Arabische landen verdeeld door een verbeten machtsstrijd Politiek spel tussen Egypte en Turkije-Irak om de leiding; het gaat om Israël en de Westelijke defensie LEIDSCH DAGBLAD - DINSDAG 5 APRIL (Van onze Reisredacteur) De berichten over het gekrakeel, dat thans in het Midden-Oosten en speciaal n de landen van de Arabische Liga opstügt, moeten de West-Europese kran- lenle-zer wel met opperste verwarring vervullen. Laat hu bescheiden zijn: de Uj- lensgeschiedenis van de Europese Defensiegemeenschap is in Cairo, Damascus n Beiroeth evenmin begrepen'. Zomin als haar subtiliteiten duidelijk werden dt de steeds Ingewikkelder communique's over conferenties in Parijs. Brussel (i Londen, zomin kan de verre toeschouwer een touw vastknopen aan meldingen (ver een Turks-Iraaks verdrag, Egypte's boosheid hierover, Turks-Syrische span- lingen en een nieuw defensiepact tussen Egypte, Syrië en Saoedi-Arabië. De leiging om ze dus maar naast zich neer te leggen is begrijpelijk, wat heeft men r tenslotte mee te maken? Wel, het antwoord kan kort zijn: men hééft er mee t maken. En wel om twee redenen: die heten „Israël" en „het Westelijk de- ensiestelsel". een wapenstilstand oplegde. Waarmede de problemen overigens met tot een eind zijn gebracht. Want nog steeds leven haast een millioen door de Israëlische kolonisatie van huis en grond verdre ven Arabische vluchtelingen onder el lendige omstandigheden in enige Liga- staten. die het met eigen problemen al druk genoeg hebben. Nog steeds schep pen ratelende mitrailleurs nieuwe bloe dige incidenten aan Israels grenzen. En bovendien menen de Arabische staten, dat de voortdurende immigratie in het feitelijk reeds overbevolkte Israël tot nieuwe expansiedrang van de jonge staat moet leiden. Reden waarom het probleem-Israël nog steeds bovenaan het lijstje van de Arabische kopzorgen staat. De Arabieren wensen de staat Is raël in zijn huidige vorm en groei niet als duurzame werkelijkheid te accepte ren. Vandaar hun economische blokkade op in- en uitvoer, die Israël bijzonder De Liga is „buurtvereniging" Om uit de doolhof van onbegrijpelijk- leden te komen, moet men teruggaan ot de 22ste Maart 1945, toen Egypte, jyne, de Libanon, Irak, Transjordanië. Jaoedi-Arablë en Jemen de Arabische ,iga sloten. In 1953 voegde het onafhan- telijk geworden Lybië zich bjj hen. Die jiga was nog lang geen federatie, eer- Ier een soort buurtvereniging, waarin ie leden - onafhankelijke staten - te- lamen hun gemeenschappelijke belan- ien zouden behartigen. Ook op militair gebied, hoewel ieder ld voor zichzelf kon beslissen of het sen aanval op een mede-lid zou helpen ff slaan. Dit militaire aspect kreeg actuele be tekenis toen de staat Israel zich vestig- Je in Palestina, dus op Arabisch grond gebied. De Arabische staten, die dit als Sen onduldbare agressie zagen, voeg- Jen een tweede verdrag aan dat van de Uga toe: het collectief Arabisch veilig heidsverdrag. waarmede men trachtte (ot een hechtere inter-Arabische mili taire samenwerking te komen. Oorzaak en gevolg De militaire geschiedenis kent men. De Arabische staten met hun veertig millioen inwoners kregen van nog geen anderhalf millioen Israëüërs een gewel dig pak slaag, totdat de VN Ingreep en VOORSCHOTEN Afscheid koster Zuiderduin Van de heer Zuiderduin. die zijn func tie als koster van de Ned. Herv. Kerk heeft beëindigd, is in de Centrale Ker- keraadsvergadering afscheid genomen. De heer en mevrouw Zuiderduin wer den bu dit afscheid allereerst toege sproken door ds Meijering, die het echt paar ten zeerste bedankte voor het vele werk, dat door hen is verricht. Na mens de lidmaten der gemeente over handigde