LEIDSCH DAGBLAD Minister ir. H. B. J. Witte handhaaft zijn ingediende huurvoorstellen 5 Mei: „Goede gaven"-regen WEERBERICHT iffSr ,e Katw«k te Vele West-Duitsers gevoelig voor „eenheidszang'" uit Moskou Frans-Timesiscli accoord voorkomt onrust in Noord-Afrika -jj 54ste .'aargang VRIJDAG 22 APRIL 1955 No. 28508 Geen algehele verhoging Verdere verhoging wanneer omstandigheden dit toelaten In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir H. B. J. Witte, over het wetsontwerp tot wijziging van de huurwet, zegt hij, dat het dc regering geenszins bevreemd heeft, dat het onderhavige voorstel in brede kringen geen bevrediging kon schenken. De vraag, of de omvang van de voorgestelde huurverhoging inder daad in die mate moet worden beperkt als in het onderhavige wetsont werp is geschied, beantwoordt de minister bevestigend. De regering acht het niet verantwoord de thans voorgestelde huur verhoging uit te breiden tot een generale huurverhoging van 10 gelijk verscheidene leden bepleiten, of van 25 c/c, gelijk door één lid noodzakelijk wordt geacht. Verhogingen, als in het ingediende ont werp van wet vervat, acht zij voor dit ogenblik het maximaal toelaat bare. Verdere verhogingen zullen moeten worden uitgesteld totdat de omstandigheden zich hebben gewijzigd. op het woningpeil over de gehele linie zoveel mogelijk wordt verminderd, acht zU binnen het kader van haar economi sche stabilisatiepoltieke naast een even tuele verhoging van de woningwetbydra- ge een gelijktijdige, huurverhoging voor oude woningen, die boven het niveau van woningwetwoningen liggen, nood zakelijk. Ten opzichte van dit belangrijke doelwit acht de regering de nadelen, die inder daad aan een partiele huurverhoging verbonden zijn, van ondergeschikt be lang. De regering moet bezwaar maken te gen de zienswijze van de leden, die stel len dat vanaf de bevrijding tot heden het vraagstuk van de huren tot sluitstuk van de loon- en prijspolitiek zou zijn ge maakt. Het spreekt h.i. toch wel vanzelf. SPANNINGEN De vraag, of de voorgestelde partiele huurverhoging voor de volkshuishouding nn voldoende belang is om de nadelen, die daaraan verbonden zijn, op de koop toe te nemen, heeft de regering bevesti gend beantwoord. Uit het oogpunt van volkshuisvesting it het grote belang van een huurverho ging gelegen in het opheffen van de spanning tussen de huren van vooroor logse woningen en gelijkwaardige nieu- it woningen. Deze spanning immers drukt het woningpeil van de nieuwe wo ningen terug naar het minimale. Nu kan deze spanning behalve door verhoging vin de oude huren, ook verminderd swden door verhoging van subsidies. Waar de regering het een hoogst ern stige aangelegenheid vindt, dat de druk dat het huurbeleid niet los van iedere andere overweging kan worden bepaald. Met vreugde heeft de minister gecon stateerd dat van talrijke zijden wordt ge pleit voor verdere huurverhogingen. Het mag bekend worden verondersteld, dat ook hij daarvoor steeds heeft gepleit. Deze eenstemmigheid ten opzichte van het te bereiken doel doet de minister de hoop koesteren, dat het mogeliik zal ziin om zodra de omstandigheden zulks toelaten In gemeenschappelijk over leg tussen regering en Staten-Generaal tot verdergaande maatregelen dan de thans voorgestelde te geraken. Uitgangspunt van de regering is ge weest. dat de sedert Sept. 1954 gewij zigde omstandigheden een belangrijke algemene huurverhoging niet toelaten. De regering stond toen voor de vraag, of rij van iedere huurverhoging moest afzien, dan wel de naar percentage en woningtal beperkte verhoging, die ook in de gewijzigde situatie mo gelijk leek moest voorstellen. De rege ring heeft de laatste oplossing geko zen. juist in het belang van de volks huisvesting. Nu de wenselijkheid van huurverhoging in confesso is. gaat het h.i. niet aan om een gedeeltelijke ver werkelijking daarvan af te wijzen, om dat t.a.v. een ander gedeelte nog niet tot de verhoging kan worden overge gaan. OPEN OOG Ook de minister heeft een open nog voor