LEIDSCH DAGBLAD Staking in hoofdstad -na korte panze- opnienw in volle gang „Lufthansa" opende haar diensten Tweehonderd doden hij aardbeving op de Philippijnen WEERBERICHT West-Duitsland dreigt handel met Oostzone te zullen staken Generaal van Cao Dai-secte zou eigenmachtig gehandeld hebben 94ste .Jaargang ZATERDAG 2 APRIL 1955 No. 28491 Directeur: 3. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal: f2,15 per maand; f0,50 per week «Vitte Singel 1, Lelden Giro Na 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Heden reden enkele trams nit Besprekingen hadden geen succes (Speciale berichtgeving) Diegenen die morgen naar de voetbalwedstrijd NederlandBelgië in Amsterdam zullen komen dienen er op te rekenen, dat er hoogstwaarschijnlijk ook morgen nog geen trams in de hoofdstad zullen rijden. Gisteren heeft dc tram inderdaad gereden, zij het dan heel kort en slechts enkele wagens. Op een drukbezochte vergadering werd besloten het werk te hervatten nadat het stakingscomité had bekend gemaakt, dat hèt onderhan delingen had gevoerd met burgemeester d'Ailly die gezegd had: „Eerst het werk hervatten en dan praten". Aldus geschiedde. Om half zes is het stakings comité door de burgemeester ontvangen, nadat verschillende trams reeds op de straten waren. De besprekingen hebben geen enkel succes gehad en de burgemeester heeft geen enkele concessie kunnen en willen doen. De stakers hebben daarop gezegd de staking weer te zullen opnemen en gelijk de verga dering besloten had, werden de wagens die reeds uit de remises gereden werden weer teruggezet. Gisteravond viel er geen tram meer te bespeuren in de hoofdstedelijke straten. Vanmorgen zou opnieuw contact wor den opgenomen tussen het gemeentebe stuur en het stakingscomité, doch het ziet er naar uit, nu de staking hervat ls dat het gemeentebestuur geen gevolg zal geven aan de eisen van de stakers. Inmiddels zijn er vanmorgen een paar trams uit de remise gegaan. Uit de remise Havenstraat zijn een twee tot drie tramstellen vertrokken, zonder dat de stakers hier veel tegen deden. Marine bij de ponten Bij de ponten is de situatie zo, dat nu ook de pont-schippers in staking zijn gegaan. Op de eerste dag van de staking liep alleen het dekpersoneel weg. Gis teren waren het ook de machinekamer mensen en nu zijn ook de pont-schippers in staking gegaan. Niet zozeer uit sym pathie voor de overige stakers, maar uit protest tegen het feit. dat de Marine op het ogenblik op de ponten dienst doet. Zij zijn vervangen door Marine officieren en zo staan luitenants ter zee op de brug van de Amsterdamse IJ-pon- ten. terwijl matrozen als dekknechten dienst doen. Het is een vreemde situatie Naar particulieren De stadsreiniging, die gisteren weer het werk hervatte, heeft uit sympathie voor de stakende tram het werk vandaag opnieuw neergelegd. Gistermiddag laat ls de stakingsgolf ook overgeslagen naar de particuliere bedrijven. Zo heeft het personeel van de werf Verschuren het werk voor 24 uur neergelegd en ongeveer de helft van de 600 arbeiders van N.V. Electro Zuur- en Waterstoffabrieken in Amsterdam-Noord is eveneens in 24 uurs-staking gegaan. Zij eisen 10 loonsverhoging en af schaffing van de werkclassificatie, die 1 Januari was ingegaan. De directie staat hiertegenover afwijzend. Vanmorgen vroeg hebben stakers van Publieke Werken de straatmakers, ae landmeters en de werklieden van de bestratingswerf, besloten vannacht op een vergadering ook vandaag door te blyven staken om hun eis van 10 pet. méér loon kracht bij te zetten posters gezonden naar alle gewichtige en vitale Amsterdamse bedrijven teneinde deze te bewegen ook tot staking over te gaan. In alle vroegte stonden deze mensen aan de electrische centrales van het Gemeen telijke Energiebedrijf, bij het slachthuis en bij de Waterleiding druk te discu- siëren met de arbeiders die haar naar binnen wilden gaan. Enorm autoverkeer Het is iedereen een raadsel waar de vele auto's vandaan komen die door de stad