Regering-Nasser zoekt tevergeefs naar meer populariteit Ondanks grote verdiensten heeft I Egyptes nieuwe regering nog niet het volk kunnen winnen Huidige H-bom-proeveii geen gevaar voor bevolking der aarde Onderwijzer diende jongens striemende stokslagen toe 94»te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 22 April 1955 Derde Blad No. 2S506 Maar de openbare mening in het buurtcafé blijft vol voorbehoud. (V) (Van onze Reisredacteur) De taxi-chauffeur, die mij met duivelse achteloosheid door Cairo's chaotisch «rkeer voerde, was de eerste die het rei. Op mijn vraag wat hy van Egypte's nieuwe regiem dacht, glimlachte hij wat smalend en mompelde: „No good". HU ns de eerste van wat een lange reeks sou worden: boeren en arbeiders, zaken- mensen en intellectuelen. Hier een afwijzend schouderophalen, daar een lange (Inde. meestal alleen maar een voorzichtig voorbehoud. Maar de uitkomst van de optelsom was duidelükhet totalitair regiem van Gamal Abdel Nasser en zijn jonge officieren is bij de meerderheid van het Egyp tische volk niet bemind. BU de meerderheid: er is ook een minderheid van loyale fcestdriftigen, boeren die wat land gekregen hebben, de middenstandsjeugd, die bijv. door studiebeurzen nieuwe toekomstplannen ziet. en natuurlijk de thans be voorrechte strijdkrachten. Betekent dit nu echter dat de meerderheid zucht onder Kn dictotaraal juk. dat zy haat en dat zU zo spoedig mogelijk zal proberen af Ie schudden? Het antwoord is althans voorlopig: neen. Vier sterke groepen, die zich tegen Nasser verzetten Waarom is dit nieuwe regiem, dat ln twee en half Jaar meer voor Egypte beeft gedaan, althans met energieker plannen is gekomen dan alle vorige ««ringen te zamen, niet geliefd? Wel de grondreden is simpeliedere Egyptische regering is impopulair! Een Tolk dat onder een ganse reeks vreemde overheersingen is doorgegaan en ten- ilotte getracteerd werd op het bewind van een zelfzuchtig, corrupte monarchie, wantrouwt automatisch elk regiem. De regering is de vijand. Waar het verder ln de Arabische mentaliteit ligt om, wanneer men politiek bedrijft, niet in ijstemen of partijen, maar slechts ln personen te geloven, kan de achterdocnt tegen het staatsgezag slechts worden gecompenseerd door het te verpersoon lijken in een man. die het vertrouwen en de liefde van het volk bezit. Egypte's nieuwe regiem heeft zo'n man gehad: Mohammed Naguib, die op handen werd gedragen. Maar het heeft zich van hem ontdaan. En de nieuwe man. Gamal Abdel Nasser, heeft minder aangesla gen. hi) spreekt moeilijk, hU mist juist dat wak een volk pakt. Verbitterde toplaag Xust deze algemene overweging, zUn er redenen van persoonlyke belangen o( overtuigingen. De uiterst individua listische Egyptenaar rekent graag even na in hoeverre hij zélf wel vaart. Bekijkt men, dit bedenkende, een dwarsdoor- anee van de Egyptische bevolking, dan apringen de grieven meteen al in het oog. Wat de bezittende en voorheen regerende „p a s j a - k 1 a s s e" betreft, oen beeft haar gTond, geld en uacht afgenomen. De door haar geleide par tijen, zoals Wafd en Saad, zijn uit het politieke leven verstoten en wachten wrokkend hun dag. Nog twee tegenstanders Naast deze orthodoxen zijn er de wer kelijk modernen. Westelijk en de mocratisch denkende intellectuelen, al zijn zy gering in aantal. Onder hen zijn er die loyaal gepoogd hebben of noR pogen, het nieuwe regiem te steunen, omdat zy het als noodzakelijke overgang naar een normaal bewind zagen. Maar velen van hen hebben zich gestoten aan de autoritaire methodes of zijn uit hun functie gezet, omdat men aan hun loyaliteit twijfelde. Er zijn tenslotte de vakbondsleiders, die Nassers re giem op een zeer kostbaar moment het conflict met Naguib geschraagd hebben Maar zij steunen het regiem onder voorbehoud. Tenzij het uiteinde lijk scherp naar links zal afbuigen, zul len de vakbonden op zekere dag de dienst wel opzeggen. En al mag het vakbondswezen dan slecht georganiseerd zijn er zijn 11.'