LEIDSCH DAGBLAD Amsterdam herkreeg gewone aanzien Echec voor E.V.C. Churchill bood Koningin Elizabeth „afscheidsmaaltijd^ aan Gisteren een komen en gaan hi j zijn vermoedelijke opvolger, Eden WEERBERICHT Felle IN.V.V.-verwijten aan adres van C.N.Y. en K.A.B. 94ste -Jaargang DINSDAG 5 APRIL 1955 No. 28493 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f0,50 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Stakings - spanning verdwenen Havenarbeiders gaan nog door; bouwvakarbeiders werken weer (Speciale berichtgeving) De Amsterdamse tram rijdt gelijk gisteren reeds door ons gemeld weer! Mensen die naar hun werk gaan kunnen rustig weer de tram nemen, want op alle lijnen zijn nu de tramwagens ingezet. De bussen rijden weer hun normale routes en de militairen zijn er af. Alleen in de ochtenduren, in de prille ochtenduren, toen wij langs de IJ-ponten kwamen, waren deze nog met mensen van de Marine bemand; later zijn zij door gemeentelijk personeel vervangen. ,,Met grote meerderheid van stemmen heeft het personeel van de gemeente haven- en handelsinrichtingen gistermiddag besloten door te staken". Dit werd medegedeeld door het stakingscomité van deze dienst na een besloten verga dering in gebouw „De Leeuw" te Amsterdam. Het personeel wil echter het werk hervatten, indien het gemeentebestuur geen rancunemaatregelen neemt. Personeel van de Marine is nog steeds veiligheidshalve bij de Amsterdamse gasfabrieken gestationneerd. Wel heeft daar het eigen personeel de gas productie weer ter hand genomen, doch niet alle stakers zijn weer in dienst aangenomen. De gasproductie is echter volledig hersteld. De bouwvakarbeiders, die gisteren in de tuinsteden Slotermeer en Geuzen veld, maar ook in Amsterdam-Oost bij de nieuwbouw een 24-uurs proteststaking proclameerden en uit sympathie voor de tramstaking het werk neerlegden, zijn vanochtend allen weer begonnen. Het betrof hier enkele duizenden arbeiders. Ook het huisvuil, dat gisteren nog door militairen met de gemeentelijke vuilniswagens werd opgehaald, zal nu spoedig langs de straten verdwijnen, omdat alle personeel van de Reinigingsdienst weer aan het werk is. E arbeidsvrede. welke sedert de Be- Dvrijding. nu bijna 10 jaar geleden, het Nederlandse bedrijfsleven heeft gekenmerkt en die ons land en volk tot grote ere strekt, is voor het eerst sinds 1945 in de sector van het overheidsper soneel op ernstige wijze verstoord door de Amsterdamse tramstaking. Gelukkig heeft deze slechts enkele da gen geduurd, zodat de daardoor aange richte economische schade op zichzelf wel aanzienlijk, maar toch zeker niet desastreus mag worden genoemd. De korte duur van dit arbeidsconflict bevestigt de gunstige arbeidsverhoudin gen in ons land en kan niet anders wor den beschouwd dan als een triomf van het gezonde verstand. Men kan verschillen van opvatting en in waardering omtrent de invloed, welke de vakorganisaties der werknemers uit oefenen op de bepaling van het loonpeil. Doch er kan geen verschil over bestaan dat er buiten de kring van het bij uit stek democratisch Georganiseerd Over leg om geen plaats kan zijn voor wilde loonacties, die, zoals de gang van zaken in de hoofdstad heeft bewezen uitslui tend hun oorsprong en voornaamste voe dingsbodem vinden in communistische agitatie. De erkende vakbonden hebben zich duidelijk gedistancieerd van deze sta kingsactie en haar zelfs veroordeeld, al is er enige wrijving ontstaan over de formulering en motivering der diverse standpunten. Deze houding heeft de hoofdstedelijke overheid in staat gesteld het been strak te houden en ondanks de