de belangen van de z.g. midden groepen. Voor ernstige bezorgdheid om trent de positie van die groepen, als ge volg van de thans voorgestelde huurver hoging. acht hij echter geen voldoende aanleiding aanwezig. De grens, waar de huurverhoging van in 10^ overgaat, acht de minister redelijk. De regering zou het onjuist achten, indien de toepasselijkheid van de huurverhoging mede afhankelijk werd gesteld van de grootte van het ge zin van de huurder. Evenmin kan de draagkracht van de bewoners bepalend zijn voor het invoeren van een huurver hoging. Elf grote vraagtekensdertien kleine en Rode Kruis Actie voor Stichting 40/45 (Speciale berichtgeving) Op 5 Mei, de 10e verjaardag van onze bevrijding, zullen In het middag uur tussen 2 en 4 uur boven ons land «en 12-tal vliegtuigen van de Rijks luchtvaartschool verschijnen, die op elf plaatsen, welke angstvallig geheim worden gehouden, voedselpakketten «uilen uitwerpen, benevens telkens honderd pakjes sigaretten. Boven 13 undere plaatsen zullen als extra- attractie eveneens telkens 100 pak jes sigaretten worden „gedropt" De» actie uitgaande van de Ne- «tL Radio Unie, de Rijiksluohtvaart- JWMl en het Ministerie van Verkeer en Waterstaat zal geheel in het teken Jtean van het wittebrood, dat ons Ne- «rhnders rondom de bevrijding zo zeer iwtefct heeft. Orer de Nederlandse radio-zenders Ww de voedseldroppings worden uit- pamden en wed in een attractieve wm, want er is een wedstrijd aan ver traden. Degene, dde een voedselpakket J®CT*ns het daarbij behorende vrij- «lasrónpeltje weet te veroveren en dit eerste weet in te leveren bij de ra- «wpost, ontvangt ais eerste prij6 een reis (voor ééT1 persoon) naar Tougo-Slavié of Zuid-Prankryk) In de wordt uiteraard op het nippertje bekend gemaakt wren welke plaats in Nederland ge- «vpt zal worden en waar zich de radio- jwvop-de-begaine grond, tevens inle- '"ngspost. zich bevindt „wr E- b(Wen de elf uitverkoren die ver verspreid over geheel eSJ0® lissen telkenmale dirie j*®wvten worden gedropt, heeft men i kans een tweede of derde prijs te bestaande resp uit een luxe- «Wse.pakket van een gulden of 27 plus i £.in een zweefvliegtuig en een ri»~™ et Van zo'n 17 gulden waar- zonder meer. Vallende lekkernijen In de voedselpakketten, die ge dropt worden, bevindt zioh het vol gende: een Zweeds wittebroodje (115 gram), een rol vleeswaren in blik, koekjes, cocktail-balletjes, koffie, thee. caoao. soep. kaas, repen, sigaretten. De Stichting 1940-'45 en het Roode Kruis „komen aan hun trekken" door dat ten eerste gedurende de 2 uren durende uitzending geregeld de luis teraars opgewekt zullen worden om op 6 en 7 Mei zo'n vlaggetje te kopen, waardoor men. in deze beide instel lingen, Zweden dank brengt voor de gaven van 1945, en ten tweede daar in ieder pakje sigaretten nog eens een oproep zit de twee dagen na 5 Mei de broodtafel te versieren met de vlag getjes. Voor de gegadigden voor een vac an- tie-trip, voedselpakket of sigaretten is het overigens van groot belang te we ten, dat de parachutes, waaraan dt prijzen bezorgende pakketten en vrü- heidswimpeLs hangen, wit ziin. terwiji de sigaretten aan Oranje-parachutes zullen bengelen. Er zal door de R/ijksluchtvaairbsc-hool gevlogen worden in drie formaties van ieder vier toestellen iedere formatie bestrijkt een deel van het land ter wijl tot slot „ergens* in de lucht de 12 toestellen tezamen zullen komen om gezamenlijk verder te vliegen. Ook dan zullen nog sigaretten gedropt worden. Gevlogen wordt overigens met Beech- crafts. kleine vijf-persoons toestelletjes, en Harvard-lesvliegtuigen op een hoogte van 400 meter. Aan deze goede-gaven-vlucht werken In totaal een 220 man mee: radio-repor ters, droppers, vliegers, grondpersoneel en journalisten. f4.- flngex. Med.-Adv.) 't— RIJWIELEN I soorten merkrij wielen, ri bromfietsen. Firma DUSOSWA TURFMARKT 1-2-3 Iets zachter w!te'acht tot morgenavond: Itnd^"jke bewolking en overwe- OcJ"? w!er- Vannacht in het Zuid- n»chtvnr.