ds Meijering de heer Zuider duin een radiotoestel en een enveloppe met inhoud. Vervolgens werd namens het college van Kerkvoogden het woord gevoerd door de heer C. van Meurs, die terug zag op de periode, dat de heer Zuiderduin ruim 26 jaar als koster heeft gefungeerd en 49 jaar de begraaf plaats heeft verzorgd. De heer Jac. Nell voerde het woord namens de diaconie en bood hierbij eveneens een enveloppe met inhoud aan. De heer Zuiderduin, die zich bij dit af scheid niet onbetuigd toonde, bedankte met enkele woorden voor hetgeen hem en zijn vrouw was aangeboden. Als koster is nu benoemd de heer G. van Tuijl. PRAAT. EN KIJKAVOND OP DE SCHOLEN. Gisteravond hebben de ouders van de leerlingen van de Openbare Lagere School gelegenheid gekregen in de school met de leerkrachten over het werk en de rapporten van hun leerlingen te praten. Daar werd vanzelfsprekend weer bijzon der druk gebruik van gemaakt. Ook in de Prot. Ohr. Bijzondere Scho len was gisteravond eenzelfde „praat- en kijkavond". De Oudercommissie van de Openbare Lagere School besloot deze avond op 27 April as. een avond te beleggen, speciaal voor de ouders van de leer lingen van de 5de en 6de klas. waarbij de heer P. J. Hes een korte inleiding zal houden over de mogelijkheden, ver bonden aan de opleidingen van diverse •cholen en waarna over dit onderwerp Verder een uitgebreid gesprek kan wor den gevoerd. D.E.S. NAM REVANCHE OP „DE SLEUTELS De Voorschotense damvereniging Cr Eendracht Sterk" heeft op duide. wijze revanche genomen op „De Eleutels" uit Leiden. De overwinning *erd hoofdzakelijk aan de lagere bor den behaald. Aan de eerste zes borden Waren de tegenstanders volkomen aan elkaar gewaagd. De gedetailleerde uitslagen luiden: B. v Bemmelein (D.E.S H. Brouwer ®De Sleutels) 1—1: G. H. Oostergo— M. Storm 11; G. WeggenJ. de Vink 1—1: J. v. BemmelenI. Pauw 2—0: S. H Zitman—W. Nüenhuis 0—2: J. Over- duin—N. Wassenaar 11: J. M. de Bruin—p. Simons 20: J. OosteromC. Kleine Sr 2—0: Th. v. d. HulstF, Dronkers 2—0: C. v. d. Munt—C. Kleine Jr 2-0. Uitslag: 14—6. Voor het kindertiuis Prinses Bea trix wordt van 4 t/m 9 April een col lecte gehouden. In het huis worden kinderen verzorgd, die hun ouders heb ben verloren. WARMOND TAFELTENNIS ..Steeds Vooruit" De uitslagen van de gespeelde competitiewedstrijden wa- jen: i hereni Steeds Vooruit 1Tref fer» 3 82: (Junioren) Steeds Vooruit —Sparkler 1 37. BURGERLIJKE STAND Geboren: Christina Maria Agmes Lu- duina, d. v. A. L. Duijnhoven en A. C. Boijersbergen. Overleden: K. de Vos 87 j.; B. M. van Stün, 80 J. veel schade berokkent, omdat zij het berooft van grondstoffen en natuurlijke markten. Vandaar ook een felle reactie, wanneer weifelmoedige broeders onder de Arabische staten een stap op weg naar vrede met Israël willen zetten. Nog 'n factor In deze ongemakkelijke situatie is een tweede verwarrende factor gekomen. Na dat het Westen het Noord-Atlantisch en Zuid-Oost-Aziatisch verdrag had ge schapen, nadat Balkan-pact en Turks- Pakistaanse alliantie waren gesloten, was er nog slechts één zwakke plek in de stalen keten: het strategisch zo enorm belangTijke Midden-Oosten. De leidende machten van het Westen richt ten eerst hun overredingskracht op Egypte, met zijn 22 millioen bewoners de leidende mogendheid in de Arabische Liga. Amerikanen en Engelsen hadden de revolutie van Nasser en de zijnen tersluiks gesteund, Engeland bleek ten slotte zelfs bereid het Suez-kanaal te ontruimen. Maar de Egyptenaren wei gerden: als nieuwe ster aan het Afro- Aziatische firmament hoorden zij de zoete stem van het neutralisme en zü begrepen voorts, dat een defensie-pact in het Midden-Oosten een