ïO bonden met 500.000 leden hun hou ding kan ln de toekomst van groot "op lang zijn. Zeker wanneer de alreeds aanwezige Communistische invloed zich nog zou kunnen versterken. Nasser en zijn revolutionnaire raad hebben zeer wel ingezien, dat zij de lei ders van de verschillende bevolkings groepen niet mee hebben en waar zij het land in de nabije toekomst een parle mentaire democratie compleet met echte verkiezingen hebben toegezegd, zijn zd druk in de weer gegaan om vat op de massa te krijgen. Hetgeen hun niet mee ls gevallen. Want deze officieren, dte eertijds in hun kazernes de politiek aan de politici lieten, hebben bevonden dat zij een politieke ideologie nodig hadden om hun kordate handelen gestalte 'e geven. Zij hebben wat onwennis gesnuf feld in de staatswinkel van Tito en de coöperatie van Nehroe. Zij hebben ter rechterzijde wat oe- grabbeld in de speciale aanbiedingen van I Franco, Salazar en Peron en zelfs in de restanten van de „grote uitverkoop" van 1945 Vechtpartij in Amsterdam MAN WILDE VROUW WURGEN. Gisternacht heeft de politie te Am sterdam een man die zich zeer vecht lustig gedroeg met wapengeweld in be dwang moeten houden Omstreeks half twee ontstond tussen een man en een vrouw op de Rozengracht bfj de Akolei- enstraat ruzie. Toen de woordenwisse ling enigszins in heftigheid afnam ver zocht de vrouw voor alle veiligheid aan een agent of deze haar wilde vergezellen daar zij ,.nog meer moeilijkheden met de man vreesde". Hij had reeds getracht haar met een shawl te wurgen en toen dit niet lukte haar door een ruit pogen te drukken. Terwijl hij hiermee bezig was zag de bestuurder van een passe rende auto kans het slachtoffer te ont zetten. maar niet nadat hij zelf daarbij een klap op zijn rechteroor had opge lopen. De vechtersbaas, die met de vrouw en de agent mee opliep naar het bu reau. gaf. bij de Marnixstraat geko men, de agent plotseling een klap in het gezicht. Gevolgen: een bloedneus, een bloeduitstorting aan de onderlip en een gebroken bovengebit bij de po litieman. Toen moest de vrouw bet weer ontgelden. Gelukkig kwam een tweede agent te hulp en deze zag zich genoodzaakt, toen de man ook hem te lijf wilde gaan, ge bruik te maken van zijn pistool. Eerst na het lossen van drie schoten, waarbij twee kogels in het rechterbovenbeen en een kogel in het linkerbovenbeen van de man terecht kwamen, gaf deze zich ge wonnen. Hij ls ter verpleging in het Wil- helmlnagasthuis opgenomen. Feestverlichting in Amsterdam TIJDENS ZWEEDS BEZOEK, HOLLAND FESTIVAL ENZ. Op 26 April zal in .Amsterdam de spe ciale stadsverlichting, behalve de prik- kabelverlichting langs de grachten, worden ontstoken ter gelegenheid van het Staatsiebezoek van het Zweedse koningspaar. De verlichting blijft dan branden tot en met 1 Mei en wordt weer ontstoken op de bevrijdingsdag 5 Mei. Daarna zal de verlichting, plus de prlkkabel- verlichting, elke dag branden tijdens het Holland Festival van 15 Juni tot 16 Juli. Vervolgens wordt de verlich ting tot medio September op Woens dag. Zaterdag en Zondag ontstoken, alsmede bij bijzondere gelegenheden. De illuminatie geschiedt door middel van natrium-, kwik- en gloeilampen en TL-buizen. Tezamen komen er 41900 lichtbronnen in Amsterdam bij. dat is meer