IN TER AAR RLOEIDEN LAND- EN TUINBOUW Een bevolking met initiatief en niet bang risico te lopen m inintii»in8iminm jlHIiilIHWH Er blijft altijd wat te wensen Roof uit postauto werd met ,,lef en doorzicht uitgevoerd Grote blunder en nonchalance van chauffeur en hijrijder 94ste Jaargang LEIPSCH DAGBLAD Donderdag 21 April 1955 Derde Blad No. 28005 L Ter Aarse ..ei t--r m Columbus", de ytrrolbare kas. Dit ochile complex, vu tin het gewas rttis hoog opge schoten staat, norit, wanneer ge- Hgsl is. verrold mr het nu nog traak liggende ter- rein er voor. waar- op dan een later mtas geteeld vordt. Slechts het stookhuis met de schoorsteen in het midden blijft staan. De verwarmingsinstallatie wordt dan op de achterzijde in plaats van de voorzijde van het buizenstelsel (Ingez. Meded.-Adv.) ii." - V* ■k Tm ■'uiiiutMtHniHHi mm mm mm Him mm nmi mm de kas aangesloten. (Foto L.D./Van Vliet (Van een onzer redacteuren) Ter Aar is een bij uitstek agrarische gemeente en bij het zoeken naar een antwoord op de vraag „Hoe gebruikten wij in Ter Aar tien jaar vrijheid" richt men onwillekeurig eerst de blik naar de tuinbouw. En om te beginnen, dan maar meteen een slotconclusie: men heeft zijn tijd niet verslapen Immers, wat is er in de afgelopen tien jaar niet tot stand gebracht op het gebied van de tuinbouw. Voor de oorlog zag men hier en daar een enkele kas of warenhuis staan en thans is men op bijna alle bedrij ven voor zover nodig overgeschakeld van koude grondteelt naar de glascultuur. Hiermee is het beeld dat wij van Ter Aar willen geven nog lang niet volledig, integendeel ook op het gebied van de woningbouw en de openbare werken is veel gepresteerd. Wensen? Natuurlijk zijn er wensen, bijv. een uitbreidingsplan en de verbetering van een groot aantal wegen en dat is maar gelukkig ook, want wee de gemeente, die denkt volmaakt te zijn Het was in vroeger jaren zó. dat een tuinder gemiddeld een klein half jaar verkte en daarna gedoemd was tot le digheid, omdat er op de tuin geen werk meer was te doen. De Ter Aarse tuinder van vandaag kent echter geen gedwon gen werkloosheid meer en dat komt om- dat er. vooral na de laatste wereldoorlog, to veel aan glascultuur wordt gedaan. Daardoor is het mogelijk, dat de tuinder het gehele jaar door zijn producten kan verzorgen en aan de markt brengen. Niet minder dan 241 vergunningen voor de bouw van kassen of warenhuizen wer den sinds 1945 afgegeven; er is prac- tisch geen tuinder meer of hij heeft een grotere of kleinere kas op zijn land staan. Deze kapita-le werken konden worden uitgevoerd dank zij steun van 'het na de oorlog opgerichte Waarborg- instituut voor de Veenstreek. een instel ling waar de Ter Aarse tuinders onmid- dellijk een dankbaar gebruik van maak- tón. Baanbrekend werk Bij de omschakeling van koude grond naar glas heeft men zich gespie geld aan plaatsen als Aalsmeer en het Westland. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht en Ter Aar heeft dat begrepen en er naar gehandeld. Had men daar moeilijkhe den met verversen van grond in de kassen, in Ter Aar maakte men ge- '4C bruik van de verrolbare kas. waardoor men geen grond meer naar de kas be- fjj hoeft te brengen, doch eenvoudig de kas verrolt naar een volgend stuk grond. Met het principe van de ver rolbare kas heeft men baanbrekend werk verricht, Dat dit de tuinders geen windeieren heeft gelegd blijkt wel uit de omzet- m cijfers van de veiling aan Papeveer, waar men in het afgelopen jaar voor een bedrag van f. 2.500.000 heeft geveild te gen een bedrag van f. 1.800.000 in 1946. het eerste jaar dat weer normaal ge noemd mocht worden. Daarbij is ook opmerkelijk de verschuiving van de producten. Voerde men vroeger vrij grove producten als peen aan tegenwoordig wordt de veiling voor een groot deel beheerst door de witlof, die in tien jaar tijds meer dan vertienvoudigde. gestreefd naar een bebouwingsrege