Warmond krijgt toch jeugdgebouw -UJH iiii ii Hervormd centrum in het dorp Huwde wettig getrouwde nian kerkelijk met een andere vrouw? LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 30 MAART Er bestonden reeds lang plannen bij de Hervormde gemeente van Warmond een Jeugdgebouw te bouwen. Het aanvankelijk plan was het gebouw rechts naast de kleuterschool te doen verrijzen, maar daar werden op een vergadering van de Hervormde gemeente zoveel bezwaren tegen ingebracht, dat de commissie besloot het plan terug te nemen. Men heeft echter sindsdien niet stil gezeten en zo kon gisteravond het nieuwe plan aan de gemeente worden voorgelegd. Het nieuwe plan verschilt wat opzet betreft met veel van het oude p'.an. Men (heeft de zaak alleen omgedraaid en het giebouw aan d'e linkerzijde van de kleuterschool geprojecteerd. De ra men, die in de grote zaal uitkomen, zijai nu op de zonzijde gelegen, zodat het grootste bezwaar van de gemeenteleden is weggenomen. Verder verandert er aan het plan niets. Het ligt in de be doeling overdag enige ruimte af te staan aan de Christelijke kleuter school, die voor het werk te Joleim os geworden. Via een gang kan man vanunt de kleu terschool het Verenigingsgebouw berei ken. De grote zaal van het gebouw, die aan ruim 200 personen plaats zal bie den. kan door een harmonica-wand in tweeën worden gedeeld', en ook het to neel is door een harmonica-wand af te scheiden van de rest van d'e zaal. EHk van de drie delen zal vanuit de gang Uil BODEGRAVEN Ten gemeentehuize had gistermorgen de aanbesteding plaats van het bouw rijp maken van grond en aanleg van de Trompstraat in het uitbreidingsplan. Ingekomen waren 14 biljetten, welke het volgende resultaat hadden: W. Hennipman (Leiden) f 64.500; Fa. J Stam (Voorschoten) f59.800; Van Nordheim (Soesterberg) f58.800; H. Za- nen (Bergambacht) f56.700; D. R. de Jong (Haarlem) f 56 489; C A. Lange- veld (Alphen a.d. Rijn) f56.400; Fa. v. Staveren en Versluys (Gouda) f56.000; Fa. Gouvens (Cape 11e a.d. LJssel) f56 000; H. Oudenes (Alphen a.d. Rijn) f55 555; Fa. Deereniberg en Van Wijk (Alphen) f55.375; Fa. J. Versluys en Zn. (Bodegraven) f54.400; D. de Rooy Badihoevedorp) f54.250; A. Versloot (Bodegraven) f 53.200; Fa. D. v. <L Steen (Nieuwerbrug) f52.700. De giunining is aangehouden. RIJNSBURG Uitreiking diploma's Chr. Lagere Tuinbouwschool In de Chr. Lagere Tuinbouwschool, waren gistermiddag de ouders en leer lingen van de vierde klas dezer school met het bestuur en personeel bijeen ge komen om aanwezig te zijn bij de uitrei king van de diploma's. De Rykstuin- bouwconsulent te Lisse. ir A. F. Vlag, vertegenwoordigde bij deze gelegenheid het Rijkstoezicht. Daar de voorzitter der schoolvereni ging, de heer T. Kralt, in het buitenland vertoeft, was het de 2e voorzitter, de heer B. van Vliet uit Voorschoten, die allen hartelijk welkom mocht heten. Na een kort openingswoord gaf hi) het woord aan Ir Vlag. die er in het bijzon der op wees, dat de leerlingen met het behalen van het diploma niet moesten menen, dat ze er waren. Dit moet het begm zijn van de studie. Verder belicht te de heer Vlag nog verschillende as pecten van de tuinbouw, waarna hy de diploma's uitreikte. Na de pauze sprak het hoofd van de school, de heer Docter, nog enkele woorden. De leerlingen bo den hem bij monde van Joop van Dui venvoorde het boekwerk „Drie eeuwen Bloembollenexport" aan. Na een dank woord van de voorzitter ging de heer D. van Egmond in dankgebed voor. DE GESLAAGDEN Na een schriftelijk eindexamen kon aan de volgende leerlingen een diploma worden uitgereikt: L. Bancken te Voorschoten, H. v. d. Does, Chr. van