dreiging van een totale verkeersontwrichting bij een HollandBelgië voetbalwedstrijd door doeltreffende maatregelen dit immense risico tot een minimum weten te beper ken. Dank zij de inschakeling van militai ren by het busvervoer en van marine mensen bij het pontverkeer is deze krachttoer gelukt en wij kunnen het Amsterdamse stadsbestuur en de gehele georganiseerde Nederlandse arbeidsge meenschap daarmede slechts gelukwen sen. Als de lonen van het Amsterdamse trampersoneel inderdaad te laag zijn. dan is diezelfde gemeenschap in de fi guur van haar werknemersorganisaties mans genoeg om zulks op legale wijze kenbaar te maken. De communistische E.V.C. heeft an dermaal bewezen slechts in troebel wa ter te kunnen vissen. Het nuchtere Hollandse verstand heeft daartegenover blijk gegeven van een ver blijdend helder inzicht! De staking in Amsterdam is over! Hoewel de stakers gisteren hadden ge zegd het werk te zullen hervatten en zij zich dan ook, gelijk wij reeds gisteren meldden kwamen presenteren bij de diverse remises en garages, toch bleef nog dreiging in de lucht zitten, dat er iets mis zou gaan met de werkhervat ting. „Dat-iets-mis-gaan" kwam door het besluit van de regering om de sta kingsleiding te ontslaan. Bij de werkher vatting was aangekondigd, dat men in geval van rancune-maatregelen, weer onmiddellijk door zou staken. De hele nacht is er activiteit geweest. Over en weer. Zou er tóch doorgestaakt worden, zou men het werk hervatten? Een activi teit, die het stempel drukte op de hoog ste leiding van het Gemeentelijk Ver voersbedrijf in Amsterdam en allen die Nieuw terrein in Australië voor atoomproeven De regeringen van Australië en Enge land zijn overeengekomen, in de woe stijn in Zuid-Austrahë een proefterrein in te richten voor atoomproeven, zo heeft de Australische minister van Be voorrading, Howard Beale. in Canberra bekend gemaakt. De minister voegde hieraan toe. dat er geen waterstof- of atoombommen tot ontploffing zullen worden gebracht. „Er zullen zeer explosieve ladingen tot ont ploffing worden gebracht ten einde de techniek betreffende atoomwapens te bestuderen", aldus Beale. Tot dusverre werden dergelijke proe ven tijdelijk op een afgelegen terrein, honderden mijlen ten Noordwesten van Woomera, genomen. De installaties van dit gebied zullen naar het Zuiden wor den overgebracht Het nieuwe terrein krijgt de naam Maralinga. pal onder haar kwamen. Men wist het niet. Men zou het wel zien... Een teken aan de wand was het dat om twaalf uur vannacht de technische diensten, die op moesten komen, allen present wdren op slechts heel enkelen na. Dit waren geen mensen die door wensten te staken, maar die aan de over kant van het IJ woonden en moeilijk heden ondervonden met de verbindingen. Velen van hen arriveerden in de loop van de nacht met de begrijpelijke ver traging die nu eenmaal vastzit aan het wegvallen van een groot vervoersappa- raat. Vanmorgen aan de remises kwam ook een groot aantal trammanncn te laat en het uitrijden verliep wat stroever dan anders, omdat hier vier dagen een groot raderwerk had stilgelegen. Bo vendien, waren zij die van de overkant van het IJ kwamen dit keer door hpt ontbreken van personeel wagens van het gemeentelijk vervoersbedrijf aan de overkant van het IJ wat laat in de remises aan de andere kant van de stad gekomen. Maar dat kon niet meer hinderen. Overal vanmorgen stonden aan de eindpunten de trams en zjj reden regelmatig, evenals de bussen. Amsterdam heeft nu zijn gewone aanzien herkregen. De spanning van de staking behoort tot het verleden! Van een werf te Gorinchem