LEIDSCH m DAGBLAD j WEERBERICHT Geestdriftig welkom in Lagerhuis voor Sir Anthony Eden Toeli M aren ieders gedachten nog vervuld van Cliurcliills aftreden Paasvacantie der Kon. familie betrekkingen Berusten in het onvermijdelijke PAAS-AANBIEDING DAMES-BLOUSES 2.65 llitgaans- en bedrijfsleven door krantenstaking zwaar getroffen 5 94.te -Jaargang DONDERDAG 7 APRIL 1955 No. 28495 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Slnsel L Leiden Giro No. 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f0.50 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Telefonisch van onze correspondent in Londen) Het Lagerhuis heeft gisteren de nieuwe premier, Sir Anthony Eden, geest driftig verwelkomd en tevens hulde gebracht aan Sir Winston Churchill. Ook in het Hogerhuis hebben de leiders van alle partüen de betekenis van Churchill geschetst en hun waardering geuit voor Eden. Een grote massa heeft Sir Winston Churchill en fliens echtgenote bejubeld toen de oude staatsman gistermiddag voor goed uit Downing Street vertrok en naar zijn buitengoed in Kent terugkeerde. In het Lagerhuis heerste een sfeer van weemoed wegens het aftreden van Churchill als premier, maar tegelijkertijd van intense voldoening dat hij zich tenslotte niet uit de politiek heeft teruggetrokken. Gisteren heeft Churchill een brief gezonden naar zijn kiesdistrict Woodford, waarin hij laat weten, dat hij zich in de volgende verkiezingen weer voor zijn district candidaat zal laten stellen. Het lot van de Conservatieven Is nog lang niet beslecht en het is volgens velen de vraag of zij zonder Churchill de verkiezingen zullen winnen. Dat is waarschijn lijk een van de redenen voor zijn voortzetting van het lidmaatschap van het Lagerhuis. Warm huidewoord van Attlee Gisteren was men in het Lagerhuis getuige van een waarlijk uniek en charmant tafereel. Hoewel Eden al ruim dertig jaar deel van de Kamer uitmaakt, werd zijn eerste optreden als premier met spanning tegemoet gezien. In het Lagerhuis gaan de dingen doorgaans informeler toe dan in de meeste andere parlementen. Er is geen tafel, waarachter de leden van de rege ring deftig gezeten zijn. Alle plecht statigheid Is aan het Lagerhuis vreemd. De pruik en de toga van de voorzitter niet meegerekend. Maar hij gebruikt geen hamer, alleen zijn zware, wellui dende stem. Er ging dan ook een schok door de zaal toen hij Eden inleidde met het simpele „de eerste minister". Eden begon zijn korte rede met een Ietwat gespannen hoog stemgeluid, maar als altijd gemakkelijk en snel sprekend en met de losse bewegingen v<m zijn lange, athletische figuur. Het was het uur van zijn triomf, waarvoor hij meer dan twintig jaar had gewerkt. Voor het Lagerhuis was het nog altijd dezelfde Eden. geheel vereenzelvigd met het ministerschap ran Buitenlandse Zaken. Het kost moeite te beseffen dat hij nu bovendien premier is. Mogelijk blijft hij zijn oude post tot na de verkiezingen bekleden. Einde van een tijdvak Toen hij sprak waren ieders gedach ten nog vervuld van het aftreden van Churchill Ook met Eden zelf was dit zo. 1 Hij verklaarde dan ook terecht dat na i d? vacantie Churchill in het Lagerhuis 1 de dominerende figuur zal blijven Eden is premier, maar hij beseft terdege dat hij niet kan wedijveren met Churohills persoonlijkheid. Maar Eden ls uitge sproken populair aan beide kanten van het huis. Diepe stilte viel toen Attlee als opposi tieleider de afgetreden Churchill met een j fris en pittig woord kort huldigde. Terecht was. zoals Attlee opmerkte, het ogenblik niet gekomen om Churchills levensloop tot in