Leeuwen en J. Boskamp te Katwyk a. d. Rijn, C. v. d. Mey te Leiden, J. v. d. Mei) en P. J. v. d. Meij te Valkenburg, L. Ravensbergen en W. van Starkenburg te Oegstgeest. C. Se- pers te Bodegraven, A. Brunt en P Noordam te Woubrugge, B. v. Delft. J- v. Delft, C. v. Delft, J. Driebergen, J. v. Duivenvoorde, A. Heemskerk, J. C. Heemskerk, J Korpershoek, C. Lindhout G. Paauw, P. Ravensbergen, M. v. Voor bergen. W. J. Vooys en W. van Egmond te Rynsburg. Twaalf van de geslaagden verwierven bovendien de aantekening voor de Engelse taal op het diploma. Voor het toelatingsexamen slaagden: J. Berbee en L. D. v. d. Burg te Lisse, B. Imthorn te Valkenburg, C. Koelewyn te Katwyk a. d. Rijn, F. v. d. Lip te De Kaag. P. v. d. Loo te Noordwyk. A. G. Vos te Sassenheim, W. v. Delft, W. v. d. Eykel, B. Heemskerk, T. M. Jungerius, G. Kralt, D. de Mooy, J. Ravensbergen en C. van Starkenburg te Rijnsburg. Voor deze leerlingen begint de cursus op 1 April. In de maand Juni wordt een tweede toelatingsexamen gehouden voor de klas. die met September begint VOORSCHOTEN Noord-Hoflandsche polder In Café „Vlekke" te Voorschoten ver gaderde de stemgerechtigde ingelanden van de Noord-Hoflandschepolder onder leiding van de heer G. van der Hulst, voorzitter. Alvorens tot afwerking van de agenda werd begonnen heeft de heer G. van der Hulst het overleden bestuurslid, de heer B. Blok. herdacht en gewezen op zijn grote werkkracht er ijver, ook ln het be lang van deze polder. Aan de Ingelanden werd voorlezing gedaan van een schrijven van Ged Sta ten van Zuid-Holland, inzake vervuiling van polderwater door afvalwater van afzonderlijk te bereiken zyn. In de gang vindt men toiletten en een buffet, waar dranken geschonken kunnen worden. Zoals wij reeds eerder meldden is een groot deel van het benodigde bedrag by een gebracht door de Hervormde ge meente van Warmond, door middel van een dubbeltjes-actie Voor het verdere bedrag zal men ongetwijfeld gemakke lijk een lening kunnen Sluiten. Het bouwvolume is reeds toegewezen en de plannen zijn in principe reeds goedgekeurd door de burgerüjke ge meente en de provincie. Het aanbrekkeüijke van dit plan is dat er nu een Hervormd centrum komt midden m Warmond. Men heeft daar vlak bij eikaar de Christelijke kleuter school. het Verenigingsgebouw, de Kerk en evsn vsuder de Chr, sdhool. Het is giedutokig dat de commissie, die zoveel werk heeft venzet, nieit te vergeefs heeft gearbeid. De thans gevonden oplossing zal met vreugde worden begroet door de gehele Herv. gemeente van War mond. landbouwbedryven. dat ook schadelijk is voor het vee. In deze circulaire wordt o.m. gewezen op de bydrage van Ryks- wege voor de bouw van gierkelders. voor bedrijven kleiner dan 10 hectare en op het treffen van maatregelen tegen over treders. 6 De rekening, dienstjaar 1954. nagezien door de heren C. A P. van Paassen en J. H. Koot. werd vastgesteld in ontvang sten op f 3.937.16 en uitgaven op f 1.651.77 aldus een voordelig saldo van f 2.285.39 (vorig jaar f J.694.94). Hierna kwam de begroting dienstjaar 1955 in behandeling. Besloten werd het loon van de bedienaar van het gemaal met ingang van 1 Januari te verhogen met 6 Ten slotte werd deze begroting vast gesteld in ontvangsten en uitgaven op f.4316.met een post onvoorziene uit gaven van f. 1.416.86. Tot leden van dp commissie voor het nazien van de in het volgend jaar af te leggen rekening werden benoemd de heren L. Duynisveld en C. P. Hooymans en tot plaatsvervangers de heren G. J. Yperlaan en C. A. P. van Paassen. Met algemene stemmen werd tot be stuurslid gekozen in de vacature van wijlen de heer B. Blok, de heer J. H. Koot. De