fasser moest revolutie voltooien na de val van Naguib lol >er levende jonge officieren zoeken politieke ideologie Oud-Katwijk' Hotel Levedag 2000 ambtenaren protesteren LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 5 April 1955 Vierde Blad No. 28493 Egypte's nieuwe regiem (Ingez. MM.-Adv.) (Van onze reisredacteur) ii iar in totalitair geregeerde landen de leiders van het regiem zich plegen te ogen met kostbare poespas ter meerdere glorie van eigen persoon, Is het lid opwekkend dat de jonge militaire bestuurders van Egypte in hun partl- re levensstaat een verfrissende eenvoud handhaven. ie jonge officieren dragen nog steeds hun simpele khaki-uniformen, leven ten bescheiden salaris en zijn blijven wonen in hun sobere flats In Cairo of kuiten. Premier Nasser zelf huist nog in de kazernewoning van zijn oude lent. Nu mag achter deze eenvoud een zekere politieke tact schuil gaan. leer een majoor-minister op spijtige toon tegen een vriend verklaart, dat hij eigenlijk geen hoge gasten vla zijn vrij morsige trap kan ontvangen, omdat tch de huur van vierhonderd gulden voor een behoorlijke flat niet kan rloven, maar er zit dan toch een sierende, zij het wat naieve onbaatzuch- ld in. Die soberheid, oprechtheid en naïviteit zijn de sympathieke eigen- ppen van Egypte's huidige regeerders. „Purgeermiddel" onvoldoende i zyn zij? wel, deze „blckbachis" nants-kolonel) en „saghs" ima- i van leger en luchtmacht, door de nog geen veertig jaar oud. zijn af- tlg uit de kleine middenstand. Af- l en militaire scholing bepalen in mate hun levenshouding: puriteins, tud, denkend in eenvoudige ter snel en rechtlijnig handelend, vol tegen de rijke, ontwikkelde pasja- die onder Faroek het land in een ran verderf en corruptie had ge en, autoritair, maar tegelijkertijd rokken van het gehoorzaamheids- van militair en kleine burger, revolutie moet hen veel innerlijke gekost hebben, het plan van de bhat el ahrar", het front der „vrije eren" heeft in acht jaar lang ver ing moeten rijpen eer het tot uit ing kwam. 'dwongen tot verder gaan uitvoering van de staatsgreep op li 1952 tekent hun mentaliteit. Zy een generaal-majoor, Mohammed ib, tot boegbeeld van hun opstand, uder en wijzer man, vooral hoger in ter dekking van burgerlijk en mi- geweten! Zij zochten geen persoon macht, probeerden daarentegen, i zij Faroek met koel, maar correct iir eerbetoon hadden heengezon- ien burger-regering (zij het dan tijdelijke militaire controle) te haven en een gesaneerd democra- b regiem voor te bereiden. —«•iitan-s. de revolutie is een onver- lijk wapen, ook voor hem die het ert. Handhaving van hun doeLstel- l dwong hen tot hardhandig en lurend toeslaan tegen oude politie- religieuze leiders, die mee wilden op de nieuwe koers om haar weer buigen en zelfs tegen arbeiders, indaag of morgen het paradijs w-il- dwingen. En zo bevonden zij, die ht hadden dat de revolutie slechts brgeer-middel zou zijn. dat duur- r behandeling van het zieke Egypte was en dat zij niet rustig naar hun enten terug konden keren, maar irstaanbaar verder werden gedrnn- 'P de vreemde en onbekende weg, •P zij de eerste stap hadden gezet. Als een vis in het water man was er, die zich als een vis t water voelde in dit nieuwe ele- de enige niet rasechte revolution- de oudere, wijzere „lewa" (generaal ir Mohammed Naguib. Hij sloeg idellijk aan bij het volk. zijn va- tc, fotogenieke gezicht glimlachte Ale voorpagina's, hij kuste klnder- net vervaarlijke charme. En hij nota bene de verpersoonlijking van folutie. De jongeren, die al het hadden gedaan, berustten daarin, 1 zijn overheersende rol in de Re- onnaire Raad, die het land in feite fde. hen begon te prikkelen. !U:b had rechten gestudeerd, bezat (onomische graad, liet &1 te duide- ierken. dat hij ouder en wyzer was, tot bedaardheid, hield af van ©nnen daden. Hii, de intellectueel, lonservatief. half-revolutionnair, overleg