bijzonderheden na te taan. Hij hoopte dat dit tijdstin nog lang 1 niet zou aanbreken. Bovendien was Churchill pas op zijn tachtigste verjaar - I dag gehuldigd. Churchill was de man, die verschenen was toen het land hem bet meest nodig had. Hij behoorde tot de werkelijk grote premiers. Zijn aftre- i den betekende het einde van een tijdvak, i Attlee sprak de hoop uit, dat, nu Churchill geen historie meer zal maken hij vergat blijkbaar de theoretisch 1 nog altijd bestaande mogelijkheid van Luchtbasis van V. S. bij de Zuidpool In November vertrekken vijf schepen onder Byrd De Amerikaanse Marine za) volgend El jaar ongeveer 1200 kilometer van de Zuidpool een luchtbasis met een lan dingsbaan aanleggen. Op 1 November dit jaar zullen vijf schepen, met een bemanning van 1.393 koppen, onder commando van vice-admiraal Richard Byrd, naar de Zuidpool vertrekken. De luchtbasis zal worden aangelegd door 121 officieren en manschappen, onder wie een aantal technici, die in een basiskamp zullen achterblijven, terwijl de schepen in Februari naar de Verenig de Staten zullen terugkeren. Men ver wacht, dat in October 1956 de eerste vliegtuigen met voorraden voor de achtergeblevenen op de nieuwe vliegbasis zullen landen. Na het gereedkomen van de vliegbasis zal een weg over land naar - een andere basis aan de Zuidpool worden "l aanvelesd Zo dicht mogelijk bij de Zuidpool zelf zal een derde observatie- port worden ingericht. Alle bases zullen in de toekomst vanuit de lucht worden bevoorraad. Vrij veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking en tijdelijk wat lichte regen of motregen, i Matige tot krachtige Zuid Westelijke Wind. Weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 10 uur). 8 APRIL Zon op: 6.04 uur; onder: 19.26 uur. Maan op: 21.21 uur; onder: 557 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.04 uur en 16.18 uur. <9/4 tc 4 36 uur en 16.51 uur). Dit nummer bestaat uit 20 pagina's een top-gesprek met de Russen met deelneming van Churchill hij zal doorgaan historie te schrijven. Mogelok verschijnt reeds in het najaar zijn boek over de geschiedenis van de Engels sprekende volkeren, waaraan hi) al lang heeft gewerkt. Attlee gaf Eden de verzekering van de achting, die het Lagerhuis voor hem koestert, maar als oppositieleider kon hy hem natuurlijk geen lang premier schap toewensen. Onder daverend gelach citeerde Attlee een uitspraak van een vriend van de 19de eeuwse premier Lord Melbourne, die gezegd had dat het al een heel ding voor iemand is om drie maanden pre mier van Engeland te zijn. Later ant woordde Eden eveneens onder grote vreugde, dat Melbourne lange tijd pre mier geweest is! Uur van verbroedering Eden beschreef Churchills unieke eigenschap de problemen altijd in het allergrootste verband te zien en zijn vermogen om onmiddellijk tot de kern er van door te dringen. Ook zag Chur chill de problemen nooit abstract. ma3r altijd van de menselijk-realistlschè kant. Eden besloot zijn toespraak met de be lofte. dat hij zyn best zal doen voor zijn land. Toen hij ging zitten, keek hü om naar zijn echtgenote Clarissa, een nicht van Churchill, die zich op de tribune bevond. Zij glimlachte tegen hem en verliet daarop de zaal. De altijd guitige Walter Elliot, die al een gevierd minister was toen Eden als Jongmaatje in de politiek kwam, sprak zitn voldoening uit over de nieuwe aan- wienst voor de achterbanken, waarop Churchill nu zal plaatsnemen Wat een buitenkans voor ons. gewone fractie leden. riep hij juichend onder hilariteit uit. Hij zei eveneens onder gelach, dat Eden een van de weinigen