dan de normale straatverlichting, die ongeveer 40.000 lichtpunten telt. Onder deze 41.900 lichtbronnen zijn 670 schijnwerpers. De permanente illuminatie-installaties bevinden zich bij: het Koninklijk Paleis, de Westertoren, de Oudekerkstoren. de Zuiderkerktoren, de Munttoren. Je Sc h re ierstoren, het Gebouw van Han- delsinlichtingen en het gedenkraam in de Nieuwe Kerk. Stadsbeeldverllchtlng zal men toepas sen op het Damrak aan de achterzijde van de huizen aan de Warmoesstraat Dij het watergedeelte Plantsoenverlichting komt o m op het Leidseplein. het Fre- derikspleln iplus fontein verlichting) en het Rembrandtsplein. Zij zijn op de proppen gekomen met lijk Leger en politie staan volledig een nationaal motto „eenheid, discipline achter de regering, een gewapend oproer en arbeid", en een „Bevrijdingsfroni" is-bij voorbaat kansloos. Om echter aan naar bekend recept, dat alle krachten populariteit te winnen zullen Nasser c.s. van het nieuwe Egypte zou moeten met tastbare resultaten op de proppen bundelen. Welnu, dit is een volledig moeten komen óf meer tot de verbeel- fiasco geworden. Het heeft voornamelijk ding van het volk moeten spreken. Ge- wat wilde jongeren en voormalige poli- zien de geweldige sociaal-economische tieken agenten onder zijn vaandels problemen zullen die tastbare resultaten verzameld en zou bij vrije verkiezingen nog wel even op zich laten wachten. En tegenover de oude Wafd ongeveer even- wat de verbeelding aangaat, men heeft 'eel kans hebben als een schildpad tegen een renpaard! Dit is natuurlijk bijzonder zuur voor het regiem dat zelfs al een streefdatum voor die verkiezingen had genoemd: 1956 zou het heugelijk jaar moeten wor den. Zal het regiem zich werkelijk gewl- lig in de stemlokalen laten afslachten? Ik geloof er niets van. Een regerings functionaris zei mij trouwens: „Wannéér er verkiezingen gehouden zullen worden, zullen wü ze winnen!" en hij knipoogde daarbij zo olijk, dat men wel moest aannemen, dat er geen verkiezingen gehouden zullen worden, eer men zeker is van de zege. Heeft het regiem een kans de daar voor nodige populariteit alsnog te krlj- haar willen prikkelen door een stout moedige politiek in het Arabisch deel der wereld. Maar deze is op een totaal echec uitgelopen. Beslissende keuze Nu het dus op alle fronten weinig voor de wind gaat. zal het regiem zich in de nabije toekomst voor een beslissende keuze geplaatst zien. Ofwel het kiest als nog de weg, die Naguib indertijd gewe zen heeft: verbroedering met de wrok- kenden om tot nieuwe nationale eenheid op breder basis te komen, óf het probeert de zaak te forceren op dictato riale basis en dan zal de gemoedelijke, zij het dan autoritaire aanpak van thans, zeker véél harder worden. Wereld in hoop en vrees (I) Veiligheidsmaatregelen blijven Voorlopig is dit de basis waarop Egypte's nieuwe regiem steunt: het leger. "n kan men het er over eens zijn, dat «w „zondige klasse" een schoonmaak- Murt nodig had, het feit blijft, dat men economische en intellectuele toplaag *»n Egypte met verbittering heeft ver sla en dat men haar nog niet heeft nunnen vervangen. Er is een tweede groep, die een ge uren vijand is van het nieuwe regiem: van de Orthodoxe Mohammeda an, belichaamd ih de Mohammedaan- »ni u,derschaP- °ver haar hoofd is het ™?e bloed van deze revolutie gekomen, «ant na de aanslag door een fanatieke uwiii op premier Nasser, heeft men de -wers opgehangen of tot levenslange «sngarbeid veroordeeld. nii mag de Broederschap „onthoofd" n zij heeft overal vertakkingen in de fitS landen en haar leden ln "jpte zijn met haat vervuld. En niet l» 21.001 de terechtstellingen, zij zien t a 1 nieuwe regiem modernistische h«.v!nzen- Po8ingen tot wijziging van de J**"® echtscheidlngswetten, tot af- «ntning van de veelwijverij, tot ult- nnen van de fez, zijn voor hen even u. 