WOUBRUGGE hervond onde stijl en werken in vrijheid Beroepsscholing ontwikkelt zich de tijd van leven naar eisen van Bloembollenstreek lijdt schade Koud voorjaar verkort toeristen seizoen =594ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 15 Aprii 1955 Derde Blad No. 28500 Rustige groei, redelijke bloei Tien jaar na de bevrijding geen brandende problemenwel onvervulde wensen (Van een onzer redacteuren) In een serie over tien jaar vrijheidsbesteding in en om de Sleutelstad mag zeker Woubrugge niet ontbreken als een gemeente, die karakteristiek gemengd van samenstelling is, namelijk een bloeiende industrie paart aan even inten sieve arbeid in de agrarische sector, waarnaast toerisme en toeristische industrie belangrijke pijlers der samenleving zijn. Anderszijds zou er reden z:jn, bij onze rondgang door dit rayon, niet te y lang in Woubrugge te vertoeven, want wie er, tien jaar na de bevrijding, .verrassende wijzigingen, spectaculaire nieuwigheden denkt te vinden, komt bedrogen uit. Ondanks het feit, dat zich een verandering voltrok, die volgens sommigen dreigde dit mooie dorp buiten de circulatie te plaatsen: de nieuwe brug. Niettemin is het goed, hier juist lang stil te houden, om er zich goed bewust Ivan te kunnen worden, dat een gemeente in zo dynamische tijden als de laatste vijftien jaar, in staat is een karakter en arbeids- en levensstijl te hervinden die elders veelal verloren gingen, en daarbij toch in alle opzichten met de eisen van de nieuwe tijd mee te groeien. mogelijk zonder aantasting van bestaans mogelijkheden. Nog steeds is ongeveer de helft van de Woubrugse bevolking in deze bedrijfstak werkzaam, ondanks het feit dat wegen- en woningbouw hier en daar wat van het agrarisch areaal heb ben afgeknabbeld. De gehandhaafde arbeidsverhouding moet ondanks het Veelzijdigheid van aard en problemen De bezettingsjaren zijn aan Wou brugge beslist niet onopgemerkt voorbij kT) gegaan. Woubrugge is een betrekkelijk 'V kleine plattelandsgemeente met een op- merkelijke industriële capaciteit welker faam tot ver buiten de landsgrenzen is Rn doorgedrongen. Niettemin bluft het een "•typisch besloten gemeenschap met eigen jen karakter. De veelzijdigheid van dit karakter wordt geïllustreerd door het -(feit. dat Woubrugge en Hoogmade een grote toeristische bekendheid genieten, ;een centrum zijn van agrarische activi teit en een industriële naam genieten die in het Oosten van Azië en het Zuiden van Amerika als uitersten een goede klank heeft. Deze gemeente heeft naar verhouding tot grootte in inwonersaantal de last van de bezettingsjaren in behoorlyke mate gevoeld. Industriële beperking en ge dwongen omschakeling der industrie op onaantrekkelijke objecten; de lasten naast de conjuncturele baten van de voedselnood op agrarisch terrein; de terugslag van de daling der binnenlandse relvaart op het gebied van weelde- ndustne: de afbraak van „slechts" mderhalf procent der woonruimte doch evens de consequentie van het nadien ilgemeen gestegen welvaartspeil waar door tevelen in deze gemeente gehuisvest zijn in onderkomens, die de naam wo oing niet behoren te drageneen opmer kelijk groot aantal huisjes behoorde eigenlijk „onbewoonbaar" verklaard te worden, doch de woningnood heeft dit odium tot dusverre onuitgesproken ge- Voortreffelijke aanpassing i Niettemin bluft Woubrugge voor ons, na onze wandeling door de omgeving ii;van Leiden, een van de voorbeelden van iToortreffeluke aanpassing aan de nieu- tijd en lofwaardige herovering van ^;een prijzenswaardige vooroorlogse levens- en arbeidsstijl. Woubrugge heeft de vrij- iheid, hervonden na veel moeilijkheden, gebruikt om de oude stijl in nieuwe om- Ujsting terug te vinden, en is daarin be- 20 ter geslaagd dan andere gemeenschap pen, die een nieuwe vorm trachten te 8a vinden voor hun samenleving. Zoals gezegd is Woubrugge een voor deze streek typische gemeente. Ongeveer de helft vindt een bestaan in de agrari sche sector, de andere