NOORDWIJK exploiteerde vrijheid onder gunstige omstandigheden Verwachtingen overtroffen noch beschaamd Ongeschonden parel in courante zetting In Algerië noodtoestand voor een half jaar afgekondigd Aur1/ I 94ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 1 April 1955 Derde Blad No. 28489 - riv Lu'.'>^*4; (Van een onzer redacteuren) Het is eenvoudig, een idee te lanceren. Eenvoudiger nog is het, met een groots gebaar een begin met de uitvoering te maken. Bij dat begin heeft men de vrije keuze, men kan de meest sprekende aspecten en problemen en consequenties grondig onder de loupe nemen. Dat hebben wij gedaan, toen wij begonnen met een wandeling door tien jaren vrijheid in de omgeving van de Sleutelstad op zoek naar de vraag, hoe we die tien jaar vrijheid hebben besteed. Wij begonnen, in Katwijk. Moeilijker wordt het, een vervolg te maken op een goed begin. Dat ver volg kan makkelijk gezocht worden in een andere streek. Een streek waar de problemen anders liggen. Zo makkelijk willen wij er ons echter niet van af maken. Nu we eenmaal bij de badplaatsen begonnen zijn, gaan we nog even door in datzelfde problemengebied. We gaan naar Noordwijk, de „parel van de badplaatsen". Hoe heeft Noordwijk tien jaar vrijheid gebruikt? Noordwijk heeft er een goed gebruik van gemaakt in die zin, dat deze bloemenbadplaats een omvangrijk graantje heeft meegepikt van de hoog conjunctuur in de vreemdelingenindustrie en de bollencultuur, twee van de pijlers van de welvaart van dit rayon. Dank zij de exclusieve positie als enige ongeschonden badplaats in Neder land toen het uur van de bevrijding sloeg. En dank zij het algemener conjunc tuurverschijnsel van profijt in de bollenstreek. Heeft Noordwijk tien jaar vrijheid goed besteed? Och, ontkend kan het beslist niet worden. Daarbij moet echter in aanmerking worden genomen, dat Noordwijk de conjunctuur en de omstandigheden heeft meegehad Bóven de op het uur der bevrijding gekoesterde verlangens en verwach tingen is het resultaat echter niet geweest. Het resultaat heeft gelijke tred gehouden met wens en kans het buitenland, de vraag naar vacantie- verbliiven aan de zee overtrof het aan bod, met het gevolg uitstekende prijzen voor zomerverhuur. waarvan Noordwijk by uitstek profiteerde. Daarbn kwam nog het teren op de oude roem van Noordwijk als „de parel der badplaat sen". het speciale cachet, de uitstekend geoutilleerde badbedrtlven en de vele mooie plekjes in het sterk geacciden teerde Zuiden en de prachtige wandel wegen in het. Staatsbosbeheer, factoren die ook in de verre toekomst nog niet in waarde ingeboet zullen hebben. Tulpenrallye. internationale tennis wedstrijden. diverse concours d élégance de Keukenhof in de onmiddellijke nabij heid. droegen alle hun steentje b(j om in binnen, en buitenland de aandacht op Noordwijk te vestigen. Noord wijks boulevard, de rugge- grcat van de vreemdelingenindustrie. De enige ongeschonden boulevard, die Nederland bij de bevrijding rijk was. van welke omstandigheid de bloemenbadplaats rijke vruchten heeft geplukt. (Foto L.D./Van Vliet). in Duitsland werd niet alleen veel geld verdiend, maar de helft van het. land is hermetisch door het iizeren gordijn afgesloten, de visa werden wederkerig afgesohaft, de Beneluxgedachte werd meer en meer een werkeliikheid en bo venal gold en geldt nog steeds Holland als een goedkoopte-eiland voor buiten landers. die hier voor een „prikje" een prachtige vacantia genieten. Gevolg: Noordwijk werd door