ZELFVERLOOCHING TREKKEN TEN AANVAL MILLIARDEN SPRINKHANEN Bijgeloof hindert anti-sprinkhaan commando's in uitvoering van hun taak SK|g T~lipl -n 1 - 4 J VASTGESTELOE SNELHEDEN I VAN VISSEN IN KM PER UUR (Afqpronde enters) In de periode 1927—1934 be rokkende de woestynsprink- haan de mens een schade van een milliard gulden. In 1952 bedreigde dat dier een kivarf. van de wereldvoedsel voorraad met vernietiging. Geen wonder, dat de mens de sprinkhaan de oorlog op leven en dood heeft ver klaard. Het werk te velde TAL van reizigers trekken duizen den kilometers door Afrika eii Azië zonder ook maar één sprink haan te zien. Doch zelden zal het voor komen, dat men bij het reizen over zo grote afstanden geen „Anti-Spnnk- haan-Commando" ontmoet Toen ik in Hadramaut was. hoorde ik tenmin ste het gerucht, dat ,.de sprinkhaan mannen" op komst waren. Inderdaad arriveerde er kort nadien een com mando. Het sloeg zijn tenten op en zette zich aan het werk. Een ambtenaar van de Sprinkhaan- Bestrijdingsdienst behoeft geen gron dige kennis te hebben van zoölogie of entomologie. Zijn werk stelt andere eisen en maakt het noodzakelijk, dat hij volhardend is als een pionier en beschouwend als een ontdekkingsreizi ger. Is hij op verkenning, dan leeft hij soms maanden lang in eenzaamheid en moet hij bestand zijn tegen zand stormen. verschroeiende hitte en an dere ongemakken in zijn kamp. Z(jn voornaamste taak is het echter om te zorgen, dat hij goed overweg kan met de bevolking. Zonder haar medewer king kan hij met kennis en weten schappelijke middelen weinig uitrich ten. Vaak wordt hij vriendelijk ont vangen. maar het komt ook voor. dat - vooral in afgelegen streken - wan trouwen en onwelwillendheid de hou ding der mensen bepalen Dit is begrijpelijk, omdat tal Be- douïnen in hoofdzaak leven van da dels en .Jeben" (zure melk) en de vrouwtjessprinfchaan, gekookt of ge bakken, een delicatesse vinden. De vernietiging dezer- dieren vinden zij dan ook even erg als, bijvoorbeeld, de Fransen de uitroeiing der kreeften zouden vinden. Voorts bestaat hier en daar de. niet langer gerechtvaardigde, vrees, dat het sprinkhanengif ook het vee zou kun nen doden. En dan is er nog het bij geloof. dat de sprinkhanen als voedsel de kracht van de man vergroten. Hier tegen is het heel moeilijk praten met wetenschappelijke argumenten. Hier moet de overredingskracht van de ambtenaar en het vertrouwen, dat hij sohept, de doorslag geven. BENT U op de Jaarbeurs geweest? Elk Jaar opnieuw is een bezoek daaraan de moeite waard. Niet alleen voor de zakenlieden om te zien. wat er alzo aan de markt kan en moet komen. Ook de ge Hone burger boeit deze show van technisch vermogen en vernuft, die de mens in duizend en één artikelen ten toon spreidt om het leven beter en rijker, meer menswaardig te maken. Indruk wekkend is dat kunnen en menselijk prestatievermogen! En dan te bedenken, dat w;j nog maar heel aan het begin staan van de zgn. tweede Industriële revolutie! TOCH is de jubeltoon tot mens- en cultuurverheerly- king op grond van bereikte en nog te bereiken resultaten practisch weggestorven. Sterker, zij zijn ons tot probleem gewor den. dat beklemmend op ons drukt en ons benauwt. Niet alleen de mannen van de weten schap, maar ook de heel gewone mensen. Men behoeft maar te letten op de gesprekken, die in een gezelschap worden gevoerd, als dit thema wordt geraakt. Oorlog en oorlogsvoorbereiding leren niet alleen, welke wrange vruchten de mens kan oogsten van zijn eigen werk, maar ook WOORD VAN BEZINNING de ontwikkeling van de maat schappij in vredestijd maakt voor menigeen het leven niet rijker, maar armer, leger en niet voller, moeilijker, maar niet aangenamer ondanks meer com fort en meer goederen, die ter beschikking komen. Menige ro man houdt ons hiervan de spiegel voor: een wereld, die technisch steeds meer vervol maakt wordt, maar