LEIDSCH DAGBLAD Regering en secten vannacht slaags in het belegerde Saigon WEERBERICHT West-Europese Unie versterkt de vrije wereld en de vrede 94ste -laargang WOENSDAG 30 MAART 1955 No. 28487 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f0,50 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Opstandelingen eisen van Djem nationaal bewind Volgens een bekendmaking van het hoofdkwartier van een van de secten, de Binh Xoejen, hebben de regeringstroe pen het eerst een aanval uitgevoerd. Op hun beurt bestookten de soldaten van deze secte het hoofdbureau van de politie met mortiervuur, evenals het paleis van premier Djem. De politie nam het hoofdkwartier van de Binh Xoejen onder vuur. In de Europese wijken was het rustig en de troepen van de Franse Unie hebben niet ingegrepen. Het natio nale leger bediende zich onder meer van pantserwagens e*. vrachtauto's. Ook nationale troepen van buiten de stad snelden te hulp. Er werd hevig gevoch ten by een brug. die het politiebureau verbindt met de Chinese wijk. waar het hoofdkwartier van de Binh Xoejen* is gevestigd. De bevelhebber van de Binh Xoejen, generaal Le Van-vie, bevond zich. teza men met premier Djem en generaal Tran Vansoai. van de sectie der Hoa Hao, bij de plaatsvervangende Franse Hoge com missaris. Jean Darridan. op een cocktail party. toen de gevechten begonnen. Ge noemde twee secten hebben tezamen met de Cao Dai een verenigd front gevormd, dat streeft naar een regeringshervorming op een „brede nationale democratische basis". Gisteren was de bevolking van Saigon per radio door de leiders der secten aan gespoord om voorraden voedsel en drink water aan te leggen. Zaterdag verstreek een ultimatum van de sectenleiders aan premier Djem. Daarin eisten zij vergaan de hervormingen in de regering. Djem stelde later voor, zijn persoonlijke vrien den in het kabinet te vervangen door vertegenwoordigers van de particuliere legers en andere nationalisten. Tegenstrijdige lezingen De leiders van de secten hebben heden ochtend verklaard, dat zij wel een blok kade van Saigon begonnen waren, doch besloten hadden geen geweld tegenover „het geweld van Djem" te stellen. Het nationale leger had gisteren het hoofd kwartier van Je Hoa Hao in de kust plaats Hatien, bij de Cambodjaanse grens, aangevallen. Bjj de gevechten van vannacht in Saigon had Djem gebruik gemaakt van geharde Noeng-troepen, af komstig uit gebied aan de Chinese grens, „omdat hij vooruit wist, dat Vietnamese soldaten zouden weigeren zich te ver enigen met zijn anti-nationale politiek". De „Groene Baretten" (soldaten van de Binh Xoejen) verwachtten zelfs geen moeilijkheden en velen van hen waren halfgekleed toen het nationale leger tot de aanval overging. Volgens de lezing van de regering had de Binh Xoejen-afdeling, nadat zij het politiebureau met mortieren had bescho ten, met handgranaten en bazoeka's de aanval voortgezet waarbij drie militairen en politieagenten werden gedood en 12 gewond. Regeringstroepen verdreven de Binh Xoejen. die drie doden achterliet. Intussen, aldus de regeringsverklaring, Koninklijk Paar H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zijn gisteravond terug gekeerd van hun vacantiereis naar Sar dinië. Het vliegtuig, dat het hoge ge zelschap naar Nederland terugbracht, landde na een voorspoedige reis om 17.50 uur op Soesterberg. werd het hoofdkwartier van het natio nale leger door andere afdelingen van de Binh Xoejen met machinegeweren be schoten vanuit een drogistenwinkel. Deze werd door kanonvuur van valscherm- i troepen der regering in elkaar geschoten Verder zijn, naar de