vele bui. (inlanders ontdekt, als een dorado en de buitenlanders compenseerden ruim schoots de wegblijvende landgenoten. Spreiding Kwetsbare pijler Wanneer men de loop van Noordwijk na 1945 de revue laat passeren, dan dient allereerst opgemerkt te worden, dat de twee pijlers, waarop het econo misch bestaan vóór de oorlog gebaseerd was zich (zij het dan ook belangrijk gewijzigd) ook na 1945 gehandhaafd heb. ben. De bloembollenteelt en het vreem delingenverkeer hebben zich op merk waardige wijze hersteld en zijn wat de uitkomsten betreft, zeer zeker in bete kenis toegenomen. Konden vóór de oorlog vele vooral kleinere bloembollenkwekers met moeite het hoofd boven water houden, alles wijst er thans op dat deze zeer nijvere groep Noord wij kers een periode van wel vaart meemaken, hetgeen vooral tot uiting komt in de aankoop van eigen huizen, de bouw en verbetering van bloembollenschuren en het aanpassen aan de hoge eisen, die de teelt van een kwaliteitsproduct in het huidige tijdsbe stek als voorwaarde stelt. Het beleggen van een deel der winst in vaste goederen getuigt van een goed financieel beleid, dat haar vruchten af zal werpen voor het onverhoopte geval, dat de conjunctuur een terugslag zou ondervinden. Het bloembollenvak is nu eenmaal uiterst conjunctuur-gevoelig en nog steeds geldt de regel, dat bloembollen eerst hun waarde krijgen als zjj de grens overschreden hebben. Niettemin pakken zich voor het bloem bollenvak in het verre verschiet weer donkere wolken samen. Enerzijds eisen woningbouw en nieu we wegaanleg regelmatig goede, vrijwel onvervangbare cultuurgronden voor zich op. anderzijds dreigt het personeels vraagstuk een woordje mee te zullen gaan spreken. De industrie in de om geving en de grote havens trekken door betere arbeidsvoorwaarden en hogere lonen, vele krachten aan. die in het drukke seizoen niet gemist kunnen worden De arbeidslonen in het bloem bollenvak blijven bii de industrie ten achter zodat de factor „zwarte lonen" d kop op steekt. De verlenging der leerplicht en de militaire dienst gaan een rol van bete kenis spelen, terwijl de teelt van bloem bollen in het buitenland een hartig woordje gaat meespreken. Hecht fundament Wat de tweede pijler betreft, het vreemdelingenverkeer. ook wel de vrecmdellngendndustrle genoemd, zijn er in de na-oorlogse periode tendenzen aan te wijzen, die de volle aandacht ver dienen. Toen vlak na de wapenstilstand pas goed bekend werd. dat vrilwel alle bad plaatsen. met uitzondering van Noord wijk. tot op enige honderden meters uit de kust met de grond gelijk ge maakt waren, prees men zich gelukkig. De Nederlanders konden nog niet naar nastleklokaal nadert haar voltooiing en voor het derde werd reeds bouwvergun ning verleend. Een nieuwe bioscoop, het Lido-theater, wordt nog vóór het seizoen geopend en de aanleg van de Van de Mortelstraat, die van de Gooweg aansluit op de Van Panhuysstraat en het dorp een belang rijke verkeerson tlasting zal geven, staat voor het volgend jaar op het programma. In de Zuidduinen, de trots van Noord wijk is vrijwel alle bouwgrond uitver kocht en een groot aantal fraaie villa's, bewoond door de best gesitueerde Ne- 1 derlanders. zijn na de oorlog gebouwd en betrokken door forenzen Kort na de oorlog kwam er een crisis in de V.V.V.