ALPHEN worstelde door kinderziekten naar nieuwe gestalte voorwaarde voor succes 94ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 5 April 1955 Derde Blad No. 28493 Wie aan de neg timmert, heeft bekijks Grote en kleine stappen op weg naar grootscheepse in(lastria Iisa t ie Zeker velen uit Alphen vinden werk elders, doch daartegenover staat een 6teeds wassende stroom naar Alphen trekkende arbeidskrachten uit de directe (en door Baronie tiidelijk ook verre) omgeving. Een grond temeer om met voldoening te kunnen vaststellen, dat Alphen zich in snel tempo tot industriële centrum gemeente ontwikkelt en daarmede de nieuwe taak in de herwonnen vrijheid met succes heeft aanvaard. Slechte outillage (Van een onzer redacteuren) Wie aan de weg timmert, heeft bekijks. Bekijks in ons landje gaat gepaard aan critiek. Met deze waarheden in gedachten èn met de kennis der feiten mag niet anders geconstateerd worden, dan dat Alphen in de tien jaar vrijheid die ons volk binnenkort herdenkt heel wat heeft getimmerd, gebouwd aan de nieuwe toekomst. En dus de vrijheid wèl besteed heeft. Een analyse van tien jaar vrijheidsbesteding door de centrumgemeente van de Rijnstreek leert, dat Alphen hard doende is van gestalte te veranderen, zich in te werken in de na de oorlog opgelegde taak van industrieel middelpunt van een groot rayon. Bij die groei van plattelandsgemeente tot industrie centrum moesten uiteraard allerlei kinderziekten worden overwonnen. Kinder ziekten als aanpassing aan een andere gemeenschapsaard dus andere gemeen schapsmentaliteit, opvangen van structurele heroriëntatie bij het ene deel der bevolking in de historisch gegroeide verhoudingen en het fundamentele karakter der oorspronkelijke gemeenschap. Botsingen op allerlei (laag en hoog) niveau zijn daarbij niet uitgebleven. Critiek is de gemeente niet gespaard. Maar ondanks dat alles: er werd aan de weg getimmerd, en dat was heel wat waard in een tijd, dat ons volk vroeg om bouwen aan een nieuwe toekomst. Andere bestemming Alphen was voor de tweede wereldoor log een gemoedelijke plattelandsge meente. Een hoofdzakelijk agrarische be volking. Een welhaaast Middeleeuws op haalbruggetje als enige oeverbinding. Meer industriële bedrijvigheid dan el ders in de Rijnstreek maar zeker met zoveel dat van een grote "industrieplaats gesproken kon worden. En bil dat alles een vrij onrustbarend Werkloosheids cijfer. Van hogerhand werd het aantrekken van mdustrieën zeker niet bevorderd. De plaatselijke overheid deed al erg weinig wat betreft de doorbreking van het isolement, waarin de gemeente in ver keerstechnisch opzicht was geraakt. Alphen was, wanneer we het na zo vele jaren op een afstand zien. waarlijk niet een imposant geval. Dat is het nog niet. maar het groeit er wel hard heen. Alphen werd na de bevrijding bij de toekomstplanmng bestemd om het in dustriële en derhalve ook verkeerstech nische hart van de Runstreek tussen Leiden en Woerden te^ worden. De lig ging in het centrum van de Randstad Holland, in een rayon waai- het schep pen van werkgelegenheid een dringende els was, lag een dergelijke bestemming voor de hand. Heeft Alphen zich die nieuwe taak waardig getoond heeft het er de schouders onder gezet? We zün ge neigd die vraag bevestigend te beant woorden. Er is laten we het ronduit zeggen, zodat ook woorden van lof meer relief en waarde krijgen veel gemodderd in Alphen. niet steeds hebben bevol king en overheid duidelijk de weg ge zien, die bewandeld moest worden. Maar één ding kan de Alphenaren zeker niet verweten worden: dat ze niet ge tracht hebben, ondanks veel falen, de goede wegen te zoekenen te vinden. En