L I EENWORDING DER WERELD Jweedse Kroon- en Erfprinsen geiden zeer geliefd KNUTSELRUBRIEK egenjarige Karei Gustaaf ijgt gedegen opvoeding Jaargang No. 16 DE LETDSE WEEK voor In ternationale Samenwerking, die dezer dagen in onze Sleutelstad werd gehouden, be oogde aandacht te vragen voor het proces van éénwording der wereld, dat zich bezig is te vol trekken. Dit proces bepaalt en beheerst het leven der volkeren en de huidige wereldgeschiede nis. Op alle terreinen des levens tekent het zich af. De weten schap behoeft een internatio nale opzet en samenwerking om haar taak te kunnen volbrengen. Economisch, financieel, politiek en militair ziin Instellingen in Woord van Bezinning DIT proces gaat nml. ge paard met verschijnselen, die een direct gevaar bete kenen voor het leven van men sen en volkeren. Eenwording der wereld is een aanlokkelijk denk beeld en een aantrekkelijk goed. Maatschappelijk individualisme, ongebreidelde vrijheid en onaf hankelijkheid bleken, nog afge zien van hun ruïneuze gevolgen, ook ontoereikend ter oplossing van de noden en problemen, waarvoor de nieuwe tiid ons stelt. De situatie zelf dwingt tot sa- den. Laat ons niet blind zijn. Dat is een wereld, waarheen het Westen evenzeer op weg is. Men leze of herleze slechts Virghl- liu's „Het 25ste Uur" of Prof. Brugmans laatste standaard werk: ..De Crisis van het Wes ten". HET Christendom staat ook éénwording der wereld voor, niet als ideaal, maar als op dracht en belofte. De gelijke nis van de barmhartige Sama ritaan. de onbegrensde naasten liefde als levenseis, de predi king van het Koninkrijk Gods als levensuitzicht. het leven geroepen van boven nationale allure en strekking om opbouwend en effectief werkzaam te kunnen zijn. De oude grenzen van volken en na ties zijn te eng en te beperkt daarvoor geworden. Op kerkelijk terrein ontstond de oecumeni sche beweging der Christenheid, die aan de ontmoeting van het Christendom met de andere we reldgodsdiensten moet vooraf gaan. Naar alle kanten, zoals men ziet. een belangrijk en inte ressant proces, dat zeker aller aandacht verdient en ook nodig heeft. Want beslissend voor de uitkomst zal zijn, welke geest dit proces richt en bepaalt. Op de achtergrond van alles duikt tel kens de vraag op: Wat dunkt U van de mens? groter is dan bijv. in Amerika is moei lijk te zeggen. Er is geen land ter we reld of Prins Bertil heeft er zijn vrien den. Dat hij niet alleen de geboren di plomaat is een eigenschap, welke hem vooral als regent zo te stade komt maar ook een voortreffelijk zaken man, is meer dan eens bewezen, als hij aan het hoofd van een Zweedse handelsdelegatie besprekingen in den vreemde voerde. Wanneer het om de belangen van zijn land gaat, weet hij, die ogenschijnlijk zo weinig principieel is, van geen wijken. Representatief als hij is, is Prins Bertil veelal de aange wezen man, om de Koning, wanneer deze verhinderd is. te vertegenwoordi gen bij plechtigheden van allerhande aard. Weliswaar ligt het ..officiële" hem niet zo bijster en heeft hij in de grond van zijn hart een hekel aan alle uiterlijk vertoon, maar toch kwijt Prins Bertil zich van zijn representatieve verplichtingen op zo'n voortreffelijke wijze, dat onmiddellijk een ieder voor hem is ingenomen. menwerking, dringt ons op de weg naar éénwording. De vraag is alleen maar. welke eenheid ons voor ogen staat en hoe wij die zoeken te bereiken. Eenwor ding kan worden nagestreefd door nivellering van het per soonlijke, collectivering van het eigene, uniformering van het differente. Dan ontstaat de we reld der Vermassung, de mens als massa-artikel een nummer, de woning als kazerne-bunker- bouw. de arbeid als slavernij, een maatschappij zonder maatschap. Een onmenselijke wereld, geeste- loos-grauw en ééntonig, bijeen gehouden door de macht van dwang en tyrannle. Dat is de wereld uiteindelijk van de dicta tuur. Dat is de wereld niet al leen van achter het ijzeren gor- Ch rist us als het levensbrood, dat allen spijzigt en verenigt in een heilig verbond van geloof en van liefde. Zijn Kerk als ge meenschap geven hieraan grond en inhoud. ..Om