omslag werd voor 1955 verlaagd van f. 11.op f.10.per ha. By de rondvraag werden verschillende zaken besproken. o.m. de verontreiniging van polderwater door lozing uit riolen aan de Leidseweg, die nog niet op het gemeente-riool zfjn aangesloten en het bestuur opgedragen maatregelen te tref fen. opdat hieraan een einde komt. RAADSAGENDA De gemeenteraad van Voorschoten is bijeengeroepen tegen Vrydag 1 April 's avonds om 8 uur. De agenda vermeldt o.m.: vaststelling van een verordening op de heffing van rechten voor de schooltandverzorging: wyziging van de verordening houdende algemene rege len met betrekking tot de subsidiëring uit gemeentekas: verlenen van mede werking voor de stichting van een RK Jongens- en Meisjesschool; aangaan van een ongevallenverzekering voor func tionarissen; verkoop van een perceel grond aan de Rijndijk aan de Staat: beschikbaarstelling van een crediet van f. 14.405 voor de inrichting van een tweede gymnastieklokaalaankoop van een perceel grond naby het Burge meester Berkhoutpark van het RK. Armbestuur; aankoop van gronden ge legen in de Vüetwyk van het RK Arm bestuur; verwerping van het door de NV Caltex ingestelde beroep tegen de afwijzende beschikking op de aanvrage om een vergunning tot het oprichten van een benzine-service-station op de hoek van dc Schoolstraat-Wyngaarden- laan; aanwijzing van leden der commis sie voor georganiseerd overleg; aankoop van gronden met opstallen in de Vliet- wük. De spanning ln de voorwedstryden om het damkampioenschap van Voorscho ten duurt onverminderd voort De 2 can- didaten voor de finale Oostergo en J. van Bemmelen, behaalden ieder de volle buit tegen resp. De Bruyn en J. J. v. d. Velden. De stand in de kopgroep luidt nu: 1. Oostergo 15 punten uit 9 wedstrij den. 2 J. v Bemmelen 13(9), 3. Weg gen 10<9).4. Overduin 8(6) In de eerste klasse B bracht H. v. d. Velden aan B. van Bemmelen zijn eerste nederlaag toe en vergrootte hierdoor zijn theoretische kans op de finale. Het gedrang is hier zeer groot, hetgeen blijkt uit de stand: 1. Zitman 9(8), 2. Storm 8(7), 3.3 B. v. Bemmelen 7(7), 4. H. v. d Velden 5(5), 5. Oudshoorn 5(7). In de tweede klasse A hebben J. v. d. Vlekkert en Westerbeek definitief de fi nale bereikt en wachten nu op de 2 fi nalisten uit de tweede klasse B. waar v d. Hulst revanche nam op Buskcn3 en Van Delft zich door een overwinning op v. d Munt vaster op de tweede plaats vestigde. De stand Is hier: 1 v d. Hulst 9(6), 2. v. Delft 9(7). Buskens 4<5) en v d. Munt 4(5). In de ladderwedstrijden won Weggen van Zitman, en Wouda deed opnieuw van zich spreken door tegen ie sterke v. d. Vlekkert een verdiende r-mlsp te bevechten. Ter afwisselinc van de knmpioui-rom- petitie speelt ..DES." Woensdag een vriendschappelijke wedstrijd tegen „de Sleutels" uit Leiden. De fraaie maquette geeft een duidelijk beeld van de situatie, die zal ontstaan nadat het Verenigings gebouw zal zijn gebouwd. Rechts dc kleuterschool en links het nieuwe Verenigingsgebou w. (Foto L.D./Van Vliet). ROEIEN. ..HEAD OF THE RIVER" Voor de roeiweds tril den om het lange afstand kampioenschap van de Amstel. welke Zaterdag 9 April worden gehou den. hebben voor de eerste divisie de volgende ploegen ingeschreven: Willem UI 1Hollandia. De Maas. Het Spaarne 1; Njord 1; Aegir 1. Laga 1 en Berin gen 1. Voor de tweede divisie schreven in; Beringen 2. Willem m 2; De Hoop 1 Triton, Proteus 2. Het Spaarne 2 Njord 2. Proteus 1. Skadi. Laga 3, Aegir 2 De Amstel. Nereus 2. R.I.C., Dudok van Heel 1. Nereus 1. Dudok van Heel 2. Laga 2. Phocas 2. De Hoop 2. Het Spaarne 3. Nereus 3, Phocas 1. Argo en Nereus 4. FAMILIEBERICHTEN