'e ïanslagen op de traditionele uit bulken ^"n^üsche wetgeving en ge- men weet hoezeer de Islam een d,n. ,?.anse lev*n omvattend geloof ls. NmJ gemakkelijk in te zien. dat zy ®n de zijnen kortweg als afval- l« i?' heiligschenners zien. Dit -.gQTOens een conhict, dat zich overal ™oraoet ln die Islamletlsche landen. WnLmen na eeuwenlange slaap het de twintigste eeuw wil gaan een zeer dwingende eis Martin roept eenzaam..niet verder Is de „rode streep" thans reeds bereikt? In ons zo heftig gistend tijdsbestek leeft de wereld tussen hoop en vreze. Met bange blik schouwt men naar experimenten met A- en H-bommen, die het resultaat zijn van 's mensens technisch kunnen, die een bittere en angstige ge tuigenis afleggen van de destructieve krachten, welke de natuur in zich bergt, destructieve krachten, die anders gericht, echter de gehele mensheid tot heil kunnen zijn en haar kunnen dienen en die de mensen een voor een kunnen doen beseffen, dat de natuur niet slechts wreed en meedogenloos is. doch ook beschermend, koesterend. Doch die beklemmende vrees is momenteel zó groot, dat zy langzamerhand die hoop dreigt te verdringen, weg te vagen, en te ver vangen door een doffe berusting, door een lijdelijk afwachten, door een het hoofd neigen voor wat men zélf opgeroepen heeft uit het diepste donker. De mens zou als dit gebeurde geen hoop meer kennen, hij zou verzinken in een grenzeloze apathie, tenzij hü thans zijn onfeilbare intuïtie zal laten spre ken, zijn zucht tot behoud, zijn drift tot leven. Dan immers zal, wat hij tegen wil en dank geschapen heeft, een dienaar kunnen zijn, een onmisbare steun, een onbegrensde stimulans, een energievoorvoorraad, welke hem slechts tot heil kan strekken. proefnemingen met de H-bommen momenteel medisch en biologisch niet van nadelige invloed op de mens. De door deze proeven in de atmosfeer vrij komende radio-activiteit zou voer de mens genérlei gevaar betekenen. Officieel optimisme in de Verenigde Staten Thans wordt de wereld nog heen en weer geslingerd tussen de hoop. dat 's mensens puur-gezonde verstand zal zegevieren over zyn op vernietiging ge richte vernuft, en de vrees, dat de af brekende klachten het zullen winnen. Thans weifelt de wereld tussen de hoop. hoop, dat de mens zich niet zal buigen voor wat zjjn techniek voortbracht, en de vrees, dat de opgeroepen krachten niet meer bedwongen kunnen worden Thans weifeld de wereld tussen de hoop. dat de geest zal weten te bedwingen wat de tüd het mensdom in de schoot wierp: een wapen, onvoorstelbaar krachtig, een destructieve macht. onvoorstelbaar wreed, en de vrees, dat die macht, dat dit wapen, de overwinning zal behalen Commissie weet alles De officiële Amerikaanse commissie voor de Atoom-energie (de enige Ameri kaanse instelling, die over alle concrete feiten met betrekking tot de proefne mingen met de nucleaire wapenen be schikt i heeft onlangs, zoals reeds ge meld door onze correspondent in Was- hington. een rapport met betrekking ■^■1 tot dit alles overheersende facet van de gevolgen van de H-bom-proeven, ook de atoombom-proeven geruststellende me-1 meningen van velerlei deskundigen op dedelingen gedaan. De leden dezer ui- dit gebied dekken elkaar niet. terst deskundige en uiterst goed gein- ln Frankrijk byv. is er éen geest, die formeerde commissie achten namelijk de I tot ln den treure blijft herhalen, dat De rode streep.. In een korte