het even of gij Jood of heiden, slaaf of vrije, man of vrouw zijt, gij allen züt één in Christus Jezus, en als gij Christus toebehoort, dan zyt gy Abrahams zaad en volgens de belofte erfgenamen." En „in Hem wast het gehele bouwwerk, goed ineensluitend, op tot een tempel.waarbij ook gij mede als bouwstenen dient". Moge Zyn geest de zuurdesem blijken, die het proces der éénwording doortrekt, tot heil en behoud van mens en wereld! W. J. H. HUBEEK, Ned. Herv. predikant. Als een vader Het is voor de Zweden helemaal niet vreemd, dat ze hun Erfprins bij de een of andere officiële gebeurtenis in de daarvoor passende kledij zien verschij nen en hem enkele uren daarna ont waren in een der Stockholmse bussen of trams, gekleed in een gemakkelijk zittend sportcostuum. Prins Bertil, die zyn opleiding op de school voor marineofficieren heeft ge had en in Parijs economie studeerde, geldt als een verstokt vrijgezel. Zyn liefde voor kinderen is alom bekend en het komt heel dikwyls voor, dat hy er in zyn spaarzame vrye uren met zyn nlohten en neefje op uittrekt. Oom Bertil is voor Lilleprinsen een ware vader. Hy probeert de kleine jongen, die in de toekomst een zo zware last op de schouders zal worden gelegd, het gemis van vaderliefde te vergoeden. Dat weet het Zweedse volk en mede daarom waarderen zy Prins Bertil ho- geiyk. DE VERZORGER VAN DEZE RUBRIEK, JORGEN CLEVIN Met ingang van heden brengen wij voortaan iedere Zaterdag avond in dit Bijvoegsel een nieuwe knutselrubriek voor jon gens en meisjes, welke wordt verzorgd door de in heel Scan dinavië bekende tekenaar en leraar Jörgen Clevin. 'rins Bertil een sportieve vrijgezel (Van een speciale medewerker) In een van Stockholms straten houdt een auto stil. Voordat ie chauffeur nog gelegenheid heeft gekregen uit te stappen is een tengere jongen al uit de wagen gewipt. Met een kleine tas onder de arm rent hij weg. Op de hoek van de straat wacht hij iel enkele andere jongens en meisjes het ogenblik af, dat twee rerkeersbrigadiertjes hun witte schijf, waarop het woord „Polis" (politie) is aangebracht hebben opgeheven, ten teken, dat de kinderen veilig kunnen oversteken. De blond gelokte jongen met de klep-pet op en de lange breek aan, is de eerste, die de overzijde van de straat heeft bereikt. Daar wachten hem een paar kornuiten van gelijke leeftijd. Je bent vanochtend weer laat Carlzegt er een tot de nog hijgende knaap. Carl is rap met z'n antwoord: „Ik had nog wet vergeten Die jongen nu is Carl Gustaf, oftewel Karei Gustaaf, de Zweedse Kroonprins, de lieveling van alle Zweden. Maar als er niet die auto was geweest met het Koninklijke wapen, dan zou geen vreemdeling in dit kind de toekomstige troonopvolger van Zweden herkennen. Op het schoolplein is hij zo verdwenen onder al die honder den andere kinderen. Niemand neemt bijzondere notitie van Ue-prinsen" (de kleine Prins). er iemand was natuurlyk een kceline die de Prins voor de i nide fotograferen, waren de ien lerbaasd en verontwaardigd, ifcnd ïan koninklyken bloede is ieder ander kind", zo redeneert j terecht, „het gaat niet aan een s oi een Prinses, wanneer zy on- bun kameraadjes zyn, met foto nen lastig te vallen." Brom, die als een bekwame bekend staat, mag zich in- vereerd gevoelen, dat Prinses haar particuliere school, die Humlegarden, één van prachtigste parken is ge loot haar zoontje Karei heeft bemerken laat zij dit zeker Bi zeker wordt hij door zyn on- [zers, noch door zijn klasgenoot- bijzondere égards behandeld, die voorbestemd is om over zyn land te voe- toekomst nog genoeg met "Tirentioneie kanten van het leven iken krijgen, om hen nu niet te genieten van een ongedwongen jeugd", aldus is de opvatting van mevr. Brom, een mening overigens die alle Zweden huldigen. De school van mevr. Brom heeft geen bekendheid gekre gen. omdat zij de Kroonprins tot haar leerlingen mag rekenen. Haar onder- wysinrichting dankt haar reputatie aan het feit, dat het onderricht zo degelyk is. Goed in geschiedenis Prins Karei zit in de tweede klas. Wie kennis neemt van het lesrooster ziet, dat het leerplan niet veel ver schilt