Milliarden dollars voor hulp aan 't buitenland, vooral Azië WEERBERICHT 54ste laargang DONDERDAG 21 APRIL 1955 No. 28S0S dagblad 1 Bettor: J. w. H.mj DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN «™t, sincci i, Lcia.n ai™ n». stoss Hoofdredacteur: J. Brouwer f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f 0,50 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Voortdurend gevaar van agressie en ondermijning maakt Aziatische defensie noodzakelijk President Eisenhower heeft het Congres verzocht om drie en een half milliard dollar voor hulp aan het buitenland, in het bijzonder om het hoofd te bieden aan „de onmiddellijke gevaren voor de veiligheid en bet evenwicht in de wereld, die thans in Azië zijn geconcentreerd". De specificering is als volgt: 712 millioen voor economische hulp; 200 millioen voor het „Fonds van de president", dat gebruikt zou moeten worden voor de ontwikkeling van rijke hulpbronnen en vrucht bare grond; een milliard dollar voor economische hulp ter vergroting van de defensie-inspanning van de bondgenoten, in het bijzonder in Azië; 1.7 milliard dollar voor militaire hulp; honderd millioen voor „onvoorzien". De president zei, dat het program voor Azië de particuliere inves teringen overzee zal aanmoedigen. Hij noemde het program een onmis baar deel van een realistische en verlichte nationale politiek. Met het oog op het voortdurende gevaar van agressie en ondermijning in Azië is het noodzakelijk, dat een groot deel van de bedragen wordt besteed voor de opbouw en het onderhoud van de strijdkrachten van de Ame- rikaanse bondgenoten in Azië. West-Europa op eigen benen Het toenemend succes van het Pro gram voor wederzijdse beveiliging blijkt aldus de Amerikaanse president, in het bijzonder rnt nieuwe productieniveau's, grotere omvang van de handel, uitge breide werkgelegenheid en een stijgende levensstandaard in het Westen. Deze Westelij be landen hebben „een sterke defensie in het leven geroepen, die on danks tekortkomingen in bepaalde op- zchten. thans een belangrijk afschrik wekkend middel tegen agressie is en in belangrijke mate bijdraagt tot de defen sieve kracht van de Westelijke wereld" De West-Europese landen van het plan-Marshall behoeven, aldus de presi dent. geen economische hulp meer, om dat zij in staat zijn de huidige doelen op het gebied der defensie zonder derge lijke hulp te bereiken. De wapenleverantie aan deze landen krachtens eerdere toewijzingen zal wor den voortgezet, waarbij rekening zal worden gehouden met nieuwe ontwikke lingen op het terrein van bewapening en strategisch denken. Londen had vandaag weer kranten na staking van 26 dagen Zeshonderd millioen exemplaren bieren al die tijd ongedrukt Minister Monckton (van Arbeid) dreigde met aftreden Communistische actie heeft het conflict geen stap verder gebracht Londen ontwaakte vandaag met een feestelijk gevoel: voor het eerst in 26 dagen ontving'men het ochtendblad bü het ontbijt! Men las zün lijfblad met ongekende gretigheid. Voor het eerst tag men weer opgewekte gezichten in trein en bus. De Londense binnenstad, "elke zo lang een onwezenlijke indruk maakte zonder kranten op straat, ver konde weer het vertrouwde beeld van druk in de weer zijnde nieuwsverkopers. Het publiek, dat tijdens de staking in zichzelf verzonken was. veerde weer op. Dt koppen van de boulevardbladen, "elke de gehele dag door verschijnen, "aren weer als vanouds de magneten, "elke de blik van de voorbijgangers gevangen houden. Men voelde zich riet meer verloren en besefte weer deel te hebben aan het wereldgebeuren. De staking van bijna een maand be- tt^n dat 600 millioen kranten onge drukt bleven. De ..Dally Mail" begroet zijn lezers met juichende koppen. „Goe