LEIDSCH DAGBLAD De Amsterdamse trams rijden weer! WEERBERICHT Veertig doden door bioscoopbrand in Sclessin bij Luik Zestien kinderen slaehtoffer van vuurzee en van paniek Twee (loden en negen gewonden op Rijksweg Haag - Rotterdam 94ste .taargang MAANDAG 4 APRIL 195S No. 28492 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f 2,15 per maand; f0.50 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Staking ten einde Gasvoorziening iverkt normaal Toezeggingen van vakorganisaties De Amsterdamse trams rijden thans gelukkig weer! Het technisch en rijdend personeel, dat vanochtend met ca. 1500 man ter vergadering bijeen kwam in Krasnapolsky, heeft daar om half elf in overgrote meerderheid op voorstel van de stakingscommissie besloten het werk hedenmiddag te hervatten. Hiermede is gelukkig een einde gekomen aan enkele voor Amsterdam opwindende en gecompliceerde dagen! Tót slot van de vergadering in de stampvolle zaal van Krasna polsky werd een verklaring voorgelezen, waaraan de aanwezigen hun goedkeuring hechtten: „Van de zijde der vakorganisaties zijn toezeggingen ontvangen", aldus deze verklaring, „dat de eisen van het trampersoneel door deze organisaties besproken zullen worden met B. en W. Deze toezegging geeft ons reden de staking op te heffen". Besloten werd, dat het technisch personeel zich na de schafttijd vanmiddag bij de remises zou melden. Het rijdend personeel zou tussen 2 uur en half 3 verschijnen. Dat werd niet genomen! De trammannen hadden op een Zater dagavond gehouden vergadering besloten te blijven door staken tot het gemeente bestuur van Amsterdam de eisen tot herclassificatie zou hebben ingewilligd, maar het personeel van de ponten meld de zich gistermiddag reeds weer aan ue steigers Zij werden echter naar huis gestuurd met de bcodschap, dat zij van daag terug konden komen, om te infor meren of zij weer aan het werk konden gaan of niet. De gasdruk was vannacht om circa vijf uur weer normaal. De gashouders bleken toen geheel gevuld te zijn. De ellende met de gasvoorziening behoorde toen tot grote dankbaarheid van tallo zen, 'tot het verleden. De staking bi] ce Gasfabriek overigens, welke Zaterdag omstreeks het middaguur van kracht werd, was niet bepaald ..populair". Deze trof gedurende het week-end de gehele Amsterdamse bevolking, want met het oog op de reservering van de gasvoor raad had de directie van het Energie bedrijf onmiddellijk de gasdruk aanmer kelijk verlaagd. In de nacht van Zaterdag op Zondag was er vrijwel geen gas te krijgen. Dat ls door de Amsterdammers nu net niet „genomen" en het heeft zijn weerslag gehad op de sympathie, die over het algemeen wèl met de trammannen was. Daarbij komt. dat deze reeds jarenlang vochten voor een verbetering van hun loonschaa', doch dat de mannen van het gasbedrijf nimmer een loonstrijd hebben gevoerd, noch ooit enige wensen hebben kenbaar gemaakt. Zij zijn dan ook het slachtoffer gewor den van de hetze van de E.V.C., die van de situatie in Amsterdam gebruik trachtte te maken op de meest grove manier. De relletjes bü de autobushalten wer den dan ook alleen bijgewoond door bekende communisten. Kamerleden en Amsterdamse raadsleden zagen wij er tussen. Overwinning voor Overheid De „slag om de Holland—België voet balwedstrijd" is gisteren wat het aan rijden bü de wedstrijd betreft, glorieus door de overheid gewonnen, dank zü de ruim 200 militairen van het corps aan-en afvoertroepen (A.A.T.) die alle beschikbare bussen van het Gemeente. IÜk Vervoerbedrijf bemanden. Ongeveer 80 bussen werden ingezet op de dienst tussen het Centraal, en Am- stel-station en het Olympisch Stadion en het was zo, dat op het Stationsplein vanaf elf uur in de ochtend de ene bus na de andere voorreed in een vrijwel niet aflatende file en alle mensen In record- tempo inlaadden en snel en betrouwbaar naar het stadion vervoerden. Helemaal geruisloos ging dat niet, want er deden zich hier en daar wat moeilijk heden voor met de stakers en vooral de communisten onder hen. Zo gebeurde het bü de Albert Cuypstraat (een deel der bussen reed de route van lün 16) dat de passerende bussen door het sa mengedrongen publiek uitgejouwd wer den en dat elders de passagiers het in stappen trachten te beletten door zich voor de busingang te posteren. De politie