ook een wereld, waarin de mens zich steeds minder behaaglijk en thuis voelt. Steeds meer moeite immers krijgt de mens zich als mens daarin te handhaven. EN vraagt men, hoe dat komt. ik meen. dat men de oor zaak niet moet zoeken m het misbruik, dat van de cultuur, wetenschap en techniek kan worden gemaakt, maar in de geest, die hieraan eigen zijn. Zij vragen een koel zakelijke, objec tieve instelling. De technicus is uiteraard de practicus, aards- en materieel gericht. Zijn moraal kent als hoogste norm ce oruik- baarheld, het nut en rendement. Mensen en dingen hebben voor hem in zichzelf geen waarde. Hij voelt zich meer tot heerser dan als rentmeester geroepen.. Hij zoekt alles aan zich te onder werpen en dienstbaar te maken met behulp van zijn geest en techniek. Zo ontstaat een ma chinale wereld, een onmenselij ke wereld in die zin. dat er geen ruimte blijft voor een dieper, een wezenlijk mens-zijn. De mens komt niet toe aan levens- grond. Daarmee weet hij geen raad. Met als gevolg: een Ciod- vergeten wereld, een wereld, waarin Christus lijdt. DEZE lydenstijd kan ;en mens tot zelfkennis bren gen. ..Wie achter Mij wil komen, aie verloochene zichzelf, neme zyn kruis op en volge my." Het eerst nodige is: af te zien van een eigendunkelijk en eigenwillig bestaan, dat louter zelfzuchtig haken naar levens mogelijkheden, waarbij men aan zijn wezenlijke roeping en bestemming voorbijgaat De Duitse wijsgeer Fichte heeft deze waarheid eens diepzinnig, maar juist aldus geformuleerd: ..Zo lang de mens iets voor zichzelf wil zijn, kan het ware zijn en het leven nog niet in hem zijn en juist daarom kan hij ook de zaligheid niet binnengaan, want alle zijn is slechts nlet- z i j n en beperking van het ware zijn." W. J. H. HUB EEK. Vrijz. Hervormd predikant te Leiden. 3e Jaargang No. 13 Zaterdag 2 April 1955 Zo vreten de sprinkhanen in enkele minuten een boom kaal. De vijand WIE zover het oog reikt de he mel verduisterd ziet door zwermen sprinkhanen, wie aanschouwt, hoe in enige minuten tyds een kleine oase volkomen kaal gevreten wordt door de horden, zo iemand kan zich nauwelijks aan de indruk ontworstelen, dat de mens in zijn oorlog tegen de sprinkhanen ge doemd is om te falen. Er is echter allesbehalve reden om te wanhopen. De thans gebruikte ver giften en dodelijke poeders zijn reeds herhaaldelijk toegepast met bijzonder veel succes. In 1952, toen de sprinkha nen-aanval gevaarlijker was dan vele jaren tevoren, zond de mens vliegtui gen, voertuigen, manschappen, techni sche. chemische en andere hulpmidde len naar de bedreigde plaatsen. Het ging er om. een vreselijke hongersnood te voorkomen! Het werd een tegen aanval zonder erbarmen. Tal van zwermen werden vernietigd De mees te andere werden teruggedrongen in woestijngebieden, waar zij geen of nauwelijks schade konden berokke nen. Zo kon het grootste deel van de oogst in de bedreigde gebieden worden gered! De tegenaanval was geslaagd. De beste tijd om de dieren aan te vallen is, als zij nog geen vleugels hebben. Die periode is evenwel kort, een week of vier na de geboorte. De sprinkhaan is uiterst vruchtbaar en één ontsnapt wijfje kan in korte tijd de stammoeder worden van een nieuwe horde. Zo'n horde legt zeer grote afstanden af. In 1952 consta teerde men. dat er zwermen waren, die in drie maanden tijds bijna 5000 kilometer aflegden, dus ruim 50 ki lometer per dag'. Twee omstandigheden zijn er, waar van de sprinkhanen profiteren. In sommige streken, waar geen landbouw wordt bedreven, staan de mensen on verschillig jegens de belangen der aangrenzende gebieden en werken zij dus niet mee aan de sprinkhaanbe- strjjding. En dan zijn er nog „vrij plaatsen" voor de sprinkhanen, ope ningen in het antl-sprinkhanenfront. Men vindt ze vooral op het Arabi sche Schiereiland. Politieke overwe gingen en de zeer hoge kosten maken de operaties daar wel eens