is gisteren een nieuw schip voor de KPM te water gelaten, namelijk de „Van Cloon" van 3900 ton. De kiel legging vond vorig jaar September plaats. (Telefonisch van onze correspondent in Londen) Iedereen verwacht, dat Sir Winston Churchill vandaag zal aftreden. Twijfel bestaat er nauwelijks meer. Behalve dat Churchill gisteravond aan Koningin Eli zabeth een diner heeft aangeboden, dat algemeen als zijn afscheidsmaaltijd wordt beschouwd, was het gisteren bij Sir Anthony Eden een komen en gaan van be langrijke Conservatieve figuren. Ongetwijfeld werden regeringswijzigingen en de komende algemene verkiezingen besproken. Daarom zal het Lagerhuis vanmiddag om drie uur stampvol zijn, omdat men Churchill nog eens voor de laatste keer als premier tijdens het vragenuur in actie wil zien. Hjj beantwoordt de vragen altijd met zoveel humor en élan, dat hij ook nog als de beste politieke cabaret-ster mag worden beschouwd. Vandaag wordt het dan waarschijnlijk een afscheid, ten minste wal dit betreft. Er zijn geruchten, dat Churchill niet vandaag, doch Woensdag of Donderdag, juist vóór het Faasreces van het Lagerhuis zal aftreden, misschien in de hoop, dat de krantenstaking dan zal zijn opgeheven, want het zou een gril zijn van het lot, dat dit historische moment in de Engelse politieke geschiedenis niet door de nationale dagbladen zou kunnen worden geboekstaafd. Er lijkt echter weinig kans, dat de staking voor Pasen zal eindigen. Het onpar tijdige hof van onderzoek, dat Zaterdag benoemd is, zou ten minste een week nodig hebben om een rapport samen te stellen. Minister Monckton deelde giste ren in het Lagerhuis mede, dat het hof waarschijnlijk Woensdag zijn werkzaam heden zal beginnen. Zowel van regeringszijde als door de oppositie is er bij de sta kers op aangedrongen, dat zij, vóór het hof bijeenkomt, het werk zullen hervatten. Koningin droeg diadeem Voor Churchill's ambtswoning in Downing Street, waar het Britse koninklijk paar gisteravond di neerde. stond urenlang een enorme massa. Men zag Winston Churchill in vol ornaat en Lady Churchill op de drempel van de ingang ver schijnen om de koninklijke gasten te begroeten. Koningin Elizabeth was getooid met een diadeem en droeg een gewaad van witte tule. Er zaten dertig gasten aan de maaltijd aan, welke het karakter droeg van een onofficieel staats banket. Eind Mei verkiezingen? De verwachting is. dat Churchill voor lopig gewoon Lagerhuislid zal blijven, ondanks de voorspelling, dat hij mis- sohien zelfs als hertog naar het Hoger huis zal verhuizen. Dit betekent niet, dat Churchill zich nog vaak in het La- eerhuis zal laten zien. maar mogelijk wel dat hij van tijd tot tijd zal deelne mer aan debatten over wereldvraag stukken. Wanneer het binnen afzienbare tijd ooit nog eens tot een gesprek met de Russen komt. zal Churchill, indien hij nog actief politicus is. daaraan zo goed als zeker deelnemen. Vanmiddag gaat Churehill van het LagerhuLs naar Buckingham Palace om zijn wekelijks rapport over de parle mentaire werkzaamheden aan Koningin Elizabeth aan te bieden. Tijdens de audiëntie zouden dan de formaliteiten, aan het aftreden verbon den. kunnen worden vervuld. Tevens zal bet staatshoofd Churehill om zijn advies kunnen vragen inzake de benoemine van een opvolger. Voor Koningin Eliza beth en voor niemand is dit advies een geheim. Staatsrechtelijk kan echter al leen de Koningin over de aanwijzing van een nieuwe premier beslissen hoe wel er geen enkele twijfel bestaat dat F.den zal worden aangewezen. Donderdag is de laatste dag voor het Paasreces. dat tot 19 April zal duren