oplossing, lees vrede, in het spanningscontrum-Is- raël moest brengen. Maar zij likten nog de verse wonden en zeiden: „nooit". De Westelijken zochten toen een wil liger partner in het Arabische bolwerk en vonden die in Irak. waar premier Noery es-Said bereid bleek het spel mee te spelen. Zijn land wordt slechts door dunne repen Turkije en Perzië van de Sovjet-Unie gescheiden en het telt zelf een aanzielijk aantal Communisten. Het is bovendien bezig aan een groot eco nomisch ontwikkelingsplan. Allemaal re den om aan boord van het Westelijke schip te stappen. Noery es-Said sloot kortelings zijn defensie-pact met Tur- kje en sloot daarmede aan bij het Wes- telijlie verdedigingsstelsel. In opperste afschuw ontbood Egypte de Arabische premiers naar Cairo. Hierin speelde ze ker ook een rol. dat Irak Egypte's leider schap had getart: Egypte, dat zich haast als de Arabische Liga zélf be schouwde. bemerkte, dat zij niet louter uit ja-knikkers bestond. Het ondervond dat terdege, want alle uitbarstingen van woede ten spijt, ondernam men vrijwel niets tegen de veel gesmade Noery es- Said. Bijna ook Syrië Het scheelde zelfs maar een haar of Syrië had Iraks weg gevolgd. Er was een kabinetscrisis in Damascus nodig om Syrië een regering te geven, die met een akelig geringe meerderheid van een stem of tien voorlopig nog de Egypti sche marsroute volgt! Als Syrié omge gaan zou zijn, zou er maar weinig over gebleven zijn. Immers Jordaniè's budget van zeventig millioen gulden krjjgt een jaarlijkse (goeddeels militaire) transfu sie van honderd millioen gulden uit En geland. De Libanezen, een klein maar slim en hoog-ont/wikkeld volk, geven er de voorkeur aan om bemiddelend op de scheidsmuur te blijven zitten. Lybië leeft uitsluitend op Amerikaanse en Britse schenkingen. Egypte slikte derhalve al zijn dreige menten maar weer in en timmerde haastig een nieuw plan in elkaar: een veel verder gaand militair, economisch en politiek pact met Syrië en Saoedi- Arabië, waarbij andere Arabische lan den zich zouden kunnen aansluiten. Veel verder gaand? Nu ja. Saoedi-Arabie heeft geen georganiseerd leger en er lig gen duizend kilometer Israëlisch en Transjordanisch grondgebied tussen Egypte en Syrië. Ga dan maar eens een heid scheppen! En de ratificatiekansen in Damascus met die paar stemmen meerderheid zijn té benauwd om er voorlopig aan te ge loven. Vandaar ook het huidige koortsach tige overleg tussen Syrië en Irak met Li banese bemiddeling. Vandaar ook het voortdurend uitstel van de nieuwe mi nisters-conferentie in Cairo. Vandaar ook het feit dat de Arabische Liga zélf zich nauwlettend buiten het conflict houdt. Het zijn de eerste ministers, die confereren, de buurtvereniging moet ln stand blijven. Prijs is te hoog Vandaar ook bovenal de hevige Turkse pressie op Syrië. Gesecondeerd door In het Midden-Oosten kan men twee militaire bondgenootschappen onder schelden. In de eerste plaats het blok Turkue-Irak-Pakistan. Deze drie landen kunnen als bondgenoten van het Westen worden beschouwd. In de tweede plaats het blok Egypte- Saoedi Arabië-Syrië. Het eerste bondgenootschap is veel sterker dan het tweede. Turkije. Irak zowel als Pakistan zyn gekenmerkt door een grote politieke stabiliteit. Tur kije beschikt bovendien over een geducht militair apparaat. Van de andere landen valt vooral Syrië op door het tegendeel van politieke stabiliteit. De strijdkrachten van de drie landen van het Egyptische blok zijn bovendien weinig indrukwekkend: te zamen ongeveer 100 000 man. terwijl Turkye-alleen in vredestijd reeds de beschikking heeft over 400.000 man en in oorlogstijd 2 millioen man op de been kan brengen. Op