met andersdenkende groe- met de Mohammedaanse Broeder- en zelfs met de oude politieke par- om tot nieuwe nationale eenheid men. Toen hij daarbij verzet ont- e in de Revolutionnaire Raad. els- een presidentieel veto rriteerd door zijn „onverdiende" geweldige populariteit bU het volk. Premier Gamal Abdel Nasser geschokt door zijn „verraad aan de re volutie" weigerden Nasser en de zijnen. Naguib gmg heen. Het was Februari 1954. Met open ogen in de val Op dat moment is Egypte dient by een bloedig conflict geweest. Het volk roer de zich. een groep cavalerie-officieren onder majoor Mo'.ueddine. broeder van de minister van Binnenlandse Zaken, eiste vrywel gewapenderhand herstel van Naguib in zyn functies van presi dent en premier. Op dat moment cok toonde Nasser, voorheen vice-premier en heftig revolutionnair, dat hy tactiek geleerd had. Hu accepteerde welwillend een terugkeer, omarmde de blij verraste Naguib. Wilde Naguib een nationale ver zoening. herstel van de parlementaire democratie, verkiezingen? Wel. hij zou ze hebben. Met de grootste spoed. Nie mand liberaler dan Nasser: het nieuwe regiem zou in Juni zyn macht aan een snel te verkiezen Constituante overdra gen, de censuur op de pers werd afge schaft. De verheugde Naguib liep met open ogen in de val. Want al te scherp formu leerde de vrye pers haar bezwaren le gen de militaire leiding, al te gretig stonden de oude politici van de Wafd, Egypte's machtigste politieke party, ge reed. En Nasser mobiliseerde zyn hulp troepen. Hy waarschuwde de „vrije offi cieren" tegen Naguibs oogmerken en de vakbonden tegen de kapitalisten. Hy toetste de politie en bevond haar trouw. Naguibs macht zou slechts enkele weken duren, de vrye officieren, het „geweten van de revolutie" bestookten de Revolutionnaire Raad met resoluties. En de wijze, oude „lewa" begreep dat hy geslagen was, zelfs de liefde van het volk kon hem niet redden, hy droeg het premierschap over aan Gamal Abdel Nasser op 18 April 1954. Eenheid, tucht en arbeid Zelfs het presidentschap zou hem niet lang gegund zyn. Op 26 October schoot een lid van de Mohammedaanse Broe derschap. fanatieke orthodoxen, zUn pis tool leeg langs Nassers oren. Naguib werd gecompromitteerd bevonden en op 14 November van zyn nog slechts nomi nale presidentschap ontheven. Nu zit het boegbeeld van de revolutie stilletjes opgeborgen in een villa met veel prik keldraad eromheen, te wachten tot het rad van de fortuin weer naar hem toe zal draaien Niet veroordeeld, maar wel voorlopig uitgerangeerd Gamal Abdel Nassers revolutionnairen hebben thans het ryk alleen en zy zyn vastbesloten hun revolutie te voltooien. ..Bickbachi" Nasser vult thans Naguibs stoel, hy is in korte tyd tot een kalme ..sterke man" gegroeid, die de wilde discussies in de Revolutionnaire Raad doorgaans met een paar rustige woor den weer in ordelijke banen leidt. Wilde discussies: de wildste worden gevoerd door majoor Salan Salem, minister van Propaganda en Soedanese zaken. Het is een publiek geheim, dat Nasser bijzonder ontevreden is over de „dansende ma joor". die enige indrukwekkende diplo matieke echecs op zijn naam heeft en enige malen dich' by gedwongen aftre den is geweest. Maar sinds de affaire- Naguib kan het nieuwe regiem zich niet nogmaals een breuk veroorloven en dus wordt de heilige eenheid althans naar buiten gehandhaafd. En voorlopig heeft Nasser zijn negen getrouwen, die - het dient eezegd - zich van 's ochtends tot 's avond; in vaak onmenselijk tempo af- be'i'pn. no? vast genoeg in de hand Het motto van d£ nieuwe Egyptische staat luidt net voor niets: „eenheid, dis cipline en arbeid". Kotoenfcbrieken Lancashire gaan een week sluiten Ve'.e katoenfabrieken in Lancashire zullen genoodzaakt zyn de gehele week na Pasen te sluiten, als gevolg van de invloed van de invoer uit het buitenland op de binnenlandse industrie. De Vereniging van katoenspinners en -fabrikanten heeft medegedeeld, dat tenminste 18 000 arbeiders van de weve ryen na de nationale feestdag van Maandag 11 April voor enige tyd naar huis gestuurd zullen worden en dat 50 000 weef toestellen in 117 weveryen stopgezet zullen worden. Waarschyniyk zullen de arbeiders het werk niet vóór de daarop volgende Maandag hervatten. Het aantal arbeiders, dat tydeltjk geen vverk heeft, zal wellicht de 20 000 berei ken. Werkgevers en vakverenigingslel- I tiers vrezen, dat de stopzetting na Pa sen de ernstigste zal zijn sedert de in zinking van drie jaar geleden. De vereniging hoopt, dat deze situatie er toe zal bydragen. dat de regering maatregelen zal bespoedigen om toe zicht te houden op de steeds groter wor dende invoer van buitenlandse katoenen garens en stoffen, zoals de industrie die j vraagt. Poujada aangeklaagd wegens verspreiden van rassenhaat Het blad van de Internationale Liga tegen anti-semitisme meldt, dat Pierre Poujade, de leider van de beweging voor belastinghervorming in Frankryk. zal worden aangeklaagd wegens versprei ding van rassenhaat Hn zou zich laat dunkend hebben uitgelaten over oud premier Pierre Méndes-France die Jood is. Er zal een schadevergoeding van 45 millioen francs worden geëist: één franc voor elke Franse burger. PPOF/TEEP ERVAN.' per Zilversakje voor 4 diepe borden Weer Conservatieve winst bij graafschapsverkiezingen De Britse Conservatieven hebben hun positie in de graafschapen rondom Londen verder versterkt door winst te boeken In Surrey en Essex. In Surrey, ten Zuiden van de hoofd stad, verloren de Socialisten zeven san hun dertien zetels, terwijl zy in Essex, ten Zuidoosten van Londen, zeven van hun 51 zetels moesten afstaan aan de Conservatieven, die daardoor de meer derheid in de raad hebben verworven. Zoals bekend heeft de Labourpartij in Londen zelf haar overwicht dat zjj sinds 21 jaar had, behouden, hoewel haar meerderheid van 55 tot 22 zetels vermin derd is. In West-Duitsland bijna elf millioen vluchtelingen Er zyn thans in West-Duitsland 8 576.000 vluchtelingen uit gebieden ten Oosten van de Oder-Nek-se-grens. Hier onder zyn de in West-Duitsland geboren kinderen van de vluchtelingen begrepen. Verder zyn er in West-Duitsland 2.378.000 „immigranten" uit Beriyn. Oost-Duitsland en het Saargebied. De vluchtelingen maken meer dan een vyf- de deel uit van de totale bevolking van ongeveer 50 millioen zielen. Bovendien is het geboortecyfer van de vluchtelin gen „aanzienlijk hoger dan dat van de West-Duitse bevolking. f 10.000 uit portemonnaie verloren Een 45-jarige autoverkoper uit de pro vincie. die in gezelschap van zyn vrouw verschillende café's in de hoofdstad be zocht. heeft by de politie aangifte ge daan dat hy bij deze bezoeken een be drag van f 9926 uit zyn portemon naie is kw-ytgeraakt. De autoverkoper vermoedt dat hy het geld dat zyn werkgever toebehoort by het afreke nen in een café aan het kleine Gart- manplantsoen heeft verloren. Pas om half een 's nachts, toen hy zich in een ander café bevond, kwam hy tot de pyniyke ontdekking van de vermissing. In de eerste jaren van Katwijks opkomst als bad plaats, werden al dadelijk enige etablissementen ge sticht, bestemd om aan de badgasten een onderkomen te bieden. Eén dier pioniersbedrijven was het hotel Levedag. gelegen aan de Boulevard, tussen de Voor straat en de Oude Kerk, op de hoek van de Zeesteeg. Vandaag tonen wij U een opname van het gebouw, gemaakt omstreeks de eeuwwisseling. Het pand be stond echter reeds veel langer; het werd namelijk gesticht in het jaar 1878 door de heer Levedae. die tevens exploitant was van een bekend hotel in de Breestraat in Lelden. De exploitatie als hotel was financieel bezien echter geen succes te noemen en de eigenaar zag zich dan ook 25 jaar later, in 1903, ge noodzaakt tot verkoop over te gaan. Het gebouw kwam toen in handen van de gebroeders J. A. K, de Best, die het