dat is niet bij de poging alleen gebleven. Arbeidsmarkt in streekcentrum In een streekcentrum als het naoor logse Alphen is van het allergrootste gewicht de arbeidsgelegenheid in het bijzonder voor de eigen bevolking. In een gemeente, waar de eigen bevolking werkzoekend is. kan men moeilijk een grote trek van arbeiders van buiten ver wachten. een van de voorwaarden voor de positie van centrumgemeente. Voor de oorlog was de werkloosheid onrustbarend. Op een totaal van onge veer 5000 Alpthense mannelijke arbeids krachten kwamen gemiddeld ongeveer 1000 werklozen voor. Dat is een percen tage van 20. Door verschillende oorzaken (naast ontwikkeling van arbeidsgelegenheid ook het feit. dat de Alphense industrieën direct na de bevrijding over het alge meen volop aan het werk konden) was leeds in 1946 het werkloosheidscijfer gedaald tot 130 op een grotere bevol king. hetgeen 2 procent van de man nelijke arbeidskrachten betekende. Het is een buitengewoon grote ver dienste geweest van de Alphense ge meenschap. dat deze verbetering op grond van min of meer toevallige om standigheden nadien niet alleen is ge handhaafd. doch tevens vergroot. dt om ie Kunnen vouwen uun ue toe komst. Een duidelijk beeld van de grote verbeteringen in en rond de Pieter Doelmanstraat (rechts) zoals men dat kan zien van de toren der Herv. Kerk in de Julianastraat. Uiterst links onder een hoekje van het gebouw van de Alphense Bank (met zonneschermen). (Foto L.D./Van Vliet). In 1954 immers was het aantal werk lozen reeds gedaald tot 1,25 procent van de mannelijke beroepsbevolking! Een waarlijk niet onverdienstelijk re sultaat van aller streven, om de in- dustrialisatietaak waardig te zijn. De algemene lijn van deze cijfers ligt weliswaar parallel met de landelijke er varingen. doch de sterkte der verschil len en verschuivingen is in Alphen gro ter, zodat ongetwijfeld van een succes op dit terrein van „vriiheidsbesteding" gesproken kan worden In verband met deze beschouwing mag met nagelaten worden op te merken, dat Alphen cr in de laatste vijftien jaar in is eeslanzd, het aantal j in Alphen aitoeidsoame werknemers naar i schatting op te voeren van ongeveer 4500 tot 7000. dat is dus een stijging van goed 55 procent In diezelfde tijd vermeerder de de bevolking met nog geen 25 pro- cent! Plaatselijk en regionaal Dit alles werd bereikt ondanks de buitengewoon slechte outillage van Ai- phen voor de nieuwe taak. toen de bezettingsjaren waren geëindigd Industrieterrein was biina niet be schikbaar en in ieder geval onbereikbaar door de gebrekkige verkeerssituatie. De ..brug der zuchten", de enige Runover spanning in Alphen, kreeg in de eerste naoorlogse jaren een landelitke ver maardheid Een unicum was geruime tijd het verkeersbord dat ei bij werd aangebracht en dat de automobilisten waarschuwde, dat zij een goede kans maakten te stranden en het verkeer te land en te water te ontwnohten D- recreatiemogelijkheden waren miniem Neen Aljahen was bil de bevrijding be slist met ingesteld op dc nieuwe taak zeker niet bovendien als de woongele genheid in aanmerking werd genomen V erkeersontplooiing Maar Alphen wist van aanpakken, en veel noodzakelijks werd verwezenlijk; Dank zij medewerking van provincie en rijk werden de verkeersverbeteringen in de laatste tien jaren legio Er kwam een provinciale omleidingsweg. de Rijn dijk kreeg een beter aanzien, ei kwam een brug van de provincie bi) Gouw- sluis, er kwam een gemeentelijke brug meer naar het Noordwesten er kwam een grootse verkeersweg ten Westen van de Alphense Rijnbocht. en een nieuwe oeververbinding in het centrum van het dorp staat verwezenlijkt te worden, ge