superglans geeft f 12.50 Stierenkeuring te Alplien r GEBRUIKTE MOTOREN f 29.50 LEIDSCH DAGBLAD - VRIJDAG 15 APRIL 29 Nederlandse ontdekkingsreizigers zien Amerika tijdens een tournée Eer ik sterf nog eenmaal het heelal zien 29 Nederlanders, die allen de wens ingestelde programma's voor de be- koesteren te zien wat Amerika groot roepsopleiding van blinde en bijna blin- heeft gemaakt, zetten Dinsdag In New York voet aan wal om een door hen zelf gefinancierde drieweekse reis vai kust tot kust te maken. Zij noemen zich zelf „de Nederlandse Ontdek kingsreizigers" en hebben grote be langstelling om kennis te nemen var de aspecten, waarin het dagelijks le ven in dit land zich op velerlei wijzen manifesteert. Zo interesseert één zich speciaal ln de huidige stand van het ballet, twee wil len nader kennis maken met de metho den waarop blinden en bijna-blinden in staat worden gesteld hun plaats in de samenleving in te nemen, een ander wil levende Amerikaanse volkszang horen, weer anderen willen onderzoeken wat er gedaan wordt op het gebied van so ciale voorzieningen, onderwijs, verhou dingen tussen de rassen onderling, de makelarij van onroerende goederen, stadsaanleg en architectuur: enkelen van hen willen niet anders dan kennis te maken met de schoonheid van stad en land. Een zeer bijzondere wens koestert me vrouw M. H. A. Heuff uit Den Haag, die met groot verlangen uitziet naar het bezoek aan het Observatorium van Mount Palomar in Californlë, waar zi) een blik zou willen werpen door de grootste telescoop ter wereld. Mevrouw Van Heuff Is met haar 78 jaren het oudste lid van de „Ontdek kingsreizigers". Vroeger was zij Neder lands-Indisch correspondente voor Ne derlandse bladen, maar nu zij stil is gaan leven is haar voornaamste bezig heid bridgen en in het algemeen genie ten van de vruohten, die een leven van hard werken haar heeft opgeleverd. „Voor lk sterf wil ik eerst nog een maal een blik in het heelal geslagen hebben", zo zegt zij. De „Ontdekkingsreizigers" arriveerden met de „Westerdam" van de Holland- Amerika HJn. Het gezelschap staat on der leiding van de bekende radio-spre ker Jan H. B. Niemeyer, die de stoot gaf tot deze trip naar de V.S. met zijn reeks radio-lezingen, die hij het vorig Jaar gehouden heeft over volk en levens gewoonten van Amerika. Eén der leden van het gezelschap is leider van de verkoopafdeling van een verffabrlek. Er is ook een fabrikant van fotografische benodigdheden, een advo caat, een groothandelaar in textiel, een gepensionneerd officier van de Land macht. een directeur van een pharma- ceutische fabriek, een oud-lid van de Volksraad in Suriname, een arts, een cargadoor, een sociale werkster, enz. Na een grote rondreis door Amerika zullen zij 30 April terug zijn in New York. De jongste deelnemer is de 28-jarige J. P. D. Brutel de la Rlvière uit Baarn, die tot voor drie jaar werkzaam was als electroteohnisch ingenieur- door een on geluk verloor hij echter '95% van zijn gezichtsvermogen. Hij is nu doende zich over te schakelen op een nieuwe werk kring: schrijven en is voornemens een boek te publiceren dat gebaseerd is op zijn bevindingen in dit land. dat tot ti tel zal hebben .Een blinde ziet Ame rika". Een van zijn metgezellen is de heer G. W. de Haas. een volkomen blinde advocaat, voorzitter van de Ned. Ver. van Blinde Intellectuelen. De heren De Haas en de la Rivière hopen in de Verl enigde Staten veel inlichtingen te kun nen verzamelen over van overheidswege Kerkelijk Leven Het convent van predikanten van de Evangelisch Lutherse Kerk zal op 19 April ln de Maarten Lutherkerk