INDANKS GROTE TELEURSTELLING BUITTE KATWIJK GROTE MOGELIJKHEDEN TEN VOLLE UIT Groot wonder van herstel en groei r Hèt probleem: de haven tste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 30 Maart 1955 Derde Blad No. 28487 T^jGc^yA^LLlc(? I Het eerste wonder van tien jaar vrijheidsbesteding in Katwijk: de herbouw die het aangezicht van de vissersbadplaats hersteldemooier dan ooit tevoren, in een stijl die past bij het karakter van de plaats. Mid den in het vernieuwde boulevard' front de toren van de Oude Kerk. het hart van het geestelijk leven. (Foto L.D./Van Vliet). 24.000 begin 1953, en in 1954 werd de volgende mijlpaal bereikt: 25.000 inwo ners. Thans bedraagt het reeds bijna 26.000Dat betekent, dat na de be vrijding ongeveer de helft van het zie lenaantal van voor de oorlog aan de be volking is toegevoegd. Uitmuntend opgevangen Hoe heeft Katwijk die groei opgevan gen? Uitstekend, in aanmerking geno men, dat de tijden beperkingen oplegden. Aan nieuwbouw werden ongeveer 1000 woningen tot stand gebracht, terwijl projecten voor 1800 woningen (in Koe stal en Overduin) in voorbereiding zijn. Daarbij komt nog de uitbreiding op het Defensieterrein, die op korte ter mijn op papier gestalte zal krijgen. Wie door Katwijks nieuwe buurten wandelt, vraagt zich met oprechte ver wondering af hoe het mogelijk was, dat rond een gehavende kleine dorpskern in de moeilijke naoorlogse jaren derge lijke grootse projecten tot uitvoering konden worden gebracht. Die vraag Na vijf jaar van onderdrukking, onrecht en terreur, culminerend in het drama van de hongerwinter en de roof van nationaal bezit, brak de zon van vrijheid weer door in Mei 1945. Binnenkort is dat tien jaar geleden. Tien jaar lang hebben wij. onder de beperkende omstandig heden die werden opgelegd door de desorganisatie van onze wereld, die vrijheid genoten en kunnen gebruiken. Hoe hebben wij die vrijheid gebruikt? Zijn wij haar waard geweest? Hebben wij er van gemaakt wat er van te maken viel? Hebben wij getoond haar problemen aan te kunnen, of hebben wij gefaald? Hebben wij het met zovele offers herwonnen goed van de vrijheid besteed zoals werd en mocht worden verwacht? Het zijn vragen waarop wij mettertijd een antwoord in algemeen verband zullen proberen te formuleren. Dit algemeen oordeel willen wij echter vooraf laten gaan door een zwerftocht, met genoemde vragen in gedachten, in eigen kring, in en om de Sleutelstad, die zich in de strijd tegen onder drukking en onrecht de roemruchte naam van ..bolwerk van de vrijheid" heeft verwon en. Hoe gebruikten wij tien jaar vrijheid? Onder dit motto brengen wij U in de komende weken een serie artikelen, waarvan wij het eerste hierbij publiceren, gewijd aan de vrijheidsbesteding van de vissersbadplaats KATWIJK. kan slechts op één wijze beantwoord worden: door het voortreffelijk ge bruik dat Katwijk gemaakt heeft van de geschonken mogelijkheden. Het ware voor de rest van ons land te wensen, dat alom aangepakt was als hier Trieste derde plaats Maar ondanks deze enorme bouwac tiviteit is Katwijk nog niet waar het zijn moet. De huidige woningen 5048, waarvan 4008 in Katwiik aan Zee kunnen nog niet bevredigend de bevol king huisvesten. De snelle groei heeft Katwijk op een gegeven moment (om streeks 1950) een minder fraaie derde plaats bezorgd. De derde plaats in den lande wat betreft bevolkingsdichtheid, gemeten naar aantal inwoners per wo ning. Omstreeks 1950 ging Geleen in Limburg met de eerste plaats ..strij ken", Weert in Limburg met de twee de en Katwijk met de derde met 5.5 inwoners per woning (waarbij krot woningen. die de naam huis niet verdienden). Dank zij de sindsdien gerealiseerde uitbreidingen, werd dit buitengewoon ongunstige gemiddelde gedrukt tot 5,1. hetgeen bij een lan delijk gemiddelde na omstreeks 4,5 nog steeds veel te hoog is. Voor gehavende vloot Tot dusverre hebben