de morgen, allemaal", staat er in vette •Mers op de voorpagina en er boven staat eveneens dik gedrukt „De staking neeft gedaan, waartoe Hitiers bommen m V. slaat zijn geweest: de „Daily bijna een maand stopzetten. Wij onze diepste spijt aan onze Thans kan worden onthuld, dat tü- oens de staking achter de schermen een jjoogst dramatische ontwikkeling heeft ,sehad- De minister van Arbeid. °'r Walter Monckton een buitenge meen bekwame en algemeen geliefde 22®. heeft gedreigd met aftreden, mdat het gehele zorgvuldig opgebouw de onderhandelingssysteem door de on gemotiveerde staking dreigde te be- "ilten. Monckton waarschuwde dat i»M de aUererKste consequenties zou «oen. ook voor een eventuele latere n«,(, .sohe minister van Arbeid. Met p 'Uj-politlek had dit niets te maken Kans op nachtvorst verwacht tot morgenavond: ÏKiïW» opklaringen, later weer bewolking. Op de meeste Se'itv n dr0°6 weer. Vannacht plaat- vetr H—IvT'orst- morgen overdag onge- MaHmfvi. j temperaturen als vandaag. Wm! rijkelijk zwakke wind tussen en Noord. (Opgemaakt te 10 uur). 22 APRIL w" °p: 5.33 uur; onder: 19.50 uur. (NM) °P: 5 00 uur: onder: 2022 uur «SÈ*» Katwijk te 2.57 en De leiding van het Britse Vakverbond, de TüC., was het met de minister eens en kwam terstond in actie, hetgeen ten slotte tot een voorlopige oplossing van het conflict heeft geleid. De staking wordt vanzelfsprekend in de meeste bladen scherp veroordeeld. In het daglicht wordt gesteld, dat de Electriciensunie door Communisten wordt beheerst en dat de Bond van Ma- chinepersoneel eveneens onder Com munistische invloed staat. Het conflict eindigde waar het begon, namelük met onderhandelingen over het aanbod van de werkgevers!! Twee millioen radiotoestellen De twee millioenste radio-toestelbezlt- ter is dezer dagen bij de dienst luister- vergunningen geregisteerd. Het is de heer A. K. Henzen. Boslandweg 18, Rhenen. Op 22 April zal hem namens de Nederlandse Radio-Unie een radio toestel worden aangeboden. „De Aanstoot" afgebrand „De Aanstoot", de in viUastül opge trokken dienstwoning bij het Otterlose hek van „De Hoge Veluwe", een der toegangen van het Nationale Park en als zodanig by duizenden toeristen in binnen- en buitenland bekend, is tot de grond toe afgebrand. Zowel de bewoner, de bosbaas G Vlak als zijn vrouw waren niet thuis. Men vermoedt, dat een vonk uit de schoor steen terecht gekomen is op het rie ten dak. Een gedeelte van de inboedel kon nog met moeite gered worden. De comman dant. van de brandweer uit Ede, de lieer H. E. v d Velde, kwam, toen het bran dende dak naar beneden kwam, en de uitgang blokkeerde, danig in het nauw. riy wist zich door een sprong dwars door de vensterruiten in veiligheid te stellen, maar liep diepe snijwanden op aan een van zjjn handen. Tien jaren UW Koningin bij jubileum-landdag Unie Vrouwelijke Vrijwilligers Dank van het Nederlandse volk voor spontaan verleende hulp Gisteren heeft de Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan in de grote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam een jubileum-landdag gehouden. Koningin Juliana, die beschermvrouwe van de Unie is, heeft van haar belangstelling voor deze bijeenkomst doen blijken door aanwezig te zijn tijdens de fees telijke bijeenkomst in de ochtend. De Koningin arriveerde om kwart voor twaalf, vergezeld van mevrouw W. A. Repelaar van Drlel—van der Willigen, dame du palais. Bij de ingang werd zu begroet door de presidente van de U.V.V. mevr. J. P. Ch. SJollema—s'Jacob en werden de leden van het dagelijks be stuur aan haar voorgesteld. Nadat haar een boeket witte anjers was aangeboden, begaf H.M. zich. luide toegejuicht door de ruim 1200 aanwezigen in de zaal zich naar haar plaats op de voorste