moeilijk, doch de Anti-Sprinkhaan-autoriteiten in Nairobi (Kenya) strekken niette min htm zorgen ook tot die gebieden uit. Samenwerking Een in Oost-Afrlka geboren sprink haan kan enige maanden later de oogst In Perzië of India vernieti gen (en omgekeerd). Daarom is hech te internationale samenwerking in de strijd tegen de sprinkhanen beslist noodzakelijk. Slechts dan is 'n blijven de overwinning op de sprinkhanenle- gioenen mogelijk. Daarom gelden voor de Anti-Sprinkhaan-Commando's (zo min als voor de sprinkhanen) de staatsgrenzen. Zij trekken vrij en na genoeg ongehinderd door het bedreig de deel der wereld. „De Sprinkhaan is een voorbode van de honger", heet het in Abessynië. Indachtig aan deze woorden heeft de FAO (United Na tions Food and Agricultural Organi sation) reeds ernstig aandacht ge schonken aan de internationale sa menwerking tegen de sprinkhaan. Nog steeds echter is de bestrijding in de diverse landen onvoldoende ge coördineerd. Het wordt tijd, dat hierin zeer spoedig verandering komt. NADRUK VERBODEN Springers van de W-oestijnsprmkliaan op mars (Foto Anti Locust Research Centre Kennis en samenwerking noodzakelijk om plaag te bestrijden (Bijzondere medewerking) Een grimmig gebouw in South-Kensington (Londen) herbergt het wetenschappelijk hoofdkwartier van het internationale anti-sprinkhanen-leger. Twintig jaar lang is men daar bezig, nauwgezet studie te maken van de woestijnsprinkhaan. Groei, leefwijze en gewoonten worden zo nauwkeurig mogelijk gevolgd. In het tropisch-warme laboratorium aanschouwen honderdduizenden springers het leven. Zij groeien er op onder omstandigheden, die zoveel doenlijk gelijken op die van hun woonplaats. Dagelijks komen uit de door de sprinkhanen bedreigde streken telegrammen, radioberichten en schriftelijke rapporten binnen betreffende de gang van zaken aan het sprinkhanen-front. Sprinkhanen gesignaleerd! Sprinkhanen marcheren! Sprink hanen broeden! Sprinkhanen in de aanval! Al deze en soortge lijke mededelingen worden zorgvuldig in kaart gebracht en op gezette tijden zendt de Sprinkhanenwaarschuwingsdienst rap porten uit naar alle bedreigde streken. Deze liggen in het deel der wereld, dat zich bevindt tussen Kenya en Pakistan (met inbe grip van beide landen) en tussen Turkije en de Soedan (deze gebieden eveneens inbegrepen). Al te grote practlsche betekenis mag men echter aan die waarschuwingen nog niet toekennen, want de bewegin gen der sprinkhanenzwermen worden in hoofdzaak bepaald door de wind richting en de temperatuur, die niet op lange termijn kunnen worden voorspeld. Toch hebben die waarschu wingen reeds veel onheil voorkomen! Dit bevestigde dr B. P. Avarov een der leidende figuren in het Londense hoofdkwartier, ons uitdrukkelijk. Wij mensen zijn heel wat mans op het gebied van de snelheid mits wij de techniek als hulpmiddel hebben. Zonder deze techniek echter betekenen wij niet veel als het op lichamelijke prestaties aankomt, vergeleken met de dieren. Als wij het b.v. in het water van onze eigen snelheid moesten hebben zou iedere vis ons van harte uit lachen want wij komen nauwelijks sneller dan 6 km. per uur door het water en dat vinden wij dan heel wat en noemen het nog een wereldrecord. De eerste de beste paling zwemt echter dubbel zo snel als onze beste wereldkampioen. Tot welke, soms verbluffende, snelheden de vissen wel in staat zijn toont U ons grafiek/e. De gemiddelde vis van onze grafiek gaat harder dan de gemiddelde bromfiets op onze wegen. Er is zelfs een bepaald soort zwaardvis dat harder kan zwemmen dan de meeste motoren kunnen halen. Met zijn 109 km. per uur zou de zwaardvis een wedstrijd met een gewone motor grandioos winnen. De oorzaak van dergelijke hoge snelheden bij vissen moeten wij zoeken in de bijna volmaakte vorm van de vis. VISSEN: BEHALEN FORMIDABELE

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 11