommelde het. Rusland wilde Turkije te Hjf, ogenschijnlijk omdat de Turken de Christenen van de Balkan zo meedogenloos verdrukten, in werkelijkheid om de Balkan te kunnen Russificeren, opdat het Rijk van de Csaar eindelijk over de Bosporus zou kunnen beschik kenen de Dardanellen. Het pas gegraven Suezkanaal bracht veel politiese complicaties met zich mee, omdat plotseling alle grote mogendheden zich voor deze aorta van de wereld gingen Interesseren. Disraëli was zo verstandig zijn land te adviseren zoveel mogelijk aandelen van de kanaalmaat schappij op te kopen. In Zuid-Afnka wilde hil Engelands macht steviger vestigen, wat later uit zou lopen op de voor Engeland zo ongelukkige Boerenoorlogen. DOCH zyn grootste triomfen zou hij onder de ogen vieren van de man die door een politiek van bloed en yzer de Duitse Eenheid had gegrondvest: „Otto von Bismarck Schönhausen." De Russisch -Turkse oorlog brak uit en werd een over weldigende zege voor de Russen. Zij dreigden hun macht voor goed op de Balkan te vestigendoch dat kon DAT WAS dan toch wel een Paas- verrassing van de bovenste plank, zo een. die met een dikke rode streep in de aantekeningen wordt aan geduid en waar je nog een hele tijd mee bezig bent. Op de eerste Paasdag een telefoontje met het bericht: „U kunt een neste lende ooievaar zien op een oude bak kersschoorsteen in de stad!" Volgde een plaatsaanduiding en een vriende lijke uitnodiging. Ik wil wel bekennen, dat m"n ver bazing pas goed doorbrak, toen ik de hoorn had neergelegen en de betekenis van de onverwachte mededeling tot me doordrong. Velen van de lezers zullen toch wel weten, dat de ooievaar in ons land, ik mag wel zeggen in een groot deel van Europa, volkomen uit het na tuurbeeld is verdwenen en dat hij thans tot de zeer zeldzame verschijningen be hoort. Dit proces van langzame maar zekere achteruitgang van deze zeer merkwaardige vogel duurt al wel een 30 40 jaren en het dieptepunt van de teruggang schijnt nog lang niet te zijn bereikt. Als gevolg hiervan leeft de ooievaar bij heel veel mensen nog slechts in herinnering, terwijl de kinderen van deze tijd hem alleen maar kennen van een plaatje. En van een verhaaltje, zo"n veelal onwijs ooie vaarsverhaaltje. Wat mij betreft, het is al een aar dig tijdje geleden, dat ik een ooievaars familie in levenden UJve op een paal- nest of op het dak van een kent heb gezien. U begrijpt dus dat ik de her nieuwde kennismaking niet wilde mis sen. Ik heb de Paasooievaar dan ook niet gemist. Dat was trouwens haast niet mogelijk, want toen ik in het stadsdeel kwam. waar het wonder was neergestreken, behoefde ik alleen maar naar de kinderen op straat te kijken, om snel de Juiste plek te kunnen vin den. De jeugd was er werkelijk van ondersteboven! Het was er op dat pleintje een gekakel, een geroep en een gewijs naar de lucht! Juist toen ik aankwam, zag ik nog net het prach tige vllegbeeld van de grote vogel in zeilvlucht in grote kringen omhoog schroeven en toen snel achter de hul zen verdwijnen. Het was dus volkomen juist: er was een ooievaar gearriveerd nog wel midden in een druk stadsgedeelte. Op een grote schoorsteen van een voor malige bakkerij had hij in een dag tijd zelfs al een begin gemaakt met het bouwen van een nest. NU RIJZEN er vragen, talloze vra gen. waarop geen antwoord komt. Allereerst: wat bewoog de vogel, juist deze plek te kiezen, terwijl er in de omgeving van de stad. op slechts enkele brede vleugelslagen afstands. plaatsen te kust en te keur waren te vinden, veel beter en veel gunstiger dan hier op het enigszins hellende vlak van een schoorsteen! En dat terwi.il er tientallen verlaten nesten overal in Nederland