rij. Uit alle delen van het land waren de afgevaardigden gekomen. Tot de aanwe zigen behoorden de echtgenote van de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland mevrouw Prin sen. de echtgenote van de burgemeester van Amsterdam mevrouw d'Ailly—Fritz, de presidente-stichtster van de U.V.V. mej. dr Jane de Iongh. thans cultureel attaché bij de ambassade in Londen, de voorzitster van de Women's Voluntary Service in London mr S. Reading, enige Kamerleden en vertegenwoordigsters van vrouwen organisaties en instellingen waarmede de U.V.V. samenwerkt. Mr A. de Roos bracht namens de bur gemeester van Amsterdam, die verhin derd was aanwezig te zijn, de U.V.V. dank voor de keuze van de hoofdstad als plaats van samenkomst. Hij memo reerde dat hoewel vóór de oorlog een aantal corpsen van vrouwelijke vrijwil ligers zich in den lande had gevormd de werkzaamheden van de U.V.V. plot seling zeer sterk naar voren traden bi) de grote watersnoodramp in 1953. De wethouder geloofde dat alle bur gerlijke autoriteiten, die kennis hebben kunnen nemen van de grote activiteit, zelfopoffering en organisatie talent van de U.V.V. met dankbaarheid terugdenken aan de belangrijke hulp die (ie Unie toen heeft ten toon ge spreid. Hij vond het juist op deze Landdag nog eens de grote dank van het gehele Nederlandse volk aan de Unie te betuigen voor de spontaan verleende hulp tijdens dc ramp. Dit was toen ook voor de Unie het moment om haar taak op nog breder schaal voort te zetten. De heer De Roos wees voorts op de grote ontwikkeling van het werk van de U.V.V. onder de bejaarden en sprak de wens uit dat dit werk nog veel uitbreiding zou onder vinden. Dit zal veel geld kosten. De belangstelling van de autoriteiten zal z.i. nog kunnen toenemen in de vorm van financiële bijdragen. De secretaresse mej. dr W. A. Lub las hierna enkele delen voor uit het jaar verslag over 1954, waarin zij hot vele werk noemde, dat voor de U.V.V. is ver richt. Behalve de bejaardenzorg heeft de Unie ook aandeel op vele terreinen van practische sociale hulpverlening. De landelijke kas, die vrijwel uitgeput was. kon dit jaar met een bedrag van f 6092 worden aangevuld. De presidente, mevrouw J. B. Ch. Sjollemas'Jacob zcide in haar „Tien jaar U.V.V." o.m. „Wjj zijn gewone huisvrouwen met kennis van heel ge wone practische zaken. Wat wij doen zijn heel gewone dingen, die wij jok dagelijks voor ons eigen gezin ver richten. Wü willen ze echter met el kaar doen voor anderen, buiten onze eigen kring. Het zijn niet alleen altijd koningin Juliana bracht gisteren le Amsterdam. De leden van het een bezoek aan de jubileum-land- dagelijks bestuur worden aan H.M. dag van de U.V.V. in Krasnapolsky I voorgesteld. de concrete resultaten van het werk. die er de waarde aan geven." Nadat dr Jane de Iongh nog net ontstaan van de U.V.V. had gereleveerd, werd in de ..U.V.V. flitsen" in dichtvorm en op aanschouwelijke wijze het werk van de Unie gedurende 10 Jaren ten tonele gevoerd. Hierna verzamelden alle aanwezigen zich aan een eenvoudige lunch in de wintertuin van Kras. Een tiental leden uit verschillende steden van het land, die zich op een of andere wijze door hun verdienstelijk werk hadden onderschei den. genoten het voorrecht met Koningin Juliana de lunch te mogen gebruiken. Om twee uur 's middags vertrok de Koningin, 's Middags woonden de U.V.V.-sters een voorstelling bij van net kinder-circus „Elleboog", ingeleid door I. Last ter Haar. Faillissement T D uitgesproken De Rechtbank te 's Gravenhage heeft hedenmorgen op verzoek van de be windvoerders in de surceance van be taling Tieleman eij Dros te Leiden deze surceance ingetrokken. De Recht bank ging ambtshalve over tot de fail lietverklaring van de CV Tieleman en Dros en van haar beherend vennoot. Tot rechter-commi-ssaris werd be noemd het lid van de Haagse Recht bank. mr W. Th. D. A. van Eek en tot curator mr dr N. G. Geelkerken, advo caat en procureur te Leiden. Formosa en Nieuw-Guinea op A.A.