helft (ruwweg ge- Kieni vindt arbeid en inkomen in de ustriële sfeer. Deze verhoudingen zijn in de tien jaren vrijheid, welke achter ons liggen, niet gewijzigd. Agrarische sector zit dicht" De agrarische sector zit in Woubrugge. zoals in het gehele vaderland, „dicht". I verdere verkaveling der bedrijven is niet Enerzijds heeft de aanzienlijke uit breiding van de industriële capacitei ten door uitbreiding van de scheeps werf De Dageraad aanzienlijk bijge dragen tot oplossing van het werkge legenheidsprobleem. anderzijds schui len er grote mogelijkheden in de in dustrialisatie (ook tegen de planolo gische opvattingen in!) van Nieuw koop, doch op den duur zal vergroting van de eigen industriële capaciteit door nieuwe vestiging onontbeerlijk blijken. het systeem van woningtoewijzing, dat in Woubrugge niet in de eerste plaats be rust op momentele urgentie doch op anciënniteit van de woningaanvrage. Gelukkige gemeente, die zich een derge lijke weelde kan veroorloven „Onbewoonbaar In dit verband moet wel gewezen wor den op het feit, dat niet minder dan ongeveer 75 van de 650 woningen, welke de gemeente thans telt. eigenluk voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking zouden komen. Dit moet echter in hoge mate geweten worden aan het vooroor logse woningbeleid en aan de vooroor logse omstandigheden op woninggebied in een plattelandsgemeente als deze. Nieuwe brug geen schade voor toerisme Woubrugge heeft, speciaal door het watertoerisme en de hengelsport (500 van de 2400 hectare waaruit de gemeente Met dat al blijft echter oe constate- bestaat omvat water), een goece naam dst Woubrugge de op het gebied van het vreemdelingen problemen op dit terrein in de tien jaar vrijheid die achter ons liggen voortref felijk heeft weten op te vangen. verkeer. Op een gegeven moment heeft het er naar uitgezien, dat op dit terrein aanzienlijke schade geboekt zou worden, namelijk toen Woubrugge naast in plaats van langs de weg kwam te liggen door de bouw van een nieuwe provinciale brug Dit laatste ondanks de binnenlandse over de Heimansweter.ng. Daarmede nadelige economische omstandigheden, verdween znwel eenp.tlure.-jce brug in het die de kleinere scheepswerven, gespecia- dorpscentrum ah r- n du n- doortocht Weelde-industrie verlies aan grond gezien worden als ge volg van de intensivering van de agrari sche bedrijven en de daarvoor ruimere arbeidsgelegenheid per oppervlakte-een heid. Beroepsscholing Opmerkelijk is. dat tegenover het ver schijnsel van een sterke natuurlijke be volkingsaanwas uit agrarische kring noch een sterke bevolkingsaanwas in het ge heel, noch een sterk gestegen werkloos heid in grote lijn staat. Dit moet geweten worden aan twee omstandigheden, die de Woubrugse ge meenschap tot eer strekken: een gelei- delüke industriële ontwikkeling en een afvloeiing van geschoold ambachtsperso- neel, dat gevormd werd dank zy een op- merkeluk sterke toeneming van het aan tal jonge Woubruggenaren. dat in Lei den en Alphen nijverheidsonderwijs volgt. Weinig werkloosheid De werkgelegenheid is in het verleden eigenlijk geen groot probleem geweest. In het aeraris^he hoogseizoen" der liseerd op jachtenbouw, van hun bin nenlands afzetgebied beroofden. Voor de oorlog konden velen zich de weelde van een zeil- of motorjacht veroorloven, na de bevrijding was het daarmede afge lopen. Dank zü echter een kwaliteitsnaam van de Woubrugse jachtenindustrie kon het verlies van het binnenlands afzetgebied ruimschoots gecompen seerd worden door een (voor de oorlog nauwelijks voorkomende) export naar vele werelddelen, o.a. het welvarende Amerika en het steeds meer op ons land georiënteerde Nieuw Guinea (waarvoor veel producten op het ge bied van de patrouillevaart geleverd konden worden). Meer woningzoekenden van andere aard Op een geheel ander, doch even be langrijk terrein overstappend, kan wor den geconstateerd, dat Woubrugge er in is geslaagd, het bouwprobleem naar om standigheden redelijk