te Am sterdam in voorjaarsvergadering bijeen komen. Ds P. Estié zal de exegetische inleiding houden. De bijeenkomst zal naar aanleiding van een verzoek van de studieafdeling der Lutherse Wereldfe deratie voorts geheel zijn gewijd aan het vraagstuk van de intercommunie. Dit onderwerp zal worden ingeleid door prof. dr P. Boendermaker en dr C. J. Munter. Predikantenfractementen beneden norm De Bond van Nederlandse Predikan ten zal op 18 April in „Esplanade" te Utrecht zijn algemene ledenvergadering houden. In de middagbijeenkomst zal de bondsvoorzitter, ds L. K. Ruitenberg een rede uitspreken. Behalve huishoudelijke aangelegenheden zal ook het program ma 1955 worden behandeld. Dit programma luidt als volgt: „De Bond van Nederlandse Predikanten constateert, dat de bezoldiging der pre dikanten, zowel traktement als pen sioen, ondanks de recente verbeterin gen der minima nog altijd is gebleven beneden de norm, ziet daarom met grote belangstelling uit naar de toegezegde publicatie van de Raad voor de trakte menten inzake een salarisregeling voor predikanten, acht zich verplicht onder de aandacht der daarbij betrokkenen te brengen, dat blijkens een door hem in gesteld onderzoek de toestand en het onderhoud der pastorieën in vele geval len te wensen overlaat en dringt er op aan. dat de hand wordt gehouden aan de voorgeschreven jaarlijkse inspectie der ambtswoning, spreekt er zijn teleur stelling over uit, dat aan de grote meer derheid der predikanten geen vaca-ntie- toeslag is uitgekeerd, ondanks de daar toe uitgeoefende drang en acht periodiek onderzoek op TBO voor de predikanten m verband met him pastorale en cate- chetische arbeid, naar door de kerk te stellen voorschriften, noodzakelijk. Het ledental van de Bond bedroeg aan net begin van 1955 in totaal 1550 Jeden, hetgeen een toeneming in 1954 bete kende van 26 leden. Het leeuwendeel wordt gevormd door 952 dienstdoende Hervormde predikanten, waaronder 10 walen en 258 Hervormde emeriti. de mannen en vrouwen, waardoor deze ln staat gesteld worden een beroep uit te oefenen, dat hen onafhankelijk van anderen maakt. In Washington werd het gezelschap hartelijk welkom geheten door vertegen, woordigers van het Ministerie van Bui tenlandse Zaken en de „Stem van Ame rika". Op hun tooht per autobus van New York naar Washington waren vooral de dames van het gezelschap verrukt over de prachtige bloemen, die zij overal ge durende de rit van 360 kilometer zagen: de witte stoepen, die zij voor de ingang der huizen in Baltimore, Maryland, op merkten deden hen sterk denken aan de bouwwijze in Holland van enkele eeu wen terug. Oneerlijk personeel bij vleeswarenfabriek De Officier van Justitie bij de Haagse rechbank eiste tegen een 36-jarige vertegenwoordiger uit Leiden en een 48-jarige Leidenaar elk 9 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Tegen de 25-jarige chauffeur uit Katwijk werd een jaar met aftrek, waarvan 3 maanden voorwaardelijk en toezicht van het Leger des Heils. geëist. De Sjah van Perzië bestrijdt corruptie Op uitdrukkelijk verzoek van de Sjah, is de nieuwe Perzische regering een uit gebreide zuiveringscampagne begonnen onder het ambtenarencorps, als onder deel van de strijd tegen corruptie. Bijna alle hoge gemeentelijke ambte naren van de hoofdstad zijn ontslagen, onder wie de burgemeester, die thans vervangen is. De keizerlijke procureur-generaal in Teheran heeft talrijke onderzoeken ge last. Hij heeft ook een vriend van de afgetreden premier Zahedi en oud-di recteur van de Export- en Importbank, Moestafa Moggha Dam, laten arreste ren. Naar zijn