rijden. Het auto-verkeer is in de hoofdstad verdriedubbeld volgens de politie en het is in Amsterdam op het ogenblik zo dat het verkeer niet meer onderdoet voor dat van steden als Londen en Parijs: de automobilisten hebben "de hoofden bij elkaar gestoken om de wandelaars verlichting te geven. Zü hebben in overleg met de burge meester besloten om hun wagens op de trambaan neer te zetten ten bewijze dat zij gaande naar de binnenstad voetgangers willen opnemen. Reeds van morgen zagen wij in de omgeving van het Hoofddorpplein'Amstelveense weg dit al geschieden. Tenslotte zijn enkele grote bedreven er toe overgegaan om hun personeel per vrachtwagen van huis te halen en weer terug te brengen. Zo ziet Amsterdam er uit op de Zaterdag voor een voetbalwedstrijd! Bijeenkomst in Bellevue Op een bijeenkomst van de Chr. Bond van Overheidspersoneel vanmiddag in Bellevue te Amsterdam zal de voorzitter van het CNV de heer M Ruppert de achtergronden van de staking in Am sterdam belichten in een rede getiteld „De loonpolitiek van de regering en wij". Vooraf zal de heer C. Baatenburg de Jong. secretaris van de afdeling Amsterdam van de Bond. de situatie in Amsterdam bespreken, waarna de aan wezigen hun meningen kunnen kenbaar maken. Nog geen oplossing in zicht voor de krantenstaking Dagbladeigenaren en vertegenwoordi gers van de vakverenigingen hebben gis teren in Londen tien uur lang verga derd. maar men is niet nader gekomen tot een oplossing van het conflict bij de kranten. De Britse minister van Arbeid, Sir Walter Monckton, zal een hof van onderzoek benoemen. Een vakbondsleider verklaarde, dat de bonden geweigerd hebben het ge schil aan arbitrage te onderwerpen. Was precies tien jaar niet in (le luchtSnelle groei over gehele wereld verwacht O C Over drie jaar zonder steun Peil van Lanao-meer twee nieter gedaald Tengevolge van een krachtige aardbeving zün op het Philippijnsc eiland Min danao in de nacht van Donderdag op Vrijdag meer dan tweehonderd mensen om het leven gekomen. Er zijn 1.500 gewonden. Men kan zich niet herinneren, dat er daar ooit zo'n zware beving is geweest. De bewoners van het getroffen eiland renden in nachtkleding de straat op. De beving heeft een minuut geduurd. Daarna waren af en toe nog zware schokken voelbaar. Het peil van het Lanao-meer is bijna twee meter gedaald. De schade op Min danao (dat op een na het grootste eiland is van de 7100, waaruit de Philippijnen bestaan) loop in de millioenen guldens. Er heerst op het ogenblik grote bedrijvigheid in het Openluchtmu seum te Arnhem, dat binnenkort zijn poorten heropent voor het nieuwe seizoen. In het klederdrachten depót worden de poppen ih ge reedheid gebracht. Zacht weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan opklaringen maar ook plaatselijk wat lichte regen. Matige tot krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. Zacht weer. (Opgemaakt te 10 uur). 3 April Zon op: 6.15 uur; onder: 19.17 uur. Maan op: 1523 uur; onder: 4.29 uur Hoogwater te Katwijk te 0.29 en 12 55 uur. (3/4 te 129 en 13 39 uur). Dit nummer bestaat alt 12 pagina's en een Bijvoegsel De Westelijke Hoge Commissarissen in Duitsland hebben Vrijdag in gelijklui dende brieven aan dc Sovjet-Russische autoriteiten In Oost-Duitsland verzocht om opheffing van de nieuwe tolrechten op de verkeersweg van West-Duitsland naar We>t-Berljjn. Zij noemen in hun brieven de nieuwe rechten ..zo hoog. dat zü niet gerechtvaardigd kunnen worden op zuiver economische gronden". De maatregel kan slechts worden beschouwd als van „politieke aard", zo menen zü. De West-Duitse regering heeft gisteren na een kabinetsvergadering een com muniqué uitgegeven, waarin het onmiddellijke houden van besprekingen tussen Oost en West wordt geëist. Naar verluidt zou de West-Duitse regering ge dreigd hebben met het staken van alle handel tussen Oost-Duitsland en West- Duitsland. zijn aangekomen, is er in Oost-Duitsland een groeiende ontevredenheid wegens voedselschaarste De