4, - Inauguratie prof. dr G.E. Uhlenbeck als gasthoogleraar Telescoop voor Zuid - Afrika in Storrewa"'1* Raad van Voorschoten kocht grond Stichting R.K. Lagere sehool LEÏDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 2 APRIL Nieuwe „Doe" in die Lakenhal Het Museum „De Lakenhal" is weer verrijkt met een belangrijke aanwinst, namelijk een „Vanitas"-stilleven van de bekende, in Leiden op 7 April 1613 geboren schilder Gerrit (Gerard) Dou, die op 9 Februari 167S, eveneens te Leiden overleed. Vanitas betekent „vergankelijkheid" en naar men weet is dit onderwerp indertijd veelal door Leidse theologische disputen behandeld. Zo is dit schilderij dus eigenlijk een typisch dubbel-Leids schilderij! Het dateert uit 1667, dus uit Dou's latere tijd en is ïeldzaam, zowel door de voor Dou belangrijke omvang van het formaat, als door de prachtig tegen elkaar afgestemde kleuren. Men kan dit stilleven gerust een juweeltje van techniek noemen en het zal als zodanig ongetwijfeld een ereplaats in het Museum innemen. Het werd door de Directie bij een kunsthandelaar te Parijs aangekocht. „Oude en niemve vragen der natuurkunde''' Lorentz leerstoel voor natuurkunde Gisteren aanvaardde prof. dr G. E Uhlenbeck. hoogleraar aan dc Univer siteit te Michigan (USA) het ambt van buitengewoon hoogleraar in de theoretische natuurkunde aan de Leidse Universiteit, waardoor voor het eerst de Lorentzleerstoel, ingesteld bü de herdenking van de honderdste geboortedag van Lorentz, Is bezet. In zijn. inaugurele oratie behandelde prof. Uhlenbeck „oude en nieuwe vragen der natuurkunde", niet als los samen hangende problemen doch als onderde len en aspecten van de wonderlijke sys tematische eenheid van het physische complex. In dit systeem zijn er uiter aard vele lacunes, doch er is tevens een min of meer duidelijke uiterste begren zing, waarin een centraal probleem ge vonden wordt. In sprekers studietijd was dit centrale probleem de atoom- structuur en de quantummechanica, te genwoordig ls het zonder twijfel het probleem van de zogenaamde elemen taire deeltjes. Prof. Uhlenbeck schetste de ontwikke ling van de kennis omtrent de elemen taire deeltjes en tekende de belangrijke rol welke Ehrenfest gespeeld heeft bij de ontwikkeling der denkbeelden op dit gebied door de wijze waarop hy zyn studenten tot creatief denken bracht. Spreker betreurde, dat het zo nodige experimentele werk op het gebied van Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J Fuhrl Snethlage te Leiden: Huis met afzonderlijke bovenwoning, pakhuis met winkelruimte en zolders, Nieuwe Rijn 107 en Langestraat 1 en 3. in bod f 10.000, koper J van Iterson q q. te Leiden voor: f 11.500 Ten overstaan van notaris W. S Jongsma te Leiden: Herenhuis met schuur en tuin, Cobet- straat 29, in bod: f19 200, koper P. de Jongh q q te Leiden voor f 20 100 Herenhuis met tuin Hogè Rijndijk 83, in bod: f23.000. is niet gegund. Herenhuis met tuin Jan van Goyen- kade 25. is uit de hand verkocht. de elementaire deeltjes zeer kostbaar is. Hoewel men veel geleerd heeft en nog veel leren zal van het onderzoek der cosmische straling, ligt de toekomst toch wel bij de hogerenergie-machines. Het ter rem dat men in Amerika million dol lar physics noemt. Er is echter geen ontkomen aan deze ontwikkeling en een ieder, die bijv. het cosmotronlaborato- rium te Brookhaven bezocht zal ook wel aé fascinatie gevoeld hebben die uitgaat van al die groepjes enthousiaste physici, werkend rondom zo'n monstermachine