greep echter onmiddellijk in en wist zon der van wapens gebruik te maken de stakers te verspreiden Overal in de stad stonden Amster dammers naar de met militairen beman- de bussen te kijken en overal deelden trammannen pamfletten uit. Bij het uitgaan van het Stadion deed zich een vrij ernstige stagnatie voor, doordat zeer vele voetgangers op ver schillende kruispunten het verkeer to taal stop zette Dit gebeurde onder an dere bij het Olympiaplein en de Am- Aanhoudend zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk veel bewolking met plaatselük enige regen en hier en daar mist. Later opklaringen. Aanhoudend zacht weer. Overwegend matige wind tussen West en Zuid. (Opgemaakt te 10 uur). 4 APRIL Zon op: 6.13 uur; onder: 19.19 uur. Maan op: 16.37 uur; onder: 4.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.15 en 14 32 uur. stelveense weg Maar zowel de tram als de bussen hebben alle vraag naar open bare vervoermiddelen kunnen opvangen. En deze vraag was wat de stakers hoopten niet veel minder dan anders bij interlandwedstrijden. Arbeiders stelden voorwaarden De arbeiders van de Gasfabrieken te Amsterdam besloten op een aan het eind van een gistermorgen gehouden vergadering vandaag weer aan het werk te gaan, zodra de militaire bezetting van de Zuider- en Westergasfabriek wordt teruggetrokken. Het besluit tot werkhervatting werd genomen onder de voorwaarde, dat aan het college van B. en W. kenbaar zal worden gemaakt, dat men binnen 14 da gen resultaten wil zien over de onder handelingen over de herclassificatie, die de els vormt van het actiecomité van de stakers. Indien dit niet het geval is wil men zich - zo werd verder besloten - over 14 dagen op verder te nemen stap pen beraden. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft toen echter medegedeeld, dat men NIET ingaat op de bovengenoem de werkhervatting onder de gestelde voorwaarden. Stakingscomité zocht toenadering Gistermiddag hebben enige leden van het stakingscomité van het tram- en buspersoneel contact gezocht met de besturen van het NVV en de ABVA met het verzoek de eisen der ?:aker; over te nemen Het staklngscomite stelde als j voorwaarde voor een eventuele hervat- 1 ting van het werk, dat geen rancune- j maatregelen genomen zullen worden. Dc besturen van het NVV en de ABVA hebben bet Cnmité meegedeeld, dat zü niet met 't stakingscomité wilden spreken. Wel zeiden zij. dat het werk moest worden hervat en dat de ABVA dan langs de normale weg van een le denvergadering en het georganiseerd overleg de belangen van zün leden zal behartigen. Niet alle stakers weer B. en W hebben vannacht de volgen de verklaring uitgegeven: „B. en W hebben vandaag aan alle stakers een afschrift van hun besluit van 2 April 1955 doen toekomen, houdende, dat de stakers zullen worden gestraft met ontslag uit de dienst. Om formele redenen wordt dit ont slag ingeleid door een schorsing, met inhouding van de gehele bezoldiging. B. en W. zullen nader beslissen wie van de stakers, die zich melden, in de gelegenheid zullen worden gesteld het werk te hervatten. Het ligt namelük niet in het voornemen van B. en W. hen allen weer toe te laten." De Amsterdamse bussen, welke door militairen worden gereden, zijn het middelpunt van de bclangstcl- in dienst van stak<?rs en hen. die mei de staking sympathiseren. Bij het Cen traal Station houdt politie te paard een oogje in het zeil om het bus- verkeer ongestoord voortgang te doen vinden. Mosterd na de maaitijd Hedenmorgen zün de Amsterdamse bouwvakarbeiders een 24 uurs sympa thie-staking begonnen, welke dus mo menteel wel als mosterd na de maal- tüd komt.... Tragedie in Belgisch Dorp Zondagavond om half zeven zün bü een bioscoopbrand in het Belgische dorp Sclessin bü Luik veertig personen om het leven gekomen, van wie zestien kinderen. Elf waren Italianen, onder wie vüf kinderen. De bioscoop stond In een oogwenk in lichterlaaie cn de brandweerlieden konden niet veel anders doen dan de belendende gebouwen beschermen. Van de zaal bicven slechts zwart gerookte muren overeind staan. Het grote aantal slachtoffers en het hoge getal kinderen onder hen moet toegeschreven worden aan de paniek, d'c direct na het uitbreken van de brand ontstond. Vermoedelijk is het vuur ontstaan achter het dock in de