we het gehad over de huisvesting te Katwijk. Het wordt hoog tijd, aan de activiteit der Katwijkers te beginnen op ander ge bied. De Katwijkse vissersvloot was zwaar gehavend, toen de vrüheid gloorde. De wederopbouw was moeizaam, moeilijk en buiten Katwijkse schuld ook traag. Daartegenover stond, dat Duitsland, voorheen afnemer van ons land. dus ook van Katwijk, steeds meer. dank zij de door de geallieerden economisch gesti muleerde ontplooiing op dit gebied, con current werd. EnKatwijk had geen haven. Katwijk heeft nog geen haven, alge zien van de nieuwe berghoven, die althans iets het idee geeft van een eigen tehuis voor de vloot, al is het dan een vloot op non-actief. Op dit gebied heeft Katwijk de grote teleurstelling van de na-oorlogse Jaren te incasseren gekregen. Er heeft eens een feestelijke stemming geheerst, er is een historische raadszitting geweest, en er zijn demonstraties en festivitei ten geweest, die er eigenlijk geen twijfel aan lieten: Katwijk krijgt een haven. Maar de haven is er nog niet. On danks. Ondanks de gemaalwerken van Rijnland.. Ondanks de economische noodzaak. Ondanks de eens gunstige conjunctuur Ja. het is nu wel zeker, dat de haven er eens komt. De havenaanleg is een van de vastgestelde projecten voor ar beidsverruiming als de algemene natio nale conjunctuur in neerwaartse rich ting gaat! Maar de haven als trots tehuis voor een welvarend vissersgezin is er niet. En dat is bitter voor de Kabwijker. Maar de Katwijker is er de man niet naar, om zich daarbij neer te leg gen. Er zijn nieuwe projecten. Een haven die dieper ingebed ligt in de duin strook. die een van de (misschien denk beeldige?) gevaren, namelijk dat der verzilting, nog verder ontloopt. Maar ook die projecten ondervinden tegen stand bij de instanties met het hoog ste gezag. Achter de schermen leeft echter nog steeds de vurige hoop, gegrond door een vast vertrouwen, dat Katwijk recht zal wedervaren. Dat de schepen eens op eigen haven aan kunnen sto men. er door eigen havenhoofden de visgronden tegemoet kunnen varen. Arbeidsprobleem Inmiddels zou een eigen haven ook het arbeidsprobleem van Katwijk aan zienlijk nader tot een oplossing kunnen brengen. Katwijk heeft een grote ar beidsreserve. De bevolking is te groot om geheel in de visserij een emplooi te kunnen vinden. Industriële nevenbedrij- ven van de visserij zouden uitkomst kunnen bieden. Zoals b.v. de haringin- leggerij reeds heeft gedaan. Katwijk heeft steeds getobt met het probleem der seizoenwerkloosheid. Dat is in de visserij en in die andere bedrijfstak de tuinderij onvermijde lijk Maar ook buitendien heeft Kat wijk een groot arbeldsoverschot. Dit nu is na de bevrijding voortreffe lijk opgevangen. Ook in dat opzicht heeft Katwijk getoond, de vrijheid waard te zijn. Van de nieuw gevestigde industrieën noemen wij Slotboom. Preciosa. Cusli velier, Synthese, Ruygrok kistenfabriek etc. De aibeidsruimte werd daardoor verhoudingsgewijs zeer bevredigend uit gebreid. Daarnaast werd een betere arbeldspositie verkregen door het in schakelen van de vissers-seizoenwerk- lozen in arbeidsprojecten als de Am sterdamse en Rotterdamse havens. De aabeidersforenzen van Katwiik kunnen thans op ongeveer 2000 geschat worden! Dit alles betekent, dat Katwijk on danks een in vele opzichten onrust barende groei er In is geslaagd, de arbeidsproblemen te beperken tot eenzelfde aantal seizoenwerklozen als voorheen, hetgeen dus in nationaal verband gezien, een relatieve verbete ring van zeer groot belang betekent. Dank zij een aanzienlijke naoorlogse investering door de rederijen ln de vissersbe drijven en nevenbedrljven (pakhuizen koelhuizen, handelskanto ren, inleggériien etc) werd tevens de grondslag gelegd voor een betere ar beidsmarkt op het terrein van de vis serij. hoewel de visserij zelve zonder vooralsnog niet te verwachten Ingrij pende reorganisaties