aan de grenzen van de wetenschap. In het tweede deel van zijn rede behan delde spreker het zogenaamde renorma- lisatieprogramma van de veldtheorie, op welk terrein Kramers een belangrijke rol heeft gespeeld. Een van de grote succes sen van de naoorlogse natuurkunde werd op dit terrein geboekt en het is een open VTaag wat men daarbij het meest bewonderen moet, de geraffineerdheid van het experiment of de kracht van de theorie. Voorts behandelde prof Uhlen beck een oude vraag der natuurkunde, het condensatieprobleem, zoals deze zich in het licht van de tegenwoordige ken nis en theorieën voordoet. Prof. Uhlenbeck had de titel van zijn rede ontleend aan Lorentz, naar wie de Leerstoel is genoemd die door hem be zet is. Onder grote belangstelling vond gis termiddag op de begraafplaats „Rhijn- hof" de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer J. Laman, voorzitter en stuwende kracht van de Eerste Leidse Vereniging van Kleinhandelaren in aardappelen, groen te en fruit. Een functie, welke hij ruim veertig jaar heeft bekleed. Voorts maak te hij zich als voorzitter zeer verdien stelijk voor de afdeling Leiden en om streken van de Contactcommissie van samenwerkende verenigingen van groen tehandelaren. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.m. op de heren C. en B. van Vliet uit Voorschoten, resp. ere voorzitter en voorzitter van de Leidse Coöp. Groente-, Fruit- en Bloemenvei ling, de heer K. Cebol. betaalmeester van deze velling. het dagelijks bestuur van de Ned. Bond van Groentehande laren. de heren G. A. Sassen en G. C. Mank, wnd. voorzitter en secretaris van bovengenoemde Contactcommissie en voorts bestuursleden en leden van de Eerste Leidse Vereniging van Kleinhan delaren in aardappelen, groente en fruit. In de aula voerde als eerste spreker de heer Tj. Reitsma, vice-voorzitter van de Ned. Bond van Groentehandelaren, het woord. Spreker herinnerde aan het vele werk, dat de heer Laman in het belang van de Bond heeft verzet. De heer H. Siere wees op de plaats, die de heer Laman vele jaren heeft ingeno men in de kring van de détailhandelaren en op de vertrouwenspositie, welke hij tijdens de oorlogsjaren bij de distributie van groente en aardappelen bekleedde. Ds K. Dronkert, Geref. predikant al hier. sprak vervolgens aan de hand van enkele verzen uit Johannes 22 een korte meditatie uit. Nadat Psalm 43 vers 4 en 5 waren gezongen, werd het stoffelijk overschot aan de schoot der aarde toe vertrouwd. Een neef van de overledene, de heer N. Laman. dankte voor het me deleven. dat in deze dagen van zovele zijden was ontvangen. MEDAILLE EN OORKONDE VOOR P. J. VITTALI. De heer P. J. Vittali herdenkt van daag het feit. dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de familie Dorhout Mees- Van Kinschot Ter gelegenheid van dit feit bood de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen de zilveren Jubilaris, die een groot deel van deze diensttijd heeft doorgebraoht in het gezin van Leidens eerste burger, een medaille en oorkonde aan. de Officiële publicatie HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. Burgemeester en Wethouders van Lel den breneen ter openbare kennis, dat op 13. 14. 15. 18 19. 20. 21 22. 25. 26. 27. 28 en 29 April en op 2. 3 4 6. 