nabüheid van de nooduitgang. Het merendeel van de bezoe kers bestond uit kinderen. Enkelen werden gedood, doordat zü door de menigte onder de voet werden gelopen. Sommige slachtoffers waren dusdanig verminkt door de brandwonden, dat het niet mogelük was hen te identificeren. In de straat speelden zich gruwelüke tonelen af. Ouders, die dadelük bij het gerucht over het uitbreken van dc brand waren toegelopen, probeerden het bran dende gebouw binnen te komen, waardoor het voor hen. die eruit wilden, nog moeilijker was de zaal te verlaten. Al spoedig was de vuurzee zo hevig, dat het onmogelijk was het gebouw te benaderen en de verwanten moesten, met dodelüke angst in hun hart. afwachten of hun kinderen erin geslaagd waren te ontsnappen dan wel in de vlammen waren omgekomen. Toen de brandweer er tenslotte in slaagde het gebouw binnen te dringen, vond zü nog slechts de lüken van veertig volwassenen en kinderen. Behalve het grote aantal doden waren er nog vüftig gewonden, die in Luikse ziekenhuizen werden opgenomen. Ruim 400 doden door aardbeving Op Philippijns eiland ook nog tweeduizend gewonden Bü de aardbeving in de rhilippünen van verleden week A'rijdag zijn. volgens officiële mededelingen in totaal 432 per sonen om het leven gekomen en liepen meer dan tweeduizend personen ver wondingen op. Zaterdag werd in het zelfde gebied, op het eiland Mindanao, weer enige lichte aardschokken waarge nomen. De president van de Philippünen. Ra mon Magsaysay, heeft van regerings wege een groot bedrag voor hulpverle ning aan de slachtoffers in de provincie Lanao ter beschikking gesteld. Vrijaf bij Spoorwegen OP 30 APRIL EN 5 MEI. Na overleg tussen de directie van de NS en de personeelraad is door de di rectie besloten aan het gehele NS-per- soneel. voor zover de dienst dit toelaat, op 30 April en op 5 Mei vrijaf te geven zonder dat hiervoor korting op het re glementair verlof plaats vindt. Verschrikkelijke botsing Auto's reclen uit de file tv eg Gisteravond om half tien is op de Rijksweg Den HaagRotterdam ter hoogte van vliegveld Ypenburg een 4- of 5-tal personenauto's op elkaar gebotst. De gevolgen waren verschrikkelijk. Twee der auto's reden met circa 60 km. snelheid op het middengedeelte van de rijbaan recht op elkaar in en werden naar de weggedeelten waarop zij aanvankelijk hadden gereden, weg geslingerd. Daar ramden zij andere wagens uit de files van beide zijden, of werden achterop aangereden. Tot nu toe zijn twee doden geborgen, de 31-jarige A. Veldhoen van de Statenweg uit Rotterdam, wiens stoffelijk overschot werd overgebracht naar het lijkenhuisje van de begraafplaats te Rijswijk, en de 19-jarige mej. Van Heusden van de Middenweg in Amsterdam die in het Hippolytus-gesticht te Delft aan de bekomen verwondingen overleed. Dit nnmmer bestaat uit 12 pagina's De Duitse Lufthansa is terug in de lucht. Van het vliegveld bij Ham burg startte het eerste toestel van de opnieuw opgerichte luchtvaart maatschappij voor de eerste hnnei - een de eerste lijndienst van de maat- landse vlucht. De mintstei voorschappij. Binnenkort volgt de ope- transport Seebohm (bij microfoon) j ning van de transatlantische lijn. hield een toespraak ter gelegenheid In het Hippolytus-gesticht te Delft werden 3 zwaargewonden opgenomen. Twee personen zün vandaar, na daar verbonden te zün. huiswaarts kunnen keren. In het Oud- en Nieuw Gasthuis te Delft werden opgenomen 3 zwaarge wonden. en in het ziekenhuis Zuidwal te Den Haag een 14 jarig meisje, doch tertje van een der zwaargewonden die in het Hippolytus-Gesticht te Delft is ogenomen. Hoewel men naar de toedracht nog een onderzoek instelt, wordt aangeno men, dat een der auto's zich voor het passeren losmaakte uit een file, die ln de richting Rotterdam reed. Tezelf dertijd moet zich een wagen met het zelfde doel hebben losgemaakt uit de file, die in de richting Den Haag reed. Een Belgische wagen reed aan de kop van laatst genoemde file. De belde wagens die trachtten in te halen bü het passeren, reden op het middenge deelte van de rübaan op elkaar ln. De Belgische wagen werd door de ter- züde geworpen auto uit zün file ge ramd. doch de inzittenden van deze Bel gische wagen schünen er nog vrü goed afgekomen te zün. Toen wü kort na tien uur op de plaats van het ongeluk