is. die de grote post. waarvoor hii voorbestemd was. ook heeft bereikt Het land mag zich gelukkig prijzen met Eden, wiens optreden cefiiia-t van grote voortvarend heid en riiDheid Na dit alles wijdde het Lagerhuis zich met vliit aan een dor wetsontwerp over het Britse Museum Wat kon men ook anders doen dan na dit uur van alge mene verbroedering? Trektocht van Prins en Prinsessen De Koninklijke familie zal tijdens de Paasvacantie van de Prinsessen wederom In het Alpengebied verblijven. De Prinsessen Beatrix en Irene gaan met Prins Bernhard eerst een trektocht in het hooggebergte van Oostenrijk maken en zullen de laatste vacantiedagen in Klosters (Zwitserland) doorbrengen, alwaar Prinses Margriet met de Koningin de skisport gaat beoefenen. Pe Koningin zal worden vergezeld door haar hofdame jonkvrouwe C. E. B. Roell. Prinses Marijke zal wederom logeren in het kinderhuis „Le Genise" te Arveyes-Villars (Zwitserland), alwaar zij ook gedurende de Kerstvaeantie verbleef. Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene, die gistermiddag met dé regerings-Dakota van Soesterberg zijn vertrokken zijn gisteravond aangekomen op het vliegveld Kranebitten bij Innsbruck in Tirol. Vandaag is de Koningin met haar jongste dochters naar Zwitserland gereisd. Het laatste dvwp in het machtige dal van de Trtssana in het Zuid-Westelijk deel van de Oostenrijkse Alpen is het schilderachtige Galtur In hotel Flucht- horn arriveerde gisteravond om half- twaalf Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene m geselschap van de gidsen Toni Mnrth en Pompadelli uit Samikt Anton, die de weg zullen wijzen op de skitocht naar Klostere De Prins en zijn beide dochters hadden in Inns- de ski's werden aangebonden. Toni M&rth heeft nog een extra mannetje ge charterd voor de rugzakken Dan gaat het over de eindeloze sneeuwvlakten naar de Silvretta-gletscher. trekkend van skihut tot skihut. Op 14 April hoopt men dan over de Silwretta Klosters bin nen te glijden, waar Koningin Juliana en Prinses Margriet Donderdag om streeks vuer uur aankomen. Een van de eerste plichten van Eden als nieuwe leider van de Engelse regering was het laten maken van foto's. Eden poseert, terwijl zijn vrouw toeziet of alles in de puntjes in orde is. iiuiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii MORGEN GEEN „L. D." Morgen. Goede Vrüdag, zal ons Blad niet verschijnen; onze kan toren zullen de gehele dag ge sloten zijn. De Directie. Hotel „Chesa Grischunain Klos ters, het 1250 meter hoog liggende Zwitserse wintersportplaatsje in het kanton Graubiinden. waarheen Ko ningen Juliana en de jongste twee Prinsessen zijn vertrokken voor een •acantie. Bij mr Soesanto's a fsrheid Voorwaarden tot verbetering der Ondanks alles.... contacten familiair bruok de trein genomen naar Landeck en daar stond Toni Marth al met de sb-uitrusting en een taxi te wachten. Ln Landeck werd eerst het avondeten gebruikt en toen ging het per auto naar Galtur Dat laat-te doel van de tocht was nu niet direct erg prettig De smalle weg. waar twee auto's elkaar nauwelijks kunnen passeren is pas sinds korte tijd sneeuwvrij en de kuilen en plassen maakten de rit van 40 km in de donkere avond niet tot een genoe gen, maar niettemin kwam het gezel schap in opgewekte stemming in Gal tur aan. De ontvangst in het hotel was aller hartelijkst! De 11-jarige Ellie Türtscher. kleindochter van de waard, bood de Prinsessen een bouquet witte anjers aan In de kamers van de Pr:n«es;en stonden eveneens witte anjers Het ho tel was vol met diep bruingebrande gas ten. wie de zon nog een extna