ling voor industrieën zij het op bescheiden schaal, ten einde het agra risch karakter te bewaren. Van groot belang is uiteraard de ver binding van de tuinders met de veilin gen. Daar met het oog op de versheid en frisheid van groente en bloemen het vervoer snel moet geschieden, zijn goede wegen onontbeerlijk. Evenzo heeft ook de industrie belang bij goede verbin dingswegen met het afzetgebied. Na de oorlog waren de wegen verre van ideaal, doch met krachtige hand is ook dit werk aangevat: zo werd de Provin ciale weg van Aardam verbreed en ver beterd. Belangrijk was ook de overdracht van de polderweg van Aardam naar Kor_ teraar aan de gemeente door de Blok- landse en Korteraarse polder, daar hier door de mogelijkheid werd geopend ook deze weg te verbeteren. Wij willen het bij deze twee verbeteringen laten, hoe wel er nog meer te vermeiien zouden uitgevoerd dienen te worden, waarvoor zijn. Dat men niet klaar is. ziet men zeer goed in en in de naaste toekomst zullen dan ook nog de nodige werken uitgevoerd dienen te worden, waarvoor voor een groot deel de plannen reeds zijn gemaakt. Ver vooruit Is Ter Aar dus in de afgelopen tien jaar in betekenis vooruit gegaan door de bloemen heeft men in tal van Euro pese landen een goede naam verworven ook in inwonertal en oppervlakte is men groter geworden. Het aantal inwo ners bedroeg op 1 Januari 1955 precies 520 zielen meer dan tien jaar geleden Uiteraard brengt dit problemen rn t ziel) king met de meeste steden in Neder land. Men kan hieruit wel de conclu sie trekken, dat de bevolking initia tief heeft en niet bang is enig risico te lopen. En waar een dergelijke menta liteit leeft onder de bevolking, daar móét het wel goed gaan. Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst. Een goede opleiding voor deze jeugd is natuurlijk van groot belang. Op de opening van de Lagere Landbouw school voor jongens wezen wij reeds doch ook aan de meisjes is gedacht, in I.angeraar verrees een R.K. Landbouw - huishoudschool. Ook het kleuteronder wijs werd krachtig ter hand genomen, in de voormalige openbare lagere school heeft de Chr. en de R.K. Kleuter school een onderdak gevonden, helaas verre van ideaal, doch naar een oplos sing wordt gezocht. Plannen Door al deze activiteit, door de uit leiding van de tuinbouw en door de bevolkingsaanwas, is Ter Aar zo lang- i.mei-hand uit zijn jasje gegroeid. Een oostelijk van de brug. kon de goedkeu ring van Gedeputeerde Staten niet weg dragen. En dit is juist een zeer belang rijk plan, aangezien daar o.a. het nieuwe raadhuis, een Hervormde Kerk en een tweede R.K. Kerk geprojecteerd zijn Dit is nu alles op losse schroeven ko men te staan, maar de moeilijkheden zijn er om overwonnen te worden Wèl besteed WR begonnen ons verhaal met de slot conclusie ,.Ter Aar heeft zijn tijd niet verslapen", en daar is naar onze mening niets te veel mee gezegd. Ter Aar neemt een belangrijke plaats in in de agrari sche sector, terwijl de industrie niet is vergeten. Er is gedacht aan woningbouw en het is niet bij denken gebleven; vak onderwijs heeft een belangrijke stap voorwaarts gedaan en de verbindingen werden verbeterd. De nijvere tuindersbe volking tracht de bodem zo productief mogelijk te maken teneinde zodoende voor zichzelf en voor komende geslach ten de bestaanszekerheid te behouden en te vergroten. Ter Aar heeft tien jaar vrijheid wèl besteed! mede op het gebied van de woningbouw, doch ook daar heeft Ter Aar geen kwaad figuur geslagen. Er zijn sinds de oorlog 101 wonin gen gebouwd, zodat het totaal aantal woningen thans rond 900 is. Opmerke lijk is hierbij, dat vele huizen in de particuliere sector zijn gebouwd. Voor de jaren 1954 tot 1956 is Ter Aar een bouwvolume toegewezen van 55 wonin gen. Het aantal aanvragen van par ticuliere bouwers bedraagt 26, dat is dus bijna 50% van het totaal aantal te bouwen huizen. In dit opzicht is Ter Aar