beheer zal een onderzoek ingesteld worden. Westerse diplomaten in Moskou wensen nauwer contact De Ver. Staten hebben de Sovjet-Rus sische regering laten weten, dat zij voor stander zijn van een veelvuldiger con tact tussen de Sovjet-Russische leiders en de diplomatieke vertegenwoordigers van de Westelijke mogendheden in Mos kou ten einde de betrekkingen tussen Oost en West te verbeteren. Toen de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Charles Bohlen. dit verlangen Dinsdag op een receptie ter ere van de Oostenrijkse delegatie bij een informeel 3 maanden vöörë-aardeïhür' eesPrek met maarschalk Boelganin ken- Russische premier de kwestie met zyn minister van Buitenlandse Zaken. Mo- lotof, te zullen bespreken. Deze drie mannen werkten bij een vleeswarenfabriek te Wassenaar, waar een hunner chef was en belast met het toezicht. Hij kweet zich niet erg van deze plicht, want niet alleen ging hij maar eenmaal per Jaar de voorraad opnemen, maar zelfs maakte hij met de anderen het plan uit een door de fabriek gehuurde koelcel vlees te laten verdwijnen. De vertegenwoordiger kwam met zijn auto naar de koelcel op - 2e December en laadde daar 's morgens vroeg 100 kg. vlees en 100 kg. vet in. Hij ging hiermee naar Willemstad, waar hij een koper wist. maar voordat de koop som was geïncasseerd, was het geval al ontdekt. Het gestolen vlees is terug gekomen. Ter zitting gaf men elkaar de schuld de initiatiefnemer van dit geval te zijn geweest. De rechtbank zal 28 April a.s. uitspraak doen. Arnhem wordt „Eutopia" TWEE MAANDEN VERMAAK. De naam van het toeristisch evene ment. dat Arnhem deze zomer gaat beleven, is thans bekend: „Eutopia". Twee maanden van 15 Juni tot 15 Aug. zal dit evenement in Gelre's hoofdstad worden gehouden. De Jansplaats, in het hartje der stad, wordt vermaakscentrum en zal het aan zien krijgen van Montmartre met een schilderijententoonstelling in de open lucht. Op het Velperplein komen de Hydepark-speakers. De winkels in het centrum krijgen een Frans. Spaans. Ita liaans. of een Eutopisoh cachet. 's Avonds zal de binnenstad verlicht zijn. Gedurende de Eutopia-maanden zullen regelmatig rondvluchten per helicopter boven „Eutopia" en de Hoge Veluwe ge houden worden. Ook zal de jeugd uit steden, waarmee Arnhem bijzonder bevriend is worden uitgenodigd naar „Eutopia" te komen. In eerste instantie wordt gedacht aan de jeugd van Croydon. Horssens 'Dene marken), Caen. Denby (Wales) en Ant werpen. Het LEIDSCH DAGBLAD kan niemand missen. Geen dag. Niet alleen om het nieuws, maar ook om de ADVERTENTIES Volgens Amerikaanse functionarissen kwam Boelganin op de receptie naar Bohlen toe, waarna een onderhoud van ongeveer een uur volgde. De Amerikaan se vertegenwoordiger verklaarde hierbij, dat een van de grote moeilijkheden van het leven in Moskou het feitelijke isole ment van het diplomatieke corps was. Diplomatieke waarnemers wijzen er op dat Bohlen op 7 November van het vo rige jaar, ter gelegenheid van een re ceptie door de Sovjet-Russische rege ring. eenzelfde voorstel richtte tot de toenmalige premier Malenkof, en dat ondanks de welwillende ontvangst van het Amerikaanse verzoek door Malen kof het contact tussen de Sovjet-Rus sische staatslieden en de Westelijke di plomatieke vertegenwoordigers op een zuiver protocolair plan was gebleven. R.K. godsdienstonderwijs op Argentijnse scholen bij decreet opgeheven De Argentijnse regering heeft per decreet bekend gemaakt, dat het R.K. godsdienstonderwijs op alle openbare scholen wordt opgeheven. Deze ophef fing zou van tijdelijke aard zijn. „La Prensa" drong