onze kaart ziet men eveneens de Britse en Amerikaanse steunpunten. De Amerikaanse strategische luchtvaart heeft zo juist haar hoofdkwartier ver plaatst van Tripoli in Libye naar Adana in Turkije. Amerikanen en Britten, oefent Ankara de scherpste diplomatieke druk uit op Syrië. De sleutel ligt in Damascus! Krijgt men Syrië tot een ommezwaai, dan gaan de Libanon en Transjordanië vermoedelijk mee. Zal Egypte dan in zijn hemd blijven staan? Minister Salah Sa lem heeft dezer dagen een veelbeteke nende verklaring afgelegd, die inhield dat Egypte deelneming aan een Weste lijk defensie-stelsel pas zou kunnen overwegen, wanneer Israël de Negcb- woestijn af zou staan om Egypte en Jor danië een verbinding over land te ge ven. Die prijs is te hoog, maar de wenk Üjkt duidelijk. Het spel Is echter nog niet uit. De ko mende maanden zullen leren hoe de ver deling van de kaarten tenslotte zal lig gen. Griekse gezant in Lyceum te Wassenaar Ter gelegenheid van „Griekse week" In het Rijnlands Lyceum wordt In deze dagen, de l'aasvaeantie vooraf gaande. een Griekse week gehouden. Er is in een zestal lokalen een aardige tentoonstelling ingericht door leraren en leerlingen, die geheel op Grieken land betrekking heeft. Een stuk aan schouwelijk onderwijs in de Griekse geschiedenis, de Griekse beschaving, in alles wat op het land met zijn zo rijke verleden betrekking heeft- Van de Griekse regering had men door middel van de Griekse gezant in in ons land. de heer Nicolas A. Anlssas, een aantal bijdragen tot de tentoonstel ling ontvangen. Prachtige boekwerken over het land. een groot aantal foto's waarvan fotografische afbeeldingen van de Olympische Spelen, die in Athene werden gehouden, tal van poppen in de Griekse klederdracht, een „Tsotra", een houten kruik, die men voor wijn ge bruikt. tal van kunstvoorwerpen, fan tasie bijouterieën Voorts ontving men een prachtige verzameling platen van het Benaki museum in Athene, die ln kleuren de oude klederdrachten van alle Griekse provincies ei) van Cyprus in beeld brengen. Gistermorgen brcoht een klein gezel schap van Griekse meisjes en jongens een bezoek aan het lyceum, waar zij in de aula Griekse volksdanste ln nationaal coatuum uitvoerden. De Griekse consul te Antwerpen, de heer Vitsaxls, gaf eerst een inleiding in de Engelse taal, waarna de rector van het lyceum, dr P. J. Couvée de dansen ln het kort toelichtte. De gezant van Griekenland bij ons hof. de heer Nicholas Anissas en echt genote, mevrouw prof. Antonlades van de universiteit te Leiden, de voorzitter van de Griekse vereniging te Antwer pen. de heer Agnostopoulos en de Ar- cimandriet Aimilianos Timladis. be zochten de tentoonstelling en de uit voering. Aan mevrouw Anissas werden bloemen aangeboden. De Griekse gezant sprak een woord van dank. De tentoonstelling is hedenavond voor ouders en belangstellenden geopend. KATWIJK AAN DEN RIJN GOED AFGELOPEN Bij het achteruitrijden op de weg door de zanderij ten Westen van de Provin- cialeweg, kwam gistermorgen een tank auto van de firma W. Vollebregt te Oegstgeest in de berm terecht. Deze zakte weg onder het gewicht van het voortuig, met het gevolg dat dit kantel de en ondersteboven in het langs de weg gelegen teelland terecht kwam. De chauffeur en diens begeleidei konden zich, via het rechterportier, uit hun benarde positie bevrijden en kwamen met de schrik vrij. De auto werd slechts licht beschadigd. 