Ontleend aan andere bladen Bevallen: LooyStarrenburg, d.. Am stelveen; MeesChrlsteller, d.. Scheve- ningen; RuoffVan den Blink, z Ham burg; Van SaarloosBoreel, z.. Frane- ker; Benthem de GraveVan den Toorn z„ Groningen; LewisProst, d., A'dam: Gesink—Franssen, d.. Blaricum. Gehuwd: M. G. Rutten en H. C. var Berghem, Nieuw Loosdrecht; J. H von Lindern en A. L. Sevening Hansen. Al- blasserdam. Overleden: H. G. Harkema, m., 93 j., Arnhem; M. KlaasseVan der Sloot, v., 81 j., Overschie; Ph. S. Visscher Van Dyck. v.. 73 j.. Den Haag: J. Mul ler. m.. 69 j.. Den Haag: M. A. C. H. van ViersenBade, v.. 65 j. Den Haag; J. Kok. m.. 84 j.. Den Dolder: H. H. Schut, v.. 65 j.. Adam; W. Th. Passer. v„ 71 j„ Alkmaar; J. M. van Aken, m.. 67 j„ Am sterdam. SCHAAKCLUB VOORSCHOTEN Uitslagen onderlinge competitie: Groep 1: P. SegaaxG. Sluiter 0-1, Groep 2: OudshoornMaat 0-1, Groep 3: HeUer-Boxman 1-0, J. Brag- gaar—v. d. Werf 1-0, N. SegaarDen Os 1-0, Noorhoff—Kool 0-1. Standen: Groep 1: G. Sluiter 5% uit 7, Smit 4 uit 6. Waasdorp 3 uit 7. dr Vermet 2% uit 4, Van Os 2 uit 5; P. gaar 2 uit 7. Groep 2: M. Segaar 274 uit 4. J. Brag- gaar 2 uit 2. v. Renswouw 2 uit 4, Maat 1% uit 3, Veirstraten 1% uit 3. Ouds hoorn 1% uit 5. Groep 3: N. Segaar 4 uit 5. Boxman 4 uit 6, Kool 3 uit 3; Groenenberg 2 uit 5, Heyer 2 uit 3. Ouderling-Kerkvoogd In de vaca ture, ontstaan door het overlijden van de heer A. J. Turion. is tot ouderling- kerkvoogd in de Ned. Herv. Kerk alhier gekozen de heer B. Hoogwerff Kroon. WASSENAAR WANNEER DE JEUGD SPEELT Enige zeer jeugdige kinderen, die op de speelplaats van de Chr. Kleuterschool aan de Johan de Wittstraat aan het spe len waren, wierpen een brandende lap in de opslagplaats voor oude autoban den en speelgoed, waardoor brand ont stond. Door het verwijderen van een aantal autobanden kon de politie uit breiding van de brand voorkomen en werd het vuur door de intussen aange komen brandweer geblust. De schade wordt door verzekering ge dekt. Belgische Senaatscommissie aanvaardt „Parijs" De Senaatscommissie voor Buiten landse Zaken heeft gisteren met 13 tegen 2 stemmen en 3 onthoudingen de accoor- den van Parys goedgekeurd. Senator Henri Rolin, de bekende internationale jurist, die voor het Haagse gerechtshof Mossadeq heeft verdedigd, zei zich te onthouden van stemming omdat hij op het ogenblik niet duidelijk ziet of de accoorden van Parijs een gesprek met Moskou bemoeilijken. Een andere sena tor zei. dat hij sterk ontgoocheld was. omdat Spaak op de socialistische mee ting van Vrijdagavond te Brussel de Internationale had gezongen, het lied van Moskou. STADSNIEUWS VAN GEND EN LOOS DRAAGT CANTINE AAN S.O.V. OVER. In tegenwoordigheid van enkele ge nodigden heeft gistermiddag de plaat selijk directeur van de N V. Van Gend en Loos. de heer J. J. Schoenmakers, de exploitatie van de cantine, welke zich bevindt In de goederenloods van V. G. en L. aan de Haagweg overgedragen aan de Stichting Snelverkeer Onthou dersvereniging -cantines. De heer Schoenmakers wees er o a. op. dat V.G. en L.. die de cantine vyf jaar ln eigen beheer gehad heeft, de exploitaties met groot vertrouwen ln handen van de S.O.V. geeft, een stich ting. die haar sporen op dit terrein 22 cantines ziin reeds bii S.O.V. onder gebracht ruimschoots verdiend heeft De vice-voorzitter van S.O.V.. de heer R. de Boer. die verheugd was. dat deze middag de 23ste cantine in exploitatie kan worden genomen, weidde in het kort uit over het werk van de stich ting, die reeds vóór 26 jaar de eerste cantine opende en binnenkort de 25 hoopt vol te maken. Voor de stichting, die de geheelonthoudersgedachte sterk