t» ^eor» corden. Het industriële centrum van Wou brugge wordt gevormd door de scheepswerf De Dageraad, op de grens der gemeente liggend. De be- j lijvigheid in deze sector is groot i en wordt steeds groter. Op de werf is op deze foto liet nieuwste Neder- '°ndse v'tsserij-onderzoekirtgsvaar- t te zien. enkele dagen voor liet i ^00r mevr. Mansholt aan zijn ele- ment werd toevertrouwd. Op de Qchtergrond de masten van een Kotwijkse logger. (Foto LD./Van Vliet.) werkloosheid bedroeg a.l niet meer oan gemiddeld 70 80 werklozen. Na de oor log is dit aantal gedaald, en wat er over schiet aan werklozen zijn de „moeiluk plaatsbare gevallen", zoals oudere werk krachten, minder validen, en volledig ongeschoolden. Behoefte aan industrie vestiging Op den duur zal Woubrugge zeker be hoefte hebben aan industrievestiging op enige schaal, hoewel de gemeente in het algemeen planologische raam niet voor industrialisatie in aanmerking komt Deze behoefte blijft een van de onbe vredigde naoorlogse wensen van Wou brugge. ^eiter, cl' zyii nog uKuu zoicu ;.h 65 woningzoekenden, dus nieuwe eigen ves tigingen en pogingen tot hulsvestings- I verbetering. En dit aantal is ongeveer gelijk aan dat var het ogenblik der be vrijding. Daarbij moet echter in aanmerking worden genomen, dat de huisvestings normen bij het geleidelijk stijgen van de welvaart hoger komen te liggen, zodat eerder tot zoeken van een nieu we woning wordt overgegaan. Bovendien heeft langzamerhand de ervaring geleerd, dat men er vroeg bij j moet zijn. Dat men een wem::, nn moet vragen als het nog niet strikt noodzake- I lUk is. om er een te krügen als dit wel het geval is. Dit is een consequentie van Rustiek en landelijk, dit beeld van de brug cn de Herv. Kerk te Hoog made. De kerk van de kleinste Herv. gemeenschap in den lande, vorig jaar volledig gerestaureerd, dank zij offervaardigheid der gemeentena- reri. Een toonbeeld van wat een kleine gemeenschap vermag. En dit plaatje een toonbeeld van de moge lijkheden. om haast onwereldlijke rust te combineren met arbeid en werkelijkheidszin. (Foto L.D./Van Vliet.) door iict dorpscentrum van het regionale verkeer. De ervaring van de laatste jaren heeft echter geleerd, dat deze verande ring over het algemeen genomen geen verslechtering is geweest. Hoewel deze verandering in zeker opzicht het karak ter van Woubrugge in groter verband veranderde, is de betekenis daardoor niet afgenomen. GOED zonder reserve Hoewel Woubrugge dus in de afgelo pen tien jaar vrijheid geen opvallende wijzigingen ten goede of ten kwade heeft meegemaakt, zonder reserve kan worden geconstateerd, dat de gemeente zich de lof heeft verworven, een vooroorlogse ns- en arbeidsstijl van grote waarde te hebben heroverd, terwijl andere gemeen ten die stUl tevergeefs trachtten terug te vinden of niet geheel geslaagd zijn in het vinden van een nieuwe stijl. Niet dat er geen verlangens onver vuld zijn gebleven of geen toekomst dromen meer bestaan. Verbetering van de Vrouwgeestweg, een gemeente lijk sportterrein, een betere riolering, een royalere woningbouwtoewijzing Hel geografische hart van Wou- j bruggebet gerestaureerde Herv. Kerkje als achtergrond van het nieuwe verkeershart. de brug over i liet Heimanswetering, met als bijrol een motorjachtje, misschien afkom stig van een der Woubrugse werven. (Foto L.D./Van Vliet.) e.d. prijken nog steeds op het verlang lijstje van de vroede vaderen. Maar ja, een gemeente, een gemeen schap zonder verlangens is een dode gemeenschap. Dood of doods is Wou brugge zeker niet. Woubrugge leeft. En Woubrugge leeft goed. Dat is eigenlijk de hoogste lof, die men een gemeente toe kan zwaaien na ,,tien jaar vrijheidsbesteding"die elders vaak zo teleurstellend beoor deeld moeten worden Het koude voorjaar stelt met name de Bloembollenstreek voor grote moei lijkheden. Het toeristenseizoen wordt er door verkort en de vaststelling van allerlei evenementen ondervindt tot nog toe niet-gekende moeilijkheden. voor