-conferentie ter sprake Wil Tsjoe Bandoeng nu winnen met zachte ivoorden nummer bestaat uit 16 pagina's De Deense Kon. familie bereidt zich voor op een officieel bezoek aan Frankrijk. Ter gelegenheid daarvan werd deze foto gemaakt van Ko ningin Ingrid en de Prinsessen Margrethe. Benedikte en Anne Marie. Buiten de conferentiezaal zijn te Ban doeng de pogingen voor het bereiken van een oplossing voor het vraagstuk van Formasa in afzonderlijke gesprek ken voortgezet. Krishna Menon van India had een lang gesprek met Tsjoe En-lai. waarover niets is medegedeeld. N'ehroe gebruikte gisteravond het di ner met de Chinese minister-presi dent. Vandaag is Formosa het onder werp van gesprek op een afzonderlijke bijeenkomst van India. China, Birma, Ceylon, Indonesië, Pakistan, Thailand en de Philippijncn. Op deze bijeen komst zullen ook de oorzaken van de spanningen in de wereld besproken worden. Volgens conferentiekringen heeft Sy rië in de politieke commissie de kwestie Nieuw-Guinea vandaag ter sprake ge bracht. Zij haalden de woorden aan van de delegatieleider van Syrië, die gezegd heeft, dat Nieuw-Guinea ..een integraal deel van Indonesië uitmaakt" en dat het vraagstuk een erfenis van het im- perialisme is. I Een voorstel, dat de politieke commis- sie een sub-commissie zal benoemen j voor het ontwerpen van een resolutie over Palestina, is afkomstig van Nehroe. Hij zou uitdrukking hebben gegeven aan I zlin volledige sympathie met de Arabl- sche vluchtelingen en er aan hebben Admiraal Radford naar Formosa om Tsjang voor te bereiden... Amerikaanse volk wil geen wereldoorlog om Chinese kusteilanden Pressie van bondgenoten i Telegrafisch van onze correspondent in Washington) In anderhalve maand is Amerika's po litiek ten aanzien van Quemoy en Mat- soe vrij wat veranderd. Als gevolg van hetgeen de minister van Buitenlandse Zaken Poster Dulles begin Maart open lijk zei en naar aanleiding van wat ad miraal Carney einde Maart aan de pers inspireerde, heeft zich immers onder het Amerikaanse volk een toenemend verzet geopenbaard tegen een politiek, die een wereldoorlog zou kunnen ont ketenen door verdediging van genoemde kusteilanden Tsjang Kaï-sjek wenst een conflict. En verdediging van de kusteilanden. mede door de Amerikanen, is Tsjang's beste kans op zulk conflict Het Amerikaanse volk toont zich echter meer en meer af kerig om zich voor Tsjang's wagen te la ten spannen. Stevensoi. de leider der Democraten, heeft zich op het Juiste moment opge worpen als woordvoerder van de onge- rusten en ontevredenen Sindsdien hoort men in Washington meer en meer over een compromis in het Verre Oosten spreken Ongetwijfeld hebben ook Ame rika's bondgenoten daarbij pressie in die richting uitgeoefend. De Amerikaanse regering heeft de niet-CommunLstische vertegenwoordigers ter conferentie van Bandoeng duidelijk I gemaakt, dat de vrede wellicht alleen bewaard kan worden indien zü Tsjoe En-lai weten te bewegen voorlopig geen wapengeweld te gebruiken. En de neiging is thans in Washington groeiende de kusteilanden af te srhrü- ven indien Engeland en Australië bereid zijn bü te springen indien Formosa zou worden aangevallen. Voor Tsjang Kal- sjek zou e»n dergelijk compromis een grote tegenslag zün. Admiraal Radford, Amerika'» Luiste militaire leider, alsmede Robcrlson, het hoofd voor Aziatische zaken van het State Department (ministerie van Bui tenlandse Zaken), ?