LEIDSCH DAGBLAD Amsterdamse staking duurt voort Is uitbreiding te verwachten? WEERBERICHT Zuid-Vietnamese secte-leider naar premier Djem overgelopen Geen goed woord over voor het ontwerp - huurwet 94ste 'aargang VRIJDAG 1 APRIL 19S5 No. 28489 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f0,50 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 VOORTDUREND WIJZIGINGEN Personeel andere diensten weer aan het werk (Speciale berichtgeving) Ook vandaag staakt het personeel van de Amsterdamse tram. Dit is vannacht besloten door de trammannen op een indrukwekkende ver gadering. Waren er gisteren ongeveer 400 man ter vergadering ver schenen, vannacht was nagenoeg iedereen van het 1450 man tellende rijdende personeel opgekomen naar Frascati. De bestuurders, de con ducteurs en niet te vergeten de conductrices. De zaal van Frascati bleek weldra al te klein. Men heeft midden in de nacht nog opgebeld voor de grote zaal van Kras, doch ook deze bleek te klein. De foyer en win tertuin moesten ook betrokken worden. Tenslotte waren een 2500 trammannen, personeelsleden van de veren, en technisch trampersoneel aanwezig, die het besluit namen, dat in de vooravond al vast had ge staan, om door te staken. Daar was in de eerste plaats de grief van de stakers, dat zü niet door de wethouder, verantwoordeliik voor de ge meentediensten. waren ontvangen, maar daarboven kwam de grief van de stakers die alleen in loondienst staan en gewend zijn Donderdag htm loon te ontvangen, dat de gemeente geweigerd heeft de loonzakjes aan hun uit te reiken. Zij hebben van het aanvankelijke plan een 24-uurstaking te houden afgezien en zullen de staking doorzetten tot het bit tere einde. Weer aan het werk Anders ligt de zaak bij de stadsrei niging. Deze is vandaag weer aan werk gegaan, ingevolge het besluit een gisteravond elders gehouden ver gadering. Ook het personeel van de Waterlei ding en van de vuilverbranding is weei aan het werk gegaan, maar de stra tenmakers hebben dit slechts in prin cipe besloten zü stelden hun beslissing afhankelijk van dat van de tram mannen. Nu de tram echter blüft doorstaken blijven de stratenmakers ook staken. Ook het dekpersoneel van de pon ten. behorende tot het Gemeentelijke Vervoerbedrijf. Is vandaag niet naar het werk teruggekeerd. Ver hogingen Het is met die ponten in Amsterdam gisteren overigens enigszins vreemd ge gaan. Men heeft door verkeerde bericht gevingen een totaal verkeerde indruk van de gang van zaken gekregen. Omstreeks 12 uur gistermiddag besloot het dek personeel van de ponten het werk neei te leggen. De ponten zijn toen van 12 uur tot kwart voor één uit de vaart ge weest. op één na. die bemand werd met werkwilligen om ten behoeve van G.G.D., brandweer en politie te laten varen. Daarna zün verschillende ponten weer in de vaart gekomen daar zii met hoger personeel bemand werden. De kapiteins en het machinekamerpersoneel. die be horen tot de groep ambtenaren met jaarsalaris ziin immers niet in staking gegaan. Daarna is ter versterking Ma rinepersoneel gekomen. Met een grote vertraging hebben alle ponten de gehele verdere middag en avond gevaren. Om echter op alles voorbereid te zijn heeft de verkeerspolitie van Amsterdam in samenwerking met de Rijkspolitie in het district Waterland alle doorgaand verkeer van Amsterdam Noord omgelegd naar Zaandam, om daar via de Rijks ponten van de Hemburg de hoofdstad te bereiken. Het gevolg is geweest dat het verkeer over de IJ-ponten zeer vlot verliep, maar dat er enorme stagnatie ontstond nabij Hembrug. Amsterdam heeft het ongerief van de tramloosheid overigens op voorbeeldige wijze gedragen. Het aantal voetgangers was natuurlijk zeer groot en vooral op de spitsuren zag men stromen wande laars door o.a. het Vondelpark, hetgeen een unicum was. Rijksdiensten sluiten op 5 Mei Overeenkomstig een besluit van de Raad voor de Burgerlijke Rijksdienst, heeft de minister van Binnenlandse Zaken aan de overige ministers per circulaire te doen weten, dat aangezien de viering van de bevrijding dit jaar door de tienjarige herdenking daar van een bijzonder karakter zal dragen, aan het Rükspcrsoneel op 5 Mei a.s. vryaf kan worden verleend, voorzover het bijzonder belang van de dienst zich niet daartegen verzet. Iets hogere middag- temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar hier en daar ook gedurende korte tüd wat lichte regen. Matige wind tussen Noord-West en West. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst, morgenmiddag Iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 2 April Zon op: 6.17 uur; onder: 19.16 uur. Maan op: 14.07 uur; onder: 4.08 uur. Hoogwater te Katwijk te +11.26 uur. (Doodtij) Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Een vreemd verschijnsel is geweest dat het aantal auto's in Amsterdam bijna verdubbeld bleek. De verkeersop- hopingen die anders door de tram wor den veroorzaakt kwamen nu voort uit de enorme massa's auto's, die zich thans van de binnenstad een weg baanden naar de buitenwijken. Verschillende grote Amsterdamse be drijven hadden volkswagenbussen ge huurd en vervoerden daarmede hun per soneel naar huis. Fietsers hadden buna allen een duo-passagier. Taxi's werden bestormd Uitbreiding? De staking dreigt zich overigens uit te breiden als een olievlek. Immers vertegenwoordigers van het perso neel van verschillende grote Amster damse industrieën, als Ketjen. Elcc- trozuur. enz., hebben aangekondigd in sympathie-staking te zullen gaan. Hoe dit echter zal aflopen is nog niet be kend. Op de vergadering van de tramman nen in Kras wis ook oen vertegen woordiger-van de Rotterdamse tram, die medeweelde dat het personeel van de Rotterdamse tram ook in nacht vergadering byeen was om met de zelfde looneisen als de Amsterdamse tramstakers ook een actie te beginnen. De looneisen van de Amsterdamse trammannen betreft een herklassifise- ring van de vierde naar de vijfde loon- groep. Slot op Pag. 2 Troepen van Cao Dai met die van regering in één front verenigd De Cao-Dai-sectie in Zuid-Vietnam heeft zoals gisteren in het kort werd gemeld Donderdag gebroken met het „verenigde front" van de drie religieus- politieke secten in het land en haar leger van 35.000 man ter beschikking gesteld van Djcm, de eerste minister. Pham Cong-tac, de 66-jarige ..paus" van de Cao Dai, die Woensdag nog het ontslag van Djem had geëist, heeft er schriftelük in toegestemd, zijn leger met de regeringstroepen te verenigen. Hü vertrok daarna naar zün kathedraalstad Tayninh en zond de opperbevelhebber van het particuliere leger der Cao Dal, generaal Phoeong, naar het palels van de premier in Saigon om een plechtig heid ter bezegeling van de vereniging der legermachten bij te wonen. Op de vraag van journalisten, wat er zou gebeuren als premier Djem de Cao disten zol bevelen de legers van de twee andere secten de Binh Xoejen en de Hoa Hao aan te vallen, antwoordde generaal Phoeong, dat hü hierop niet onmiddellük kon antwoorden, ..omdat ik mij moet onderwerpen aan de discipline van het nationale leger". ziening. Als de regering het merendeel van z(jn troepen zou betalen, zou Pham Cong-tac in staat zün een leger te hand haven, dat trouw is aan het Caodisme. zonder dat hij zün particuliere fondsen hiervoor zou behoeven uit te putten. Het verenigd front heeft in een gis teravond uitgegeven communiqué niet gerept van een scheuring. Wel wordt ge zegd, dat generaal Phoeong gewaar schuwd Is voor „het gevaar" van zijn stap. Niettemin wordt hem succes toe gewenst en gezegd, dat het resultaat van zijn „experiment" verheugend zal blü- ken voor de andere leden van het front. De troepen van de particuliere legers worden aangespoord, hun vastbesloten heid oni rustig te blüven „honderdvou dig te versterken". Van gezaghebbende züde is Intussen verklaard, dat drie vooraanstaande mi nisters in de regering-Djem met ont slag gedreigd hebben als zü niet meer zeggenschap krügen in belangrüke be leidskwesties. Z.K.H. Prins Bernhard heeft gis-1 macht een