9 en 10 Mei a s tclken6 van 912 uur en van 1316 uur. In het perceel Pieterskerk- gracht no. 11 .alhier zitting zal worden gehouden, voor de herlik van maiten en gewichten. Belanghebbenden zal schrlftellik mede deling worden gedaan mn het tlldstlp, waarop zit maten gewichten en meet werktuigen ter herkeuring kunnen aan bieden. Men wordt vcraoobt zich aan dit. ttldstlo te houden ZIJ. die zodwnlge me dedeling niet modhten ontvangen, kun nen hun maten, gewichten en meetwerk tuigen ter herkeurlne aanbieden 00 10 Mel as. Voor nadere bllzonderheden wordt ver wezen naar de bekendmaklne welke van heden af ls aangeplakt ten Stadhulze. aan het gebouw van de Dienst voor So ciale Zaken (Steensdhuur 21) ca aan het waaggebouw. „Ninotchka" veroverde de Koksschool AMSTEL-TONEEL GAF UITSTEKENDE OPVOERING Vaak krijgt men op de vraag hoe iemand gegeten heeft ten antwoord :„'t smaakt naar meer!" Nu het gerecht, dat gisteravond in de cantine van de Koks- school onder oppertoezicht van de Dienst Welzijnszorg door het Amstel- toneel voor „onze jongens" werd opge diend. smaakte inderdaad naar meer. Het was een uitstekend gerecht! „Ninotchka" ls een geestig.blijspel van Melchior Lengyel. In het kort gezegd komt de inhoud hierop neer, dat de Sov jet-Unie aanspraak meent te moeten maken op een schilderij van Rembrandt, dat in het bezit is van een Russische prinses, die in Parijs woont. Achtereen volgens verschijnen dan in deze stad af gevaardigden van de Commissie tot herkrijging van Russisch bezit in het buitenland Men dlene daarbij dan wel rekening te houden, dat het lente is in Parijs. En deze Parijse lucht ls zelfs voor de bijzonder gevolmachtigde uit Moskou, die eens komt kijken hoe haar drie mannelijke Voorgangers het er wel afbrengen, funest. Zij wordt verliefd! En nog wel op de advocaat van de te genpartij! Het is een kostelijk stuk met veel hu mor en zoveel spanning, dat het de aan dacht de gehele avond volkomen ge boeid houdt. En van de opvoering door het Amstel-toneel hebben we al gezegd, dat het er een opvoering van heeft ge geven, die er wezen mocht. De leidster van het gezelschap, mevr. Riny Blaaser speelde de keiharde party-communiste Nina Yakousova (Ninotchka) ten voe ten uit. in deze uitbeelding was zij oi. sterker, dan in die van het toch ln we zen gewone verliefde meisje. Maar wij vonden het een creatie. Evenzo de twee afgevaardigden Brankoy en Biblnski ge speeld door Jo Vischer jr en Jan Kelly. Verder nog «en prachtige rol van Robert Sobels als de intrigerende inspecteur Krasnov jos Manche was een vlotte ad vocaat Daqoult. Hij voerde tevens uitstekend de regie. Mimi Kok, Bep Mouton en Marinus Smit konden ons evenzo bekoren, zodat al met al gezegd kan worden, dat de Koksschool zich weer eens behoorlijk heeft kunnen amu seren. De waardering uitte zich in een hartelijk applaus, dat nog eens extra werd onderstreept door het aanbieden prachtige bloemen aan de dames van het gezelschap. JUBILEUM J. VAN VLIET Gisteren herdacht de heer. J. van Vliet het feit, dat hij 30 jaar geleden in dienst trad bij de N V. Brandstoffen- handel v.h E. G. Wijntjes "s Middags werden de jubilaris, diens echtgenote en 2 dochters ten kantore ontvangen. Hier werd hij hartelijk toegesproken door de directeur, de heer E G. Wijntjes Sr waarbij hem namens de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel het Vexerend Ge tuigschrift en de erepenning werden overhandigd. Aan mevr vam Vliet wer den bloemen aangeboden Namens de N V ontving de Jubilaris een bedrag onder couvert Vervolgens werd de heer Van Vliet toegesproken door de heer E J Wijntjes Jrdie verschillende gebeurtenissen uit de 30-jarige loopbaan van de jubilaris memoreerde De heer Chr HUlebrand bood de ju