dus ver vooruit in vergeljj- uitbreidingsplan is daarom ook dringend noodzakelijk. Hiermede heeft men echter de wind niet in de zeilen gehad. Onder leiding van burgemeester B. J. Hogen- boom was men reeds voor 194U klaar met een plan; het ging echter bij het bom bardement van Rotterdam in 1940, toen het bij Stad en Land in de Boompjes lag. verloren. Het volgende plan was ge reed tegen het einde van de oorlog en reeds in Den Haag. waar het eveneens in vlammen opging tengevolge van een bombardement. Verschillende plannen zijn inmiddels gereed en reeds uitge voerd maar het plan voor Aardam, zuid- Het hart van de Ter Aarse tuinderij de centrale veiling, biedt steeds een beeld van grote activiteit. Een blik op de nieuwe hal. welke vorig jaar door Koningin Juliana werd ge opend. (Foto L.D./Van Vliet.) Ook bloemen Doch niet alleen op het gebied van de groenten, ook op dat van de bloemen neemt Ter Aar een belangrijke plaats in. Met name de Chrysanten, en Anjer teelt nam een enorme vlucht. Op de veiling te Aalsmeer komt geen plaats, die meer Chrysanten aanvoert, dan Ter Aar. Er werd in het afgelopen jaar voor niet minder dan f. 1.320.000 door bloe- menkwekers uit Ter Aar geveild in Aalsmeer, en dat bedrag was dan weer f400.000 hoger dan het jaar daarvoor. Dat deze verhoogde omzet niet van zelf komt. sipreekt voor zichzelf: aan de theoretische scholing werd een grote dienst bewezen door de stichting en de opening van de Lagere Tuinbouwschool, gevestigd in het voormalig stationsge bouw Papeveer. T refbaar Een uitsluitend agrarisch karakter van een plaats heeft zijn nadelen. Een gemeente wordt daardoor nl. econo misch nogal trefbaar: een economi sche teruggang zou deze gemeente naar de rand van de afgrond voeren. Het ge meentebestuur heeft dat ingezien en Eis 4 jaar (diefstal), 3 jaar (heling) Onder zeer grote belangstelling is gisteren te Amsterdam de strafzaak be handeld tegen twee inwoners van de Jordaan, die resp. verdacht worden van de op 28 October jl. gepleegde roof van een geldtrommel en een postzak uit een rode bestelwagen van de P.T.T. te Amsterdam en de heling van het op deze wijze gestolen geld tot een totaalbedrag van ruim f. 63.000. Zeer veel heeft Ter Aar aan ver- betering van het wegennet gedaan, teneinde ook in dit opzicht te kun- nen voldoen aan de eisen van een streekientrum ooi di tuinbouw. Nog steeds gaan deze werkzaam heden door. (Foto LD./Van Vliet.) Voor de heling stond terecht een 33- jarige gedetineerde bankwerker (Frans), in wiens werkplaats aan de Tuinstraat in de Jordaan politiemannen begin De cember. begraven onder de klinkervloer en verstopt in een gele blikken tien- ponds jamtrommel f. 51.000 vonden. Achter de kapstok tegen de muur ge plakt troffen de rechercheurs boven dien f3800 aan in een koektrommel f. 361 en in de huiskamer van zijn wo ning. waaronder de werkplaats zich be vindt, nog eens f. 127. Deze verdachte moest toegeven, da't hjj het uit de postauto geroofde geld ge heeld had. De Officier van Justitie, mr j W. B. J. Aberson, eiste tegen hem voor deze heling 3 jaar gevangenisstraf m.a. Anders stond de zaak met, de tweede verdachte, een 30 jarige gedetineerde koopman (Henk). Deze ontkende aan vankelijk ook maar iets van de roof af te weten, maar moest, dank zij over stelpend bewijsmateriaal, tenslotte toe geven, dat hij begin December met zijn compagnon in dienst werkplaats op de werkbank de stapels bankbiljetten had geteld. Ondanks de vele aanwijzingen bleef hij niettemin ontkennen de roof zelf gepleegd te hebben. In zijn requisitoir somde de Officier echter vijf aanwijzingen op. die z. i. on omstotelijk aantoonden dat niemand anders dan hij op de bewuste 28ste Oc tober achter op de langzaam rijdende bestelauto is gesprongen, de achter deur met een steeksleutel heeft ge opend. de trommel en de postzak eruit heeft getrokken daarmede weer van do wagen is afgesprongen