niet voor een uit breiding van noemenswaardige omvang staat. Tuinderij ontplooide zich Niet vergeten mag worden in dit over zicht van tien jaar vrijheidsbesteding de revolutlonnaire ontwikkeling op het gebied van de tuinderij. De veiling boekte een enorme vooruitgang, vooral ook doordat het rayon, waaruit produc ten betrokken werden, dank zij de goede naam van dit tuinderscentrum aanzienlijk werd vergroot. Opmerkelijk is. dat de Katwijkse tuinderij, voor de oorlog uitsluitend West-nationaal belang, na de bes-rij ding ook bekendheid buiten de gren zen heeft gekregen, en o.m. via ten toonstellingen bv. in Hamburg en We nen ook internationale faam. Een ontwikkeling tegen de druk der om standigheden in, namelijk ondanks de verkleining van areaal door woning bouw, wegenaanleg en defensiebelan- gen. Badgasten verdubbelden Een belangrijk aspect van de Kat wijkse gemeenschap ls voorts de functie als badplaats. Dank zij de wederopbouw en de sterke uitbreiding der hulsves- tlngsmogelükheden kon het aantal bad gasten geleidelijk worden opgevoerd. In 1939 ongeveer 15.000. ln 1946. toen de boulevardstrook nog een woestijn was. ongeveer 10000, in het vorig seizoen ongeveer 20.000 Alles ls en wbrdt gedaan, om het eigen karakter van deze gemeenschap ook ln dit opzicht te handhaven. En alles wat daarbij komt Wjj zouden nu reeds een conclusie kunnen trekken, maar die conclusie wordt sterker gefundeerd als wjj nog iets meer in telegramstijl vermelden: de stormramp van Febr, 1953 deed veel herstel&ibeld aan de boulevard verlo ren gaan, maar met de lessen van het vernielde nieuwe werd iets beters voor de tweede maal na de bevrijding herbo ren ten koste van meer dan drie ton. Katwijk zag zloh verrijkt met twee kerk gebouwen. Er kwam een vlsserijschool die reeds nu te klein is. Een Chr. Huis houd- en Industrieschool die aan het zelfde euvel lijdt. Een ambachtsschool. Twee nieuwe kleuterscholen, twee ande re scholen. Er werden sportvelden aan gelegd en een tennispark. Nieuwe res taurants en hotelruimten verrezen. Het toekomstige recreatieoord De Pan werd aangekocht. Binnenkort is de bouw van een brug over het P.H. kanaal te verwachten. Het defensie terrein wordt bebouwd. Er komt waarschijnlijk een burgerzaal. Er is een badhuis-zwembadproject. Verbetering van de wegverbinding met Leiden staat op het programma en moet voor 1960 verwezenlijkt zijn. Er komt nog een nieuwe ambachtsschool en een BLO- school is eveneens een nabij toekomst beeld. Voor sport en lichamelijke oefe ning staan plannen op het programma, die het vele wat reeds werd gepresteerd ln de schaduw stellen. Herinnering, zekerheid en wens Dat ls allemaal erg veel. En het is bovendien maar een greep uit wat ge daan werd en wat gedaan zal worden. ZAL worden Inderdaad, want het gaat over Katwijk Wie zich, als wij. herinnert hoe het die lentedag in 1945 ln Katwijk was, toen over de Rijn naar het hart van Duitsland gestoken werd, en die nu in Katwijk terugkeert en er zijn oor te luisteren legt. die kan slechts tot één conclusie komen: Katwijk heeft van de vrijheid ge maakt, wat er van te maken viel, heeft grote mogelijkheden ten volle uitgebuit, heeft slagen geïncasseerd doch is er niet onder bezweken, heeft getoond de vrij heid waard te zijn en is daarbij zichzelf gebleven. Er zullen ln deze serie over de beste ding van tien jaar vrijheid heel wat minder juichende klanken worden geuit. Katwijk heeft het best gedaan. Katwijk kan tevreden zijn. Uiter aard niet voldaan, maar wel zeer. zeer tevreden. Och. wie de Katwijkse geest kent. zal zich daarover niet ver bazen. Wel verheugen. Katwijk is de vrijheid waard Laat Katwijk ook gegeven worden, dat het uit eigen hart de vrijheid van de zee. waar het de geest aan óntleent. tegemoet kan stomen. Katwijk is een haven, waar da vrijheid veilig is Wenen prijst Van Otterioo en violist Krebbers (Van onze