roer omgooiden en er een pension van maak ten, onder de naam „Pension Zeerust". In 1918 vond wederom verkoop plaats en wel aan de heer N. van Beelen, die de naam ongewijzigd handhaafde. Wel was het toen geen zuiver pensionbedrlj f meer. daar de heer Van Beelen zich eveneens bezig hield met de verhuur .van gemeubileerde appartementen zonder pension. Het pand bleef bestaan tot het jaar 1943. toen het op last van de bezetter, tegelijk met de overige bebouwing van de Boulevard, aan de slopers hand ten offer viel. In 1953 heeft de heer Van Beelen op vrijwel dezelfde plaats een nieuw gebouw doen stichten, dat traditiegetrouw weer de naam „Pension Zeerust" ontving. De begane grond van het brede middenstuk van het gebouw werd geheel ingenomen door een grote eet zaal. Als bijzonderheid willen we vermelden, dat de toonbank, welke zich in deze kamer bevond, het enige onderdeel van het gebouw is dat aan de sloper ont kwam. zy is thans in gebruik in het winkelpand van de e--- Verdoes. Louwestraat 10 Er werd ons veruer no? o-.-idegedeeld. dat een maquette van het gebouw ,<ch ln het bezit bevindt van de heer J. G. Barendsma, Prlncestraat 9. Inzake mislukking salarisoverleg De grote zaal van „Amicitia" te Den Haag was gisteravond te klein om alle Rijksambtenaren, leden van het Amb- tenarencentrum. die in een landelijke buitengewone vergadering bijeen wa ren gekomen, te bevatten. Het onder werp van bespreking was: „De misluk king van het salarisoverleg Aan het einde van deze door ongeveer -000 ambtenaren bijgewoonde bijeen komst werd bU acclamatie een motie aangenomen waarin deze leden van het Ambtenarencentrum zeggen dat de voorstellen van dit Centrum in de Centrale Commissie voor georgani seerd overleg redelijk en verantwoord waren. Zij keuren daarom het beleid van het bestuur goed en spreken de verwachting uit dat dit bestuur met alle het ten dienste staande oirbare middelen waar en wanneer dit moge lijk zal blijken zal blijven streven naar verw erenlyking van de voorgestelde salarisverbeteringen. Het wordt betreurd, zo verklaart de motie voorts, dat de regering niet bereid jong Egypte, hei nieuwe repitin laak wun.i komen pet jaar 35.001 hoopt voor de jeugd een betere toe- nieuwe Egyptenaartjes bij. komst op te bouwen. Een zware ONDERZOEK NAAR WALVISSEN. De werkgroep walvisonderaoek T.N.O., die is gevestigd ln het Zoologisch La boratorium van de Universiteit te Am sterdam heeft zich met behulp van de inspectie der vlsserilen en met steun van de Kon. Ned. Redersvereniging tot de rederyen gewend met het verzoek aan ieder schip twee exemplaren van een brochure van prof. dr E. J. Sly per over een verzoek om medewerking aan Nederlandse zeevarenden voor het waar nemen van walvissen te doen toekomen. In deze brochure wordt uiteengezet, waarom en op welke w ijze het onderzoek naar walvissen moet geschieden Sedert Nederland namelijk ln 1946 weer met de walvisvaart is begonnen, is ons land ook in de ..International Whaling Com mission" vertegenwoordigd. Dit orgaan heeft ten doel er voor te zorgen, dat de walvissenstand op een zodanig peil blijft, dat ook ln de toekomst de wal visvaart kan worden beoefend. Dergeiyke regelingen moeten berusten op een grondige kennis van de levens- wyze der dieren, aldus prof Siyper De walvisvarende landen hebben dan ook de verplichting op zich genomen aan het v.etenschappeiyk onderzoek deel te ne- Behalve van de Kon. Ned. Redersver eniging is ook steun verkregen van de 'Chef van de Marinestaf De schepen van de Kon Marine bevinden zich na- melijk dikwyis op routes die door koop. vaardUschepen zelden of nooit worden bevaren. is gebleken ln voldoende mate aan de gedane voorstellen te gemoet te komen. Geconstateerd wordt, dat de salarisver - betermg. waartoe de regering wel bereid is, niet voldoende is om de onrust en de ontevredenheid van het Nederlandse ambtenarencorjis weg te nemen en ook om