regering verklaart, vijf mortiergranaten op het terrein van de ambtswoning van de premier terecht gekomen. Burgeroorlog in Zuid-Vietnam Honderd doden bij straatgevecht - Frankrijk houdt er zich huiten In Zuid-Vistnam zijn de gevechten ontbrand tussen de strijdkrachten van de regering die geleid wordt door de (R.K.) premier Ngo Dinh Djem en de legers van de secten, die een nationaal bewind wensen. Gisteren begon een blokkade van de hoofdstad Saigon, waar te middernacht (van Dinsdag op heden, Woensdag) ernstige botsingen zijn uitgebroken. De particuliere legers van de godsdienstige secten openden het vuur met zware mortieren en machinegeweren, aldus een bekendmaking van het nationale leger. In de stad bevinden zich ongeveer twaalfduizend man regeringstroepen en negenduizend man van de oppositie-generaals. De aanvoerders van de secten hebben het staatshoofd van Vietnam, Bao Dai die zich, ver van de problemen van zijn land, koestert in de zon van de Franse Riviera!! een telegram gezonden, waarin zij hem verzoeken om, na de straatgevechten van vannacht, alle vol machten aan de premier te ontnemen. Tegen vier uur in de ochtend kwamo.i de gevechten voorlopig ten einde. De regering maakte bekend, dat er aan haar zijde vijf soldaten waren gedood en 35 gewond. Voorts zouden dertig tot veertig burgers het slachtoffer van de gevechten zijn geworden. Het aantal doden aan de zijde van de rebellerende particuliere legers is niet bekend. Naar schatting bedraagt het totaal aantal doden omtrent honderd. De Vereniging ..Nederlands Fa brikaat" vierde gisteren te Utrecht haar veertigjarig bestaan. Tijdens de feestvergadering in de Stads schouwburg overhandigde dr M Weisglas van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers namens de deelnemende organisaties aan de voorzitter, de heer E. J. Muller (links) een cheque, teneinde dit bedrag te besteden voor de uitbrei ding der organisatie op het secre tariaat. vV Prins spreekt voor reserve-officieren Prins Bemhard zal op 14 Mei in de Ridderzaal te Den Haag een voordracht houden voor de algemene vereniging van Nederlandse reserve-officieren. De Prins zal in het bijzonder aandacht besteden aan de taak van de Nederland se officier, zowel specifiek nationaal als internationaal gezien. Bloemencorso uitgesteld Het bloemencorso, dat op 23 April door de Bollenstreek zou trekken, wordt enige dagen uitgesteld. Door het koude weer zullen de hyacin then niet op tijd in bloei zün. De definitieve datum zal nog nader worden vastgesteld, daar men liever niet op Koninginnedag het corso wil houden; een week uitstel is dus ongewenst. De start zal niet in Lisse, zoals aanvankelijk was vastgesteld, docb in Sassenheim plaats hebben. De route zal nu zijn: Sassenheim LisseHillegom en terug. Deze zomer overleg met Moskou? Mits het Russen ernst is met vrije Duitse verkiezing Minder koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen of motregen. Matige lot krachtige wind tussen West en Noord. Minder koud. (Opgemaakt te 10 uur). Naar warmer weer Het KNM.I. deelt mede: „Maart roert zijn staart" zou het op schrift van dit weeroverzicht kunnen luiden. Terwijl Zaterdagavond na een warme dag onweersbuien optraden die een belangrijke weersomslag aankondig- den. stroomde Zondag aan de achter zijde. van oorsprong arctische iucht, naar ons land. De temperatuur daalde overal meer dan 10 graden en overdag steeg het kwik nauwelijks tot 5 graden. Voeg hierbij dat de wind nu en dan tot krach- l tic toenam en dat het "s nachts enkele graden vroor, dan was het niet te ver wonderen. dat het weer af en toe een guur karakter