en vervolgens ziji buit in veiligheid heeft gebracht. Hij eiste tegen Henk 4 jaar m. a. Bij het verhoor van de chauffeur van de postauto en de bijrijder kwam vast te staan, dat dit tweetal de veiligheids- Instructies niet in acht heeft genomen Zij maakten omstreeks half zeven op 28 October de zg sluitrit langs diverse bijkantoren en postagentschappen in Amsterdam-West. die niet voldoende accomodatie hadden om de grote gelds bedragen 's nachts zelf tp bewaren Zij deden daarbii een 6 tal kan-toren aan voor zij in de Van Hallstraat tot de ontdekking kwamen, dat de achterdeur op een kier stond. Daarbij bleek de chauffeur, dat de geldtrommel en de postzak waren verdwenen. Volgens de instructies had deze achterdeur voortdurend met een Lips- slot moeten worden afgesloten. In zijn requisitoir sprak mr Aber son van een kapitale blunder, die het tweetal had gemaakt, door van dit Lipsslot geen gebruik te maken. Hij noemde dit ernstige nonchalance en verwaarlozing van de eenvoudigste instructies in zo'n hoge mate. dat men volkomen begrijpelijk aan kwade trouw heeft gedacht. Chauffeur en bijriider zijn dan ook geruime tijd in voorlopige bewaring geweest totdat kwam vast te staan, dat zij met de diefstal zelf niets te maken hadden. Wel vielen de deuren van de wagen automatisch in een slot. doch dit kon met een eenvoudige steeksleutel door iedereen worden geopend. De eerste vier weken na de roof onderzocht de politie tevergeefs een tachtigtal tips. dat door het publiek was binnengekomen. Toen maakte de heler, zoals de Officier zeide. „de fout, die vele misdadigers maken". De verleiding van het vele geld werd hem te machtig. HM kocht voor f 4300 een volkswagen. Het feil. dat een eenvou dige koopman uit de *ordaan plotse ling een wagen gekocht bad werd de politie bekend. Er volgde een huis zoeking met het bovengenoemde ge volg. De verdachte koopman („rooie Henk") toonde zich alleen maar ver ontwaardigd dat men hem van zijn bed gelicht had hoewel hii van de hele postdiefstal niets afwist Hij hield dat biina 2 maanden lang vol. maar het onderzoek had succes. Vast kwam te staan, dat Henk ir de oorlog een grote naam kreeg door de behendigheid, waarmede hij voed sel stal uit rijdende Duitse vracht auto's. Met grote durf en doortas tendheid wist hii in die tijd achter ip de rijdende auto's te springen er '•ruit te halen wat van zijn gading was. Voorts trof de dactyloscopische dienst een vingerafdruk van hem aan op de binnenzijde van het deksel van de tien- I ponds jampot, waarin de bankbiljetten 1 waren verborgen. In de derde plaats zorgde de onfeil bare neus van de politiehond Arno voor het onomstotelijke bewijs, dat Henk met zijn vingers aan de bankbiljetten was geweest. De politie legde 20 sleu tels in een lange rij op de vloer. On der die sleutels bevond zich er één, die Henk in zijn zak had gehad. Men liet de hond toen aan de bankbiljetten snuffelen en leidde hem vervolgens langs de sleutels, niet eenmaal maar tienmaal. Zonder aarzeling pakte do hond telkens opnieuw de sleutel van Henk op en bracht die bij zijn baas. Uit al deze aanwijzingen en nog vele andere meende de Officier met zekerheid het bewijs te kunnen con strueren tegen Henk. Hij achtte hem schuldig aan de roof en wilde in het midden laten of wellicht Henks com pagnon Frans bij die roof behulp zaam is geweest. Hij zeide. dat Henk de diefstal met veel doorzicht, grote doortastendheid, kundige voorberei ding en „een hoop lef" heeft uitge voerd en noemde het betreurenswaar dig dat een man. die al deze kwali teiten bezit, zulke goede hoedanig heden niet voor betere en nuchtiger doeleinden aanwendt. Ten slotte kwam hij tot zjjn bovengenoemde eis. Nadat de beide verdedigers, mr W. K. S. van Haastert voor Henk en mr K. E Leoni voor Frans het woord gevoerd hadden, werd de uitspraak bepaald op 4 Mei. Arbeider onder rangerende trein LINKERBEEN AFGEKNELD