tintje had gegeven, en in de grote eetzaal speelde, evenals elke avond de muziek. Boven de ingang van het hotel had men snel nog een geïmproviseerde Ne derlandse vlag opgehangen, op aanwij zing van enige Nederlanders, die de Oostenrijker er voor behoedden de rood- wit-blauwe Franse vlag uit tc hangen Direct na aankomst gingen de gas ten na een vermoeide dag naar bed om krachten op te doen voor de lange dag van vandaag De tooht zou vanochtend omstreeks negen uur beginnen en een met rendieren bespannen slee bracht de bocug» iw. boren tot de plaats waar „De betrekkingen tussen Nederland en Indonesië zijn in de periode, waarin ik de Indonesische vertegenwoordiging in Nederland heb geleid, helaas verslech terd". Deze woorden sprak de schei dende waarnemende Indonesische Hoge Commissaris in Den Haag mr BIJZONDER MOOIE SORTERING Effen en gestreept Reeds vanaf HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA BONNEN voor onze Cliënten. Let op onze VOORJAARSCOURANT die bij U is thuisbezorgd. Londen nog steeds zonder dagbladen De Communistische ..Daily Worker" weer verschenen Het einde van de krantenstaking is nog lang niet ln zicht. Gisteren is het onpartijdige hof van onderzoek naar de oorzaken van het conflict haar werk zaamheden begonnen. Van de zijde van de vakbonden werd betoogd, dat de looneis gegrond was op een vergelijking met de beloning in andere industrieën, de toenemende duurte, de veranderingen ln de dagbladpersdienst. welke gro'er scholing vereist en de gestegen bedrijfs winsten. De werkgeversorganisatie stelde daar tegenover, dat Inwilliging van de loon eisen de gehele loonstructuur Ln het bedrijf zou wijzigen. Desondanks zijn de dagbladdirecties bereid de els aan arbi trage te onderwerpen. Zo&la men weet, weigeren de arbeiders dit, waarschijnlijk omdat zU beseffen weinig kans te maken. Er verschijnen thans in Londen kleine noodkrantjes. voornamelijk ter wille van de gokkers op paarden. Nieuws bevatten zü nauwelijks. De dagbladen, welke door de staking getroffen zijn. hebben de hoofdartikelen welke zij anders bij Churchills aftreden zouden hebben gepublioeerd door de persbureaux in binnen- en buitenland laten verspreiden. De lezers van de 18 milliocn Londense kranten zullen tot latere herdruk van de artikelen moeten wachten. Het economisch leven wordt in hoge mate door de staking getroffen, omdat er niet geadverteerd kan worden, het geen daling in de verkoop van handels artikelen met zich meebrengt. Ook het uitgaansleven ondervindt de invloed van deze krantenloze weken, omdat recen sies en aankondigingen ontbreken. De Communistische .Daily Worker" (de Engelse „Waarheid") zou heden. Donderdag, weer verschijnen als eerste blad. dat de staking bij de Londense dagbladen doorbreekt. De staking duurt reeds dertien dagen. Het Communistische blad, dat een oplaag van ongeveer 75.000 exemplaren heeft, is niet aangesloten bij de bond van dagbladeigenaars, waarvan het aan bod tot loonsverhoging twee weken ge leden door de bonden van de 700 staken de electriclëns en monteurs werd afgewezen. Toen de bedrijfdeiding evenwel een arbeidscontract met de monteurs en electriclëns wilde sluiten, legde een aantal zetters het werk neer. uit protest dat genoemde employés meer salaris zouuen krijgen, terwijl enige zetters wer den ontslagen omdat zü overbodig zou den zijn. Met de zetters is thans overeengeko men, dat er in de periode, dat alle andere nationale bladen niet kunnen verschijnen, van de „Daily Worker" niet meer exemplaren zullen worden cedrukt dan het maximum-aantal per dag ln het afgelopen half