er gisteren bij haar lezers op aan. dat een nationale volksstemming zou moeten bepalen of de kerk en de staat zouden moeten worden gescheiden. „La Prensa", vroeger een onafhankelijk blad en thans door de regering overge nomen. schreef in een hoofdartikel, dat ook in de V. S., Mexico. Brazilië en vele andere Zuid-Amerikaanse staten kerk en staat gescheiden zijn. Nederlands ingenieur verdwenen IN DE ROCKY MOUNTAINS De hoop dat een Nederlandse inge nieur Hendrik Harting, die in de Rocky Mountains wordt vermist, nog levend zal worden aangetroffen, neemt steeds meer af. Vier dagen lang heeft men zonder enig resultaat naar hem gezocht. De 36-jarige Harting, afkomstig uit Eindhoven, wordt sedert Zondag ver mist. Hü bevond zich toen op een ski tocht in de buurt van Sunshine. Harting woonde sedert 3 jaar in Ca nada. Hij had zich gevestigd in Calgary. Zijn vrouw. Janny A. Buitenhuis, is eveneens uit Eindhoven afkomstig. Een groep van 14 man heeft onver moeid pogingen gedaan om de vermiste te vinden. Men had gehoopt skisporen te kunnen volgen, maar d"7e bleken te zijn uitgewist door de ti°" centimeter die Dinsdagavond is vevallen. j Herald MacMillan, de nieuwe mi-1| De Hordijks zijn op weg naar huil farm "lsler Buitenlandse Zaken van J Engeland, heeft zijn werk in het Hielden 5 Joodse onderduikers verborgen minis'"" "r hand s",omen De Nederlandse groenteboer Leen- aan. In de afgelopen twee jaar hebben dert Hordijk arriveerde gisteren met de Nederlandse en Amerikaanse ambte zijn gezin in Chicago op weg naar Ca- lijke instanties hun volle medewerking lifornle, waar hjj de eigenaar zal wor- gegeven om de overtocht van de familie den van een farm als beloning voor Hordijk naar de V S. te bespoedigen, zijn heldhaftige gedrag ln de oorlogs- jaren. De edelmoedige schenker is Al- van Chicago met smaak patates frites len Rabin, die hiermede uiting heeft verorberen vertelde Hordijk dat zijn va- willen geven aan zijn bewondering der boer was en dat hij zelf bekend was voor de 50-jarige Monnikendammer. I met de landbouw. Hij hoopt zijn kinde- Hordijk is naar Chicago gekomen nietren zo spoedig mogelijk naar school te zün vrouw Elizabeth en zijn kinderen i kunnen zenden om Engels te leren en ----- 17 I De Hordijks vertelden dat zij drie jaar vijf Joodse onderduikers voor de Nazi's hadden verborgen in een vertrek je op de vliering van hun woning. „Ver scheidene malen hebben de Nazi's ons huis doorzocht, maar zy hebben de on derduikers nimmer ontdekt," zei Hor dijk die eraan toevoegde dat buren en vrienden, die aan anderen een schuil plaats hadden geboden, dit met de dood hadden moeten bekopen. zeueen 260425. schrammen 65100. blesen 4058. geiten 1530. Record aan- Terwnl de kinderen op het station tal runderen. „Ik gelooi dat i toekomst voor m Hordijk. „Ik bcn,_HPHI flink uit de mouwen te steken, ik als landbouwer zal slagen!" Overzicht Voor melk- varekoeien en vaarzen willig, voor vette koelen vet te schapen en vette lammeren goed. voor pinken, schapen en lammeren stug, zeu gen. schrammenbiggen en gelten ma ilt nuohteTe kalveren vlot. T.b.c.-vrlle afdeling zeer grote aanvoer 167. ALKMAAR. 15 April Kaasmarkt. Aan- hier een drachtige gevoerd 1 stapel boerenkaas. Notering is weggelegd," zei t 1.83, commissie-notering fabriekskaas l •an plan de handen fl.8l. gang f 1 82. hoogste prijs f183. Da - - handel was goed. MARKTBERICHTEN Rabin hoorde over de Hordijks. toen hij in 1950 Monnikendam als toerist be zocht. Een gids had hem een beëedigde verklaring over hun gedrag in de oor logsjaren bezorgd. Hij raakte diep on-- der de indruk van al hetgeen hij hier- ren lovend 2óO—300 nuchtere kalveren, over vernam en toen hij in 1953 Neder- s'ïcht 2®rr40,„.i^eno 90—105. \ctte land opnieuw bezocht bood hij de fa- 1^aDC-n 125 vettte lammeren ÏOO milie Hordijk een farm in Califomië 1 met LEIDEN. 