-organisatie. Dank zij de energieke pogingen van bemiddelaars hebben belanghebbenden elkaar weer ge vonden in een nieuwe stichting, die het vertrouwen in steeds toenemende mate op zich weet te vestigen en bui tenstaanders. die profiteren van de financiële offers van anderen, naarzioh toe weet te trekken. Woningnood neemt nog steeds toe Ondanks de omschreven optimistische verschijnselen, dwingt een objectieve be schouwing ook te wiizen op minder pret tig klinkende werkelijkheden. De woningnood In Noordwijk neemt nog dagelijks toe en schUnt in lange toekomst een onoplosbaar probleem tc worden. De toewijzingen voor nieuwbouw zUn wegens het vrijwel ontbreken van in dustrie in de gemeente tot een mini mum beperkt en voldoen bij lange na niet aan de behoefte. Dat hierdoor veel geleden wordt, behoeft geen nader be toog. De baldadigheid van de jeugd viert hoogtij, wat blijkt uit de grondige be schadigingen van nieuwe plantsoenen; zelfs moeten nieuwe speelterreinen het reeds ontgelden. Het Raadhuis vraagt dringend om vervanging en de hiervoor speciaal inge stelde commissie heeft nog weinig van adembenemende activiteit doen merken. Het parkeervraagstuk schreit om een oplossing en een belangrijke verbetering wil ons niet zo moeilijk toeschijnen, nu een groot terrein nabij de vuurtoren reeds jaren op betegeling ligt te wachten Het Dobbelmannpark en het vuurto renplan verslinden een kapitaal aan rente, de bouw van een aula op de alge mene begraafplaats dreigt weer in het vergeetboekje te geraken terwijl het informatiebureau van de V.V V reeds 25 jaar geleden als een aanfluiting voor de badplaats werd betiteld. Kerkelijke verschuiving Aan het slot van onze beschouwingen over Noordwyk na de oorlog dient nog gewezen te worden op een belangrijke yerschuiving in de gemeente wat betreft de kerkelijke indeling. Opstandelingen-actie maakt ingrijpen noodzakelijk De Franse Nationale Vergadering heeft heden. Vrijdagochtend vroeg een wets ontwerp aanvaard, waarbij de noodtoe stand In Algerië wordt afgekondigd voor zes maanden. Sedert November vechten de Franse veiligheidstroepen met op standelingen, die aanvallen doen en zich dan weer snel terugtrekken. Het wets ontwerp werd met 379 tegen 219 stem men aanvaard. De Communisten cn Socialisten stemden tegen. De wet geeft de gouverneur-generaal van Algerië en de prefecten van de drie Algerijnse departementen de bevoegd heid alle verkeer op de wegen <met Inbegrip van dat van voetgangers) te verbieden in gebieden en op tijden welke bij decreet moeten worden vastgesteld, en „veiligheidszones" in te stellen en te bepalen wie daar mag blijven en onder welke voorwaarden. Voorts mogen zij leder uit een departement weren, die de autoriteiten in de uitoefening van haar gezag tracht te hinderen. Tevens krijgen de gouverneur-generaal en de prefecten de bevoegdheid bijeen komsten te verbieden, café's, bioscopen en andere openbare gelegenheden ie sluiten en burgers te gelasten vuurwa pens in te leveren. Geen der maatregelen zal automatisch in geheel Algerië van kracht worden. Het is de bedoeling ze van kracht te laten worden in bepaalde gebieden, waar opstandelingen actief optreden. Remmen als stimulans Ondanks dit alles kwamen echter remmende verschijnselen in het ge ding. Vermogenshcfflngen-in-eens en hoge belastingaanslagen troffen vooral de beter gesitueerde vaderlanders, waaronder Noordwijk juist zUn meeste en beste klanten had: het buitenland lokte de reislustige Nederlander naar zich toe: het snel toenemend aantal auto's vergemakkelijkte een tocht naar verre horizonten en Noordwijk moest een aanzienlijke veer laten. Noordwijk placht voor zover het par ticuliere huizenverhuur