bezat. De oorzaa' van dit alles is een Noordelijke luchtstroom, die in stand gehouden wordt tussen een depressie boven Rusland en een hoge- drukeebied bij Schotland Enkele storin gen liepen in deze stroming naar het Zuiden en veroorzaakten sneeuw en hagelbuien. Op de weerkaarten van hedenochtend zijn er echter aanwijzin gen. dat wat warmer en vochtiger lucht in aantocht is. Boven het Noordelijk deel van de Noordzee bevindt zich namelijk een warme sector, die langzaam over de Noordzee naderbU komt, terwijl net zwaartepunt van het hogedrukgebied ercens in Zuid-Engeland terecht komt De wind gaat om naar West tot Noord- West en de bewolking neemt tijdelijk weer toe Er kan plaatselijk wat lichte regen of motregen vallen, maar de neerslaghoeveelheden zullen niet noe menswaard zijn. 31 MAART. Zon op: 6.22 uur; onder: 19.12 uur. Maan op: 11.31 uur; onder: 3.09 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.37 en 21 23 u. In diplomatieke kringen in Londen acht men het nog veel te vroeg een top- gesprek nu reeds als een reële moge lijkheid te zien. aldus onze correspon dent in Londen. De verwachting is ech ter, dat het in deze zomer tot een con ferentie op ministersniveau met de Rus sen zal komen. Hiervan zal echter pas sprake kunnen zijn als van tevoren een minimum-succes is verzekerd. Het is eerst de taak van het Westen na te gaan of het de Russen ernst is met hun ver klaringen inzake vrije Duitse verkiezin gen. Churchill heeft gisteren in het Lager huis geantwoord op de vraag van een Labour-afgevaardigde of hij, gezien de jongste uitspraken van president Eisen hower en de Franse premier, nieuwe voorstellen zal doen om te komen tot een conferentie van vier. Churchill zei. dat de toestand er nu wel vriendelijker uitziet. Hij is nog steeds van mening, dat een bijeenkomst zonder agenda op het hoogste niveau de beste manier is om tot overeenstem ming te komen. De andere regerings hoofden waren het daarmede echter nog niet eens. Gezien echter de jongste uit latingen, ook van maarschalk Boelganin. moest men het geduld en de moed niet verliezen. „Aan alle mogelijkheden zal worden gedacht om het resultaat te ver krijgen. dat wU allen wensen", aldus Churchill. „Zeer belangwekkend" De Italiaanse minister van Buiten landse Zaken, Martino. heeft gisteren voorgesteld, dat negen Westelijke lan den in Mei in Parijs bijeen zullen komen om een ontwapenings-conferentie met de Sovjet-Unie voor te bereiden. Hij had over dit denkbeeld gesproken met zijn Amerikaanse ambtgenoot Foster Dulles, die, zo verklaarde Martino tegenover de pers, het voorstel „zeer belangwekkend" vond en te kennen had gegeven, het te zullen steunen. I)e negen landen waarvan sprake is zijn: Frankrijk, West-Duitsland. Italië, België, Engeland. Nederland, Lux emburg, de Verenigde Staten en Canada. Martino en Scelba, de Italiaanse pre mier, bevinden zich thans in Washing ton. Instemming met Parijse aecoorden Thans verdediging van geheel Nederland mogelijk (Van onze parlementaire redacteur) Nadat het Franse parlement op 30 Augustus van het vorig jaar de Europese Defensie Gemeenschap had afgewezen, hebben Engeland. Franlaijk. Duitsland, Italië, België. Nederland en Luxemburg, na een conferentie in Londen, op 23 October j.l. te Parijs een nieuw verdedi- gingsblok gevormd, de West-Europese Unie, waarvan de inwerking treding gepaard gaat met de toetreding van Duitsland tot de Navo. De West-Europese Unie zal zich onthouden van alle taken, die thans door de Navo worden verricht. Zij zal geen commando-structuur bezitten en geen eenwording van strijdkrachten tot stand brengen. Op