propageert en niet op het maken van winst uit is. ziet spreker nog een groot arbeidsveld weggelegd, os. in het op richten van cantines langs de grote ver keerswegen. Achtereenvolgens werden gelukwen sen aangeboden door een vertegenwoor diger van de Ned. Ver. van Vervoers- personeel en van ue P.CF., door de stationschef, de heer Swier. de heer Stolk van de afd. Leiden van S.O.V. en de heer Moolenaar. beheerder van de cantine. Christen-zijn in deze tijd Herderlijk schrijven Ned. Herv. Kerk Maandag en Dinsdag heeft de Gene rale Synode der Ned. Herv. Kerk, het ontwerp herderlijk schrijven „Christen- zUn in de Nederlandse samenleving" be handeld. Nadat Maandagavond de al gemene beschouwingen over dit ont werp waren gehouden, volgde Dinsdag de paragraafsgewijze behandeling van het ontwerp, dat tenslotte op een aan tal punten werd geamendeerd en in de late avond met grote meerderheid van stemmen werd aanvaard. In dit herderlijk schrijven wordt een reformatorische visie gegeven op het Christen-zijn in deze tijd. Dit Christen-zijn vraagt, dat wij staan naast de mens Het drijft tot be lijdenis dus tot arbeid en daad. Slees wijk Holstei 11 geen kwestie meer Deens-Duits accoord over de minderheden Denemarken en West-Duitsland heb ben gisteren een overeenkomst getekend betreffende het minderhedenvraagstuk, dat aan de grens tussen de beide landen al meer dan een eeuw bestaat. De minderheden krygen dezelfde rech ten als de overige bevolking. De Deense minderheid in Sleeswijk-Holstein krijgt vertegenwoordiging in de Landdag van deze West-Duitse provincie. Het accoord is opgesteld tijdens het bezoek van de Deense premier Hansen aan Bondskanselier Adenauer. De stryd over de Deense minderheid in West-Duitsland (ten getale van 40.000, tegenover 9000 Duitsers op Deens gebied) was in 1945 ontstaan toen een groot aan tal Sleeswykers zich by de Deense orga nisaties aansloot en hun kinderen naar de overal geopende Deense scholen zond. Een tijdlang slaagden de Denen er zo doende in de meerderheid te krijgen in de gemeenteraad van de grensstad Flens burg. Ook veel Zuidelijker in Sleeswyk speelden zij een grote rol. De Duitsers kwamen daartegen in opstand. Zij vrees den een culturele overwoekering van Sleeswyk, die wellicht in de toekomst het oude Hertogdom weer naar Dene marken zou terugvoeren. Hoewel de Deense regering nooit enige steun aan afscheidingsbewegingen heeft gegeven, laaide de strijd fel op. De Deense regering heeft thans toege zegd, dat zy haar steun aan de Deense scholen in Sleeswyk zal beperken tot een zodanig peil, dat de Duitsers niet meer voor een Deens „cultureel offensief" be hoeven te vrezen. De overeenkomst is. op verzoek van de Deense regering, niet neergelegd in een verdrag. Het ligt in de bedoeling dat beide regeringen afzonderiyk de nieuwe rechten van de minderheden aan beide zyden der grens in een verklaring zullen proclameren. De Deerfse minister-president heeft voor de pers de overtuiging uitgespro ken. dat het bijleggen van het koude oorlogje in het uiterste Noorden van Duitsland zal bydragen tot een verster king van de betrekkingen tussen beide landen. Woningtelling in 1956 Naar wjj vernemen is het Centraal Bureau voor de Statistiek voornemens in 1956 een woningtelling te houden. Een zodanige telling geschiedt naar de toestand op een bepaalde dag, doch eer het resultaat bekend is, gaat er omstreeks een half jaar been. De laat ste telling, welke gehouden werd, da teert van 31 Mei 1947. de voorlaatste van 31 December 1930. De dag, waarnaar de telling zal ge schieden, is nog niet vastgesteld. Belgische auto te water ÊÊN DODE. Gisteravond om