^n wet land Plaatselijk lichte orgen overdag over het tindaaJ 7~vhi.0?ere temperaturen dan 104 matige wind uit Jtenchtlng. (Opgemaakt te 10 u.) HÖortaP: 5.°° uur; onder: Dommer bestaat uit 16 pagina'* Met het voorlezen van een pro-reldpijprookdag" uitgeroepen. De clamatie in een bijeenkomst van de pijprokersclub ..De Geselliglie Dampkring" te Purmerend is de 23ste April van elk jaar tot „we- vnorzitter N. G. Klijzing leest de Met een zucht van verlichting zal menige Londenaar deze mannen hebben gezien, waaruit blijkt, dat de kranten weer draaien. Bijna vier weken hebben de bewoners van de Britse hoofdstad gezucht onder het gemis van hun dagelijks nieuws. DE HUURHERZIENING Met betrekking tot de vraag in hoe verre de thans voorgestelde huurverho ging zal leiden tot een herziening van de huur van naoorlogse, met Rijkssteun tot stand gekomen woningen, kan het volgende worden opgemerkt: a. Woningwetwoningen, gefinancieerd krachtens de beschikking bijdragen Wo- ningwetbouw 1948. Slot op Pag. 2 \>vN «j® Koningin opent de E 55 De opening van de Nationale Energie Manifestatie „E 55" op 18 Mei te Rot terdam zal worden verricht door H.M. de Koningin in tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard. Dr Salk in het Witte Huis door Eisenhower ontvangen De Amerikaanse medicus dr Jonas Salk, due een nieuw vaccin tegen kin derverlamming heeft ontwikkeld, heeft heden. Vrijdag, to het Witte Huis de gelukwensen van president Eisenhower in ontvangst genomen. Verder zal hij Ir. Washington een conferentie bijwonen van artsen, fabrikanten van pharma- ceutische producten en functionarissen van het ministerie van Gezondheid, die besprekingen voeren over de beste methode om het nieuwe vaccin te dis tribueren. De conferentie is bijeenge roepen op advies van president Eisen hower. Maar waarom liet Moskou hen tien jaar wachten tot na de accoorden van Parijs? (Van onze correspondent in Bonn) Het indrukwekkende succes, dat de Oostenrijkse kanselier Raab in Moskou heeft behaald, heeft de bewoners van de West-Duitae Bondsrepubliek stof genoeg tot nadenken gegeven. „Waarom" zo hoort men thans vaak vragen, „kan Adenauer niet hetzelfde bereiken als zijn kleine confrater uit Wenen? Waarom moest West-Duitsland eerst verdragen met de Westelijke mogendheden de Parijse accoorden sluiten en waarom moeten we hier nu weer een eigen leger op de been brengen ofschoon we al lang op onze vingers hadden kunnen natellen, dat de Russen er van hun standpunt begrijpelijk hoogst verbol gen over zouden zijn?" Zelfs in kringen, waar men tot dusver altijd met grote bewonde ring over Adenauers buitenlandse politiek heeft gesproken, is men er nu aan gaan twijfelen of hij door zijn al te starre en afwijzende hou ding tegenover alles, wat uit het rode Oosten komt, niet een verkeerde weg heeft ingeslagen, een weg, die naar hun mening zeker niet tot hereniging van Duitsland zal leiden. Conferentie van vier, vijf of zes landen Men vergeet by dergelijke redenaties overigens, dat het tien jaar geduurd heeft voordat de Russen zich opeens wat toegeeflyker Jegens de Oostenrijkers hebben betoond, ofschoon ze er vaak ge noeg gelegenheid voor hebben gehad! En die veranderde houding van de Russen is dan bovendien vermoedelijk nog een gevolg van het totstandkomen van de Paryse accoorden en de hechtere samenwerking van de Westelyke landen, waarin de Russen een permanente be dreiging zien. Sirenenzang. Intussen heeft de Moskouse radiozen der thans al buitengewoon verleidelyke sirenen-tonen laten horen. De Duitsers wordt op ondubbelzinnige wijze te ver staan gegevenjullie kimt hetzelfde krijgen als Oostenrijk, als je dat maar wilt, en daarby wordt natuurlijk de door hen zo vurig verlangde hereniging van de West-Duitse Bondsrepubliek met de Communistisch bestuurde Oost-zone door de Russen in het vooruitzicht ge steld. Een van de voornaamste voor waarden zal echter moeten zijn. dat geen militaire bondgenootschappen met het Westen worden aangegaan. Tussen Oost en West zou een volkomen neutraal territorium moeten