Churehill zou daarom niet later dan Woensdag behoren af te treden om Eden nog in de gelegenheid te steller een verklaring af te leggen over de plannen der regering. De kans is groot dat ingeval Churehill aftreedt algemene verkiezingen op 26 Mei zullen worden gehouden, dit om de politieke onzeker- held zo kort mogelijk te laten duren. Acht Rembrandts terug naar museum in Dresden De Sovjet-Russische regering heeft, zoals gemeld, 750 in 1945 uit het mu seum van Dresden naar Moskou gevoer de schilderijen, waaronder de Sixtijns» Madonna van Rafael, aan de stad Dies den terug beloofd. Onder de terug te \oeren kunstwerken is. volgens een lijst in het officiële Sovjet-Russische dagblad in Berlijn, ook een aantal werken van Nederlandse meesters. Van Rembrandt komen de volgende werken terug: Zelfportret met Saskia, Ganymedes in de klauwen van de ade laar, Saskia met de rode bloem. Het of fer van Manoah, Simsons huwelijk, Zelf- jjortret met tekenboek. Portret van oude man met baard in het zwart, en De goudweegster. Van Vermeer van Delft komen twee werken terug: Bij de koppe laarster en Meisje dat brief leest. Van Adriaan van de Velde. Koeien en schapen onder ruïne. Van Jakob van Ruysdael: De bruiloft van Kana. Van Rubens: Het oordeel van Paris, Mercu- rius en Argus. De heilige Hieronymus, Bathseba aan de bron. De jacht op wilde zwijnen, Diana's terugkeer van de jacht, Hero en Leander Van Van Dvck: De dronken Silenus en Portret en de drie oudste kinderen van Karei I van Enge land. „Geen vrees voor Duitse oorlog" Generaal Grünther acht het gevaar daarvoor xeer klein Om zes uur Overwegend droog De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met aanvan kelijk hier en daar mist. Morgen over dag gedeeltelijk bewolkt. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid. (Opgemaakt te 10 uur). f. APRIL. Zon op: 6.08 uur; onder: 19.22 uur. Maan op: 19.01 uur; onder: 5.20 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.53 en 15.09 u Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Bewogen vergadering in Belleme N.V.V. wederkerig even fel gelaakt (Speciale berichtgeving) Vannacht heeft in Amsterdam in Bellcvue het NVV voor het overheidspersoneel een besloten vergadering gehouden. Op deze vergadering sprak de heer Forrer. hoofdbestuurslid van het NVV. Zijn betoog is er een geworden van de felste ver wijten aan de Christelijke en Katholieke organisaties met wie het NVV mede op het kussen van het G.O. (Georganiseerd Overleg) xit. Hij werd door een joelende en protesterende vergadering van tram- en reini gingsmannen gedwongen iets te vertellen over de achtergronden van de staking en over de onderhandelingen over de lonen van de lagere gemeente-ambtenaren. Een tekening van de DC-7c. waarvan de KLM er enige heeft be steld. Het eerste serievliegtuig van dit type zal vermoedelijk in Decem ber a.s. in de lucht zijn. De heer Forrer releveerde dat .iet NVV voor de lagere ambtenaren een loons verhoging van 3r; wenste, terwijl het Christelijk Nationaal Vakverbond en de Katholieke Arbeiders Beweging de eisen stelden van 15 en 18 Dit achtte de heer Forrer „exorbitant". Hij zei dat, toer. de ;is van de rege ring was afgewezen, beide bonden een j stuntelige en stakkerige politiek hadden gevoerd. De confessionele bonden hadden de hoop geuit dat de arbeiders in de parti culiere sector geen bezwaar zouden opperen wanneer de laagstbetaalde amb tenaren in loon werden opgetrokken. 