arriveerden, waren de wagens al terzüde van de rübanen ge sleept Van de auto's die elkaar ln front getroffen hadden, was de motor en be- uurscabine vrü wel geheel vernield De rübaan was bezaaid met glasscherven De ambulance van Rüswük en de GGD van Delft en Voorburs verzorgden cn transporteerden de slachtoffers Eer ste hulp was verleend door emplové's werkzaam op het vliezveld Ypenburg. die ook poli,ie en GGD hadden gealar meerd Kraanwaeens versleepten de autowrakken en de ve-keerspniitie van Rüswük had de handen vol om uit de wirwar van getroffen wagens wüs te worden en het cp dat moment zeer drukke verkeer op de Rüksweg in goede banen te leiden. In het Hippolytus-zesticht te Delft werden opgenomen - de 58-Jarige P Wes- terveld uit Rotterdam en de 28-Jarige mevrouw N Westerveld. eveneens uit Rotterdam, die beiden een shock had den bekomen en dverse hoofdwonden, benevens een ernstig gewonde vrouw, die nog niet kon worden gehoord en waar van de naam vannacht nog niet bekend was De 16-iarioe J Westerveld u:t Rot- terdim en de 55-1arlge mevrouw J Wes- terveld-Kool. echtgenote van P Wester veld. konden na daar verbonden te zün, huiswaarts keren In het Oud- en Nieuw Gasthuis te Delft werd opgenomen de 53-jarige heer Gelderblom u:t Rotterdam, die twee maanden geleden juist zün vrouw had verloren. Hü heeft twee gebroken benen en een gebroken arm bekomen. Zün 14- Jarig dochtertje, dat naast hem in de bestuurscabine had gezeten, was - ge- lük gemeld - door een burgerauto, die assistentie verleende, overgebracht naar ziekenhuis Zuidwal in Den Haag. Het meisje, dat een zware hersenschudding had bekomen, maar desondanks steeds naar haar vader vroeg, kon in de loop van de avond nog worden ingelicht over diens opname te Delft Verder werden in het Oud- en Nieuw Gasthuis te Delft opgenomen de 52-jarige mevrouw Convi- rlus uit Rotterdam, die een gebroken elleboog en vrü ernstig rugletsel heeft opgelopen, en de 61-Jarige Margaret ha van Kersen uit Rotterdam, die hoofd wonden, een heupfractuur, een gebroken bovenbeen en een gebroken enkel heeft bekomen. Na de botsing scheen nog een motor- rüder op de auto's te zün ingereden. De aard van zün verwondingen stond nog met vast. Jemen nieuwe kreeg een koning Vergunning verlenging werktijd bouwwerken Het Departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt mede dat een algemene vergunning is verleend om op bouwwerken gedurende de periode van 4 April tot en met 1 October 1955 arbeid te doen verrichten tot maximaal 51 uren per week en negen en een half uur per dag. ten einde een gedeelte van de ach terstand ln te halen, welke ln deze be- drüven als gevolg van het langdurig vorstverlet van de afgelopen winter ls ontstaan. Nieuwe imam is sterk op het westen gericht De 61-jarige Koning van Jemen (Zuid- Arable), Ahmad Sayf-al-Islam Ahmid Ibn Jahla. is afgetreden ten behoeve van zijn 43-jarige broer, de emir Sayf-el- Islam Abdoellah. Er waren botsingen geweest tussen de lüfwacht van de af- getreden Koning en het leger. De toe- stand is rustig doch men vreest, dat het onder de stammen nog tot botsingen kan bomen. Imam (koning) Abdoellah was minister j van Buitenlandse Zaken en vroeger premier. Hü heeft zün land vaak In het buitenland vertegenwoordigd en heeft vooruitstrevende denkbeelden Hü reeds begonnen aan de economischs vooruitgang van zün land te werken. Tezamen met zün gelükgezlndc oroer* trachtte hü buitenlands kapitaal aan te trekken bü de exploitatie van de bodem schatten (olie) en hü droeg bü tot rege ling van grenskwestie met buurlanden. Hij wil ook sociale hervormingen invoe ren. De oude Koning stond bekend om zün autocratische opvattingen. In 1948 werd Imam Jahla op 85-jarige I leeftüd door opstandelingen tezam n I met twee van zijn negen zoons neer."- sabeld Gedurende vier weiten zal !e i Abdoellah el Wazir op de troon doch Emir Achmed. de oudste zoon van de vermoorde, wist met getrouwe stamleden de acht üzeren poorten van Sanna. le hoofdstad, te forceren en de usurpator werd, samen met zün voornaamste aan hangers, opgehangen De nieuwe Imam ls de vierde zoon van Jahla Het Jemenieti'che koninkrllk tel' on geveer vüf millloen inwoners Het ut ten noorden van het Britse protectoraat Aden.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1