halfzeven ls een auto, bestuurd door de Belg R. Stevens uit Brugge, in het water langs de kade te Sluis geraakt; de echtgenote van de be stuurder kwam daarbU om het leven. De Belg en een Jongetje van ongeveer 12 jaar konden door de agent Jansen en de jeugdige Slulzenaar J. Leenhouts, die gekleed te water sprongen, op het droge worden gebracht. De vrouw van de Belg was echter reeds verdronken, voor zy uit het water gehaald kon wor den. De man en de Jongen konden met kunstmatige ademhaling worden byge- bracht. De twee geredden werden naar het ziekenhuis te Brugge vervoerd. MARKTBERICHTEN 4852. wltlofPI 5860," witlof II 45—48 WOERDEN. 30 Maart. Kaasmarkt. Aangevoerd 5 partyen; le soort 222230. Handel kalm. De Haarlemse recherche deelt mede overtreding te hebben geconstateerd van art. 449 (eerste lid) van het Wetboek van Strafrecht, waarin vermeld staat dat het een bedienaar van de gods dienst is verboden een huwelijk kerke- ïyk in te zegenen voordat partijen hem hebben doen blyken dat er een wettig huwelijk ls vooraf gegaan. Deze overtreding betreft de Inzege ning van het kerkelyk huwelijk op 22 Januari van een 56-jar'ge belasting deskundige. vroeger wonende te Am sterdam en thana te Haarlem en een 37-jarige dame uit Haarlem in de Ma riakapel van een R K. kerk aan de Ko ningstraat te Haarlem. De Haarlems^ recherche ls er tot dusver nog niet ln geslaagd na te gaan wie de geesteiyke is geweest, die het huwelijk heeft inge zegend. De belastingdeskundige is nog steeds wettig (burgeriyk) gehuwd met een dame uit Amsterdam Bij de rechtbank aldaar ls nog steeds van haar een eis tot scheiding van tafel en bed hangende. Ongeveer 30 jaar geleden ls de belas tingdeskundige met haar getrouwd. On geveer acht jaar geleden is het echt paar gescheiden, doch na enige tyd met elkaar hertrouwd. De recherche te Haarlem heeft een aantal daarvoor in aanmerking komen- 1 personen gehoord, doch zy gaven voor sr niet van te weten. .Er ls nu een rm cs-verbaal tegen een onbekende da- ici opgemaakt en dit proces-verbaal is >p het Kantongerecht te Haarlem ge deponeerd. Het ls nu aan de Justitie om te beslissen of een gerechteiyk voor onderzoek zal worden ingesteld. Dubbele atooniproef in Nevada Explosie op een toren en uit een vliegtuig Boven de woestijn van Nevada zijn Dinsdag voor het eerst twee atoomwa pens op cén dag tot ontploffing ge bracht. Eerst liet men op de top van een toren van 150 meter een apparaat ont ploffen, waarvan de explosieve kracht gelyk stond aan 30.000 ton TNT. Deze ontploffing was de grootste tot dusver van de huidige reeks en heviger dan die van de bom. welke indertijd Hirosjima trof, welke gelijk stond aan 20.000 ton. Daarna liet een vliegtuig op grote hoogte een atoomwapen vallen, dat op 1600 meter hoogte ontplofte. Men kon een gele lichtflits waarnemen. Volgens waarnemers, die van omlig gende bergen af het proefterrein konden overzien, was de atoomwolk, die snel steeg, rose gekleurd. In Las Vegas, op 120 km. afstand, werd de eerste ontploffing slechts ge voeld als een lichte schok, doch in Cedar City In Utah, op 275 km., werd zy de hevigste schok genoemd, die ooit door een a toom proef werd veroorzaakt. Later vlogen 112 vliegtuigen, waaron der voor het eerst tweemotorige straal- bommenwerpers van het type Martin B 56. over het proefterrein. Deskundigen aan boord van de toestellen namen mon sters van de lucht. Ongeveer 650 militairen woonden de proeven in loopgraven op ruim drie km. afstand bij. Een groot aantal militaire uitrustingsstukken was in het gebied van de ontploffing opgesteld. Droogdok zonk in Soerabaja's haven In de haven van Soerabaia ls een