staan te wachten op inwoning. En dan: zal deze eiber nog een wufje vinden onder de schaarse ooievaarsstand van ons land? We mogen nJ. wel aannemen dat dit exemplaar een manlijk dier is. omdat het bij deze vogels gewoonte is. dat het eerst de mannen op de nestel plaats arriveren. Hoe het ook zii. over deze en nog meer vraagstukken zat ik gezellig te bomen met mijn gastheer, een vogel vriend, die me had gewaarschuwd, terwijl de kinderen buiten ongevraagd onze alarmpost vormden bü even tuele terugkeer van langbeen. Aardig was het te zien met hoeveel echte be langstelling de Jeugd met het geval bezig was en ook, hoeveel plezier de voorbijgangers toonden, zodra ze op de hoogte waren gebracht van de bij zondere gel-eurtenis. Ik moest denken aan een versje, dat Andersen, de beroemde verteller Hans Christiaan Andersen, in een ooievaars- verhaal de jeugd van znn tijd laat zingen. De laatste regels zifh: „De eerste wordt gevangen, De tweede wordt gehangen, De derde doodgestoken, De vierde zullen wil koken". Dit was 100 jaar geleden de menta- leiteit van de jeugd ten opzichte van een nest met jonge ooievaars. Als ik daarmee vergelijk de gezellige bedrij vigheid en echte belangstelling op die Paasdag, alleen maar omdat er een ooievaar misschien(I) zou gaan nes telen. dan mogen we dankbaar con stateren. dat we er toch op zijn voor uitgegaan. Be schrijf ..misschien"! Want dat hier zal gelukken, wat bijna overal in Nederland mislukt, namelijk dat het werkelijk tot nestelen en zelfs tot eier- leggen zal komen (over broeden dur ven we nog niet eens te spreken), dat is nog lang niet zeker. EERST zou ik iets moeten vertellen over de vermoedelijke oorzaken van die mislukkingen en dan is er nog het vraagstuk van Hoi. hoi, hoi; daar heb j'em! daar is is-ie!" De Jeugd heeft het signaal gegeven, de straat bruist ineens van leven! En wij gastheer, gastvrouw, zoons en doch. ter en ik als vreemde in de bijt, we roffelen de trap op naar de boven verdieping. om hem te zien landen op zijn schoorsteen. Maar hU is ons al voor. Als de hele club zich in de meest schilderachtige houdingen voor de ramen heei steld, staat de wondervogel il post, zo rustig, alsof hij er C4 een oude bekende was. Ergens gaat een dakraamp,. er wurmt zich een arm uit, n een fototoestel zit. maar de trekt er zich niets van aan. R- zich in zijn veren, die wit I tegen een grijze voorjaarswolU een bus voorby, ik verbeeld» een beetje scheef hangt doo: langstelling van al die hooide die raampjes, maar de ooier«: hoog boven het mensengedor wat takken recht, morrelt hie: tert daar en laat de wind mie zijn iets geheven zwarte, p vleugels. Dan spreidt hij de macht? ken. houdt er het zonlicht «r. blik op gevangen en gooi; ruimte in. Daar gaat hij. halse gestrekt en ls met enkele ta» uit het Beneden op straat gonst korf der kinderverzamelins, b worden teruggetrokken, er stoc.i z'n bol. het vrolijke zonlicht i op de huizen op de schoor?* op het nest in aanbouw. De cv. zweeft al lang ergens buiten velden, over het water, waar bouwmateriaal en zijn kostje relt. Waar hij misschien ab ze 11 in zal vinden? Wie zal Ti Wie weet 't? Zal dit nieuws, het laatste over hem zijn? Naschrift: Daar komt ris berioht. dad, de ooievaar ls vers Maar we blijven optimist! SJOUKE VAN DER Engeland niet gedogen, die baas moest blijven ln de Middellandse zee. En Frankrijk evenmin met zijn Afrikaans bezit. Om van Oostenrijk maar te zwijgen Oostenrijk kon toch niet tolereren dat men hem de grond onder de voeten weggroef? Als Rusland over de Balkan trok, naar de Adriatische Zee, zou Oostenrijk nauwelijks adem kunnen halen. Welk een geluk dat er nog een mogendheid ln Europa