100 stakers voorlopig geschorst B. en W. van Amsterdam delen mede: „In alle gemeentebedrijven en dien sten waar gestaakt werd Is heden prac- tlsch de arbeid volledig hervat. Voor lopig blijven de op verzoek van het gemeentebestuur te hulp gekomen mi litaire krachten nog ter beschikking. B. en W. hebben heden besloten van alle stakers de schorsing, die een in leiding vormde tot het ontslag, op te heffen, voor zover het diegenen be treft, die wederom tot de bedrijven kunnen worden toegelaten. Belang hebbenden ontvangen daarvan zo spoedig mogelijk bericht. Omtrent de ruim 100 stakers die geschorst blijven zullen B. en W. zich nader beraden teneinde vast te stel len, wie van hen eventueel alsnog te werk zullen kunnen worden gesteld. Stratenmakers staken nog Enkele honderden stratenmakers, die vanochtend het werk weer zouden her vatten, hebben de staking voortgezet, toen zu bemerkten, dat een aantal hun ner door B en W niet werd toegestaan weer te beginnen. De stratenmakers in Amsterdam-Noord weigerden daarop en bloc het werk te hervatten en togen naar Amsterdam-West, waar zü hun collega's eveneens bewogen de staking voort te zetten, Omstreeks het middaguur hebben circa 500 stratenmakers vergaderd. Een delegatie van het personeel heeft zich in verbinding gesteld met de directie van P W om te vernemen welke plan nen de gemeente heeft met de arbei ders, die vanmorgen, toen zij floh bü de posten meldden te horen kregen „U mag niet beginnen". Havenarbeiders melden zich In een vanmorgen gehouden besloten vergadering heeft het ruim 300 man tel lende stakende personeel van de ge meentelijke havens- en handelsinrich tingen besloten zich te melden en aan de arbeid te gaan. Reeds kort na de afloop der verga dering hebben zich de eerste kraandrij vers en leden van het onderhoudsperso neel gemeld. FRANSE AMBASSADEUR GEHUWD De Franse ambassadeur bü het Ne derlandse Hof, de heer Jean-Paul Gar- nier, is Zaterdag j.l. te Parus in het hu- weluk getreden met mevrouw Marie- Thérése Denis. De Franse ambassadeur en mevrouw Garnier worden ln de loop dezer maand in Den Haag verwacht De heer Garnier is de dezer dagen vertrokken ambassa deur van Belgie, de heer E. Graeffe, op gevolgd als deken van het Corps Diplo matique. NA HET ONGELUK TE HARLINGEN De 60 jarige heer Alkema, een der slachtoffers van het tragisch ongeval te Harlmgen - men zie pagina 1 - is een gepensionneerde Amsterdamse politie agent, die in de V.S. woonde en met vacantie in ons land was. Hij had de nacht bü familie in Franeker doorge bracht en was met de vrachtauto - van het expeditiebedryf Doornbo» uit Fra neker op weg naar Amsterdam. De verongelukte auto is met behulp van een kraanwagen tot bü de kant ge bracht en zal nu door een drijvende bok gelicht worden. Heeft familie-N.V. nog toekomst BELASTINGHERVORMING BEPLEIT De heer M. A. Wissellnk, privaat docent aan de Rüksuniversiteit te Gro ningen heeft gisteren voor de leden van de'Ned. Mü. voor Nüverheid en Handel, departement Groningen, een rede ge houden over het onderwerp „Heeft de familie-vennootschap nog toekomst?" Dat de gemiddelde familie-N.V. met de financiering vastloopt vindt volgens spr. zün oorzaak in de progressieve belasting heffing. De open N.V. kan uitwük-moge- lykheden vinden vla de beurs, maar de besloten N.V., die niet naar de beurs kan of wil, moet ook een uitweg hebben. Daarvoor was het volgens spr. noodzake- lUk de progressie te verlagen. Spr. bepleitte o.m. dat bjj de firma- vorm de winsten, die bestemming heb ben in de onderneming, niet progres sief belast worden. Het familie-bezit op zich zelf is In ons land minder be schermd dan in vele andere landen en de heer Wisselink bepleitte derhalve verschillende belastinghervormingen. Patiëntenregister en fiscus VERNIETIGING VAN ARREST? De RUksadvocaat is in cassatie ge gaan van een uitspraak der Haagse Rechtbank, die een fiscale eis om in