onder het overheidspersoneel de ar beidsvreugde te bereiken Verder wordt in de motie de vrees ge uit dat hierdoor de alom te constateren onlust om in overheidsdienst te treden en de neiging om de overheidsdienst te verlaten in onverminderde mate zal biy- ven voortbestaan, ten nadele van een goede uitoefening van de ojjenbare dienst en dientengevolge van de gehele Nederlandse gemeenschap. Vele afgevaardigden spraken met klem over de huns inziens onjuiste sala riëring van de ambtenaar. Hun betogen werden herhaalde malen onderbroken door luide en langdurige toejuichingen. Prins Bernhard bij sportvliegers UITREIKING VAN PRIJZEN. De Nederlandse sportvliegers zijn Zaterdag ter openinr van het seizoen in Hotel Gooiland to Hilversum bij een geweest. Prins Bernhard. zelf enthousiast sportvlieger, was volgens traditie enige tiid ln hun midden. Op de reünie werden diverse prijzen uitgereikt. De kamploenspnis 1954 werd na een openingswoord van thr P H. van der Wall Repelaer van Putters- hoek. voorzitter van de afd. motorisch vliegen, door de algemeen voorzitter C. Kolff uitgereikt aan L. R. Lucassen. die o.a. de door sportvliegers veel ge bruikte rekcnschilf ontving Voorts werd de Willem van Graftbokaal voor hem. die zich het meest verdlcnstelltk voor de SDortvilegerii heeft eemaakt. uigereikt aan Klaas de Geus van den Heuvel, voorzitter van de Goolsc Stlohtse Aeroclub. Door de weduwe van de heer van Graft werd vervolgens een olaauette met diens beeltenis onthuld, bestemd voor de Nationale Luchtvaart school. Tenslotte werden tot de scheldende voorzitter van de Twentse Aeroclub de heer H. J P van Heek. vele woorden van waardering gesproken: ook hit ont ving enkele geschenken. Vele ambassadeurs en gezanten met hun dames zyn gisteren byeengekomen in de residentie van de gezant van Luxemburg, de heer Auguste Collart, teneinde afscheid te nemen van de waar nemend Hoge Commissaris van Indone sië. dr Soesanto Tlrtoprodjo. De heer Auguste Collart sprak de naar Parys vertrekkende diplomaat, namens het corps diplomatique op hartelijke wyze toe. waarna hij hem het bekende geschenk, een grote zilveren sigarendoos met de handtekeningen der diplomaten daarin gegraveerd, aanbood. Dr Soesanto Tirtoprodjo sprak een dankwoord. HET VIEL NOG MEE.... Op het s.s „Ampenan" van de Kon. Rott. Lloyd. dat op het ogenblik een reis maakt in de JavaNew-York-lyn was van Singapore naar Amerika een Ame rikaans echtpaar. Biddle geheten, ge boekt Het had vermeld enige kleine huisdieren" bi] zich te hebben By het aan boord gaan bleek, dat de Ameri kanen daaronder verstonden: een lui paard. enige casuarlssen tien apen. en kele leguanen, een serie slangen en een paar kooien met vogels! Aan boord zei men: „Het valt nog mee. nu ze de honderdjarige olifant hebben thulsgelaten RECHTZAKEN Vrijspraak vorderde de Officier van Justitie tegen een sleepbootkapltem uit Amsterdam, die door de kan tonrechter tot f25— boete was veroordeeld, om dat hy door foutief varen ln Alphen aan den Ryn een brug zou hebben ont wricht en zodoende het plaatseiyk ver keer had gehinderd, doordat de brug voor het verkeer moest worden gesloten. Daai- de sleepbootkapitein meende niet schuldig te zijn, verscheen hy voor de Haagse Rechtbank Verdachte was met de sleepboot gevaren en trok een zol derschuit, die met IJzeren pijpen hoog was geladen Verd verklaarde dat hy de boot goed voor de brug had Plotse ling wai de achtersteven van de zolder schuit afgezwenkt er de ladin? was te gen de brug aangebotst, waardoor de brug werd ontwricht Een brugwachter trachtte de brug nog hoger op te draalen. maar een botsing was onver- mljdeiyk. De Officier van Justitie achtte niet bewezen, dat verdachte anders had moe ten handelen dan hy had eMaan Hy vroeg vernietiging van het vonnis van de kantonrechter en vorderde vryspraak. Uitspraak 15 April.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 7