het onzekere genomen en 30 April (Koninginnedag) als datum vastgesteld. Wat dit allemaal aan rompslomp mee brengt laat zich licht begrijpen. Men denke slechts aan de 12 muziekcorpsen, die in de stoet zouden meemarcheren. Zullen die op Koninginnedag ter be schikking zijn, dan wel door plaatselUke verplichtingen zijn gebonden? Kleuren tekort Narcissen in bloei Door het zachtere weer der laatste dagen zullen tüdens het a.s. weekeinde zeer veel narcissen in bloei staan: ook de eerste liyacinthenvelden gaan kleu ren (voornamelijk tussen Lisse en Hillegom), zo deelt de Provinciale VV Zuid-Holland ons mede. Op de „Keukenhof" verwacht men in de komende dagen de narcissen, de tulipa's en vele hyacinthen in bloei: in de beschutting van de bomen en struiken bloeien deze op het tentoon stellingsterrein eerder dan buiten op het veld. 30 Millioen meer goud en deviezen Volgens de verkorte balans van de Ne derlandse Bank, per Dinsdag 12 April, geven de posten, die onze netto devie zen reserve bepalen, in totaal een ver meerdering te zien met f 22 millioen tot f. 1.530 millioen. Bovendien heeft de Centrale Bank f. 8 millioen aan goud verkregen zodat de voorraad munt en muntmaterlaal gestegen is tot f. 3.047.891.214. Goud en deviezen teza men belopen thans f. 4.610 millioen. Residentie-Orkest naar Brusse, Parijs en Londen De belangstelling, die het Residentie- Orkest tijdens zun jubileum-seizoen uit het buitenland mocht ervaren heeft ge leid tot pogingen het Residentie-Orkest in enige belangrijke Europese hoofdste- i den te laten optreden. Deze pogingen i zijn thans reeds in zoverre geslaagd, dat het concerteren van het Residentie- Orkest tijdens het seizoen 1955—1956 in Brussel. Parijs en Londen een feit zal zijn. Het concert te Brussel zal op 21 No vember 1955 in het Palais des Beaux Arts plaats vinden met in aansluiti daaraan een concert in de Salie Pleyel te P3rüs op 23 November. Het concert te Londen zal op 19 Arpil 1956 in de Royal Festival Hall gegeven worden. Al deze concerten zullen door Willem van Otterloo gedirigeerd worden. Over een aantal concerten in West- Duitsland en Zwitserland, eveneens in het seizoen 19551956, zijn nog onder handelingen gaande. Hoe men het ook bekijkt, het koude voorjaar is voor de Bloembollenstreek „allemaal scha voor de hand". Dat geldt niet alleen voor de bloembollenbedru- ven. Daar ziet men straks, wanneer er werkelijk een warme periode komt. het werk zich ophopen Met de bollen schiet ook het onkruid uit de grond. Allerlei werkzaamheden overlappen elkaar. Wel licht straks een late oogst, met als ge volg een krankzinnig jachten om de exporteurs op tijd aan hun bollen te helpen, want met name de Amerikanen móeten voor een bepaalde datum de bollen in him bezit hebben, anders ra ken ze ze niet meer kwijt. Corso* en Mozaieken-wee Een groot nadeel is ook deze lang durige koude, die de bloei der gewas sen tegenhoudt, voor het Vreemdelin genverkeer. De V.V.V.'s in de Bollen streek hebben zich ingespannen om de toeristen zoveel mogelijk bezienswaar digs te verschaffen: in binnen- en bui tenland is de roep „Naar de bollen" gehoord, maar men is nu eigenlijk een beetje met de zaak verlegen, wan neer de toeristen werkelijk komen envrijwel niets zien. Want de bollenvelden tonen wat kleur van cro- cusscn en narcissen, maar verder ook nog niets. In de Keukenhof herinnert men zich nog punltjk het rake gezegde van Heintje Davids, toen ze (te vroeg deze tentoonstelling bezocht: „Gras hebben we in 'tVondelpark óók!" Men heeft daar nu de opening van de tentoonstel ling al een week uitgesteld, en thans, met Pasen achter de rug, is nog de Tulpen- kas de voornaamste trekpleister. Geluk kig is de Keukenhof als zodanig reeds een ideaal recreatie-oord maar men had toch graag de bezoekers iets méér ge boden! Bijzonder met de handen in het haar zitten de bestuurderen. die het Corso en de Mozaiekenwedstrijd moeten regelen Het Corso-comite heeft uitein delijk de knoop