Jaar. Op grond hier van waren heden oneeverr 80 000 exemplaren te krijgen Vandaag zou de topleiding van oe Britse vakbeweging, de algemene raad van het acht millloen leden tellenae congres van vakverenigingen (T.U.C.), zich op een spoedbijeenkomst over de krantenstaJang beraden. Soesanto Tirtoprodjo, gistermiddag tij dens een onderhoud op „Backersha- gen" te Wassenaar. Mr Soesanto. die de functie van waar nemende Hoge Commissaris van Indone sië m ons land ruim drie jaar heeft be kleed. zeide er de voorkeur aan te ge ven in te gaan op de middelen, die tot verbetering van de Nederlands-Indone sische betrekkingen kunnen lelden, en geen analyse te zullen geven van de oorzaak van de slechter wordende rela ties. Wat betreft het Nederlandse aandeel om tot verbetering te komen zeide mr Soesanto: „De Nederlanders moeten berusten in het onvermijdelijke, dat is de volledige overdracht van de souve- reiniteit over het gehele territoir van het voormalige Nederlands-Indie. Dat houdt dus in de erkenning van de na tionale eis van Indonesië op „Iran- Barat". Voorts noemde mr Soesanto als voor waarde. dat de Nederlanders elke zucht tot Inmenging, ln welke vorm dan ook, in de binnenlandse aangelegenheden van Indonesië, opgeven. De scheldende waar nemende Hoge Commissaris lichtte dit toe met te wijzen op de steun, die „ze kere groepen van de Nederlandse sa menleving geven aan de onwettige op standige beweging van de ..zogenaamde Republiek der Zuid-Molukken" en de wens, nog steeds invloed te willen blij ven uitoefenen op de samenstelling van de Indonesische regering en de terug keer van de federale structuur ln de In donesische Staatsvorm". Als voorwaarde, waaraan van Indone sische zijde dient te worden voldaan, noemde mr Soesanto het accepteren als een onvermijdelijke overgangstoestand van het normaal functionneren van het Nederlandse bedrijfsleven in Indonesië. Mr Soesanto voegde hier aan toe. dat het Nederlandse bedrijfsleven ln Indo- nes.ë echter van harte dient mede te werken om zich aan te passen aan de wensen van Indonesië om de koloniale economie van het land om te bulgen tot een nationale economie. Op de vraag, hoe men van Indonesi sche zijde een oplossing ziet van het vraagstuk van de in ons land verblij vende .Ambonezen zeide mr Soesanto, dat naar zijn mening dit probleem al leen afdoend kan worden opgelost, in dien het officiële standpunt van de Nederlandse regering, die de beweging van de RMS beschouwt als een op standige beweging tegen het wettige gezag in Indonesië, volledig door de gehele Nederlandse samenleving wordt aanvaard en dat dienovereenkomstig wordt gehandeld. Mr Soesanto deelde in antwoord op verdere vragen nog mede. dat met de re organisatie van het Indonesische Hoge Commissariaat tot normale ambassade gestadig wordt voortgegaan. Alle lei dende functies op het Hoge Commissa riaat worden thans door Indonesiërs be kleed Mr Soesanto zeide voorts het zeer waarschijnlijk te achten, dat met het be noemen van een opvolger zal worden gewacht tot na de ratificatie van het protocol tot opheffing van de Uniever houding. Tenslotte zeide mr Soesanto, dat on danks de politieke controversen rijn samenwerking met de Nederlandse au toriteiten steeds van vriendschappe lijke aard is geweest. ...MOn contacten met minister Luns en de Regeringscommissaris voor In donesische aangelegenheden, mr N. S. Blom, zijn zelfs „familiair" te noemen" aldus mr Soesanto, die de volgende Dinsdag zjjn nieuwe functie van In donesisch ambassadeur ln Parijs zaj aai. tangen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1