zage te nemen van het patiëntenregis ter in een ziekenhuis nietig verklaarde op grond van het feit, dat dit zieken huis geen commerciële onderneming is en geen „bedrijf" kam worden genoemd. De Procureur-Generaal bjj de Hoge Raad heeft vandaag in deze zaak con clusie genomen. Hij meende, dat ook daar, waar geen oogmerk tot winst aanwezig is, een „bedrijf" aanwezig kan zijn in de zin der wet. Verschei dene wetten kennen tal van gevallen, „waarin van bedrijven sprake is zon der dat winst wordt beoogd". Ook achtte de Procureur-Generaal een za kelijke verhouding te bestaan tussen ziekenhuis en ziekenhuisarts. Deze verhouding is niet afhankelijk winstoogmerk. De gegeven vrijspraak achtte spr. niet berustend op de grondslag der tenlastelegging. HU concludeerde mitsdien tot vernietiging van het arrest en verwijzing der zaak naar het Gerechtshof te Den Haag. Uitspraak 10 Mei. Gisteravond omstreeks half tien Is op de Amsteldük-hoek Amstelkade de 45-jarige heer H. J. Houwellng, die daar op zijn bromfiets reed. door een perso nenauto aangereden. Kort daarna is hü overleden. Zelfs Molotof wil de terugkeer van Russische jongen Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken zal de eis van de Sov- jetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, om de naar West-Ber- lijn gevluchte 17-jarige Russische jon gen Valery Lysikow naar Oost-Duits- land terug te zenden, in overweging zot nemen. Functionarissen hebben er echter op gewezen, dat de Verenigde Staten zal blijven staan op haar reeds eerder ln genomen standpunt, dat de jongen, een zoon van een in Oost-Duitsland gesta- tionneerde luitenant-kolonel der Sov- jetrussische luchtmacht, niet tegen zijn wil zal worden teruggezonden. De Sovjet-Unie schünt aan dit geval buitengewoon veel waarde te hechten De Sovjetrussische stadscommandant van Berlijn, generaal-majoor Dibrowa, heeft reeds persoonlük zowel alsschrif- telük de Amerikaanse militaire auto riteiten verzocht om de jongen terug te zeniden, terwijl ook de Sovjetrussische Hoge Commissaris Poesjkin hierover no ta's aan zün Amerikaanse collega Co- nant heeft gestuurd. De jongste eis was vervat in een no ta, welke Molotof aan de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Charles Bohlen ter hand stelde. Na een eerste vluchtige bestudering van de Sovjetrussische no ta zeiden functionarissen m Washing ton, dat de nota geen nieuwe punten scheen te bevatten. Valery heeft op het Amerikaanse hoogdkwartier in West-Berljjn een on derhoud met zijn ouders gehad; hü heeft toen steevast geweigerd met hen mee terug te keren. Er is een reeks ra dio-uitzendingen op de band opgeno men. bestemd voor de Sovjet-Unie en waarin de Jongen de redenen voor zün vlucht uiteenzet. De Amerikaanse autoriteiten hebben op de Sovjetrussische protesten geant woord. dat Lysikow. die volgens de Rus sen pas 16 jaar is. oud genoeg is om zelf te beslissen of hij al dan niet wil teruekeren. Volgens het Sovjetrussische strafrecht komen personen boven de 14 Jaar reeds in aanmerking voor de ge wone straffen. Emir van Jemen wil vader op troon herstellen Fmir EI Badr. zoon van de onttroon de imam (koning) van Jemen. .Ahmed, rukt (hans met 8.000 volledig gewapende mannen op naar Taez, waar zijn vader gevangen gehouden wordt door de nieu we imam. de broer van Ahmed, Abdoel- lah. Abdocllah heeft bij Taez duizend man samengetrokken. Hij heeft onvol doende ammunitie en brandstof voor de motorrijtuigen, daar de aanhangers van Ahmed het arsenaal van Eli Oerdhi be zet houden. Emir El Badr had zich na de staats greep teruggetrokken in de vesting van Hadjdja om stammen tot de strijd te gen de tegenstanders van