1 Volgens de heer Forrer zou dit beteke nen. dat er weer een nieuwe loonronde in Nederland zou moeten komen. Maar het ergste verwijt uitte spreker toch aan de KAB. waarin hij zei, dat de Rooms-Katholieken thans contact had den gezocht met de ultra-linkse elemen ten en verantwoordelijk waren voor het uitbreken van de staking. Wat het CNV betreft liet het hoofdbestuurslid van het NVV zich op deze vergadering ontval len „Wat de heer Ruppert zo de laatste tijd gezegd heeft, zou hem door Gortzak niet kunnen verbeterd worden Ruppert is meer communist dan Christen". Wie dacht dat de heer Forrer van liet NVV hiermee klaar was, vergist 'ich. Joelend en smalend werd hij door de vergadering bejegend. Er ontstond zelfs een handgemeen in de zaal van icltevue. Het was duidelijk, dat bü de ïanwezigen, bij wie vele van de stakers van gisterm aanwezig waren, deze taal van het NVV niet de minste indruk maakte. Herhaaldelijk schreeuwde men door de zaal: „Het NVV. dat door sta kingen is groot geworden, verbiedt zelf de stakingen nu het aan de macht is" De voor de Conservatieven bemoedi gende resultaten bij de pas geëindigde graafschapsverkiezingen vormen voor de regering een argument voor spoedige al gemene verkiezingen. Indien deze inderdaad eind Mei zou den plaatsvinden, zal Butler op 19 April een verkorte begroting Indienen, welke het innen van de belastingen dient te verzekeren. Het tweede deel van de be groting volgt dan nadat de nieuwe re gering geconsolideerd is. Volgende week vertrekken Sir Winston Churehill en zijn echtgenote voor een vacantle naar Sicilië. Het aftreden van Churehill zal waar schijnlijk vanmiddag om zes uur wor den bekend gemaakt, na Churchills be zoek aan het paleis. Indien er spoedig algemene verkiezingen zullen volgen zal er voor de nieuwe premier Eden geen reden zijn de regering thans reeds dras tisch te reconstrueren. Dit zou beter na de verkiezingen kunnen gebeuren. De verwachting is, dat Eden als minister van Buitenlandse Zaken zal worden op gevolgd door Harold MacMillan. de mi nister van Defensie. Het is echter ook mogelijk d t Eden voorlopig, in combi natie met het pren-.lerscban minister van Buitenlandse Zaken blijft. Zaak R.M.S.-leiders Op het ogenblik is wederom voor de Krijgsraad te D jok ja de zaak tegen de R M S -leiders in behandeling, waarbij mr Stoffels als verdediger optreedt. Di verse getuigen wonden uitvoerig ver hoord. „De iiju is voo. U.j, d. i i;uitstand een particuliere oorlog kan beginnen door het Oosten aan te vallen", aldus ver klaarde de Geallieerde opperbevelhebber in Europa, de Amerikaanse generaal Al fred M. Grünther. Maandag in een tele visie-uitzending in Londen. In antwoord op de vraag of de Navo \<>ord-Allantische Verdrags Organisa tie) een doeltreffende controle zou be houden over de Duitse troepen, die in Geallieerd verband zullen worden opge nomen, verklaarde de generaal: „Het gevaar voor een particuliere oorlog in Europa is klein, zeer klein. Als dat alles was waarover we ons zorgen behoeven te maken, zouden we morgen kunnen gaan vissen". Ilfj voegde eraan toe, dat de Navo alle aanvoerlijnen onder controle zou hebben, evenals alle troepenbewe gingen op het contingent en andere as pecten van militaire activiteit, die no dig is, om een oorlog te kunnen voeren. Generaal Grünther zei. dat de Duitse bijdrage tot de strijdkrachten van de Navo zal bestaan uit „een twaalftal divi sies, ongeveer 1300 vliegtuigen en een kleine marine". Hij voegde eraan toe: „Als deze bij drage doeltreffend ls. binnen drie tot vier jaar na de bekrachtiging van de overeenkomsten, zullen we ln staat zijn Europa tegen iedere grootscheepse agressie, als die zich zou voordoen, te verdedigen".

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1