van dat, hetgeen op Nederland se scholen in tweede klassen wordt onderwezen. Alleen zou kunnen wor den gezegd, dat de jongens en meisjes van 8—9 jaar by ons iets verder met hun studie zijn. Maar het Zweedse kind gaat dan ook pas op zijn zevende jaar naar school. Het is moeilyk om bü een jongen van 9 jaar te kunnen constateren in welke richting zyn bij zondere belangstelling gaat. Zij, diewy er naar vroegen konden niet zeggen, voor welk vak de kleine, levenslustige Kroonprins Carl Gustaf Folke Flubertus ERFPRINS BERTIL Sportsman en zakenman Prins nu bijzonder is geïnteresseerd. „Misschien geschiedenis en archeolo gie, net als zyn grootvader", zegt een van zyn onderwyzers, „het is verba zingwekkend hoe goed hy jaartallen kan onthouden. Maar dat zegt alle maal nog niets. Eén ding is zeker: dat wy allemaal veel van hem houden. Dat is heus geen frase en dat zeg ik niet, omdat hij onze Kroonprins is. Trou wens ik weet, dat u diezelfde liefde heeft voor uw Prinsessen Prins Karei Gustaaf was amper één jaar toen zyn vader Gustaaf Adolf bij de vliegramp op de Deense luchthaven Kastrup om het leven kwam. De jon gen was en is nog steeds de oogappel van zyn moeder, die in 1947 alleen met haar vyf kinderen, van wie de oudste 13 jaar was in het paleis Haga achter bleef. Het besef, dat hun toekomstige vorst, al zo jong, zo heel jong. de liefde en toewijding van een vader heeft moe ten missen, heeft er vanzelfsprekend ook in sterke mate toe bygedragen, dat het volk van Zweden „Lilleprinsen" zo innig lief heeft. Socialisten en Koningshuis Zweden heeft een Sociaal-Democra tische regering. De Socialistische partij heeft altyd nog in haar programma staan: afschaffing van de monarchie. Doch de vurigste Socialist acht het belachelijk om onder de gegeven om standigheden aan dit party-program mapunt thans nog enige aandacht te geven: Met zo'n Koning, zo'n Koning in enzo'n Kroonprins. Het Zweedse Koningshuis verheugt zich in de liefde en genegenheid van heel het volk. Dat zal ook de nu nog zo jonge Karei Gustaaf gaan ervaren, wanneer de zonnige en onbezorgde ja ren van Brom's Skola tot het verleden zullen zijn gaan behoren. Als Lille prinsen zich tot de studie zal hebben gezet, die hem zal moeten bekwamen tot de moeilyke taak van Koning. Het enige verwyt. dat hem nu nog kan treffen is dat van een van zyn kor nuiten: „Je bent vanochtend weer laat, Carl Diplomaat en zakenman Op de ochtend, dat onze Koningin en Prins, na het staatsiebezoek aan Denemarken, nu al weer by na twee jaar geleden, op Kastrup afscheid na men van hun koninkiyke gasten, land de er een sportvliegtuig op de lucht haven. Een ongeveer 40-jarige man. gekleed in een bruin sportcostuum stapte snel uit het toestel en stak met haastige tred en zonder zich aan de strenge afzettingsbepalingen te storen het vliegveld over. De protocolalre voorschriften, zo moeizaam opgesteld, dreigden in het gedrang .te komen door die bruingebrande vreemdeling. Een agent, die het toch al te gortig werd, verliet zyn post, liep op de man toe, maarsprong haastig in de houding. Hy herkende namelyk Prins Bertil. Erfprins van Zweden. Op het nippertje kon deze nog de handen drukken van Koningin Juliana en Prins Bernhard. „Typisch Prins Bertil". zelden ons ae Zweden, aan wie wy dit voorval ver telden Een meer onconventionele Erf prins is niet denkbaar. HU verschyni overal en op de meest onverwacht momenten. De sportbeoefening ii iet bijzonder mutoriydeu en goifspt en is zyn hobby. Maar de Zwedei .ooral de groot-industriëlen, weten ook te vertellen, dat hun Erfprins eei uitstekende ambassadeur voor zyn lanc is. Of zUn populariteit ln eigen lano Fiet kan bij de dieren soms vreedzamer toe gaan tussen heel ver schillende soorten dan hij dat ene soort van czens. dat mens heet... Het is haast ongelofelijk welke aardige dingen hy vaak uit het niets te voorschgn weet te tove ren. Een leeg lucifersdoosje, wat papier, een potlood, ziedaar het materiaal, waarmede h(j allerleukste resultaten weet te bereiken. Doen jullie ook mee? Veel plezier

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 11