kort bezoek gebracht aan I Onze foto toont de Prins bij een teren in zijn functie van inspecteur-\de onderdelen van het depót aan-1 gedeelte van het wagenpark, generaal van de Koninklijke Land-en afvoertroepen in Tilburg. Scherpe critiek van Tweede Kamer De Secten hebben ernstig gebrek aan voedsel De Binh Xoejen wordt ervan beschuldigd Woensdag begonnen te zün met de straat gevechten in Saigon, die 26 mensen hel leven hebben gekost. (Aanvankelük was er sprake van honderd doden, maar dit getal blijkt gelukkig te hoog te zün). Deze secte zet intussen de blokkade van Saigon voort als onderdeel van de cam pagne om premier Djem te verdrüven, aan wie een autocratisch bewind wordt verweten. De stap van de Caodisten heeft het verenigd front ernstig gespleten. Het le ger van de Cao Dai is het grootste van de drie particuliere strüdmachten en waarschijnlijk even sterk als de andere twee samen. Buitenlandse waarnemers in Saigon geloven, dat de Caodistische „paus" tot deze stap gedwongen was door het zeer nüpende vraagstuk van de voedselvoor- Dit is meten met twee maten Vele woningbezitters staan in de kou Blqkens het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot wijzi ging van de huurwet (dat is ingediend tegelük met de belastingvoorstellen) ver mocht het van geen enkele züde instemming te verwerven. De gedachten van de regering gingen eerst in de richting van een huurverho- ing van gemiddeld 25 gc. waarvan 80 zon worden wegbelast. In werkelükheid. aldus stelden deze leden vast. is echter uitcindelük een voor- 'el van veel geringere allure uit de bus gekomen, dat zelfs het karakter van een algemene huurverhoging mist. Hier komt bü. dat de regering de huren van de nieuwbouw de laatste jaren sterk heeft laten uitlopen op de huren van soortgelyke oude woningen, zodat economisch gelükliggende groepen van huur ders ver uiteenlopende huurprijzen hebben te betalen. Geheel de gang van zaken typeert ten aanzien van het stuk overheidsbeleid, hier in het geding, het ontbreken zowel van een duidelük omschreven doel als van een methodiek om zo consequent en spoedig mogelijk tot een oplossing te ge raken. De hier aan het woord zünde leden drongen er op aan, dat de regering haar visie op een en ander thans te lange leste aan de Kamer bekend zou maken. Vele andere leden brachten in herin nering. dat bij de beraadslagingen over de Jongste wüziging van de huurwet de minister in uitzicht- stelde, dat een vol gende huurronde niet vóór 1956 aan de orde zou komen. Van dit voornemen kwam de regering reeds in de Troonrede van 21 September 1954 terug. Thans blijkt de regering andermaal haar koers te hebben gewüzigd en stelt zü een ma tige huurverhoging voor een deel der panden voor. terwijl de gedachte aan een bestemmingsheffing voorlopig op stal wordt gezet. Waarom, zo vroegen deze leden, heeft de regering haar aanvankelijk voorne men laten varen? Waarom is zü daartoe niet teruggekeerd, toen de heersende tendentie tot prüsstüglng I«k zorgen ging baren? Zulks ware de Mer aan het woord zünde leden logischer voorge komen dan wat nu geschiedt. Tegen dit wetsontwerp hadden deze leden ernstige bezwaren. Verscheidene leden hadden voor hei onderhavige ontwerp nauwelüks een goed woord over.. Vooreerst waren zü. al evenzeer aLs alle hen voorafgaande sprekers, teleurgesteld over het feit, dat aan de door de Troonrede gewekte verwachting, dat tegelük met de voor stellen tot belastingverlaging een her ziening van de woninghuren over de gehele lün aan de orde zou worden gesteld, de bodem was ingeslagen. Te genover het argument van de minister, dat de regering het huurvraagstuk plaatst in het kader van de algemene Jnac- en prijspolitiek, stelden zü. dat de regering dit voorheen ook steeds deed. in deze zin. dat men de huren „bevroor". De voorgestelde regeling doet dit wederom, althans voor een aanzienlijk gedeelte. De hier aan het woord zünde leden achtten dit onjuist. Op deze wijze kan het nog jaren duren, aleer de huren zo hoog zü" opgetrokken