oorrespondent ln Wenen) Enkele weken geleden konden wij over het grote succes berichten dat Eduard van Beinum in Wenen heeft ge boekt. Een bijna nog gunstiger onthaal vonden Willem van Otterioo en Herman Krebbers in het kader van de buitenge wone concerten, „Stemmen der naties", die door de Weense Symphoniker wor den verzorgd. In tegenstelling met zijn voorgangers uit Zwitserland en België had Van Otterioo er geen nationaal pro gramma van gemaakt, maar stelde hjj zich tevreden met de derde symphonic van Badings. Ofschoon men ln Oosten rijk principieel niet tegen modem e mu ziek gekant is. vond dit werk toch geen onverdeelde biJvaL Men heeft echter waardering voor de moed van Badings, vooral voor zijn rhythme en voor do manier waarop hij zijn klanken op bouwt Het ..Scherzo" daarentegen werd algemeen bewonderd. Meer succes oogstte Van Otterioo met de rest van zijn programma. In de eerste plaats met het viool-con cert van Brahms, waarin Herman Kreb bers werkelijk schitterde. De Weense cri- tiek ls vol lof over deae ras-violist, die ..weet wat hU wil" en die het oorspron kelijke werk niet opoffert aan zijn per soonlijke opvattingen. Verder dirigeerde Van Otterioo Schumann's Manfred-ou- verture en de ballet-suite uit ..Daphne en Chloe" van Ravel, waarin hij zich van zijn beste kant liet zien. Volgens de ..Neue Wiener Tageszeitung" krijgt men een zo zwierige vertolking niet dikwijls te horen. ïelfs uit stormramp werd iets goeds herboren (Van een onzer redacteuren) Het was dezer dagen tien jaar geleden, dat intgomery het grote offensief over de Rijn naar hart van Duitsland opende. We hoorden dit te nieuws toen we toevallig in Katwijk waren uitzagen over een woestijn van zand en beton, het vissersdorp scheidde van de haringvijver, strook waar eens de bebouwing van boulevard achtergelegen straten had gestaan. Om tweeërlei reden beginnen wij onze rond- I door de omgeving van Leiden op zoek naar antwoord op de vraag hoe we tien jaar vrijheid teed hebben in ditzelfde Katwijk, waar voor ons bevrijding werd ingeluid met dat verheugende icht van het front: het is de gemeente, die in dit rayon de zwaarste slagen te verduren kreeg in de bezettingsjaren, maar het is, voor wie zich even orienteert in het Katwijk van nu, tevens de gemeente die het wonderbaarlijkst herstel te zien heeft gegeven en de opmerkelijkste groei nadien het voortreffelijkst heeft weten op te vangen. Toegegeven: misschien dank zij de grotere mogelijkheden die Katwijk geboden werden. Maar die werden dan ook ten volle uitgebuit, terwijl daarnaast grote teleurstellingen stonden, waaron der wel van buitengewoon groot belang het niet in vervulling gaan van de hoop, dat de vissersbad plaats eindelijk over een eigen haven beschikking zou krijgen. Na aarzeling alles gegeven een serie als deze over tien jaar iieidsbesteding komen plaatselijk raard telkens weer overeenkomstige .gstukken ter sprake. In het bijzon zijn dat de huisvestingsvoorziening, rbeidsgelegenheid en de handhaving - de welvaartspljlers der gemeen- PPen. Dezer dagen, toen wij op pad waren or deze naar stad groeiende dorps- meenschap, hoorden wij van vele den een antwoord op de vraag hoe t kwam, dat Katwijk zich zo snel heeft hersteld van de zware slagen, toegebracht in de bezettingsjaren. Het kernachtigst hoorden wy dit antwoord formuleren door burgemeester Wol- dringh van der Hoop: „Katwijk heeft, na aanvankelijke aarzeling, de moge lijkheden ten volle uitgebuit. Mogelijk heden die hier groter waren dan el ders doordat wij zwaarder waren ge troffen in alle opzichten. Het heeft moeite gekost, dc bevolking in bewe ging te krijgen, maar onze morele op dracht is gelukt: maken van de vrij heid, wat er van te maken viel Herbouw van tien procent Katwijk breidt zich zeer snel uit. Katwijk aan den Rijn. waar het denblok verrees, grotendeels om bevolkingstoename door de uït- jjiding