berichten, verzameld door Gealli eerde functionarissen in West-Berlün. spreken van een acuut tekort aan sui ker. boter, meel en vetten, hoewel er nog geen aanduiding is. dat de maandelgkse tnew'üringen voor de gerantsoeneerde ar tikelen niet worden verstrekt. De meeste gezinnen kopen echter niet-gerantsoe- neerde artikelen bü om hun voedselpak ket volledig te maken. Volge.n» dc be richten der vluchtelingen is het vormen van ryen voor voedselwinkels en op markten Iets normaals en vooral in de industriegebieden. Voedselschaarste leidt tot groeiende ontevredenheid Vrjjdag, op de eerste dag van de ver hoogde tolrechten ondervond het weg verkeer naar Berlijn bij de grens tussen Oost- en West-Duitsland geen vertra ging Donderdag hadden zich tegen mid dernacht bij de grensposten files auto's gevormd, waarvan de bestuurders had den gehoopt nog voor het ingaan van de hogere tolrechten de grens te kunnen passeren. Deze files waren Vrijdagoch tend echter verdwenen. Volgens honderden vluchtelingen, die ln de afgelopen dagen ui Weat-Berlljn Het eerste zichtbare stukje souverel- niteit is dc Duitsers gisteren in de hand gegeven: de „Lufthansa" heeft haar diensten geopend. Het eerste vliegtuig startte in Hamburg, na passende woor den van de minister van Verkeer, dr See- bohm (die in de wandeling wegens zün Üver voor de nieuwe Duitse luchtvaart ook wel „Luftbohm" wordt genoemd!) in de richting Munchen. In de Duitse pers is de herleving der Lufthansa uitbundig gevierd. De buitenlandse luchtvaart maatschappijen. die tot dusverre het al leenrecht op de Duitse vliegvelden had den, zün daarbij niet achter gebleven. Zy hebben in gTote advertenties in de kranten hun collega het welkom in het luchtruim toegeroepen. De Duitse direc tie van onze Nederlandse maatschappü bracht haar gelukwensen ,in flicgerische Verbundenhelt" over. Precies tien laren is de Lufthansa niet in de lucht geweest. Haar laatste „plan- massige" machine startte op 21 April 1945-van het Berlynse Tempelhof naar Madrid, de enige plaats in Europa, waar zij nog welkom was. Het hele bezit van de vroegere Duitse maatschappij was uiteraard verloren. De nieuwe Luft hansa moet van de grond af worden opgebouwd en het begin is dan ook nog bescheiden. Met vier Convairs en vier Super Constellations wordt dit jaar ln drie étappen begonnen. Vandaag is het binnenlandse net geopend, over twee weken volgt het Europese net en in Juni wordt de Hin HamburgNew York voor het eerst gevlogen. Maar de Lufthansa rekent op een snelle groei. Vóór September 1956 zullen nog vier Super Constellations beschik baar komen, die het mogelijk zullen ma ken ook op Zuid-Amerika. Buenos Aires, en op het Nabue Oosten. Teheran, te gaan vliegen. Reeds het eerste jaar hoopt de Lufthansa 41 millioen tonkilometer te verzetten. De leiding der maatschappij heeft zich bij de ontwikkeling van het Europese net voor de eerste laren de nodige beperkingen opgelegd, teneinde zo snel mogelijk de intercontinentale diensten to; ontwikkeling te kunnen brengen, die een snelle verbetering der rendabiliteit mogelijk zullen maken. Reeds ln 1958 hoopt men zonder sub- 1 siöies der overheid te kunnen vliegen. Berlijn nog niet bereikbaar I Het nodige kapitaal voor de eerste ja- I ren van de opbouw der diensten, wordt op 136 millioen geschat. Het gaat ver uit boven het eigen kapitaai. waarover de Lufthansa thans geschikt. Dit be draagt 50 millioen en is voor vier vüfden gestort door de Bondsregering. Het ligt in de bedoeling, dat in de eerstvolgende .iaren nog 25 millioen uit de Staatskas zal kunnen worden gegeven, terwijl de Duitse posterijen een lening van"15 mil lioen hebben toegezegd. De rest van het Grote Drie tegen neutraal Oostenrijk De Westelijke Grote Drie wensen geen neutraal Oostenrük als een van de voorwaarden voor het terugtrekken der bezettingstroepen en het sluiten van een Oostenrüks vredesverdrag, zo ver neemt Reuter van diplomatieke züde in Londen. De Westelijke Grote Drie zün het hier over eens