droogdok van 3500 ton van de Droog dok Maatschappij gezonken. Dit kwam door het ontbreken van electrische stroom gedurende langere tyd dan was aangekondigd, hetgeen tot gevolg had. dat de electrische pompen niet konden werken. Thans wordt alles in het werk gesteld om het dok aan de oppervlakte te krijgen. Er was aangekondigd, dat het havengebied een uur zonder stroom zou blyven. daar er een reparatie we- -•>ns kortsluiting verricht moest worden. De stroom bleef echter 2% uur uitge schakeld. Vier Gestapo-mannen in Lyon ter dood veroordeeld Tijdens een proces tegen voormalige Gestajpo-leden te Lyon heeft de open bare aanklager de doodstraf geëist tegen vier beklaagden. Müller. Schor er, Blass en Schmiss Tegen drie andere' beklaag den, die eveneens terechtstaan wegens honderden executies, arrestaties, mis handelingen en deportaties in Zuld- Oost-Frankrijk tijdens de Duitse bezet ting. eiste hy straffen variërend van twintig tot vijftien jaar dwangarbeid. Müller en Schorer wanen in Januari 1954 door een ander Frans gerechtshof reeds ter dood veroordeeld De anderen hadden toen levenslang gekregen, doch de Franse autoriteiten hadden, wegens een juridische kwestie, een nieuw pro ces gelast TOEWIJZING BELGISCHE GULDENSLENING UITERST GERING. Bil de uitgifte van f.100 millloen obligatiën 3 3/4 To België 1955 is voor een dusdanig bedrag ingeschreven, dat de toewilzing slechts uiterst gering zal zlin. aldus delen emittenten rdede. KERK EN STAAT In het hoofdstuk over Kerk en Staat wordt als bybelse visie op de staat vast gesteld. dat hy een instelling Gods li De kerkstaat zowel als de staatskerk worden afgewezen. De politieke partijen zyn de vorm. waarin wy onze politieke verantwoor delijkheid uitdrukken. Over de keuze bestaat diepgaand verschil van mening. Allerlei godsdienstige en nlet-godsdien- stige factoren spelen daarbij een rol. De kerk moet aan haar leden vragen, dat zij de zaak van hun partil toetsen aan dc zaak ran het Riik. De kerk staat op de bres voor het democratisch staatsbestel. Met het oog op de medeverantwoordelijkheid voor de vrijheid, die christenen en niet- chrlstenen gelijkeiyk hebben, dienen de christenen niets aan humanisten in de w eg te leggen, als zy plaats vragen voor hun zorg aan de mens Terwllle van die vrijheid zullen de beperkingen aan processies opgelegd, moeten blüven be staan. DE POLITIEKE PARTIJ-KEUZE. De kerk mag ten aanzien van partij keuze. geen heerschappij over de ge wetens uitoefenen. De exclusieve eis. zich op grond van het beliiden der kerk by deze of gene partii aan te sluiten, moet als ijdcl gebruik van de naam des Heren gebrandmerkt wor den. De beoordeling of een partij naar Gods Woord handelt, wordt beslist door hanr concreet positie-kiezen niet alleen door haar program of Idealen. In het hoofdstuk Kerk en Maatschap- py neemt het stuk uitgangspunt ln wat de twee vergaderingen van de Wereld raad van Kerken over ..Verantwoorde- ïyke maatschappij" gezegd hebben. Het slothoofdstuk spreekt van de kracht der verwachting De christen is vreemdeling op, maar erfgenaam van de aarde. In de kracht van de verwachting kan hij naast de zuchtende en stry- dende mens staan Het herderlijk schrtKen zal zo spoedig mogelijk in druk verschilnen. nadat de commissie van ontwerp de in de Sy node gemaakte opmerkingen en amen dementen in het ontwerp heeft aan gebracht. Het Ministerie van Financiën deelt mede dat de beurzen voor de geld- en fondsenhandel op 8 April 1965, Goede Vrydag. en op 5 Mei 1955. Bevrijdings dag. gesloten zullen zyn en dat die dagen voor de geldleningen als bed<v>ld in afdeling 5 der beursvoorschriftep 1914, niet als