betreft, steeds per kalendermaand te verhuren en hier kunnen de buitenlanders zich slecht bij aanpassen. Van vacantiespreiding wordt in het al gemeen weinig heil verwacht. Vele ouders gaan speciaal voor de kinderen naar zee en zijn dus gebonden aan de schoolvacanties Deze zijn weer in hoge mate afhankelijk van eindexamens en kunnen dus niet willekeurig naar Juni of Juli verlegd worden. De maand Augustus alleen kan In de badplaats het jaar niet goed maken en met spanning blijft men de ontwikke ling In dit opzicht volgen. Voortdurende uitbouw Dat Noordwijk inmiddels na de oorlog niet stil heeft gezeten blijkt uit haar gestadige ontwikkeling. Oude en Nieuwe Zeeweg, Lijnbaanweg en de straten in de Zuidduinen werden aan het, moderne verkeer aangepast de gas-, water, en eleotriciteitsvoorziening ondergingen be langrijke verbeteringen, welke nog niet alle het eindstadium hebben bereikt, de verlichting werd tot de modernste eisen opgevoerd, een nieuw politiebureau werd in gebruik genomen, evenals twee nieuwe scholen, een derde kwam gereed en een vierde is in aanbouw Het, tweede gym- Voor de oorlog was Noordwijk-Bmnen overwegend Rooms Katholiek en Noord wijk aan Zee zeer uitgesproken Protes tant. Het ontbreken van een R.K. kerk en RX. scholen was kenneluk voor Noordw iik aan Zee een beletsel voor be langrijke verschuivingen Na de oorlog werd de parochie „Maria ter Zee" ge sticht. die een fraaie kerk liet bouwen. I spoedig gevolgd door de „Christus Ko ning school" aan de Hoogwakersbosch- straat. Hoewel slechts zeer korte ttid gereed, blijken beide door de uiterst snelle c wikkeling der nieuwe parochie nu reeds te klem van opzet te zijn. Resulterend kan geconcludeerd worden, dat Noordwijk van de alge meen heersende hoog-conjunctuur in binnen- en buitenland na de oorlog een behoorlijk graantje mee gepikt heeft, hetgeen echter niet uit sluit dat buitengewoon hard en een drachtelijk samengewerkt behoort te worden om steeds toenemende con currentie het hoofd te bieden. (Foto L D /Van Vliet). Russische luitenant naar West-Berlijn uitgeweken De Britse autoriteiten in Duitsland ondervragen op het ogenblik een Rus sische luitenant, die Dinsdag in een cantine van de Britse strijdkrachten in West-Berlijn om asyl vroeg, aldus heeft een functionaris van de Britse Hoge commissie in Bonn bekendgemaakt. De luitenant, die In uniform was. was ver gezeld van een Duits meisje. HU is over gegeven aan de Britse autoriteiten. Lange rijen voor Oost-Duitse levensmiddelenwinkels In Oost-Duitsland staan lange rijen mensen voor de levensmiddelenwinkels. In sommige districten worden per per soon slechts acht lucifers verkocht. Er wordt donkerder meel gebruikt en er Is minder suikerwerk wegens tekort aan suiker. Het Oost-Duitse blad „National Zeitung" is zo brutaal dit tekort in de levensmiddelenvoorziening toe tc schrij ven aan de „ophitaing van de Westeiyke propaganda". De regering heeft bekend gemaakt. dat sommige tekorten worden verergerd door „hamsteren en paniek kopen". Labour behoudt meerderheid in Londense graafschapsraad Een van de modernste bedrijven .Konijnenburg en Mark. Een voor- .Noordwijk zijn belangrijke m in van Noordwijk. verwant aan de bol- beeld van de grote en vruchtbare I deze streek heeft weten te hand- lenteelt. is de freesia-zaadkwekerij na-oorlogse investeringen waardoor haven en versterken. De Engelse Socialisten hebben giste ren hun 21-jaar oude meerderheid in de Londense graafschapsraad behouden, maar deze is belangrük