reeks artikelen on der het motto: ..Wereld in hoop en vrees" zal het voor de ganse mensheid zo belangrijke probleem van de proefnemingen met A. en H-bommen orlder de loupe worden genomen, een loupe, die wel niet een alles-omvattende blik mogelijk maakt, maar dan tooh wel laat zien. dat wat de mens thans doet. hem onafwendbaar naar de „rode streep" drijft, welker overschrij ding het begin is van een absoluut einde. Een einde overigens, dat ons bespaard kan blijven indien men alle krachten inspant, indien alle mensen van goeden wille er naar blijven streven de wereld te bewa ren voor het grootste ongeluk, dat haar kan overkomen. Officier constateerde bij verdachte geen spoor van inkeer De Officier van Justitie by de rechtbank in 's Hertogenbosch heeft tegen Mn 40-jarige hoofdonderwijzer uit Odiliapeel (gemeente Uden N.-Br.) wegens mis handeling van een 14 jarige scholier een gevangenisstraf van een maand ge- eist en ontzegging van het recht bjj het onderwijs werkzaam te ijjn voor de tijd van twee jaar en 1 maand. momenteel de ..rode streep" reeds is be reikt. Het is de pas 31-jarige natuurkundige Charles-Noël Martin, die plotseling gro te bekendheid heeft verkregen door zijn boek, waarin hij de spreekwoordelijke vinger waarschuwend oplichtte en uit riep: Gaat niet verder! Martin neemt echter een standpunt in. dat door slechts enkelen wordt ge dekt. Prof. Francis Perrin. de hoge com missaris van het Franse atoom-onder zoek, vindt bijv. de consequenties van de huidige experimenten niet zo bijzonder verontrustend. De Weense geleerde prof. Hans Thir- ring, een leerling van Albert Einstein, steunt prof, Perrin. Ook hy is namelijk van mening, dat er momenteel geen re den is om van verdere proefnemingen af te zien. Wel echter acht hy het noodza kelijk om met de grootste nauwgezet- Natuurljjk werd hierbij vooropgesteld heid voorzorgsmaatregelen te nemen, at de nodige voorzorgsmaatregelen De chemische gevolgen van een H-bom orden genomen, dat men de nodige j explosie zyn, volgens prof. Perrin, veel oorzichtigheid in acht neemt. By een geringer dan die van enkele flinke on- uitslaande brand gaat men niet op en- weersbuien en door een aantal grote fa Zware eis: twee jaar en een maand Op 10 Maart j.l. constateerde een on derwijzer. dat een jongen in zijn klas zijn volledige naam met een mes in de bank had gekerfd. Op de vraag wie dit gedaan had kwam geen antwoord, zodat de hoofdonderwijzer erbij werd gehaald. Deze wenste uit te vinden wie de schul dige was en dreigde de hele klas te zul len laten nablijven. Na .schifting uit de 25 jongens van de klas bleven er drie over. die door de hoofdonderwijzer er toe in staat werden geacht de vernieling te hebben gepleegd. Wanneer geen vrij willige bekentenis zou volgen, dan zou de stok worden gebruikt. Ondanks dit dreigement bleven de jongens zwijgen. Zy moesten toen gebukt gaan staan met de handen voor zich op een tafel terwyi de hoofdonderwyzer de jongens stokslagen toediende. Een van de kna pen hield daar rode striemen op zitvlak en schouder van over. met als gevolg dat de ouders de dokter lieten komen. Slecht psycholoog De president vroeg verdachte, wat hij ervan zeggen zou. wanneer de justitie en politie dergelijke methoden zouden ge bruiken om een bekentenis af te dwin gen by een verdachte. De hoofdonder- wyzer zou dit, naar hy zelde, een schan daal vinden. Hij had1 geslagen om de orde te handhaven, om vervolgens de be kentenis af te dwingen en toen de Jon gen uiteindelijk had bekend, kreeg hy nog een portie stokslagen als straf voor de gepleegde vernieling. „U bent wel een zeer slecht psycho