dat de woning bouw .selfsupporting" ls. Zü meenden, dat ip elk geval in het kader van de aanhangige belastingwetten een poging Slot op Pag. 2 ZATERDAG 9 UUR begint onze grote PAAS-VERKOOP NYLONS Mooie geminderde NYLONS met Fantasie Hiel 3.75 De nieuwe blokkadevan Berlijn Berlijn en Bonn nemen maatregelen tegen verhoogde wegenbelasting Westelijk protest bij Hoge Commissaris in Toen in Amsterdam, waar gister- i geerd om het stakende dekpersoneel ochtend plotseling een staking bij van deze vaartuigen te vervangen enige gemeentelijke diensten uit- cn zodoende de gevolgen van deze brak. na het tramverkeer ook het staking ie elimineren. Men slaagde pontverkeer over het I] stagneerde. hierin vrij spoedig. Op onze foto werd van hogerhand een contingent ziet men twee Marinemannen in Mariniers naar de ponten gediri-1 actie op een van de ponten. HAARLEMI4ERSTRAAT 172 - 174 -s 179 HERENSTRAAT 9 West-Duitsland acht zich te kort gedaan Waarschüniyk zal in Mei een voor conferentie van de Westeiyke Grote Drie gehouden worden ter voorberei ding van hun houding ten aanzien van ccn bespreking met de Sovjet-lTnie. Wanneer de Grote Drie büeen zullen komen, is nog niet bekend, maar de plaats van samenkomst is zeer waar schijnlijk Parijs. In officiële kringen in Bonn heerst zowel verwondering als teleurstelling over het feit dat uit verklaringen in Parüs en Londen gebleken is. dat West- Duitsland noch aan de voorbesprekingen noch aan de conferentie van de Grote Vier zelf zal mogen deelnemen. Men meende dat West-Duitsland na de rati ficatie van de Parijse verdragen ccn andere status zou verkrijgen. Men wijst er op dat West-Duitsland er het groot ste belang bij heeft aan de conferentie deel te nemen omdat daarop de kwes tie van Dultslands toekomst behandeld wordt. de Russische Oosl-Duitsland De Senaat van West-Berlijn heeft Donderdag op een spoedvergadering be sloten een crediet van vüf millioen mark te openen ten behoeve van de W'estberlünse vervoersondernemingen, die getroffen zün door de verhoging van de wegenbelasting voor de wegverbinding van West-Duitsland naar West- Berlyn via Oost-Duits gebied. Dit crediet zal voldoende zgn voor een periode van twee weken. De Westduitse regering is van plan dertien extra goederentreinen degelüks naar West-Berlün in te leggen bü wüze van eerste practlsche maat regel tegen de verhoging van de wegen tol. Na overleg met dr Adenauer heeft de Geallieerde Hoge Commissie besloten bij dc Sovjctrussische Hoge Commissaris in Oost-Duitsland een protest in te dienen tegen de door de Oostduitse regering Ingevoerde „politieke tol" op de autoweg naar Berlün. Oostzone heeft het Westen voor vele artikelen nodig Onze correspondent in West-Duits land telefoneerde ons hedenochtend: De maatregel van de Communisten In de Oost-zone de tarieven voor mo torvoertuigen. en wel hoofdzakelük voor vrachtauto's, op de autowegen tussen West-Duitsland en Berlün, drastisch te verhogen, ls vannacht om 12 uur van kracht geworden. Nog voor het midder- nachtelük uur poogden tal van vracht wagens de demarcatielün te passeren, om daardoor het betalen der bijzonder hoog geworden bedragen nog te ont gaan. In vele gevallen Is dat echter niet meer gelukt, want men liet ze rustig voor de slagboom wachten. Voor het Westen van Duitsland en van Berlün ls van belang, dat de Oost zone het Westen nodig heeft en dat men door bepaalde leveranties stop te zetten, druk op de Communisten zal kunnen uitoefenen. De Oost-zone heeft o.a. üzererts. pyriet, pletterüproducten. ka bels en buizen uit West-Duitsland wil len betrekken. In de laatste tüd ls verder bekend ge worden, dat er In de Oost-zone een groot gebrek aan tal van levensmiddelen ls ontstaan. Russen houwen atoomvliegtuig De „New Y'ork Times" meldt uit goed- Ingelichte bron in Washington verno men te hebben, dat er alle reden bestaat om aan te nemen, dat men In de Sov jet-Unie bezig is met de bouw van een atoomvliegtuig.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1