bilaris namens het personeel een schil derij aan. Na een dankwoord van de heer Van Vliet bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Voor de herdenking in 1956 Opdracht Rembrandtmoiiument spoedig te verwachten Geschenk van Nederlandse volk aan Leiden Een initiatief-comité, bestaande uit: dr L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, mr D. A. Delprat, voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken 1 oor Amsterdam, prof. dr J. G. van Gelder, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, prof. A. M. Ilammacher, directeur van het Rijksmuseum KröllerMuller, hoogleraar aan de echnische Hoge school te Delft, jhr mr F. II. van Kin schot, burgemeester van Leiden, mr K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam, T. M. H. van Wave- ren, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land, H. L. Swart, directeur van de Nederlandse Kunststichting te Am sterdam. heeft onlangs in „De Laken hal" te Leiden vergaderd met een aantal hoofden 'van overkoepelende organen van die organisaties, die te zamen geacht kunnen worden het Ne derlandse volk te vertegenwoordigen, om hij de herdenking van Rem brandt's geboortedag (350 jaar gele den op 15 Juli 1606), door een meer voudige opdracht, waartoe 3 Neder landse en 3 buitenlandse beeldhou wers zullen worden uitgenodigd, een monument te verkrijgen, hetwelk door het Nederlandse volk aan de stad Lei den, de geboorteplaats van Rem brandt. zal worden aangeboden. Omtrent dit- plan werd Inmiddels contact opgenomen met de Nederlandse Kring van Beeldhouwer- De voornoemde vertegenwoordigers van alle Nederlandse volksgroepen tra den toe tot het bestuur van een voor dit doel op te riohten Stichting Rem brand t-herde niking 1956, secretariaat Keizersgracht 743. Amsterdam-C. teL 65714 Uit him midden werden als da gelijks bestuur gekozen: dr L G. Kor tenhorst, voorzitter, prof A M. Ham- maoher, afdeling kunst, T. M. H van Waveren. afdeling propaganda, mr H. van Riel, afdeling financiën en H L. Swart. secretaris en administratie In de statuten der Stichtng wordt de mogelijkheid gelaten om door contact met de bestaande Rembrand t -s tich t in - gen en -comités ln binnen- en buiten land het doel van de stichting „een grootse Rembrandt-herd enting op 15 Juli 1956"„ te bevorderen. Het uitgangspunt van de vergadering was dat op deze wijze door het gehele Nederlandse volk hulde zal worden ge bracht aan deze grote Nederlander uit ae zeventiende eeuw Opvoering Paasspel. De Vereniging van Vrijzinnige Her vormden houdt Dinsdag 5 April een Paaswijdinesdienst in de Kerkzaal van het Leidse Volkshuis aan de Apothekers, dijk. In deze dienst, die onder leiding staat van ds W. J. H. Hubeek zullen catechisanten der Vereniging en leer lingen van de Zondagsschool N.PB het Paasspel „De Kinderen van Jeruzalem" opvoeren. Dit spel is geschreven door da H. J. W. Modderman. Remonstrants pre dikante te Amsterdam. Voor de viering van de Bevrijdingsdag heeft het bestuur van de Speeltuinvere niging „Vogelenwijk" een gevarieerd pro gramma ontworpen dat met volkszang en volksdansen wordt geopend. De och tend wordt verder gevuld met kinder spelen. -s Middags zal er een optocht on. der het motto: „Weet U het nog?" door e wuk trekken. In de avonduren volgt dan een lam pion-optocht. met aansluitend avond feest, Behalve dat de jeugd deze dag zal worden getracteerd, ontvangen ook patiënten van de Anna-kliniek feestgave. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd: voor het doctoraal examen Ne derlands recht, de dames C. M. Fischer (Utrecht) en S. v. d. Sande (Blaricum): voor het doctoraal examen geneeskunde de dames Th. Bakker (Den Haag) en J. F. Beernink Leiden) en de heren H. Backer (Haarlem), E. Cijfer (Den Haag) L. Librlk (U.S-A.), W. P. H. A RUnders (Wassenaar). B. H. v. d. Spuy (Z. Afrika). Tan Kink Liang (Leiden) en P F. Werre (Santpoort); voor het arts examen le gedeelte de dames h j. bou- wes Bavinck-Francken (Den Haag) en Liem Tjlk Nio (Oegstgeest) en de he ren R. F. Berg (Leiden), P. P. Deeleman (Wassenaar). C. P. van Heel (DenHaag) W. Oolders (Haarlem) en J. F v. Rhede v. d. Kloot (Leiden): voor het arts examen 2e gedeelte, mej. E. Berkhemer (Den Haag) en de heren P. Kanaar (Den Haag) en J. W. Kronenberg (Lei den). HAND IN BROODSNIJMACHINE Een personeelslid van de Rotterdamse broodfabriek, wonende ln de Van Speyk- straat, veronachtzaamde gisterochtend tijdens het bedienen van een broodsnij machine de veiligheidsvoorschriften, waardoor hij met de linkerhand in de machine kwam. Drie vingers werden ge deeltelijk afgesneden. Particulier personeel hervat werk Vanmorgen heeft het personeel van de particuliere bedrijven in Amster dam-Noord. het werk hervat, zonder dat de eisen Ingewilligd zijn. Het betreft hier ruim 100 arbeiders van de N.V. Verschnre's Scheepswerf en Machinefabriek, enkele tientallen arbeiders werkzaam aan de „Oranje- werf" en 350 man van het 500 leden lellende personeel van de Electro Zuur-, en Waterstoffabriek. Er komen weer zes nieuwe woningen O Zoals te verwachten was heeft de Gemeenteraad van Voorschoten gister avond in een lange zitting belangrijke besluiten genomen, die echter niet alle even gemakkelijk tot stand kwamen. Het punt, waarover het langst gediscussi eerd werd en waarover de Raad niet eenstemmig tot een besluit kon komen, betrof de aankoop van gronden in Vlietwijk tot een bedrag van een kwart millioen gulden. Bestemd voor Leids waarnemingsstation Gistermiddag arriveerde bij de Leidse Sterrewacht een spiegel- telescoop. bestemd voor het station van deze sterrewacht in Zuid-Afrika. De telescoop is. op de spiegel na. in Nederland geconstrueerd, name lijk door het metaalbedrijf Rade makers in Rotterdam. Het is de grootste spiegel-telescoop van ons land. De spiegel heeft namelijk een diameter van 90 cm. terwijl b.v. de giootste Leidse spiegellelescoop tot dusver een diameter van 45 cm had. De telescoop werd gisteren opge steld in een voor het hoofdgebouw 'an de Sterrewacht opgetrokken houten loods. De spiegel zelf is niet ln de kijker aanwezig. Deze wordt De foto toont het plaatsen van het voetstuk door een krachtige kraanwagen op de tijdelijke funda menten in de houten loods. Links beneden ligt op de grond de spie- gelloze telescoop. (Foto L.D./Van Vliet). namelijk in Amerika geslepen en vandaar onmiddellijk naar de defi nitieve waarnemingspost in Zuid- Afrika te Hartebeestpoortdam ge- tiaHsporteerd. Op de spiegel na wordt de telescoop in Leiden geheel gecor rigeerd cn vervolmaakt, om daarna enige tijd een plaatsje te vinden op de E55 te Rotterdam. Vervolgens wordt het gevaarte getransporteerd naar Zuid-Af rika voor plaatsing in dg Leidse waarnemingspost aldaar. De heer Korthals (WD) opende de rij van sprekers met een betoog, waarin hij opmerkte, dat de prijs aan de hoge kant is en dat het koopmanschap aan de kant van de verkoopster (Mevrouw de Wed. BoomGeel) is geweest. Spr. vroeg waar om door de gemeente geen bod was ge daan