paard aan doorbraken, die de vlotheid van het verkeer ten goede komen. Ver der wordt binnenkort Gouwsluis door een moderne weg verbonden met Bos koop. waardoor een goede Noord-Zuid- verbinding binnen de Runstreek via Al phen tot stand komt. Twintig procent bijgebouwd Veel van die werken werden uitge voerd in een tijd, dat het op andere ter reinen nog helemaal niet zo zeker was Hieruit blijkt het streven van het ge meentebestuur, eerst een einde te maken aan de misstanden op wom.nggebted in eigen gemeenschap ten koste van de aantrekking van inwoners van elders Voor een centrumgemeente, die steeds moet beschikken over arbeidskrachten van buiten om die positie te handhaven, ongetwijfeld een zeer juiste politiek. Een uitzondering moet worden gemaakt ten aanzien van de woningbouw voor per soneel van Baronie, aangezien een deel van het personeel hiervan niet uit eigen rayon doch van verder weg af komstig is I rtd ustrialisatie Dit brengt ons op het gebied van de industrialisatie. Vele tegenslagen zijn op dat terrein geboekt Vooral van de kleinere bedrij ven verdween er nogal wat Maar daar tegenover stonden grote winsten. In de eerste plaats moet genoemd wor den Baronie, die na de brand te Schiedam hier een nieuw tehuis vond dank zi) initiatief uit Alphen zelf. zo wel van particuliere als overheidszijde, De belangrijke scheepswerven, die vooral na de oorlog een internationale faam hebben gekregen i vooral ln Indo- Hoewel een groot deel van de werkgelegenheid ten goede kwam aan daling van het plaatselijk werkloosheids cijfer. blijft een belangrijk deel van die uitbreiding ten goede komen aan ar- beiskrachten van buiten af. dat de groei naar nieuwe gestalte sla gen zou. De woningbouw liet vooral in de eer ste na-oorlogse jaren zeer veel te wen den over Het leek er op dat het geld in de bruggen gestoken vruchtbaarder be steed had kunnen worden aan het on derdak brengen van de steeds groeiende bevolking. Misschien was het ook beter geweest, de volgorde van al die projec ten te wijzigen, maar op den duur is ge bleken, dat ook de woningbouw op gang kwam. Sinds de bevrijding zijn er 800 wonin gen bijgebouwd, waarvan ongeveer KMI in de particuliere sector. Dat betekent een aanbouw van 20 procent vergele ken bij het vooroorlogse woningbezit. Conclusies uit bevolkingsgroei Dit is een opmerkelijk sterke aanwas van het woningbezit wanneer men daar de bevolkingsgroei tegenover stelt en de landelijke overeenkomstige cijfers in ge dachten neemt. Een groei van 19.000 in 1939 tot 21.000 in 1945 en iets minder dan 23.000 thans. nesié en Zuid-Amerika) ondergingen grote uitbreidingen die ook de visserij ten goede kwamen. De verwante scheeps- motorenfabriek bevestigde en versterkte haar naam in hoge mate De klei- en betonwarenfabrieken ondergingen enor me uitbreidingen en profiteerden uiter aard van de grote vraag naar bouwma terialen, die na de bevrijding in binnen- en buitenland bestaat Wat dit laatste betreft: aan deze Industrieën was het te danken dat Alphen na de bevrijding be gon met een werkloosheidscijfer, dat aanzienlijk lager was dan het landelijke. Ook als centrum van het drukkersbe- drijf heeft Alphen een goede vooroorlog se naam gehandhaafd en wijder faam gegeven in de naoorlogse jaren. Hiervan ging een belangfljke stimulans op de ar beidsmarkt uit Middenstand Van dit alles heeft niet alleen Alphen als geheel geprofiteerd, in sterke mate ook de middenstand Het is een landelijk verschijnsel, dat de middenstand zich achteruit gesteld acht. Wij willen ons hier niet verdiepen in de vraag of die Drie belangrijke aspecten van Alphen oft écn plaatje ver enigd: wonen, wer