zün vader aan te sporen. Zün legertroep bestaat uit le den van de militaire en leden ran de stammen van Hasjed en Bakll. Belgen laten munten klinken (Van onze Brusselse correspondent) Sinds geruime tüd zün in Brussel en andere Belgische steden valse 100 franc-, 50- en 20-francstukken in omloop. Om do valse stukken te ontdekken laten de klanten in de winkels de mun ten klinken. Het is een goed contróle- middeüje; alleen wanneer de munt stukken oud en versleten geraken, is het onderscheid met valse stukken niet meer zo opvallend. Daar in de jongste maan den enkele valse munters werden gear resteerd, is het aantal valse stukken sterk verminderd Er zijn momenteel nog slechts valse honderd-franc-stukken m omloop, ech ter in drie verschillende uitvoeringen, dus waarschünlük van drie „fabrikan ten". l'ü JAAR GEKIST VOOR SCHAKING VAN MEISJE De Procureur-Generaal bü het Am sterdamse Gerechtshof, mr J. F. Hoef- felman. heeft vanmorgen tegen eer 22-jarige varensgezel uit Amersfoort bevestiging gevraagd van de hem door de rechtbank in Utrecht wegens scha king van een minderjarig meisje, dat niet met haar familie naar Australië wilde emigreren, opgelegde straf: ander half jaar jeugdgevangenis. Arrest op 20 April STADSNIEUWS Slagerswinkels op 5 Mei gesloten In het georganiseerd overleg, be lichaamd in de plaatselüke commissie voor het Slagersbedrüf. rayon Leiden, is besloten op 5 Mei a.s. aan de slagers gezellen vrüaf te verlenen, zodat op deze dag de slagerswinkels gesloten rullen zijn. Gezien het feit dat 30 April dit jaar valt op een Zaterdag en het voor het slagersbedrüf gTOte moeilükheden op levert op een Zaterdag het bedrüf te sluiten, zullen op 30 April de slagersbe- drijven normaal zün geopend. Verder is bü de bespreking van de vacantie-regeling besloten de regeling van 1954 te handhaven. Het tijdstip van vacantie zal na overleg met de betref fende patroon door de gezel moeten worden doorgegeven aan de secr van de Plaatselüke Commissie, Herenstraat 31a, Leiden. Zowel de werkgevers als de gezellen zullen door de PI. Comm. hier omtrent nader worden ingelicht. CORRESPONDENTIE S. B. te L. Hoewel het wetsontwerp, dat de vrijstelling van schoolgelden regelt, reeds door de Tweede Kamer is aangenomen, moet de Eerste Kamer haar goedkeuring hieraan nog hechten. Vooruitlopende op deze goedkeuring heft het openbaar onderwijs voo* de daarvoor in aanmerking komende leer lingen geen schoolgeld meer Het bij zonder onderwijs evenwel Is daarmede ln vrijwel alle gevallen doorgegaan t.ejn. 1 Januari JJ Wordt het wetsontwerp ook door de Eerste Kamer aanvaard, dan zal ongetwüfeld een verrekening van de te veel betaalde schoolgelden plaatsvinden. NOORDWIJKERHOUT KINDEREN LIT DUITSE VLUCHTELINGENKAMPEN LOGEREN IN ONS DORP Eind vorige week is het vierde trans port Duitse kinderen ln de pastorie van St Victor alhier, aangekomen. Dit bete- ket dat in 6 Jaar tihams het 80ste kind in één der gezinnen van deze betrek kelijk kleine parochie is geplaatst. Deze Duitse kinderen, allen afkomstig uit vluchtelingenkampen, zün door bemid deling van pastoor Brink naar Noord- wykerhout gekomen om door een ver bluf van 6 weken hier lichamelijk en geestelük enigszins te herstellen van alle ellende, die zü in hun Jonge leven reeds hebben meegemaakt. MARKTBERICHTEN ROELOF Ai? END6 VEEN. 4 April. Bloe menveiling: Lathyrus 901.20. Freesla's 73115. Anemonen 4162. BI. druifjes Golden Harvest 891.31, Rose Copland 81 1.22. Campflre 841.03, White Sail 69 1.18. Crown Imperial 60—87. E. Eddy 69— 89. Prunus 8599. Albino 1.061 36. Witte Triumph 1.11—1.33, Red Pltt 90—98, Cordel Huil 871.07. Kr el age 6989. Pic cadilly 82—1 