en waarom de onderhandelingen zo lang hebben moeten duren. Hij meen de, dat het college van B. en W. door de stuksgewijze aankoop van de gronden in deze wijk in een uitermate moeilijke positie was gebracht. De heer v. d. Hulst (KVP) vond even eens f 240 000.voor 19jj ha. een bij zonder hoog bedrag. Spr. achtte dit ter rein als bouwgrond nie tgeschikt. daar het peil 1.73 m. beneden NAP ligt. Dit betekent dat men grote bedragen aan ophoging moet besteden. In omliggende gemeenten zijn voor dergelijke gronden lagere prijzen betaald. Ook de heer Pels <P. v. d. A.) kon de gevolgde procedure (het laten taxeren door de gemeente en daarna onderhan delen) niet bewonderen. Spr. vroeg ln verband met de zeer hoge prijs naar de eigenlijke agrarische waarde. Het groot ste bezwaar van spr. bleek echter het punt van de schadeloosstelling van de huidige pachter te zijn Spr. miste een post voor eventuele schadeloosstelling als men de bouwplannen gaat realiseren, maar begrootte die op zeker f.90 000. Wethouder Dekker verdedigde daarna in een uitvoerig en goed voorbereid betoog deze plannen. Het belangrijkste argument was de gunstige ligging van dit terrein ten opzichte van de kom van de gemeente. Wat de hordanig heid van de grond betreft merkte spr. op. dat die niet uitstekend is, maar dat deze oplossing aanTaard moet worden. Voorschoten kan geen andere kant op. Met vele berekeningen toonde spr. aan, dat de huurprijs niet veel hoger komt te liggen dan in andere gedeelten van de gemeente. Slechts op 1/3 van dit ter rein moet diep geheid worden (11 me ter). op 2/3 kan met 3 meter betonpalen volstaan worden. Ook het peil van deze polder achtte spr. geen bezwaar Er behoeft slechts 30 cm. opgehoogd te worden De prijs is zeker verantwoord. De heer van Eist (WD )dle aanvan kelijk vooral tegen het peil ernstige be denkingen koesterde, bleek door wethou der Dekker nogal gerustgesteld te zijn. In tweede instantie merkte de heer Korthals op, dat het college in de kiem gemanouvreerd was De WD-fractie zou vraag „neen" zeggen, omdat de grond te duur is, maar omdat hij van een procudure. waarin de Raad niets zeggen kan geen heil verwachtte zou deze frac tie. hoewel zij het hoogst onaangenaam vond, vóór stemmen, omdat zij daartoe gedwongen word! De heer Pels (P.v.dA.) meende, dat er heus nog andere manieren bestaan om de gronden in handen te krijgen Spr zou tegen stemmen, omdat hem de gevolgde procedure volkomen fout voor kwam en omdat hij voorzag, dat boven deze veel te hoge prijs nog hoge niet begrote schadevergoedingen komen. Tenslotte betoogde de heer v d. Hulst, dat de KVP fractie het voorstel moei lijk accepteren kan, naar het toch aan vaarden zou. Met 13 tegen 2 stemmen (tegen de heren Pels en v. d- Werf, beiden P.v. d A.) werd besloten de 19M: ha. grond in Vlietwijk voor f 240 000 te kopen. Een tweede terrein in Vlietwijk. groot 2.85.45 ha, maé I f. 1.20 per gekocht. Voor het ontweipen van de riolerings plannen in deze nieuwe wijk werd f. 2500 toegestaan. ANDERE PUNTEN Hoewel ook over de overige agenda punten vrij langdurig gepraat werd, on dervonden ze weinig moeilijkheden. Bij het voorstel „Rechtspositierege ling" stond de heer Pels principieel op het standpunt, dat B en W. him eerder ingenomen standpunt betreffende de overeenstemming met de wettelijke rege ling kinderbijslag hadden moeten hand haven. Nu wijken B en W af en kennen ook voor kinderen ouder dan 16 jaar - tot uiterlijk 1960 - kindertoelage toe. De Raad volgde het