ken en bouwen. Aan de rand van de ge meerde verrijzen grote blokken hoog- J bol/w, nog hoger torent het machtige gebouw van Baronie, dat op de j achtergrond is te j zien. (Foto L.D./Van Vliet). Duitse vrouw ranselde haar dienstmeisje met zweep... Frau Hildegard Weinert is begonnen in Hannover met een straf van twaalf maanden uit te zitten, weike zij gekre gen heeft daar zij een 18-jarlg dienst meisje in feite drie jaar lang gevangen heeft gehouden en herhaaldelijk met een hondenzweep heeft geslagen omdat het meisje sliekum een pot aardbeien zou hebben opgegeten. Frau Weinert. een goed geklede vrouw- van middelbare leeftijd, werd er van be schuldigd de 18-jarige Hilde Ristau ge vangen te hebben gehouden en haar ge dwongen te hebben ln een kamertje te leven, waar zelfs geen raam in was. terwijl zij voorts het meisje niet be taalde voor haar diensten en haar sloeg met een zweep.- Dit schandelijke geval van uitbuiting en mishandeling kwam aan het daglicht doordat een ander meisje, dat onder soortgelijke omstandigheden werd ge vangen gehouden, uit de villa van de vrouw wist te vluchten en de politie van het een en ander in kennis stelde Een politieman getuigde voor de rechtbank, dat hij Hilde overdekt met kneuzingen en bloedvlekken had aangetroffen. De sadistische mevrouw verklaarde voor de rechtbank, dat deze behandeling louter deel uitmaakte van de opleiding van dc meisjes tot goede dienstbo den.. Haar echtgenoot. Arno Weinert. werd tot vier-en-èen-halve maand gevange nisstraf veroordeeld daar hij de prak tijken van zijn vrouw had toegelaten. Hij verklaarde, dat hij nimmer tegen werpingen had gemaakt, daar hij bang was voor zijn vrouw en vreesde zelf ge slagen te worden „Atoomproeven geen oorzaak van slecht weer" Het Zwitserse Meteorologische insti tuut is op grond van een onderzoek se dert het begin van de afgelopen winter tot de conclusie gekomen, dat de atoom. ontploffingen aan de andere kant van j dc Atlantische Oceaan niet verantwoor delijk zijn voor het slechte weer ln Zwit- seriand Er waren geen radio-actieve deeltjes geregistreerd De Wereldorga nisatie voor meteorologie heeft alle le den verzocht een onderzoek naar de In vloed der proeven op het weer ln te stellen Ook twee Egyptenaret. Zondag bij Gaza gedood Het hoofdkwartier der V.N. In Jeruza lem heeft bekend gemaakt, dat bij het vuurgevecht in het gebied van Gaza Goedkoper brood in Dordrecht De meeste Dordtse bakkers leveren met ingang van gisteren hun brood vijf cent goedkoper af. als gevolg van het feit. dat enkele grotere bakkersbedrij ven zijn begonnen door een lagere prijs ln het vooruitzicht te stellen, te trach ten nieuwe klanten te winnen. Gisteren hebben de Dordtse bakkers op een vergadering de moeilijkheden besproken Zondagavond twee Israëlische militairen zijn gedood en zestien gewond, onder wie \ier ernstig, terwijl aan Egyptische zijde twee doden te betreuren zijn en twee ge wonden. Israël heeft om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad verzocht ter be spreking van ..herhaalde aanvallen" van Egypte. De penning, die de belangrijke gebeurtenis van de ingebruikneming van de Julianabrug in herinne *ig brengt. veronderstelling juist is of niet. Zeker is. voor wie zyn oor te luisteren legt en de cijfers weet te lezen, dat de Alpheuse middenstand in grote lijn genomen en vergeleken bij de situatie elders niet on verdienstelijk heeft geboerd Verdere activiteit Nu we toch met allerlei voortreffelijk heden over Alphen bezig zyn ide zwarte plekken in die tien jaar bewaren we voor straks), dan mag niet onvermeld blijven dat op cultureel gebied gelijke tred werd gehouden met de ontwikke ling. In het buzonder het onderwijs .