was, die bü dit alles geen enkel direct belang had: Duitsland, de jonge staat! Bismarck zelf beweerde, dat het zo was en hü zei erbij tegen leder die het horen wilde: „Duitsland heeft zün eenheid, dat cü ons genoeg. Wy zün „saturiert." De kan dus de eerlijke zijn!" Weldra kwam het congres van Berlün bijten n Turks-Russische vrede zou worden herzien. zond zün minister-president: Benjamin Dlsrwl' de oorlog voor de deur stond. Bismarck zich onmiddeliyk over hem", toen hij Be# bereikt, en daarna begon het grote duel tnz grote figuren van de vorige eeuw, waarna slotartikel zullen wyden. REIN BROn DAARVAN profiteerde zijn opvolger, minister Disraëli, de ziel van het nieuwe TorykaWnet. Tot verbazing van vriend en vijand ontpopte de nieuwbakken minister zich als een vurig voorstandervan kiesrecht- uitbreiding. Zijn wetsvoorstel ging nog veel verder dan dat van zijn voorganger. Met klem betoogde hij in zijn eigen party, dat het levensgevaarlijk was tegen het goede van de tijdgeest in te gaan. De taak om Engeland voort te helpen op haar historische weg, was weggelegd voor de Tories. Er was geen Jonge bok in eigen gelederen, die hem de horens ln de harstreek durfde tc zetten. Daarvan had hij zioh van te voren gevergewist. Er was geen aaneenge sloten blok dat in eigen huis front tegen hem kon maken Dat wist hij ook. De tegenpartij kon niet ln gesloten front tegen hem strijden. In de gelederen der Whigs zat immers de Gladstone-gro-p die er maar al te zeer van overtuigd was dat de ganse wereld eindelijk naar mondigheid moest. Frangolse Sagan. „Bonjour Tris- tesse". A. Mateau N.V. Brussel z.j. Al jarenlang peins ik over een ver taling in het Nederlands van het woord „sophisticated". En nog steeds ben ik er nog niet in geslaagd dat te vinden. Het woordenboek geeft ook geen ver lichting, aangezien vertalingen zoals „cynisch, wereldwijs, geknutseld, ge raffineerd" alle wel een kant geven van het begrip sophisticated, maar het nooit helemaal dekken. Ik vrees dat wi) er ons maar bu neer moeten leg gen, dat dit een woord is waarvoor wij in het Nederlands geen equivalent hebben, hoewel het woord „wereldwijs" een eind in de goede richting komt. Dit woord heeft echter het bezwaar dat het voornameiyk bruikbaar is om een gesteldheid te beschrijven van sommi ge Jonge mensen, terwyi het bezwaren op gaat leveren, wanneer men spreekt over lieden van een leeftijd, waarop men een zekere wijsheid en ervaring betreffende wereldse zaken verwachten mag. Want het merkwaardige is dat wy met het soord „sophisticated" een soort levenswysheid bedoelen, die niet helemaal zuivere koffie is. die zonder nu bepaald op drogredenen te berus ten. toch een element van namaak- wijsheld in zich heeft. Maar hoe dan ook, als ik zeg dat de achttienjarige schryfster Frangoise Sa gan sophisticated is tot ln het diepst van haar ziel, dan begrijpt gewooniyk ieder beschaafd mens wel wat daarmee bedoeld wordt. En wie een Indruk van sophistication in de praktyk wil krü- gen, die leze de roman „Bonjour Tris- tesse" in de werkelijk uitmuntende vertaling van Hubert Lampo. Dat deze roman mcectcriyk ge bouwd en geschreven is, ïydt geen twyfel. De kritiek spreekt in koor over „de verbysterende prestatie" van dit jonge meisje. En inderdaad, het is verbUsterend om te lezen hoe dit jonge wezen even nuchter als raak spreekt over de liaisons van haar vader, die weduwnaar Is. Nog verbijsterender is het te lezen hoe zü haar eigen liefde voor de buur jongen Cyrill het geheel speelt aan de Cóte de Azur. wat altyd een goede locale kleur geeft aan een verhaal als dit met de openhartigheid van een psychiater uiteenrafelt en een werke- lijk geraffineerd en