03, Bandoeng 78—96, v. d. Eerden 891.15, Sc. Admiraal 7287. Snowdon 8697. Athleet 821.31. Sonja 6978, Zenober 6577, Oostenrijker 75 88. Kleurenpracht 7894, Weber 79—97, Pink Gem. 62—72. W. Pitt 82—1.15. Scar let Sexclon 1.00—1.15, Olvmpiade 80—89, Motherday 1.10—1.37. Bartlgon 79—92, Her Grace 71—92. Parkiettulpen 1.40—2.20, Dubbele tulpen 4983. Narcissen: Pi retail 47—53. Aetea 46—59. Whrestler 62—73. Early Glory 59—88. King Alfred 76—91, Cbeerfulness 4855. Frllhllng 8893, Helios 6676, Portuna 7086, Export Narcissen 7395 per bos. Am. Anjers 15 29, Hyacinthen 1014 per stuk. BEURSOYERZICHT CULTURES WEER VAST Amsterdam, 5 April Ook vandaag ontwikkelde zich de cultuurafdeling gunstig. De voornaam ste soorten boekten 2 tot 4 punten winst. Ook Ver. Vorstenlanden trok een kleinigheid aan. De directie heeft be richt dat een tweede suikerfabriek ge rehabiliteerd zal worden en dit was een stimulans voor dit papier. De internationale soorten traden vanmiddag maar weinig op de voor grond. Over het algemeen liepen de no teringen hier een kleinigheid achteruit, doch erg groot waren de verschillen niet. Ook de handel op de Scheepvaart sector bewoog zich in zeer kalme banen. De meeste soorten bieren in een doen met gisteren Vandaag is de toewüzlnc bekend ge worden van de nieuwe Belgische staats lening. De effectenhandelaren ontvan gen 1% van het ingeschreven bedrag met een maximum van 5 obligaties a f. 1.000, wel een bewüs hoe geweldig deze lening overtekend ls. Er kwam vanmiddag nog geen notering tot stand. Wel werd een adviesprijs opgegeven van 103 bieden Guldensbeleggingen stil en onveranderd. Beurs van Amsterdam Dinsdag 5 April ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 (3%) 103 103% Grootboek obl102 B Ned. '51 3Ms 102'i 102% Ned '53 3% 102V4 102% Ned '48 3' i 101A 101A Ned '54 3>4 101'» 101% Ned '55 3% 101A 101A Ned. '47 3'; 3 100% 100U Dollarlng '47 3 97% 97% Investerine^cc-rt 3 101A 101 Ned. 62-64 3 101101 jj Indie '37 A 3 100% 100,», Grootboek '46 3 100 ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind B 75 74 Nat Handelsbank 167% 168% Ned HandelmU 230 229s* A.K.U 302 Mi 300 Philips 366% 364% Unilever 394% 392% Wilton Feyenoord 221 220 Hilton 2de r 335 335 Kon Olie f 50 - 302 300 Kon Olie 602 599% Amst Rubber 119% 120% Holl Amer UJn 188% 188 Kon Ned Stoomb 174% 174% Ncd Scheepv Unie 182% 182 H V.A 154 157% Java Cult. 71% 72% Dell Mü 149'» 154 Senembah 109 112% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Pro».- en Gem. leningen Adam 47 3 101% 102 Den Haae 193" 13. 101B Oden 1947 100% R'dam \J7 1 m 3M- 102 Industr Otl'-aties Philips DoMarlng 105}| 105% Premieleningen A'dam '51 2% 141% 141% Eindhoven'54 2% 113% 113% Enschede '54 2% 1141» 115 Den Haag '52 I 2% 134 135 idem II 2 140% 140% R'dam '52 I 2% 136% 137 idem n 2 135% 135% Utrecht '52 2% 124 123% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- cn Credietinstcliingen Amsterd Bank 21 223% Industrie Ondernemingen Ned G enSplr tabr 250 Kon Ned Grofsm 159% Rott Droogd Mü 532% Tieleman en Dros 52 Zwanenb Organon 278% Handelsondernemingen Borsumü cv A f 1000 114% Internatio158 Dlversep Albert Heyn Ned M Walv Vrt. Spoorwegen Dell Spoorw Ml) Amertk iond>en Anaconda Shell Oil Cy 250% 219% 224% 270 L 79% 41% 79% 41% 61H «1% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgev' -g Aandelen v 4/4 Holl Constructie 337 339% Int Kunststof! Ind 92% 90 Kon Ned Edelmet 83 Pref w.a idem 83 Textiel Gebi v 94 V4GB 940.I Leidsche Wui», 280G.B 290 %E Ned Electroinsmü 297 296 Slkkens Lakfabr "53 34003 Ver Touwfabrleker 180 Wern ink's Betonm 149% 149

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 13