15 April Kaasmarkt. Aange voerd: 21 partllen Goudse kaas. Notering Goudse le soort 220—227 idem 2e soort 210—319 Notering: stieren fok. 300400. melk koeien 800—1000. vette koelen schoon 200—875. vare koelen 470—750 vaarzen 550—780 pinken 390520 vette kalve- ROELOF AR ENDS VEEN. 14 April. Bloe menveiling: Freesla's 2940. Anemonen 22 —29 Lathyrus 50—1 00, Albino 70—80. Campflre 5267. Bartlgon 5069. Moe- j derdag 73—95, Nlzza 7096. Marjorlo Bowen 7390, Golden Harvest 6795. White Suil 5065, v. d. Eerden 53—81, D John Gay 5161. HUlegarde 4552, Elisa- beth 75—81, Piccadilly 4571, Couleur I1 Cardinal 48—55, Krelage 39—53. Yellow Emperor 6671. White Trlumphator 60 72. Pink Gem. 45—51. Rijnland 5059. E. Eddy 51—67. Carara 56—69. W. Copland 1 5669. Cordel Huil 5472. Telescoplum 1 55—70. W. Pltt 58—76. Crown Imperial 42 54. Cera 48C2, Parkiettulpen 1.101 60. Dubbele tulpen 3260. Narcissen: Acte* 3040. Cheerfulness 3241. Fortuna 18I 22. Narcissen v gr. 1227. per bos. Am. Anjers 2931 per stuk. PANTALONS in de nieuwste modekleuren. Keuze uit duizenden. Dok de grootste keuze buik- maten vanaf De Broekenspecialisl H AA RLEMMEBSTR. 197 Goede keuring ondanks enige slordigheden hetten dlv. ultv SPORTCOLBERTS in de nieuwste Italiaanse dessins. Grote keuze in Har- ris. Tweed en Homespun. Keuze uit honderden vanaf De Broekenspecialist 11.AARLEMMERSTR. 197 NED. HERV. KERK Bamevofd" tC Kampen de Bruln te Aangenomen naar Ammerstol H. W. Col- "ee. cand. te Winterswijk. Bedankt voor Alblasserdam J. C. Kool wijn te Ommen. GEREF. KERK ®eroepen te Nljr R. Valkhof! t ..Aangenomen naar Haney (Brits Colum- °'a) w. Feenstra te Dokkum (nad. besl OEREF. KERKEN (art. 31 K.O.) K«nperPen t# Ge6S J' MuMer- cand- te Alphen aan den Rijn heeft zün reputatie, een zeer goede keuringsplaats te zyn. gisteren met de stierenkeuring goed hooggehouden: het liet weer een opvallende goede collectie blaarkopstieren zien. De belangstelling viel ons dit maal wat tegen, die is hier in de regel groter; misschien hield het gure weer sommigen binnen. Over het geheel waren de premie-stieren netjes voorge bracht; enkele uitzonderingen alsook dieren die ter verplichte keuring versche nen deden ons weer vragen waar die boeren hun inzicht hebben. Komt U eens kijken en met ons praten Betaling in over leg Bij VALK a/d H. Schouw in Voorschoten. Telef. K 1710 25191. De beste indruk maakten de twee jarige stieren- allen werden ze terugge roepen en geprimeerd, drie met een eer ste. zeven met een tweede en twee met een derde premie! Bovenaan kwam de door Jac. Dijkstra te Oldehove (Gr.) gefokte Emiel. v. Maarten, eig. de K. I. Ver. „Vita Nova" te Leiden, een heel goede diepe en even redige bul met wat hanghorens, edeler dan no 2, de zeer sterke, diepe en ge blokte Bernard, v. Betto, Groningse van W. Hoogendoom te Zoeterwoude, ter wijl de derde der eersten was de door S. J. v. d. Stoel te Leiderdorp gefokte Adelbert. v Court, van G. W v. d. Poel te Zoeterwoude, een bestsoortige diepe compacte en malse, niet overgrote stier die In kop en horens wat voornamer kon zyn; beide zün wat spits. Naast deze eersten- scholen onder de tweede premie-winnaars toch ook goede exemplaren die mogelük best nog tot eerste premie-dleren kunnen uitgroeien. Want bü de driejarigen, die ook alle vier geprimeerd werden, waarvan twee met een eerst