loog". was het commentaar van de president, die de hoofdonderwijzer vroeg, of hy een dergelijke afstraffing by voorkomende gelegenheden nog zou herhalen. Verdachte zou dat niet meer doen. omdat er voor hem dan zulke nare gevolgen zouden zyn. Van de juistheid van een dergelijke tuchtiging bleef hij overtuigd. „U hebt klaarbly- kelijk nog niet de mentaliteit, die ik zo graag by een onderwijzer zou zien", aldus de president. Verbijsterend De Officier vroeg bewezenverklaring van de mishandeling met voorbedachte rade. Verdachte heeft geslagen met een stok. die een striemende werking heeft. De Officier constateerde een zeker sa disme by verdachte, die er geen blijk van heeft gegeven, dat hij na het ge beurde tot andere gedachten is gekomen. Voorlopig geen prijsverhoging broodbloem Sedert 17 Januari hebben de maal be drijven de pryzen van tarwebloem ver laagd. Hierdoor werden de bakkers De Officier vond dit teleurstellend en een beetje verbysterend. Verdache was biykbaar nog niet op het peil van be schaving. dat een onderwyzer behoort te bezitten. De ouders van de jongen hebben, toen eenmaal een klacht was ingediend, geprobeerd, de zaken onge daan te maken. Zy hebben dit naar de mening van de Officier willen doen. omdat zy een zeke re vrees koesterden om Och te verzetten tegen eenmaal gegroeide machtsverhou dingen in het dorp. .Mensen als ver dachte". aldus de Officier „denken dat zij zich volkomen op eigen terrein be vinden in dit soort aangelegenheden, waarmee de politie en Justitie niets van doen hebben". Moreel defect „Men praat in onderwijskringen vaak over tuchtigingsrecht" zo vervolgde de Officier. „Maar nergens staat dat een dergelijke tuchtigingsmethode geoor loofd is. In de handboeken staat dit tuchtigingsrecht nogal vaag omschre ven. en het biedt in feite weinig hou vast. In ieder geval zijn dergelijke methodes in elk beschaafd land reeds lang afgeschaft". De Officier meende een moreel defect te constateren by verdachte en verder geen spoor van inkeer. Daarom kwam hy tot zyn zware els. De raadsman bestreed de beweringen van de Officier. Hy zelde met grote stel ligheid de mishandeling met het oog merk pyn te doen te moeten ontkennen. De orde moet gehandhaafd biyven op school, daar anders de leerlingen de baas gaan spelen. ..Wanneer de Rechtbank het beter wil weten, dan moet de Rechtbank de Of ficier maar volgen in zyn eis en daarby bindend opleggen, dat het vonnis wordt gepubliceerd Dan kunnen dat alle schoolkinderen lezen. ..waarmee ze dan tegenover het onderwijzend perso neel een machtig wapen ln handen heb ben gekregenTegen de wyze waarop procesverbaal is gemaakt en tegen de zJ. scherpe toon. die er bü de openbare behandeling te beluisteren viel, protes teerde de raadsman Uitspraak over 8 dagen. JAARVERSLAG GOUD- EN ZILVERSMEDEN In het jaarverslag van de Nyverhelds- verenlging Goud- en Zilversmeden te Schoonhoven wordt gezegd, dat ook in deze vakken de bedrijvigheid het afge lopen jaar ls toegenomen, hoewel niet van een hoogconjunctuur mag worden gesproken. Deze toeneming van bedrij vigheid hangt voor een deel samen met het groeiende toerisme, waarvoor veel souvenirs worden gemaakt en met de algemener wordende gewoonte relatie- ts"' keie meters afstand rustig toekyken, en zo gaat men bij atoomproeven niet bin nen een straal van enkele honderden of duizenden meters kalmweg op een stoel zitten en schouwen naar de dreigend- sombere paddestoel-wolk. De Commissie voor de Atoom-energie concludeerde dan ook dat de fall-out" (hel neerdwarrelen van radio-actieve stofdeeltjes) in genen dele ook maar enigszins gevaarlijk is gebleken. Noch