worden geschapen. Dat wil dus zeggen, dat alle militaire steunpunten, die de Westelijke Geallieer den al in West-Duitsland bezitten, on herroepelijk moeten worden opgeruimd. Dat aantal was al niet gering, maar in de laatste tijd zijn er, ook in de buurt van de Nederlandse grens, nog op tal van plaatsen nieuwe militaire complexen uit de grond gestampt, die van een in drukwekkende omvang zyn en handen vol geld hebben gekost. Enorm verschil Naar aanleiding hiervan heeft men in West-Duitse regeringskringen de laatste dagen al een paar maal op het enorme verschil gewezen, dat er bestaat tussen Slot op Pag. 2 Fanre"s laatste strohalm was inschakelen van Bourguiba! (Telefonisch van onze correspondent te Parijs) De Frans-Tunesische conferentie over de binnenlandse autonomie, die in Pa rijs acht maanden heeft geduurd, is vannacht besloten met de ondertekening een voorlopig accoord. waarin de beginselen van de samenwerking tus- de beide landen werden vastgelegd. Tot een officiële en definitieve overeen komst over de ganse linie zijn de delegaties, trots alle zittingen, die de laat ste dagen aan de lopende band gehouden werden, echter niet kunnen komen. In het accoord worden verscheidene punten, die de hoofdzaken echter niet raken, genoemd, welke einde Mei door de experts nog moeten worden uitgewerkt. Staatsvijand no 1 kreeg nu de rol van bemiddelaar overeenkomst moet natuuriyk eveneens nog door de Bey van Tunis worden bekrachtigd en aan de andere kant willen zowel de regering als het parlement er nog hun mening over te zeggen krUgen. Het is aan de persooi' ke lnspannin- r ,|gen van premier Edga' "aure te dan- proclamatie, voor hem op tafel ken geweest, dat een l 'A kon worden de internationale wisselpriis, een voorkomen, een breul waarmede de fittnrmo niin conferentie de laatste :.agen hertiaal- enorme pijp. 'dèltjfc werd bedreigd. Hoe ernstig de toestand niet alleen voor de betrekkingen met Tunesië, maar indirect met geheel Frans Noord-Afrika geworden was, blijkt wel uit het feit, dat Faure gisteren de Tunesische Neo-Des- toer-leider Bourguiba officieel in het beraad heeft ingeschakeld. Bourguiba werd een Jaar geleden in Parijs officieel nog zo ongeveer als staatsvüand no 1 beschouwd en zelfs Mendès-France. die hem zjjn vrijheid van beweging in Frankrijk hergaf, had de Tunesische lei der toch nooit officieel in zijn ambtswo ning durven ontvangen. Faure heeft gisteren Ingezien, zoals hi) president Coty persoonlijk ging verkla ren, dat alleen door het gewicht van Bourguiba de laatste bezwaren van de Tunesische ministers konden worden overwonnen. Dat heeft de premier op een speciale persconferentie ook nog eens voor de journalisten herhaald. Bourguiba, die, naar men verwacht, nu ook spoedig weer zal worden toege staan naar zyn vaderland terug te ke ren. heeft tn de laatste fase van de on derhandelingen de rol van bemiddelaar gespeeld en daaruit biykt wel duideiyk, dat Faure hem zijn vertrouwen waar dig achtte. Vandaag verlaten de Tunesische mi nisters Parys om hun land bi) het be gin van de Ramadan-feesten het ac coord over het binnenlands zelfbestuur te presenteren In Franse politieke kringen is men nu vooral benieuwd, doch ook wel enigs zins bevreesd, voor de reacties der rechtse partyen. Faure heeft persooniyk een zware verantwoordeiykheld op zich genomen Vrijwel zonder ruggespraak met zyn regering en zelfs bulten zyn minister voor N.-Afrikaanse aangelegen heden July, die momenteel in Marokko vertoeft, heeft hy concessies moeten doen. waarvan de draagwydte nog niet precies bekend is Doch wat hem ver- moedeiyk zwaar zal worden aangere kend. dat is het feit dat hy Bourguiba. die geen enkele openbare functie be kleedt. doch wiens beslissende Invloed op zyn landgenoten algemeen bekend was. officieel als gesprekspartner ac cepteerde. Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltu Singel 1. Lelden Giro No. 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f 0,50 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1