kleiner gewor den. De Conservatieven bleken namelijk twintig zetels te hebben veroverd, toen de resultaten voor 105 zetels bekend werden. De verhouding is thans: Labour 66. Conservatieven 39. De uitslag van 21 zetels is nog niet bekend. Volgens Reuter wordt de kans op algemene verkiezingen in Mei as. door deze Conservatieve winst groter. In Middlesex wonnen de Conservatie ven zes zetels van de Labourpartij en zij bezetten thans 52 zetels tegen Labour 35 In de eerste negen graafschappen bul ten het gebied van Londen, die volledige resultaten meldden, is geen verandering opgetreden in de beheersing der raden door een der partijen. Maar in het door de Conservatieven beheerste Bucking hamshire. ten Westen van Londen, waar de labourleider Clement Attlee en het linkse Labourlid Aneurin Bevan wonen, boekten de Conservatieven een netto winst van twee zetels ten nadele van Labour. In het algemeen is er niet druk gestemd, hetgeen ten dele wordt toe geschreven aan het niet-verschUnen van de dagbladen Schipbreukelingen kunnen zes dagen op zeewater leven Schipbreukelingen kunnen zes dagen op zeewater leven door dit ln kleine, regelmatige doses te drinken, aldus heeft dr Paul Aury. officier van gezond heid van de Franse marine, gisteren op een persconferentie in ParUs mede gedeeld. Dr Aury had de zorg voor tien zee lleden van de Franse marine, die de vorige week met hem bU Brest in een rubberboot ronddreven om de theorie van Alain Bombard te toetsen, dat schipbreukelingen in leven kunnen blij ven door het drinken van zeewater en het eten van rauwe vis. De laatste der elf mannen kwam na zes dagen aan land. De Franse marine en luchtmacnt houden een serie proeven voor dit doel. Bombard stak in 1952 op een rubbervlot de Atlantische Oceaan over. De „schipbreukelingen", aldus dr Aury hadden de eerste vier dagen als enig rantsoen zeewater Later vingen zU elf kleine vissen „Doses van 50 kubieke cm. behoedden ons volledig voor dorst en maakten ons minder hongerig", ver klaarde hij. Ben Goerion waarschuwt de Arabische landen De Israëlische minister van Defensie, David ben Goerion. heeft „de vijand in het Zuiden en Oosten" gewaarschuwd, dat de Joden aan elk complot teren Is raels onschendbaarheid en de vellirheid van zijn bewoners met geweld het hoofd zullen bieden. De minister, die sprak op een bijeen komst ter herdenking van liet feit. dat tien jaar geleden de Joodse brigade in de tweede wereldoorlog werd opgericht, maakte in dit verband toespelingen op Egypte en Jordanië. Paleis van Herodes ontdekt Israëlische oudheidkundigen hebben cip het terrein van het oude Joodse fort Masada. op de Westelijke oever van de Dode Zee. de ruïne ontdekt van het pa leis van Koning Herodes. die ten tiide ran de geboorte van Jezus over de Jo den heerste De exped:tie. die in samenwerking met het Israëlische leger opgravingen Flavius Josephus, een Joodse schrijver uit de eerste eeuw, wordt gesproken. Volgens deze geschiedschrijver, een autoriteit op het gebied van de Joodse oudheid, was het .Slangenpad" een van de wegen die leidden naar het fort Ma- sada. dat boven op een rots ligt In dit fort pleegden in de eerste eeuw talrUke Joden zelfmoord, die zich niet aan de Romeinen wilden overgeven. Herodes had. volgens F!avi%s Josephus, Masada tot een fort gemaakt. enerzUds als ver dediging tegen zj)n eigen opstandige volk en anderzijds als reactie op de plannen van Koningin Cleopatra van Egypte. .Koningssloep" naar de E55 Naar wij vernemen wordt