verdorven complot op touw zet om de vrouw, die haar va der werkeiyk zal liefhebben en trou wen, uit de buurt te krygen. Want haar verzet is niet gericht tegen de vrouwen, die de tydelijke genegenheid hebben van haar vader en die dus door haar als ongevagriyk worden be schouwd maar wel tegen die ande re, die naar zy meent een einde zal maken aan het amorele opgewekte leventje van vader en dochter. Men hoort het sophistication unlimited. Gezien deze intrige is het niet te ver wonderen dat de oude Frangois Nau- nac deze jonge schryfster betitelt als „une petite monstre". In deze uitdruk king ligt alle ontsteltenis van iemand van de leeftyd van Frangolse Sagan's grootvader, die ontdekt dat het jonge meisje van heden niet alleen niets meer uit te staan heeft met het vermeend onschuldige viooltje, maar bovendien over een wereldwijsheid beschikt, waar de schrijver van „Le Noeud de Vipè- res" met ervaring en leed aan toe ge komen is. Er is natuurlijk geen enkele reden om het met Naunac eens te zyn. Zelfs Cécile, de hoofdpersoon uit „Bonjour Trisb«sse" ls geen klein mon ster, maar een triest, vroegwüs product van haar omgeving. De schryfster zelf zo te noemen is belaoheiyk, aangezien er tussen de „li", of om het even wel ke andere hoofdpersoon van een ro man en de auteur, de afstand ligt, die het creatieve element schept. Dat Frangolse Sagan met het feit, dat zy op zo jonge leeftyd dit boek heeft geschreven, de Franse literaire wereld luide kreten van verbazing heeft doen slaken is geen wonder. Wy kunnen haar boek naast Radiguet's „Le Diable au Corps" plaatsen. Beide auteurs heb ben op hun eigen manier de roman beschreven van „un adolescent engagé dans un drame d'homme". Frans G. Bengtsson. „Rode Orm". J. M. Mculenhoff, A'dam 1955. Een groter verschil dan tussen „Bonjour Trlstesse" en „Rode Orm" is büna niet denkbaar. Belde boeken hebben de critici naar de pen doen grUpcn om de respectieveiyke schrü- vers hulde te brengen: de een omdat zü een overmatig vroegrüp knip in schreven boek heeft afgeleverd en# ander, omdat hü het büna uitgestor ven ras der vertellende grootraden heeft doen herleven en eveneens ea knap geschreven boek de wereld I» heeft gestuurd. Frans Bengtsson beschikte over t« enorme kennis van zaken. Hy was ln- halve schryver, cultuurhistoricus w daar hü ook beschikte over „die Fron- natur und Lust zu fabulieren", ojn® Goethe te spreken, weet hü onderhou dend te vertellen over een tijd waar *3 weinig of niets van af weten eni» over de Vikings en over de verbuMW van het christendom langs Europa' kusten. Onuitputteiyk ls zijn voorn* rooftochten, veldslagen, overran liefdesavonturen en bekeringen Ojj» en wüs is zün verteltrant en onget*.- feld heeft de schrüver zich voldofW in Orms exploten ingeleefd om verhaal visionnaire kracht mee te la ven. Degene die dus geïnteresseerd I'a de primitieve en ongecompliceerd* reld der vroege Scandinaviers Jirc- hier let# van zyn gading. Edoch. romans afkomstig van het Scandin»; visch schiereiland munten over algemeen niet uit door büzondere fynlng van geest met uitzondjM dan van Andersens werken en G&* Berllng, maar dat zün ook geen ro mans en deze „Rode Orm" maw'? die regel geen uitzondering. Nu U; men dat ook niet verwachten van to historie over het doen en laten van- Vikings, zal men zeggen, maar i"- moet toch wel over een kinderW; geest beschikken om plezier te het)#- ln altyd maar weer verwonding» feestmaaltüden, bekeringen en pos»- se sprookjesachtigheid bü lieden Krok. Orm, Toke, Harald Blauw'* of Sven Muizensnoet heten. Eeni P» tatie van de schrüver is dit boel ter wi CLARA EGGD&

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 12