militair ter rein beperkt zij zich tot een controle op de bewapening en de omvang van de strijdkrachten. Met uitzondering van de communisten betuigde gisteren de over grote meerderheid van de Tweede Kamer haar instemming met de Parijse aecoorden als een versterking van de vrije wereld en de vrede, waarbij de heer Korthals (WD) ook opmerkte, dat door de inschake ling van Duitsland de mogelijkheid is geschapen het gehele Neder landse grondgebied te verdedigen, zonder dus bij voorbaat het Oosten en het Noorden van het land achter de Ilsel-linie prijs te geven. Hij drong er bij de regering op aan de nieuwe mogelijkheid in de Navo bij voortduring te bepleiten. Fnrnnese eenwordinz \nitg*n?spunt de -.wapenpool", waarop Europese eenwording |Frtnkrök ^eft aangedrongen, ter be vordering van de eenheid in bewapening en de verdeling van de orders voor oor logsmateriaal. De Europese „wapenpool" kan dan de eenwording van Frankrijk, Duitsland, Italië en de Benelux op an der gebied aanwakkeren. Engeland hoeft zich daarbij niet aan te sluiten, maar het is er dan van het begin af aan by. indien het een afzonderlijke band wil leggen Beperkte mogelijkheden van Europese eenwording zal men daarom volgens de heer v. d. Goes niet moeten afwijzen. In de Paryse aecoorden wordt wel ge zegd dat de West-Europese Unie een nieuwe en belangrijke stap zal beteke nen op de weg naar de bevordering van de Europese eenheid en de aanmoedi ging van de Europese eenwording, maar de meeste sprekers waren van mening, dat de werkelijke Europese eenwording, waarvoor de Europese defensiegemeen schap mede als uitgangspunt was ge dacht. thans langs andere wegen moet worden aangepakt, door overkoepeling van de buitenlandse politiek en econo mische integratie. De heren Bruins Slot (AR) en Korthals (VVD), die de ver sterkte band van Engeland met Europa van grote waarde achtten, waarschuw den dat men door boven-nationale stre vingen binnen het kader van de West- Europese Unie. Engeland weer kop schuw zou maken Alleen de heer v. d. Goes van Naters (PvdAi zag binnen het raam van de West-Europese Unie nog mogelijkheden voor de Europese eenwording, met als DU nummer bestaat alt 10 pagina's De heren Weiter (KNP). Zandt (SGP) en Gerbrandy (AR) vonden het echter Juist een voordeel van de West-Europese Unie, dat zU een zuiver militair bond genootschap ls, zonder vertroebeling door idealen van Europese eenwording, waardoor de Europese Defensie Ge meenschap op twee gedachten hinkte. De heer Fens (KVP) vond de West- Europese Unie ook militair-organisato risch beter dan de Europese Defensie Ge meenschap. Van die nachtmerrie zijn we gelukkig af, verzuchtte de heer Ger brandy. Praten met Moskou? Ofschoon men de Parijse aecoorden toejuichte, wilde men ze toch niet be schouwen als het enige middel voor rust en orde in Europa. De heer Schmal (CHU) en na hem ook de he ren Bruins Slot (AR|, Korthals (VVD) Weiter (KNP), Fens (KVP) en Blaisse (KVP), zagen heil in een gesprek met Moskou, maar zij stelden de voorwaar de dat daardoor de uitvoering van de Parijse aceoorden niet mag worden vertraagd en men drong er op aan dat de conferentie goed zal worden voorbereid om teleurstellingen te voor komen. want die mag men het volk niet aandoen. Overigens was de heer Bruins Slot er niet blind voor dat de kleine landen maar moeten afwachten wat er uit de bus komt als de grote vier gaan praten. Daarom wilde de heer Gerbrandy (AR) de eis stellen dat de in het gesprek met Moskou te volgen politiek eerst moet worden besproken door de 14 Navo-lan- den, alvorens de grote vier rond de con ferentie-tafel