getracht toestemming te verkriigen de zoge naamde Koningssloep, het oudste vaar tuig van de Kon Ned. Marine, een plaats te geven in de inzending van de Kon. Ned Marine op de E 55 te Rot terdam. De Koningssloep zou dan het middelpunt van de Marine-inzending vormen Zoals men weet staat de Ko ningssloep ter beschikking van H M. de Koningin als zU vlootbezoeken brengt. ZU wordt dan door een 20-tal adel borsten geroeid. Ter gelegenheid van de eerste dag van uitgifte van de Zomerzegels 1955 zullen bU de postzegelhandel eerste-dag-omsla- gen verkrygbaar zyn tegen de prUs van f. 1.50 per omslag De op 25 April a.s. aan het loket van een postlnrlchting afgegeven eerste-dag-omslagen. uitslui tend gefrankeerd met een of meer zo merzegels 1955, zullen worden voorzien van een byzonder stempel. In hotel Gooiland te Hilversum wordt morgen de JaarlUkse reünie van sport vliegers gehouden. Verwacht wordt dat ook Prins Bernhard aan deze reünie zal deelnemen. Aan de uit propagandistisch oogpunt ln 1954 actiefste sportvlieger zal de Willen van Graft-bokaal worden uit gereikt. Verder zal ir L. R. Lucassen uit Amsterdam de prUs voor de sportvlieg- competitie 1954 ontvangen. De voorzit ter van de Twentse Aeroclub. de heer H. J. P. van Heek uit Enschede zal af scheid nemen, hem zal een huldebiyk worden overhandigd. De heer J. W. F Backer, directeur- eeneraal van de RUksluchtvaartdlenst, zal bewyzen van zyn goochelkunst ge ven. Mevrouw van Graft zal de bronzen Willem van Graft-plaquette onthullen. PROTEST TEGEN SPAAK'S BEZOEK De afdeling Kerkrade—Bleljerheide van de Katholieke Arbeiders Beweging in Nederland heeft naar aanleiding van de schoolstrijd ln België aan de Natio nale Federatieve Raad van het voor malig verzet in Nederland ln een tele gram geprotesteerd tegen het voorge- nomen bezoek van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Paul Henri Spaak aan Valkenhnrg Zoals bekend, heeft de heer Spaak in principe toege zegd te zullen deelnemen aan het Na tionaal Bevrydlngscongres van de Na tionale Federatieve Raad, dat van 19 tot 21 Mei in Valkenburg zal worden ge houden. De afdeling KerkradeBleUer- heide zond Inzake de Belgische school strijd adhaesietelegrammen aan de Bel gische Katholieke Arbeiders beweging en aan Kardinaal van Roey. Tydens de Jaarvergadering van het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen te Utrecht werd de mededeling dat de uitvoer van appelen naar Eeleië van l April af zonder restrictie zal zyn toegestaan met groot enthousiasme be- gToet. De vergadering aanvaardde voorts een model verkoopsreelement voor de vel lingen met de aanbeveling dit zo spoe dig mogeiyk overal ln te voeren. Besloten werd wederom een heffing van 7/10^' op de bruto-vellingomzr'ten ten behoeve van de afzet-propaganda in te stellen. Het bestuur kreeg machtiging het stelsei van minimumprijzen tot 31 Maart 1953 te handhaven en kreeg op dracht op de gebruikelijke wijze ophoud- prijzen. vergoedlngspryzen en heffingen vast te stellen Tenslotte werd een motie aangeno men. houdende, dat vrywel alle veiling- besturen ernstig teleurgesteld zUn over de instemming van het bestuur van bet Landbouwschap mpt het uitbreiden van de z.g. „contractteelten" ten behoe- e van de conserven-lndustrie buiten de toegestane teeltoppen-lakten om Het hoofdbestuur handelde daarmee In striid met het advies van de hoofdafdeMng tuinbouw van het Landbouwschap, al dus de mening der leden.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 11