geworden bü hun besprekingen van de laatste tüd over een mogelüke conferentie met de Sovjet-Unie. Ver wacht wordt dat de Westelüke mogend heden een en ander in een drie-mogend- hedenverklaring zullen vastleggen nog voor het vertrek van de Oostenrükse kanselier, dr Raab. Franse straaljagers voor Israël In Londen is enige ongerustheid ge rezen door de levering door Frankrijk van een aantal straalvliegtuigen aan Israël, zo melden gezaghebbende broD- nen. Frankrijk zou zes straalvliegtuigen van het type ..Mystère" aan Israël hebben geleverd en er zouden er nog negen vol gen Engeland zou zich zorgen maken dat door deze levering het machtseven wicht in het Midden-Oosten verstoord dreigt te worden In 1950 werd een spe cifieke drielandenovereenkomst geslo- ten tussen Amerika. Engeland en Frnn- rijk. die er op gericht was een dergelijk i evenwicht te handhaven en een wapen- Irace te voorkomen. benodigde kapitaal wil men door credle- ten dekken. Het binnenlandse net van de Lufthansa is tot West-Duitsland beperkt daar de Russen niet toestaan, dat de nieuwe onderneming op Berlijn zal gaan vliegen. De zeer rendabele lijnen naar Berlijn blijven dus onder het monopolie der Amerikaanse. Britse en Franse maat. schappijen vallen. Eens was het Ber- lijnse Tempelhof het centrum van het Lufthansa-net. dat alleen reeds van daaruit 32 lijnen had. In zijn functie van inspecteur- generaal van de Luchtmacht heeft Prins Bernhard gisteren een bezoek gebracht aan de vliegbasis Leeuwar den. De prins en majoor Aerts in een Meteor-straaljager. waarmede naar Vlieland werd gevlogen om schietwedstrijden bij te wonen. De West-Duitse minister vaa Binnen landse Zaken. Schröder, heeft gelast, dat er „disciplinaire stappen" genomen moeten worden tegen de voormalige nazi-veld maarschalk Schörner („bloedige Ferdi nand") wegens diens „ersttge pllchtsver- krachtlng" ln de vroegere Duitse Wehr- macht. Deze maatregelen hebben ten doel Schörners rechten op een pensioen ongel dig te maken. In Saigon stijgen (ondanks bedreiging met zware straffen) prijzen der levensmiddelen Het hoofd van de machtige Indo^-Chlnese sccte der Cao Dai, „paus" Phaiu Cong-tac .ontkent ,dat zijn leger op zün orders heeft gehandeld, toen het zich in Saigon aan de züde van het nationale leger schaarde. Een persoonlüke bood schapper van het sectehoofd heeft aan de leiders van de secte in Saigon mede gedeeld. dat de opperbevelhebber van het particuliere leger van de secte eigen machtig gehandeld heeft, toen hü de züde van het nationale leger koos. Deze opperbevelhebber echter zegt gehandeld te hebben ingevolge een schriftelüke order. Slechts klein deel van de overlopers blijft in dienst De pryzen van levensmiddelen stijgen in de stad. ondanks de zware straffen die op prijsopdrijving gesteld zijn. De blokkade is niet absoluut: de ha ven en het vliegveld zün open voor aan voer. Uit officiële bron verneemt Reuter, dat de Zuid-Vietnamese regering van plan is slechts 8.000 van de 25.000 man troepen van de Cao Dal. die zich Don derdag by de regeringstroepen aanslo ten, in dienst te houden. De rest zal aan het werk kunnen gaan bij de landbouw, doch men betwyfelt of deze mannen be reid zullen zijn terug te keren naar het zware werk ln de rijstvelden na een soldatenleven van twaalf jaar. Mogelijk zullen bü ontbinding van onwillige een beden nog moeilijkheden ontstaan. In regeringskringen in Saigon is grote verbazing gewekt door een telegram van keizer Bao-Dai, die zün ontstem ming tot uiting brengt over het feit, dat er in de straten van „zün" hoofdstad bloed gevloeid heeft. Sommige rege ringskringen zün van oordeel, dat het telegram van het staatshoofd neerkomt op een indirecte uitnodiging aan pre mier Djem toe te geven aan de opstan dige secten. Grace Kelly, die in Hollywood de i girl" waardoor haai deze onaer- Uscar ontving als beste actrice van scheiding ten deel viel. het jaar. in haar rol in ..The country

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1