Gistermiddag is de 35-jarige gehuwde arbeider J. van der Berg uit Arnhem, die deel uitmaakte van een Arnhemsa werkploeg van de Ned. Spoorwegen, onder een rijdende goederentrein ge raakt op het emplacement te Varsseveld. Omstreeks twee uur was hij daar aan het werk bij het stations-gebouw, toen een goederentrein, die dicht bij hem stond op hem afkwam. Noch Van der B. noch de machinist zag het gevaar. Van der B. raakte bekneld tussen de goederentrein, die bestond uit een locomotief met één wagen en de per- ronwand. Doordat hij viel. kwam hij gedeeltelijk op de rails terecht, waardoor de wielen over zijn linkerbeen reden, dat werd afgekneld. Het slachtoffer is in zwaar gewonde toestand opgenomen en naar een zieken huis overgebracht. Van der B. is gehuwd en heeft een kind. DE CHINEZEN IN INDONESIË Indonesië en communistisch China hebben overeenstemming bereikt over de vier jaar oude kwestie van het dub bele staatsburgerschap van de 2M» mil- lioen Chinezen in Indonesië. Men gelooft dat de Chinezen de keus zal worden gelaten om hetzij het Indo nesische hetzij het Chinese staatsbur gerschap aan te nemen. Herdenking gevallenen van het vru 4 R.I. Plechtigheden te Valkenburg en Katwijk op 15 Mei De tot een goede traditie geworden herdenking van de gevallenen van het v.m. 4e Regiment Infanterie, georgani seerd door de Vereniging van oud-strij ders v.m. 4 R.I., zal dit jaar worden gehouden op Zondag. 15 Mei a.s., met verschillende plechtigheden te Valken burg en Katwijk De herdenking zal aanvangen des morgens te 9 uur op de ere-begraaf- plaatsen. met het in top en daarna halfstok hijsen van de vlag. De kerkelijke herdenkingsdiensten zullen te 10.15 worden gehouden en wel voor de Prot. deelnemers in de Ned. Herv. Kerk te Valkenburg en voor de Rooms Katholieke deelnemers in de kapel op het vliegkamp Valkenburg In eerstgenoemde dienst zullen voorgaan ds Van der Staay. legerpredikant van het v.m. 4 R.I en ds Veldkamp. Ned. Herv predikant te 's-Gravenhage. Mu zikale medewerking wordt hier verleend door het Chr. Gem. Zangkoor te Val kenburg. o.l.v. de heer M Kroon In de kapel van het vliegkamp zal de gezongen H. Mis met militair eerbetoon voor ie zielerust van de gevallenen worden op gedragen door de vlootaalmoezenier Even De predikatie onder de mis worit gehouden door de oud-legeraalmoezenier van het v.m. 4 R.I. J. de Boer. De wis selende gezangen worden gezongen door een koor. samengesteld uit leden van het Madrigaalkoor te Leiden. Na afloop der kerkdiensten verzame len de deelnemers zich te 12 uur in de grote hangar van het vliegkamp, voor een ontvangst en bijeenkomst, waarna een gezamenlijke broodmaaltijd zal wor den gebruikt. Tijdens deze maaltijd zal de voorzitter der vereniging, de res. kap. M. Vlug een toespraak houden. Des namiddags te 145 begeeft men zich wederom naar Valkenburg (dorp), waar men vanaf de Marinus Poststraat zal afmarcheren naar de Ere-begraaf- plaats. Hier zal de burgemeester van Valkenburg, de heer W. M. v d. Harst, een toespraak houden De kranslegging geschiedt alhier door Kolonel Ad H. D. Buurman Commandant van het v ra. 4 R.I. De plechtigheid op deze begraaf plaats waarbij muzikale medewerking zal worden verleend door de Chr Gem. Zangvereniging van Valkenburg, wordt besloten door ds Van der Staay. Te 2.45 uur gaat een gedeelte der deelnemers naar Rijswijk voor -en kranslegging op de Ere-b*craafplaats aldaar. De overigen vertrekken naar Katwijk, voor de plechtigheid op oe Ere-begraafplaats aan de Cantineweg. Hier zullen kransen worden srele^d namens hef eemeenteb°stuur van Kat wijk en de Ver oud-strilders v m 4 R 1. De slottoespraak wordt zehouden door aalmoezenier J de Boer. Nadat nog een rondrit over het vlieg kamp Valkenburg zal zijn gemaakt zal te 4.15 uui in de ?rote hancar van »iet vliegkamp een slotbijeenkomst worden gehouden.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9