van het vliegkamp op te vangen, kreeg Katwijk zelfs een steeds karakter. Symbool van een revolutionnaire na-oorlogse ont wikkeling. (Foto LJ5./Van Vliet). gebied van de woningbouw. Meer dan tien procent van de voor-oorlogse wo ningen. aanzienlijk meer dan 500 name lijk, viel ten offer aan de sloopwoede van de bezetters, die meenden dat de boule- vardstrook dienen moest voor het onder brengen van versterkingen en het rui men van een schootsveld voor de At- lantikwall. Een zegen was, dat de Oude Kerk gespaard bleef, zij het dan ont- kroond door het slopen van de inmiddels weer herstelde toren. Dit betekende uiteraard een slag voor Katwijk, maar de slag werd opgevangen en met een zeer geslaagde tegenaanval gepareerd. In de boulevardstrook vond men vroeger honderden huisjes, die de naam woning niet verdienden of het moest zijn in combinatie van het voor voegsel „krot". Erbarmelijke woningtoe standen. waaraan door deze gedwongen sloop een einde werd gemaakt. Een einde althans voor wat betreft dit ge bied, want al zijn na de bevrijding nog veel meer van dergelijke „woningen" op geruimd. ze bestaan in geringer aantal nog steeds. Katwijk ls altijd erg trots geweest op het karakter van familiebadplaats, een karakter dat werd teruggevonden in die hulzen dicht aan zee. in de boulevard als aangezicht der gemeenschap voor de duizenden badgasten. Katwijk is bovendien zeer behoudend in de goede zin van het woord. Het viel daardoor niet te verwonderen, dat de herbouw slechts langzaam op gang kwam. „Vreemdelingen" uit Den Haag en de rest van het „buitenland" werden er bij gehaald om plannen te ontwerpen, en dat zinde de Katwijkers helemaal niet. Het zinde ze nog veel minder, toen de plannen bekend wer den, en nog. heel veel minder toen de eerste herbouw werd gerealiseerd. Maar naarmate de boulevard en de blokken daarachter verder herrezen in nieuwe gedaante, groeide het enthousi asme. kreeg men gevoel voor het nieuwe gezicht van de vissersbadplaats. En toen ging het snel. zeer snel als men de om standigheden in aanmerking neemt. Op een heel sporadische uitzondering na werd het zeefront van Katwijk her steld. In nieuwe, typisch eigen vorm. Mooi? Och, daarover kynnen de me ningen verschillen. Maar zeer eigen ze ker. En aantrekkelijk eigen tevens. Onbetwist ls het oordeel over de schoonheid van een dier vele weder- opbouwprojecten: de toren van de Oude Kerk. Die toren, de tache de beauté van Katwijks badplaatsgelaat, en symbool van het geestelijk leven van deze besloten gemeenschap, is schoner herrezen dan ooit. Die toren kan beschouwd worden als kroon van het voortreffelijke herstel, dat Kat wijk te zien heeft gegeven. In meer dan architectonisch en sociaal opzicht: ook In het opzicht van zelfbewustzijn, van eigen kracht, van durf en onder nemingszin, van geloof en van ver trouwen. Verontrustende groei. Aan die wonderbaarlijke herbouw van Katwijk ls een ander, misschien eerst verontrustend verschijnsel gepaard ge gaan: een ongewoon sterke uitbreiding van de gemeente. Voor de oorlog ongeveer 19.000 inwo ners. In de oorlogsjaren de (officiële) evacuatie van ongeveer 4 000 hunner. Na de bevrijding hun geleidelijke terug, keer ln vry hoog tempo ondanks offi ciële afremming. Half 1946 werd het vooroorlogse inwoneraantal weer over schreden in bovenwaartse richting. In 1947 werd de twintigduizendste inwoner geboekt. Niet onaardig is te vermelden, dat even voor de massa - evacuatie in de oorlogsjaren op het gemeentehuis reeds het spaarbank boekje klaargemaakt was, op naam en Jatum na. voor de In die dagen ver wachte twintigduizendste inwoner Door de evacuatie zou het nog jaren duren, voor een dergelijk kleinood kon worden uitgereikt. Het Inwoneraantal groeide opzienba rend: ruim 21.000 begin 1950, ruim 22.000 begin 1951, ruim 23.000 begin 1952, ruim

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 7