doorgehakt Men moest een datum noemen, wilde men de be schikking hebben over de benodigde tractors. Daarom heeft men het zekere Aanvankelijk dacht men aan een „ei van Columbus" 2; de mozaïekenwedstrijd handhaven op de oorspronkelijke datum (23 April) en dan het Corso een week later. Dan hadden de bezoekers, die de 23ste komen, toch waar voor hun geld, en men kreeg meteen een zeer gewenste spreiding ten aanzien van het bloemen- materiaal. Totnogtoe hebben echter de V.V.V.'s van de Bollenstreek, die de Mozaïeken wedstrijden organiseren hierover geen beslissing durven nemen. Want het is nog zéér de vraag of er op 23 April voldoende hyacinten-nagels ter beschik king zijn. Wellicht in de kleuren blauw en wit. maar die ziin alleen niet vol doende en daarbij vrij koud. Men heeft o.a. ook rose en geel nodig En of deze hyacinten op 23 April voldoende rijp zullen zun om ze af te snijden, dat weet men op dit ogenblik nóg niet. En daarbij komen nog de problemen van de plaatselijke comités, die de Ko ninginnedag willen vieren. In hoeverre zal het Corso hun plannen in de war sturen? Hoe gaat het met het Kinder bloemencorso in Hillegom en Lisse? Hoe men de zaak ook bekijkt, dit koude voorjaar is voor de Bollenstreek een strop. Met name ook voor de Ho- reca-bedrijven. Het is niet zo. dat als bet seizoen later begint, het ook later eindigt. In de tweede helft van Mei is het afgelopen. Dan Is er ook aan de Bollenstreek niets meer te zien. Nog afgezien van de moeilijkheden voor de bloembollenbedrijven, brengt dit voorjaar aan de zaken in de Bol lenstreek voor enkele honderdduizen den schade. Een schade, die niet meer is in te halen! Instorting winkelgalerij Vijzelstraat In antwoord op vragen van het Raads lid. d; heer J. Bot (CPN) inzake de ge deeltelijke instorting van de winkelga lerij aan de Vijzelstraat te Amsterdam, delen B en W. mede, dat de instorting inderdaad een gevolg is van het onoor deelkundig uitvoeren van herstelwerk- j zaainheden aan een van de pijlers, waarop de bovenbouw van het complex rust. De eigenares van het pand is reeds ln Juni 1953 door B. en W. gelast voor zieningen te treff enaan de kolommen Het gemeentelijk bouw- en woningtoe zicht heeft de nodige aanwijzingen ge geven en toezicht op de uitvoering ge houden. Het werk aan de ingestorte ko lom is op 14 Februari j.l. stil gelegd, om dat het onoordeelkundig gebeurde. Er is toen in deze kolom een korte stut aangebracht en aan de aannemer is meegedeeld, dat met het werk niet mocht worden doorgegaan, voordat de nodige stutten zouden zijn geplaatst, zo zeggen B en W. Bij het uitvoeren van het werk op de dag van het ongeval, zijn deze aanwij zingen van bouw- en woningtoezicht niet opgevolgd. Een justitioneel onder zoek is gaande. De gezant van Zweden ln ons land. de heer Sven Dahlman, heeft gister avond onderscheidingen uitgereikt aan drie Nederlanders, die hun door de Zweedse Koning werden verleend. De consul van Zweden ln Den Haag, ae heer J G. Ph. L. Looman. werd be noemd tot Commandeur in de Orde van Vasa. De schilder-beeldhouwer Charles Hubert Eyck, die de ramen vervaardig de ln de Zweedse zeemanskerk in Rot terdam, werd benoemd tot Officier m de Orde van de Poolster Dr J. Wetsema, penningmeester van de Zweeds-Neder landse Vereniging werd benoemd tot Officier in de Orde van Vasa MILITAIREN UIT NIEUW-GUINEA MORGEN TE ROTTERDAM ONTSCHEEPT. Met het m.s. „Sibajak", dat morgen te Rotterdam wordt verwaoht, keren 850 militairen, gezinsleden van deze mii.- talren en burgerpersoneel, afkomstig J van de voormalige landmacht Nea. i Nieuw-Guinea, naar ons land terug. Tot de opvarenden van de „Sibajak" b:- horen ook de commandant Landmacht Ned. Nieuw-Guinea. kolonel D H r.g en verscheidene officieren van zijn staf. De minister van Oorlog. Ir C Staf. zal te tien uur een officieel welkomstwoord spreken, waarna omstreeks halfelf met de ontscheping aam de Lloydkade. wordt begonnen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9