premie, stond bovenaan de roodblaar Rlkus, v. Eduard, een Gro ningse van H. Angenent te Woubrugge. welke stier vorig jaar met b en 80 pun ten is opgenomen doch die nu aanzien- lyk meer waard is: heel beste typische malse zware en toch heel goed gepro portioneerde fraaie stier. Eveneens een lste premie kreeg Baron. v. Bert. van de Coöp. K I. Ver. te Leiden, ook een goe de slerke stier met goede benen en mooie productie-afstamming De beide anderen kregen een tweede premie, geen derde premie werd toegekend. Dan was er één oudere stier, de 4-jarige Gerrit, v. Maarten. Groningse van Gebr. A. O. en W.W v. d. Hulst te Alphen aan den Rijn een goede sterke stier met een verdikking aan het kos sem. die terecht in de eerste klasse ee- plaatst werd Een volle broer van deze had een 2de premie als tweejarige. GEVRAAGD voor direct een Leerling Verkoopsier SI RING AR Winkeljuffrouw voor de verkoop van Dameshoeden. C. de Groot-Van Egmond Ilanrlemmerstr. 147A, Leiden De grote collectie enterstieren maakte Breestraat als geheel ook een goede indruk; niet minder dan 15 werden geprimeerd, waar- van twee met een eerste, zeven met een Voor direct gevraagd tweede en zes met een derde premie. Bovenaan kwam de mooie, solide, gelün- de Knaap van Alma. v. Kaap. fokker E. de Boer te Bedum 'Gr.), eig. de K. I. Ver. te Leiden. Vooral ook heeft deze knaap een goed kruis, doch hij kon een beetje dieper. Mede een eerste premie kreeg de zware robuuste Adolf van Al ma, v. Knaap uit dezelfde stal. eig A. v. Dorp te Hazerswoude. Deze is haast een beetje „aan de maat" evenals enkele anderen die we vandaag hier zagen, zoals Wilson, v. Knaap van de K. I. Ver. te Lelden, die een 2de premie kreeg als tweejarige evenals de 2 j. Relnder v. Oosthum, v Jambo. van E. G. Roosen boom te Rijnsaterswoude, en nog een paar anderen. Over het geheel is dit groot zün geen aanbeveling; we hebben van een grote stier nog zelden veel goede fokresultaten gezien. Toilet der dieren doet toch stellig terzake; we zagen bij de tweejarigen in het ondereinde der tweede premie winnaars een goedsoortige stier die stellig hoger geplaatst was als hij keu rig netjes was voorgebracht. Bü enkele oudere stieren liet de 'dauwverzorging ook wel wat te wen- -en; door die te lange klauwen wor- ien de bewegingen niet beter! Wellicht zal er altüd wat te wen sen overblüven maar op deze keuring LEDEREN JASSEN, MANTELS, VESTEN, enz. zonder vooruitbetaling, ca. f2,50 per week. le betaling pas na 6 weken. Levering door geheel Nederland. Br. Bur. v. d. Blad no. 3262 Openbaar Slachthuis Zaterdagmorgen 9 uur, ver koop van grote partij MAGER RUNDVLEES, voorwaardelük goedgekeurd. Roastbeef en lappen. Verkoper: J. VAN TONGEREN. Restaurant KWANGTUNG Beestenmarkt 9, Leiden, 'raagt nette Verkrijgbaar in de kleuren: -art, donker-, middel- en lichtbruin, oxb.ood en wit. heden niet meer verwacht. Wat niet wegneemt dat het als eeheel een goede voor de afwas, van 610 uur keuring was, 's avonds. Natuurlijk voor de schoonmaak eerst naar Leuke gebloemde wasechte KLEEDJES 1.39 Gebloemde PLASTIC TAFELKLEDEN grote maat 2.35 HET beste TAFELZEIL O.ïrtJ 30 nieuwe dessins. Grote gebloemde TAFELZEILEN Q 7C- met wollen rug KEUKENBONT rood. geel, groen. oc 80 cm. breed, v.af D.iJo VENSTERRANDEN grote keuze, vanaf 0.98 KARPETTEN 'n keurcoilcctie Sterk modern HAARVELOURS t r.L.ui,na Q7 CA KARPET y/.5U WoUen MOQUETTE TAFELKLEDEN 29.90 PLASTIC, wit en door zichtig n QQ 120 cm. breed SORTERING HET GROOTST PRIJZEN HET LAAGST NATUURLIJK BIJ Haarlemmerstraat 172—174—179

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 13