werkdagen zullen worden bestfhouwd. BEURSOVERZICHT CULTURES BETER; PHILIPS LAGER. Amsterdam, 30 Maart Ook vandaag is het zeer kalm toege gaan op de Amsterdamse effectenbeurs en richtte de belangstelling zich in de eerste plaats op de Indonesische fond sen ten koste van de internationale in dustrieën, die wederom verwaarloosd lagen. Enkele thee- en suikeronderne mingen zyn met fraaie verslagen over 1954 uit de bus gekomen. Hierdoor zyn cultures klaarblykelyk wat meer attrac tief geworden. Niet alleen de hoofd fondsen verbeterden een kleinigheid, doch ook de mindere goden op deze sector, vooral de suikeraandelen, ver toonden fractionele verbeteringen. In aandelen Malabar en Taloen, die resp. 100% en 50% dividend in Indonesisch courant over 1954 voorstellen, mocht geen notering worden gemaakt. De dividend-aankondiging van Philips is een week vroeger gekomen dan men verwacht had. Gezien het sterk geste gen winstcyfer stelde dit dividend enigs zins teleur: de aandelen noteerden dan ook circa 3 punten lager. AKU en Uni lever in feite onveranderd, Kon. Olie een puntje lager op 600 In alle vier deze fondsen ging zeer weinig om. De Scheepvaartsector kon het van daag niet zo goed bolwerken. De arbi trage liet verstek gaan en voor binnen landse rekening moesten enige verkoop orders verwerkt worden. KNSM noteer de ruim 3 lager en de overige soorten zagen zich 1 A 2 punten ontgaan. On danks de hogere dividendaankondiging van Albert Heyn (9% en 2% uit de agiioreserve werden de aandelen enkele punten lager geadviseerd Guldensbeleg gingen stil en goed op peil. Beurs van Amsterdam Woensdag 30 Maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 (344) 102% 103% Grootboek obL 102% 102% Ned. '51 3% 102',j 102fi Ned. '53 3 v4 102 102V« Ned. '48 3li 100% 100U Ned. '54 3% 100% 101 Ned. '55 374 100% 10074 Ned. '47 3' i 3 lOOi', 100A Dollarlng '47 3 97,'» 97A Investeringscert. 3 101% 101% Ned. 62-64 3 101% 101 Indie '37 A 3 100% 100% Grootboek '46 3 100A 100 ACTIE' AANDELEN Cult. Hand. en Ind. B 67 69 Nat. Handelsbank 166% 166% Ned Handelmy228% 228% A.K.U 302% 301% Philips 366% 363% Unilever 391% 391% Wilton Feyenoord 226 223 Bill ton 2de r335 330 Kon Olie f.50.- 303 Kon. Olie 601% 600 Amst Rubber 115% 115% Holl Amer. lyn 188% 187 Kon Ned. Stoomb 177% 17274 Ned Scheepv. Unie 182% 181 H VA 148% 149% Java Cult 70% 70% Dell My146% 146% Senembah 98% 99% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- er Gem. leningen A'dam '47 8 102% Den Haag 1937 i 3 101B Leiden 1947 100% 100% R'dam *37 I UT 3". 101 102% Industr. Obligaties Philips Doering 105% 105% Premlcleningen A'dam '51 2% 142 141 Eindhoven '54 2% 112 112% Enschede '54 2% 114% 114% Den Haag '52 12%.. 135% 13574 idem n 2 142 142 R'dam '52 I 2% 135 135% idem n 2 135 13574 Utrecht '52 2% 124 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 218% 249% Rotterd. Bank214 74 217% Twentsche Bank223 222 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr 259 260 Kon. Ned. Grofsm. 158% 159 Rott. Droogd. My... 542 540 Tieleman en Dros 50% 51% Zwanenb. Organon278 277 Handelsondernemingen Borsumij. cv A f 1000 113% 114 Internatio158% 158 L Diversen Albert Heyn274 270 L Ned M. Walv.Vrt. 79% 79 L Spoorwegen Dell Spoorw. My. 40 41 Amerlk fondsen Anaconda 58 A 57% Shell Oil Cy61% 61 Aandelen V. K. 29/3 Holl. Constructie 335GB Int. Kunststoff. Ind 93% 93% Kon. Ned Edelmet 82% 83% Pref. wa. idem 85%GL Textiel Gebr v. Wijk 93% 93%GB Leldsche Wolspinii 266 270G.B. Ned. Electrolasmy 298 298 Sikkens Lakfabr. '53 327% 330 Ver. Touwfabrieken 180 18074GB Wernlnk's Betonm 150 149%

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9