gaan zitten. Hy maakte er ook met nadruk op attent, dat het Wes ten nu ook de verantwoordelijkheid draagt voor de landen die zuchten ach ter het IJzeren Gordijn. Daarvoor zal men eventueel het risico van een oorlog durven nemen. Vandaag geeft minister Beyen zijn mening omtrent een gesprek met Moskou. Faure mag de belasting hervormen Stemmingsuitslag 329-265teas een triomf voor de Franse premier Geen diepgaande wijziging Volgende maand zal op de Lon- dense Luchthaven ..London Airport" aan de Zuid-Oost-zijde een nieuw, j hypermodern passagiersgebouw ge-1 opend worden. Behalve alle normale raafkantoren, restaurants en bars. gemakken zal het gebouw bevatten Onze foto geeft een doorkijkje op winkels, kapsalons, een consultatie- het vliegveld vanuit de galerij, welke bureau voor babies, post- en tele-\rondom het gebouw loopt. (Telefonisch van onze correspondent in Parijs) De Franse premier Edgar Faure heeft vannacht om 3 uur een niet geringe overwinning geboekt, nu de Kamer, zon der het dreigement van een vertrou wenskwestie. maar niet zonder de nodi ge strubbelingen, hem de volmaehten heeft toegekend, die hij voor zijn belas tinghervormingen had aangevraagd. Het verzoek om die volmachten had Faure tien dagen geleden ingetrokken onder de druk van de middenstands- fuhrer Poujade, die bezwaar had tegen artikel 33 van de belastingwet, waarin de sancties tegen bepaalde knoeierijen stonden omschreven. Dat artikel zal nu worden geschrapt en dat sehynt een concessie aan Poujade. ofschoon de mi nister van Financiën, Pflimlim. daar om van iedere controle of straf nog niet wenst af te zien. Van dc strengste controle-maatregelen zal de categorie van winkeliers met de laagste omzetcij fers in de toekomst echter verschoond kunnen blijven. De stemmingsuitslag van 329 tegen 265 stemmen, waarbij de regering haar volmachten kreeg, is een triomf voor Faure geworden, al had hij eerst formeel dan ook gedeeltelijk voor Poujade geca pituleerd In de eerste plaats omdat de premier aan de vooravond van de Paas- vacantle, die hem een maand aan de chicanes van het parlement onttrekt, zijn handen nu wat vrijer krijgt voor verdere economische sanering En voorts omdat uit de houding van de rechtse Kamervleugel gisteren was te bemerken, dat Poujade's macht in het parlement reeds wat begint te tanen. Nadat Maandag Poujade's „algeme ne" winkelstaking verre van een alge meen succes geworden was. dorsten zijn handlangers in het parlement zich gis teren blijkbaar weer wat onafhankelijker gedragen, en daardoor heeft Faure uit eindelijk een geslaagd beroep op de me dewerking van de meerderheid kunnen doen. Een regering moet het in Frankrijk altijd van haar eerste maanden hebben. Het is voor Faure daarom een gunstig teken dat hij, nu de Parijse aecoorden in kannen en kruiken zijn, ook op eco nomisch gebied voorlopig vermoedelijk wel niet al te lastig meer zal worden gevallen. Een werkelijke diepgaande belasting hervorming behoeft men echter van Faure niet te verwachten. Zonder In grijpende wijzigingen in de politieke ver houdingen en een herziening van het staatsbestel is daar voorlopig niet de minste kans op. Ra, ra, wat was dat (Speciale berichtgeving) Een inwoner van de Meern werd dezer dagen niet goed nadat hy pas uit het ziekenhuis was geko men na een operatie aan de blinde darm. HU kwam toen weer in het 'lekenhuis terecht en klaagde over -elpijn en pijn in de borst. Een ■neratie bleek weer noodzakelijk en •ie. wat kwam te voorschijn: een 'uk gebit met zes tanden dat hy 12 jaar geleden had doorgeslikt!

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1