ïeett caarvan geprofiteerd, zowel het gewone als het bijzondere en het vakonderwijs. En er staat nog meer op het program ma en er is nog meer in uitvoering Zo zijn er nog meer voor een lusto- risch overzicht vermeldenswaardige za ken, doch het betreft hier niet een ge schiedkundige samenvatting maar een oordeel over tien Jaar vrijheidobesieding. We durven het daarom aan. vele belang rijke werken en gebeurtenissen ie pa-- seren, die verwacht mogen worden in tien gewone ontwikkelingsjaren van een gemeente Zoals rioleringsvernieuwing, sport veldenaanleg. badhuisbouw i zonder plastiekenetcetera. Dan zouden we nu kunnen besluiten met een algemeen oordeel, ware het niet dat er zeker ook heel zwarte blad zijden waren in de achter ons liggende tien jaren vrijheid. Gasfabriek We denken aan de drama's rond de gasfabriek. Met een op zichzelf prijzens waardig plaatselijk chauvinisme doch in groter verband gezien betreurens waardige enghartigheid heeft Alphen een zondebok proberen te vinden voor de natuurlijke i dood van het eigen gas- productiebedrijf. De na-oorlogse tijd van centralisatie en rationalisatie heeft nu eenmaal meegebracht, op economische gronden, dat de energiebedrijven tot steeds grotere en steeds minder centra les voor grotere rayons worden gecom bineerd. Het was begrijpelijk dat Alphei» slechts met tegenzin de zelfstandig heid op dit gebied prijs gaf. maar liet uiteindelijk besluit »as lofwaardig. Jammer was, dat voordien in landeluk opzienbarende acties getracht werd een verloren post te verdedigen Avifauna Op ander vlak ligt het gevalAvi fauna Niet als industriecentrum maar als de gemeente met het vogelpark heeft Al phen zich in de naoorlogse Jaren lande lijke faam verworven bh een zeer breed publiek. Maar Avifauna als particuliere instelling is een fiasco geworden waar van vele Alphense middenstanders de dupe werden De gemeente Alphen heeft toen een (misschien landelijk unieki experiment aangedurfd. Iedere gemeente steek-. ;eld in recreatie voor eigen kring Alphen stak geld in recreatie speciaal voor niet- Alphenaren door Avifauna over te ne- Vooralsnog zijn de resultaten buiten- gewoon teleurstellend. Zelfs zó. dat de vraag gerechtvaardigd Is, of de over heid met gemeenschapsgelden mag speculeren waar particulier initiatief heeft gefaald; een speculatie niet in de eerste plaats op de waardering der vruchten door de eigen gemeenschap doch in de eerste plaats op grote vruchtdragendheid in veel breder kring. Saldo: waardering Na zoveel goeds over Alphens vrij heid-besteding opgesomd te hebben, achtten wij het juist ook deze punten naar vorën te brengen. Een waarderend oordeel kan slechts waarde hebben, indien uit critiek de op rechtheid blijkt. Alphen heeft tien Jaar vrijheid uitste kend besteed, maar dat ..uitstekend" wordt slechts meer dan een loze term. mdien daartegenover de vinger wordt gelegd op wonde plekken Laten wij die wonde plek en I zoveel andere zaken die ons de op merking over aan de weg timmeren I in de mond gaven, beschouwen als I de kinderziekten, de groeistuipen in dc ontwikkeling van Alphen van plattelandgemeente naar streek- I centrum van zeqr groot belang. Alphen heeft, ais gezegd, dc vrij' Ihéid wèl besteed. De structuur der gemeente en de fase van haar ont wikkeling brengen echter mee. dat een voortdurende gunstige conjunc tuur voorwaarde is voor succes van I streven en arbeid van deze nijvere gemeenschap Alphen moge er dan nog niet I z ij n. het is zover op weg. dat vele ar.dere gemeenten onuitgesproken iets van jalouzie zullen voelen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5