ün nu Woensdag on verwachts naar Formosa vertrokken. Er is veel speculatie omtrent deze tocht. Hot meest voor de hand 'iggend Is echter dat deze Amerikanen die beiden grote vrienden van Tsjang zijn. hem moeten voorbereiden op bovengenoemd compromis. Hun zware taak is wellicht iets gemakkelüker omdat zü vrienden zün. De tot stand koming van een compro mis zal echter, gezien de verkiezingen in Engeland, tüd vergen Communistisch China behoeft aan een dergelijk compromis niet actief mee te werken Het enige wat van de Commu nistische Chinezen verkregen moet wor den is de toezegging inzake nalating van het gebruiken van geweld, totdat er in zake Formosa een grote internationale garantie is verkregen en de kusteilan den zjjn ontruimd. herinnerd, dat India de Arabische lan den heeft gesteund bü de behandeling van het Palestynse vraagstuk in de V.N. Nehroe verklaarde, dat op de een of andere wijze een oplossing voor het pro bleem moest worden gevonden en dat de enige wüze was het voeren van vreed zame onderhandelingen. Tot het instellen van de sub-commis sie voor Palestina werd besloten aan het einde van een zitting van uur, die werd gekenmerkt door bittere aanvallen op Israël door vele Arabische staten. Indonesië stelde voor. dat de Com missie voor economische samenwer king de conferentie zou opwekken een verzoek te doen voor het opheffen van het embargo van de VN op strategi sche goederen voor de Chinese volks republiek. De PhiUppünen, Thailand en Turküe verzetten zich krachtig te gen dit voorstel. Vertegenwoordigers van onafhanke lijkheidsbewegingen In Turkije en Noord-Kaukasus hebben het Sovjet- Russische „kolonialisme" veroordeeld. De voormalige Groot-Moefti van Je ruzalem, Haj Amin el Musseini. maak te gisteren een onverwachte en drama tische entrée in de Bandoengse confe rentie. Onmiddellijk na zijn aankomst uit Caïro werd hü een klein vertrek binnengeleid naast de grote zaal, waar de politieke commissie in besloten ver gadering büeen was. De twee officieuze waarnemers van Australië bü de conferentie, dr Burton en prof. Fitzgerald, hebben schriftelijk geprotesteerd tegen het feit. dat Austra lië niet officieel is uitgenodigd voor de conferentie. In deze verklaring herin neren zü eraan, dat Australië wel was uitgenodigd voor de conferentie in New Delhi in 1948 en in Bagulo in 1950 De „New York Herald Tribune" be vat als kop over de gehele voorpagina: „Tsjoe tracht Bandoeng te winnen met zachte woorden". De „New York Times" achrüft. dat Tsjoe, de onmo gelijkheid van steun der conferentie inziende, toegestemd had geen kwes- .les van communistisch China aan de conferentie op te dringen. Het nieuws over de conferentie ver scheen op de frontpagina onder de kop „Tsjoe pleit voor co-existentie tus sen alle landen". Premier Nehroe van India noemde de toespraak van Tsjoe „een zeer goede rede". Verwacht wordt, dat de conferentie le Bandoeng in haar slotcommuniqué luar teleurstelling erover zal uitspre ken, dat de V.N. geen oplossing voor het vraagstuk-Nieuw-Guinea vonden. De politieke commissie besloot een stemmig. dat de conferentie de volgende verklaring Inzake steun aan de Arabie ren in Palestina zou uitgeven: „Met het oog op de bestaande span ning in het Midden-Oosten, veroorzaakt door de Palestünse kwestie, steunt de A A.-conferentie volledig de rechten van de Arabieren in Palestina en vraagt zü uitvoering van de resoluties der V.N. in zake het Palestünse vraagstuk en vreed zame regeling van deze kwestie". Tsjoe was van mening, dat factoren van buiten de werkelüke oorzaak van ne ..Palestünse tragedie" waren HU zou verklaard hebben, dat deze kwestie ge lijk was aan die van Formosa. De commissie besloot tenslotte rassen kwesties en rassendiscriminatie te ver oordelen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1