college daarin. Op voorstel van de heer Van Oosten (Prot. Chr.) werden verscheidene re dactionele wijzigingen gebracht ln de verordening heffing rechten school- tandverzorging. Voor de inrichting van het tweede gymnastieklokaal werd f. 14.405,— gevo teerd, vnn het RJC. Armbestuur werd 1150 m2 grond gelegen in het Burg. Berkhoutpark gekocht von f. 3.50 per ca. Tot leden van de Commissie voor Georganiseerd overleg werden gekozen de heren Eyslnk Smeets. Griffioen, Mol en van Eist en tot hun plaatsvervangers de heren Lamboo, van Dodeweerd, van der Werf en Korthals. VIEUWE WONINGEN Besloten werd tot de bouw van 6 iniddrnst andswoningen aan de Pr. Irenelaan. meer speciaal ten behoeve van onderwijskrachten en leidingge vende krachten ln de industrie. Voor de bouw werd een crediet van f 118.746.90 beschikbaar gesteld. De huurprijs van deze met rükspremie te bouwen woningen wordt begroot op f65.15 per maand. CALTEX-PROBLEMEN. Voordat het vorstel van B. en W. om afwilzend te beschikken op een bezwaar schrift van de Caitex-petroleummaat- sdhappil aan de orde kwam cine de Raad in besloten zitting. Aan de Caltex Is door B. en W. een bouwvergunning geweigerd. Na de geheime zitting werd besloten de beslissing voor ten hoogste 30 dagen uit te stellen en dit punt op nieuw aan de orde te stellen ln de Raadsvergadering van Maandag 18 April ae. Niemand vnn de Raadsleden voelde nog behoefte na deze vrij lange verga dering aan de rondvraag deel te nemen. WASSENAAR Medlsrhe dienst. De dienst wordt Zondag waargenomen door de artsen Pllnk 1 en Geerllnga. I Deze pagina la gedeeltelijk geoorrlgeerd. 19 trams uitgereden Bespreking B. en W. - Vakbonden Vanmorgen om acht uur waren te Amsterdam 19 tramstellrn uitgereden. Er deden zirh nergens moeilijkheden voor. I)e gemeente-veerdiensten wor den met vier ponten, bemand door marinepersoneel, onderhouden. Van morgen verliep alles vlot en was er nog geen stagnatie in het overzetten. De afgevaardigden van de drie er kende Vakverbonden zouden op uitno. diging van B. en W. vanochtend ten Stadhuize met het College een be spreking hebben. Het personeel van de Gemeentelijke Waterleiding heeft het werk vanochtend hervat, nadat de directeur van het be drijf de toezegging had gedaan met de directeur van de afd. Personeelszaken de verlangens der werknemers Maandag aa. te zullen bespreken. Het personeel van de Westergasfabriek naar schatting ruim 300 man heeft echter het werk neergelegd. Het circa 100 man tellende personeel van de gemeentelijke wasserijen heeft evenzo het werk gestaakt. Enkele, overigens kleine groepen werk. nemers van de gemeentelllke dienst der beplantingen de meesten ln Amster dam-Noord zijn eveneens ln staking gegaan. Hulp van militairen De burgemeester van Amsterdam heeft een beroep gedaan op het leger voor het verlenen van militaire bij stand in de vorm van het leveren van militaire chauffeurs voor de gemeen telijke bussen. Dit verzoek is ingewil ligd. 200 chauffeurs van de A.A.T. (aan- en afvoertroepen) zijn naar Amsterdam gedirigeerd. Vandaag /ui en zü daar .lessen op de gemeente lijke bussen. Morgen zullen zij op deze bussen effectief als bestuurder op treden Op de route van de tramlijnen 16 en 9. resp. van het Centraal Station naar Nieuw Zuid en Oost T.v. zijn bussen, bestuurd door militaire chauffeurs, In. geschakeld. De eerste bus Ls omstreeks elf uur uitgereden en het aantal zal In de loop van de dag morgen worden opgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 7