de fall-out" van radio-strontium, noch die van radio-iodine werd desastreus ge acht. De mens zou zonder gevaar veel en veel meer kunnen verdragen. Explosies en onweersbuien brieken wordt de atmosfeeer zwaarder vergiftigd dan door zo'n nucleaire ont ploffing! Belgen niet verontrust Alhoewel de mensheid zich angstig voelt, alhoewel de mensheid bang begint te worden, behoeft men dus. volgens het merendeel der geleerden, momenteel niet te denken aan een naderend einde van de wereld. De huidige H-bom-proe- ven hebben niet zulk een nadelig effect als velen van de toeschouwende leken menen. De Sovjet-Russische en Amerikaanse atoom-explosies zyn géén gevaar voor het levensbestel. En Belgische deskundi gen voelen zich zelfs, naar onze corres pondent in Brussel vaststelt, zó gerust, dat zy zich pas voor deze materie gaan interesseren, wanneer men komt te spreken over de practische toepassings- mogeiykheden van de atoomenergie in de industrie. Volgens deze geleerden kan er nog geen sprake van zyn dat met de met een cent per brood van 800 gram te verminderen. De verlaging van de prys van de tarwebloem werd mogelyk gemaakt doordat voor tarwe-afvallen (veevoeder) hoge pryzen konden worden verkregen. De situatie is thans echter zodanig veranderd, dat in de komende maand voor tarwe afvallen sterk ver laagde pryzen worden verwacht, die een prijsverhogende werking hebben op het pryspeil van tarwebloem. Met de maalbedryven Is daarom aldus deelt het Ministerie van Land bouw, Vissery en Voedselvoorziening mee voor de periode van 1 t.m. 28 Mei 1955 een regeling getroffen, waar bij zij bereid zyn gevonden de prUs van tarwebloem, bestemd voor de A broodbereiding, die gold ln de tweede Amerika vraagt in MOSKOU helft van Januari 1955. niet te verho- werpen, waardoor men verlies voor het oorspronkciyke ambacht vreest. Er is nog steeds een gebrek aan goede vakopleiding. Hoewel in de loop van 1954 de lonen ln totaal 15% werden ver hoogd, hebben de pryzen van het Sehoonhovense massa-artikel nauwelijks verhoging ondergaan Een nieuw e C A O. ligt ter goedkeuring by de Ryksbenuö- delaars De tariefsw-yzingen ln de omzetbelas ting. betekenen voor de goud- en zilver smeden een kleine relatieve verlaging:, aldus het verslag. Voor tarwebloem, bestemd voor ver werking tot banket, koekjes en biscuits geldt de regeling niet volledig. Voor deze bloem behoort een matige prysverhoging tot de mogeiykheden. Voor ongebuild meel daarentegen mag op een prijsver laging worden gerekend. Over een regeling met betrekking tot de periode na 28 Mei zal nader overleg worden gepleegd. H-bom-proeven de „rode streep' reeds zou zyn bereikt En dit zyn conclusies - afgezien na- tuurlyk van de steeds weer herhaalde en steeds weer geciteerde mening van Char-ioui les-Noël Martin - waarby men voor het eanen~zich~nog*ln'êerTRu^is^'^rawnl moment kan verademen. gemis bevindt, aldus de nota. naar Poolse verzetsleiders De Verenigde Staten hebben Donder dag nota's gezonden aan Polen en de Sovjet-Unie met vereoek om inlichtin gen met betrekking tot zestien leiders van de Poolse ondergrondsedie door de Russen zyn gearresteerd en berecht In de geiykluideode nota's werd ge zegd. dat de zestien mannen vanuit Po len naar de Sovjet-Unie werden over gebracht en in Juni 1945 weiden be recht In de nota weid opgemerkt, dat de zwaarste vonnissen, uitgesproken tij dens de berechting van deze Polen, een gevangenisstraf van tien Jaar betroffen Aangezien deze periode van tien Jaar op 28 Maart J.l. is verlopen, nemen wy aan dat thans geen van de zestien per-

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9